Αφιερωμένο στον Στέλιο Καζαντζίδη

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Γεια σας αγαπητοί μου φίλοι.

Δημιουργώ ένα καινούριο θέμα για τον αγαπημένο μου τραγουδιστή, τον Στέλιο Καζαντζίδη. Θα ήθελα να ανταλλάξω με όποιον ενδιαφέρεται απόψεις για τον τραγουδιστή που για μένα υπήρξε η μεγαλύτερη φωνή που βρέθηκε στην Ελλάδα. Αυτός ο οποίος συγκίνησε γενιές και γενιές ανθρώπων με τα υπέροχα τραγούδια του για τον έρωτα, την ξενιτειά, τη φτώχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από τους μεγαλύτερους ερμηνευτές που έχει βγάλει ο τόπος. Δεν λέω "ο μεγαλύτερος" γιατί υπάρχουν τόσοι σπουδαίοι καλλιτέχνες που πραγματικά δεν τίθεται θέμα σύγκρισης μεταξύ τους. Ο Καζαντίδης δίκαια ανήκει ανάμεσα στους καλλιτέχνες που.. δεν μπορούν να συγκριθούν με κανέναν. (Και λίγα λέω) :)


Δεν είναι τυχαίο το ότι τα τραγούδια με που μεγάλωσαν γενιές και γενιές είναι γνωστά ακόμη και στη σημερινή νέα γενιά, που δεν τον πρόλαβε. ;)
Εγώ προσωπικά ακούω σχεδόν κάθε μέρα ένα τουλάχιστον τραγούδι του Καζαντίδη, μιας και πραγματικά τ' απολαμβάνω.


Δεν έχω να πω τίποτα άλλο, παρά αυτό:


...κι αν χιονίσει και αν βρέχει, το αγριολούλουδο αντέχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Ο Κατζατζίδης ήταν ΘΕΌΣ κατά την γνώμη μου...
Δεν συγκρίνετε με κανένα άλλο παλιό λαικό καλλιτέχνη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ο καζατζίδης είναι ο άνθρωπος που με την αγνώτητα και την ηλικρήνια του κατέκτησε ακόμα και αυτούς που απλά συμπαθούσαν αυτ΄η την μαγική φωνή, ήταν απλάς καθημερινός οικογενιάρχης και η φωνή του σε ταξίδευε..

Οταν έφυγε απο κοντά μας τρελλάθηκα, είπα δεν μπορεί ένας τέτοιος άνθρψπος να φέυγει απο κοντά μας, έπρεπε να μήνει για πάντα εδ΄ψ να δηδάξει και στους νέους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ευχαριστώ φίλοι μου για την ανταπόκριση σας στο θέμα που δημιούργησα για τον Στέλιο Καζαντζίδη. Παρακάτω σας παραθέτω μια λίστα με τραγούδια του τα οποία αγαπώ πάρα πολύ. [...]
1. Πάρε τα χνάρια μου
2. Αλλοτινές μου εποχές
3. Αν είν' η αγάπη έγκλημα
4. Η καρδιά μου ας όψεται
5. Άργησα να σε γνωρίσω
6. Άσπρο πουκάμισο φορώ
7. Πάψε να ρωτάς
8. Η Κύπρος είναι Ελληνική
9. Μίσος
10. Η ζωή μου όλη
11. Μετάνιωσες
12. Πάνω στου τοίχου το καρφί
13. Τώρα που φεύγω απ' τη ζωή
14. Εγώ είμ' αετός
15. Έρχονται χρόνια δύσκολα
16. Νιώθω μια κούραση βαριά
17. Κουρασμένο παλληκάρι
18. Το δρομολόϊ της ζωής
19. Ας παν στην ευχή τα παλιά
20. Τα όνειρα χτίζονται
21. Το θολωμένο μου μυαλό
22. Οι αισθηματίες
23. Μια γυναίκα έφυγε
24. Ίσως αύριο
25. Η πρώτη αγάπη σου
26. Όταν βλέπετε να κλαίω
27. Παράπονο
28. Ένα σίδερο αναμμένο
29. Απ' τα ψηλά στα χαμηλά
30. Οι μισοί καλοί
31. Νόμιζα πως ήταν φίλοι
32. Έψαξα άδικα να βρω
33. Μπαρμπα- Γιάννη
34. Τα μουτζουρωμένα χέρια
35. Τί θέλεις από μένανε
36. Το ψωμί της ξενιτειάς
37. Καλύτερα στον τόπο μας
38. Στον Καναδά, στη Βραζιλία
39. Δυστυχώς
40. Ένα πιάτο άδει στο τραπέζι

Επίτηδες απέφυγα τα πολύ γνωστά τραγούδια που τα ξέρουν οι περισσότεροι. Πιστέψτε με, πολλές φορές πολλά λιγότερο γνωστά τραγούδια είναι πολύ καλύτερα από πολλά γνωστά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top