Γερμανικά ή Γαλλικά;

Γερμανικά ή Γαλλικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 354)
  • Γαλλικά

    Ψήφοι: 193 54.5%
  • Γερμανικά

    Ψήφοι: 161 45.5%

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Aμα δεν ψαχτει καποιος απο μονος του , προκοπη ( ουσιαστικη ) δν κανει . Στην πορεια θα ξεχασει και το ονομα του στην ξενη γλωσσα

Οσο για το μονο Αγγλικα και καλα , καλα θα ηταν πριν καποια χρονια . Τωρα ενα ατομο θελει τουλαχιστον 2 ( μη πω 3 ) γλωσσες σε καλο επικοινωνιακο επιπεδο ( περα ναπο τα πτυχια που ο ιδιος κρινει οτι θα χρειαστει αναλογα με τις αναγκες του )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aμα δεν ψαχτει καποιος απο μονος του , προκοπη ( ουσιαστικη ) δν κανει . Στην πορεια θα ξεχασει και το ονομα του στην ξενη γλωσσα

Οσο για το μονο Αγγλικα και καλα , καλα θα ηταν πριν καποια χρονια . Τωρα ενα ατομο θελει τουλαχιστον 2 ( μη πω 3 ) γλωσσες σε καλο επικοινωνιακο επιπεδο ( περα ναπο τα πτυχια που ο ιδιος κρινει οτι θα χρειαστει αναλογα με τις αναγκες του )
Εισαι λιγο off!! Γερμανικα ή Γαλλικά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οσο για το μονο Αγγλικα και καλα , καλα θα ηταν πριν καποια χρονια . Τωρα ενα ατομο θελει τουλαχιστον 2 ( μη πω 3 ) γλωσσες σε καλο επικοινωνιακο επιπεδο ( περα ναπο τα πτυχια που ο ιδιος κρινει οτι θα χρειαστει αναλογα με τις αναγκες του )
Βρίσκομαι πολύ συχνά στο εξωτερικό για διάφορα επαγγελματικά συνέδρια και γενικά συναναστρέφομαι περισσότερο με ξένους παρά με Έλληνες, και στη δουλειά μου και στην προσωπική μου ζωή. Ουδέποτε χρειάστηκα είτε Γερμανικά, είτε Γαλλικά, αφού όλοι οι Γερμανοί και Γάλλοι που γνωρίζω ξέρουν πολύ καλά Αγγλικά. Μόνο κάποιοι ανειδίκευτοι Ευρωπαίοι δεν μιλούν Αγγλικά πλέον, που ούτως ή άλλως, λίγο απίθανο να χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί τους για επαγγελματικούς λόγους, εκτός αν δουλεύεις σε τουριστικά επαγγέλματα. Η μόνη άλλη γλώσσα που μπορώ να πω ότι έχω χρειαστεί ποτέ ήταν τα ...Ρώσικα, αφού οι Ρώσοι δεν μιλούν Αγγλικά καθόλου καλά, ακόμα και οι μορφωμένοι (η ομιλία μου στο εν λόγω συνέδριο στη Μόσχα μεταφραζόταν παράλληλα (!)).

Μικρότερη είχα πάει κι εγώ φροντιστήριο και για Γερμανικά, πήρα και την πολυπόθητη πιστοποίηση και δεν ξαναμίλησα Γερμανικά έκτοτε. Πήγα φέτος ξανά Γερμανία και Ελβετία (στο γερμανόφωνο τμήμα) για κάποια συνέδρια, 9 χρόνια από τότε που είχα πάρει το Zertifikat, και δεν καταλάβαινα χριστό από τα Γερμανικά που έβλεπα σε ταμπέλες, άκουγα κτλ. Το έβγαλα και από την ενότητα "Γλώσσες" στο βιογραφικό μου, γιατί ένιωθα ότι είναι ψέμα διότι κατ'ουσίαν δεν γνωρίζω Γερμανικά, ο,τι κι αν λέει το χαρτί.

Εκτός αν εννοείτε ότι οι δυό, τρείς, χίλίες δεκατρείς γλώσσες είναι απαραίτητες επειδή υπάρχουν ηλίθιοι Έλληνες εργοδότες που θεωρούν ότι επειδή έχεις πιστοποίηση για κάποια γλώσσα, σημαίνει κιόλας ότι τη μιλάς στο αντίστοιχο επίπεδο. Σε αυτό πάσο, αλλά μη θεωρείτε ότι είναι όντως όσο χρήσιμο σας λένε οι γονείς και οι καθηγητές σας.

Όσο για τα Αγγλικά, οι μόνοι άνθρωποι που έχω γνωρίσει και μιλούν πραγματικά καλά Αγγλικά, δεν είναι αυτοί που πήραν Proficiency με Α. Είναι αυτοί που ασχολούνται προσωπικά με την ξένη κουλτούρα, βλέπουν ταινίες/σειρές χωρίς υπότιτλους, διαβάζουν βιβλία και άρθρα στα Αγγλικά, συναναστρέφονται με ξένους, γράφουν στα Αγγλικά κτλ. Οι γλώσσες δεν διδάσκονται, βιώνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Εγω παλι πολυ δυσκολα καταλαβαινω Γαλλο που μιλαει αγγλικα. Προτιμω να μιλησω γαλλικα.

^^^ σωστός... σωστός και πάλι :P δε ξέρω..
Ξερειs πολυ καλα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Εισαι λιγο off!! Γερμανικα ή Γαλλικά;:hmm:
Μα φυσικα Γαλλικά

Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα των Γερμανικων σε σχεση με τα Γαλλικά άραγε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Μα φυσικα Γαλλικά

Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα των Γερμανικων σε σχεση με τα Γαλλικά άραγε ?
οσα και τα αντιστροφα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exelmi

Νεοφερμένος

Ο exelmi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Δηλαδη τα πελονεκτηματα των δυο γλωσσών είναι ίδια ?? ο αριθμός των γαλλόγωνων είναι ίδιος με τους γερμανόφωνους ?? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Ακομα και στο Βερολινο με τοσο πολλουs Τουρκουs, σε λιγο θα σπανιζουν οι Γερμανοι... και η γλωσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ο αριθμός των γαλλόγωνων είναι ίδιος με τους γερμανόφωνους ?? :hmm:
Εντυπωσιακό σκεπτικό όπου όλα μετριούνται με το κιλό. Ο μπακάλης ωχριά .
Ακομα και στο Βερολινο με τοσο πολλουs Τουρκουs, σε λιγο θα σπανιζουν οι Γερμανοι... και η γλωσσα
Ειθίσταται να τοποθετούμαστε όταν έχουμε τεκμηριωμένη άποψη και όχι να προβαίνουμε σε αφορισμούς κατά το δοκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ακομα και στο Βερολινο με τοσο πολλουs Τουρκουs, σε λιγο θα σπανιζουν οι Γερμανοι... και η γλωσσα
Ευτυχώς που η Γαλλία με τα 551,695 km2 (και μάλιστα χωρίς την υπερατλάντια Γαλλία https://en.wikipedia.org/wiki/Overseas_department) έχει σχεδόν διπλάσια έκταση από την Γερμανία (357,021 km2)και μισούς μετανάστες. (άρα μπορεί να δεχτεί περισσότερους) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Δηλαδη τα πελονεκτηματα των δυο γλωσσών είναι ίδια ?? ο αριθμός των γαλλόγωνων είναι ίδιος με τους γερμανόφωνους ?? :hmm:
που κολλαει το ενα με το αλλο?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εμ...
Εγω στο γυμνασιο ειχα διαλεξει γερμανικα.
Στο λεβελ του γυμνασιου ευκολα ειναι και τα δυο υποθετω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Έχω Β2 στα γερμνανικά.
Κάνω 5 χρόνια γαλλικά στο σχολείο, κάτι ψιλά έμαθα.
Και προτιμώ γαλλικά, που είναι η επόμενη γλώσσα που θα τελειοποιήσω..
:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριαλένα13

Νεοφερμένος

Η Μαριαλένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Επειδή πάω σε γαλλοελληνικό σχολείο , μου έμαθαν να αγαπάω τα γαλλικά από μικρό μικρό παιδάκι.Και επειδή είμαι και μισή Γαλλίδα (από την μαμά μου) τα γαλλικά είναι υπέροχα, και σου ανοίγουν πολλές πόρτες.. ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Γαλλικά βέβαια είναι υπέροχη γλώσσα μετά την Ελληνική ενοείται !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mswesly

Νεοφερμένος

Η Θεοδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Γαλλικη..τα γερμανικα ειν κρυα γλωσσα...τα γαλλικα τα ερωτευεσαι :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Γαλλικά προς το παρόν...

Όταν γίνω φοιτήτρια, πιθανότατα να ασχοληθώ και με τα γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω μια φιλη που τωρα θα παει Α γυμνασιου και ειναι αναμεσα σε γαλλικα και γερμανικα! Εγω φυσικα της ειπα γερμανικα αλλα αυτη λεει οτι ειναι δυσκολα, περιεργα κλπ κλπ κλπ εσεις γερμανικα ή γαλλικα; Γιατι προτημαται την συγκαικριμενη γλωσσα και γιατι οχι την αλλη;

ον τοπικ: Φυσικα και γερμανικα! Μου αρεσει πολυ σαν γλωσσα και την αγαπω... Γαλλικα δεν θα μαθαινα διοτι ειναι περιπλοκα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Ειναι γνωστο πια οτι τα γαλλικα ειναι κατα πολυ ευκολοτερα (οπως και τα ιταλικα, ισπανικα, πορτογαλικα που εχουν βαση τα λατινικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Γεια σας! Εχω μια φιλη που τωρα θα παει Α γυμνασιου και ειναι αναμεσα σε γαλλικα και γερμανικα! Εγω φυσικα της ειπα γερμανικα αλλα αυτη λεει οτι ειναι δυσκολα, περιεργα κλπ κλπ κλπ εσεις γερμανικα ή γαλλικα; Γιατι προτημαται την συγκαικριμενη γλωσσα και γιατι οχι την αλλη;

ον τοπικ: Φυσικα και γερμανικα! Μου αρεσει πολυ σαν γλωσσα και την αγαπω... Γαλλικα δεν θα μαθαινα διοτι ειναι περιπλοκα...

έχεις γράψει ήδη από μόνη σου στο θέμα που θα έπρεπε να συνεχιστεί η κουβέντα που βγήκε οφ :Ρ :Ρ και μετά αναρωτιέσαι πού? :Ρ

και η απάντησή μου στο θέμα: εγώ έμαθα γαλλικά, για καθαρά προσωπικούς λόγους:
-δεν τα μπορώ τα γερμανικά σαν γλώσσα μου φαίνεται ότι κάθε φορά που προσπαθώ να αρθρώσω λέξη γερμανική φτύνω ή βρίζω :/ :/ (no offense για τους γερμανόφωνους- από εκείνους πάλι ακούω ότι τα γαλλικά τους φάινονται πολύ... gay xD)
-τα γαλλικά μου άρεσαν πάρα πολύ σαν γλώσσα, από μικρή ασχολιόμουν με θέματα της γαλλικής κουλτούρας και ήταν απαραίτητο να τα μάθω για να μπορέσω να μάθω περισσότερα για όσα με ενδιέφεραν, συν του ότι μου αρέσει η ζωγραφική και όλα της τα παρακλάδια -στη Γαλλία έδρασαν και δρουν τα μεγαλύτερα ονόματα της ζωγραφικής, του σύγχρονου πολιτισμού/ κουλτούρας- οπότε μπόρεσα να κατανοήσω καλύτερα τα διάφορα καλλιτεχνικά ρεύματα
-είχα πάντα ως όνειρο να πάω στη Γαλλία είτε για μεγάλες διακοπές είτε για δουλειά

και μερικοί λιγότερο προσωπικοί λόγοι:
-τα γαλλικά σου ανοίγουν δρόμους για να κατανοήσεις και άλλες γλώσσες: ισπανικά, ιταλικά, κλπ. το έχω προσέξει και εγώ πλέον, μπορώ να καταλάβω σε τι αναφέρεται ένα ισπανικό ή ιατλικό κείμενο, και ας μην ξέρω καλά τις γλώσσες.


επίσης έχω παρατηρήσει ότι σε κάθε διεθνή εκδήλωση η περιγραφή γίνεται στα αγγλικά και στα γαλλικά

βέβαια, η μεγάλη μου απορία είναι... γιατί όλοι τρέχουμε να μάθουμε γερμανικά ή γαλλικά, τη στιγμή που οι 3 γλώσσες που μιλούνται από τα περισσότερα άτομα στον κόσμο είναι...:
1. Κινέζικα
2. Ισπανικά
3. Αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top