Διακοπές στη φυλακή!!!

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Eχω εναν οδηγο στη δουλεια μου ,τον Γιωργο.
Ο Γιωργος ειναι γεννημενος στη Ρωσια (Ουζμπεκισταν),απο γονεις Ελληνες(ανταρτες του ΕΑΜ)!
Ολη του τη ζωη ενα παιδι του μεροκαματου (τωρα πια 46χρ.),ταλαιπωρημενο και χωρις "πατριδα",ειναι στη δουλεια μου τα τελευταια 3 χρονια και εχουμε ερθει "κοντα" και οικογενειακως.
Την Καθαρα Δευτερα λοιπον τους ειχα τραπεζι οικογενειακως και μετα το φαγοποτι και τελουντες εν ευθυμια τον ρωτησα...ρε Γιωργη ποια ειναι ειλικρινα η καλυτερη περιοδος της ζωης σου ως τωρα?
Σαν αλαζων,λοιπον,περιμενα να μου απαντησει..."τα τελευταια 3 χρ. ρε Ανδρεα"...αλλα η απαντηση του με αφησε συξυλο!
-Α τι μου θυμιζεις ρε Ανδρεα...οι 8 μηνες που εκανα φυλακη στη Σουηδια!...μου λεει!
-Ε?...καγκελο εγω!
-Τι λες ρε Γιωργη?...καλυτερη περιοδος της ζωης σου σε ρωταω και μου λες...φυλακη?
-Ναι ρε Αντρικο-μου λεει-αααχχχ μακαρι να ξαναπηγαινα!
-Μα πως το λες αυτο ρε Γιωργο? Φυλακη και καλη?
-Ακου-μου λεει- Ανδρεα...και αρχιζει να μου κανει περιγραφη της φυλακης και της διαβιωσης εκει!

Ατομικα κελια 15(!)τ.μ.,με (χωρισμενα με παραβαν) τουαλετα,νιπτηρα,ντουζ(!),κρεβατια σουηδικα με ανατομικα(!) στρωματα,σωμα καλοριφερ σε καθε κελι,και εγχρωμη tv!
Απο τις 7 το πρωι ως τις 8 το βραδυ ανοικτα τα κελια και ελευθεροι να επισκεπτονται το...εντευκτηριο (σκακι,ταβλι,χαρτια,επιτραπεζια,ηλεκτρονικα-ιντερνετ),την βιβλιοθηκη,την...καφετερια(!),το γυμναστηριο,η την....σαουνα(!!!).
3 ημερησια γευματα με το πρωινο να περιλαμβανει καφε,χυμο, αυγα,αλλαντικα,τοστ και 5(!) ειδων μαρμελαδες!
Μηνιαιο εισοδημα 600 κορωνων εκ των οποιων με τα 80 πληρωνε συνδρομη για να εχει...δορυφορικη tv με 500 καναλια + ελληνικα!!!

Υστερα απο την εξιστοριση και αφου κοιταξα λιγο γυρω μου(γυναικα-παιδια) και σκεφτηκα οτι την αλλη μερα το πρωι επρεπε παλι να πεσω στο αγχος της καθημερινοτητας και στη βιοπαλη αναστεναξα και τον ρωτησα...και τι πρεπει να κανω ρε Γιωργη για να φαω 2-3 μηνες φυλακη στη Σουηδια? :(

Οχι πειτε μου...ειχα αδικο?

ΥΓ. Να κανω edit εδω και να πω οτι ο λογος που μπηκε φυλακη ηταν "εισαγωγη λαθρομεταναστων" και οχι τιποτε εγκληματικο!
Σαν οδηγος ενος πουλμαν ειχε μαζι με τους 15 νομιμους τουριστες και καμια 20αρια λαθρομεταναστες απο Εσθονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
κανε το ίδιο... πρόσεχε τα σαπούνια στις ντουζιέρες όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φυλακη στην Σουηδια; ΠΟυ τετια τυχη.... Πολοι απελπιζμενοι οικονομικα στην Σουηδια κανουν διαφορες παρανομες ενεργιες προκειμενου να πανε λιγους μηνες φυλακη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Φανταστειτε δηλαδη τι "ζορικη" εχει γινει η ζωη στην Ελλαδα που να "σκεπτομαστε" ποσο ομορφες ειναι οι φυλακες στην Σουηδια...
Ντοινγκ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Φανταστειτε δηλαδη τι "ζορικη" εχει γινει η ζωη στην Ελλαδα που να "σκεπτομαστε" ποσο ομορφες ειναι οι φυλακες στην Σουηδια...
Ντοινγκ!:P

Και φαντασου ποσο ζορικη εχει γινει η ζωη στην Σουηδια που πολοι κανουν παρανομιες για να πανε φυλακι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Φανταστειτε δηλαδη τι "ζορικη" εχει γινει η ζωη στην Ελλαδα που να "σκεπτομαστε" ποσο ομορφες ειναι οι φυλακες στην Σουηδια...
Ντοινγκ!:P

Ελεος βρε! Δηλαδη η ζωή αλλού είναι ωραία και στην Ελλάδα σκατά?
Πάντως το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών το έχει η Σουηδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ελεος βρε! Δηλαδη η ζωή αλλού είναι ωραία και στην Ελλάδα σκατά?

Εξαρτάται πως ορίζεις το αλλού. Στη Σομαλία πχ σαφώς και είναι χειρότερα. Υπάρχουν όμως πολλές χώρες που θα προτιμούσα με χίλια να ζω απ'ότι στην Ελλάδα (ΗΠΑ, Αγγλία, Σουηδία, Γερμανία, Γαλλία κοκ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ελεος βρε! Δηλαδη η ζωή αλλού είναι ωραία και στην Ελλάδα σκατά?
Πάντως το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοκτονιών το έχει η Σουηδία!

Γιατι εξοργιζεσαι;:confused:
Οταν ακουω οτι καποιος θα ηθελε να παει για λιγο εστω στις φυλακες της Σουηδιας για να περασει "καλα", τι θες να πω;
Και για οποια χωρα ισχυει αυτο.Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε τι θες να σου πω, για το Δυτικο τμημα του Ουζμπεκισταν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Εξαρτάται πως ορίζεις το αλλού. Στη Σομαλία πχ σαφώς και είναι χειρότερα. Υπάρχουν όμως πολλές χώρες που θα προτιμούσα με χίλια να ζω απ'ότι στην Ελλάδα (ΗΠΑ, Αγγλία, Σουηδία, Γερμανία, Γαλλία κοκ).
Απορώ ποιός σας κρατάει εδώ?:P
Ο δρόμος είναι ανοιχτός!
Μόνο στη Γαλλία θα μπορούσα να ζήσω για λίγο από τις χώρες που ανέφερες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Απορώ ποιός σας κρατάει εδώ?:P
Ο δρόμος είναι ανοιχτός!

Πολλά. Οικονομικοί λόγοι, φιλίες, συγγενείς, και πολλά ακόμη. Μακάρι να ήταν ο δρόμος τόσο ανοιχτός. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Γιατι εξοργιζεσαι;:confused:
Οταν ακουω οτι καποιος θα ηθελε να παει για λιγο εστω στις φυλακες της Σουηδιας για να περασει "καλα", τι θες να πω;
Και για οποια χωρα ισχυει αυτο.Αλλα στην Ελλαδα ειμαστε τι θες να σου πω, για το Δυτικο τμημα του Ουζμπεκισταν;

Ρε Μάριε εμένα μου έκανε εντύπωση η "ξενοδοχειακή υποδομή" των φυλακών της Σουηδίας!
Εσύ αντί να πεις π.χ...."Έτσι πάω κι εγώ φυλακή"...είπες "πόσο χάλια είναι η ζωή στην Ελλάδα"!
Αυτό χρήζει ψυχολογικής ανάλυσης ειλικρινά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Οικονομικοί λόγοι, φιλίες, συγγενείς

Άντε για τους συγγενείς καλώς....

Οικονομικοί λόγοι:Ε,και?Αφού έχουμε σκατά μισθούς στο Ελλάντα (μαζί με όοοολα τα άλλα).Θα κάνετε και λεφτά έξω!

Φιλίες:Έλα μωρέ τώρα,με τους κάφρους τους Ελληναρες κάνεις φιλίες,είναι δυνατόν????

:P:P:P:P:P:P:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Άντε για τους συγγενείς καλώς....

Οικονομικοί λόγοι:Ε,και?Αφού έχουμε σκατά μισθούς στο Ελλάντα (μαζί με όοοολα τα άλλα).Θα κάνετε και λεφτά έξω!

Φιλίες:Έλα μωρέ τώρα,με τους κάφρους τους Ελληναρες κάνεις φιλίες,είναι δυνατόν????

:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Όντως δεν με κρατούν τόσο οι φιλίες (όχι για τον λόγο που είπες, άλλωστε υπάρχουν και εξαιρέσεις), αλλά περισσότερο το οτι αν έφευγα θα ήταν μαζί με το σύντροφο μου, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο επι του παρόντος. Επιπλέον, η αγορά της ελλάδας επιτρέπει πιο εύκολα σε έναν ελεύθερο επαγγελματία να πετύχει απ'ότι η αγορά στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες που είναι πιο κορεσμένη. Επίσης, δεν θα ήθελα να φύγω χωρίς να έχω έστω ένα πτυχίο και σίγουρα όχι στα 21 μου. Τέλος, δεν θέλω να αφήσω μόνη της τη μητέρα μου στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι ακόμα. Υπάρχουν και πολλοί λόγοι ακόμα που το καθιστούν ανέφικτο στην παρούσα φάση, αλλά ποτέ δεν μου έρχονται όλα τα αντικείμενα μιας λίστας όλα μαζί. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Όντως δεν με κρατούν τόσο οι φιλίες (όχι για τον λόγο που είπες, άλλωστε υπάρχουν και εξαιρέσεις), αλλά περισσότερο το οτι αν έφευγα θα ήταν μαζί με το σύντροφο μου, κάτι ιδιαίτερα δύσκολο επι του παρόντος. Επιπλέον, η αγορά της ελλάδας επιτρέπει πιο εύκολα σε έναν ελεύθερο επαγγελματία να πετύχει απ'ότι η αγορά στις περισσότερες ανεπτυγμένες χώρες που είναι πιο κορεσμένη. Επίσης, δεν θα ήθελα να φύγω χωρίς να έχω έστω ένα πτυχίο και σίγουρα όχι στα 21 μου. Τέλος, δεν θέλω να αφήσω μόνη της τη μητέρα μου στην Ελλάδα, τουλάχιστον όχι ακόμα. Υπάρχουν και πολλοί λόγοι ακόμα που το καθιστούν ανέφικτο στην παρούσα φάση, αλλά ποτέ δεν μου έρχονται όλα τα αντικείμενα μιας λίστας όλα μαζί. :P

δες προσεκτικά αυτά που έχω κάνει bold και ειδικά... το υπογραμμισμένο...
είσαι Ελληνάρας ρε, πάρτο χαμπάρι :P Αυτά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μα εντελώς νοοτροπίες του νεοέλληνα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ρε Μάριε εμένα μου έκανε εντύπωση η "ξενοδοχειακή υποδομή" των φυλακών της Σουηδίας!
Εσύ αντί να πεις π.χ...."Έτσι πάω κι εγώ φυλακή"...είπες "πόσο χάλια είναι η ζωή στην Ελλάδα"!
Αυτό χρήζει ψυχολογικής ανάλυσης ειλικρινά!

Το ακουσα κι αυτο...επειδη αναρωτηθηκα ενα απλο πραγμα και δεν συμφωνησα μαζι σου να θελω να παω στις Σ.Φυλακες, χρηζω ψυχολογικης αναλυσης ετσι;:confused:
ΟΚ ειλικρινη.Δεν εχω να σου πω πολλα.Τhanks!
Και δεν ειπα χαλια ειπα "ζορικη".Κι αν για εσενα ειναι μελι η ζωη στην Ελλαδα για εμενα δεν ειναι.
Και το οτι προτιμω να μεινω στην Ελλαδα "συνεχεια" και να μην θελω να κανω διακοπες σε Σουηδικες φυλακες επετρεψε μου να πιστευω οτι με τιμα που προτιμω να μεινω Ελλαδα και οχι σε "ξενοδοχειο" αλλης χωρας.:)

Υποψην οτι τα απραπανω που εγραψες-στο πρωτο ποστ- ειναι οντως αξιοπεριεργα.
Απο εκει και περα ομως καπου χαθηκε η μπαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δες προσεκτικά αυτά που έχω κάνει bold και ειδικά... το υπογραμμισμένο...
είσαι Ελληνάρας ρε, πάρτο χαμπάρι :P Αυτά είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μα εντελώς νοοτροπίες του νεοέλληνα :P
Whatever, λίγο με νοιάζει. Εγώ είμαι ικανοποιημένη απο τον τρόπο σκέψης μου. Απο κει και πέρα, ας μου κολλήσει ο καθένας ο,τι ταμπέλα του γουστάρει, η ουσία ίδια μένει. Άλλωστε η κάθε "ταμπέλα" είναι υποκειμενική. Αλλιώς κρίνεις εσύ τον Ελληναρά, αλλιώς εγώ, αλλιώς ο παραδίπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Το ακουσα κι αυτο...επειδη αναρωτηθηκα ενα απλο πραγμα και δεν συμφωνησα μαζι σου να θελω να παω στις Σ.Φυλακες, χρηζω ψυχολογικης αναλυσης ετσι;:confused:
ΟΚ ειλικρινη.Δεν εχω να σου πω πολλα.Τhanks!
Και δεν ειπα χαλια ειπα "ζορικη".Κι αν για εσενα ειναι μελι η ζωη στην Ελλαδα για εμενα δεν ειναι.
Και το οτι προτιμω να μεινω στην Ελλαδα "συνεχεια" και να μην θελω να κανω διακοπες σε Σουηδικες φυλακες επετρεψε μου να πιστευω οτι με τιμα που προτιμω να μεινω Ελλαδα και οχι σε "ξενοδοχειο" αλλης χωρας.:)

Υποψην οτι τα απραπανω που εγραψες-στο πρωτο ποστ- ειναι οντως αξιοπεριεργα.
Απο εκει και περα ομως καπου χαθηκε η μπαλα.

Τέλος πάντων μάλλον δεν κατάλαβα τον τρόπο που το είπες,είπαμε στο ιντερνετ δεν μπορείς να δεις πρόσωπα και εκφράσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Whatever, λίγο με νοιάζει. Εγώ είμαι ικανοποιημένη απο τον τρόπο σκέψης μου. Απο κει και πέρα, ας μου κολλήσει ο καθένας ο,τι ταμπέλα του γουστάρει, η ουσία ίδια μένει. Άλλωστε η κάθε "ταμπέλα" είναι υποκειμενική. Αλλιώς κρίνεις εσύ τον Ελληναρά, αλλιώς εγώ, αλλιώς ο παραδίπλα.

καλέ μην αρπάζεσαι :P άστη τη καημένη τη μυγα στο σπαθί σου :P

κουβέντα κάνουμε
(να τα μεταφέρω αυτά στο άλλο θέμα? :hmm:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
καλέ μην αρπάζεσαι :P άστη τη καημένη τη μυγα στο σπαθί σου :P

κουβέντα κάνουμε
(να τα μεταφέρω αυτά στο άλλο θέμα? :hmm:)
Αν πιστευεις οτι δεν θα χαλάσει η ροή κανενός απο τα δύο θέματα, μετέφερε τα. :)
Δεν αρπάζομαι. Απλά really, στην παρούσα φάση, δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν θα με χαρακτηρίσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top