Καψουροτράγουδα

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Φίλα με για όλη τη βραδυά...♥
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Εγώ γιορτάζω πάντα όταν πονάω
κι άσπρα φορώ όταν πενθώ
να με λυπούνται οι άλλοι δεν το πάω
και κάνω πως δε σ' αγαπώ

Δεν ταίριαξα στις λογικές του κόσμου
δεν μ' είχε η αγάπη στα δεξιά
καλύτερός μου φίλος ο εαυτός μου
και κολλητή μου η μοναξιά

Μα είναι κάτι δειλινά
που άλλο δεν αντέχω
λέω θα πάρω τα βουνά
λέω θα τρελαθώ
και απαιτώ να 'ρθεις ξανά
και απαιτώ να σ' έχω
έστω και για μια φορά
πριν να σκοτωθώ

Εγώ είμαι μυστήρια ιστορία
κόντρα πηγαίνω στον καιρό
και βάζω την καρδιά μου τιμωρία
αν καταλάβω πως πονώ

Κομμάτια κι αν με κάνει η ορφάνια
λέξη για σένανε καμιά
το βράδυ με κοιμίζει η περηφάνια
και με ξυπνάει η ερημιά

Είναι κάτι δειλινά
στίχοι Σώτια Τσώτου μουσική Χρήστος Παπαδόπουλος
τραγουδιστής Δημήτρης Μητροπάνος



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Θα ανάβω με τσιγάρα...
θα σβήνω με ποτά...
τώρα που πήρα τη λαχτάρα
στάχτη να γίνουν όλα πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ένα μικρό αφιέρωμα στο γνήσιο λαϊκό συγκρότημα «Παίδες εν τάξει» που μαζί τα «Παιδιά από την Πάτρα» και την «Οπισθοδρομική κομπανία» αποτελούσαν τα τρία συγκροτήματα που έδωσαν το στίγμα του λαϊκού τραγουδιού τη δεκαετία του '80 και του '90...

Γνήσια καψουροτράγουδα τα οποία βέβαια εκτός από τις «δύσκολες στιγμές», που λέει κι η Νατάσα, συντρόφευαν και συντροφεύουν τα γλέντια μας...

Μη φεύγεις γιατί αύριο θά 'ναι αργά να διώξεις την πίκρα...

Αστεράκι φωτεινό δε σε φτάνω και πονώ

Πάτρα-Ελευσίνα με φοιτητικό, μίσο μπουκάλι βότκα και πάσο δανεικό... Και με φωνάζουν θύμα στο Μαθηματικό...

Γι' αυτό σου λέω, σου λέω φίλε Θάνο ποτέ μην μπλέξεις, μην μπλέξεις με τη Σάμο...

(ας μην παρεξηγηθούν τυχόν Σαμιώτισσες :P)

Εγώ ανήφορο κι εσύ κατήφορο ώσπου μια μέρα με πείσμα αγάπη μου τη βάρκα ρίξαμε πάνω σε ξέρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.

EliPat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κουφό χρυσόψαρο Β' αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Κλείσε φώτα κλείσε μάτια - Άντζελα δημητρίου
https://www.youtube.com/watch?v=NtNJyA00WgU&feature=related
(Δεν με αρέσει, αλλά μου έχει κολλήσει στο μυαλό:worry: :P)

Τούτο είναι καλύτερο
Παράνομη μου αγάπη-Ρίτα Σακελλαρίου
https://www.youtube.com/watch?v=Tae_X0ZX_7U

Και το ανυπέρβλητο :lol:
Σώσε με, (δόσμου να πιω το δηλητήριο) - Ρίτα Σακελλαρίου
https://www.youtube.com/watch?v=YcMquhEv2HY
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ShatteredIce

Δραστήριο μέλος

Η ShatteredIce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Σε βλέπω στο ποτήρι μου, και πίνοντας σε πίνω...
Και όταν τελειώσει το ποτό... δεν ξέρω τι θα γίνω...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ένα καψουροτράγουδο από τα παλιά το οποίο γνώρισε και πολλές επανεκτελέσεις:

Ό,τι αγαπάω εγώ πεθαίνει (όποια και νά 'σαι)
Μουσική: Απόστολος Καλδάρας
Στίχοι: Γιώργος Σαμολαδάς

Α΄ εκτέλεση με τον ανυπέρβλητο Στέλιο Καζαντζίδη και την εκπληκτική Μαρινέλλα (1962)

Μια πολύ όμορφη εκτέλεση με το Γιάννη Πουλόπουλο

Μια σπάνια εκτέλεση σε τηλεοπτική εκπομπή με το Γιώργο Νταλάρα τον οποίο συνοδεύει ο συνθέτης Απόστολος Καλδάρας

Με τη Χαρούλα Αλεξίου σε ζωντανή ηχογράφηση

Μια πιο «νέα» προσέγγιση με το Νότη Σφακιανάκη

Με τον έντονα «Καζαντζιδικό» Πασχάλη Τερζή

Και τέλος με το Θέμη Αδαμαντίδη

Προσωπικά, από αυτές τις εκτελέσεις θεωρώ ως την καλύτερη την πρώτη με τον Καζαντζίδη ενώ μετά βάζω αυτή της Αλεξίου και τρίτη αυτή του Αδαμαντίδη. Χωρίς βέβαια να πω ότι δε μου αρέσουν και οι άλλες. Και του Σφακιανάκη είναι ενδιαφέρουσα και γενικά είναι ένα τραγούδι που έχει επανεκτελεσθεί πολλές φορές χωρίς να κακοποιηθεί ευτυχώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν κλαίω για τώρα - Άκης Πάνου, Βίκυ Μοσχολιού.

https://www.youtube.com/watch?v=rqDJoATIh34
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν κλαίω για τώρα - Άκης Πάνου, Βίκυ Μοσχολιού
:P
https://www.youtube.com/watch?v=rqDJoATIh34&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Πρώτη φορά- Ρένα Κουμιώτη
Δώωωσεε.
https://www.youtube.com/watch?v=W6N7NQH8xVQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Ένα καψουροτράγουδο από τα παλιά το οποίο γνώρισε και πολλές επανεκτελέσεις:

Ό,τι αγαπάω εγώ πεθαίνει (όποια και νά 'σαι)

Τραγουδάρα!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top