βιβλια γαλλικων Β1 ΓΙΑ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ

penny!

Νεοφερμένος

Η penny! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας! Αποφασισα να δωσω το Β1 το μαιο χωρις ιδιαιτερα μαθηματα η φροντιστηρια... Εντελως μονη μου να διαβασω να λυνω ασκησεις και να τις διορθωνω εχοντας στη διαθεση μου καποια βιβλια λυμενα απο μια γνωστη μου.

Το προβλημα μου ειναι οτι θα προτιμουσα να αγοραζα ενα βιβλιο με λεξιλογιο που να χει τις γαλλικες λεξεις και διπλα την ελληνικη σημασια...
ξερετε αν υπαρχει κανενα τετοιο βιβλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina0805

Νεοφερμένος

Η zina0805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλημέρα
τι ακριβώς βιβλίο θέλεις; Αρχικά μάλλον ποιό βιβλίο χρησιμοποιείς για την προετοιμασία σου; Πάντως αν θέλεις τη γνώμη μου καλά θα ήταν να έπαιρνες και μία καθηγήτρια γιατί στα γαλλικά ειδικά η προφορική επικοινωνία παίζει μεγάλο ρόλο. Αλήθεια με τα προφορικά πως κάνεις πρακτική άσκηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
penny!, κατα την αποψη μου, μια ξενη γλωσσα μαθαινεται μεσα στο κειμενο και οχι με στειρα απομνημονευση των λεξεων. ειδικα οταν θελεις να τη μαθεις μονος σου. αυτο σημαινει οτι πρεπει να διαβασεις, αρκετα, γαλλικα κειμενα τα οποια, αν ειναι δυνατον, να εχουν και τη μεταφραση, αλλιως μονη σου με το λεξικο! αυτο εκανα εγω στα γαλλικα και πηρα το Β2 στο κπγ. ειχα κανει γαλλικα και στο σχολειο, γυμνασιο-λυκειο, αλλα, λιγα πραγματα...στα μεγαλα βιβλιοπωλεια(οπως ο ελευθερουδακης) υπαρχουν γραμματικες για ολα τα επιπεδα, οπως και βιβλιαρακια για πρακτικη. ριξε εκει μια ματια. εγω πιστευω οτι μπορει καποιος να μαθει μονος του μια ξενη γλωσσα ειδικα στην ηλικια που εισαι εσυ, που το μυαλο ειναι καθαρο. χρειαζεται ομως πολυ περισσοτερη πειθαρχια σε σχεση με καποιον που εχει καθηγητη. και πολυ περισσοτερη συγκροτηση. δεν ειναι αδυνατον, αλλα ειναι πιο κουραστικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα...και θα σου προτεινα το micro-robert αν πραγματικα εχεις σκοπο να δουλεψεις...τωρα,βιβλιο που να εχει λεξεις στα γαλλικα και διπλα τη μεταφραση τους στα ελληνικα δε γνωριζω καποιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
πολυ σημαντικα, επισης, ειναι τα θεματα προηγουμενων εξετασεων απο το ιντερνετ, είτε προκειται για το κπγ είτε για πτυχιο αλλου φορεα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny!

Νεοφερμένος

Η penny! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ που απαντησατε. Τωρα που πλησιαζουν οι εξετασεις καταλαβα και συνειδητοποιησα οτι ειναι αρκετα δυσκολο και ειδικα τα ακουστικα... Τελοσπαντων εγω κανω ο,τι μπορω και με βοηθαει και αρκετα μια φιλη μου στα προφορικα... Ξερω οτι μαλλον δεν θα το παρω το διπλωμα,αλλα δεν πειραζει...τουλαχιστον κατι παραπανω θα μου μεινει ως γνωση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
σιγουρα αλλα μην εισαι απαισιοδοξη...παντως καλη σου επιτυχια!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top