Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Γεια σας, γεια σας!! :give_rose:

Ήρθα ψιλοτελευταίος στο πάρτυ, αφού έσβησαν τα φώτα, αλλά έπρεπε και να ασχοληθώ με πράγματα που είχα παραμελήσει όσο παίζαμε και διάφορα άλλα.

Για να μπω στο ψητό, αρχικά θέλω να ευχαριστήσω από καρδιάς τα παιδιά της ΣΕ και ιδιαίτερα την Ζωή, που ξέρω πόσο σκίστηκε για να γίνει το παιχνίδι φέτος από πρώτο χέρι. Ξέρω πόση δουλειά χρειάζεται ένα παιχνίδι και δεν είναι καθόλου εύκολο, ειδικά όσο οι υποχρεώσεις αυξάνονται.

Φέτος λόγω ανάγκης και πρακτικής(λόγω χρόνου), αλλά και ψυχολογικής(λόγω παλαιότερης εμπειρίας) αποφάσισα να πάρω το παιχνίδι πιο χαλαρά, να μην κάθομαι να σκάω για το τι γίνεται, να μην ξημεροβραδιάζομαι πάνω στο θέμα για να λύσω το μυστήριο, αλλά να ασχοληθώ όσο χρόνο πραγματικά μπορώ να διαθέσω και να κουβαλάω την συνηθισμένη πίεση του παιχνιδιού. Τελικά κατέληξα να ξοδέψω περισσότερο χρόνο απ' όσο μπορούσα να διαθέσω, αλλά ευτυχώς λίγο περισσότερο.

Αυτή η απόφαση με οδήγησε στην πρώτη φορά που έχω διαβάσει ένα παιχνίδι λιγότερο από ποτέ, λιγότερο και απ' ότι θα ήθελα να το είχα διαβάσει. Είπα πάρα πολλές φορές ότι θα προσπαθήσω να ξαναδιαβάσω και να αναλύσω, αλλά δυστυχώς δεν τα κατάφερα, με αποτέλεσμα να λειτουργώ κυρίως από μνήμης και με μερικές βιαστικές επαναλήψεις όποτε χρειαζόταν. Αυτό με δυσκόλεψε στην λύση του μυστηρίου, πρακτικά μέχρι την Τρίτη που απλώς δεν έβγαινε να είναι αλλιώς τα πράγματα. Υπό άλλες συνθήκες θα είχα παίξει νωρίτερα και την ΑΠ μου, αλλά τα πράγματα ήταν εξαιρετικά θολά.

Για τον ρόλο μου, δεν μπορώ να πω πολλά η αλήθεια είναι, μιας και δεν κατάφερα να κάνω παιχνίδι ρόλου, αφού η αγαπημένη μου μαθήτρια Μελανία μας άφησε νωρίς με την βοήθεια του Χάρη. Αν και κατέληξα ότι μάλλον δεν είναι το καλύτερό μου, δεδομένου ότι δεν είμαι από τα άτομα που κρύβονται συνεχώς. Επέλεξα να μην δώσω στεγνά την Μελ, για προφανείς λόγους, ακόμη και σε late game, γιατί απλώς έβγαιναν τα σενάρια του κόσμου και χωρίς την Μελ στην μαφία και δεν θα ήθελα να καρφωθώ έτσι, ακόμη κι όταν ήξερα ότι δεν θα μπορεί η μαφία να κάνει κάτι. Η αρχική μου επιλογή ήταν να παρακολουθώ την Μελανία και να προσπαθήσω να βγάλω συμπεράσματα, προσπαθώντας παράλληλα να της ασκήσω πίεση, όπως με το σενάριο του ικαρίωνα. Δεν βγήκε αυτό οπότε έμεινα με την γνώση ότι ψάχνουμε 2 μαφιόζους από την Τετάρτη και μετά.

Συνολικά θεωρώ ότι είχαμε ένα πρώτης τάξης μυστήριο και ένα καλύτερο παιχνίδι απ' ότι τα τελευταία χρόνια. Πάλι είχαμε τα προβλήματα επιχειρηματολογίας, όπως και ότι πολλά ποστ αγνοούνταν(που είναι και εκνευριστικό και κακό για τον συμπαίκτη μας), αλλά τουλάχιστον δεν είχαμε το χάος και την ασχήμια των προηγούμενων χρόνων. Οι πολίτες σταθήκαμε πολύ τυχεροί, γιατί μπορεί να είχαμε 2 άτομα με την γνώση ότι ο Φινέας ήταν μαφιόζος, αλλά ακόμη και η επιλογή του να παιχτεί το όνειρο ήταν συγκυριακή και όχι βασισμένοι σε στέρεη επιχειρηματολογία. Θυμάστε νομίζω την απορία μου με την επιλογή τόσου κόσμου να πάει πάνω στον Φινέα και πριν και αφού είδαμε τον ρόλο του, που ποτέ δεν πήρα πραγματική απάντηση, γιατί δεν υπήρχε. Αυτή η τυχερή στιγμή μαζί με την επίσης βεβιασμένη και τυχερή κίνηση της μάγισσας, άλλαξε την ροή του παιχνιδιού και έδωσε ένα τεράστιο προβάδισμα στην μαφία, η οποία έχοντας χάσει 4 από τα 6 μέλη της στις 4 πρώτες μέρες του παιχνιδιού, έπρεπε να κάνει τεράστια προσπάθεια για να τα καταφέρει και την έκανε, αλλά δυστυχώς δεν έπιασε.

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που έβαλα προσωπικά ταφόπλακα στην νίκη και αντεπίθεση της μαφίας, μιας και το χρωστούσα εδώ και πολλά χρόνια στον Δημήτρη, που έχω ορκιστεί να μην εμπιστευτώ ποτέ ξανά σε Παλέρμο και με βοήθησε πάρα πολύ παίζοντας συνεχώς με ακραία σενάρια, ακόμη κι αν κατάφερνε να με κάνει να τα σκεφτώ σοβαρά.

Αντί για το καθιερωμένο πλέον αντίο που λέω κάθε χρόνο, θα αποδεχτώ σαν γνήσιο junkie ότι υπάρχει πιθανότητα να είμαστε εδώ και του χρόνου το καλοκαίρι. Οπότε θα σας πω όλους να περνάτε καλά και μακάρι να σας ξαναδούμε, παλιούς και νέους. Και μακάρι να κάναμε φέτος μια νέα αρχή για να κάνουμε ξανά το Παλέρμο αυτό που ήταν παλιότερα, μιας και είναι η πρώτη χρονιά εδώ και χρόνια που δεν θεωρώ ότι το φετινό παιχνίδι ήταν χειρότερο από το προηγούμενο.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!:D
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ήρθε η ώρα λοιπόν, για τους τίτλους τέλους! ^^

Ευχαριστούμε τον @Scandal & την ΟΔ, όλους εσάς που ήσασταν μαζί μας, την Gate4 & τον DumeNuke.

Δε ξέρω πώς θα είναι τα πράγματα στο μέλλον, ελπίζω όμως, το Palermo να τραβήξει και πάλι κόσμο, που θα το κρατήσει ζωντανό!

Να είστε όλοι καλά! <3
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top