[Γνώσεις] Πόσο καλά ξέρετε γεωγραφία; (κ.α. εκπαιδευτικά)

Πόσο καλά ξέρετε γεωγραφία;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 57)

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Πρέπει να ομολογήσω ότι παλαιότερα ήμουν μεγάλος fan του αθλήματος, αλλά αφού το μάθημα της γεωγραφίας υπήρχε μόνο στο δημοτικό, λογικό ήταν να εξασθενίσει η μνήμη μου. Η όρεξη μου δεν σταμάτησε ποτέ όμως και ανά καιρούς έβρισκα τρόπους αν μάθω περισσότερα (thanks Γίδι), αλλά και να φρεσκάρω τα παλιά. Πρόσφατα ανακάλυψα το δωρεάν προγραμματάκι Seterra το οποίο σε συνδυασμό με τον θεμιτό ανταγωνισμό μου μεταξύ φίλων για επιδόσεις σε αυτό (έχει ποσοστά επιτυχίας) με βοήθησαν να μάθω χώρες που δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν αλλά και το που βρίσκονται στο χάρτη, αντιστοιχίες σημαιών κ.α.
Δεν σταμάτησα όμως εκεί, μέσω μιας πολύ καλής σελίδας συλλογής δωρεάν εκπαιδευτικού υλικού βρήκα και μια σελίδα με επιπλέον quiz για την γεωγραφία και όχι μόνο. Αγεωγράφητοι (και μη) του κόσμου ενωθείτε!

Δεν βρήκα παρόμοιο θέμα, αν υπάρχει sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ είμαι πολύ τρελή με την Γεωγραφία, αλλά προσπαθώ να μην είναι αποκλειστικά στείρα γνώση, αλλά να μαθαίνω πράγματα και για τον πολιτισμό και τα χαρακτηριστικά κάθε χώρας. Βέβαια εντάξει, για τις κεντρικές χώρες τις Λατινικής Αμερικής (Νικαράγουα και διπλανές) ας πούμε δεν έχω καμιά γνώση πέρα του πού είναι κι ότι μιλάνε ισπανικά.:PΠάντως ναι, μάλλον είμαι από τους καλούς του αθλήματος. Αυτό για το οποίο είμαι σίγουρη πάντως είναι ότι πραγματικά καλή γεωγραφία μαθαίνεις με τα ταξίδια και την επαφή σου με 1 μέρος, γι'αυτό λέω "αφήστε τα βιβλία και μαζέψτε λεφτά για κανά ταξίδι"!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ, θενκς Γίδι; :)
Και το Γίδι θέλει practice... οκ, μπορώ να τοποθετήσω την Αρμενία, τη Γεωργία και το Λάος, αλλά μετά τα τεστ του Facebook έχω πεισμώσει... ;) Τέλεια τα Links πάντως, ευχαριστούμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εγώ είμαι η προσωποποίηση του ΣΤΟΥΡΝΟΥ στη γεωγραφία :redface:
ποτέ δεν τη χώνεψα, ποτέ δεν την διάβασα ποτέ δεν την εκτίμησα....
ψήφισα το τελευταίο αν και οκ είναι κάπως υπερβολή... 2-3 βασικά πραγματάκια τα ξέρω αλλά επειδή θεωρώ ότι ξέρω μάλλον πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που κανονικά θα έπρεπε να ξέρω....
βρίσκω μόνο το σπίτι μου (κι ευτυχώς που έχω και σπίτι στην εξοχή κι άλλο σπίτι στο χωριό και ξέρω 2-3 περιοχές :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Κι εγώ ψιλο-στουρνάρι είμαι στη γεωγραφία... τελευταία μόνο προσπαθώ τουλ να μάθω τα sos (εκείνη τη ρημαδο-Ελβετία ακόμα να τη βάλω σωστά στοχάρτη να μην πω για χώρες πρώην Γιουγκοσλαβίας :redface:)... το παλεύω πάντως... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Γενικα το κατεχω το θέμα αν και εχω σκουριασει λιγακι
Προσπαθουμε να βελτιωθουμε παλι γιατι εχοθν ανακυψει καιρια ερωτηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Προσπαθώ να ανακαλύπτω όλο και περισσότερα για διάφορες χώρες του κόσμου. Να είναι καλά η Wikipedia και το Google Earth! Γενικά μου αρέσει να μαθαίνω όχι μόνο το που είναι η κάθε χώρα, αλλά και λίγο από την ιστορία της, το λαό της κτλ. Φυσικά όμως η καλύτερη μέθοδος διδασκαλίας της γεωγραφίας είναι τα ταξίδια!!! :clapup:

btw, ξέρω την πρωτεύουσα του Ουζμπεκιστάν. :P Ένας φίλος μου γεννήθηκε εκεί, γι' αυτό χεχεχε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω γενικα ψιλο-ασχετη, αλλα εφαγα τρελη πορωση με τα τεστ του facebook και αρχισα να κατεβαζω και να μελετω χαρτες.!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Από μικρή είχα μια τρέλα με τους χάρτες. Μεγάλωσα και μου 'μεινε :P
Πάντως σίγουρα έχω και αρκετά κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Στουρνάρι εδώ.. :redface: Ξέρω τα βασικά βέβαια, αλλά κι αυτά παίζονται.. :redface: (πχ Περιστέρι δεν είμαι σίγουρη πως να πάω.. και σε πολλές άλλες περιοχές της Αθήνας.. και δεν ξέρω και αρκετούς κεντρικούς δρόμους.. :redface:) Και δεν έχω καμία διάθεση να μάθω επίσης.. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
μμμ...όταν ήμουν ακόμη σχολείο, ήξερα περισσότερα πάντως :redface:
τώρα, τα βασικά κ πάω ψάχνοντας λίγο :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι τελείως αγεωγράφητη, ούτε καν οι περιοχές της Αθήνας που δεν έχουν μετρό δεν ξέρω που πέφτουν (όσες έχουν τις θυμάμαι απο τις στάσεις :P), ούτε καλά καλά το νησί που πέρασα 15 χρόνια απο τη ζωή μου δεν ξέρω. Με το ζόρι κάνω locate τις χώρες και πόλεις που έχω επισκεφθεί στο εξωτερικό (με όσες δεν έχω επισκεφθεί its just hopeless :P).
Ελπίζω το παραπάνω να μην χρησιμοποιηθεί εναντίον μου :P :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Είμαι τελείως αγεωγράφητη, ούτε καν οι περιοχές της Αθήνας που δεν έχουν μετρό δεν ξέρω που πέφτουν (όσες έχουν τις θυμάμαι απο τις στάσεις :P), ούτε καλά καλά το νησί που πέρασα 15 χρόνια απο τη ζωή μου δεν ξέρω. Με το ζόρι κάνω locate τις χώρες και πόλεις που έχω επισκεφθεί στο εξωτερικό (με όσες δεν έχω επισκεφθεί its just hopeless :P).
Ελπίζω το παραπάνω να μην χρησιμοποιηθεί εναντίον μου :P :hehe:


Και εγω ακριβως το ιδιο!!! Δεν ξερω που πεφτουν περιοχες της Αθηνας (με ή χωρις μετρο :P).
Επιπλεον δεν ξερω πολυ καλα την περιοχη που μεγαλωσα!!! Εχει τοσες πολλες πλατειες...:P
Για να μην μιλησω για την υπολοιπη Ελλαδα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris28

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών και επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
δεν ήξερα ούτε την περιοχή μου παλιότερα (ναι η ηλιούπολη έχει τραγικά πολλές πλατείες)
με τις προηγούμενες δουλειές μου όμως επειδή πήγαινα πολλά επαγγελματικά ραντεβού (αθήνα) ψιλοέμαθα ένα μεγάλο μέρος της αθήνας και το πιο σημαντικό έμαθα να διαβάζω το χάρτη. τώρα εξωτερικό ξέρω λίγο τις χώρες που έχω πάει (3-4) , δηλαδή άσχετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως άλλο ο προσανατολισμός, άλλο η γεωγραφία (για όσους λένε ότι δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν άνευ ΜΜΜ). Εγώ πιθανώς να μπερδευτώ λίγα στενά πάνω από το σπίτι μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι καλή στην γεωγραφία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Είμαι η προσωποποίηση της αγεωγράφητης όμως :P
Τι Λοζάνη, τι Κοζάνη χιόνια η μια, χιόνια και η άλλη :whistle:
Νταξ, κάτι αρχίζω και μαθαίνω λόγω δουλειάς για την Ελλάδα πριν δηλώσω Νομό...και λόγω δουλειάς γνωρίζω καλύτερα κάποιες πόλεις...αλλά εως εκεί!:redface:
Αλλά και πάλι that's not enough :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
χαχαχαχα Από φυσική ιστορία σκίζω λέμε :P
Εδώ την Αθήνα δεν ξέρω καλά καλά.... θα είμαι γεωγραφημένο άτομο γενικά; :P
Οπότε, τα βασικά μόνο ξέρω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πάντως άλλο ο προσανατολισμός, άλλο η γεωγραφία (για όσους λένε ότι δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν άνευ ΜΜΜ). Εγώ πιθανώς να μπερδευτώ λίγα στενά πάνω από το σπίτι μου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαι καλή στην γεωγραφία!
Αγεωγράφητη είπα οτι είμαι, απο προσανατολισμό πάω αρκετά καλά :)
Αυτό που εννοούσα για τα ΜΜΜ, είναι οτι έτσι όπως είναι δομημένος ο χάρτης του μετρό και τόσες φορές που τον έχω δει, ξέρω που πέφτει η κάθε περιοχή που συνδέει στο περίπου. Ενώ πχ η Πάρνηθα, ουδέποτε κατάλαβα που ακριβώς βρίσκεται. :redface: Δεν έχει να κάνει με προσανατολισμό, αλλά με γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ρε παιδια δε ξερω για γεωγραφιες...αλλα ψαχνω 1μιση ωρα να βρω που ειναι αυτο το τοπικ ! :hehe:

Παντως ψηφισα το 2ο. Μετα απο το τελευταιο ταξιδι στην Γροιλανδια με τις πανεμορφες πυραμιδες, νομιζω οτι εχω βελτιωθει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Ειμαι πολυ καλος στην Γεωγραφια γιατι ειναι κατι που με ενδιαφερει πολυ απο μικρο παιδι. Ομως δεν ψηφισα γιατι δεν μου αντιστοιχει καμια απο τις επιλογες. Ειμαι αναμεσα στο 1 και στο 2. Ειναι τοσο περιεργο καποιος να ειναι πολυ καλος στη γεωγραφια (αν και δεν ξερει και τα παντα), αλλα να μην ειναι απο το Google earth???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top