Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το Chat and fun! είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 69,347 μέλη και 2,488,402 μηνύματα σε 79,489 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το Chat and fun! άλλα 498 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο Chat and fun!!

Εγγραφή Βοήθεια

Λαμπάδες!

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,892 μηνύματα.

O Bill έγραψε: στις 13:12, 22-04-08:

Το θεμα της πασχαλινής λαμπάδας!Βγάλτε το παιδί από μέσα σας.
Πήρατε λαμπάδα;Για τους τολμηρούς μπορούν να βάλουν και φωτογραφιες!
Τί θυμάστε από αυτές τις μέρες;

Μόλις έλαβα λαμπάδα απο τη νονά μου.Μια κίτρινη με ενα αρκουδάκι της ΑΕΚ.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε: στις 13:16, 22-04-08:

Εμένα η κακιά νονά μου δεν μου φέρνει πια λαμπάδα και εδώ και 5 χρόνια μου αγοράζει η μαμά μου...
Η δική μου λοιπόν, είναι μώβ με glitter παντού...κορδέλες μώβ και φούξια και πανέμορφα πύλινα λουλουδάκια...Της είπα να μου πάρει με κανένα αρκουδάκι επάνω αλλά αυτή κατάλαβε ότι έχω μεγαλώσει και να....τα αποτελέσματα...!!!
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,483 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε: στις 13:27, 22-04-08:

Λαμπάδες!!!!!!!!!!!!

Από μικρή είχα τρέλα!!! Όταν μου έφερνε η νονά μου, πάντα με κούκλες πάνω, δεν ήθελα να την χαλάσω! Η μαμά μου επέμενε κάθε φορά να την βγάζει για να μην πέσει κερί πάνω στα μαλλιά της, εγώ έλεγα όχι και κάθε Πάσχα γινόταν μάχη!

Η νονά μου πλέον έχει αρκετό καιρό να μου πάρει λαμπάδα και έτσι κάθε χρόνο την διαλέγω εγώ! Έχω βρει και ένα μικρό μαγαζάκι στην Αθήνα με εκπληκτικές χειροποίητες λαμπάδες και κάθε φορά πάω και πέρνω από εκεί!!! Φέτος έχω σταμπάρει δυο και δεν ξέρω ποια να αγοράσω! Με βλέπω να παίρνω και τις δυο και την μια να την ανάβω στον Επιτάφιο και την άλλη το Μ. Σάββατο!!!
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε: στις 13:45, 22-04-08:

εμένα πάλι η λαμπάδα μου ερχόταν πακέτο από Αθήνα μέχρι τα 18 μου, μιας και η νουνά μου είναι εδώ...

αυτό που θυμάμαι είναι το "πρέπει να πάρεις τη νουνά σου να της πεις ευχαριστώ" ['ντρέπομαι λέμε, δεν θέλω καλέ μαμά!!!'], οπότε δεν μου έχουν μείνει καλές αναμνήσεις ...

Εκτός από μια χρονιά που δέησε και μου πήρε [3 χρόνια ήθελα αλλά ντρεπόμουν να το ζητήσω ] μια λαμπάδα με Barbie επάνω .
Τελευταία φορά που ήρθε το πακετάκι της λαμπάδας ήταν στα 18 μου, μετά τα κόψαμε αυτά (και τα "υποχρεωτικά" τηλέφωνα επίσης ]

Από τότε... μια κλασσική άσπρη έχω που συνήθως την αγοράζει η μαμά μου [μαζί με τις υπόλοιπες της οικογένειας] Μ.Παρασκευή το πρωί [σετάκι με τις "σκούρες" του επιταφίου]
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 14:25, 22-04-08:

Εμένα ποτέ δε μου άρεσε η όλη φάση με τη νονά μου για τον απλούστατο λόγο ότι η γυναίκα είναι ο ορισμός του κιτς.
Ό,τι μου έπαιρνε ήταν πάντα πολύχρωμο με φραμπαλάδες και λουλούδια και χρυσαφικά () και μόλις τα έβλεπα έφριττα γιατί εγώ ήθελα μία απλή ροζ λαμπάδα και τη γόνδολα της Barbie για να παίζω!
Ευτυχώς για μερικά χρόνια είχε εξαφανιστεί, αλλά από πέρυσι επανήλθε δριμύτερη!
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε: στις 14:44, 22-04-08:

Όσο περνάνε τα χρόνια γίνετε και πιο απλή κάποια στιγμή έρχεται η ώρα που εξαφανίζετε
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,841 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 15:10, 22-04-08:

Εμενα μου αγοραζε παντα η μαμα μου, και τωρα αγοραζω μονη μου η την διαλεγουμε μαζι!

Η πιο τελεια λαμπαδα ηταν μια που ειχε σχημα κλειδιου του σολ.
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 12,565 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε: στις 16:03, 22-04-08:

Εμένα μου έστειλε την Παρασκευή η νονά/θεία μου!!! Είναι τέλεια, ΡΟΖ, με ένα μικρό διακοσμητικό με ένα μεταλλικό πραγματάκι και σκωτσέζικο πανάκι... Η πιο μινιμάλ που είχα ποτέ!!
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 16:59, 22-04-08:

Πάνε χρόνια που έχω σταματήσει να δέχομαι Λαμπάδες, γιατί πολύ απλά αντί για λαμπάδες ο νονός μου στέλνει λεφτά (ναι ακόμα και τώρα ).

Οπότε για το έθιμο και μόνο κρατάμε τις λαμπάδες που μας μένουν από κάθε χρόνο. Άλλωστε πόσο να καεί μια λαμπάδα και γιατί να την πετάξεις μετά.
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε: στις 17:53, 22-04-08:

έχω δυο απορίες :
Resident Evil δηλαδή στον επιτάφιο παίρνετε σκούρες λαμπάδες?
και δηλαδή είναι υποχρεωτικό οι νονοί σας να σας φέρνουν λαμπάδα?
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,328 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 17:59, 22-04-08:

Γιατι κομυ? Σε σας ειναι διαφορετικα???
Ναι ειναι σκουρες οι λαμπαδες/κερια στον επιταφιο....
Και οχι δεν το εχουν υποχρεωση οι νονοι..απλα ειναι εθιμο....ετσι ειθισται να γινεται....
1
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε: στις 18:00, 22-04-08:

Εγώ θα πάρω ένα κίτρινο κερί για τον επιτάφειο και ένα λευκό για την ανάσταση... Είμαι ο περίεργος της υπόθεσης;
1
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε: στις 18:09, 22-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Γιατι κομυ? Σε σας ειναι διαφορετικα???
Ναι ειναι σκουρες οι λαμπαδες/κερια στον επιταφιο....
Και οχι δεν το εχουν υποχρεωση οι νονοι..απλα ειναι εθιμο....ετσι ειθισται να γινεται....
έλα νεράιδα μου ναι είναι διαφορετικά εμείς στον επιτάφιο δεν παίρνουμε λαμπάδες, πάμε όμως με μαύρα ρούχα, και παίρνουμε λουλούδια. Όσο για τη ανάσταση παίρνουμε κανονικά.
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε: στις 18:44, 22-04-08:

Εμένα σταμάτησαν οι νονοί μου να μου παίρνουν λαμπάδα όταν τελείωσα το σχολείο. Μάλλον θεώρησαν ότι μεγάλωσα... Δεν μπορώ να πω ότι με πείραξε ιδιαίτερα καθώς ποτέ δε μου άρεσε η λαμπάδα που μου έπαιρναν, ήταν πολύ κακόγουστη. Ήθελα κι εγώ μία φορά να μου πάρουν λαμπάδα με κούκλα πάνω ή κάτι τέτοιο...

Τα τελευταία χρόνια παίρνει η μαμά μου άσπρες λαμπάδες για όλους από την εκκλησία. Θέλω όμως φέτος να πάρω μία όμορφη ροζ λεπτούλα που είδα σε ένα μαγαζί και πολύ τη ζήλεψα
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε: στις 23:26, 22-04-08:

Εμένα η νονά μου ΑΚΟΜΑ μου φέρνει λαμπάδα. Προχθές μου έφερε λαμπάδα και παπουτσάκια !

1
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,727 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε: στις 01:40, 23-04-08:

Παπουτσάκια για διακόσμηση στην λαμπάδα ή να τα φορέσεις;
1
Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 298 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε: στις 13:44, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Παπουτσάκια για διακόσμηση στην λαμπάδα ή να τα φορέσεις;
Κανονικά (κάτι μπαλαρίνες).
Παράθεση

3l3n@ (Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H 3l3n@ έγραψε: στις 17:56, 26-04-08:

Εμένα πάλι η δικιά μου η λαμπάδα είναι ρόζ και έχει κρεμασμένα πάνω της πουέντ παπουτσάκια διακοσμητικά με τις κορδελίτσες τους και με τα όλα τους! Μας αρέσει το μπαλέτο, τι να κάνουμε.. Πραγματικά πολύ όμορφη.
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

O diotima έγραψε: στις 18:01, 26-04-08:

Και μένα μου φέρνει λαμπάδα ακόμα..Δεν θέλουν να μεγαλώσουμε μωρέ γι'αυτό..Ευτυχώς φέτος,την ξέχασα επίτηδες και δεν μου έφερε τίποτα..Όχι ότι θα πήγαινα και στην εκκλησία..
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε: στις 18:02, 26-04-08:

Ήρθε η πεθερά μου σήμερα από το μέρος της για 4 μέρες να κάνει μαζί μας Πάσχα... κ μου είπε οτι εκεί έχουν ως έθιμο το πρώτο Πάσχα μετά τον αρραβώνα η πεθερα περνει στην νύφη λαμπαδα...

ε κ λοιπόν μου την έφερε,μια ωραία μοβ λαμπάδα με λαχανί κορδελίτσες πολύ μου άρεσε!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος