Γενικές φοιτητικές απορίες

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Παιδιά κάτι που επίγει και δεν έχω καταλάβει.

Εγώ αύριο φεύγω επιτέλους από την ΑΘήνα για να αρχίσω τις σπουδές μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι να κάνω με το χαρτί που μου δώσανε κατά την εξέταση και γράφει "για στρατολογική χρήση".

Υποθέτω ότι πρέπει να το πάω στο στρατολογικό γραφείο εδώ στην Αθήνα αλλά τους παίρνω τηλέφωνο και δεν το σηκώνουν.

Εσείς οι υπόλοιποι πήγατε κανονικά και το καταθέσατε στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Παιδιά κάτι που επίγει και δεν έχω καταλάβει.

Εγώ αύριο φεύγω επιτέλους από την ΑΘήνα για να αρχίσω τις σπουδές μου αλλά δεν έχω καταλάβει τι να κάνω με το χαρτί που μου δώσανε κατά την εξέταση και γράφει "για στρατολογική χρήση".

Υποθέτω ότι πρέπει να το πάω στο στρατολογικό γραφείο εδώ στην Αθήνα αλλά τους παίρνω τηλέφωνο και δεν το σηκώνουν.

Εσείς οι υπόλοιποι πήγατε κανονικά και το καταθέσατε στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σας?

εμένα δε μου έδωσαν τέτοιο χαρτί :/: ...θα πάρω τηλ. στη στρατολογία και θα τους ρωτήσω τι θέλουν για αναβολή


ΥΓ: Δικαιολογητικά για αναβολή
Τα δικαιολογητικά και η διαδικασία αναβολής καθορίζονται με αποφάσεις του Υπουργού Εθνικής Άμυνας. Τα βασικά απαιτούμενα δικαιολογητικά είναι μία αίτηση στο αρμόδιο στρατολογικό γραφείο, μία βεβαίωση οικείας σχολής (εγγραφή, διάρκεια σπουδών κ.λπ.) και ένα πιστοποιητικό αναγνώρισης της σχολής του εξωτερικού. Ως χρόνος υποβολής καθορίζεται η 1η Ιανουαρίου του έτους κατά το οποίο ο ενδιαφερόμενος διανύει το 19ο έτος της ηλικίας του, όμως μπορεί, για λόγους δημοσίου συμφέροντος, να απαγορευτεί η χορήγηση αναβολής λόγω σπουδών για ορισμένες σχολές ή ορισμένα εκπαιδευτικά ιδρύματα του εξωτερικού καθώς και όταν οι σπουδές ή μέρος αυτών πραγματοποιούνται στην Ελλάδα. Μπορεί, επίσης, εφόσον οι υπηρεσιακές ανάγκες το επιτρέπουν, να καθορίζονται μείωση της θητείας έως τρεις μήνες και άλλα ευεργετήματα, για στρατεύσιμους που δικαιούνται αναβολής κατάταξης λόγω σπουδών αλλά δεν ασκούν το δικαίωμα αυτό και κατατάσσονται στις Ένοπλες Δυνάμεις.

Οι κατηγορίες των στρατευσίμων που δικαιούνται αναβολή κατάταξης λόγω σπουδών περιλαμβάνονται στο άρθρο 7 της στρατολογικής νομοθεσίας και τα δικαιολογητικά πρέπει να κατατεθούν στο Στρατολογικό Γραφείο μέχρι την προηγούμενη της κατάταξης ημέρα.

link αλλά καλύτερα να τηλ. στη στρατολογία για επιβεβαίωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Το φοιτητικο πασο το εχει παρει κανενας;; εγω πηγα για εγγραφη απο τις πρωτες μερες και ακομα να μας τα δωσουν κ το site της σχολη δεν εχει ανακοινωσει τιποτα ακομα...:hmm: Τους εστειλα κ email την Παρασκευη αλλα ακομα να απαντησουν:worry: παιρνω τηλεφωνο και δεν το σηκωνουν πφφφφ:/:
Επισης, χαζη ερωτηση:P αλλα τι ωρα πρεπει να ειμαιστε στην σχολη;;;:P ή η καθε σχολη εχει διαφορετικη ωρα; Συνηθως τι ωρα πρεπει να ειμαστε εκει; και την πρωτη μερα τι κανουμε;;;:worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Φοιτητικο πασο αν δεν κανω λαθος δεν εχει δοθει ακομα σε κανενα τμημα πανελλαδικα. Οταν δεις το προγραμμα της σχολης σου, αναλογα με το τι μερα ξεκινανε τα μαθηματα, θα δεις ποιο μαθημα ειναι πρωτο τι ωρα ξεκινα και θα πας. Δεν υπαρχουν σταθερα ωραρια. Αλλος μπορει να εχει μαθημα 9 το πρωι κι αλλος 7 το βραδυ. Την πρωτη μερα κανετε μαθημα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Φοιτητικο πασο αν δεν κανω λαθος δεν εχει δοθει ακομα σε κανενα τμημα πανελλαδικα. Οταν δεις το προγραμμα της σχολης σου, αναλογα με το τι μερα ξεκινανε τα μαθηματα, θα δεις ποιο μαθημα ειναι πρωτο τι ωρα ξεκινα και θα πας. Δεν υπαρχουν σταθερα ωραρια. Αλλος μπορει να εχει μαθημα 9 το πρωι κι αλλος 7 το βραδυ. Την πρωτη μερα κανετε μαθημα :P

Αυτο το προγραμμα ποτε το παιρνουμε;;;:confused::confused::worry::worry:
Μας εδωσαν στις εγγραφες κατι ποου ελεγε προγραμμα πανω αλλα ειχε μονο τα μαθηματα και τους καθηγητες και οχι τις ωρες...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Κοιτα στο site της σχολης σου. :)
Εγω το βρηκα εκει, μας το ειχαν δωσει και στις εγγραφες αλλα το ξεχασα καπου μεσα στο χαος. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Κοιτα στο site της σχολης σου. :)
Εγω το βρηκα εκει, μας το ειχαν δωσει και στις εγγραφες αλλα το ξεχασα καπου μεσα στο χαος. :P

αχα και εγω ειχα ξεχασει εναν οδηγο σπουδων οταν πηγα για εγγραφη γιατι συμπληρωνα χαρτια με στελνανε αλλου εκει παλι συμπληρωνα παλι το ιδιο και συνεχιστηκε τρεις τεσσερις φορες ...και καπου τον αφησα τον οδηγο σπουδων(θα το χρειαστω πουθενα;;; μηπως να παω να ζητησω αλλον;;:worry:)
Αν δεν βρω τις ωρες στο site να περασω απο την γραμματεια δηλαδη εεε;;:redface: πωπω παλι τρεχαματα:P:P
Α και κατι ακομα ...αφου αρχιζουμε μαθημα την πρωτη μερα λογικα θα χρειαστω τετραδιο για τις σημειωσεις ετσι;;;
Συγγνωμη για το πρηξημο αλλα ..αγχωθηκα λιγααακι:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μην ανησυχεις εγω ειμαι χειροτερη στο θεμα αγχους. Φοβαμαι μην χασω καμια προθεσμια με τη δηλωση μαθηματων κλπ. :P
Τον οδηγο σπουδων λογικα θα τον βρεις στο ιντερνετ, αλλα ενταξει ειναι προς δικια σου ενημερωση για το τμημα. Σου παρουσιαζει τα μαθηματα, τι περιεχει το καθενα, επαγγελματικες προοπτικες του τμηματος και τετοια.
Τη μερα των εγγραφων δεν σας εδωσαν προγραμμα;:hmm: Περιεργο μου φανεται.
Επισης ναι, πιστευω θα σου χρειαστει ενα τετραδιο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Εσυ θα δεις τι σε βολευει. Αλλοι κρατανε ενα τετραδιο για καθε μαθημα, αλλοι πολλαπλων θεματων αναλογα με το προγραμμα, αλλοι κολλες αναφορας, αλλοι παλι τιποτα.
Προγραμμα αν δε σας εδωσαν στην εγγραφη θα ανακοινωθει ειτε στο site σας ειτε στη γραμματεια. Πότε ξεκινατε; Να πας να το παρεις οπωσδηποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Εσυ θα δεις τι σε βολευει. Αλλοι κρατανε ενα τετραδιο για καθε μαθημα, αλλοι πολλαπλων θεματων αναλογα με το προγραμμα, αλλοι κολλες αναφορας, αλλοι παλι τιποτα.
Προγραμμα αν δε σας εδωσαν στην εγγραφη θα ανακοινωθει ειτε στο site σας ειτε στη γραμματεια. Πότε ξεκινατε; Να πας να το παρεις οπωσδηποτε

Στις 4 οκτωβριου την Δευτερα δηλαδη:worry:
ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ του Τ.Ε.Π.Α.Ε.Σ., ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2010 - 2011 αυτο μου εχει στο σιτε της σχολης αλλα το κατεβαζω και οταν παω να το ανοιξω δεν κανει τιποτα..ανοιγει και μου εμφανιζει κατι ακαταλαβιστικα...:worry:

https://www.rhodes.aegean.gr/tepaes/proptixiaka.html
ειναι το πρωτο που εμφανιζει... δεν ξερω αν ειναι το προγραμμα αλλα δεν μπορω να δω τι περιεχει καθως το κατεβαζω και μου εμφανιζει βλακιες:confused::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Oχι απλα τις σημαντικες ημερομηνιες για το ακαδημαϊκο ετος 2010-2011 εχει, αργιες, ποτε κλεινετε και τετοια.
Δεν βλεπω κατι για προγραμμα. Παρε τη γραμματεια ή κάποια παράταξη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Εμάς δεν μας έχουν δώσει ούτε πρόγραμμα,ούτε οδηγό σπουδών,ούτε τίποτα!!Να ανησυχώ..??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pennylane

Τιμώμενο Μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 396 μηνύματα.
οκ ευχαριστω πολυ! Μαλλον θα πρεπει να περασω απο την γραμματεια αυριο μεθαυριο γιατι με βλεπω να μενω με την απορια
Χιλια ευχαριστω παντως ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
εμεις σμρ καναμε το πρωτο μας μαθημα!ηταν πολυ ωραια!!!!αυριο εχουμε 3-9!καλη αρχη και σε σας~~~!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
εμεις σμρ καναμε το πρωτο μας μαθημα!ηταν πολυ ωραια!!!!αυριο εχουμε 3-9!καλη αρχη και σε σας~~~!!!




Για πες τπτ πως ηταν η πρωτη μερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
Τελεια!!!αν και δεν καναμε πολλα!!!περισσοτερο ηταν μερα γνωριμιας και με τα παιδια αλλα και με τον καθηγητη.σημερα που εχουμε 6 ωρες πιστευω θα κανουμε περισσοτερα !!:):)
το μονο αρνητικο ειναι οτι εχει πολυ μουντο καιρο και οτι 90% θα βρεχει ολη μερα σημερα....
δεν πειραζει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Οσοι ανηκετε στο 25 τις εκατο των πρωτευσαντων και δικαιουστε επιδοτηση για λαπτοπ, τι σας ειπαν στη γραμματεια της σχολης σας οταν πηγατε να γραφτειτε, ποτε θα δοθει η επιδοτηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Νομίζω δεν εχει βγει καν ανακοίνωση ακόμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

182

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.
παιδεια, με τα πασα τι γινεται??
εχω ακουσει και σεναρια καταργησης του!
θα δυσκολεψει πλ τα πραγματα αν γινει κατι τετοιο, και πιστευω οτι θα υπαρξουν κινητοποιησεις απο τη μερια μας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Απο οτι ειδα στα περσινα δικαιολογητικα για την επιδοτηση για λαπτοπ ζητουν εναν προσωπικο κωδικο, φωτοαντιγραφο αστυνομικης ταυτοτητος και φωτοαντιγραφο φοιτητικου πασου ή βεβαιωση σπουδων
Οσον αφορα τον προσωπικο κωδικο τι ακριβως ειναι και πως τον μαθαινουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top