Ελληνικά και ξένα προϊόντα

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε στο σχολείο σχετικά με τα ελληνικά προϊόντα και τα ξένα σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα. Η καθηγήτρια λοιπόν υποστήριζε ότι πρέπει να αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα. Και λέω εγώ τώρα...Όταν όμως τα ελληνικά προϊόντα (οτιδήποτε κι αν είναι είτε γάλα, είτε γιαούρτι, είτε μακαρόνια) είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με κάποιο άλλο από μια γνωστή εταιρεία σούπερ μάρκετ (ξένη);;;Εκείνη υποστήριζε την ποιότητα.Και λέω πάλι εγώ γιατί ξέρουμε την ποιότητα των ελληνικών;Έχουμε μπει σε κάποιο από τα εργοστάσια;Όχι (οι περισσότεροι τουλάχιστον), αλλά ούτε βέβαια σε κάποιο στο εξωτερικό.Σαφώς κι έτσι υποστηρίζουμε τις ξένες εταιρείες με άμεση συνέπεια και τις ξένες οικονομίες (γερμανική, γαλλική, ιταλική, ισπανική κτλ.). Όταν όμως η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη;;Ειδικά για μια οικογένεια τη σήμερον ημέρα. Ακόμα και αυτά τα 20λ. είναι λεφτά.


Εσείς τί έχετε να πείτε;Ποια η γνώμη σας;

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Τι ορίζουμε ως ποιότητα; :hmm:
Προσωπικά πιστεύω ότι ποιότητα είναι ότι μας αρέσει.
Πχ μπορεί να μη μας αρέσει το ελληνικό γάλα και να μας αρέσει το ξένο. Φυσικά και θα πάρω το 2ο.
Όταν μιλάμε για τη γεύση νομίζω δεν παίζει ρόλο μόνο το κόστος αλλά και το αν μας αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Τι ορίζουμε ως ποιότητα; :hmm:
Προσωπικά πιστεύω ότι ποιότητα είναι ότι μας αρέσει.
Πχ μπορεί να μη μας αρέσει το ελληνικό γάλα και να μας αρέσει το ξένο. Φυσικά και θα πάρω το 2ο.
Όταν μιλάμε για τη γεύση νομίζω δεν παίζει ρόλο μόνο το κόστος αλλά και το αν μας αρέσει.

Δε θα διαφωνήσω μαζί σου...Στην προκειμένη συζήτηση ο όρος ποιότητα αφορούσε την υγεία.Άλλωστε σύμφωνα με επίσημη έρευνα πολλά γνωστά ελληνικά προϊόντα περιέχουν μεταλλαγμένα στοιχεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Και πάλι...Δε νομίζω οι ξένοι να έχουν προβλήματα υγειας με τα προϊόντα τους ή κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Η καθηγήτρια σου τα καρτέλ των ελληνικών προϊόντων τα έχει ακουστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Μολις διαβασα το τοπικ ειπα να ψαξω λιγο στο ιντερνετ περι ελληνικων vs ξενων προιοντων.

Η αληθεια ειναι οτι εξεπλαγειν με αυτο :

Αντί παγωτά Algida η Ηaagen-Dazs αγοράστε Έβγα , Κρι Κρι, δέλτα.
Αντί βούτυρα Αdoro,Lurpak, προτιμήστε βιταμ,αγνο,Κερκυρας.
Αντί προσουτο και σαλάμια Lidl , πάρετε Νικας,Υφαντης,creta farm έδεσμα

Αντί μπύρες,Carlsverk, Bud, stella artois υπάρχουν οι Mythos Βεργίνα. Fix. Alfa.
Aντί Νoutela υπάρχει η Μerenta
Αντί γάλατα Νουνου,Βεροπουλου, Lidl, προτιμήστε Αγνό, Μεβγαλ, Ολυμπος,Κουκακη
Αντί ουίσκι, βότκα, αγοράστε κονιάκ, τσίπουρο, ούζο, Ελλ,κρασια.
Αντί σόδα Tuborg, Perrier, evian, έχουμε Σουρωτή, δουμπια, ξινό νερό

Αντί coca cola,fanta,srite υπάρχουν αναψυκτικά εψα, ηβη, Νιγριτα,Lux.
Αντί ζυμαρικά Barilla και Lidl προτιμήστε αβεζ.μελισσα, μισκο.
Αντί οδοντόκρεμες Colgate, Aim υπάρχουν kolynos, aquafresh,oulodent.
Aντί χαρτί υγειάς και κουζίνας Lidl και zewa αγοράστε Diana softex.
Αντί καθαριστικά Ava, Azax, υπαρχουν τα planet, trylet ευρυκα

και ξερετε γιατι;

Γιατι υπαρχουν τοσα πολλα ελληνικα προιοντα αλλα παντα οταν παω στο σουπερ μαρκετ,το ματι μου παει κατευθειαν στις ξενες ετικετες :hmm:

Δυστηχως για τους αλλους και ευτηχως για την τσεπη μου,αγοραζω ξενα προιοντα και δεν εχει να κανει μονο με την τιμη του προιοντος αλλα και με τα γουστα μου.Γιατι να παρω το ελληνικο ανοστο και οχι το ξενο που μου αρεσει πιο πολυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Αγοράζω με βάση τα γούστα μου, την ποιότητα και την τιμή του προϊόντος. Σιγά μην πάρω ένα προϊόν που δεν με καλύπτει μόνο και μόνο επειδή δεν είναι ελληνικό. Τι λογική είναι αυτή; Αν με βολεύει ένα ελληνικό προϊόν, θα το αγοράσω βεβαίως. Αν όχι όμως, δεν θα διστάσω να αγοράσω το ξένο.

Buy local
Τώρα που είμαι φοιτήτρια δεν έχω αυτή τη δυνατότητα (κι ούτε έχω τη διάθεση να το ψάξω ιδιαίτερα), αλλά η οικογένεια μου προσπαθεί όσο το δυνατόν να αγοράζει local. Με την έννοια ότι όλα σχεδόν τα φρούτα και λαχανικά μας τα παίρνουμε α) από τον παππού μου (γεια σου ρε γίγαντα!) β) από φίλους του πατέρα μου που καλλιεργούν γ) από γνωστούς μας παραγωγούς, που βρίσκονται κοντά στην πόλη μας δ) από τον δικό μας μπαξέ. Κι όλα αυτά είναι βιολογικά και φθηνότερα από αυτά των καταστημάτων. Για παράδειγμα, υπάρχουν παραγωγοί βιολογικής καλλιέργειας που στέλνουν τα προϊόντα τους στον Βιοαγρό, και μετά αυτός τα στέλνει στα καταστήματα των βιολογικών προϊόντων, από όπου εννοείται ότι τα αγοράζεις σε πολύ υψηλότερη τιμή. Για ποιο λόγο λοιπόν να μην τα αγοράσουμε απευθείας από τον παραγωγό, όταν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, και έτσι να αποφύγουμε το επιπλέον κόστος (και το οικονομικό και στο περιβάλλον λόγω των μεταφορών, της συσκευασίας κλπ);

Επίσης μην ξεχνάμε ότι κάποιες ελληνικές εταιρίες αγοράζονται από ξένες πολυεθνικές, οπότε μπορεί εμείς να νομίζουμε ότι υποστηρίζουμε την ελληνική οικονομία ενώ στην πραγματικότητα τα χρήματα πάνε αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Με αφορμή μια συζήτηση που είχαμε στο σχολείο σχετικά με τα ελληνικά προϊόντα και τα ξένα σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα. Η καθηγήτρια λοιπόν υποστήριζε ότι πρέπει να αγοράζουμε ελληνικά προϊόντα. Και λέω εγώ τώρα...Όταν όμως τα ελληνικά προϊόντα (οτιδήποτε κι αν είναι είτε γάλα, είτε γιαούρτι, είτε μακαρόνια) είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με κάποιο άλλο από μια γνωστή εταιρεία σούπερ μάρκετ (ξένη);;;Εκείνη υποστήριζε την ποιότητα.Και λέω πάλι εγώ γιατί ξέρουμε την ποιότητα των ελληνικών;Έχουμε μπει σε κάποιο από τα εργοστάσια;Όχι (οι περισσότεροι τουλάχιστον), αλλά ούτε βέβαια σε κάποιο στο εξωτερικό.Σαφώς κι έτσι υποστηρίζουμε τις ξένες εταιρείες με άμεση συνέπεια και τις ξένες οικονομίες (γερμανική, γαλλική, ιταλική, ισπανική κτλ.). Όταν όμως η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη;;Ειδικά για μια οικογένεια τη σήμερον ημέρα. Ακόμα και αυτά τα 20λ. είναι λεφτά.


Εσείς τί έχετε να πείτε;Ποια η γνώμη σας;

ΥΓ: Ζητώ συγγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα!



υποστηριζουμε προιοντα ,που υποστηριζουν την τσεπη μας:P...αυτο να πεις στην καθηγητρια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ μια ενδιάμεση λύση.Ελληνικό κατά προτίμηση,αν δεν έχει τρελή διαφορά η τιμή,αλλα και ξένα,αν δεν είναι τελείως μάπα και συσκευασμένα αμφιβόλου ποιότητας.Κι αφού το μωράκι μου προτιμά nutella αντι μερεντα,τι να κάνουμε? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top