Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.3%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 7 15.2%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 17.4%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 23.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.2%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 4 8.7%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.9%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.5%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 13.0%

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εδώ θα συμφωνήσω κι εγώ. Καθε άλλο παρά επαναστάτες είναι και με λυπεί αφάνταστα αυτό . Καλοπερασάκηδες, βολεμένοι, ανεύθυνοι . Ας βολευτώ εγώ ή το παιδίμου και τι με νοιάζει από κει και πέρα ..... Αν είμαστε πιο ενωμένοι, και όχι τόσο φιλοτομαριστές πιστεύω πως θα μπορούσαμε να κάνουμε θαύματα. Αλλά αυτό είναι θέμα συνειδήσεως, και αυτό που ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα όλο και πιο συχνά είναι η ασυνειδησία του ΄Ελληνα σχεδόν σε όλους τους τομείς. Μια χώρα δεν πάει μπροστά μόνο με τα μπουζούκια, τα γλέντια , τους χορούς και τα πανηγύρια.:mad:


Μία ερώτηση αλλα θέλω να απαντήσεις ειληκρινα..

Αν ξαυνικά έρθει ένας και σου πεί αν με ψηφήσεις σήμερα στις εκλογές με μία μόνο ψήφο και καμία άλλη υποχρέωση σε βάζω στο δημοσιο σε μία απο τις καλές θέσεις θα πείς ναι ή όχι;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lotta

Νεοφερμένος

Η Vicky αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Ελλάδα.-​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
1)εχει νορμάλ καιρό χωρίς έλεος το καλοκαίρι ζεστενόμαστε και τον χειμώνα κρυώνουμε, μου αρέσει πολλύ αυτό σε σχέση με άλλες χώρες

Συμφωνώ απόλυτα.

2) μεγάλη ιστορία, μουσεία και πολιτισμός παλιός που δύσκολα βρήσκεις, εσύ μπορεί να μην το βλέπεις αλλα καμαρώνω για την ιστορία μας.

Συμφωνώ.

Όμως,
Τι ποσοστό από την ιστορία μας ξέρεις.
Όταν μπαίνεις σε ένα μουσείο αναγνωρίζεις τη χωροχρονική συνοχή (αν υπάρχει βασικά), ή απλά έχεις συνηθίσει να λες "είμαι περήφανη για αυτές τις πέτρες."
Κι αν εσύ είσαι επαρκής σε αυτό το ζήτημα, οι γνωστοί και έξω καρδιά φίλοι σου που περνάνε τις μέρες τους στα ταβερνάκια, ξέρεις ότι σαν μέσος όρος, δεν ξέρουν την τύφλα τους από ιστορία σε σχέση με ευρωπαίους ομόλογους τους? Αν μιλήσεις με κάποιον τυχαίο Ευρωπαίο, πιο πιθανό είναι να ξέρει ελληνική ιστορία, και ειδικά αρχαία ιστορία και αρχαία ελληνικά, σε σχέση με ένα τυχαίο νεοέλληνα.

Επίσης, πέραν του γεωγραφικού, τι συσχέτιση θεωρείς ότι υπάρχει ανάμεσα στο νεοέλληνα, με αυτούς τους προγόνους που κάποτε ζήσανε εδώ?
Τα μπασταρδέματα ανά τους αιώνες παίξανε μήπως κάποιο ρόλο?
Όπως έλεγε και ο ιστορικός μου στο σχολείο, χαιδευοντας τη φαλακρίτσα του "κάποτε δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού και τώρα μείναμε γλόμποι."

3) απλοι άνθρωποι παντού, που μηλάνε φωναχτά και μπορείς να σταθείς σε μεγάλη ανάγκη, παντού υπάρχει κάποιος ακόμα και άγνωστος για να σου μιλήσει

Νομίζω ότι αναφέρεσαι σε μία άλλη γενιά, ή στο πρότυπο του φιλότιμου έλληνα.
Αφενός, δεν πιστεύω ότι ανταποκρίνεται πλήρως στην αλήθεια.
Αφετέρου γιατί το κάναμε σημαία μας αυτό το επιχείρημα, όταν σε πολλές χώρες υπάρχει κάποιος άγνωστος να σου μιλήσει και μάλιστα συχνά να σε βοηθήσει εντελως ανιδιοτελώς?

4)Καθαρές θάλασσες, τέλεια μέροι για διακοπές χειμώνα- καλοκαίρι.

Συμφωνώ, χωρίς και πάλι να σημαίνει ότι άλλα μέρη δεν έχουν τέλειους τόπους για διακοπές χειμώνα-καλοκαίρι.
Πάρε ας πούμε την ισπανία, οποιοδήποτε γεωγραφικό της διαμέρισμά είναι έρωτας.
Πάρε τα παράλια Τουρκίας, ίδιο κλίμα, 1/4 τιμών, άνθρωποι γλυκύτατοι.
Δεν είναι όλα άσπρο η μάυρο.

5)άνθρωποι που πολέμησαν για τις δικές μας ελευθερίες και πολέμησαν παλικάρια για αυτήν την χώρα

Σε παραπέμπω στο σχόλιο του (2).
Τα παλικάρια του χθες σήμερα έχουν ένα φραπέ στο χέρι, δύο κινητά για πλάκα, και γονείς που αγκομαχάνε σε δύο δουλειές ή πιστωτικές χρεωμένες μέχρι την επόμενη ζωή.
Πολλές χώρες έχουν αξιοθαύμαστη ιστορία έτσι?

6) Ζωή που μπορείς να φάς να καπνίσεις να διασκεδάσεις και να περάσεις καλά, σε σχέση με άλλες χώρες που τους έχουν καταπιεσμένους και ξεδείνουν εδώ

Συμφωνώ χωρίς πολλά σχόλια.
Η διασκέδαση είναι όντως επιχείρημα.
Αμφισβητώ μόνο τη δυνατότητα να θέλεις να βγεις και να την εκμεταλλευτείς, όταν δουλεύεις 10 ώρες τη μέρα και σου δίνουν 700 ευρώ το μήνα.
Επίσης, ο φασισμός της πλειοψηφίας, αν και καπνίστρια, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι επιχείρημα υπέρ.

7)Ακόμα και εγώ να μήν είμαι, κάτι ξέρουν τόσοι ξένοι που αγοράζουν σπίτια σε νησιά και γενικά στην Ελλάδα

χμμμμ, άσχετο?
Θα έδινα τα πάντα να είχα μία φτηνή σπιταρόνα σε νησί για να την πέφτω κάνα τρίμηνο.
Ξέρεις πόσο θα κόστιζε σε μερικούς ένα τριάρι στον τόπο τους...

Οσο για τους πολιτικούς εμείς φταιμε όχι εκείνοι που έγιναν ότι είναι, ψηφήζουμε βάση μέσου που θα μας στρωσει δουλειά και όχι βάση πραγματικής ανάγκης της χώρας.
Η Ελλάδα είναι σαν τις σχέσεις, τις αγαπάμε για τα καλά του και προσπαθούμε να διωρθωσουμε τα κακά, άν δεν μπορούμε απλά αγαπάμε με τα ελατώματα του άλλου.
Γνώμη μου, και αυτό δεν αλλάζει για τίποτε στον κόσμο, την αγαπώ την ρουφιάνα κιάς είναι ανάποδη, έχει τις ευωδιές, τους ανθρώπους της και την ζωή της, απλά λίγη παραπάνω αγάπη μπορεί να την κάνη πρώτη ΄στις καρδιές μας

Και ξαφνικά συμφωνούμε απόλυτα.
Εμείς φταίμε... για όλα.
Αλλά εγώ δεν είμαι τόσο αισιόδοξη.
Και σπανιώς βλέπω διάθεση για πραγματική αλλαγή.
Μόνο μεγάλα λόγια.
Και είναι κρίμα.


Για να κλείσω, αγαπάω την Ελλάδα γιατί εκεί μεγάλωσα.
Αν γυρίσω να θυμηθώ τον πρώτο μου έρωτα θα τον δω εκεί, αν ψάξω τις στιγμές που ένιωσα μεγάλη φιλία με ανθρώπους, θα τους βρω εκεί.
Εκεί θα βρω τους γονείς μου να παλεύουν για την καθημερινότητα τους και εκεί θα βρω μυρωδιές και γεύσεις της εφηβείας μου και των πρώτων χρόνων ενηλικιώσης μου.
Εκεί θα θυμηθώ τρελά και καμμένα φοιτητικά χρονια.
Έχω μάθει να εκφράζω τα πιο βαθιά μου συναισθήματα στα ελληνικά.
Και φυσικά με συγκινεί περισσότερο ο λειβαδίτης από το λόρκα ή το μπρέχτ, γιατί μπορώ να καταλάβω και τον αναστεναγμό του σε ένα ποίημα.
Πριν συγκινηθώ παραπάνω, θα σταματήσω :P


Ξαναλέω, αγαπάω την Ελλάδα, γιατί εκεί έζησα πάρα πολλά χρόνια της ζωής μου και είμαι ον με συναισθήματα! Δεν αμφιβάλλω όμως ότι αν είχα μεγαλώσει σε άλλη χώρα, ίσως θα έλεγα τώρα τα ίδια για την άλλη.

Το ότι αγαπάω την Ελλάδα όμως, δεν μου επιτρέπει να ξεχνάω ότι
1) με έδιωξε μακριά για τους χ,y,ω λόγους.
2) ότι το παρελθόν της Ελλάδας, το έφτιαξάν άλλοι και το ζήσανε άλλοι, εμείς ζούμε στο τώρα. όποια υπερβολική λατρεια του παρελθόντος είναι μίζερη και λαγνεία ζωής που ποτέ δε ζήσαμε.
3) οι έλληνες προτιμούν και ίσως λόγο ασφυκτικής καθημερινότητας αναγκάζονται, να ασχολούνται με το "βας βας ο παρασκευάς" από το να διαβάσουν κανά βιβλίο ή απλά να μιλήσουν με το διπλανό τους
...
..
...
..

και αν θέλω η λίστα δεν έχει τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Xριστέ μου, εγώ το έγραψα όλο αυτό? :redface::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Μία ερώτηση αλλα θέλω να απαντήσεις ειληκρινα..

Αν ξαυνικά έρθει ένας και σου πεί αν με ψηφήσεις σήμερα στις εκλογές με μία μόνο ψήφο και καμία άλλη υποχρέωση σε βάζω στο δημοσιο σε μία απο τις καλές θέσεις θα πείς ναι ή όχι;:hmm:
Δεν έχω υποσχεθεί και ούτε πρόκειται την ψήφο μου σε κανένα μ.....α για να με βολέψει. ΄Οτι έχω κάνει μέχρι τώρα τό΄χω κάνει μόνη μου. Και δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το κόλημα με το δημόσιο. Πιστεύω πως υπαρχουν και άλλοι τομεις όπου μπορεί να διαπρέψει κάποιος που πιστεύει πως έχει κάποιοα προσόντα. Αν το δημόσιο αποτελούνταν από αξιόλογα άτομα με πραγματικά προσόντα θα λειτουργούσε και σωστά και δεν θα επικρατούσε αυτό το μπάχαλο που επικρατει. Αρα ένας τεμπέλης και ανίκανος θα δεχόταν να δώσει την ψήφο του σε κάποιον μόνο και μόνο για να βολευτεί , εγώ όμως όχι. Αν υπήρχε μία περίπτωση να δεχτώ να εργαστώ σε μια θέση του δημοσίου θα ήταν επειδή πραγματικά άξιζα γι΄αυτό και χωρίς κάποιο αντάλαγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Όμως,
Τι ποσοστό από την ιστορία μας ξέρεις.
Όταν μπαίνεις σε ένα μουσείο αναγνωρίζεις τη χωροχρονική συνοχή (αν υπάρχει βασικά), ή απλά έχεις συνηθίσει να λες "είμαι περήφανη για αυτές τις πέτρες."
Κι αν εσύ είσαι επαρκής σε αυτό το ζήτημα, οι γνωστοί και έξω καρδιά φίλοι σου που περνάνε τις μέρες τους στα ταβερνάκια, ξέρεις ότι σαν μέσος όρος, δεν ξέρουν την τύφλα τους από ιστορία σε σχέση με ευρωπαίους ομόλογους τους? Αν μιλήσεις με κάποιον τυχαίο Ευρωπαίο, πιο πιθανό είναι να ξέρει ελληνική ιστορία, και ειδικά αρχαία ιστορία και αρχαία ελληνικά, σε σχέση με ένα τυχαίο νεοέλληνα.

Επίσης, πέραν του γεωγραφικού, τι συσχέτιση θεωρείς ότι υπάρχει ανάμεσα στο νεοέλληνα, με αυτούς τους προγόνους που κάποτε ζήσανε εδώ?
Τα μπασταρδέματα ανά τους αιώνες παίξανε μήπως κάποιο ρόλο?
Όπως έλεγε και ο ιστορικός μου στο σχολείο, χαιδευοντας τη φαλακρίτσα του "κάποτε δώσαμε τα φώτα του πολιτισμού και τώρα μείναμε γλόμποι.

Μπράβο σου, πώς κατάφερες αυτό το μεγαθυρίο που ονομάζετε απάντηση ποστ;:P
Πάμε τώρα σε αυτό που λέγαμε, οχι δεν ξέρω τα πάντα για την πατρίδα μου αλλα πρόσεξες πόσοι νέοι μαζέυτηκαν για να δούν την μεταφορά των καριάτιδων; είδες πόσοι πέρασαν να χαρούν που επιτέλους οι "πέτρες" μπήκαν εκεί που τους άξιζε; όλοι μας προσπαθούμε να μάθουμε περισσότερο για την Ελλάδα και αυτο μου φτάνει, τι να το κάνω όταν βγαίνουν στα κανάλια και πέρνουν 5 φρικιά λένε 2 κοτσάνες και βγάζουν όλους τους νέους άχρηστους;

Ξέρεις πόσοι νεοι έχουν κάτι απίστευτες απόψεις και γνώσεις της ιστορίας;
και στα ταβερνάκια δεν είναι μόνο οι φίλοι μου είμαι και γώ είναι και πολλύς κόσμος, δεν κατάλαβα την πρόταση:worry: είναι σαν να μου λές ότι αυτοί που είναι μέσος άνθρωπος και πάει και διασκεδάζει είναι άσχετος ή αγράματος:hmm:(μπορεί να το έλαβα λάθος σαν πρόταση αλλα εμενα έτσι μου ήρθε;)


Νομίζω ότι αναφέρεσαι σε μία άλλη γενιά, ή στο πρότυπο του φιλότιμου έλληνα.
Αφενός, δεν πιστεύω ότι ανταποκρίνεται πλήρως στην αλήθεια.
Αφετέρου γιατί το κάναμε σημαία μας αυτό το επιχείρημα, όταν σε πολλές χώρες υπάρχει κάποιος άγνωστος να σου μιλήσει και μάλιστα συχνά να σε βοηθήσει εντελως ανιδιοτελώς?

Δεν λέω αυτό, απλά μπορεί στην μία χώρα να είναι φιλικοί και να μην μου αρέσουν άλλα απο την χώρα του, το βάζω μέσα γιατί για μένα αυτό είναι κάτι που με τραβάει στους ανθρώπους+τα άλλα που προανέφερα;)


Συμφωνώ, χωρίς και πάλι να σημαίνει ότι άλλα μέρη δεν έχουν τέλειους τόπους για διακοπές χειμώνα-καλοκαίρι.
Πάρε ας πούμε την ισπανία, οποιοδήποτε γεωγραφικό της διαμέρισμά είναι έρωτας.
Πάρε τα παράλια Τουρκίας, ίδιο κλίμα, 1/4 τιμών, άνθρωποι γλυκύτατοι.
Δεν είναι όλα άσπρο η μάυρο.

δεν λέω όχι αλλα και πάλι είναι η ίδια απάντηση με την προηγούμενη, ;)



Σε παραπέμπω στο σχόλιο του (2).
Τα παλικάρια του χθες σήμερα έχουν ένα φραπέ στο χέρι, δύο κινητά για πλάκα, και γονείς που αγκομαχάνε σε δύο δουλειές ή πιστωτικές χρεωμένες μέχρι την επόμενη ζωή.
Πολλές χώρες έχουν αξιοθαύμαστη ιστορία έτσι?

Εγώ ξέρεις τι βλέπω; μεγάλα μέσο όρο στο σχολείο, τοτε οι άνθρωποι ήταν αγράμματοι και τώρα βγάζουν άριστα βλέπεις χιλιάδες νέους με τον φραπέ να παλέυουν όλη μέρα με φρνιστήρια και σχολές και μετά ναι και τον φραπέ τους θα πιούν και ότι γουστάρεις, υπάρχουν αυτή την στιγμή στο στέκι πές 100 φιτητες που πήνουν φραπεδιές, έχουν κινητά και διασκεδάζουν τα βράδυα αλλα όλοι αυτοί παλέυουν στις εξετάσεις, κλείνουν το pc για να διαβάσουν και σέβομαι την άποψη τους σε όλα, παρόλο που ακούς φιτητές μας να λένε ότι κοιμήθηκα μέχρι τις 2 ή πήγα για ψώνια ή πήρα νέο κινητό, κιόμως άν τους κάνεις ερώτηση είναι άριστοι, οι παλιοί απλά τα ζούσαν οι γονείς τους και γιαυτό τα ήξεραν:)

Συμφωνώ χωρίς πολλά σχόλια.
Η διασκέδαση είναι όντως επιχείρημα.
Αμφισβητώ μόνο τη δυνατότητα να θέλεις να βγεις και να την εκμεταλλευτείς, όταν δουλεύεις 10 ώρες τη μέρα και σου δίνουν 700 ευρώ το μήνα.
Επίσης, ο φασισμός της πλειοψηφίας, αν και καπνίστρια, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι επιχείρημα υπέρ.

Ας μην είμαστε υπερβολικοί, βγές σαββάτο βράδυ γίνετε πανικός στα μαγαζιά στα μπουζούκια στα ρουχάδικα, όλοι παραπονιούντε αλλα όλοι στάζουν τα άπειρα για να ντυθούν και να διασκεδάσουν, μην μου πείς οτι όλοι είναι ωνάσιδες, απλά θές και διαθέτεις;)


Για να κλείσω, αγαπάω την Ελλάδα γιατί εκεί μεγάλωσα.
Αν γυρίσω να θυμηθώ τον πρώτο μου έρωτα θα τον δω εκεί, αν ψάξω τις στιγμές που ένιωσα μεγάλη φιλία με ανθρώπους, θα τους βρω εκεί.
Εκεί θα βρω τους γονείς μου να παλεύουν για την καθημερινότητα τους και εκεί θα βρω μυρωδιές και γεύσεις της εφηβείας μου και των πρώτων χρόνων ενηλικιώσης μου.
Εκεί θα θυμηθώ τρελά και καμμένα φοιτητικά χρονια.
Έχω μάθει να εκφράζω τα πιο βαθιά μου συναισθήματα στα ελληνικά.
Και φυσικά με συγκινεί περισσότερο ο λειβαδίτης από το λόρκα ή το μπρέχτ, γιατί μπορώ να καταλάβω και τον αναστεναγμό του σε ένα ποίημα.
Πριν συγκινηθώ παραπάνω, θα σταματήσω :P


Ξαναλέω, αγαπάω την Ελλάδα, γιατί εκεί έζησα πάρα πολλά χρόνια της ζωής μου και είμαι ον με συναισθήματα! Δεν αμφιβάλλω όμως ότι αν είχα μεγαλώσει σε άλλη χώρα, ίσως θα έλεγα τώρα τα ίδια για την άλλη.

Το ότι αγαπάω την Ελλάδα όμως, δεν μου επιτρέπει να ξεχνάω ότι
1) με έδιωξε μακριά για τους χ,y,ω λόγους.
2) ότι το παρελθόν της Ελλάδας, το έφτιαξάν άλλοι και το ζήσανε άλλοι, εμείς ζούμε στο τώρα. όποια υπερβολική λατρεια του παρελθόντος είναι μίζερη και λαγνεία ζωής που ποτέ δε ζήσαμε.
3) οι έλληνες προτιμούν και ίσως λόγο ασφυκτικής καθημερινότητας αναγκάζονται, να ασχολούνται με το "βας βας ο παρασκευάς" από το να διαβάσουν κανά βιβλίο ή απλά να μιλήσουν με το διπλανό τους
...
..
...
..

και αν θέλω η λίστα δεν έχει τέλος

Εχε χαρη που πρέπει να φύγω, θα συνεχίσω κάποια στιγμή:redface: εχω ραντευου και άργησα:redface: θα τα πούμε σύντομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
Ανδαλουσία Εσπεράντσα μου και πάλι Ανδαλουσία...δεν την αλλάζω με τίποτα...είναι άλλη ζωή εκεί...όταν πας θα με θυμηθείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Σκωτία



https://api.ning.com/files/SxxQ-bTcX...uT5L-J2ILqpSQT3x-Akeswb6LfhlbjUJ/scotland.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sukerakos13

Νεοφερμένος

Ο sukerakos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ή τζαμαικα ή στην τσιγκουνοχωρα των σκοτσέζων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Λονδίνο, Αμστερνταμ, οχι Βερολίνο. :P

Και φυσικά οπουδήποτε στην Ισπανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Φινλανδία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi_zoi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 981 μηνύματα.



Στην Ιταλια..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria3

Νεοφερμένος

Η ria3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κάπου μακριά από την Ελλάδα! Π.χ. στην Φιλανδία!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

matasiros

Νεοφερμένος

Η matasiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Multimedia designer και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
επαέ!!!! αν όχι πάμε Ιταλία ή Ολλανδία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i-r-i-a

Νεοφερμένος

Η i-r-i-a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΗΠΑ:D. Στα προαστια που έχουν αυτά τα τεράστια σπίτια με τις δικές τους αυλές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Σε καμια. Παντου τα ιδια.
Η εδω που ειμαι ή σε κανεναν αλλο πλανητη, μου παει πιο πολυ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Hamburg. Μια πόλη που θεωρώ ό,τι ο κόσμος, το περιβάλλον και τα ήθη της ταιριάζουν πάρα πολύ στην ψυχοσύνθεση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Στην χώρα του Ποτέ ._

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Καπου στον Καναδά ή Λονδίνο ή κάπου στην Ιταλία.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Felice

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μα καλά τι σου άρεσει απο το Παρίσι?
Το τρένο τους και τα λεωφορεία τους παμπάλαια ,πράσινο καθόλου, οι ουρές οχι μεγάλες αλλά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ οπου και να πας, όλο είναι νύκτα και παντού τσιμέντο.
Εκτος απο τον πύργο του Αιφελ και ενα ενυδρειο που στην αθήνα δυστυχως δεν έχουμε δεν βρήκα τίποτα άλλο ενδιαφέρον στο κέντρο του Παρισίου.Μπλιαχ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top