Πες μου τι φοράς να σου πω ποιός είσαι!

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
συμφωνείτε ή διαφωνείτε με αυτή την πρόταση; μπορείς να κρίνεις τον χαρακτήρα κ το ποιόν ενός ανθρώπου από τα ρούχα; εκφράζουν προσωπικότητα ή είναι κάτι τελείως ανεξάρτητο;

αντε να δω γνώμες!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θεωρώ πως εκφράζουν απλά μια γενική εικόνα της προσωπικότητας του ατόμου.
Το μόνο μόνο που λαμβάνω από το ντύσιμο του άλλου είναι μια πρώτη εικόνα (και συνηθως λανθασμενη..) ,οπότε θα διαφωνήσω με την πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ διαφωνώ 100% και εξηγούμαι αμέσως.
Γνωρίζω καθηγητές, συναδέλφους γιατρούς, και άλλους πολλούς που τους βλέπω συνεχώς πολύ πρόχειρα ντυμένους, ατιμέλειτα για να μην πω κακόγουστα. Τι συμπέρασμα μπορεί κανείς να βγάλει από αυτό;
Επίσης έχω συναντήσει πολλούς άλλους που ήταν ντυμένοι στην τρίχα, με κουστούμια και γραβάτες και ήταν πορτιέρηδες και θυρωροί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Σωστος γενικα ο deadhead αλλα καπου διαφωνω.Οι πορτιερηδες πουχου αναγκαζονται απο την πολιτικη του μαγαζιου να ειναι κοστουμαρισμενοι.Ειναι και καλα η μοστρα του μαγαζιου.Δεν ειναι οτι το επιλεγουν.Κι αν τους δεις στην προσωπικη τους ζωη καμια φορα παραμενουν ετσι λογο συνηθειας ή ντυνονται εντελως διαφορετικα.
Απο καθηγητες...ξερω ατομο που ντυνοταν επιτηδες ετσι στην δουλεια του γιατι απλουστατα το νσεβονταν περισσοτερο τα παιδια.Κουφο ειναι το ξερω, αλλα ετσι μου ειχε πει.
Αnyway,δεν κολλα ω σε αυτα.

Προσωπικα το ντυσιμο και το ολο στυλ καποιου μου δινει μια εικονα πανω κατω τι να "περιμενω" απο αυτον.
Το ντυσιμο οπως και αλλα πραγματα (μουσικη,αγαπημενο στυλ ταινιων, κτλ κτλ) ειναι ενας αντικατοπτρισμος του εσωτερικου του και εσωτερικου μας κοσμου.
Anyway, επειδη δεν προλαβαινω τωρα με δυο λογια, προσωπικα το ντυσιμο απο μονο του δεν ειναι ικανο να μου δωσει ολοκληρωμενη εικονα για τον αλλο.
Σιγουρα ομως μου δινει μια πρωτη "γευση".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Σωστος γενικα ο deadhead αλλα καπου διαφωνω.Οι πορτιερηδες πουχου αναγκαζονται απο την πολιτικη του μαγαζιου να ειναι κοστουμαρισμενοι.Ειναι και καλα η μοστρα του μαγαζιου.Δεν ειναι οτι το επιλεγουν.Κι αν τους δεις στην προσωπικη τους ζωη καμια φορα παραμενουν ετσι λογο συνηθειας ή ντυνονται εντελως διαφορετικα.
Απο καθηγητες...ξερω ατομο που ντυνοταν επιτηδες ετσι στην δουλεια του γιατι απλουστατα το νσεβονταν περισσοτερο τα παιδια.Κουφο ειναι το ξερω, αλλα ετσι μου ειχε πει.
Αnyway,δεν κολλα ω σε αυτα.

Προσωπικα το ντυσιμο και το ολο στυλ καποιου μου δινει μια εικονα πανω κατω τι να "περιμενω" απο αυτον.
Το ντυσιμο οπως και αλλα πραγματα (μουσικη,αγαπημενο στυλ ταινιων, κτλ κτλ) ειναι ενας αντικατοπτρισμος του εσωτερικου του και εσωτερικου μας κοσμου.
Anyway, επειδη δεν προλαβαινω τωρα με δυο λογια, προσωπικα το ντυσιμο απο μονο του δεν ειναι ικανο να μου δωσει ολοκληρωμενη εικονα για τον αλλο.
Σιγουρα ομως μου δινει μια πρωτη "γευση".

Μα εδώ δεν εξετάζουμε τους λόγους που ο καθένας ντύνεται έτσι.
Σίγουρα ο καθένας έχει τους λόγους του, όμως εμείς αν προσπαθήσουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα, το πιο πιθανό είναι να κάνουμε λάθος.
Μπορεί πχ να δούμε κάποιον από αυτούς τους πορτιέρηδες της νύχτας να επιστρέφει στο σπίτι του το πρωί και να πιστέψουμε οτι είναι κανένας βουλευτής ή υπουργός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Μέγιστε θυμόσοφε,φιλόσοφε ελληνικέ λαέ!:D

"Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"!:clapping:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Για μένα παιζει ρόλο και μεγάλο μάλιστα, επιδή ειμαι τύπος απλός παρατηρώ ανθρώπους να φέροντε ανάλογα το κόστος του ρούχου άν και ποσός με ενδειαφέρει το κόστος ή η μόδα άλλοι που ενδιαφέροντε κοιτάζουν τον απλά ντυμένο με περίφρώνηση. Το φενόμενο αυτό το παρατηρώ στη ρόδο πιο πολύ και ας με διαψέυσει ο κρόνος έχει καταντείσει το νησί πασαρέλα, που πρέπει να ντυθείς με την μπότα το μινι και το ξώπλατο για να πάς μεσιμεριάτικα σε φασφουντάδικο για να φάνε, αυτοι ειναι που θέλουν να τους κρίνουν άπο τα ρούχα και πράγματι κρίνοντε. Άλα όχι άπο μένα άπο όλους αυτούς που βλέπουν το ξε..λο μεσημεριάτικα και η μόνη εντύπωση που δίνουν ειναι να ένα καλό π....κι να γ....ω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά"!:clapping:

Αν εγώ φοράω ένα σέξι-καυτό σορτσακι και γόβες στιλέτο, μεσάνυχτα , σε ένα παραλιακό κλαμπ και έχω την απαίτηση όταν συζητάμε να βλέπεις το συντηρητικό-θεοφοβούμενο χαρακτήρα μου πώς θα αντιδρούσες?

Μπορεί τα ράσα να μην κάνουν τον παπά, αλλά σίγουρα το ρούχο εκφράζει τον χαρακτήρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Δηλαδή όποια φοράει σέξι-καυτό σορτσακι και γόβες στιλέτο είναι που******άκι και όποια φοράει ταγιέρ και φούστα κάτω από το γόνατο είναι "κυρία"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δηλαδή όποια φοράει σέξι-καυτό σορτσακι και γόβες στιλέτο είναι που******άκι και όποια φοράει ταγιέρ και φούστα κάτω από το γόνατο είναι "κυρία"?


Το καφτό σόρτς όχι άλλα ο τρόπος και το ύφος όταν το φοράει την κάνει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δηλαδή όποια φοράει σέξι-καυτό σορτσακι και γόβες στιλέτο είναι που******άκι και όποια φοράει ταγιέρ και φούστα κάτω από το γόνατο είναι "κυρία"?
Όχι αναγκαστικά. Μπορεί άνετα να είναι το αντίστροφο. Άνετα. ;)


Αλλά "η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει και να είναι και να φαίνεται τίμια". [πώς πάει αυτό btw; :P]



Ασυναίσθητα αυτή η εικόνα μου έρχεται εμένα, ως πρώτη εντύπωση τουλάχιστον. Βέβαια, τα φαινόμενα απατούν. Πολλές φορές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δηλαδή όποια φοράει σέξι-καυτό σορτσακι και γόβες στιλέτο είναι που******άκι και όποια φοράει ταγιέρ και φούστα κάτω από το γόνατο είναι "κυρία"?
Συγνώμη αυτό κατάλαβες ότι σε ρώτησα?

Αυτό που ήθελα εγώ να πω είναι ότι το ρούχο συμπληρώνει την εικόνα μας. Αν φορούσα το κοντό σορτσακι θα ήταν πολύ πιο δύσκολο να σε πείσω γιʼ αυτό που είμαι στην πραγματικότητα. Το ρούχο είναι ένα μήνυμα που στέλνουμε για μας. Η εικόνα μας είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να σκεφτούμε όταν θέλουμε να επικοινωνήσουμε με τους άλλους.

( Εκτός και αν είναι χωρίς όραση οπότε παίζει να βάλεις καλή κολόνια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
όχι,δεν πιστεύω ότι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ένα άτομο από τα ρούχα που φοράει..σίγουρα όμως,αποκαλύπτουν κάποια βασικά στοιχεία του χαρακτήρα του... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Kαλα μρε παιδια γιατι πατε μονο στις ακρες;
Δεν ειπαμε οτι μονο απο τα ρουχα να βγαλετε ψυχοπνευματικο πορισμα και να κανετε ψυχογραφημα γγιαα τον αλλο.
Ουτε να τον χαρακτηρισεις ουτε να τον κρινεις κτλ κτλ.
Απλως μια εικονα του χαρακτηρα τους εκφραζει και το ντυσιμο τους.Ακομα και στιγμιαια.
Π.Χ. την μερα που θα ειμαι ανεβασμενος ψυχολογικα μπορει να βαλω ενα "Α" ρουχο μια αλλη μερα οπου θα αισθανομαι καπως αλλιως θα μπορω να ντυθω με αλλο τροπο.
ΕΑΝ ΔΕΝ γινοταν αυτο ΔΕΝ θα υπηρχε τοσο μεγαλη ποικιλια στις επιλογες του πως να ντυθει καποιος και τι μυνημα να περασει ΚΑΙ μεσα απο το ντυσιμο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
συμφωνείτε ή διαφωνείτε με αυτή την πρόταση; μπορείς να κρίνεις τον χαρακτήρα κ το ποιόν ενός ανθρώπου από τα ρούχα; εκφράζουν προσωπικότητα ή είναι κάτι τελείως ανεξάρτητο;

αντε να δω γνώμες!!!;)
Κάποια πολύ τρανταχτά γνωρίσματα. Και επειδή αν ο κόσμος μπορούσε να εμβαθύνει στην παράπανω διαδικασία πίστεψε με πολύ περισσότερα κοινωνικής φύσεως ζητήματα θα ήταν σαφέστατα καλύτερα. Δλδ το μυαλό και η κρίση και η παρατηρηκότητα που απαιτεί το παραπάνω απλά δεν υπάρχει και δεν διατίθεται από το κόσμο σε πιο γενικά ζητήματα.

Τώρα ποια είναι αυτά τα τρανταχτά γνωρίσματα? Εϊναι άλλο ζήτημα.

Για παράδειγμα ένας πρόχειρα ντυμένος σε χώρο επίσημο δείχνει μια σκασίλα για την γνώμη την άλλων ή μια τάση για επιδίωξη αντιπαράθεσης με την κοινωνία.

Στην τρίχα εξωτερική εμφάνιση δείχνει για μένα μια πεποίθηση ότι η εξωτερική εμφάνιση μετρά περισσότερο από τον εσωτερικό κόσμο άρα και μια επιφανιακότητα στο ζήτημα.

Βέβαια όλα αυτά είναι μια πρώτη ιδέα μέχρι να γνωρίσεις από κοντά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
χμμμ.... ουδέποτε ασχολήθηκα με τα ρούχα των άλλων (πλην "κραυγαλέων" περιπτώσεων!) μέχρι που πριν λίγες μέρες μου είπε ένας τύπος στη δουλειά (και...τσαντίστηκα να πω την αλήθεια) ότι όταν πρωτοπήγα στη δουλειά (ακα πριν 14 μήνες) το πρώτο καιρό του θύμιζα λέει .. επαναστατημένη 20χρονη κνίτισσα που ετοιμάζεται να πάει στην πορεία να ..δείρει (No offence για τους απανταχού κνίτες)... Και μετά θυμήθηκα την ατάκα της πρώην μανατζέρ μου όταν περνούσε κάποια άτομα συνεντέυξεις ότι της είχα κάνει πολύ καλή εντύπωση που είχα πάει με κοστούμι στις 2 πρώτες συνεντεύξεις (την 3η την έκανα με το hr δεν με είδε) και παρατηρώντας γύρω μου είδα ότι όντως ο κόσμος ντύνεται ανάλογα με τη θέση του... Και ότι θα μου φαινόταν περίεργο, ας πούμε, να δω τις τύπισσες του hr με στρωτό παπούτσι και τζην... ή τον τύπο που είναι υπεύθυνος για καλοριφέρ/μπρίζες κτλ του κτιρίου με κοστούμι και γραβάτα...

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι νομίζω ότι όλοι μας αναμένουμε κάτι από όποιον βλέπουμε απέναντι μας. Και είναι εύκολο να Jump to conclusions ανάλογα με το ντύσιμο του...

Από εκεί και πέρα νομίζω ότι συμφωνώ με τους υπόλοιπους, η τύπισσα που θα βγει με το μίνι και το ντεκολτέ θα δυσκολευτεί να με πείσει όχι ότι ΔΕΝ θέλει να π****** με τον πρώτο τυχόντα [αυτό το πιστεύω!] αλλά ότι δεν θέλει σίγουρα να τραβήξει τα βλέμματα.

ΑΝτίστοιχα η τύπισσα που ακολουθεί το πρότυπο "μαρία η άσχημη" θα δυσκολευτεί να με πείσει ότι πάει στα μπουζούκια κάθε σάββατο :P .

Δεν θα κρίνω τον άλλο από τα ρούχα και δεν θα τον απορρίψω αλλά σίγουρα μια πρώτη εντύπωση θα σχηματιστεί. Και, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, ότι ο τρόπος που φοράει κάποιος το ρούχο παίζει σημαντικό ρόλο... ο... αέρας που αποπνέει γενικώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
όχι,δεν πιστεύω ότι μπορούμε να χαρακτηρίσουμε ένα άτομο από τα ρούχα που φοράει..σίγουρα όμως,αποκαλύπτουν κάποια βασικά στοιχεία του χαρακτήρα του... ;)
Αν μιλάμε για εκείνους που έχουν την δυνατότητα επιλογής, πιστεύω ότι εκφράζει τον χαρακτήρα τους.
Δεν θα φορούσα ποτέ κάτι που δεν με εκφράζει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
Για παράδειγμα ένας πρόχειρα ντυμένος σε χώρο επίσημο δείχνει μια σκασίλα για την γνώμη την άλλων ή μια τάση για επιδίωξη αντιπαράθεσης με την κοινωνία.

ή ότι έχει μια σύγχυση για το πού βρίσκεται :bleh:

Συμφωνώ πάντως ότι μπορείς να λάβεις μηνύματα από τα ρούχα που φοράει κάποιος για το επάγγελμά του, τα γούστα του, την οικονομική του κατάστασητο πόσο ασχολείται με την εξωτερική του εμφάνιση ή όχι κτλ.
Όπως είπε και ο Μάριο παραπάνω δεν είναι αποδεικτικές αλλά ενδεικτικές οι πληροφορίες γιατί υπάρχουν πολλοί παράγοντες, όπως η διάθεση του ατόμου τη συγκεκριμένη μέρα, οπότε είναι δύσκολο να βγάλει κανείς ασφαλή συμπεράσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Εγώ πάλι από το ντύσιμο καταλαβαίνω αν ο άλλος έχει άποψη ή απλά είναι θύμα της μόδας. Βλέπω με περισσότερη συμπάθεια αυτούς που το ντύσιμό τους έχει προσωπικότητα. Σχετικά με την πλειοψηφία των αγοριών και κοριτσιών, ειδικά μεταξύ 18 - 25, βλέπεις ότι το ντύσιμο τους δεν έχει προσωπικότητα, φοράνε όλοι τα ίδια. 'Οταν τους παρατηρώ στο δρόμο βλέπω μια απίστευτη ομοιομορφία. Τα ίδια ρούχα, το ίδιο χτένισμα, τα ίδια παπούτσια, ένα κακόγουστο ριμέικ της δεκαετίας του 80. 'Ο,τι δεν πέτυχε ο Κοντογιανόπουλος με τις ποδιές το πέτυχαν από μόνα τους τα πιπίνια, ομοιομορφία δηλαδή. 'Ελεος ρε παιδιά, δεν είναι πάντα ωραία τα μαλλιά αφάνα επειδή τα είχε έτσι
η Τάμτα και φορέστε και καμμιά άλλη μάρκα παπουτσιού εκτός από AllStar.
Μου θυμίζουν κάτι γριές βουβάλες που όταν ήταν τα μίνι της μόδας, φόραγαν κι αυτές μίνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι τα ρούχα μας περνάνε ΠΟΛΛΑ για την προσωπικότητά μας στον άλλον. Σκεφτείτε και το χαρακτηριστικό της εφηβείας: παιδιά που φοράνε ακραία ρούχα θέλοντας να δηλώσουν στον άλλο με την μία τι είναι!

Εγώ αν δω έναν 30άρη με μπλούζες συγκροτημάτων θα σκεφτώ ότι έχει παρατεταμένη εφηβεία. Αν δω μια κοπέλα στην ηλικία μου με ταγέρ θα σκεφτώ ότι έχει έναν πιο "ενήλικο" τρόπο ζωής και συμπεριφοράς και συγγνώμη γι'αυτό που θα πω, σαν πρώτη αίσθηση δεν θα με ενέπνεε για παρέα. Μια γυναίκα πολύ προκλητικά ντυμένη μου βγάζει "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΜΕ, ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ". Και άπειρα άλλα παραδείγματα. Νομίζω πως ορισμένα στοιχεία του χαρακτήρα του άλλου φαίνονται με το ντύσιμο, αν και το δύσκολο είναι να καταλάβεις την ποιότητά του σαν άνθρωπος, κάτι που είναι και το πιο σημαντικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top