Canzoni Italiane

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συγγραφέας. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
me too! Το είχα ακούσει παλιά και το έξαχνα και πρόσφατα το βρήκα ξανά!!:P
Μετά άκουγα eros , κακές συνήθειες!:P

Εγω όταν πρωτοξεκίνησα τα ιταλικα, 3-4 χρονια πριν, η καθηγητρια μου μου εβαλε το La solitudine για μια ασκηση.. Και πορωθηκα, μετα ακουγα συνεχεια Pausini.. Μετα εγινα και παραμενω φανατικη Eros Ramazzoti, ενω στην πορεία ανακάλυψα κι άλλους πολλούς (Luciano Ligabue, Tiziano Ferro κλπ)... Αλλα το μακραν αγαπημενο αγαπημενο, αυτο που εχει λιωσει το youtube να παιζει καθημερινά για χάρη μου, ειναι το solo ieri, και της Pausini το in assenza di te, που τα ακουω επι 3 χρονια ανελλειπώς κάθε μέρα..



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Εγω όταν πρωτοξεκίνησα τα ιταλικα, 3-4 χρονια πριν, η καθηγητρια μου μου εβαλε το La solitudine για μια ασκηση.. Και πορωθηκα, μετα ακουγα συνεχεια Pausini.. Μετα εγινα και παραμενω φανατικη Eros Ramazzoti, ενω στην πορεία ανακάλυψα κι άλλους πολλούς (Luciano Ligabue, Tiziano Ferro κλπ)... Αλλα το μακραν αγαπημενο αγαπημενο, αυτο που εχει λιωσει το youtube να παιζει καθημερινά για χάρη μου, ειναι το solo ieri, και της Pausini το in assenza di te, που τα ακουω επι 3 χρονια ανελλειπώς κάθε μέρα..



Eμένα ήταν το πρώτο ιταλικό τραγούδι που είχα ακούσει και μου άρεσε πολύ, χωρίς να ξέρω καθόλου τι λέει μοναχά απο την μελωδία!:P Εγώ φέτος ξεκίνησα, μετά απο καιρό που ήθελα, να μάθω ιταλικά!Εύκολα φαίνονται, ελπίζω να μην αλλάξω άποψη στα επόμενα μαθήματα!Για να τα συνηθίσω ακούω και έναν ιταλικό σταθμό, που έχει όλα τα ''αστέρια'' της ιταλικής μουσικής, αυτόν τον Ligabue δεν τον θυμάμαι αλλά τεσπά:P
Έχω πετύχει πολλές φορές αυτό και μου άρεσε μπορώ να πω.


υγΑπαντώ μετά απο μέρες αλλά τώρα πρόλαβα, γιορτές γαρ!:P
Το δεύτερο τραγούδι που έβαλες εγώ το ακούω συνήθως στα αγγλικά, έτσι δεν το ήξερα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τα πιο ωραια ιταλικα τραγουδια ειναι του ραμαζοτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
[/URL]
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Toto Cutugno - L'Italiano

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.


Και για να μην ξεχνιόμαστε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ένα κομμάτι που θυμήθηκα τώρα είναι απο την πολύ ωραία και καλή τραγουδίστρια Iliriana Oxa

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tickle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tickle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 181 μηνύματα.



ελπίζω να μην φάνηκε πολύ ότι μ'αρέσει ο Eros!:P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Madreblu - Certamente




Luca Carboni Farfallina




Marco Masini - Perchè Lo Fai





Nada - Ma Che Freddo Fa

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Έπειτα από πρόσκληση.. η ιταλική λίστα της Έριδος! :P












 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έπειτα από πρόσκληση.. η ιταλική λίστα της Έριδος! :P













Είσαι ωραία και μετράς! Σ' ευχαριστώ! :D

4/10 τ' άγνωστα τραγούδια, απ' τα οποία ξεχώρισα ιδιαιτέρως τα "acqua e sale" και "liberta". Τα υπόλοιπα είναι γνωστά κι αγαπημένα, μ' εξαίρεση την εκδοχή από Donatello, καθώς μόνο από Ornella το ήξερα μέχρι τώρα.

Και για να μην είμαι off topic, ας σκαρώσω κι εγώ μια μικρή λίστα.

Le Masque - Marcel


Riccardo Cocciante - Se Stiamo Insieme


Franco Battiato - La Cura


Nicola Di Bari - Chitarra Suona Più Piano
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
To άκουσα από την ταινία L`ORA LEGALE και μου άρεσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top