Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το Chat and fun! είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 68,975 μέλη και 2,478,725 μηνύματα σε 78,947 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το Chat and fun! άλλα 489 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!!

Εγγραφή Βοήθεια

Ελλάδα: Τι σας έρχεται στο μυαλό όταν το ακούτε;

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 714 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε: στις 10:17, 20-06-09:

Αν νομίζετε ότι το θέμα πρέπει να μεταφερθεί, μεταφέρετέ το. Στο ζουμί τώρα. Αρκετές φορές θα έχουμε συναντήσει περιπτώσεις όπου πιστεύω ότι για την Ελλάδα παρουσιάζουν μόνο την Αθήνα. Επίσης, μερικές φορές νιώθω ότι κάποιοι λένε έμμεσα ότι Ελλάδα είναι Αθήνα και Θεσσαλονίκη (άντε και Μύκονος τώρα το καλοκαίρι). Πάντως, χάρηκα που στην eurovision παρουσίασαν διάφορα παραδοσιακά κτίσματα της Ελλάδας και όχι μόνο την ακρόπολη. Εσείς ποιά γνώμη έχετε?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,714 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 12:04, 20-06-09:

Η Ελλάδα δεν είναι τόπος. Η Ελλάδα είναι ιδέα. Εϊναι μυρωδιές, είναι αναμνήσεις, είναι ιστορία. Για να χαρείς πραγματικά την Ελλάδα πρέπει να έχεις "Πάντ' ανοιχτά, παντ' άγρυπνα τα μάτια της ψυχής (σου)". Πρέπει να αφήσεις όλες σου τις αισθήσεις και το νου να ρουφήξουν λίγο από αυτό το μεγαλείο των χρωμάτων, των οσμών, των γεύσεων, του πολιτισμού. Και αν εξ αρχής δεν το βρεις αυτό το μεγαλείο (τα πιο πολύτιμα πράγματα κρύβονται ερμητικά), σκάψε βαθιά να ανακαλύψεις τα κρυμμένα μαργαριτάρια. Και αφού τα ανασύρεις μέσα από το βυθό, μοιράσέ τα απλόχερα στους άλλους. Δε θα φτωχύνεις καθόλου και ο κόσμος θα γίνει καλύτερος.

Η Ελλάδα εντέλει, δεν ορίζεται. Βιώνεται!
Παράθεση

alexaras16

Νεοφερμένος

Ο alexaras16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O alexaras16 ... έγραψε: στις 22:11, 13-02-13:

Καλησπέρα,

ήθελα καιρό να θέσω αυτό το ερώτημα και είμαι πραγματικά περίεργος να ακούσω απαντήσεις.

Όταν ακούτε την λέξη Ελλάδα, τι σας έρχεται στο μυαλό; Εικόνες; Ιστορία; Αναμνήσεις από τα παιδικά σας χρόνια; Ο τόπος καταγωγής σας; Θυμός; Υπερηφάνεια;

Σας παρακαλώ, μην αρχίστε τίποτα εθνικιστικά...
1
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,644 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 22:15, 13-02-13:

Αρχαιοελληνικά κτίσματα είναι το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό.
2
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 22:51, 13-02-13:

Μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα της Ελλάδας σε χάρτη και μετά μια δημόσια υπηρεσία με φουλ ουρά γεμάτη γέρους.
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε: στις 22:51, 13-02-13:

Οι περισσοτεροι, ειμαι σιγουρος, σ αυτη την εποχη θα ελεγαν λεξεις οπως σαπιο συστημα, διαφθορα, ανεργια, οικονομικη κριση, ρατσισμος, λαθρομεταναστευση κτλ. Εμενα δεν παυει να μου θυμιζει εικονες οπως ηλιος, νησια, παραλιες, μνημεια, ουζακι, ζειμπεικο, συρτακια και τα συναφη...
3
Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 220 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε: στις 23:43, 13-02-13:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  319731_10151374138461052_421583683_n.jpg
Εμφανίσεις:  116
Μέγεθος:  37,3 KB  
3
Παράθεση

giannis19

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο giannis19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O giannis19 έγραψε: στις 00:21, 14-02-13:

Μου ερχονται διαφορα και πολλα μεταξυ τους ειναι αντιφατικα
υπερηφανια για την τεραστια πολιτισμικη κληρονομια που κουβαλαμε και οφειλουμε να τη διαφυλαξουμε σε πεισμα των καιρων,μια χωρα που διδαξε την δημοκρατια στους αλλους λαους,την ωρα που αυτοι ζουσαν σε πρωτογονη κατασταση,μια χωρα που περασε πολλα δεινα,400 χρονια σκλαβιας απο το 1453,α και β παγκοσμιο ,εμφυλιο,που ομως παρολα αυτα επεζησε,και κατεντησε σημερα να εχει χασει την εθνικη της κυριαρχια μπροστα στη δυναμη του χρηματος ,που υποκινειται απο λαους με οικονομικη δυναμη,ομως για μενα ολο το προβλημα ειναι η ηθικη κριση,ολοι ειναι νευρικοι,δεν νοιαζονται για τον αλλον,τον νιωθουν εχθρο τους.Πιστευεται οτι αυτο ειχαν στο μυαλο τους ο Κολοκωτρονης και ο Καραισκακης οταν μαχονταν για την ελευθερια μας?Αυτο ειναι το ενδοξο κρατος της ελευθεριας και της δημοκρατιας?δεν νομιζω,ομως ελπιζω οτι θα ερθουν καλυτερες ημερες...........
1
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 01:08, 14-02-13:

10
Παράθεση

alexaras16

Νεοφερμένος

O alexaras16 ... έγραψε: στις 17:17, 14-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Οι περισσοτεροι, ειμαι σιγουρος, σ αυτη την εποχη θα ελεγαν λεξεις οπως σαπιο συστημα, διαφθορα, ανεργια, οικονομικη κριση, ρατσισμος, λαθρομεταναστευση κτλ. Εμενα δεν παυει να μου θυμιζει εικονες οπως ηλιος, νησια, παραλιες, μνημεια, ουζακι, ζειμπεικο, συρτακια και τα συναφη...
Κι εμένα!
Το πρώτο πράγμα που έρχεται στο μυαλό μου είναι η Νάξος (καταγωγή),
οι παραλίες,
ο ήλιος
και οι παρέες.

Το δροσερό αεράκι το βράδυ και οι ταβέρνες.

Καμιά φορά μου έρχονται ιστορικές φωτογραφίες, ο χάρτης της Αρχαίας Ελλάδας, του Βυζαντίου και μετά ο σημερινός.
Πάντως δεν νιώθω άσχημα συναισθήματα. Όταν σκέφτομαι το νησί μου γαληνεύω.

Αρχική Δημοσίευση από mpoympoykos
Μου ερχονται διαφορα και πολλα μεταξυ τους ειναι αντιφατικα
υπερηφανια για την τεραστια πολιτισμικη κληρονομια που κουβαλαμε και οφειλουμε να τη διαφυλαξουμε σε πεισμα των καιρων,μια χωρα που διδαξε την δημοκρατια στους αλλους λαους,την ωρα που αυτοι ζουσαν σε πρωτογονη κατασταση,μια χωρα που περασε πολλα δεινα,400 χρονια σκλαβιας απο το 1453,α και β παγκοσμιο ,εμφυλιο,που ομως παρολα αυτα επεζησε,και κατεντησε σημερα να εχει χασει την εθνικη της κυριαρχια μπροστα στη δυναμη του χρηματος ,που υποκινειται απο λαους με οικονομικη δυναμη,ομως για μενα ολο το προβλημα ειναι η ηθικη κριση,ολοι ειναι νευρικοι,δεν νοιαζονται για τον αλλον,τον νιωθουν εχθρο τους.Πιστευεται οτι αυτο ειχαν στο μυαλο τους ο Κολοκωτρονης και ο Καραισκακης οταν μαχονταν για την ελευθερια μας?Αυτο ειναι το ενδοξο κρατος της ελευθεριας και της δημοκρατιας?δεν νομιζω,ομως ελπιζω οτι θα ερθουν καλυτερες ημερες...........
Σίγουρα δεν είχαν αυτό στο μυαλό τους, όπως δεν είχε το ίδιο στο μυαλό του ο Πλάτωνας, ο Αριστοτέλης, ο Σωκράτης, ο Λεωνίδας κ.τ.λ., γι αυτό λέμε πως δεν είμαστε άξιοι των προγόνων μας.
2
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε: στις 17:20, 14-02-13:

Μια εικόνα από τα ελληνικά νησιά.. Ίσως η παραλία..

(Αλλά respect στην Ψαραδέλλη.. )
1
Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε: στις 19:55, 14-02-13:

Ενα θετικο ο ηλιος και ενα αρνητικο η γραφειοκρατια.
1
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 21:59, 14-02-13:

πολλά και διάφορα

1
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 02:05, 15-02-13:

Ήλιος.... θάλασσα.... υπέροχα καλοκαίρια....
Νοικοκυριό.... Φιλοξενία.... Απειθαρχία....Επανάσταση... Τρέλα...
3
Παράθεση

alexaras16

Νεοφερμένος

O alexaras16 ... έγραψε: στις 14:26, 15-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
πολλά και διάφορα

Ωραίο βιντεάκι!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 16-02-13 στις 00:07. Αιτία: προσθήκη spoiler
2
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 20:57, 15-02-13:

παλιότερα υψηλά ιδανικά.Σήμερα ανεργία , διαφθορά και υποκρισία! Μακάρι να μπορέσουμε κάποια μέρα να αξιοποιήσουμε όλους τους φυσικούς και πολιτιστικούς πόρους που διαθέτουμε σαν κράτος.Δυνατότητες έχουμε,μυαλά δεν έχουμε(νε)!
Παράθεση

Βλα (Βλαδίμηρος)

Διάσημο Μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 850 μηνύματα.

O Βλα έγραψε: στις 22:14, 15-02-13:

Το πρώτο θάλασσα!
Μετά η ελληνική κουζίνα!
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,623 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 00:07, 16-02-13:

Και σουβλάκια βεβαίως βεβαίως
Παράθεση

alexaras16

Νεοφερμένος

O alexaras16 ... έγραψε: στις 14:13, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Vivicoolgirl
παλιότερα υψηλά ιδανικά.Σήμερα ανεργία , διαφθορά και υποκρισία! Μακάρι να μπορέσουμε κάποια μέρα να αξιοποιήσουμε όλους τους φυσικούς και πολιτιστικούς πόρους που διαθέτουμε σαν κράτος.Δυνατότητες έχουμε,μυαλά δεν έχουμε(νε)!
...και μυαλά έχουμε απλά είναι στο εξωτερικό.

Πάντως πολλές αρνητικές σκέψεις ρε παιδιά. Δηλαδή όταν ακούτε Ελλάδα μόνο άσχημα σας έρχονται στο νου;
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 16:20, 18-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alexis16
...και μυαλά έχουμε απλά είναι στο εξωτερικό.

Πάντως πολλές αρνητικές σκέψεις ρε παιδιά. Δηλαδή όταν ακούτε Ελλάδα μόνο άσχημα σας έρχονται στο νου;
Οχι μόνο αρνητικές,αλλα εντάξει πρέπει να γίνει κάτι με την κυβέρνηση και το όλο το σύστημα γενικά.Απο αποψή πολιτισμού,ιστορίας,κουλτούρας και τοποθεσίας είμαστε ανεβασμένοι. Έχουμε υπέροχο κλίμα(τουρισμός!),καλό καιρό σχετικά τους περισσότερος μήνες (εκμετάλλευση ηλιακής ενέργειας!),γόνιμα εδάφη (περισσότερη αγροτική δραστηριότητα!) και τέλος μοναδικούς τρόπους διασκέδασης και ψυγαγωγίας .Και πολλά ακόμη! Απλά πρέπει ν'αλλάξουν οι άνθρωποι! (της πολιτικης και οι απλοί πολίτες)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος