Εμείς και ο.... Μπαμπινιώτης!!!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδή τα.... "δικά μας παιχνίδια" έχουν και ένα άλλο ενδιαφέρον και ασχολούμαστε αρκετοί, σκέφτηκα ένα καινούργιο :P

ελπίζω να σας αρέσει και να το προχωρήσουμε σαν παιχνίδι γιατί είναι πάνω απ όλα επιμορφωτικό! χεχεχεχε

λεξικό έχουμε οι περισσότεροι σπίτι μας... το οποίο έχει μέσα ΧΙΛΙΑΔΕΣ λέξεις.... από τις οποίες ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ μας είναι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΓΩΣΤΕΣ!!! :redface:


αν ανοίγουμε λοιπόν το λεξικό μας στην τύχη..... σε μια σελίδα.... και την διαβάζουμε.... και βλέπουμε μια νέα και άγνωστη λέξη σε εμάς... θα ήταν άραγε ενδιαφέρον να την μοιραστούμε και αυτήν και την επεξήγηση της με τους συνφορουμίτες μας?

για να σας δω....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και ξεκινάω πρώτη.....
άνοιξα τυχαία και έπεσα πάνω στη λέξη....

λιποχρωμία :hmm:

Η λιποχρωμία, το κιτρινοχρυσο χρώμα του δέρματος, ιδίως στην παλάμη και στο πέλμα των ποδιών!


εγώ αυτό δεν το ήξερα... εσείς? ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγω που εχω μόνο e-λεξικό μπορώ να παίξω; :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
με όποιο τρόπο βρεις και μπορείς να προσθέσεις μια νέα και άγνωστη λέξη προς εσένα... παίζεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εγω το μόλεμα δεν ήξερα σημαίνει μόλυνση :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Λοιπόν είχαμε στο σχολείο στην τρίτη λυκείου έναν φιλόλογο που μας έκανε έκθεση, ο οποίος μας είχε δώσει μια λίστα με λέξεις για τον εμπλουτισμό του λεξιλογίου μας. Έψαξα και το βρήκα για να δω μια λέξη η οποία μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση και την έλεγα σε όλους. Πρόκειται για το ρήμα "κλασαυχενίζομαι" το οποίο σημαίνει επαίρομαι, κομπάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Αμαλγαμάτωση: συγχώνευση, συνένωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Βρήκα τη λέξη Κροκάτος=αυτός που έχει το χρώμα του κρόκου, κιτρινωπός
και τη λέξη κροντήρι=1.πήλινο δοχείο νερού, 2.ξύλινο δοχείο κρασιού.

@adespoto σ' ευχαριστώ που έμαθα τι θα πει αυτή η "διάσημη" λέξη που είχε παρουσιαστεί απ' τον skeftmilos σε άλλο thread.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
μεταλλισμός: Θεωρία κατα την οποία το χρήμα πρέπει να έχει την υλική αξία την οποία αντιπροσωπεύει :fool:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
"Κατ(ι)μάς"= <τουρκ. "katmak"(=προσθέτω)> κομμάτι κρέας κατώτερης ποιότητας που υποχρεωτικά πουλιέται μαζί μ'εκείνο που διάλεξε ο αγοραστής...

...πώς είπατεε..? :wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
παπωσύνη:δεν ξέρω τι σημαίνει γιατί είναι ελληνοαγγλικό λεξικό αυτό που έχω.Ξέρει κανείς?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
παπωσύνη:δεν ξέρω τι σημαίνει γιατί είναι ελληνοαγγλικό λεξικό αυτό που έχω.Ξέρει κανείς?:hmm:


Bill_Slayer,έψαξα την λέξη στο λεξικό μου και δεν την βρήκα..και είναι πολύ καλό..:confused:είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι η λέξη..? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από burbuja:
Bill_Slayer,έψαξα την λέξη στο λεξικό μου και δεν την βρήκα..και είναι πολύ καλό..:confused:είσαι σίγουρος ότι είναι έτσι η λέξη..? :hmm:
Ναι σίγουρα το ξαναέψαξα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Mπορεις να μας την πεις και στα Αγγλικα; Ισως καπιος να της ξερει στα Αγγλικα και να ξερει μια διαφορετικη μεταφραση

Παντος οπως μου ακουγετε η λεξη ισως να ειναι οι λατρεις του παπα, οι υπερμαζη του παπα η κατι τετιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Στα αγγλικά η λέξη είναι papacy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer:
Στα αγγλικά η λέξη είναι papacy.
papacy είναι η ''παπωσύνη'' δλδ το αξίωμα του πάπα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Οκ κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stupid bitch

Πολύ δραστήριο μέλος

Η stupid bitch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,983 μηνύματα.
βακούφι=κτήμα αφιερωμένο σε ναό,μοναστήρι ή σε ευαγές ίδρυμα...:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leviathan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Leviathan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Petros:
papacy είναι η ''παπωσύνη'' δλδ το αξίωμα του πάπα ;)

Και εγω αυτο καταλαβαινω/μαντευω απο την λεξη, και σαν να την εχω ακουσει. (σε ενα λεξικο που εχω παντως, γιοκ). Στο Internet ψαχνοντας ειχα βρει παποσυνη (με ο). Δεν ξερω αν αυτο ειναι το σωστο, παντως μου στεκει καλυτερα (πχ ρωμιοσυνη, ιεροσυνη, καλοσυνη, δικαιοσυνη, δηλ ολα τα -οσυνη με ομικρον. Στο λεξικο που κοιταξα δεν υπρηρχε παντως (ουτε με ω ουτε με ο) αλλα ισως σε αλλα λεξικα να υπαρχει με ο ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Από το in.gr : papacy=αξίωμα ή δικαιοδοσίες του πάπα: he aspires to papacy φιλοδοξεί να γίνει πάπας # διακυβέρνηση της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας από πάπα, παπισμός # θητεία πάπα: during the papacy of John κατά τη διάρκεια της θητείας του πάπα Ιωάννη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top