Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ήταν το 2012 και το 2013 οι δύο χρονιές που έδωσα Πανελλήνιες, και στις δύο είχαμε Palermo, θυμόμουν λάθος ότι το #40 είχε γίνει στην πρώτη κι όχι στη δεύτερη. On the other hand, όσο προσεχτικός παίχτης είμαι εγώ, αλλά τόσο είσαι κι εσύ. Κι αφού όντως ανέτρεξες στα παλιότερα παιχνίδια, θα έπρεπε να είχες παρατηρήσει ότι το #39 είχε γίνει την ίδια χρονιά με το #40, δηλαδή 6 χρόνια πριν. Πριν 7 χρόνια, ήταν 2012, κι είχαν γίνει 3 παιχνίδια: το #36 (που άρχισε το 2011 και τελείωσε το 2012), το #37 και το #38. Για να σε βοηθήσω, εγώ ήμουν ΣΕ-δεν έπαιξα-ΔΑ αντίστοιχα κι η Σύλβια ήταν Συγκάτοικος-δεν έπαιξε-δικηγόρος. Εσύ όμως στάθηκες στο #39, που η Σύλβια ήταν ΔΑ, μήπως γιατί σε βόλευε αυτό στις θεωρίες σου ή γιατί στην πραγματικότητα έγινε πριν 6 χρόνια (με το μαγικό αριθμό 6: το διπλάσιο του 3 σου ή/και τον αριθμό των κακών σ αυτό το παιχνίδι); Και με τα νέα δεδομένα τι έχεις να πεις; Ότι είμαι ο ΔΑ και τη λέω να ανατρέξει στο #38 για να με θυμηθεί;


Έχεις δίκιο. Θεωρούσα πως παίζεται ένα παλέρμο κάθε χρόνο και έτσι αφού το 40 έγινε το 2013, θεώρησα αυτομάτως ότι του 2012 θα ήταν το 39. Δεν περίμενα να παίζονται παραπάνω από ένα παλέρμο μέσα σε έναν χρόνο. Υπό αυτό το φως, ναι, η θεωρία μου περί ποστ 39 και έμμεσου σήμα στη Χιμέλα δεν στέκει και από μια άποψη χαίρομαι που δεν στέκει, για να ασχοληθώ με τα υπόλοιπα. Ωστόσο, δεν αλλάζει κάτι απ' τα υπόλοιπα που είπα για τις στιχομυθίες σας. Μπορεί όντως το 7 χρόνια να ήταν κατά λάθος από σένα και να μην έπαιζε σήμα σ' αυτό αλλά τα υπόλοιπα με λουλούδια κλπ μπορεί να κρύβουν την προσπάθειά σου να τραβήξεις την προσοχή κάποιου. Τώρα για το τελευταίο δεν σε είπα ποτέ ΔΑ για μαφιόζο σε έκανα περισσότερο αν είσαι κάτι κακό.
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,233 μηνύματα.
Καλό παιχνίδι να έχουμε.

Ψηφίζω τον φούρναρη της πόλης, akikos. Όχι μόνο μας παρέχει προϊόντα πλούσια σε θερμίδες, αλλά κατά την άφιξή μου στην πόλη πληροφορήθηκα πως ήδη εξετάζεται από τις αρχές το ενδεχόμενο να βάζει στο ψωμί μια ουσία που προκαλεί ακαριαίο θάνατο και δεν ανιχνεύεται από τα εργαστήρια τοξικολογίας.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Χαιρετώ το Παλέρμο. <3

Ψηφοφορία για Δευτέρα 29/7:

1. akikos --> tsarachaf
2. CiNeFiL
3. ComfortablySmug--> Marjoree26
4. dimijim--> Libertus
5. Emilouko
6. Himela --> JKaradakov
7. i_lie_us
8. Ikarionas--> Iliaso
9. Iliaso
10. Indiana Jones
11. JKaradakov
12. Johnny15 --> ComfortablySmug
13. Libertus--> akikos
14. Marjoree26--> ~Melania~
15. ~Melania~
16. Physiognomist--> Indiana Jones
17. tsarachaf --> dimijim
18. ultraviolence--> i_lie_us
19. Φινεύς

Ψήφοι:
1 akikos
1 ComfortablySmug
1 dimijim
1 Iliaso
1 Indiana Jones
1 i_lie_us
1 JKaradakov
1 Libertus
1 Marjoree26
1 ~Melania~
1 tsarachaf



Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
η ζωη μου εχει γινει παρα πολυ δυσκολη κοντευω να παθω brain damage και ειχα ξεχασει τι trust issues δημιουργει το παλερμο
Άρα:
α) αναφορές σε παλιότερα παιχνίδια έκαναν οι dimijim και ultraviolence
β) την αντίθεσή τους με το να γίνονται αναφορές σε παλιότερα παιχνίδια εξέφρασαν οι: Physiognomist, I lie us και Φινεύς

Έστω ότι κάποιος απ' τους τελευταίους παρατήρησε κάποια κίνηση από ΔΑ ότι έψαχνε παλιότερα ποστ και θέλησε να τον αποτρέψει. Αυτό θα σήμαινε πως κάποιος πριν απ' αυτούς αναφέρθηκε σε παλαιότερα ποστ και ότι αυτός λογικά θα είναι ο ΔΑ. Όσο κι αν έψαξα όμως δεν είδα κάποιον να αναφέρεται σε παλιότερα παιχνίδια λέγοντας πως θα ψάξει (με εξαίρεση εμένα που είπα ότι θα τσεκάρω το παλέρμο 39, 40 και 43 αλλά ξέροντας ότι δεν είμαι ΔΑ δεν έχει νόημα να το ψάξω :P). Επομένως μάλλον δεν είναι βοηθητικό να κινηθούμε με αυτό το σενάριο. Ίσως να κρύβεται όντως μαφιόζος στην τριάδα του β, ο οποίος να ήθελε απλώς να προειδοποιήσει γενικότερα τον ΔΑ να μην ασχολείται με ανούσια πράγματα. Εκείνο που ωστόσο νομίζω έχει σημασία να κρατήσουμε είναι ότι ακριβώς υπάρχει μια τριάδα που συμφωνούν μεταξύ τους σε κάτι, στο να μην δουν παλιά ποστ. Οπότε αν δούμε περίεργες ακόμη συμφωνίες ή ανταλλαγές μηνυμάτων μεταξύ physiognomist, i lie us και Φινεύς, ίσως να σημαίνει κάτι. Επιπλέον, αυτό που λένε αντιτίθεται στην πρακτική του dimijim και του ultraviolence που αναφέρθηκαν σε παλιότερα παιχνίδια, οπότε αν βγει μαφιόζος κάποιος απ' την τριάδα, ίσως να μας αποκλείει από μαφιόζους κάποιους απ' τη δυάδα, παρότι μπορούν ασφαλώς να γίνουν διάφορα plays.

δεν ξερω τι να ψηφισω μεχρι να αποκαλυφθει εστω και 1 ρολος ολα ειναι πολυ θολα αλλα σαν σκεπτικο αυτο που λες απο τη μια εχει ενα ποιντ, μπορει να αρχισε ως αποπροσανατολισμο του ΔΑ ολο αυτο με τις καρδουλες και καποιος μελος της μαφιας να ηθελε να τον αποτρεψουν απο το να μπερδευτει
απο την αλλη μπορει απλα να ειναι το ακριβως αντιθετο και η καρδουλα να λειτουργησε ως αφορμη για να βγει ενα εξιλαστηριο θυμα που να μην εχει καμια σχεση και γενικα να πιαστηκαμε απο κατι που δεν εχει κανενα νοημα και ηταν απλα τυχαιο και καποιος να το εκμεταλλευτηκε, ισως ενας απο τους 3 που ειπαν να μην πιαστουμε απο τα προηγουμενα παλερμο ξερει οτι ενας απο αυτους που εβαλαν καρδουλες εχει ρολο πολιτη
μπορει και απλα να μην εχουν κανενα νοημα ολα αυτα και οι καρδουλες να μην συσχετιζονται με τιποτα και να πιανομαστε απο το παραμικρο
ενυγουει μεχρι στιγμης ειναι ομως το μονο που εχουμε αν και διαφωνω με το τελευταιο παρτ οτι αν οι 3 ειναι ομαδα σημαινει οτι οι αλλοι 2 ειναι αντιθετοι ρολοι, πιστευω οτι αν οι 3 απο τους 4 της μαφιας παιρνουν την ιδια θεση τοσο εκδηλα θα ηταν αυτογκολ
πιστευω οτι αν ισχυει σαν θεωρια ενας απο τους μαφιοζους απλα εχει παει με το αντιπαλο κρου για να μην κινησει υποψιες (ΑΝ παντα αυτη η υποθεση ισχυει)

απο την αλλη ο Libertus μπαινει κατευθιαν και ψηφιζει ακικο με πολυ σιγουρια, σαν να φαινεται οτι ξερει κατι,ή ισως για να παρει ουδετερη θεση αφου ο ακικος δεν εχει αλλες ψηφους και δεν εχει πει πολλα μεχρι στιγμης
ο dimjim απο την αλλη ψηφισε πρωτος πρωτος Libertus

πλας ultra ψηφιζει i_lie_us με την αναφορα σε συγκεκριμενο προηγουμενο παλερμο (2η σερι τυχαια ψηφος) και ισως οντως ηθελε να δωσει μια κατευθυνση σε καποιον να κοιταξε το εν λογω παιχνιδι(possible)

το συμπερασμα μου απ ολο αυτο ειναι οτι δεν ξερω τι να ψηφισω προς το παρον θα πω dimjim
απο την αποψη οτι βαζει 1ος καρδουλα
αναφερει τα λουλουδια για το ποστ της himela (ισως για να στρεψει υποψιες προς τα εκει ισως και για να κανει τον ΔΑ να δει προηγουμενα παλερμο ή να δωσει σημασια στις καρδουλες)
(λελουδο ακολουθει και απο μελανι αν εχει καμια σημασια)
μετα ακολουθει καρδουλα απο μαρτζορι και ιντιανα τζοουνς (τον οποιο ψηφισε ο physiognomist (απο την τριαδα χωρις εξηγηση) και μετα αναφορα στις καρδουλες απο τον smug
και καπως ετσι τους υποψιαζομαι ολους αυτους hello paranoia my old friend
ειδομεν
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 29/7:

1. akikos --> tsarachaf
2. CiNeFiL--> dimijim
3. ComfortablySmug--> Marjoree26
4. dimijim--> Libertus
5. Emilouko
6. Himela --> JKaradakov
7. i_lie_us
8. Ikarionas--> Iliaso
9. Iliaso
10. Indiana Jones
11. JKaradakov
12. Johnny15 --> ComfortablySmug
13. Libertus--> akikos
14. Marjoree26--> ~Melania~
15. ~Melania~
16. Physiognomist--> Indiana Jones
17. tsarachaf --> dimijim
18. ultraviolence--> i_lie_us
19. Φινεύς

Ψήφοι:
2 dimijim
1 akikos
1 ComfortablySmug
1 Iliaso
1 Indiana Jones
1 i_lie_us
1 JKaradakov
1 Libertus
1 Marjoree26
1 ~Melania~
1 tsarachaf



Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά. Τραγούδι;

Σχόλιο περι καρδιών/λουλουδιών: Ρε παιδιά για όνομα. :P Νταξ να είμαστε πονηροί δεν λέω, αλλά αυτό μου φαίνεται λίγο too much. Τα emoticons απλώς κάνουν λίγο πιο..εκφραστικά τα μηνύματα μας; Δεν λέω να μην το ερευνήσουμε αν έχουμε κάποιες απτές αποδείξεις (κυρίως λόγω παλιών μαφιων, αν και τι νόημα έχει; Κάθε μια είναι διαφορετική), αλλά μου φαίνεται φουλ τραβηγμένο.

Αρχική Δημοσίευση από tsarachaf:
ultraviolence: Δεν είπε η έκανε πολλά, απλώς θέλω να σημειωθεί στα πρακτικά η ψήφος προς τον i_lie_us, με αφορμή το κοινό τους παρελθόν στο Παλέρμο #43. Πιθανόν να μην υπάρχει κάτι, πιθανόν να είναι και προσπάθεια να τραβήξει την προσοχή του. Ικανός παίκτης, που μπορεί να είναι χρήσιμος σε όποια ομάδα και αν ανήκει.

Σας μερσώ για το ικανός, αν και δε νομίζω ότι ισχύει. Παρόλα αυτά, είπα να ψηφίσω λίγο χιουμοριστικά, τίποτα παραπάνω^^


Γενικότερες παρατηρήσεις:

  • ikarionas: Μέχρι ώρας κάνει το κλασικό play: Δεν αφήνει τ ί π ο τ α να πέσει κάτω και θα σου βρει και θεωρία γι'αυτό. Ίσως πετάει καλάμι για να δει ποιος θα τσιμπήσει στις θεωρίες του. Άλλωστε η ιστορία έχει δείξει ότι πρώτο του μέλημα είναι πάντα η εύρεση του ΔΑ, τουλάχιστον εγώ έτσι εκλαμβάνω το play του. Δεν έχω κάτι να υποπτεύομαι για την ώρα

  • Himela: Πέρα της "στιχομυθίας" που ανέφεραν μερικοί μεταξύ εκείνης και του dimijim, έχει βάλει στο ραντάρ της τον Φινεύς. Δεν μου αρέσει καθόλου η αιτιολογία βέβαια, το παιδί μπορεί απλά να έχει άλλες προτεραιότητες κι το Παλέρμο να μην είναι η πρώτη, χωρίς καμία διάθεση υποστήριξης του. Ισχύει γενικά αυτό για όλους μας. Βέβαια νομίζω ότι απλά προσπαθεί να κόψει κινήσεις, εξού και η κατηγορία της. Τίποτα το επιλήψιμο για την ώρα.

  • dimijim: Τον έχω ζήσει μόνο σε μαφία οπότε δεν ξέρω πως παίζει άμα είναι πολίτης. Αυτό που ξέρω είναι ότι σκέφτεται από πολλές κατευθύνσεις, κι ερχόμαστε λοιπόν στο ποστ με τις καρδούλες/λουλουδάκια το οποίο με προβληματίζει. Σαν ultra, μου φαίνεται τραβηγμένο σενάριο. Ίσως προσπαθεί κι αυτός να κόψει κινήσεις; We'll see.



Αρχική Δημοσίευση από CiNeFiL:
πλας ultra ψηφιζει i_lie_us με την αναφορα σε συγκεκριμενο προηγουμενο παλερμο (2η σερι τυχαια ψηφος) και ισως οντως ηθελε να δωσει μια κατευθυνση σε καποιον να κοιταξε το εν λογω παιχνιδι(possible)

Θα το πω για 3η και τελευταία φορά. Απ'το να ψηφίσω κάπως έτσι " ψηφίζω τον χ γιατί έφαγε φασολάδα και θα παει το κλανίδι σύννεφο στην πόλη του Παλέρμο" προτίμησα ένα παλερμικό inside joke. Ούτε παρέπεμψα κάποιον να ανατρέξει σε παλαιότερα παιχνίδια, ούτε αφήνω υπαινιγμούς για ρόλους κτλ. Λίγο χιούμορ ρε παιδιά. :P

Αυτά για την ώρα!
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλημέρα/Καλησπέρα και απο εμένα!

Ψηφίζω για τώρα JKaradakov γιατί δε μού αρέσει που ήταν εδώ στην αρχή του παιχνιδιού και μετά τεχνηέντως εξαφανίστηκε ενώ υπήρχαν θέματα προς σχολιασμό. Και γενικά η ενασχόληση του dimijim μαζί του με το "δήλωσες συμμετοχή τελευταίος, μίλησες πρώτος" και η καρδούλα δε μού άρεσαν. Θα δούμε στη πορεία.

Ποια ήταν τα θέματα προς σχολιασμό;
Ας δουμε:

  1. Η χρήση emoticon.

  2. Η δικιά σου στοιχωμυθεια με τον dimijim σχετικά με την χρήση emoticons σε αυτό και σε παλαιότερα παιχνίδια

  3. Η ιδιορυθμη θεωρία των 3 του Ικαρίωνα



Δεν θυμάμαι κάποιο άλλο. Όπως και να έχει θεωρώ ανούσιο να σχολιάσω κάτι απο τα παραπάνω.
Η όλη συζήτηση πέρι emoticons το μόνο που θα καταφέρει κατα την γνώμη μου είναι να δώσει πάτημα σε 2-3 άτομα να ρίξουν μια και καλά "τυχαία" ψήφο. Και όπως βλέπουμε ο πρώτος που το χρησιμοποιεί ήδη σαν επιχείρημα είναι ο:

Καλημέρα.

ComfortablySmug 6 καρδούλες στο πρώτο σου μήνυμα είναι πολύ ύποπτη κίνηση. Είναι ο αριθμός των κακών του παιχνιδιού, το να έριξες τυχαία τόσες καρδιές δεν το πιστεύω ως πολύ πιθανό. Η μια πάει στην Μελανία. Θα μπορούσε η Μελανία να είναι ΔΑ και να της κάνετε σήμα τόσο νωρίς; Θα έβρισκα ατσούμπαλη μια τέτοια κίνηση αλλά όλα είναι πιθανά σε αυτό το παιχνίδι.

Για πάμε μια ψήφο σε ComfortablySmug

Εξ ου και ψήφος απο εμένα στον Johnny15 , γτ χρησιμοποιεί για αρχή σαν δικαιολογία τα εμοτικονσ για την ψήφο και γτ μου αρέσει να πεδεύω την ΣΕ να βρίσκει χρώματα στον πρώτο γύρο.

Καλό παιχνίδι να έχουμε.

Ψηφίζω τον φούρναρη της πόλης, akikos. Όχι μόνο μας παρέχει προϊόντα πλούσια σε θερμίδες, αλλά κατά την άφιξή μου στην πόλη πληροφορήθηκα πως ήδη εξετάζεται από τις αρχές το ενδεχόμενο να βάζει στο ψωμί μια ουσία που προκαλεί ακαριαίο θάνατο και δεν ανιχνεύεται από τα εργαστήρια τοξικολογίας.
Ahm... What?


η ζωη μου εχει γινει παρα πολυ δυσκολη κοντευω να παθω brain damage και ειχα ξεχασει τι trust issues δημιουργει το παλερμο


δεν ξερω τι να ψηφισω μεχρι να αποκαλυφθει εστω και 1 ρολος ολα ειναι πολυ θολα αλλα σαν σκεπτικο αυτο που λες απο τη μια εχει ενα ποιντ, μπορει να αρχισε ως αποπροσανατολισμο του ΔΑ ολο αυτο με τις καρδουλες και καποιος μελος της μαφιας να ηθελε να τον αποτρεψουν απο το να μπερδευτει
απο την αλλη μπορει απλα να ειναι το ακριβως αντιθετο και η καρδουλα να λειτουργησε ως αφορμη για να βγει ενα εξιλαστηριο θυμα που να μην εχει καμια σχεση και γενικα να πιαστηκαμε απο κατι που δεν εχει κανενα νοημα και ηταν απλα τυχαιο και καποιος να το εκμεταλλευτηκε, ισως ενας απο τους 3 που ειπαν να μην πιαστουμε απο τα προηγουμενα παλερμο ξερει οτι ενας απο αυτους που εβαλαν καρδουλες εχει ρολο πολιτη
μπορει και απλα να μην εχουν κανενα νοημα ολα αυτα και οι καρδουλες να μην συσχετιζονται με τιποτα και να πιανομαστε απο το παραμικρο
ενυγουει μεχρι στιγμης ειναι ομως το μονο που εχουμε αν και διαφωνω με το τελευταιο παρτ οτι αν οι 3 ειναι ομαδα σημαινει οτι οι αλλοι 2 ειναι αντιθετοι ρολοι, πιστευω οτι αν οι 3 απο τους 4 της μαφιας παιρνουν την ιδια θεση τοσο εκδηλα θα ηταν αυτογκολ
πιστευω οτι αν ισχυει σαν θεωρια ενας απο τους μαφιοζους απλα εχει παει με το αντιπαλο κρου για να μην κινησει υποψιες (ΑΝ παντα αυτη η υποθεση ισχυει)

απο την αλλη ο Libertus μπαινει κατευθιαν και ψηφιζει ακικο με πολυ σιγουρια, σαν να φαινεται οτι ξερει κατι,ή ισως για να παρει ουδετερη θεση αφου ο ακικος δεν εχει αλλες ψηφους και δεν εχει πει πολλα μεχρι στιγμης
ο dimjim απο την αλλη ψηφισε πρωτος πρωτος Libertus

πλας ultra ψηφιζει i_lie_us με την αναφορα σε συγκεκριμενο προηγουμενο παλερμο (2η σερι τυχαια ψηφος) και ισως οντως ηθελε να δωσει μια κατευθυνση σε καποιον να κοιταξε το εν λογω παιχνιδι(possible)

το συμπερασμα μου απ ολο αυτο ειναι οτι δεν ξερω τι να ψηφισω προς το παρον θα πω dimjim
απο την αποψη οτι βαζει 1ος καρδουλα
αναφερει τα λουλουδια για το ποστ της himela (ισως για να στρεψει υποψιες προς τα εκει ισως και για να κανει τον ΔΑ να δει προηγουμενα παλερμο ή να δωσει σημασια στις καρδουλες)
(λελουδο ακολουθει και απο μελανι αν εχει καμια σημασια)
μετα ακολουθει καρδουλα απο μαρτζορι και ιντιανα τζοουνς (τον οποιο ψηφισε ο physiognomist (απο την τριαδα χωρις εξηγηση) και μετα αναφορα στις καρδουλες απο τον smug
και καπως ετσι τους υποψιαζομαι ολους αυτους hello paranoia my old friend
ειδομεν

Και εδώ η Cinefil η πρώτη που ρίχνει δεύτερη ψήφο σε κάποιον, θα είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα κινηθούν οι ψήφοι απο εδώ και πέρα.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Σχόλιο περι καρδιών/λουλουδιών: Ρε παιδιά για όνομα. :P Νταξ να είμαστε πονηροί δεν λέω, αλλά αυτό μου φαίνεται λίγο too much. Τα emoticons απλώς κάνουν λίγο πιο..εκφραστικά τα μηνύματα μας; Δεν λέω να μην το ερευνήσουμε αν έχουμε κάποιες απτές αποδείξεις (κυρίως λόγω παλιών μαφιων, αν και τι νόημα έχει; Κάθε μια είναι διαφορετική), αλλά μου φαίνεται φουλ τραβηγμένο.


Θα το πω για 3η και τελευταία φορά. Απ'το να ψηφίσω κάπως έτσι " ψηφίζω τον χ γιατί έφαγε φασολάδα και θα παει το κλανίδι σύννεφο στην πόλη του Παλέρμο" προτίμησα ένα παλερμικό inside joke. Ούτε παρέπεμψα κάποιον να ανατρέξει σε παλαιότερα παιχνίδια, ούτε αφήνω υπαινιγμούς για ρόλους κτλ. Λίγο χιούμορ ρε παιδιά. :P

Αυτά για την ώρα!
τιποτα δεν ειναι τραβηγμενο ή απλα χιουμορ μεχρι αποδειξεως του εναντιου στο παλερμο :P
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 29/7:

1. akikos --> tsarachaf
2. CiNeFiL--> dimijim
3. ComfortablySmug--> Marjoree26
4. dimijim--> Libertus
5. Emilouko
6. Himela --> JKaradakov
7. i_lie_us
8. Ikarionas--> Iliaso
9. Iliaso
10. Indiana Jones
11. JKaradakov--> Johnny15
12. Johnny15 --> ComfortablySmug
13. Libertus--> akikos
14. Marjoree26--> ~Melania~
15. ~Melania~
16. Physiognomist--> Indiana Jones
17. tsarachaf --> dimijim
18. ultraviolence--> i_lie_us
19. Φινεύς

Ψήφοι:
2 dimijim
1 akikos
1 ComfortablySmug
1 Iliaso
1 Indiana Jones
1 i_lie_us
1 JKaradakov
1 Johnny15
1 Libertus
1 Marjoree26
1 ~Melania~
1 tsarachaf



Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσες οι προσεγγίσεις μέχρι στιγμής κάποιες μπορεί να έχουν μια βάση, αν και δε ξέρω αν κάποιος θα ρίσκαρε να ανοίξει τα χαρτιά του από τον 1ο γύρο και κάποιες είναι απλά στην τύχη.

Θα συμφωνήσω με όσους ανέφεραν ότι η αναφορά σε προηγούμενα παιχνίδια τουλάχιστον εμάς τους νέους παίκτες δε μας βοηθάει. Εξάλλου κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό.

Η 2η ψήφος στον dimjim ίσως είναι ένα καλό έναυσμα να δούμε πως θα κινηθούν τα πράγματα.
 

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Αρχική δημοσίευση από: akikos
Παλέρμο δεν έχω ξαναπαίξει αλλά έχω δει πολλές αστυνομικές σειρές και όλα τα επεισόδιου του αστυνόμου Σαίνη όταν ήμουν μικρός.



Σκεφτόμουν να σε ψηφίσω καθώς το ένστικτό σου κατά 33,3333333333333% τουλάχιστον είναι λάθος, αλλά έχεις σωστά αν και μακροσκελή points που θα μας βοηθήσουν να βρούμε το μυστήριο.
Πιστεύω ότι αυτό που ξεχωρίζει έναν ερασιτέχνη μαφιόζο από έναν επαγγελματία είναι ικανότητα του να είναι αόρατος, να κρύβεται δηλαδή στο πλήθος. Επίσης στη σωστή μαφία τα μέλη τους απέχουν το ένα με το άλλο και αποτελείται από αντιπροσωπικά μέλη όλης της κοινωνίας.

Αυτό σημαίνει ότι ένας τουλάχιστον από τους μαφιόζους κάνει τον μουγκό, κάποιος τον ενεργό και κάποιος τον ιδιαίτερα θερμο. Ο τελευταίος επειδή τραβάει τα βλέματα θα είναι έτοιμος να θυσιαστεί για να προστατέψει έναν "αόρατο" συνάδελφο του.

Θα ψηφίσω τον μουγκό μαφιόζο καθώς δεν έχω αρκετά στοιχεία για τους υπόλοιπους. Είμαι ανάμεσα στην Εmilouko και στον tsarachaf. Τελικά ψηφίζω tsarachaf καθώς πιστεύω στην περίπτωση που είναι μαφιόζος θα προτιμήσει το ρόλο του μουγκού στην αρχή για να κρατηθεί όσο πιο πολύ στο παιχνίδι γίνεται και να κάνει τις σωστές κινήσεις για την ομάδα του στο τέλος.
Οι δαιμονιες αναζητήσεις μου ξεκινανε.
Εγω θέλω να σταθώ λίγο στο ποστ σου . Πρέπει να είσαι καινούργιος στο παιχνίδι μιας και καλώς ή κακώς κάποιοι γνωριζόμαστε στο πως παίζουμε επειδή παίζουμε χρόνια. Μιλώντας για τον Ακριβό εχεις πέσει τρομερά εξω. 2 σενάρια: ή εισαι πολιτης που παίζεις οντως μονος σου προσπαθώντας να δημιουργήσεις μια θεωρια ή μιλημενο "αθωο" μαφιοζακι. Γενικα εχω τη ταση να ρωταω πραγματα απο τον πιο παλιό ως τους πιο καινούργιους. Θελω να μου εξηγήσεις με ποιο σκεπτικό εχεις μείνει μόνο ανάμεσα σε Εμιλυ και Τσαρα. Νομίζω ως τώρα υπάρχουν και άλλοι που δεν έχουν μιλήσει σχεδόν καθόλου ή και καθόλου. Γενικά τι γνώμη έχεις για τους παίκτες ως τώρα? Μηπως ψάχνεις ατομα που δεν μιλανε πολύ για να μην ξεκινήσεις με αντιπαραθέσεις?

Αρχική δημοσίευση από: Iliaso
Η κατανόηση είναι μια αρετή που γενικά διαθέτω αγαπητή. Θα ήταν πολύ εύκολο για μένα από χθες να στοχεύσω randomly σε κάποιον ο οποίος δεν έχει μιλήσει, είναι μπόλικοι αυτοί, αλλά στα δικά μου μάτια όντας εργαζόμενος σε 2 δουλειές δε μου φαίνεται τόσο παράξενο ένας παίκτης να μη δώσει ότι έχει από την πρώτη μέρα επειδή κάτι έτυχε. Τώρα αν αυτό συνεχιστεί και καταλάβω ότι κάποιος προσπαθεί να περάσει στα σβηστά την παρουσία του εκεί θα οπλίσω και θα αρχίσω τα σεντόνια :shifty:
Χαχαχα δεκτό! Εγώ η ίδια άλλωστε εξήγησα ότι είχα θέμα χτες και γενικά περιορισμένο χρόνο. Περιμένουμε τα σεντόνια και χωρίς να είναι απαραίτητα καποιος που περνάει σβηστά :P

(Απειλητικές διαθέσεις, το οπλιζω μπορεί και να δηλώνει πολλα :hehe:)

Αρχική δημοσίευση από: tsarachaf
Καλημέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα!

Πάλι εδώ λοιπόν, αν και δεν περίμενα ότι θα γυρίσω. Το είπα και στις συμμετοχές, το λέω και τώρα ο tsarachaf έχει ελάχιστο διαθέσιμο χρόνο και αν δεν ήταν κάποια άτομα εδώ μέσα που εκτιμώ και αγαπώ πολύ, δεν θα έμπαινα στο παιχνίδι. Όσοι με ξέρετε από προηγούμενα παιχνίδια, ξέρετε ότι πάντα εκτιμούσα πολύ περισσότερο την ποιότητα παρά την ποσότητα στα ποστ στο Παλέρμο, γι' αυτό και πάντα προσπαθούσα να κάνω σχετικά λίγα και περιεκτικά, τώρα αυτό θα γίνει ακόμη πιο έντονο λόγω ανάγκης. Δεν το λέω ούτε σαν δικαιολογία, ούτε για να μην μου την πέσει κανένας, απλώς εξηγώ πως έχουν τα πράγματα, από τώρα στην αρχή. Αυτός είναι και ο λόγος που παρόλο που διαβάζω από χθες το θέμα, δεν έγραψα κάτι, γιατί θα περιοριζόμουν σε χαιρετούρες και γιατί δεν είχα καμία όρεξη να γράψω από κινητό.

Θέλω να πω κι εγώ ένα πολύ μεγάλο μπράβο στα παιδιά, γιατί έκαναν πολύ καλή δουλειά στο θέμα, οι ρόλοι έχουν εξαιρετική αντιστοίχιση. Τους μισώ που έκαναν ένα θέμα που ήθελα να κάνω εγώ :mad: , αλλά credit's due, where credit's due. Επίσης να τους ευχηθώ καλό κουράγιο που επέλεξαν να ασχοληθούν με την οργάνωση παιχνιδιού, αντί να πάνε για μπάνια.

Πάμε τώρα στα του παιχνιδιού, έχω την συνήθεια, να μην δίνω ιδιαίτερη σημασία σε όλες αυτές τις στιχομυθίες του πρώτου γύρου, γιατί συνήθως δεν δείχνουν πραγματικά κάτι και έχω δει πάρα πολλές φορές όλο αυτό να οδηγεί τους πολίτες σε πολύ λάθος συμπεράσματα και να χάνονται πριν καν αρχίσει το παιχνίδι. Ελάχιστα άτομα έχουν κάποιες παραπάνω πληροφορίες αυτή τη στιγμή και οι περισσότεροι θα επιλέξουν να μην τις επικοινωνήσουν, είτε καλοί είτε κακοί. Έτσι, βρίσκουμε αφορμές που σε κανονική ροή παιχνιδιού, δεν θα τις θεωρούσαμε σοβαρές και προσπαθούμε "απεγνωσμένα" να βρούμε κάτι. Υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει όντως κάτι;; Εκ πείρας, ναι, το έχω κάνει κιόλας. Είναι μεγάλη; Όχι, ιδιαίτερα και η δυσκολία είναι να ξεχωρίσεις το πραγματικό σήμα από τον θόρυβο (ξύπνησε ο ηλεκτρολόγος μηχανικός μέσα μου, σόρρυ :P ), δηλαδή τι είναι κάτι τυχαίο, τι είναι κάτι που κάνει κάποιος επίτηδες για να δημιουργήσει σύγχυση(που μπορεί να είναι χρήσιμο αν βρεθεί) και τι είναι κάτι που περιέχει ουσιαστική πληροφορία.

Δυστυχώς, ο πρώτος γύρος είναι μια ευκαιρία για την μαφία να εκμεταλλευτεί ότι οι πολίτες πάνε τελείως στα χαμένα και να ξεφορτωθεί κάποιον, χωρίς να ιδρώσει και χωρίς να κινδυνεύσει να κατηγορηθεί ιδιαίτερα, αλλά έτσι είναι το παιχνίδι.

Παρόλα αυτά θα κάνω έναν μικρό σχολιασμό/ηθογράφηση για αυτά που έχω διαβάσει ως τώρα αναφερόμενος σε άτομα που ασχολήθηκαν περισσότερο, δηλαδή έγραψαν είτε αρκετά ποστ είτε κάποιο μεγάλο ποστ.

Ikarionas: Ξέρει πόσο τον εκτιμώ, παρόλο που με εκνευρίζει απεριόριστα ώρες ώρες, είτε επειδή παίζει καλά και δεν με συμφέρει, είτε επειδή δεν παίζει καλά και δεν με συμφέρει. Μπήκε κλασσικά με την τον πληθωρικό και λαλίστατο χαρακτήρα του, άρχισε την αριθμολογία για να ρίξει την random ψήφο του και άρχισε να μην αφήνει κουβέντα να πέσει κάτω. Δεν φαίνεται κάτι ύποπτο εδώ ακόμη και αν υπάρχει θα είναι δύσκολο να φανεί.
Himela: Επίσης λαλίστατη παίκτρια πάντοτε, που συνήθως δεν της βγαίνει σε καλό, γιατί είτε μαφία είτε πολίτες την τρώνε λάχανο για να σταματήσει. Θα μπορούσε η αναλυτική στιχομυθία με dimijim να είναι κάποιου είδους συνεννόηση, είτε να μας πετούν στάχτη στα μάτια για να μην τους θεωρήσουμε μέλη της ίδιας ομάδας; Σαφώς, αλλά μπορεί και να έχει να κάνει με το κοινό τους παρελθόν στην ΣΕ και τον χαρακτήρα τους να σχολιάζουν τα πάντα. Ως συνήθως, ασχολείται με ό,τι της φαίνεται περίεργο και διαμαρτύρεται για όσους δεν έχουν εμφανιστεί. Είναι σχετικά εύκολο να καταλάβει κάποιος τι καπνό φουμάρει.
dimijim: Παίζει σπανίως, συνήθως είναι ΣΕ. Δεν έχει παίξει ποτέ καλό ρόλο, οπότε δύσκολα θα καταλάβουμε πολλά πράγματα από την συμπεριφορά του. Είναι σίγουρα ικανός στο να παραπλανεί και να δημιουργεί σύγχηση και ίσως να προσπαθεί να το κάνει με τις αναφορές σε παλιά παιχνίδια. Ίσως να προσπαθεί νσ επικοινωνήσει με κάτι ή κάποιον που θυμάται αυτά τα παιχνίδια. Προσωπικά μου είναι δύσκολο να πιστέψω λέξη από όσα λέει, αλλά αυτό δεν τον κάνει αυτομάτως ένοχο.
ComfortablySmug: Ότι και να πω γι' αυτό το παιδί είναι λίγο, ειλικρινά. Ιδιαίτερος χαρακτήρας και τρόπος σκέψης, το οποίο πολλές φορές δεν τον βοηθάει να επικοινωνήσει το μήνυμά του. Αν επέλεξε να στείλει τις καρδούλες για τρολλάρισμα ή αν εμπεριέχουν κάποιο συμβολισμό, δεν μπορώ να καταλάβω. Το ελαφρυντικό του για τα σχόλια περί Μελανίας είναι ότι γνωρίζονται, βέβαια σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να κρύβονται πολλά πράγματα. Είναι σίγουρα ένας αστάθμητος παράγων
~Melania~: Επίσης αρκετά τυπική συμπεριφορά, σεντονάκι που δεν λέει και πολλά. Λογικό, μιας και δεν έχουμε και πολλά να πούμε ακόμη. Θα προσπαθήσει να πιαστεί απ' ότι της κινήσει την περιέργεια και όταν το βρει πραγματικό στοιχείο, θα επιμείνει άπειρα. Ή θα έχει κακό ρόλο και θα βρει μια τυχαία αφορμή για να το κάνει.
i_lie_us: Δείχνει να μαζεύει στοιχεία για να αναπτύξει κάποια θεωρία, θα δείξει αν θα το κάνει όντως ή θα μας αφήσει με την απορία. Δεν πρόσεξα να πιαστεί από κάπου για να κάνει ιδιαίτερη ανάλυση, αλλά δεν μου φαίνεται και παράξενο.
ultraviolence: Δεν είπε η έκανε πολλά, απλώς θέλω να σημειωθεί στα πρακτικά η ψήφος προς τον i_lie_us, με αφορμή το κοινό τους παρελθόν στο Παλέρμο #43. Πιθανόν να μην υπάρχει κάτι, πιθανόν να είναι και προσπάθεια να τραβήξει την προσοχή του. Ικανός παίκτης, που μπορεί να είναι χρήσιμος σε όποια ομάδα και αν ανήκει.

Για όσους δεν μίλησα, προφανώς δεν είχα κάτι ιδιαίτερο να σχολιάσω, περιμένω να δω λίγο περισσότερο κάποιους από σας για να κάνω μία πρώτη εκτίμηση και επίσης να δω σχόλια από παλιούς γνώριμους. Αν και υποψιάζομαι, ότι όπως και οι περισσότεροι που σχολίασα επάνω, θα κινηθούν στο ίδιο μήκος κύματος που κινούνται πάντα, για να μην κινήσουν υποψίες.

Γενικά το μεγαλύτερο μέρος του παραπάνω, είναι οι ως τώρα σκέψεις μου, τις οποίες θα εξετάσω αναλυτικότερα, όταν θα έχουμε πραγματικά στοιχεία.

Κι επειδή δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί η μέρα μου, θα ρίξω και μία ψήφο καλού κακού. dimijim από μένα, όχι γιατί τον θεωρώ ένοχο προφανως, αλλά γιατί μου αρέσει να βρίσκεται υπό πίεση όταν παίζει, μπορεί να αποκαλύψει πράγματα.



Ειλικρινά ανησυχούσα που δεν είχα ψηφιστεί ως τώρα. Φίλτατε, αν με ήξερες θα καταλάβαινες ότι δεν γίνεται να παίξω τον μουγκό, αλλά σεβαστή η θέση σου. Σ' ευχαριστώ πολύ για την στήριξή σου.

Ενα υπεργεματο ποστ που αποδεικνύει ότι μπορούμε να πούμε λίγα και καλα σε λιγο χρονο. You know Melania too well :hehe:. Νομίζω ότι θα μπορέσεις να καταλάβεις ότι θέλω πραγματικα να βοηθήσω τους πολίτες. Η ψηφος δεν ειναι τυχαια εντελως, ειναι καλο που ψηφίζεις εστω τον έναν εκ της μικρής αντιπαράθεσης που ξεκίνησε (που μπορεί να σημαινει πολλα μπορεί όμως και τιποτα).

Αρχική δημοσίευση από: Ikarionas
Μάλλον δεν είχες χρόνο να διαβάσεις ό,τι γράφτηκε αλλιώς θα έβλεπες πως έχω πει ήδη κάποιες ''τρελές'' θεωρίες και θα μας έλεγες την άποψή σου πάνω σ' αυτές π.χ. για αυτό που είπα σχετικά με dimijim και Himela.




Δεν βιάζομαι να μιλήσω για αφανείς ή αμελείς παίκτες γιατί στην ουσία το παιχνίδι επισήμως ξεκινάει σήμερα, οπότε μπορεί οι άνθρωποι να ήθελαν να ξεκινήσουν από σήμερα. Ο καθένας ας διαθέσει τον χρόνο του αλλά με υπευθυνότητα.

Η παρατήρηση της δεύτερης παραγράφου είναι ενδιαφέρουσα. Ότι δηλαδή έγιναν κάποιες αναφορές από κάποιους σε παλιότερα παιχνίδια, ίσως να πιάστηκε απ' αυτές ο ΔΑ νομίζοντας ότι αποτελούν σήμα και κατόπιν έσπευσαν κάποιοι μαφιόζοι να πουν να αποφεύγουμε τις αναφορές σε προηγούμενα παιχνίδια, για να δείξουν στον ΔΑ ότι μην κάθεται και ασχολείται να διαβάζει παλιά ποστ, το σήμα θα έρθει από αλλού. Για να δούμε λίγο πώς εξελίχτηκαν οι αναφορές σε προηγούμενα παιχνίδια, ποιος τις σχολίασε και ποιοι δήλωσαν την αντίθεσή τους στο να μιλάει κανείς για προηγούμενα παιχνίδια:

Πρώτος υπαινιγμός σε προηγούμενο παιχνίδι έγινε από τον dimijim στο #9 που ρωτάει τη Himela αν θυμάται ποιος ήταν ο τελευταίος που μοίραζε λουλούδια στο παλέρμο. Μετά ξεκίνησε η στιχομυθία dimijim-Himela που αναφέρονταν σε 1 και 7 χρόνια πριν. 10 λεπτά αργότερα ο Ultraviolence στο ποστ #19 ψηφίζει i lie us τιμής ένεκεν του παλέρμο 43. Το επισημαίνω με απορία και μου απαντάει στο ποστ #34 ότι δεν υπάρχει τίποτα να διερευνηθεί εκεί. Να φοβήθηκε μην επηρεάσω κάνα ΔΑ και αρχίσει να ψάχνει σε παλιά κείμενα; Χμμ too much στη συγκεκριμένη φάση και όπως λέχθηκε. Ακολουθεί στη συνέχεια το #44 του dimijim στο οποίο λέει πιο άμεσα τη θεωρία του για τα λουλούδια του παλέρμο 40 και τη πιθανή σύνδεση Himelas με Libertus και Tsarachaf. Ακολουθεί ο Physiognomist στο ποστ #46, ο οποίος πρώτος λέει πως θα είναι καλύτερο να αποφεύγονται οι αναφορές σε προηγούμενα παιχνίδια και καπάκι ο i lie us στο ποστ #47 που μας λέει ότι συμφωνεί με τον Physiognomist στο να μη γίνονται καλύτερα αναφορές σε προηγούμενα παιχνίδια. Συνεχίζουμε με τον Φινευς στο #49, ο οποίος λέει με τη σειρά του πως θα προτιμούσε να μην γίνονται αναφορές σε προηγούμενα παιχνίδια. Νομίζω δεν μου ξέφυγε κανείς.

Άρα:
α) αναφορές σε παλιότερα παιχνίδια έκαναν οι dimijim και ultraviolence
β) την αντίθεσή τους με το να γίνονται αναφορές σε παλιότερα παιχνίδια εξέφρασαν οι: Physiognomist, I lie us και Φινεύς

Έστω ότι κάποιος απ' τους τελευταίους παρατήρησε κάποια κίνηση από ΔΑ ότι έψαχνε παλιότερα ποστ και θέλησε να τον αποτρέψει. Αυτό θα σήμαινε πως κάποιος πριν απ' αυτούς αναφέρθηκε σε παλαιότερα ποστ και ότι αυτός λογικά θα είναι ο ΔΑ. Όσο κι αν έψαξα όμως δεν είδα κάποιον να αναφέρεται σε παλιότερα παιχνίδια λέγοντας πως θα ψάξει (με εξαίρεση εμένα που είπα ότι θα τσεκάρω το παλέρμο 39, 40 και 43 αλλά ξέροντας ότι δεν είμαι ΔΑ δεν έχει νόημα να το ψάξω :P). Επομένως μάλλον δεν είναι βοηθητικό να κινηθούμε με αυτό το σενάριο. Ίσως να κρύβεται όντως μαφιόζος στην τριάδα του β, ο οποίος να ήθελε απλώς να προειδοποιήσει γενικότερα τον ΔΑ να μην ασχολείται με ανούσια πράγματα. Εκείνο που ωστόσο νομίζω έχει σημασία να κρατήσουμε είναι ότι ακριβώς υπάρχει μια τριάδα που συμφωνούν μεταξύ τους σε κάτι, στο να μην δουν παλιά ποστ. Οπότε αν δούμε περίεργες ακόμη συμφωνίες ή ανταλλαγές μηνυμάτων μεταξύ physiognomist, i lie us και Φινεύς, ίσως να σημαίνει κάτι. Επιπλέον, αυτό που λένε αντιτίθεται στην πρακτική του dimijim και του ultraviolence που αναφέρθηκαν σε παλιότερα παιχνίδια, οπότε αν βγει μαφιόζος κάποιος απ' την τριάδα, ίσως να μας αποκλείει από μαφιόζους κάποιους απ' τη δυάδα, παρότι μπορούν ασφαλώς να γίνουν διάφορα plays.

Βασικά εσυ δεν διάβασες καλα..μια χαρά πηρα θεση και είπα ότι ήταν περίεργη (δυο τοσο καλοί και έμπειροι παίκτες σιγουρα κάνουν προσεκτικές κινήσεις σε όποια ομάδα και αν ειναι) για αυτο και μου φαίνεται κάπως τραβηγμένο να ξεκίνησαν τοσο φανερά τα σήματα,χωρίς φυσικά να αποκλείω τιποτα.
Και μιας και το έφερε η κουβέντα:

Αρχική δημοσίευση από: dimijim
Ήταν το 2012 και το 2013 οι δύο χρονιές που έδωσα Πανελλήνιες, και στις δύο είχαμε Palermo, θυμόμουν λάθος ότι το #40 είχε γίνει στην πρώτη κι όχι στη δεύτερη. On the other hand, όσο προσεχτικός παίχτης είμαι εγώ, αλλά τόσο είσαι κι εσύ. Κι αφού όντως ανέτρεξες στα παλιότερα παιχνίδια, θα έπρεπε να είχες παρατηρήσει ότι το #39 είχε γίνει την ίδια χρονιά με το #40, δηλαδή 6 χρόνια πριν. Πριν 7 χρόνια, ήταν 2012, κι είχαν γίνει 3 παιχνίδια: το #36 (που άρχισε το 2011 και τελείωσε το 2012), το #37 και το #38. Για να σε βοηθήσω, εγώ ήμουν ΣΕ-δεν έπαιξα-ΔΑ αντίστοιχα κι η Σύλβια ήταν Συγκάτοικος-δεν έπαιξε-δικηγόρος. Εσύ όμως στάθηκες στο #39, που η Σύλβια ήταν ΔΑ, μήπως γιατί σε βόλευε αυτό στις θεωρίες σου ή γιατί στην πραγματικότητα έγινε πριν 6 χρόνια (με το μαγικό αριθμό 6: το διπλάσιο του 3 σου ή/και τον αριθμό των κακών σ αυτό το παιχνίδι); Και με τα νέα δεδομένα τι έχεις να πεις; Ότι είμαι ο ΔΑ και τη λέω να ανατρέξει στο #38 για να με θυμηθεί;



Κι εδώ λοιπόν η Σύλβια αφήνει τα χθεσινά και στρέφεται στον Φινέα. Να πετύχαμε λαβράκι χθες με το λουλουδάκι, να είναι όντως Μαφιόζα και να θέλει να στρέψει την προσοχή αλλού; Να είναι Πολίτης και να θέλει να εξετάσει όλα τα ενδεχόμενα και τους υπόλοιπους παίχτες; Και τα δύο θα μου φαινόταν πιθανά.



Κι ένα σχόλιο ανεξαρτήτως του ρόλου μου και του παιχνιδιού, κι αν θέλει ας το επιβεβαιώσει κι η ΣΕ αυτό:
Για να μαζευτούν οι συμμετοχές φέτος χρειάστηκε να στείλω μήνυμα σε διάφορους παλιούς παίχτες και να τους ζητήσω να παίξουν ξανά. Οι περισσότεροι ήταν πιεσμένοι με το χρόνο τους. Κάποιοι όμως εξ αυτών δέχθηκαν να συμμετέχουν γιατί αγαπούν αυτό το παιχνίδι. Το να βγαίνουμε και να κατηγορούμε κάποιον επειδή δε συμμετέχει, πόσο μάλλον όταν ακόμη είναι Δευτέρα πρωί, εγώ το θεωρώ λίγο λάθος. Αν συνεχίσουμε σ αυτήν την πορεία, του χρόνου θα είναι ακόμη πιο δύσκολο να βρούμε συμμετοχές κι υπάρχει ο κίνδυνος το παιχνίδι να πεθάνει. Ας απαλλάξουμε λοιπόν τους παίχτες από την πίεση "πρέπει να ποστάρω μέχρι την τάδε ώρα γιατί αλλιώς θα με θεωρήσουν Μαφιόζο", πολύ απλά γιατί του χρόνου όποιος δε θα μπορεί να ποστάρει μέχρι την τάδε ώρα δε θα έρθει να παίξει μαζί μας. Το ότι κάποιοι έχουμε χρόνο να είμαστε συνέχεια μέσα δε σημαίνει ότι οφείλουν κι οι υπόλοιποι να έχουν τον ίδιο χρόνο μ εμάς. Ας σταθούμε περισσότερο στα επιχειρήματα, στο τι έχει να πει κάποιος κι όχι στο αν μπήκε ή μίλησε και πότε το έκανε αυτό. (και μη μου πει κανείς ότι όσοι δε μίλησαν δεν έχουν επιχειρήματα, έχουμε ακόμη παραπάνω από 8 ώρες μέχρι την ψηφοφορία)
Εσύ που ΠΑΝΤΑ (είτε ΣΕ είτε παικτης) παντα φωνάζεις ψοφος στη μελανια,πώς και δεν μου έχεις ορμηξει ακομα? Φοβάσαι μηπως μην αρχίσω τα δικά μου μαζι σου? :whistle:

Αρχική δημοσίευση από: Libertus
Καλό παιχνίδι να έχουμε.

Ψηφίζω τον φούρναρη της πόλης, akikos. Όχι μόνο μας παρέχει προϊόντα πλούσια σε θερμίδες, αλλά κατά την άφιξή μου στην πόλη πληροφορήθηκα πως ήδη εξετάζεται από τις αρχές το ενδεχόμενο να βάζει στο ψωμί μια ουσία που προκαλεί ακαριαίο θάνατο και δεν ανιχνεύεται από τα εργαστήρια τοξικολογίας.

Ι'm sorry what :P

(Σορρυ για τα quotes απλα ειμαι απο κινητό και δυσκολεύομαι λιγακι).
 

Φινεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 317 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους!Πριν λίγο ξύπνησα οπότε συγχωράτε με για το mind-fuck. Ας αρχίσουμε λοιπόν!

Ρε Himela και οποια Himela, έχω και προσωπική ζωή. Οταν λεω περιορισμένη είχα περιορισμένη σύνδεση. Όχι μηδενική. Δεν υπήρχε wifi, είχα μονο δεδομένα. Αλλά οκ δε θα τα σπαταλησω για να πετάξω ένα γεια και μετά να βγω οπως τοσοι άλλοι έκαναν. Εσύ δηλαδή θεωρείς ότι αυτό θα ήταν καλύτερο; Πού είχαν βοηθήσει στο σημείο που ποσταρα οι άλλοι; Είπα τουλάχιστον να αρχίσω και να αρχίσω σωστά.

Όσο για τις καρδούλες και τα λουλουδάκια δεν έχω ιδέα τι είναι, μπορούμε όμως όλοι να καταλάβουμε ότι από μόνα τους δε λένε τίποτα. Άμα προκύψει και άλλο πειστήριο για την ενοχή κάποιου που σχετίζεται με αυτά στον 1ο γύρο να είσαι σίγουρη πως από μένα θα φάει την ψήφο μου. Μόνα τους μου φαίνονται όπως προείπα υπερβολικά. Λήγω εδώ το θέμα.

Ας κάνουμε τώρα και έναν πιο εκτενή σχολιασμό.


  • Ικαρίων: Dude, με το συμπάθειο αλλά οι θεωρίες σου με μπερδεύουν λίγο. Διαβάζοντας τις αρκετές φορές μπορώ να διακρίνω κάποια λογική, μπερδεύμομαι όμως πάρα πολύ στην αρχή λολ. Πριν από 7 χρόνια να με συγχωράς αλλά δε ξέρω τι έγινε και δεν έχω το κουράγιο να ανατρέχω συνεχώς πίσω. Όσο για τις καρδούλες και λουλουδάκια τη θέση μου την εξήγησα τουλάχιστον. Η θεωρία αυτή στέκει γενικά. Ας απαντήσουν και οι άλλοι 2. Μου αρέσει πάντως το ότι προσπαθείς να ψαχτείς και δεν αφήνεις τίποτα στην τύχη του.

  • Himela: Φαντάζομαι πως θέλεις να συμμετέχουν όσοι πιο πολλοί γίνεται ενεργά, μη μας το βγάλεις όμως και από τη μύτη το παιχνίδι. Θα διαβάζω, θα αναλύω και θα ποστάρω όσο όμως μου το επιτρέπει ο χρόνος. Σε γενικές γραμμές, εκτιμώ την επιθετική σου προσέγγιση, βοηθάει, σε παρακαλώ όμως μην το παρακάνεις.

  • dimijim: Η αλήθεια είναι ότι τη συμπεριφορά σου τη βρίσκω λίγο προκλητική. Συνεχώς υπονοούμενα σε παλιά παιχνίδια, παίζεις πολύ με τα εμότζι, γράφεις αρκετά και τολμηρά. Είσαι αντικείμενο και των 2 θεωριών περί λουλουδιών και καρδιών, όπως όμως είπα αυτό δε μου αρκεί. Πρόσεξε όμως φίλε μου. Άμα τυχόν πειστώ για την ενοχή σου, και τα λουλούδια θα σκεφτώ και τις καρδούλες θα συνυπολογίσω και θα γίνεις ο Casper the Friendly Ghost με τη βοήθεια μου. Στα θετικά παρ' όλα αυτά για μένα, είναι η προοπτική που έχεις να βοηθήσεις τους πολίτες με την επιχειρηματολογία σου (αν είσαι βέβαια με αυτούς). Σε παρακαλώ στρέψου προς τα εκεί.

  • Melania: Χμμ, εσύ με μπερδεύεις. Στην αρχή πολυσυζητήθηκες, μετά ξεχάστηκες. Για ποιο λόγο αυτή η μετάβαση; Προσπαθείς βέβαια να ερευνήσεις με το σεντόνι σου και εν μέρει τα καταφέρνεις αλλά κάτι μου λείπει. Αναμένω περισσότερα από σένα. Μέχρι στιγμής είσαι στα υπόψιν.

  • Johnny15: Εσύ φίλος δε με πείθεις. Ένα ποστ στην αρχή του παιχνιδιού και ένα πριν από λίγο, όπου τι καινούριο λες; ΤΙΠΟΤΑ. Αναμασάς ότι έχει ειπωθεί για τις καρδούλες από τον ilieus χωρίς ουσιαστικά να προσθέτεις τίποτα καινούριο. Why? Γιατί δεν έχεις ειπωθεί ή γιατί θες να καλυφθείς στη μάζα. Δε μας τα λες καλά Johnny.

  • tsarachaf: Ωραίο ποστ, μεστό πιάνοντας τους πιο σημαντικούς χαρακτήρες και αναλύοντας τους. Ελπίζω να συνεχίσεις να γράφεις μ' αυτόν τον τρόπο γιατί εμένα τουλάχιστον με βοηθάει να μη χάνω το μπούσουλα με όσα γίνονται. Και θα παρακαλούσα όλους να προσπαθήσουν να γράψουν έστω και ελάχιστα ποστ έτσι, ώστε να δούμε τη γνώμη τους για τους περισσότερους και να ξεδιαλύνουμε την κατάσταση.

  • Libertus: Καλά το ποστ πέρα για πέρα. Τυχαία ψήφος, 1ος γύρος θα μου πεις, τρολλιά θα σου πω εγώ. Ελπίζω να παίξεις σοβαρά και όχι έτσι. Αναμένω περαιτέρω ποστ σου...

  • Cinefil: Με προβληματίζεις λίγο σινεφίλ μου. Όλοι χαμένοι είμαστε με εξαίρεση 6 (μαφία, συγκάτοικοι) κανείς δε βγαίνει όμως να το βροντοφωνάξει. Και δε χρειάζεται κιόλας. Αυτό που θέλω κυρίως να σχολιάσω είναι η 2η ψήφος στο πρόσωπο του dimi. Είναι απόπειρα για τη δημιουργία κύματος; Ή είναι μια απλή ρανδομ κίνηση; Βοηθάς το παιχνίδι να κυλήσει δο και αυτό είναι πλας.

 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εξ ου και ψήφος απο εμένα στον Johnny15 , γτ χρησιμοποιεί για αρχή σαν δικαιολογία τα εμοτικονσ για την ψήφο και γτ μου αρέσει να πεδεύω την ΣΕ να βρίσκει χρώματα στον πρώτο γύρο.


Δεν χρησιμοποίησα ως δικαιολογία τυχαία εμοτικον. Είπα ξεκάθαρα ότι αν κάποιος για κάποιον λόγο θέλει να βάλει πολλές καρδούλες, τότε ποια η πιθανότητα να βάλει 6, όσοι δηλαδή και οι ρόλοι συνασπισμενοι με τη μαφία; Βέβαια εσύ που με ψηφίζεις δεν πας καθόλου πίσω, μιας και εγώ δεν ψήφισα τον κομφι λόγω εμοτικον, αλλά λόγω του αριθμού αυτών.
 

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Καλημέραα!
Ξύπνησα περιμένοντας να δω άδειο θρεντ και βλέπω 3 σελίδες :morning1:

Ντάξει, τα κλασσικά. Πιανόμαστε από μικροπραγματα για να αρχίσει κουβεντούλα. Αναγκαίο κακό δυστυχώς. Μπορεί όλα να φαίνονται σαν λεπτομέρειες αλλά από αλλού δε θα βγει ζουμί ούτε θα ξεκινήσει παιχνίδι.
Εγώ δε θα στραφώ σε θεωρία μουγγων δολοφόνων. Πιστεύω ότι είναι λογικό μιας κ πολλοί δήλωσαν ότι δεν έχουν τον απαραίτητο χρόνο να μη σπεύσουν να συμμετάσχουν στο παιχνίδι.

Απο τα όσο διάβασα όλοι ακόμη μου φαίνονται χλιαροι και δεν μπορώ να ρίξω ακόμη βάσιμες κατηγορίες. Πάραυτα, από τα post που διάβασα δεν μου έκατσε καλά το post του Johnny15 και η ψήφος του καθώς και οι σκέψεις για ψήφο του Akikos.
Περιμένω να δω και γω τι θα απαντήσει στη Μελανια που τον έκανε Call out.

Προς το παρόν θα πάω με τη διαίσθηση μου και θα δώσω και γω το λιθαράκι μου στο παιχνίδι ψηφίζοντας JOHNNY15.

Σχωρεστε με ΣΕ αλλά μόνο bold μπόρεσα να κάνω από το κινητό.



(αα και το θιμ είναι ο, τι καλύτερο <3)
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Καλησπέρα Παλέρμο.

Χαίρομαι που εμφανίστηκαν κάποιοι παίκτες.
Προσωπικά ακόμα δεν μου κάνει κάτι τρανταχτά ύποπτο οπότε η ψήφος μου θα κινηθεί με αυτά που έγραψα εχθές για την ώρα θα πάει Emilouko που ούτε έχει εμφανιστεί ούτε έχει ψηφιστεί μέχρι την έναρξη της σύνταξης τούτου το ποστ.

upd: Μέχρι να το ρίξω εμφανίστηκε, αλλά θα την αφήσω εκεί απλά επείδη είναι η τελευταία χρονικά που πόσταρε στο θέμα.


Αυτά που κρατάω υπόψιν είναι τα #62 και #64.
Στο πρώτο έχουμε έναν λίγο yolo-troll μήνυμα με κανένα σχολιασμό επί των αναφερθέντων (πρώτο μήνυμα του Libertus στο παιχνίδι αν δεν κάνω λάθος κιόλας) και την ψήφο. Τίποτα καταδικαστικό so far, αλλά βλέπουμε.
Στο δεύτερο έχουμε την πρώτη δεύτερη ψήφο σε αυτήν την ψηφοφορία. Επίσης όχι κάτι το αναγκαία ύποπτο, θα φανεί στην πορεία.

Τα ξαναλέμε λογικά προς το απόγευμα Παλέρμο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Δευτέρα 29/7:

1. akikos --> tsarachaf
2. CiNeFiL--> dimijim
3. ComfortablySmug--> Marjoree26
4. dimijim--> Libertus
5. Emilouko--> Johnny15
6. Himela --> JKaradakov
7. i_lie_us--> Emilouko
8. Ikarionas--> Iliaso
9. Iliaso
10. Indiana Jones
11. JKaradakov--> Johnny15
12. Johnny15 --> ComfortablySmug
13. Libertus--> akikos
14. Marjoree26--> ~Melania~
15. ~Melania~
16. Physiognomist--> Indiana Jones
17. tsarachaf --> dimijim
18. ultraviolence--> i_lie_us
19. Φινεύς

Ψήφοι:
2 dimijim
2 Johnny15
1 akikos
1 ComfortablySmug
1 Emilouko
1 Iliaso
1 Indiana Jones
1 i_lie_us
1 JKaradakov
1 Libertus
1 Marjoree26
1 ~Melania~
1 tsarachaf



Η χώρα των φαντασμάτων
---

Οριστικές αποχωρήσεις
---

Απουσίες
---

Λοιπές ενέργειες παικτών
---
 

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποίησα ως δικαιολογία τυχαία εμοτικον. Είπα ξεκάθαρα ότι αν κάποιος για κάποιον λόγο θέλει να βάλει πολλές καρδούλες, τότε ποια η πιθανότητα να βάλει 6, όσοι δηλαδή και οι ρόλοι συνασπισμενοι με τη μαφία; Βέβαια εσύ που με ψηφίζεις δεν πας καθόλου πίσω, μιας και εγώ δεν ψήφισα τον κομφι λόγω εμοτικον, αλλά λόγω του αριθμού αυτών.


Εμένα μου φαίνεται αρκετά τραβηγμένο αυτό με τις 6 καρδούλες. Δύσκολα μου φαίνεται να είναι η πρώτη σκέψη κάποιου για να δώσει σήμα. Γι' αυτό μου φάνηκε και εξίσου τραβηγμένη η ψήφος σου. Σαν να ήθελες από πρωτο γύρο να φανεί ότι η ψήφος σου έχει λογική ισχύ. Ενώ των περισσότερων μας ας μην γελιόμαστε είναι ρανδομ με μικρές αφορμές περίεργα vibes από τα post που διαβάζουμε.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποίησα ως δικαιολογία τυχαία εμοτικον. Είπα ξεκάθαρα ότι αν κάποιος για κάποιον λόγο θέλει να βάλει πολλές καρδούλες, τότε ποια η πιθανότητα να βάλει 6, όσοι δηλαδή και οι ρόλοι συνασπισμενοι με τη μαφία; Βέβαια εσύ που με ψηφίζεις δεν πας καθόλου πίσω, μιας και εγώ δεν ψήφισα τον κομφι λόγω εμοτικον, αλλά λόγω του αριθμού αυτών.
Ποτειτο - Ποτατο το αν ψήφισες για τα εμοτικονς τα ίδια ή για τον αριθμό. Και πάλι βρήκες μια πρόφαση στο θέμα εμοτικονς για να ψηφίσεις με βάση αυτό.
Καλημέραα!
Ξύπνησα περιμένοντας να δω άδειο θρεντ και βλέπω 3 σελίδες :morning1:

Ντάξει, τα κλασσικά. Πιανόμαστε από μικροπραγματα για να αρχίσει κουβεντούλα. Αναγκαίο κακό δυστυχώς. Μπορεί όλα να φαίνονται σαν λεπτομέρειες αλλά από αλλού δε θα βγει ζουμί ούτε θα ξεκινήσει παιχνίδι.
Εγώ δε θα στραφώ σε θεωρία μουγγων δολοφόνων. Πιστεύω ότι είναι λογικό μιας κ πολλοί δήλωσαν ότι δεν έχουν τον απαραίτητο χρόνο να μη σπεύσουν να συμμετάσχουν στο παιχνίδι.

Απο τα όσο διάβασα όλοι ακόμη μου φαίνονται χλιαροι και δεν μπορώ να ρίξω ακόμη βάσιμες κατηγορίες. Πάραυτα, από τα post που διάβασα δεν μου έκατσε καλά το post του Johnny15 και η ψήφος του καθώς και οι σκέψεις για ψήφο του Akikos.
Περιμένω να δω και γω τι θα απαντήσει στη Μελανια που τον έκανε Call out.

Προς το παρόν θα πάω με τη διαίσθηση μου και θα δώσω και γω το λιθαράκι μου στο παιχνίδι ψηφίζοντας JOHNNY15.

Σχωρεστε με ΣΕ αλλά μόνο bold μπόρεσα να κάνω από το κινητό.



(αα και το θιμ είναι ο, τι καλύτερο <3)
Μέσα σε 30min 2 ψήφοι στον Johnny... :hmm:
 

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ποτειτο - Ποτατο το αν ψήφισες για τα εμοτικονς τα ίδια ή για τον αριθμό. Και πάλι βρήκες μια πρόφαση στο θέμα εμοτικονς για να ψηφίσεις με βάση αυτό.

Μέσα σε 30min 2 ψήφοι στον Johnny... :hmm:

Οκει, μπορεί να φάω roast αλλά θα είμαι ειλικρινής. Για κάποιο λόγο όταν τον ψήφισα δεν είχα δει το post σου ούτε την ψήφος σου. Παρολ'αυτα και να το είχα δει δεν θα την έπαιρνα πίσω. Δεν θεωρώ ότι το να ρίχνεις 2η ψήφο σε ένα άτομο είναι περίεργο. Εξαλλου αν όλοι έχουν από μια ψήφο δεν πρόκειται να πάρεις καμία πληροφορία. Αλλά καταλαβαίνω γιατί μπορεί να φανεί περίεργο αν γίνεται μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που δεν υπάρχει καμία δολοφονία για πιο λόγο να βάλουμε στο τάκο παίκτη :confused:.

Μπορεί η φήμη ότι υπάρχουν δολοφόνοι ανάμεσά μας να είναι απλώς φήμη. Εγώ πάντως στους εν δυνάμει δολοφόνους που το σκέφτονται ακόμα, προσφέρω δουλειά στον φούρνο μου με καλό μισθό. Μην κάνετε κάτι που δεν μπορείτε να το αντιστρέψετε.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top