Hip Hop

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς κανένα site με ελληνικό hip-hop και rap?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μεταφορά απο τα Διάφορα...
Bill_Slayer δεν νομίζω ότι είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να κοιτάς τις περιγραφές των fora πριν δημοσιεύσεις. Το θέμα κάνει μπαμ οτι έπρεπε να μπει εδώ. Εκτός αν δεν θεωρείς μουσική τη ραπ/χιπχοπ οπότε πάω πάσο...

Επι του προκείμενου...
www.hiphop.gr / www.hip-hop.gr (το ίδιο είναι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Δε θυμόμουν πώς φτιάχνεις θέμα και μπερδεύτηκα.Σόρρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adiaforos88

Νεοφερμένος

Ο adiaforos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Ευχαριστώ και τους δύο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Depo0

Νεοφερμένος

Η Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ποιό είναι το αγαπημένο σας hip hop συγκρότημα????

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
TXC (μεγάλο κρίμα το ότι διαλύθηκαν), Razastarr, Cypress Hill και αν πιάνεται και το rapcore οι νέοι Α/Ε.

Και για το χαβαλέ, TUS εννοείται και Sexpyr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Depo0

Νεοφερμένος

Η Depo0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 25 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο ήρωας

Μέσα μου πάντα έχω, τον δικό μου ήρωα
ξυπνάει όταν κοιμάμαι, περνάει από τα σύνορα
Πάντα είναι δίπλα μου, τίποτα δε φοβάμαι
αυτός με προστατεύει, όσοι εχθροί και να 'ναι
Μου δείνει συμβουλές, μου λέει τι να προσέχω
μου δείχνει τεχνικές, μου λέει να αντέχω
Είναι στο προσκεφάλι μου, φύλακας άγγελος μου
τον έχω μες στη καρδιά μου, όπως τον αδερφό μου
Μου λέει τι να προσέχω, παγίδες ν' αποφεύγω
τους άλλους να βοηθάω και όχι να τους πεδεύω
Τις γνώσεις να μοιράζομαι, με όλους μου τους φίλους
διακρίσεις να μην κάνω και να γκρεμίζω τοίχους
Μου δείχνει τον πιο εύκολο, δρόμο για τη ζωή
τις απορίες λύνει, πως φτάνω στην πηγή
Πάντα με βοηθάει, το μέλλον μου να χτίζω
τους όρκους δεν πατάει, δε θέλει να λυγίζω
Δύναμη με γεμίζει, μου δίνει απ' τη δικιά του
πράγματα μου χαρίζει, ακόμα και όνειρά του
Μου δίνει απ' το νερό του, όταν δε βρίσκω γύρω μου
μου λέει να το προσφέρω, αν χρειαστεί στο φίλο μου
Με κάνει να γελάω, όταν διακρίνει λύπη
μου λέει να προσπαθώ και να κρατώ την πίστη
Ποτέ δε θα αλλάξω, τον δικό μου ήρωα
αν θες καν' τον δικό σου και πέρνα από τα σύνορα
Τα σύνορα του κόσμου αυτού, όπως διμιουργήσαμε
και γίνε ένα πρότυπο, του ήρωα που σβήσαμε.

Λοιπόν, αυτός ο 'Ήρωας" μου φαίνεται πως θα ταίριαζε γάντι σε τραγούδι HipHop. Καθώς το διάβαζα, μου φάνηκε σαν να το ακούω με ρυθμική υπόκρουση και πάθος στα φωνητικά.

Φίλε Apro, νομίζω πως θα μπορούσες ν' ασχοληθείς σοβαρά με αυτόν το χώρο και μην το γελάς καθόλου!

Τα τετράστιχα σε περιορίζουν μάλλον...

Με κάθε καλή διάθεση, θα σου επιστήσω την προσοχή σε κάποια ορθογραφικά. Ένα ποίημα δεν θα πρέπει να περιέχει λάθη, επειδή η απόλαυση που προσφέρει η ανάγνωσή του, είναι και οπτική εκτός των άλλων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
Αγαπητό μέλος Otto.Τώρα μιλάς σωστά.Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου το λόγο που έγραψα τα σχετικά ποιήματα.Αφορμή μου έδωσε, το οτί αναφέρεις οτί "ο ήρωας" θα μπορούσε να ήταν και τραγούδι hip hop.Και η ιστορία ξεκινάει.
Είχα πάει επίσκεψη στην αδερφή μου.Ο σύζυγός της ασχολείται εδώ και μερικά χρόνια(6 με 7 χρόνια περίπου)με την διμιουργία τραγουδιών (ερασιτεχνικά, με τη χρήση του υπολογιστή του).Ας πούμε σαν χόμπι.Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και του είπα οτί θα του έγραφα κάποιους στίχους.Έτσι όταν πήγα σπίτι μου, έκατσα για 3 εβδομάδες και έγραψα γύρω στα 20 ποιήματα και 4 με 5 τραγούδια.Μετά τα παράτησα τελείως.Σκέφτηκα να τα δημοσιεύσω (όταν ανακάλυψα το στέκι)από περιέργεια, για να δω αν τα συγκεκριμένα γραπτά είχαν κάποια βάση ως ποιήματα.Αν κάποια από αυτά περνάνε στον αναγνώστη σαν ευχάριστο μύνημα.Είμαι σίγουρος πως με καταλαβαίνεις.Θα ήθελα να μου πεις τη γνώμη σου γι' αυτά, αν υπάρχει κάποιο που σου αρέσει και εγώ το καλύτερο που μπορώ να κάνω, είναι απλά να στο αφιερώσω.
Επίσης θα ήθελα να σε παραπέμψω στο "you tube" να ακούσεις δύο κομμάτια και να μου πεις τη γνώμη σου.(owl hip hop)"Ο ποιητής" και "ο άγγελος μου".Έχω γράψει τους στίχους και ο φίλος μου έχει φτιάξει τη μουσική και τραγούδησε.Ελπίζω να μην υπάρχει κάποια παγίδα στην παράθεσή σου και με συγχωρείς Μαέστρο γι' αυτή τη σκέψη.Σήμερα πρέπει να είσαι "εκπαιδευμένος" για να μην τρως τη φόλα.Αλλιώς την τρως και σε πονάει το στομάχι.Έτσι δεν είναι;Πόσο μάλλον, όταν δε γνωρίζεις κάποιον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λοιπόν, άκουσα τα δύο τραγούδια. Βασικά μου άρεσε αρκετά ο Άγγελος. Το δεύτερο, ο Ποιητής, είναι ως τραγούδι αρκετά μονότονο και δεν μου κράτησε το ενδιαφέρον πάνω από δύο κύκλους. Δεν μου άρεσε καθόλου ηχητικά και η ομοιοκαταληξία "Ποιητής-Θηριοδαμαστής", το οποίο θα ταίριαζε καλύτερα με το Θερμαστή, αλλά αυτός είναι μαύρος και πίνει την άσπρη σκόνη, οπότε τον αφήνουμε για την ώρα...

Θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ο τραγουδιστής είναι μειονέκτημα για τα τραγούδια, δεν με έπεισε καθόλου.

Αυτά, με όση αντικειμενικότητα μπορώ να έχω. Α, και πού 'σαι;

Αυτά τα "αγαπητέ μέλος" με κάνουν και βγάζω σπυράκια και πρέπει να προσέχω την επιδερμίδα μου στην ηλικία μου. Σκέτο Όττο, είναι αρκετό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.


Είχε γίνει ένας μικρός σαματάς στη φάση γι' αυτό το κομμάτι. Ακούγοντάς το κατάλαβα ότι όποιος θέλει να λέγεται Mc, θα πρέπει να το ακούσει και να αναθεωρήσει κάποια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.


Μπορει να ειναι low bap, αλλα αξιζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ο frontman των Cypress Hill, B-Real, κυκλοφόρησε το πρώτο του solo album (smoke n mirrors). Ένα κομμάτι:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Αυτο το βιντεακι το καταθετω καθαρα για αρχειακους λογους.

Βlack thought στο freestyle, questlove στο beatboxing, τελη 80, αρχες 90, ουτε που ξερω, διπλα σε μια μαντρα.

Και αφου μιλαμε για hip hop αυτο ειναι για αρχη και ακολουθουν πολυ ωραια πραγματα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Αυτο το βιντεακι το καταθετω καθαρα για αρχειακους λογους.

Βlack thought στο freestyle, questlove στο beatboxing, τελη 80, αρχες 90, ουτε που ξερω, διπλα σε μια μαντρα.

Και αφου μιλαμε για hip hop αυτο ειναι για αρχη και ακολουθουν πολυ ωραια πραγματα...

Απίστευτο...
Έτσι γεννήθηκε το hip-hop και έτσι θα έπρεπε να παραμείνει.


Και αφού άρχισαν ακόμα και οι Cypress να βγάζουν κομμάτια μόνο για μπάφους και γυναίκες γ***θηκε όλη η φάση


Στο flow μου αρέσει πολύ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σκατα στον 2pac, Notorious Big, Eminem, Snoop Dogg και δεν ξερω 'γω ποιον αλλον. Σκατα στον αγαπημενο σας MC, γιατι αυτο που ακολουθει ειναι ο ορισμος του flow πρωσοποποιημενος. Κατι τετοιες στιγμες καυ...ωνω (χαιρομαι ιδιαιτερα θελω να πω) με την μαυρη μουσικη...



Υγ.Black Thought απο Roots για οσους δεν ξερουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Το παρακατω κομματι δεν ειναι hip hop ή τουλαχιστον δεν ειναι καθαρα hip hop. Μπορεις να το χαρακτηρισεις περισσοτερο σαν neo-soul αν και την παραγωγη την εχει κανει ο karriem riggins που εχει προσφερει λιγα αλλα πανεμορφα κομματια hip hop μεσω common και talib kweli.

Για το soldier τι να πω, απ'τη πρωτη στιγμη που το ακουσα καταλαβα οτι εχω να κανω μ'ενα αριστουργηματακι.

Για οσους θελουν να το ακουσουν στη καθαρη studio εκδοχη του θα το βρουν στο τελευταιο δισκο της erykah badu - New Amerykah Part One.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Common ft. Bilal - If You Play Your Cards Right, (παραγωγη-Karriem Riggins).

Soul, funk, hip hop, ολα μαζι και μια μπαντα που παιζει ζωντανα. Τρανη αποδειξη οτι το hip hop μπορει να παιχτει και χωρις κονσολα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Eνα instrumental σκετο ποιημα... PETE ROCK...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top