Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Μην πας βρε άνθρωπε κάπου όπου θα καπνίζουν αν σε ενοχλεί τόσο! Για να μην το κάνεις πάει να πει οτι δε σε ενοχλεί τόσο όσο με ενοχλεί εμένα να μην καπνίσω.
Μμμ έχω ένα νόμο που μου λέει "στην καφετέρια δεν θα καπνίζουν" και τον πιστεύω. Αν δεν το κάνω δεν μπορώ να βρω κανένα μέρος που δεν θα καπνίζουν.
Η νομική πλευρά του θέματος δεν είναι δική μου ευθύνη ούτε το οτι δεν πέτυχαν οι προηγούμενοι νόμοι.
Από τη στιγμή που παραβαίνεις ένα νόμο με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη; Με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη για την αποτυχία του προηγούμενου νόμου αφού δεν τον τηρούσες; Ο νόμος δε δίνει μόνο στο μαγαζάτορα νομική ευθύνη αλλά και στον πελάτη. Εξήγησε μου σε παρακαλώ υπό ποία έννοια δεν έχεις, έστω νομική ευθύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μμμ έχω ένα νόμο που μου λέει "στην καφετέρια δεν θα καπνίζουν" και τον πιστεύω. Αν δεν το κάνω δεν μπορώ να βρω κανένα μέρος που δεν θα καπνίζουν.

Βρε Δημήτρη, πας στην καφετέρια Α και βλέπεις οτι καπνίζουν, γιατί μένεις; Εγώ αν έβλεπα οτι δεν καπνίζουν απλά δεν θα πήγαινα. Υπάρχουν μέρη στα οποία δεν καπνίζουν. Και τώρα με το (σαδιστικό) νόμο ΣΑΣ θα υπάρχουν παραπάνω, μη σκοτίζεσαι.

Από τη στιγμή που παραβαίνεις ένα νόμο με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη; Με ποιο σκεπτικό δεν έχεις ευθύνη για την αποτυχία του προηγούμενου νόμου αφού δεν τον τηρούσες; Ο νόμος δε δίνει μόνο στο μαγαζάτορα νομική ευθύνη αλλά και στον πελάτη. Εξήγησε μου σε παρακαλώ υπό ποία έννοια δεν έχεις, έστω νομική ευθύνη.

Γιατί, ποιος κρατάει όοοολους τους νόμους;;; Εγώ μια ταπεινή μειοψηφία είμαι, με τα μεγάλα κεφάλια βάλτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χιμ, μέχρι πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑ κλειστό μέρος να μη καπνίζουν (εκτός από κινηματογράφους και θέατρα), οπότε οι μη καπνιστές απλώς δεν είχαν επιλογή να πανε σε χώρο μη καπνιστών (Πραγματικά καταβάλλω τεράστια προσπάθεια να μη θεωρήσω πως δουλεύεις ψιλό γαζί τους μη καπνιστές κι αυτό μόνο επειδή σε ξέρω. Σου δίνω ελαφρυντικά βέβαια, επειδή ο εθισμός που προκαλεί το τσιγάρο είναι τεράστιος, ήμουν στην θέση σου).
Τον τελευταίο χρόνο υπάρχουν ελάχιστα μέρη μη καπνιστών, που και πάλι είναι πολύ λίγα σε σχέση με τον συνολικό όγκο των μαγαζιών. Και προφανώς γι' αυτό βγήκε ο νόμος. Διότι όταν υπάρχει επιλογή, προφανώς όλα τα μαγαζιά θα είναι καπνιστών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Στο Θησείο σε ένα καφέ που πήγαινα τα καλοκαίρια, σερβίρουν και σίσα. Σε άλλες χώρες το σίσα είναι κάτι σαν πολιτισμικό αγαθό, όπως ο γκρικ μουζάκα. Αλήθεια, μ'αυτό το σίσα τί γίνεται ; Εμπίπτει στο νέο νόμο ; Σοβαρά μιλάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denisM

Νεοφερμένος

Ο denisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:clapup::clapup:Δεν υπάρχει λόγος να διαφωνήσει κανείς για την απαγόρευση του καπνίσματος, αρκει ο νόμος να μην προβλέπει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΞΑΙΡΕΣΗ οπότε όλοι θα είμαστε στο ίδιο επίπεδο μεταχείρησης από το νόμο. Η όποια διαφορετική άποψη είναι σεβαστή, αλλά μέχρι εκεί.
Σημ: Είμαι κι'εγώ ΚΑΠΝΙΣΤΉΣ!!!!!!!!!!
Ευχαριστώ για την Ανοχή σας .
denisM!
delikatos@gmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denisM

Νεοφερμένος

Ο denisM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:clapup::clapup:Αγαπητέ DrStrangelove συγνώμη αλλά δεν ξέρω τι πράγμα είναι αυτό το σισα, αν το ήξερα πιθανόν να μπορούσασ να σου λύσω την απορία.
Με Εκτίμηση
denis
delikatos@gmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Στο Θησείο σε ένα καφέ που πήγαινα τα καλοκαίρια, σερβίρουν και σίσα. Σε άλλες χώρες το σίσα είναι κάτι σαν πολιτισμικό αγαθό, όπως ο γκρικ μουζάκα. Αλήθεια, μ'αυτό το σίσα τί γίνεται ; Εμπίπτει στο νέο νόμο ; Σοβαρά μιλάω.
Μήπως εννοείς το ναργιλέ με το υπέροχο άρωμα μήλο; :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
επισης ειμαστε απο τους πρωτους ή οι πρωτοι στην ευρωπη..στα ποσοστα κοψιματος του καπνισματος αναμεσα στους καπνιστες..που προσπαθουν..

σοβαρα..
αν το παρουμε αποφαση,,το καταφερνουμε πιο ευκολα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
επισης ειμαστε απο τους πρωτους ή οι πρωτοι στην ευρωπη..στα ποσοστα κοψιματος του καπνισματος αναμεσα στους καπνιστες..που προσπαθουν..

σοβαρα..
αν το παρουμε αποφαση,,το καταφερνουμε πιο ευκολα..

άγγελε σε τούτο το τόπικ προσπαθούμε να πάρουμε απόφαση να μην ενοχλούν οι καπνιστές τους μη-καπνιστές
δεν προσπαθούμε οι μη-καπνιστές να ενοχλήσουμε τους καπνιστές

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
με μπερδεψες..:confused:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μήπως εννοείς το ναργιλέ με το υπέροχο άρωμα μήλο; :inlove:

ναι, είναι πολύ ωραία όλα αυτά, και ως θέαμα μου αρέσουν πολύ οι γυναίκες που καπνίζουν ναργιλέ ή πίπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τι ειναι η υγεια, για πες μου γιατι εχω απορια. Επισης το "αγαθο" το ειπα απο αποψης νομικης δικαιοσυνης. Και δεν ειναι δικοι μου ορισμοι ειναι του συνταγματος.
σου εδωσε ο Νωευς εναν καλο ορισμο! Και παλι, δεν ειναι καν το πιο πολυτιμο. η ζωη ειναι.

Μαυρα μεσανυχτα εχεις φιλε μου αν νομιζεις οτι υπερισχυει η αποφαση της πλειοψηφιας. Αν ισχυε αυτο, ο κοσμος γυρω σου θα ηταν 100 φορες καλυτερος. Ενα αυτο, για να μην πεταμε οτι να ναι. Δευτερον, δεν ορισα εγω τι υπερισχυει, αν θυμαμαι καλα, το λεει ηδη η πλειοψηφια μεσω του συνταγματος. Αλλο τωρα αν τηρειται.Οπως και πολλα αλλα. Αντερσταντ ;
μαυρα μεσανυχτα εχεις εσυ, αν θεωρεις οτι το πολιτευμα μας ειναι δημοκρατικο! επισης, μη χρησιμοποιεις τετρημενες εκφρασεις του στυλ "θα ηταν 100 φορες καλυτερος" γιατι δεν παυει να ειναι μια αστηριχτη υποθεση! αλλα και παλι, ΟΠΩΣ και εσυ μιλησες υποθετικα "θα πρεπει να υπερισχυει αυτη που εξασφαλιζει το καλυτερο αγαθο", το οποιο ειναι ακρως υποκειμενικο (τι ειναι και τι οχι αγαθο; τι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο;) εγω σου λεω οτι σε τετοιες περιπτωσεις, επικαλουμαστε την πλειοψηφια!
απο εκει και περα, το δευτερο κομματι, δεν βγαζει κανενα απολυτως νοημα και εφ'οσον δεν ειμαι στο κεφαλι σου να παρακολουθω τους συνειρμους σου, θα ηταν προτιμοτερο να αναδιατυπωσεις!

Ανθρωπε μου σκεψου λιγο πριν μιλησεις. Στα παγκοσμια νουμερα συμπεριλαμβανεται και η Ελλαδα μας. Εκτος αν νομιζεις οτι εδω δεν εχουμε αυτοκινητα, ή δεν εχουμε καπνιστες, ωστε τα νουμερα να εχουν σημαντικη αποκλιση απο τα παγκοσμια. Επισης, η απαγορευση δεν υπαρχει εδω μονο. Τοσα κρατη την εχουν. Ενημερωσου λιγο. Τα νουμερακια δε θα τα ψαχνω εγω για σενα. Εγω ενημερωθηκα και σου λεω οτι πεφτεςι πολυ εξω αν νομιζεις οτι τα τροχαια απο αλκοολ προκαλουν περισσοτερους θανατους απο τα τσιγαρο. Αν σε ενδιαφερει, ψαξτο. Αν οχι, μεινε με την αποψη σου, αλλά προσωπική μου αποψη, θα την πεις και αλλου και θα γινεις ρεζιλι.
ακομα περιμενω ΠΗΓΕΣ. δεν εχω προβλημα να με αποδειξεις λαθος! αγνοώ τα οσα λες για "τα νουμερακια" και για τις προσβολες που τοσο ευκολα μοιραζεις.

Υ.Γ. εχεις ασχοληθει ποτε με τους τροπους πειθους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Χιμ, μέχρι πολύ πρόσφατα δεν υπήρχε ΚΑΝΕΝΑ κλειστό μέρος να μη καπνίζουν (εκτός από κινηματογράφους και θέατρα), οπότε οι μη καπνιστές απλώς δεν είχαν επιλογή να πανε σε χώρο μη καπνιστών
Λυσσάξατε να το λέτε και να το ξαναλέτε αυτό :P. Ειδικά στο στέκι που υπάρχει ολόκληρο θέμα με τον φοβερό και τρομερό τίτλο (σχεδόν σαν διαφήμιση!) "Starbucks" πώς είναι δυνατόν να εμμένετε στο "κανένα" όλοι σας? (καπνιστές και μη καπνιστές):P

Btw, μου έλεγε συνάδελφος σήμερα (με ιδιαίτερη έκπληξη) ότι πήγε χθες βράδυ σε ένα μπαράκι στα εξάρχεια (ένα πολύ γνωστό στην περιοχή) και μέσα λέει δεν κάπνιζε ουδείς και έβγαινε ο κόσμος που ήθελε να κάνει ένα τσιγάρο έξω και ξανάμπαινε.

Άρα μάλλον εφαρμόζεται ο νόμος (τουλάχιστον για την ώρα!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λυσσάξατε να το λέτε και να το ξαναλέτε αυτό :P. Ειδικά στο στέκι που υπάρχει ολόκληρο θέμα με τον φοβερό και τρομερό τίτλο (σχεδόν σαν διαφήμιση!) "Starbucks" πώς είναι δυνατόν να εμμένετε στο "κανένα" όλοι σας? (καπνιστές και μη καπνιστές):P

ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν πήγαμε μέσα στα Starbucks. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Πάντα πηγαίναμε έξω για να μην χαλάσουμε την ζαχαρένια όσων κάπνιζαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν πήγαμε μέσα στα Starbucks. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Πάντα πηγαίναμε έξω για να μην χαλάσουμε την ζαχαρένια όσων κάπνιζαν.
Μη με τσιτώνεις :P
Koπή πίτας e-steki 2009 αν δεν κάνω λάθος (αν κάνω αναφέρομαι στο 2008 ) σε ένα μαγαζί που δεν θυμάμαι το όνομά του αυτή τη στιγμή σε έναν παράδρομο της Ερμού κοντά στο Σύνταγμα.
Χώρος μη καπνιζόντων από τότε και που καθήσαμε? Let me think...ΜΕΣΑ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ δεν πήγαμε μέσα στα Starbucks. ΟΥΤΕ ΜΙΑ. Πάντα πηγαίναμε έξω για να μην χαλάσουμε την ζαχαρένια όσων κάπνιζαν.
Άλλη μια φορά θυμάμαι εγώ, που είχαμε το μικρότερο μέλος και γιο αγαπημένης συμφορουμίτισσας μαζί μας και καθίσαμε μέσα.
Συνηθέστερα πάντως πρέπει να ομολογήσω πως μας κάνατε το χατίρι και σας ευχαριστούμε. :-*
Αν δε με απατά η μνήμη μου όμως, στις μαζώξεις του e-steki ήταν συνήθως περισσότεροι οι καπνιστές και δύσκολα θα επικρατούσε η άποψη όσων δεν καπνίζουν. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Έλα ρε Λόρυ, σοβαρός άνθρωπος και κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις!
Στην υπερβολή αντιδρούν. Είμαι σίγουρη πως αν δε τους τσιτώνατε τόσο, μια χαρά θα έρχονταν και σε μέρος που δεν καπνίζεις.
Καλά δε θα παιζουμε τωρα ποιος τσιτωσε ποιον κλπ. Οποιος τσιτωνει και λεει πραγματα που δεν εννοει, δεν κανει σοβαρη συζητηση. Αν ειμαστε σοβαροι ανθρωποι λεμε οτι εννοουμε και εννοουμε οτι λεμε.Και μπορει εσυ να μην εχεις συναντησει τετοιους καπνιστες, εγω (και άλλοι απ'οτι φαινεται) εχουμε συναντησει. Τι να κανουμε τωρα. Εσυ τι θεωρεις δλδ πιο πιθανο ; Να "μουλαρωσει" ο εθισμενος ή ο ενοχλημενος ;

Λόρυ, διακρίνω μια μικρή υστερία. Εγώ δεν είπα ποτέ να μη το αποφεύγουμε. Νομίζω ότι είπα πάρα πολλές φορές, πόσο συμφωνώ με την απαγόρευση σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
Κανένας δε γνωρίζει πόσο ακριβώς επικίνδυνο είναι το κάπνισμα, όπως όμως και πολλά άλλα πράγματα.
Λες ότι το κάπνισμα είναι επικίνδυνο... οκ, είναι! Δεν ξέρω πόσο όμως... πραγματικά δεν ξέρω από μόνο του πόσο.
Και να σου πω.... ξέρεις πολύ καλά ότι το κάπνισμα δεν είναι "καινούργιο".
Η αύξηση του καρκίνου την τελευταία δεκαετία .... λυπάμαι αλλά δε νομίζω ότι οφείλεται μόνο στο τσιγάρο. Αντίθετα τα κινητά, έχουν μόλις 15 χρόνια που μπήκαν στη ζωή μας.... :hmm:
Καμια υστερια. Απλά εχω αλλεργια στο να λεει ο καθενας οτι αυθεραιτο συμπερασμα του κατεβει για να φερει τα πανω κατω σε ενα θεμα που εχει 1000000% λαθος. Τωρα λοιπον πιασαμε οτι "και αλλα πραγματα βλαπτουν". Σου εξηγω γιατι αυτο δεν ειναι επιχειρημα/δικαιολογια...δεν θελεις να καταλαβεις. Επισης το καπνισμα δεν ειναι καινουργιο, ...οπως και ο καρκινος. Ποιος σου ειπε οτι την τελευταια 10ετια εμφανιστηκε ή εκανε εξαρση ; Γενικως αυξανεται εδω και πολλα χρονια. Για τα κινητα δεν εχει βρεθει κατι οποτε οταν βρεθει το συζηταμε.

Όχι, δεν το χρειάζεσαι για παντού. Όπου πάνε μέσα μαζικής μεταφοράς, όπου μπορείς να πας με τα πόδια ή με ποδήλατο. Εφόσον λοιπόν τα βρωμοαέρια των εξατμήσεων είναι βλαβερά και επίσης εφόσον με κάθε αυτοκίνητο επιπλέον που κυκλοφορεί αυξάνεται η πιθανότητα για ατύχημα, τότε με συγχωρείς ... θα έπρεπε να υπάρχει πρόστιμο για αλόγιστη χρήση.
Θα κανουμε σοβαρη συζητηση ; Να ξερω...Αν ειναι να κατσω να εξηγω γιατι ΔΕ μπορεις να πας παντου με ποδηλατο ή με τα ποδια, ή δε σε παιρνει ο χρονος, ή το γιατι δε μπορουν να απαγορευτουν τα αυτοκινητα, ή γιατι δε μπορει να "ζυγισθει" η αλογιστη χρηση αυτοκινητου για να μπουνε προστιμα....πρωτον θα νυχτωσουμε, και 2ον θα εξηγω αυτονοητα.

Είναι δύσκολο να τα βάλεις με τους "καρχαρίες" ε;
Στα ψαράκια όλοι όμως κάνουμε το μάγκα. Εδώ σε θέλω λοιπόν ... διαδήλωσε, φώναξε, ξεσήκωσε κόσμο, μην αγοράζεις προϊόντα που η παραγωγή τους επιβαρύνει το περιβάλλον .... θα ξεβολευτείς λίγο, αλλά κάτι θα πετύχεις.
Παρατηρω μια μικρη υστερια...:whistle:...Ναι νομιζω οτι δε μπορω να κανω τιποτα για να αντικατασταθει αυριο το εργαστσιο λιγνιτη με πυρηνικο. Αν μπορεις εσυ, θα σε χρηματοδοτησω κιολας. Οσο για "να μην αγοραζω προιοντα που επιβαρυνουν το περιβαλλον", ...θα αστειευεσαι. Παμε να ζησουμε ολοι στο βουνο τοτε γιατι μονο ετσι γινεται...κατα τα αλλα ειναι που σας ενοχλει η υπερβολη...Κανενος ειδους "μαγκια" δεν κανουν οι μη καπνιστες στους καπνιστες. Ετσι ισως θελετε να το δειτε μερικοι, για να θυματοποιηθειτε. Εσυ δε ξερεις τι κανει και τι δε κανει ο αλλος για την υγεια του, (δε σε αφορα κιολας), ωστε να μιλησεις για υποκρισια. Και στο κατω κατω, οτι μπορει κάνει. Και δεν ειναι μονο θεμα υγειας ειναι και θεμα μποχας.

Says who? Και εμένα βλάπτεις που είμαι δίπλα σου και η κεραία που στήνεται πάνω από τα κεφάλια μας για να έχεις εσύ "την ευκολία της επικοινωνίας" εκπέμπει κάτι ωραία κύματα, πού αν τα βλέπαμε θα πέρναμε τα βουνά.
Και ξαναλέω ... σε λίγα χρόνια θα δούμε το μεγαλείο της "ευκολίας της επικοινωνίας". Γιατί ακόμα δεν έχουν φανεί οι επιπτώσεις.
ΤΟΤΕ λοιπον, ελα να μιλησεις. Το μεγαλειο του τσιγαρακιου ομως το βλεπουμε επι δεκαετιες και δε κανουμε τιποτα. Και το τηλεφωνο ΜΟΥ δε σε βλαπτει, κι αν σε βλαπτει ειναι ελαχιστο. Η ακτινοβολια της κεραιας του κινητου χανει την βλαπτικοτητα της εκθετικά σε σχεση με την αποσταση απο το κεφαλι. Οι κεραιες αναμεταδοσης λεγεται οτι βλαπτουν. Και παλι, συγκρινεις ενα χρησιμο εργαλειο προς ολους, με μια κακη βλαβερη συνηεθεια που προσφερει κατι που δε το χρειαζομαστε.

Δε μιλάω για τα λιπαρά και τις θερμίδες... μιλάω για τον καρκίνο που μας ταΐζουν και δε βλέπω κανέναν να αντιδρά. Φυτοφάρμακα που κάνουν τα μήλα σε μέγεθος καρπουζιού και τροφές που κάνουν τις αγελάδες να βγάζουν γάλα σε χρώμα λαχανί γιατί κάποιος έτσι θέλει.
Αντιδρουν καποιοι οσο μπορουν. Αλλοι διαλεγουν οσο καλυτερα μπορουν. Και ολοι, οτι φανε βλαπτει τον εαυτο τους. Και ειναι φαγητο στο κατω κατω. Αναγκη. Ποια η συγκριση με το τσιγαρο ; Να μη τρωμε δλδ, αλλιως ειμαστε υποκριτες ; Αμα ειναι ετσι παω να βοσκησω. Ή μηπως επειδη εχουν μολυνθει κι αλλα πραγματα, παει να πει οτι πρεπει να κανουμε τουμπεκί στο τσιγαρο για να μην μας βαλετε ταμπελα υποκρισιας ;

Οι καπνιστές δηλαδή δεν είναι άνθρωποι;
Εγώ το χοντραίνω;;
Κι επειδη ειναι ανθρωποι ; Ολοι ειναι ανθρωποι.. Οταν ομως καποιοι ανθρωποι κανουν κακο σε αλλους...δε μπορουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα, μια και αφαιρουν απο αλλους.Πως την εχετε δει δλδ ; Και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο; Βλαπτεις χριστιανε μου. Δε μπορεις να μιλας κι απο πανω για δικαιωματα και ελευθεριες.

Ξέρεις τι είναι υποκρισία;.. υποκρισία είναι να κάνεις καθιστική ζωή, να τρώς και να πίνεις σαβούρες, να είσαι όλοι μέρα μπροστά σε ένα πισι ή μια τηλεόραση, να έχεις 5 -105 κιλά παραπάνω, να έρχεσαι σε επαφή με τη φύση μόνο όταν πας διακοπές, να τρως πάνω από μια φορά την εβδομάδα κόκκινο κρέας, να πίνεις τις μπόμπες που σε ποτίζουν... και αφού κάνεις όλ΄αυτά, να γυρνάς και να λες ότι σου φταίει το τσιγάρο του άλλου, που όταν ανεβαίνεις τη σκάλα λαχανιάζεις.
Ναι....και ποιος εδω μεσα αντιστοιχη σε τετοια περιγραφη ; :confused:

Κοίταξε Λόρυ, το κάπνισμα βλάπτει, το ξέρουμε και δεχόμαστε ότι έχετε απόλυτο δίκιο οι μη καπνιστές να μην θέλετε να ζείτε μέσα στον καπνό μας. Αλλά μην υπερβάλετε με τη γκρίνια σας!
Ως γνωστόν πιο βλαβερό πράγμα από τη μιζέρια και το στρες δεν υπάρχει! Γι' αυτό μη στρεσσάρεστε, εμείς δεν θα καπνίζουμε πια σε κλειστούς χώρους. Αλλά μην έχετε και την ψευδαίσθηση, πως θα ζήσετε πιο πολλά και πιο καλά χρόνια .... μας δηλητηριάζουν από παντού!:)
Αααα.....πες το ετσι...οταν δλδ αντιδρουμε εμεις, ειμαστε υποκριτες,γκρινιαρηδες,μιζεροι και υπερβολικοι....αλλά οταν μιζεριαζουν και υπερβαλλουν και γκρινιαζουν οι καπνιστες...ειναι επειδη εμεις τους τσιτωσαμε! :rolleyes:

Κοιτα Σιμπυ, το τι διαολο θα φαει ο καθενας, το ποση γυμναστικη θα κανει, το ποση επαφη με τη φυση θα εχει, και ολα τα υπολοιπα στον καταλογο σου, δεν αφορα κανεναν. Καποιος μπορει να γουσταρει να τρωει junk food..και να σιχαινεται τον καπνο. Μπορει επισης να πιστευει οτι με την κακη διατροφη θα βλαψει τον εαυτο του λιγοτερο απο το παθητικο καπνισμα. Δεν εισαι αρμοδιος εσυ και κανενας ισως, να κρινεις με ευστοχια, τι ειναι υποκριτικο και τι οχι. Κανενας μη-καπνιστης δεν κατηγορησε τους καπνιστες για ολα τα δεινά του κοσμου, και ολους τους καρκινους.

Τι ειναι πιο ευκολο και πιο πρακτικο ομως ; Να βγουν αυριο ολα τα χημικα απο ολα τα ειδη διατροφης ; (χαχα, καλο)
Ή να μειωθει/περιοριστει/εξαλειφθει το παθητικο καπνισμα ;

Γιατι με το σκεπτικο σου του "κι αλλα βλαπτουν, μην ασχολειστε με αυτο τοσο, μην αντιδρατε τοσο", θα σου αντιστρεψω και τα περι κινητων (θα σου πω, ελα εδω..αναπνεεεις καρκινογονες ουσιες καθε μερα, το κινητο σε μαρανε, που σου χρησημευει κιολας ; " ;) ), και για ολα.

Αν όμως βγαίναμε και είμασταν σε ανοιχτό χώρο, ή κάπου που επιτρεπόταν το κάπνισμα και μου έτρωγε τα συκώτια να μην καπνίζω, τότε θα εκνευριζόμουν και θα γινόταν χαμός.
Το οτι επιτρεπει το μαγαζι το καπνισμα...δε σημαινει οτι το επιτρεπει και ο διπλα μας. Αν εισαι πχ για φαγητο...δε ξερω....η ιδεα οτι μαζι με τα σπαγκέτι αλα βιλιάκα μου, εισπνεω και Πολωνιο, Καδμιο,νιτροζαμινες, και γενικως καμια 500-αρια χημικά...μου χαλαει τη σαλτσα!


Καποτε θυμαμαι, οι καπνιστες ρωτουσαν πριν αναψουν τσιγαρο. Ουτε τοτε απαγορευοταν. Εδω και πολλά χρονια πια, αφου ειδαν οτι κανουν πισω ολοι οι αλλοι, εκμεταλευονται την ανοχη, και ουτε καν ρωτανε οι περισσοτεροι. Και άλλοι ρωτανε τυπικα. Και αν καποιος τολμησει να πει οτι θα προτιμουσε να μην καπνισει, θα τον κακοχαρακτηρησει κιολας απο μεσα του.
Ισως γιαυτο καποια στιγμη οι μη καπνιστες ειναι με το δακτυλο στη σκανδαλη.

Όχι, δεν είναι παράνομο. Απαγορεύεται σε κλειστούς χώρους, όπως απαγορεύεται και το να τρως στο μετρό ή να βάζεις στη διαπασών μουσική τις ώρες κοινής ησυχίας. Το να τρως όμως ή να ακούς μουσική, γενικά, δεν είναι παράνομο.Εκεί νομίζω είναι και το σημείο της αντίδρασης, κάνετε σαν να είναι παράνομο ή θέλετε να θεωρηθεί παράνομο.
Ο μονος λογος που δεν ειναι παρανομο, ειναι τα οικονομικά συμφεροντα. Καταστρεφει περισσοτερες ζωες απ'οτι οποιοσδηποτε αλλος παραγοντας (φαρμακο, ναρκωτικο,αλκοολ,τροχαια,κακη διατροφη-μη ασκηση), οποτε λογικα θα πρεπε να ναι απαγορευμενο πρωτο-πρωτο.

Αλλά αν πιστεύετε ότι θα γλιτώσετε από πιθανές ασθένειες, λυπάμαι που σας το λέω ... και μακάρι να κάνω λάθος, αλλά πολύ φοβάμαι ότι το κάπνισμα έχει πολύ λιγότερη ευθύνη από πολλά άλλα καθημερινά πράγματα.
1ον : το να μη βρωμανε τα παντα τσιγαριλα και το να μπορουμε ολοι να αναπνευουμε καλυτερα, θα πρεπε να ναι αρκετο. 2ον, εγω ειμαι βεβαιος οτι κανεις λαθος διοτι στην ουσια λες οτι το παθητικο καπνισμα δεν βλαπτει. Ή αν βλαπτει, οτι βλαπτει "πολυ λιγοτερο" απο άλλα πραγματα. Βεβαια...το λες ετσι...δε βλεπω να το εχεις ψαξει. Και ακομα και ετσι να ειναι, αναγκαζομαι να σου ξαναπω, οτι τα περισσοτερα "αλλα πραγματα" που βλαπτουν, ειναι δυσκολοτερο ή και αδυνατον να αποφυγουμε τελειως, εκτος αν παμε να ζησουμε στα βουνα. Και ειναι πραγματα οπως αερας,νερο,φαγητο,μεταφορικα μεσα,τηλεπικοινωνιες. Δλδ ολα, μακραν πιο χρησιμα και απαραιτητα απο το τσιγαρο. Το τσιγαρο δεν ειναι "αναγκαιο κακο". Ειναι "εντελως αχρηστο κακο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
σου εδωσε ο Νωευς εναν καλο ορισμο! Και παλι, δεν ειναι καν το πιο πολυτιμο. η ζωη ειναι.
Παλι δε διαβαζεις προσεκτικα. Ειπα οτι ειναι πολυτιμοτερο απο την ηδονη του καπνισματος... (ασε που υγεια και ζωη δεν εχουν μεγαλη διαφορα αφου χωρις υγεια ευκολα μπορεις να χασεις και τη ζωη)

μαυρα μεσανυχτα εχεις εσυ, αν θεωρεις οτι το πολιτευμα μας ειναι δημοκρατικο!
Θα ειχα. Αν ειχα πει τετοιο πραγμα. Αλλη μια φορα που διαβαζεις επιπολαια.

αλλα και παλι, ΟΠΩΣ και εσυ μιλησες υποθετικα "θα πρεπει να υπερισχυει αυτη που εξασφαλιζει το καλυτερο αγαθο", το οποιο ειναι ακρως υποκειμενικο (τι ειναι και τι οχι αγαθο; τι ειναι καλυτερο απο κατι αλλο;) εγω σου λεω οτι σε τετοιες περιπτωσεις, επικαλουμαστε την πλειοψηφια!)
Μα εσυ πριν λιγο χαρακτηρισες τη ζωη ως το πολυτιμοτερα αγαθο. Τωρα λες οτι ολα αυτα ειναι υποκειμενικα ; Αποφασισε...:whistle:

Υπαρχουν καποια "αγαθα". Η λεξη αγαθα...προφανως..:rolleyes:...δε χρησημοποιειται με την στενη εννοια του υλικου αγαθου...οκ μεχρι εδω;...παμ παρακατω....για να ζησουμε υπο καποιους κανονες σε κοινωνιες και οχι σε αγελες στη ζουγκλα...ορισαμε απο κοινου (αρα να η πλειοψηφια σου)..τι ειναι σημαντικο και τι λιγοτερο. Ζωη, υγεια, ελευθερια, ειναι τα 3 βασικα. Η ευχαριστηση απο το τσιγαρο λοιπον, (και αλλες), ωχρειουν μπροστα σε αυτα. Αρα αυτος που καταπαταει το δικαιωμα αλλου στην υγεια του, δεν μπορει να εχει ισχυροτερη θεση απεναντι στο δικαιο, απο αυτον του οποιου η υγεια βλαπτεται.
END of discussion.

ακομα περιμενω ΠΗΓΕΣ. δεν εχω προβλημα να με αποδειξεις λαθος! αγνοώ τα οσα λες για "τα νουμερακια" και για τις προσβολες που τοσο ευκολα μοιραζεις.
Αγνοησε οτι θελεις. Για πηγες σου απαντησα. Εγω εχω ενημερωθει και σου λεω οτι πεφτεις πολυ εξω. Αν σε ενδιαφερει να ενημερωθεις, ενημερωσου. Ξοδεψε δικο σου χρονο, οχι δικο μου. ;)

Υ.Γ. εχεις ασχοληθει ποτε με τους τροπους πειθους;
Απαντας υπο την υποθεση οτι προσπαθω ή εχω αναγκη να σε πεισω για κατι. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μετά από μια συζήτηση που είχα με το φίλο μου θέλω να παραδεχτώ και δημόσια οτι ξέρω οτι έχετε δίκιο κι οτι τα επιχειρήματά μου σε αυτό το θέμα δε βασίζονται πουθενά γιατί ξέρω μέσα μου οτι έχω άδικο. Ζητώ συγνώμη λοιπόν που υπήρξα τόσο απόλυτη κι ενόσω έχω άδικο σας τσίτωσα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μετά από μια συζήτηση που είχα με το φίλο μου θέλω να παραδεχτώ και δημόσια οτι ξέρω οτι έχετε δίκιο κι οτι τα επιχειρήματά μου σε αυτό το θέμα δε βασίζονται πουθενά γιατί ξέρω μέσα μου οτι έχω άδικο. Ζητώ συγνώμη λοιπόν που υπήρξα τόσο απόλυτη κι ενόσω έχω άδικο σας τσίτωσα.:/:

μπραβο..

σε εκτιμω ιδιαιτερως μετα παραπανω που λες ..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top