Παίζουμε με την Τέχνη;

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το παιχνίδι έχει ως εξής:

Ανεβάζουμε στο τόπικ ένα έργο τέχνης και όποιος το βρει (Καλλιτέχνη και τίτλο έργου), βάζει το επόμενο.
Μπορεί να είναι γλυπτό, πίνακας και ό,τι άλλο σκεφτείτε που δε μου έρχεται τώρα :redface:
Για να το κάνουμε λίιιγο πιο δύσκολο μπορούμε να βάζουμε λεπτομέρεια κάποιου έργου.
(για όποιους έχουν τη δυνατότητα να κροπάρουν εικόνες σε κάποιον επεξεργαστή εικόνας).

Καλό θα ήταν να μην βάζουμε link απευθείας, αφού τα filenames μπορούν εύκολα να προδώσουν τη λύση, παρά να κατεβάζουμε την εικόνα στον υπολογιστή, να τη μετονομάζουμε και να την ανεβάζουμε ως συνημμένο.

Τα hints επιτρέπονται φυσικά, καθώς και περαιτέρω πληροφορίες για το έργο και τον καλλιτέχνη, μετά τη λύση.

Μπορούμε να kάνουμε το παιχνίδι, μια διασκεδαστική και ταυτόχρονα διδακτική εμπειρία ;)


----------------------------------
(Επειδή θα λείπω το Σ/Κ και δε θα μπορώ να δίνω hints, ας ξεκινήσει όποιος θέλει...)


.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μπορεί να είναι γλυπτό, πίνακας και ό,τι άλλο σκεφτείτε που δε μου έρχεται τώρα :redface:
Μπορεί να είναι π.χ. στίχοι από κάποιο τραγούδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε, όχι ... :redface: διότι τέτοιο παιχνίδι έχουμε αλλού, άσε που είναι και ΚΑΡΑεύκολο :angel: ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ωραίο παιχνίδι Δήμητρα!!!:D
Ξεκινάω εγώ με έναν με αρκετά γνωστό πίνακα (θέλω να πιστεύω, γιατί τον έχω δει να γίνεται και χιουμοριστικό βιντεάκι)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ωραία! :D Να προσθέσω κι εγώ μια (σημαντική) λεπτομέρεια του παραπάνω πίνακα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 26244.gif
    26244.gif
    38.2 KB · Εμφανίσεις: 1,008

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Έλα ρε...ευκολάκι!!:P
Γιαν βαν Αυκ-Οι αρραβώνες των Αρνολφίνι ή κάτι τέτοιο...

Σορυ, αλλά αν θέλει κάποιος άλλος να βάλει, του παραχωρώ σειρά γιατί δεν είμαι και πολύ σχετική με αυτό που είπε η Δήμητρα και θα φανεί το λινκ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ανεβάζω εικόνα για λογαριασμό της Μάρας, που μου έστειλε με PM:

(Όποιος άλλος ενδιαφέρεται να παίξει μαζί μας και κολλάει στα διαδικαστικά, μπορεί να μου στέλνει pm και να ανεβάζω εγώ την εικόνα της επιλογής του).

Καλή συνέχεια! :)
(θα επανέλθω με πληροφορίες για τον προηγούμενο πίνακα, που διάβασα στο διαδίκτυο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • slide 1.jpg
    slide 1.jpg
    88.1 KB · Εμφανίσεις: 194

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Giuseppe Arcimboldo, Το φθινόπωρο.

Αν και ο καλλιτέχνης έζησε και δημιούργησε το 16ο αιώνα, ανακαλύφθηκε εκ νέου από τους σουρρεαλιστές, οι οποίοι ανακάλυπταν κρυφά νοήματα στους πίνακές του.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Giuseppe Arcimboldo, Το φθινόπωρο.

Αν και ο καλλιτέχνης έζησε και δημιούργησε το 16ο αιώνα, ανακαλύφθηκε εκ νέου από τους σουρρεαλιστές, οι οποίοι ανακάλυπταν κρυφά νοήματα στους πίνακές του.


:thumbsup::thumbup: Ωωωωωωωωωωω ναι!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γίδι δε μου ανοίγει το imageshack και έχω προσπαθήσει αρκετές φορές.
Με όσο βλέπω μου κάνει κάτι σε James Abbott McNeill Whistler.
Πιο σύγχρονος;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Hint: (αν και δεν ξέρω όνομα/τίτλο)Είναι στο εξώφυλλο της "Αυτοβιογραφίας του Φωτός" του Γραμματικάκη. (νομίζω :worry:)
edit: Δε νομίζω, είμαι σίγουρη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ε με αυτο που ειπες βοηθησες αρκετα λογω τιτλων..μοιαζουν πολυ..."Αυτοκρατορια του Φωτος" απο Μαγκριτ..:P..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ενας απο τους σημαντικοτερους φωτογραφους του 20ου αιωνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Φωτογραφος.jpg
    Φωτογραφος.jpg
    77.1 KB · Εμφανίσεις: 565

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Χμμμμ, Ansel Adams?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ε, έχω δει τόσο Ansel Adams στη σχολή, που θα τον γνώριζα με κλειστά μάτια! :P

Δημιούργησε το Ζωνικό σύστημα, έναν τρόπο να υπολογίζει κανείς τη σωστή έκθεση στο φως του φωτοευαίσθητου υλικού (φίλμ). οι φωτογραφίες τους είναι γνωστές για το εύρος και την καθαρότητα των διαβαθμίσεων του γκρί μεταξύ του λευκού και του μαύρου.

(Θα βάλω το βραδάκι απ' το σπίτι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Γιαν βαν Αϊκ: Ο καλλιτέχνης θεωρείται ο «πατέρας» της ελαιογραφίας γι' αυτό και χαρακτηρίζεται ο «αλχημιστής» της ζωγραφικής και ένας από τους πλέον σημαντικούς και καινοτόμους ζωγράφους στην ιστορία της ευρωπαϊκής τέχνης. Επί αιώνες κυκλοφορούσε η φήμη ότι ο Βαν Αϊκ ανακάλυψε την ελαιογραφία εξαιτίας της ανάμειξής του με την αποκρυφιστική επιστήμη της αλχημείας. Η χρήση του λαδιού ως χρωστικής ουσίας διαφέρει ριζικά από τις προγενέστερες μεθόδους των ζωγράφων του Μεσαίωνα εξαιτίας της φωτεινότητας και της μεταδοτικότητας που αποδίδει. [...]Ο Βαν Αϊκ αποφάσισε να βρει ένα καινούργιο χρωστικό μέσο μια μέρα όταν ανακάλυψε ότι οι πίνακες από τέμπερα που στέγνωναν στο εξωτερικό του σπιτιού του είχαν υποστεί φθορά από την ηλιακή ακτινοβολία. Ετσι άρχισε να αναμειγνύει τις χρωστικές ουσίες που είχε στη διάθεσή του με διάφορα υγρά και με ένα μείγμα από λιναροσπορέλαιο και καρυδέλαιο. Εντυπωσιασμένος από το αποτέλεσμα του πειράματός του, πρακτικά αλλά και αισθητικά, προσπάθησε να το τελειοποιήσει. Κληροδότησε το μυστικό σε έναν μικρό αριθμό φλαμανδών ζωγράφων, οι οποίοι το διαφύλαξαν αυστηρά. Ετσι οι πίνακές του αποτελούσαν για μεγάλο χρονικό διάστημα ένα είδος «αξιοπερίεργου». Ο Βαν Αϊκ αποκάλυψε το μυστικό στον επιστήθιο φίλο του Αντονέλο ντα Μεσίνα, ο οποίος και το διέδωσε λίγο πριν από τον θάνατό του.
Το Βήμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Οκ, ας βάλω κάτι για να μη περιμένετε ως το βράδυ:


Βρίσκεται στο Βατικανό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
πιετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βάζεις! :D

Πιετά του Μιχαήλ Άγγελου: Η Παναγία απεικονίζεται σε πολύ νεαρή ηλικία, και για την παραδοξότητα αυτή υπάρχουν διάφορες ερμηνείες. Μια απ' αυτές είναι πως η νιότη της συμβολίζει την αγνότητά της, καθώς είπε και ο ίδιος ο Μικελάντζελο στο βιογράφο του, γλύπτη Ασκάνιο Κοντίβι:

Δεν ξέρεις ότι οι αγνές γυναίκες μένουν φρέσκες για πολύ περισσότερο χρόνο από αυτές που δεν είναι αγνές; Πόσο μάλλον στην περίπτωση της Παρθένου, που ποτέ δεν είχε βιώσει το παραμικρό λάγνο πάθος που μπορεί να άλλαζε το σώμα της;


Σύμφωνα με τον Τζόρτζιο Βάζαρι, λίγο καιρό μετά την τοποθέτηση της Πιετά, ο Μικελάντζελο άκουσε κάποιον να λέει ότι το γλυπτό ήταν έργο κάποιο άλλου γλύπτη, του Κριστόφορο Σκολάρι. Τότε χάραξε τη φράση MICHAELA[N]GELUS BONAROTUS FLORENTIN[US] FACIEBA[T] (Μικελάντζελο Μουοναρόττι, Φλωρεντία, εποίησε) στη ζώνη που διατρέχει το στήθος της Μαρίας. Αυτό ήταν και το μόνο έργο που υπέγραψε ποτέ: αργότερα μετάνιωσε για αυτή την έκρηξη ματαιοδοξίας και ορκίστηκε να μην υπογράψει ποτέ ξανά κανένα από τα έργα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top