Ingress: Ένα video game με πλατφόρμα τον πραγματικό κόσμο

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ingress: Ηλεκτρονικό παιχνίδι σε πραγματικό κόσμο
NAFTEMPORIKI.GR Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2012 17:06
Τελευταία Ενημέρωση : 16/11/2012 17:12

Λύθηκε εν τέλει το «μυστήριο» της διαφημιστικής καμπάνιας της Google για το πρωτοποριακό παιχνίδι - όπως αποδείχθηκε- της Niantic Labs. Το όνομά αυτού Ingress και είναι διαθέσιμο δωρεάν για Android μέσω του Google Play.

Πρόκειται για ένα augmented reality (επαυξημένη πραγματικότητα) παιχνίδι, το οποίο χρησιμοποιεί ως «πλατφόρμα» του τον πραγματικό κόσμο. Στο επίκεντρό του βρίσκεται μία παράξενη μορφή ενέργειας η οποία υποτίθεται πως έχει εντοπιστεί από Ευρωπαίους επιστήμονες, και ο παίκτης πρέπει να την ελέγξει πριν τον ελέγξει αυτή.

Το παιχνίδι χαρακτηρίζεται ως MMMMOARG: Massively Multiplayer Map-based Mobile Online Augmented Reality Game. Οι παίκτες μπορούν να διαλέξουν πλευρά, προσπαθώντας να σταματήσουν ή να βοηθήσουν την επέκταση της ενέργειας. Νικήτρια θα αναδειχθεί η ομάδα που θα κυριαρχήσει «κατακτώντας» όσο το δυνατόν περισσότερες περιοχές - στον πραγματικό κόσμο.

Ο παίκτης δεν παίζει από τον καναπέ του, καθώς το παιχνίδι είναι κυριολεκτικά «επαυξημένης πραγματικότητας» και απαιτεί από αυτόν να κινείται και να επισκέπτεται σημεία στον πραγματικό κόσμο- όπως βιβλιοθήκες, πλατείες κ.α - για να «ξεκλειδώνει» νέα χαρακτηριστικά, όπλα και αποστολές. Το παιχνίδι αντιλαμβάνεται τις ενέργειες του παίκτη και τον ανταμείβει ανάλογα, καθώς, σε κάθε περιοχή που βρίσκεται ο παίκτης (στ' αλήθεια), προσθέτει ένα εικονικό στρώμα για τους σκοπούς της εξέλιξής του, το οποίο μπορεί να γίνει αντιληπτό μέσω της εφαρμογής του παιχνιδιού.

Για παράδειγμα, εάν το παιχνίδι αντιληφθεί ότι ο παίκτης βρίσκεται σε μία γνωστή πλατεία, τότε τον καθοδηγεί σε αγάλματα, αξιοθέατα και πραγματικούς προορισμούς, όπου του αποκαλύπτει νέα στοιχεία, που του επιτρέπουν να συνεχίσει την περιπέτεια.

Εάν ο παίκτης ολοκληρώσει την αποστολή του, επισκεφθεί τα σημεία που πρέπει να επισκεφθεί και «ξεκλειδώσει» αυτά που πρέπει να «ξεκλειδώσει», τότε η περιοχή τίθεται από τον έλεγχό του, όσον αφορά το παιχνίδι.

Η Niantic Labs, που βρίσκεται πίσω από το Ingress, είναι η εταιρεία η οποία ανέπτυξε την τεχνολογία που οδήγησε τα Google Earth, Google Maps και Street View. Σε αντίθεση με τα περισσότερα online παιχνίδια, το παιχνίδι έχει αρχή, μέση και τέλος, και εκτιμάται πως θα ολοκληρωθεί μέσα σε διάστημα ενάμισι χρόνου περίπου.



Νομίζω πως με παιχνίδια του είδους του δημιουργείται μια εντελώς νέα διάσταση στο gaming...
Μακάρι να μπορούσα να το δοκιμάσω, φαίνεται θαυμάσιο! Νιώθω ότι το gaming του μέλλοντος είναι αυτό, τώρα!:eek:
Ποια η δική σας γνώμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nianticproject.ingress&hl=el


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι, ντάξει είναι συναρπαστικό.
Όμως αν πωρωνονται κάποιοι με άλλα παιχνίδια σε σημείο να ξεχνάνε να φάνε, δεν θέλω να σκέφτομαι που θα τους οδηγήσει αυτό το παιχνίδι. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
αυτό γίνεται στον πραγματικό κόσμο, δεν είσαι κολλημένος στην οθόνη! δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. θα είναι σαν τις ταινίες δράσης, λολ xD

ΥΓ. μου θυμίζει πολύ το matrix.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
δηλαδη τωρα θα μπορουμε να παιζουμε Battlefield 3 στον πραγματικο κοσμο;Ωραια:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
για ποιο android ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.

Dre@m-0n-me

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
ΤΟ ΛΑΤΡΕΨΑΑ!!!ΕΙΛΙΚΡΙΝΑΑ ΑΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩΩ...!Αυτο πραγματικαα πιστευω ειναι το παιχνιδι του μελλοντος...Προσπαθουν να το ενταξουν στην πραγματικοτητα,καταργοντας βεβαια το virtual gaming...Πιστευω πως ανοιγεται μια νεαα διασταση η οποια θα πρπει να ονομαζεται πια... reality gaming!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
8)

Παίζω κι εγώ. Βέβαια, στην Ελλάδα μόνο η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα έχουν portals, αλλά οκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
8)

Παίζω κι εγώ. Βέβαια, στην Ελλάδα μόνο η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα έχουν portals, αλλά οκ:P

πώς σου φαίνεται;
εμένα το κινητό μου έχει symbian και δεν μπορώ να το εγκαταστήσω:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
χαζομάρα όσο δε πάει δε θα εχει μεγάλη επιτυχία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
χαζομάρα όσο δε πάει δε θα εχει μεγάλη επιτυχία

και αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες ύστερα από εμπεριστατωμένη έρευνα στο παιχνίδι, ενώ το δοκίμασες και ο ίδιος...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
και αυτό το συμπέρασμα το έβγαλες ύστερα από εμπεριστατωμένη έρευνα στο παιχνίδι, ενώ το δοκίμασες και ο ίδιος...:whistle:

Οτι βιντεοπαιχνιδι δε παιζεται απο τον καναπέ ειναι χαζόμαρα
Fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Οτι βιντεοπαιχνιδι δε παιζεται απο τον καναπέ ειναι χαζόμαρα
Fockos

Μ' αρέσει που βάζεις και το όνομά σου στο τέλος λες και είναι κανένα μεγάλο γνωμικό ενός σπουδαίου ανθρώπου...
:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μ' αρέσει που βάζεις και το όνομά σου στο τέλος λες και είναι κανένα μεγάλο γνωμικό ενός σπουδαίου ανθρώπου...
:sick:
δε το κάνω επειδή με θεωρώ μεγάλο αλλά επειδή δε ξέρω αν το είπε κανένας αλλος πριν από μενα

αν θέλεις να βγεις τους δρομους να παίξεις παιζεις
paintball = action game
kart= (racing)
μπάλα, ποδόσφαιρο, στίβο = αθλητικά παιχνιδια
ξύλο, καράτε, πυγμαχία= fighting games

το να τρέχεις με ένα κινητό = pokedex στο χέρι για να ανακαλύπτεις πράγματα που μόνο το κινητό βρίσκει και δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα το βρίσκω πολύ αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
πώς σου φαίνεται;
εμένα το κινητό μου έχει symbian και δεν μπορώ να το εγκαταστήσω:mad:
Ε, εντάξει, δεν το πολυδοκίμασα. Χρειάζεται συνεχή σύνδεση στο internet:hehe: Όταν πάω Θεσσαλονίκη ή σε κάποια πόλη που να έχεις portals κλπ, θα είναι κατά πολύ πιο ενδιαφέρον ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Οτι βιντεοπαιχνιδι δε παιζεται απο τον καναπέ ειναι χαζόμαρα
Fockos

δεν ασχολείσαι και πολύ με το gaming επομένως.
γιατί αν τό χεις προσέξει τώρα τελευταία αυτό ωθείται προς τον έλεγχο με τις κινήσεις του σώματος. Δεν θέλει πια καθισιό.
Πρώτα είχαμε το Wii, τώρα βγήκε και ένα είδος xbox νομίζω που ανιχνεύει τις κινήσεις του σώματός σου...

και αυτό που κάνεις στο επόμενο σχόλιο νομίζω είναι ολίγον άστοχο. ναι δεν διαφωνώ ότι η πραγματικότητα είναι καλύτερη, αλλά υπάρχει μια διαφορά ανάμεσα στο virtual gaming και τα παιχνίδια του δρόμου. στο 1ο είσαι σε κόσμους φανταστικούς, δεν είσαι ο Γιώργος ή η Μαρία αλλά ο τάδε πεζοναύτης/ ασσασίνος κλπ. Τελείως διαφορετική η ψυχαγωγία που σου προσφέρει το κάθε είδος λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν ασχολείσαι και πολύ με το gaming επομένως.
.

Πλέον όχι γιατί πλεον δε βγαίνουν αξιόλογα παιχνίδια



Απο τότε που δημιουργήθηκαν τα RPG χάθηκε το gaming
Fockos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Πλέον όχι γιατί πλεον δε βγαίνουν αξιόλογα παιχνίδια

Μεγάλο σφάλμα, τώρα είναι βέβαιο ότι δεν παρακολουθείς το χώρο του gaming. Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα στα υπόλοιπα. Όταν μπλέκεται το gaming με την πραγματικότητα, τα πράγματα δεν είναι αξιόλογα. Παίζω games για να κάνω απίστευτα πράγματα στον ηλεκτρονικό κόσμο, δεν θέλω να χοροπηδάω πάνω κάτω στο kinect για να κάνω μια επίθεση με το σπαθί. Το χειριστήριο δεν θα χαθεί ποτέ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μεγάλο σφάλμα, τώρα είναι βέβαιο ότι δεν παρακολουθείς το χώρο του gaming. Πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα στα υπόλοιπα. Όταν μπλέκεται το gaming με την πραγματικότητα, τα πράγματα δεν είναι αξιόλογα. Παίζω games για να κάνω απίστευτα πράγματα στον ηλεκτρονικό κόσμο, δεν θέλω να χοροπηδάω πάνω κάτω στο kinect για να κάνω μια επίθεση με το σπαθί. Το χειριστήριο δεν θα χαθεί ποτέ!

Έχω σταματήσει να παίζω gaming (είχα αρχίσει να παίζω από παρα πολυ παλιά) γιατί έχει χαθεί η μαγεία τους. Πλέον τα πάντα έχουν αντικατασταθεί από τα γραφικά και είναι όλα τόσο μα τόσο βαρετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top