Προτείνετε παιδικά βιβλία

Αρίκος

Νεοφερμένος

Ο Αρίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Καλησπέρα,θα ήθελα να μου προτείνετε μερικά βιβλία για την αδερφή μου που πηγαίνει στην β΄τάξη δημοτικού.
Δεν είναι τόσο του διαβάσματος,οπότε σκέφτομαι να μην της πάω κάτι πολύ ανιαρό και σχηματίσει αρνητική εικόνα για τα βιβλία.Επίσης,τα βιβλία που θα της δώσω θέλω να είναι εύκολα να διαβαστούν απο ένα μικρό παιδί,δηλαδή με μικρές προτάσεις και εικονογράφηση.Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.




 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xx-Giota-xX

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 156 μηνύματα.

Συνημμένα

  • Watermark.aspx.jpg
    Watermark.aspx.jpg
    80.4 KB · Εμφανίσεις: 229

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Αν και ειναι για λιγο μεγαλυτερη ηλικια...ειναι το αγαπημενο μου
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Χημικός. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.

ένα βιβλίο-παιχνίδι, που είναι για κάθε ηλικία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
«Κατασκευές από το Ουράνιο Τόξο», του Χρήστου Δημόπουλου καταπληκτικό για παιδιά και μαμάδες έχει πολλές από τις κατασκευές της εκπομπής και πρόσφατα το αγόρασα για την ξαδερφούλα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
"Τρύπωνας ο φαφαγάλος" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Ε όχι και μικρός πρίγκηπας από τη β δημοτικού!Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται!

χιχιχι αυτό το είχα διαβάσει στη γ δημοτικού και μου είχε αρέσει πολύ.Είναι μία καλή ιδέα για δώρο και αυτό και τα υπόλοιπα
βιβλία με τον Τριγωνοψαρούλη.


Αν και ειναι για λιγο μεγαλυτερη ηλικια...ειναι το αγαπημενο μου
:redface:

δεν το ξέρω


το είχα διαβάσει στην α δημοτικού και είχα ξετρελαθεί μαζί του!εγώ αυτό προτείνω!


ένα βιβλίο-παιχνίδι, που είναι για κάθε ηλικία :D

όντως πολύ καλό το είχα διαβάσει κ εγώ στη β δημοτικού!

"Τρύπωνας ο φαφαγάλος" :P

ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟ και αυτό και η συνέχεία του το Φαιδιά!Εφιστρέπω!αλλά όχι για β δημοτικού.από γ-δ και μετά καλύτερα(είναι λίγο παχύ επομένως μπορεί να το λατρέψει αν το διαβάσει αλλά δε νομίζω να το διαβάσει γιατί θα τρομοκρατηθεί απ το πάχος.Είπες ότι δεν του/της αρέσει και το διάβασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΒΛΙΟ και αυτό και η συνέχεία του το Φαιδιά!Εφιστρέπω!αλλά όχι για β δημοτικού.από γ-δ και μετά καλύτερα(είναι λίγο παχύ επομένως μπορεί να το λατρέψει αν το διαβάσει αλλά δε νομίζω να το διαβάσει γιατί θα τρομοκρατηθεί απ το πάχος.Είπες ότι δεν του/της αρέσει και το διάβασμα...

Εσύ παιδάκι μου για όλα έχεις να πεις κάτι αρνητικό από ότι βλέπω. Δεν είπα να το διαβάσει αυτό το βιβλίο και μέσα σε μία μέρα, μπορεί να διαβάζει κάθε μέρα από μία σελίδα ας πούμε αν και από τον καιρό που επειδή θα θέλει να μάθει την συνέχεια του βιβλίου θα το διαβάσει πολύ γρηγορότερα από ότι θα πίστευες. Μάλλον δεν θα έχεις εθιστεί τόσο πολύ στο διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων. Αν είναι και τρομοκρατηθεί να πάρει κανένα βιβλιαράκι με την αλφαβήτα τότε που λέει από μια-δυο λέξεις μονάχα. Τι να σου πω. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Μάλλον δεν θα έχεις εθιστεί τόσο πολύ στο διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων.
Πέρνα μια βόλτα απ' το δωμάτιό μου και μετά ξαναπές το μου αυτό...:whistle:
Δεν είμαι στραβόξυλο απλά μου αρέσει να λέω τα πράγματα έτσι όπως είναι και να κρίνω με βάση καταστάσεις που έχω ζήσει.Είμαι β γυμνασίου και έχω συμμαθητές που διαβάζουν συλλαβιστά ακόμα(αν δε με πιστεύεις είσαι ευπρόσδεκτος στο σχολείο μου να το δεις και μόνος σου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε όχι και μικρός πρίγκηπας από τη β δημοτικού!Θα τρελαθούμε τελείως μου φαίνεται!

Γιατί όχι; :confused: Φυσικά άλλα πράγματα θα αποκομίσει ένα μικρό παιδί και άλλα πχ ένας φιλόλογος. Και; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Γιατί όχι; :confused: Φυσικά άλλα πράγματα θα αποκομίσει ένα μικρό παιδί και άλλα πχ ένας φιλόλογος. Και; :P

Εγώ διάβασα τον μικρό πρίγκηπα πέρσι(α γυμνασίου) και πιστεύω πως 'έπιασα' πού μικρό κομμάτι της αλληγορίας!Ίσως σε αυτό να συνέβαλε και το ότι το διάβαζα για πρώτη φορά και μάλιστα στο πρωτότυπο (στα γαλλικά)...Γενικά δε θα το πρότεινα ε΄κολα σε παιδιά δημοτικού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ διάβασα τον μικρό πρίγκηπα πέρσι(α γυμνασίου) και πιστεύω πως 'έπιασα' πού μικρό κομμάτι της αλληγορίας!Ίσως σε αυτό να συνέβαλε και το ότι το διάβαζα για πρώτη φορά και μάλιστα στο πρωτότυπο (στα γαλλικά)...Γενικά δε θα το πρότεινα ε΄κολα σε παιδιά δημοτικού...

Οκ... προσωπικά ακόμη πιστεύω ότι είναι μια καλή επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οκ... προσωπικά ακόμη πιστεύω ότι είναι μια καλή επιλογή. :)

Δεν ειναι ομως γιατι δεν θα καταλαβει τιποτα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Θα μπορούσες να της πάρεις κάποια εικονογραφημένα παραμυθάκια του Αισώπου. Βγάζουν ένα νόημα και κάτι καλό κάθε φορά για την μικρή και θα είναι πιστεύω κατανοητά στην ηλικία της (αδερφής σου). Τώρα δεν μπορώ να σου δείξω κάποια συγκεκριμένο, μπορείς να ψάξεις ανάλογα με το τι θα βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα μπορούσες να της πάρεις κάποια εικονογραφημένα παραμυθάκια του Αισώπου. Βγάζουν ένα νόημα και κάτι καλό κάθε φορά για την μικρή και θα είναι πιστεύω κατανοητά στην ηλικία της (αδερφής σου). Τώρα δεν μπορώ να σου δείξω κάποια συγκεκριμένο, μπορείς να ψάξεις ανάλογα με το τι θα βρεις.

Αγαπάμε τους μύθους του Αισώπου! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Ο ΜΦΓ (μεγάλος φιλικός γίγαντας)-Ρόαλντ Ντάλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top