Μαντινάδες

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Τι είναι οι Μαντινάδες:

Η μαντινάδα ή πατινάδα ή κοτσάκι είναι ποίημα που αποτελείται από δυο στίχους που συνήθως είναι δεκαπεντασύλλαβοι σε ομοιοκαταληξία ή και τέσσερα ημιστίχια που δεν ομοιοκαταληκτούν απαραίτητα. Αποτελεί μέσο αυθόρμητης λαϊκής έκφρασης σε αρκετά μέρη της Ελλάδας, κυρίως όμως ως κατηγορία του νησιώτικου ελληνικού τραγουδιού στην Κρήτη, που είναι ξακουστή για τις μαντινάδες της.

Το όνομα "μαντινάδα" θεωρείται εξελληνισμένος τύπος του ενετικού "mantinada" που είναι ταυτόσημο με το ιταλικό "mantinatta". Όμως αυτό το είδος υπήρχε και προ της Ενετοκρατίας όπως αποδεικνύεται σε βυζαντινό χειρόγραφο του 15ου αιώνα όπου περιέχονται τα "Καταλόγια" (βυζαντινά λαϊκά νυκτερινά τραγούδια) που είναι Μαντινάδες.

Αλλά και στην ελληνική αρχαιότητα παρατηρούνται τέτοια άσματα, του αρχαίου "κώμου" των υπερεύθυμων που κατά ομάδες μετά από γλέντι (ευωχία) περιερχόμενοι τους δρόμους τραγουδούσαν «εκωμαόδουν» τα αισθήματά τους κάτω από τα παράθυρα των εκλεκτών τους.



Και μετά από αυτή τη σύντομη αναφορά στις Μαντινάδες, σας καλώ να γράψουμε τις δικές μας, εμπνευσμένες από την καθημερινότητά μας αλλά και οτιδήποτε μας απασχολεί ή μας γοητεύει! :)

Παράδειγμα:

Μην απογοητεύεσαι
ότι και να σου λάχει
κι άμα σου τύχει το κακό,
πάντα να δίνεις μάχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
είμαι κερί μα είμαι σβηστό
δως μου φωτιά ν' ανάψω
και σα θα λιώνω "σ' αγαπώ"
πάνω στη γη θα γράψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μαντινάδες για μια ψυχή

Καινούρια λέξη να σου πω
πρέπει να ανακαλύψω,
δεν φτάνει πια το σ αγαπώ
τι νιώθω να σου δείξω...

Τι να την κάνω μια καρδιά
ήθελα να χα κι άλλη,
να σ αγαπώ και με τις δυο
και λίγο θα ναι πάλι...

Όσο και αν είμαστε μακριά
πολλά κι αν είναι τα μίλια,
ακόμα το αισθάνομαι
πως σε φιλώ στα χείλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Με σένα κουζουλάθηκα
μου πήρες τα μυαλά μου
Και δεν αντέχω να γυρνάς
μονάχα στα όνειρά μου

Γι αυτό παράτα το πι σι
και πάρε εν' αεροπλάνο
να έρθεις γρήγορα εδώ
αρχίζω και τα χάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι δικό μου αλλά μου άρεσε πολύ:

Σαν θα ποθάνω πείτε της
μη με νεκροφιλήσει,
γιατί έχω ευαίσθητη καρδιά
και θα ξαναχτυπήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Θα ήθελα να είμουνα
καρδιά σοκολατένια,
να μ άνοιγες να μ έτρωγες,
να έλιωνα για σένα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Μαντινάδες αγάπης

Τι να τη κάνω μια καρδιά
θά θελα να χα κι άλλη,
να σ αγαπώ και με τις δυο
και λίγο να ναι πάλι.

Θά θελα τα χειλάκια σου
να τα φιλώ με πάθος,
όπως φιλιούνται συνεχώς
το κύμα και ο βράχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Σε σκέφτομαι κι η σκέψη σου
σε σκέψεις μ' έχει βάλει
σε σκέψεις που κι οι σκέψεις τους
σκέφτονται εσένα πάλι...

Αχ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
τι να σε καμω μακρια
ελα εδω κοντα μου
να σε φιλησω απαλα
να δεις μες την καρδια μου

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κοιτάζω την πανσέληνο,
σε σκέφτομαι και κλαίω
μετά το ξανασκέφτομαι
"Βρε δε γ@μιέται" λέω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Tης σκέψης μου τον ουρανό
η ομορφιά σου λιάζει
Γι'αυτό κι ό ήλιος να χαθεί
καθόλου δε με νοιάζει
:redface:

Θα σʼ αγαπώ ως αγαπά
ο γάιδαρος τα χόρτα,
η γάτα τα γατάκια τζη
κι ο πετεινός την κότα!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εδώ θα μπείς να μοιραστείς
να γράψεις,να διαβάσεις,
με μαντινάδες όμορφες
την ώρα να περάσεις…

Με μια μαντινάδα σου
άφησε τ΄όνομά σου
και στείλε χαιρετίσματα
όπου ποθεί η καρδιά σου…

Με μια μαντινάδα σου
μια πινελιά θα βάλεις
και ότι νιώθει η καρδιά
θα μοιραστείς να γιάνεις…:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
τι όμορφα που γράφετε
ποιηματα τσι καρδιάς σας
μα αν τα κοπελια δεν θωρούν
δείξτε την ομορφιά σας!


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σαν όμορφη μυρωδιά μυρίσω
θα 'ναι θαρρώ τ' όμορφο παστίτσιο
γνωστό στα Χανιά, το Ρέθυμνο, το Κιάτο
μήτε κανείς δεν τρώει μόνο ένα πιάτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Συνάντηση θα κάμετε,
να ξέρετε ζηλεύω,
μα σαν ανέβω εγώ εκεί,
όλους σας θα γυρεύω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Ρακί να φέρεις σαν θαρθείς
να μας γλυκοποτίσεις
να έρθεις να γλεντήσουμε
και να στραβοπατήσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olibos2008

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Οι μαντινάδες θέλουνε άνθρωπο
να τσι λέει και γλώσσα να τσι
κελαηδεί και νου να τσι κατέει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ρακή μπουκάλι θα βαστώ,
που 'ναι παραγωγής μας,
μα εγώ σαν πιω καλά κρατώ,
τύφλα να έχει ο Δήμας (ο Πύρρος ντε :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Μαγεία είν' τα μάτια σου
γλυκιά είν' η μιλιά σου
αχ πως ποθώ τα χάδια σου
και τα μεθυστικά φιλιά σου

Γαμώτο είναι μικρές
τούτες οι μαντινάδες
πέτα τ' αχλάδια ρε μουρλέ
θα στίψω μανταρινάδες

Στην αγκαλιά μου έλα δω
στο λέω εγώ θα σκάσω
την ομορφιά σου αν δε γευτώ
και το πισί θα σπάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Ακόμα δεν κατάλαβα
πως και με έχεις κάνει
να σκέφτομαι πια σοβαρά
να φορτωθώ στεφάνι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 25 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top