«Βόμβα» στις Πανελλαδικές από την ΟΛΜΕ

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πωπω τι ξεφτιλίκια είναι αυτά.Αίσχος.Λες και θα καταφέρουν κάτι με αυτό τον τρόπο οι ανόητοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γιατί οι μαθητριούλες μου φαίνονται ότι μόλις γίνουν φοιτητριούλες θα ξημεροβραδυάζουν...στα πάρτυ της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ και στις «φραπεσυνελεύσεις» της Τρίτης μπας και εξοικονομήσουν καμία sos φυλλάδα εξεταστικής ή κανέναν γκόμενο της θεωρίας; :/: Αρκετά με την κάψα των πανελληνίων. Θα αρπάξουμε φωτιά στο τέλος από την τόση συναισθηματική φόρτιση. Ξέρουμε ότι θέλετε να περάσετε στο Πανεπιστήμιο για να τετραγωνίσετε τον κύκλο και να σας προσλάβουν στον..ΟΑΕΔ της ΝΑΣΑς. Απλά, μέχρι τότε, όχι άλλο κάρβουνο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Μα τις είχαν επιλέξει ειδικά. Είδες άνεση μπροστά στο φακό; Ούτε ηθοποιοί τέτοια επιτυχία!

ΥΓ:Στις 11 μαιου,που εχει ανεβει το βιντεο,τα σχολεια ηταν κλειστα.Αλλα και τις προηγουμενες μερες.Πιο φανερο τηλεοπτικο στησιμο ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ.
Αγαπητέ μου οι καλοί οι μαθητές πάνε σχολείο ΚΑΙ τις αργίες. Αλλά πού να τα ξέρεις εσύ αυτά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Ξαναείδα το βίντεο..Πολύ κλάμα Καϊλα-Βούρτση ρε παιδί μου. Μου ήρθε να κλάψω, να γελάσω και μένα. :crazy: Αλλά το πρόβλημα είναι με τι να πρωτοκλάψει ή να γελάσει κανείς σε αυτήν την Ελλάδα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτός είναι ο λόγος που έχω κόψει τα "παράθυρα". Κάθε φορά που βλέπω παράθυρα στην τηλεόραση, αλλάζω κανάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Γιατί οι μαθητριούλες μου φαίνονται ότι μόλις γίνουν φοιτητριούλες θα ξημεροβραδυάζουν...στα πάρτυ της ΔΑΠ και της ΠΑΣΠ και στις «φραπεσυνελεύσεις» της Τρίτης μπας και εξοικονομήσουν καμία sos φυλλάδα εξεταστικής ή κανέναν γκόμενο της θεωρίας; :/: Αρκετά με την κάψα των πανελληνίων. Θα αρπάξουμε φωτιά στο τέλος από την τόση συναισθηματική φόρτιση. Ξέρουμε ότι θέλετε να περάσετε στο Πανεπιστήμιο για να τετραγωνίσετε τον κύκλο και να σας προσλάβουν στον..ΟΑΕΔ της ΝΑΣΑς. Απλά, μέχρι τότε, όχι άλλο κάρβουνο..
Εχω παρατηρησει οτι σχεδον σε καθε ποστ σου αναφερεις την διαδεσκαδη της φοιτητικης ζωης που κατα την γνωμη σου δεν πρεπει να υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρχει αλλά με μέτρο.Αυτό εννοεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρχει αλλά με μέτρο.Αυτό εννοεί.
αυτο ειναι το σωστο αλλα δεν χρειαζεται να το τονιζει σε καθε μηνυμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Αυτός είναι ο λόγος που έχω κόψει τα "παράθυρα". Κάθε φορά που βλέπω παράθυρα στην τηλεόραση, αλλάζω κανάλι.

Και πολύ καλά κάνεις. Πλέον η κατάσταση είναι ανυπόφορη και από τους μεν και από του δε. Έχουν ξεπεράσει το όριο της παράνοιας.. :/:

Η φοιτητική ζωή στην χώρας μας, kwstasIdealism, έχει παρερμηνευτεί ως παραθέρισμα. Αν παρατηρήσεις τα posts αυτής της σεζόν αφορούν γνώμες για τουρισμό αφού ζητούν σύγκριση πόλεων κυρίως για το ξενύχτι και όχι πράγματα επί της ουσίας που είναι η ποιότητα των σπουδών, το κόστος των σπουδών σε άλλη πόλη, η βιβλιογραφία, οι διασυνδέσεις του Ιδρύματος,..κ.α. σημαντικά θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Η φοιτητική ζωή στην χώρας μας, kwstasIdealism, έχει παρερμηνευτεί ως παραθέρισμα. Αν παρατηρήσεις τα posts αυτής της σεζόν αφορούν γνώμες για τουρισμό αφού ζητούν σύγκριση πόλεων κυρίως για το ξενύχτι και όχι πράγματα επί της ουσίας που είναι η ποιότητα των σπουδών, το κόστος των σπουδών σε άλλη πόλη, η βιβλιογραφία, οι διασυνδέσεις του Ιδρύματος,..κ.α. σημαντικά θέματα.
Συμφωνω επι χιλια!!απλως μην το τονιζεις σε καθε σου ποστ το εχω βαρεθει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η φοιτητική ζωή στην χώρας μας, kwstasIdealism, έχει παρερμηνευτεί ως παραθέρισμα. Αν παρατηρήσεις τα posts αυτής της σεζόν αφορούν γνώμες για τουρισμό αφού ζητούν σύγκριση πόλεων κυρίως για το ξενύχτι και όχι πράγματα επί της ουσίας που είναι η ποιότητα των σπουδών, το κόστος των σπουδών σε άλλη πόλη, η βιβλιογραφία, οι διασυνδέσεις του Ιδρύματος,..κ.α. σημαντικά θέματα.
Μα τι λες... υπάρχουν και ποστ που ζητάνε πληροφορίες για το ποια σχολή είναι πιο εύκολη. Ξεκάθαρα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Μα τι λες... υπάρχουν και ποστ που ζητάνε πληροφορίες για το ποια σχολή είναι πιο εύκολη. Ξεκάθαρα πράγματα.

Εύκολη σχολή, εύκολο μάθημα, εύκολες εξετάσεις, εύκολο πτυχίο, ...εύκολος διορισμός .. γι' αυτό και η πολιτική που έχουμε είναι αρκετά εύκολη! στις αποφάσεις..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο Κοινός Εχθρός











Δεν συνηθίζω να υπερασπίζομαι τους καθηγητές. Έχω αρκετά ράμματα για τη γούνα τους. Εδώ που τα λέμε όμως, ποιος δεν έχει ράμματα πάνω στη γούνα του πια σ' αυτή τη χώρα; Υπάρχει κανένας από μας που μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι άσπιλος, ότι δεν φταίει, ότι η γούνα του δεν έχει χαραχθεί απ' το καμουτσίκι της Κρίσης; Υπάρχει κανένας από εμάς, που κάποιος άλλος δεν τον θεωρεί υπεύθυνο για την κρίση, που κάποιος δεν τον έχει δείξει με το δάχτυλο; Ρητορικές οι ερωτήσεις, κοιτάξτε ο ένας τον άλλον κι όλοι μαζί τον καθρέφτη και θα ξέρετε αναμφίβολα τις απαντήσεις.


Θα γράψω σε πρώτο πρόσωπο πληθυντικού, υπονοώντας την αφεντιά μου ως μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας. Όχι από συντεχνιακό συμφέρον. Όχι για να δρέψω δάφνες διδασκάλου, αγωνιστή ή επαναστάτη τρομάρα μου. Ο μόνος λόγος, είναι πως έχω βάλει κι εγώ το χεράκι μου σ' αυτό το χάλι που σήμερα ονομάζεται παιδεία. Δούλεψα κάμποσα χρόνια δάσκαλος βιολογίας σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσης, έκανα τα χαρτιά μου στην
αλήστου μνήμης επετηρίδα, υπέβαλα μερικές εγγραφές σε πίνακες αναπληρωτών, ωρομισθίων, ό,τι να 'ναι, μέχρι που δούλεψα και μια χρονιά στην ενισχυτική διδασκαλία. Μέσα στον κατάλογο όλου εκείνου του συρφετού των ημιάνεργων πτυχιούχων, που έσερναν το τομάρι και τις ελπίδες τους, πίσω απ' τον πολυπόθητο, όσο και τελετουργικό διορισμό στο δημόσιο σχολείο, θα βρείτε και το δικό μου ονοματάκι να φιγουράρει στο κάτω κάτω της γραφής.


Μετάνιωσα, ευτυχώς έγκαιρα, για τη συμμετοχή μου σε όλο αυτό το καρναβάλι, έκανα ό,τι μπορούσα για ν' αλλάξω την πορεία μου και να ξεφύγω. Από τα χρόνια του σημιτικού "εκσυγχρονισμού" κι έπειτα, δεν μπορούσε κανείς να επιβιώσει, χωρίς να συμμετέχει ηθελημένα ή άθελά του, σε κάτι απ' αυτά που κατέστρεψαν τη χώρα, σε κάποια απ' τις αιτίες των σημερινών μας προβλημάτων. "Αν δεν βρέξεις κώλο, δεν τρως ψάρι", έλεγε η γιαγιά μου και τα ψάρια του νεοφιλελέ εκσυγχρονισμού κολυμπούν μέσα στον πιο λασπώδη βούρκο. Όσο κι αν ανένηψα όμως, νιώθω ακόμη μια σύνδεση μ' αυτόν το χώρο. Γιατί οι παλιές πληγές δεν σβήνουν, όπως και οι παλιές μνήμες, οι τόσο διδακτικές. Γιατί υπήρξα δάσκαλος Γ' κατηγορίας, χωρίς δικαιώματα, χωρίς ωράριο, χωρίς εξασφάλιση για το μέλλον, που δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση (μαθηματικά επιβεβαιωμένο) να βγει στη σύνταξη, γιατί ξέρω ακριβώς πόσο βαριά και ψυχοφθόρος είναι τούτη η δουλειά, επειδή έχω μετρήσει πάνω στο αργασμένο τομάρι μου, πόσο ακριβώς διαρκεί μια διδακτική ώρα και σε πόσες ώρες δουλειάς γραφείου αντιστοιχεί. Αυτά δεν ξεχνιούνται. Όπως κι άλλα πολλά που θα γράψω σε κάποιο παρακάτω κείμενο. Κατάλαβα νωρίς ότι αυτό θα ήταν το πραγματικό μέλλον της παιδείας και των εκπαιδευτικών στη χώρα. Το πρότυπο του "νέου σχολείου" είναι στην πραγματικότητα το φροντιστήριο. Είχα και μερικές πληροφορίες από κάποιους φροντιστηριάρχες στελέχη της ΝΔ, ήξερα πως δεν είχε μέλλον κι έτσι έψαξα να βρω άλλο επάγγελμα. Ευτυχώς, η κρίση μου ήταν σωστή. Ευτυχώς για μένα, όμως δυστυχώς για τους άλλους. Πόσο αλήθεια ακούγομαι σάμπως ο Αστός Καθεστώς ήρωάς μου;



Θα ήταν λοιπόν πουστιά απ' τη μεριά μου (ωχ, λέτε να με πιάνει το αντιρατσιστικό ιδιώνυμο;; ), με μόνο δικαιολογητικό ότι εγώ κατάφερα και γλίτωσα (βρε τι μάγκας που είμαι ο πουστούλης), να σηκώσω τούτη την ώρα το δάχτυλο στους πρώην βολεμένους συναδέλφους μου, να τους κατηγορήσω ότι το εκπαιδευτικό τους σύστημα μου συμπεριφέρθηκε σαν σε μετανάστη στη Μανωλάδα, υπό την ανοχή τους αν όχι τη συνενοχή τους, χωρίς να κατανοούν μια πικρή μα αναμφισβήτητη αλήθεια: "Αν εγώ είμαι φτηνός, όλοι θα 'στε φτηνοί". Ίσως να έρθει κάποια στιγμή η ώρα να τους τα πω, όμως αυτή δεν είναι τώρα. Γιατί τώρα νιώθω με κάθε ίνα μου ότι οι καθηγητές έχουν δίκιο. Γιατί τώρα γνωρίζω καλά ότι το πρόβλημά μας δεν είναι μια επί μέρους τροποποίηση των συνθηκών εργασίας μιας κάποιας κατηγορίας εργαζομένων, αλλά μια γενικότερη απηνής επίθεση στον ίδιο το θεσμό της Παιδείας, η οποία έχει σαρώσει στο διάβα της τα τρία τελευταία ("μνημονιακά") χρόνια, βιβλία, θέρμανση, μετακινήσεις μαθητών, έχει αφήσει διδακτικά κενά, έχει κλείσει σχολεία (κι ανοίξει φυλακές), έχει γενικά αφαιρέσει κάθε ευρωπαϊκό κεκτημένο απ' τη δημόσια εκπαίδευση, ακόμη και πράγματα που μέχρι πρόσφατα θεωρούνταν στοιχειώδη.



Αρνούμαι λοιπόν να γίνω έρμαιο της κοινωνικής μηχανικής και των μέσων μαζικής ύπνωσης, που έχει αναγάγει το παλιό αυτοκρατορικό ρητό "Διαίρει και Βασίλευε" ("Divide et impera") σε τέχνη τόσο "ψιλοκομμένη", ανάλογη μ' εκείνη Γιαπωνέζου σεφ του σούσι. Πιστεύω ακράδαντα πως αυτή η "εργασιακή ρύθμιση" των καθηγητών, είναι τμήμα μιας κατιούσας σπείρας αφαίρεσης εργασιακών δικαιωμάτων, η οποία ξεκίνησε απ' τον ιδιωτικό τομέα, τώρα πάει προς τον δημόσιο, κι αν περάσει από εκεί, θα ξανάρθει στο δικό μου κεφάλι και πάλι απ' την αρχή, μέχρι οι λέξεις "εργασία" και δικαίωμα" ν' αποφεύγουν η μία την άλλη, σαν παρεξηγημένες συννυφάδες σιτσιλιάνικης φαμίλιας. Πάνω απ' όλα όμως, θεωρώ ότι η μέθοδος καταστολής πάσης μορφής απεργίας, μέσω επιστράτευσης, είναι παράνομη κι ενδεικτική μιας πραγματικής δικτατορίας, η οποία ξεκίνησε ως κυνοβουλευτική, έχει ωστόσο αρχίσει πλέον να παίρνει ωμά στρατιωτικό χαρακτήρα.
Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι ολόκληρη η εκπαιδευτική κοινότητα έχει πλέον απέναντί της έναν κοινό εχθρό, που απειλεί την ίδια της την ύπαρξη και ορέγεται να ιδιωτικοποιήσει πλήρως την παιδεία για τους έχοντες και να υποβαθμίσει στον έσχατο βαθμό την δωρεάν παρεχόμενη "εκπαίδευση" των πληβείων. Εάν το σχέδιο ολοκληρωθεί, σύντομα το δημόσιο σχολείο θα είναι απλά ένας χώρος φύλαξης των παιδιών, κατά τις ατέλειωτες ώρες εργασίας των γονιών τους, που θα διδάσκει τόσα γράμματα στα παιδιά των φτωχών (δηλαδή της συντριπτικής πλειοψηφίας του ελληνικού λαού, μετά και τις κατασχέσεις περιουσιών που έρχονται οσονούπω), όσα τους χρειάζονται για να διαβάζουν τις εντολές που θα τους δίνονται και να παρακολουθούν τούρκικα σήριαλ μ' ελληνικούς υπότιτλους.


Είναι επίσης ολοφάνερο, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, ότι την επίθεση που δέχεται η Παιδεία ως έννοια και ως οργανισμός, δέχεται εξίσου και η ίδια η έννοια και ο οργανισμός της Δημοκρατίας, πράγμα που φυσικά ούτε τυχαίο είναι, ούτε θα έπρεπε να μας εκπλήσσει. Η επιλογή της "κυβέρνησης" να ανοίξει τέτοιο μέτωπο μέσα στην περίοδο των εξετάσεων και το ίδιο το εκτρωματικό της νομοσχέδιο του "υπουργείου (χάριν) παιδιάς", όσο και η πρωτοφανής επινόηση της προκαταβολικής επιστράτευσης εργαζομένων, χτυπούν στοχευμένα τους καθηγητές, όμως στην πραγματικότητα πλήττουν με πολλούς τρόπους τόσο τους μαθητές και τους φοιτητές όσο και τους γονείς, δηλαδή έρχονται σε σύγκρουση με ολόκληρη την κοινωνία. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι το μοναδικό οργανωμένο κίνημα εναντίωσης στην παλιά Δικτατορία του Γύψου, ξεκίνησε και γιγαντώθηκε στο χώρο της εκπαίδευσης. Το αίτημα για "Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία", έχει έρθει και πάλι στην επικαιρότητα.

Ας το βάλουμε όλοι καλά στο νου μας, ότι η υποβάθμιση της Παιδείας, όπως και ο εξευτελισμός της Δημοκρατίας και η μετατροπή τους σε απλά προσχήματα, δεν θα σταματήσουν σ' έναν μόνο κρίκο της αλυσίδας. Σ' αυτήν τη συγκυρία, όπου πλέον η ξενόδουλη "κυβέρνηση" των πολιτικών απατεώνων έχει ρίξει κάθε μάσκα και δείχνει το πλέον αποκρουστικό της πρόσωπο, γυμνό πλέον από κάθε είδους φτιασίδωμα, η εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και όλη η κοινωνία - πλην φυσικά των ευνοούμενων του πολιτικού συστήματος - πρέπει να σταθεί ενωμένη κι ανυποχώρητη. Κομβικό και κύριο ρόλο σ' αυτόν τον κοινό αγώνα, έχουν οι μαθητές.





Εκείνοι είναι οι πραγματικά ενδιαφερόμενοι, αυτοί που όλα συμβαίνουν γι' αυτούς και χωρίς αυτούς, που στην πλάτη τους στηρίζει η "κυβέρνηση" των εθελόδουλων τα ηθικολογικά, πουριτανικά της επιχειρήματα. Γιατί αυτοί δεν έχουν τίποτε να κερδίσουν από μια επιτυχία στις εξετάσεις ή από ένα πτυχίο, που θα τους οδηγήσει κατά συντριπτική πλειοψηφία στην ανεργία και στη μαύρη εργασία, ή στην καλύτερη περίπτωση μακριά απ' τον τόπο τους. Αυτοί πρέπει πρώτοι να μιλήσουν και να υποστηρίξουν τον αγώνα τον καθηγητών τους, τον αγώνα για τη Δημόσια Παιδεία σ' αυτήν τη χώρα, αλλά για την ίδια τους τη ζωή. Για ν' απαιτήσουν ένα μέλλον, που να τους δίνει πραγματικά το κίνητρο να μάθουν γράμματα και ν' αγωνιστούν για κάτι καλύτερο από τον ρόλο του Κινέζου εργάτη. Το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και οι γονείς, τόσο με προσωπική τους συμμετοχή, όσο κι ενθαρρύνοντας τα παιδιά τους στον αγώνα. Γιατί κι αυτοί ξέρουν ότι η επένδυση που έχουν κάνει πάνω στη μόρφωση του παιδιού τους, δεν πρόκειται ν' αποβεί αποδοτική κι ότι θα πρέπει απ' το υστέρημά τους να συντηρούν εσαεί άνεργα παιδιά, γιατί ξέρουν ότι ο κόπος και η αγωνία των παιδιών τους δεν θα έχουν κανένα αποτέλεσμα, εάν αφήσουν τα πάντα να ξεπέσουν εκεί που τα θέλει η Τροϊκανή Τυρρανία.


Αυτό που θα δώσει στο κίνημα τη νίκη και ταυτόχρονα θα χαράξει την κόκκινη γραμμή (όχι τη ροζ του μπάρμπα Φώτη) του "δεν πάει άλλο η υποβάθμιση της Παιδείας", είναι η πανεκπαιδευτική κινητοποίηση και η κατάληψη των σχολείων από τους μαθητές, κατά τη διάρκεια των εξετάσεων. Ακόμη και οι φοιτητές, αλλά και οι πανεπιστημιακοί, πρέπει να κλείσουν τις σχολές και να αναβάλλουν τις εξεταστικές τους, μέχρι να λυθεί το θέμα των καθηγητών της δευτεροβάθμιας. Άλλωστε τι καλό έχουν να περιμένουν τα Ανώτατα Ιδρύματα, από μια κυβέρνηση που ανέθεσε στη βοϊδοσχολή του ΙΕΚ ΑΚΜΗ την αξιολόγηση και τη μεταφορά ή το κλείσιμό τους; Η Ισπανία όπου ο "πανίσχυρος" Ραχόι οπισθοχώρησε σαν τον ποντικό μπροστά στο πανεκπαιδευτικό κίνημα, αποτελεί επιβεβαίωση, πως αυτά δεν είναι απλά ευχολόγια και μεγάλα κούφια λόγια.



Είναι μια μοναδική ευκαιρία να σταθούμε όλοι μαζί απέναντι σε κάτι που εκ των πραγμάτων μας ενώνει (εκτός απ' το γνωστό "μπάτσοι πιρούνια χωροχρόνοι" φυσικά"). Η παιδεία μας είναι άθλια κι έχουμε όλοι τις ευθύνες μας γι' αυτό,
ακόμα και οι μαθητές αν και συγκριτικά τις λιγότερες. Ο αγώνας για Μόρφωση (κι όχι Συμμόρφωση) και για Δημοκρατία (κι όχι Κυνοβουλευτισμό) δεν θα τελειώσει στην αναχαίτιση της έσχατης υποβάθμισης της Παιδείας, αλλά θα συνεχιστεί με κοινό όραμα, για μια Παιδεία που να βγάζει πραγματικά μορφωμένους κι ελεύθερους ανθρώπους, όπως και για μια Κοινωνία που τέτοιους πολίτες θα έχει ανάγκη και θα καυχιέται πως την αποτελούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Tόσα χρόνια προ Μνημονίου, τι είδους εκπαίδευση παρείχε η χώρα μας και σε τι ποιότητα; Στις καλές εποχές, θυμάμαι ότι πάλι είχε ανθίσει το φροντιστήριο, το διπλό φροντιστήριο (ιδιαίτερο στο φροντιστήριο),..και στο σχολείο απλά πηγαίναμε για χαβαλέ. Δεν μπορώ άλλο την συνομωσιολαγνεία ότι κάπου πάμε ...με τα τούρκικα σίριαλ και με ελληνικού υπότιτλους. Πάμε εκεί που εμείς οι ίδιοι επιλέξαμε να πάμε, με τις πράξεις μας. Το πού δεν το γνωρίζω αλλά ξέρω ότι όποιος ξεβολεύεται από ένα καθεστώς που μέχρι χθες τον συντηρούσε, φωνάζει διότι χάνει "προνόμια". Τόσα χρόνια, δεκαετίες ολόκληρες έχασαν το προνόμιο της δημιουργίας, ικανοί άνθρωποι, άνθρωποι που το άξιζαν κάνοντας τα στραβά μάτια στο νεόπλουτο πλην σάπιο "κατεστημένο". Θυμάμαι ότι κάτι καλοκαίρια ήταν πολύ της μόδας η Ναζλί με τους Μπακλαβάδες, από αυτούς που χορτάσαμε τόσα χρόνια. Τότε που ο κόσμος έπαιρνε διακοποδάνεια για να ζήσει το όνειρό του και επέλεγε τους φίλους του με βάση το μοντέλο κινητού, αυτοκινήτου..Να πω και άλλα; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Συμφωνώ. Άσε που τόσα χρόνια το είχαν λιώσει με απεργίες άνευ λόγου ουσιαστικού και τώρα ή σε τέτοιες εποχές που έχουν δίκιο να κάνουν το οτιδήποτε, δεν έχουν σε μεγάλο βαθμό τη στήριξη της κοινωνίας.

Συμφωνώ και επαυξάνω: Δεν είναι μόνο αυτό. Ο ίδιος ο κλάδος των εκπαιδευτικών, όχι απλώς ποτέ δεν ζήτησε να φύγουν οι κακοί συνάδελφοι, αλλά επιπροσθέτως τους κάλυπτε, εδώ και 30 χρόνια. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχουν την κοινή γνώμη υπέρ τους. Αν ο κλάδος λειτουργούσε με σοβαρότητα, θα μπορούσε τώρα να χτυπήσει το χέρι στο τραπέζι με πολύ περισσότερη αξιοπιστία.


Εγώ το έχω πει ότι είμαι κατά των απεργιών γενικότερα. Διαφωνώ με τη λογική που λέει ότι δικαιούμαι να δυσκολεύω τη ζωή του άλλου για να προασπίσω τα δικά μου "κεκτημένα" και για το λόγο αυτό δεν έχω κάνει ποτέ απεργία (εκτός από όταν ήμουν στο πανεπιστήμιο και όπως όλοι οι φοιτητές θεωρούσα ότι είχα δίκιο να βγαίνω στους δρόμους κάθε τρεις και λίγο... αλλά από τότε έχουν περάσει πολλά χρόνια).

Μπορείς να μας πεις με τι ασχολείσαι; Μπορεί να το έχεις πει σε κάποιο άλλο θέμα αλλά δεν έχω τον χρόνο να ψάξω.


Λοιπόν ας τα πάρουμε όλα με την σειρά:

1. Ναι κανονικά θα έπρεπε να είναι. Το θέμα είναι όμως ότι αυτό που λες ισχύει για πολύ λίγους σοβαρούς καθηγητές. Πχ. Τι δουλεία μπορεί να έχει ένας φιλόλογος στο σπίτι (στο λύκειο κιόλας) απο την στιγμή που γράφουμε έκθεση μια φορα το τετράμηνο αντε δύο
και ποτέ δεν παίρνει τα τετράδια να διορθώσει τις περιλήψεις των μαθητών? Άμα δεν διορθώνει κανενα γραπτό στο σπίτι τι άλλο κάνει? Βλέπει τα σχόλια στα κείμενα των κειμένων (τα οποία τα έχει έτοιμα απο προηγούμενη χρονιά?) ή ξαναδιαβάζει το συντακτικό μπας και το ξέχασε?

Άντε ας πούμε ότι ο φιλόλογος είναι σοβαρός και διορθώνει γραπτά και βάζει εκθέσεις στους μαθητές (που εννοείτε το κάνει πιο σπάνια απο αυτόν του φροντιστηρίου). Ο θρησκευτικός τι κάνει, η αγγλικός ? Στο δικό μου σχολείο πάντως το μόνο που κάνει είναι να μας δίνει μια φωτοτυπία με ασκήσεις Α senior στην οποία σελίδα φαίνεται το site απο τα οποία τα παίρνει. Αφού λύσουμε την συγκεκριμένη σελίδα την επόμενη φορά μας βάζει να δούμε ταινία και χάνουμε 3 μαθήματα...

Σκέψου δουλεία στο σπίτι για την συγκεκριμένη εε? Ο γυμναστής τι κάνει :clapup:?? ΣΚΕΨΟΥ ΤΩΡΑ αυτοί παίρνουν τα ίδια με τον σοβαρό φυσικό, φιλόλογο κτλπ. Και ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ απο αυτόν του φροντιστηρίου οι οποίοι ουσιαστικά κάνουν όλη την δουλεία...

2. Επιμένω στην άποψη μου. Ο καθηγητής του φροντιστηρίου που δουλεύει 9-10 ώρες την ημέρα πως αντέχει? 10x3= 30 ώρες γραφείου. Δεν πιστεύω να υπάρχει καθηγητής να το αντέχει αυτό...

3. Το μόνο πράγμα στο οποίο θα συμφωνούσα με μια τέτοια απεργία. Παρόλα αυτά με τόσες διακοπές θα το ξεπεράσουν...

4. Εμείς κάνουμε κατεύθυνση 22 άτομα στην τάξη και το μάθημα γίνεται μια χαρά όταν υπάρχει ικανός καθηγητής. Τώρα υπάρχουν πολλοί εκπαιδευτικοί που και με 10 άτομα να τους βάλεις αδυνατούν να διευθύνουν μια τάξη. Και όχι δεν είναι θέμα μαθήματος. Δεν κάνουν τα παιδιά φασαρία επειδή το μάθημα είναι γενικής. Εμείς στην κοινωνιολογία δεν κάνουμε φασαρία επειδή απλός ο καθηγητής μας είναι σοβαρός και ξέρει να διευθύνει. (και όχι δεν έχει φάει κανείς αποβολή απο τον συγκεκριμένο)

5. Προσωπικά θα συμφωνούσα αν αυτές οι δύο ώρες ήταν κατεύθυνσης ή έκθεση.

6. Είπαμε θα μπορούσαν να κάνουν ένα μήνα μάθημα για προετοιμασία του επόμενου χρόνου σε όσους μαθητές θα ήθελαν. Θα μπορούσαν να βοηθήσουν τους ομογενείς που γράφουν τον Σεπτέμβριο. Να μην αναγκάζονται να πηγαίνουν στα φροντιστήρια. Δουλεία υπάρχει αμα το θέλεις είναι το θέμα. Τους δύο μήνες χάρισμα!

Και εσείς ως καθηγητής του ιδιωτικού τομέα (φροντιστηρίου πιθανώς) που κάνετε διακοπές 1 μήνα το πολύ πως τα καταφέρνετε?
Δουλεύετε μεγαλύτερο ωράριο απο τους δημόσιους + έχετε περισσότερη δουλεία στο σπίτι αφού χρειάζεται να διορθώσετε περισσότερα γραπτά. Επίσης δουλεύεται και σε κάποιες αργίες ενώ οι συνάδελφοι σας. :whatever: .

Έχω πει απο την αρχή πως υπάρχουν και κάποιο καλοί καθηγητές. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι στο δημόσιο είναι για το τσίρκο.

1) Φιλόλογος δεν είμαι, αλλά μπορώ να σου αντιπαρατείνω αφενός το ότι ο φιλόλογος σε ένα μέσο σχολείο δεν έχει μόνο ένα τμήμα, ούτε και μόνο ένα μάθημα. Οι Θεολόγοι είναι ένας κλάδος που για μένα δεν θα έπρεπε καν να υπάρχει στην εκπαίδευση, και το θεωρώ μεμονωμένη περίπτωση. Όσο για τους Αγγλικούς, αν κρίνω από τους καθηγητές που είχα εγώ στο σχολείο, είχαν πολλές, μα πάρα πολλές διορθώσεις για το σπίτι.

2) Σου διαφεύγει ότι ο καθηγητής του φροντιστηρίου (ερχόμαστε στα δικά μου χωράφια τώρα) δεν έχει 22-30 παιδιά σε ένα τμήμα, αλλά πολύ λιγότερα, τουτέστιν έχουμε λιγότερες διορθώσεις (και ίσως, πιο δύσκολες βέβαια). Συν τοις άλλοις, για να ζήσει ένας καθηγητής του ιδιωτικού τομέα, δεν μπορεί να αρκεστεί στο φροντιστήριο, αλλά πρέπει να κάνει και ιδιαίτερα. Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

4) Τα 22 παιδιά για μένα είναι το όριο. Από κει και πάνω, δυσκολεύει πάρα πολύ. Αν το δοκιμάσεις, θα με καταλάβεις.

5) Δεν νομίζω να συμμερίζονται οι περισσότεροι μαθητές την άποψη αυτή.

6) Το ξαναλέω, όσο απαραίτητο είναι για σένα το να ξεκουραστείς, τόσο είναι και για τον καθηγητή. Το παράδειγμα που έφερα ήταν για να δείξει ακριβώς αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υπάρχουν πάντως διάφορες πρωτοβουλίες μαθητών που στηρίζουν την απεργία. :hmm:

Ενδεικτικά:

Η παιδεία στον καιρό του μνημονίου είναι άλλο ένα θύμα του καταρρέοντος καπιταλιστικού συστήματος που καταπιέζει ολόκληρη την κοινωνία,εργαζόμενους,μετανάστες, ανέργους,φοιτητές και μαθητές.

Το νέο νομοσχέδιο που προωωθεί η κυβέρνηση δεν θίγει μόνο τους καθηγητές μας αλλά και εμάς τους ίδιους του μαθητές. Αρκετοί εκπαιδευτικοί θα μείνουν άνεργοι ,σχολεία θα συγχωνευτούν,παιδιά θα αναγκάζονται να φοιτούν σε σχολεία εκτός της περιοχής όπου μένουν!

Σε κάθε τάξη θα υπάρχουν παραπάνω από 25 μαθητές. Ήδη αρκετά σχολεία κυρίως της επαρχίας αντιμετωπίζουν σοβαρές ελλείψεις σε γραφική ύλη.

Καθημερινά βλέπουμε συμμαθητές μας να λιποθυμούν από την πείνα,να μην μπορούν να συνεχίσουν την εκπαιδευσή τους και να παλεύουν δουλεύοντας για ένα εξασφαλίσουν κομμάτι ψωμί!

Μας προσφέρουν παιδεία που θέλει να μας μετατρέψει σε κινούμενες μηχανές που αποστηθίζουν ολόκληρες σελίδες ιστορίας,χωρίς να κατανοούν τι διαβάζουν. Υποδαυλίζουν την κριτική σκέψη μας.

Μας υποχρεώνουν να εγγραφόμαστε σε φροντιστήρια "αν θέλουμε να περάσουμε στο πανεπιστήμιο". Αφού αποφοιτήσουμε μας ρίχνουν στην αγορά εργασίας με 400 ευρώ και έπειτα μας στριμώχνουν στο ταμείο ανεργίας.

Ως εδώ!

Είμαστε δίπλα στους καθηγητές μας που αγωνίζονται κατά της υποβάθμισης της παιδείας.

Θα αντισταθούμε στο άθλιο και φασιστικό μέτρο της επικείμενης επιταξής τους! Ενάντια σε έναν κόσμο οργανωμένης σήψης,παλεύουμε για τις ζωές μας και το μέλλον μας!

Αυτονομη κινηση μαθητων

Εξουθενωμένοι είμαστε, πρόβατα και ρουφιάνοι όμως όχι ή γιατί να υποστηρίξουμε τον αγώνα

Είναι γνωστή η οικονομική και κοινωνική πραγματικότητα της Ελλάδας.. Ανεργία, υποβάθμιση του βιοτικού επιπέδου, συρρίκνωση του κράτους πρόνοιας, ξεπούλημα του δημοσίου συνθέτουν το μνημονιακό μωσαϊκό . Οι εκπαιδευτικοί όπως όλοι οι εργαζόμενοι δέχονται τα τελευταία χρόνια μια ανελέητη επίθεση στα εργασιακά τους δικαιώματα με αποκορύφωμα τις μεταρρυθμίσεις που ύπουλα θέλησε το υπουργείο να περάσει πριν τις πανελλήνιες που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει μείωση των μισθών τους(σημειωτέον ότι οι Έλληνες εκπαιδευτικοί παίρνουν τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη), συγχωνεύσεις και καταργήσεις σχολείων, μείωση των κονδυλίων για την παιδεία, αύξηση διδακτικού ωραρίου, υποχρεωτικές μεταθέσεις. Οι καθηγητές μας δώσαν σε εμάς τους μαθητές μα και σε ολόκληρη την κοινωνία το καλύτερο παράδειγμα προκηρύσσοντας απεργία, δείχνοντας τον δρόμο του συλλογικού αγώνα και όχι της ηττοπάθειας απέναντι στην βαρβαρότητα του μνημονίου και της “ανάπτυξης”.

Καλά όλα αυτά μα μές στις πανελλαδικές ρε παιδιά;

Πράγματι η παράταση του μαρτυρίου των πανελλαδικών είναι επώδυνη για όλους τους υποψηφίους. Μα δεν είναι επιλογή των καθηγητών. Οι εκάστοτε κυβερνήσεις όταν ήθελαν να περάσουν δυσμενές μεταρρυθμίσεις για τους καθηγητές το καναν πούστικα πριν τις πανελλαδικές..τυχαίο; Πόνταραν ακριβώς στις αντιδράσεις των “αγανακτισμένων” γονέων(αυτών που φωνασκούν σε κάθε κατάληψη), των πρόθυμων απεργοσπαστών και μερίδας μαθητών. Έτσι και η σημερινή κυβέρνηση ανταγωνιζόμενη σε αυταρχισμό αυτήν των στρατιωτικών προκήρυξε επιστράτευση των καθηγητών( τρίτη επιστράτευση μέσα σε λίγους μήνες!!) επικαλούμενη την ψυχική υγεία των μαθητών(!!). Συμπαραστάτες στην προσπάθεια καταστολής του αγώνα των καθηγητών τα καναλία που από την πρώτη στιγμή πέσαν να τους φάνε προσποιούμενοι ενδιαφέρον για εμάς.

μα για πόσο χάπατα μας περνάνε;

Αυτοί που μας μπούκωσαν από το δημοτικό με φροντιστήρια, έφτασαν στον πάτο την ποιότητα της δημοσίας παιδείας, μας ανάγκασαν να αποστηθίσουμε ένα κάρο μπαρμπούτσαλα για να ανταγωνιστούμε τους συμμαθητές μας μπάς και μπούμε σε καμιά σχολή οπού πλέον και οι στοιχειώδεις παροχές καταργήθηκαν(σίτιση, στέγαση, συγγράμματα)και να βγούμε εν τέλει άνεργοι πτυχιούχοι (65% η ανεργία στους νέους..) ή στην καλύτερη δούλοι για 350 ευρώ είναι δυνατόν να έχουν μούτρα να υποστηρίξουν πως νοιάζονται για την ψυχική μας υγεία;; Είναι δυνατόν να λένε πως βάζουν πάνω από όλα το κοινωνικό σύνολο αυτοί που πετσόκοψαν μισθούς και συντάξεις, που κατήργησαν κάθε κοινωνική παροχή και που διέλυσαν κάθε διαμαρτυρία με χημικά και ξύλο;;Και αν δεν σέβονται την νοημοσύνη μας δεν σέβονται τα τρια εκατομμύρια συμπολιτών μας που βρίσκονται στα πρόθυρα της εξαθλίωσης ή τουλάχιστον την μνήμη όσων αυτοκτόνησαν για οικονομικούς λόγους;
Είναι χρεός μας να συμπαρασταθούμε στους καθηγητές όπως και σε κάθε κλάδο που αγωνίζεται. Δεν πρόκειται απλά για έναν συντεχνιακό αγώνα, αλλά για αγώνα υπεράσπισης της δημόσιας παιδείας. Η νίκη τους θα είναι νίκη για όλη την κοινωνία μιας θα δείξει πως η μνημονιακή πολιτική δεν είναι ανίκητη. Η Ισπανία δείχνει τον δρόμο όπου η ισπανική κυβέρνηση πήρε πίσω την εκπαιδευτική μεταρρύθμιση μπροστά στο μέτωπο καθηγητών-μαθητων-γονέων..

ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΕΡΓΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ

ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΜΑΘΗΤΩΝ 4ου ΛΥΚΕΙΟΥ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΕΧΟΥΜΕ ΧΟΥΝΤΑ,ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ;;



Η τρικομματική κυβέρνηση της συμφοράς,ώς πιστό και υπάκουο σκυλί της τροικα,του ΔΝΤ και της ΕΕ,συνεχίζει το καταστροφικό της έργο στην προσπάθεια της σωτηρίας της χώρας.Καταπατά όσα δικαιώματα έιχαν κερδηθεί με χρόνο,αίμα και αγώνες και φέρνει την κοινωνίας αρκετές δεκάδες χρόνια πίσω.



Η κυβέρνηση,με ένα νέο κόλπο,επιστρατεύει όσους κλάδους τολμήσουν να απεργήσουν,διεκδικώντας τα δίκαια αιτήματα του.Η απεργία των εργαζομένων στο Μετρό κρίθηκε ως παράνομη και καταχρηστική και η λύση ήταν η επιστράτευση των εργαζομένων καθώς και η παρέμβαση ΜΑΤ και ΕΚΑΜ στο αμαξοστάσιο στα Σεπόλια.Παρόμοιο σκηνικό εμφανήστηκε και στο λιμάνι του Πειραιά μετά από την πολυήμερη απεργία που πραγματοποίησαν οι εργαζόμενοι,με τα φύλλα της επίταξης να φτάνουν στα χέρια τους.



Αυτή τη φορά συνέβη κάτι ανήκουστο στα χρονικά του συνδικαλιστικού κινήματος.

ΕΠΙΤΑΞΗ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΕΡΓΙΑ...

Η συνδικαλιστική ένωση των καθηγητών μας(ΟΛΜΕ)μετά από ένα διήμερο συζητήσεων αποφάσισε μια 24ωρη απεργία στις 17 Μαη,ημέρα εκκίνησης των Πανελληνίων και μια πενθήμερη απεργία την επόμενη βδομάδα,20-24 Μάη.



Και από αυτή τη στιγμή και ύστερα,άρχισε ο πόλεμος λασπολογίας από τα παπαγαλάκια των Μέσων Αποχαύνωσης και όχι Ενημέρωσης όπως αυτοαποκαλούνται,τα κομματόσκυλα που καταλαμβάνουν τα πάνελ των καναλιών,τις εφημερίδες,τα σάιτ στο ίντερνετ...

Όλοι τους μιλάνε για τους καθηγητές μας,σαν να είναι οι χειρότεροι των χειροτέρων.Λένε πως διαμαρτύρονται επειδή τους αυξάνονται κατά δύο,οι ώρες της εργασίας και ότι αντιδρούν επειδή μια ζωή είχαν συνηθίσει στο καθισιό και το αραλίκι.
Κανείς από δ’αύτους όμως δεν αναφέρεται στις 5.000 υποχρεωτικές μεταθέσεις των καθηγητών και στις 10.000 απολύσεις που έχουν δρομολογηθεί.

Ξαφνικά,όλοι τους νοιάστηκαν για την υγεία μας,την ταλαιπωρία την οποία περνάμε όλη τη χρονιά και για το ότι αν δεν δώσουμε πανελλήνιες θα είναι καταστροφικό για εμάς και τις οικογένειες μας.

Εμείς ,ως Πρωτοβουλία Ανένταχτων Μαθητών έχουμε να θέσουμε ορισμένα ερωτήματα , όχι μόνο στην πολιτική ηγεσία του τόπου αλλά και σε εκείνους τους συμμαθητές μας που έχουν προβεί σε ένα ανελέητο «κράξιμο» των καθηγητών μας ,θεωρώντας τους ως «καλοβολεμένους» , «ανίδεους» και παρόμοια περιφρονητικά επίθετα.

· Νοιαστήκατε για την υγεία μας ,στα τέλη της σχολικής χρονιάς ,ενώ κατά τη διάρκεια της ,συμμαθητές μας έρχονταν και έφευγαν από το σχολείο με άδειο στομάχι καθώς δεν ήταν σε θέση οι γονείς τους να τους παρέχουν το λεγόμενο «χαρτζηλίκι» με συνέπεια πολλοί από αυτούς να λιποθυμούν ακόμα και μέσα στη σχολική αίθουσα

· Έχετε ως επιχείρημα τις επιβαρυμένες τσέπες των γονιών μας ,που θα κληθούν να πληρώσουν περισσότερα χρήματα για την παραπαιδεία (φροντιστήρια ,ιδιαίτερα) κατά τη διάρκεια των ημερών της απεργίας ,χωρίς να αναλογίζεστε τα χρήματα που έχουν διατεθεί από τις αρχές του περασμένου καλοκαιριού

· Θέλετε να γίνουν οι εξετάσεις για να ανταμοιφθούν οι κόποι μας όλη τη χρονιά και φυσικά χωρίς να γνωρίζετε τις δυσκολίες τις οποίες περάσαμε.
Απολυμένοι γονείς ,δανεικά χρήματα από συγγενείς ,φίλους, γείτονες για να πληρωθούν τα φροντιστήρια μας ,τους μήνες του χειμώνα δεν υπήρχαν χρήματα για πετρέλαιο και πολλά σπίτια συμμαθητών μας ήταν παγωμένα ,διακοπές ρεύματος λόγω της μη δυνατότητας κάλυψης των λογαριασμών της ΔΕΗ.

· Αν υποκύψουν οι καθηγητές μας στα εκβιαστικά διλλήματα της κυβέρνησης ,θα είναι μια ήττα για το συνδικαλιστικό κίνημα καθώς και για το μέλλον των αγώνων της νεολαίας για τη διεκδίκηση της δωρεάν παιδείας που μας ανηκει…

· Κλείνοντας ,να υπενθυμίσουμε στους συμμαθητές μας ,πως ακόμα και να περάσουν σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ και να ολοκληρώσουν τις σπουδές τους ,τι τους κάνει να πιστεύουν πως θα αποκατασταθούν και επαγγελματικά όταν 2 στους 3 νέους (το 67%) είναι άνεργοι….

Η παραίτηση σε αυτόν τον αγώνα μπορεί να αποβεί μοιραία και να υποθηκεύσει το μέλλον όλης της νεολαίας.Ας παρατήσουμε τις εξετάσεις και ας βγούμε στους δρόμους και στα πεζοδρόμια δίπλα στους καθηγητές μας ,να πάρουμε μαζί και τους γονείς μας και να δημιουργήσουμε ένα μεγάλο και ορμητικό ποτάμι που θα τους πνίξει.

Καλούμε τους καθηγητές μας να μην υποκύψουν στα βρώμικα εκβιαστικά διλλήματα που τους θέτονται..Τους καλούμε αύριο στις τοπικές ΕΛΜΕ να ψηφίσουν υπέρ της απεργίας και να είναι σίγουροι πως θα τους υποστηρίξουμε ,με συμμετοχή στις κινητοποιήσεις τους ,καταλήψεις σχολείων ,δημαρχείων ,γραφείων δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης.

Καθηγητές ΓΕΡΑ!!!!
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΑΓΩΝΑ ΣΑΣ…

ΟΛΟΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΔΕΥΤΕΡΑ 13 ΜΑΗ ΣΤΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΤΗΣ ΟΛΜΕ(ΕΡΜΟΥ ΚΑΙ ΚΟΡΝΑΡΟΥ) ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΜΑΣ,ΤΟΥΣ ΣΥΜΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ,ΤΑ ΑΔΕΡΦΙΑ ΜΑΣ,ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ…
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΣΑΣ
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ..



Πρωτοβουλία Ανένταχτων Μαθητών

Ανακοίνωση μαθητών από το 2ο ΓΕΛ Πολίχνης
-----------------------------------------------------------------------------
Ως μαθητές σε αυτή τη συγκυρία που έχει δημιουργηθεί, να αναλύεται ένα τόσο μεγάλο ζήτημα για την παιδεία από ολόκληρη την κοινωνία, δεν μπορούμε να είμαστε απόντες. Θέλουμε να μιλήσουμε και αυτή τη φορά να ακουστούμε. Δείξτε στη φωνή μας το ενδιαφέρον που δείχνετε στις μεσημεριανές εκπομπές και στα δελτία ειδήσεων, θα είμαστε ικανοποιημένοι.

Σ' αυτό το κείμενο δε θα βρείτε την άποψη των μαθητών που καταδικάζουν την απεργία των εκπαιδευτικών. Όχι γιατί δεν τη σεβόμαστε, μα γιατί τα μέσα ενημέρωσης φρόντισαν μέσα από βαρύγδουπους τίτλους και θλιβερές εικόνες να σας την γνωστοποιήσουν, δίνοντάς σας το δικαίωμα να καταριέστε και να καταδικάζετε εύκολα και άκριτα τον αγώνα των εκπαιδευτικών ή καλύτερα των καθηγητών και των δασκάλων μας.

Προσπάθησαν να σας πείσουν πως η κυβέρνηση και ο υπουργός παιδείας νοιάζονται περισσότερο για εμάς απ' όσο νοιάζονται οι καθηγητές μας. Ίσως και να τα κατάφεραν. Μα γι' αυτό σας μιλάμε, για να σας πούμε πως δεν είναι έτσι. Η κυβέρνηση και κάθε άλλη εξουσία δεν μας γνωρίζουν και ούτε θέλησαν να μας γνωρίσουν. Δεν ξέρουν τα ονόματα μας, τα όνειρά μας. Δεν ήταν εκεί δίπλα μας, μια ολόκληρη χρονιά, να μας υπενθυμίζουν τα SOS των μαθημάτων και της ζωής, να μας επιβραβεύουν για κάθε επιτυχία μας, να νιώθουν περήφανοι για εμάς. Οι καθηγητές μας, όμως, ήταν όλα αυτά. Ήταν και ακόμα περισσότερα. Τόσες γιορτές κάναμε μαζί τους, τόσες δραστηριότητες, μας έμαθαν και τους μάθαμε. Θυσίασαν χρόνο απ' την οικογένειά τους ή οποιαδήποτε προσωπική ασχολία τους για να δουλέψουμε μαζί. Για να ολοκληρώσουμε όλα αυτά που δεν προλαβαίναμε να κάνουμε στο πιεσμένο, καθημερινό εφτάωρο. Πράγματα δημιουργικά, αυθεντικά και ουσιαστικά, όχι παπαγαλίες. Δραστηριότητες που έγιναν με καθαρό και βαθύ ενδιαφέρον, προσωπικό κόπο.

Και τώρα προσπαθείτε να μας πείτε πως αυτοί, οι ίδιοι άνθρωποι, δεν ενδιαφέρονται για εμάς και τις προσπάθειες μας. Λυπούμαστε που δεν σας πιστεύουμε, μα αν είναι μόνοι τους σ' αυτόν τον αγώνα τότε είναι και οι μόνοι που νοιάζονται για εμάς και το μέλλον μας. Η απεργία των καθηγητών μας δεν έχει ωφελιμιστικό χαρακτήρα. Αντίθετα, υπερασπίζεται όλα εκείνα που κατάπιε η ελληνική κοινωνία τρία χρόνια τώρα και δεν μίλησε, μην της πάρουν το σπίτι, μην της κόψουν το ρεύμα, μην την βρουν στη γωνία και την δείρουν για την αντίδρασή της. Η απεργία αυτή προσπαθεί να διασώσει ένα ίχνος αξιοπρέπειας που απέμεινε σε κάποιους ανθρώπους και δεν δέχονται να παραδώσουν το δημόσιο σχολείο στις πιο άθλιες συνθήκες που μπορεί να λειτουργήσει.

Εμείς απ' αυτή την προσπάθεια, είτε τελικά είναι νικηφόρα είτε όχι, παίρνουμε ένα μάθημα. Ίσως το σημαντικότερο απ' όλα αυτά τα ταλαιπωρημένα σαρανταπεντάλεπτα. Τον αγώνα να κατακτήσεις κάτι καλύτερο και να αντισταθείς στην εξαθλίωση που τείνει να επιβληθεί. Είναι ένα μάθημα για όλες τις ηλικίες και ολόκληρη την ελληνική κοινωνία. Αν σιωπήσουμε ξανά, μπορεί να μη βρούμε άλλες ευκαιρίες για να αντιδράσουμε ώστε να καταφέρουμε την ανατροπή αυτής της συνεχώς φθίνουσας πορείας. Πείτε μας ονειροπόλους, αλλοπαρμένους ή ξεχασμένους επαναστάτες μιας άλλης εποχής. Μα, μην μας λέτε θύματα. Είμαστε μαθητές και όχι θύματα αυτού του αγώνα. Η μαθητική κοινότητα θα βγει κερδισμένη αν αυτή η προσπάθεια επιτύχει. Θα έχει κερδίσει πολύ μεγάλο έδαφος ώστε να αναζητήσει ένα καλύτερο εκπαιδευτικό σύστημα και καλύτερες συνθήκες μάθησης.

Κι όσο για τους κακόπιστους, που θα διαβάσουν αυτό το κείμενο, είμαστε μαθητές που πήραν μια πρωτοβουλία να πουν αυτό που πιστεύουν όχι χειραγωγούμενα πιόνια. Και κάτι τελευταίο, δεν τα λέμε όλα αυτά για να γλιτώσουμε τις εξετάσεις. Οι εξετάσεις είτε έρθουν σε μια βδομάδα είτε σε τρεις θα είναι το ίδιο αποτυχημένες στα μάτια όλων των μαθητών, ακόμα και όσων διαφωνούν με αυτήν την απεργία.
Απλώς θέλαμε να ακούσετε πως είμαστε εδώ και στηρίζουμε τους καθηγητές μας.

Με εκτίμηση,
Μαθητές υπέρ της απεργίας των καθηγητών μας.

(Οι ανακοινώσεις είναι απ΄το κεντρικό του indy για την απεργία της ΟΛΜΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katelovea7

Νεοφερμένος

Η Katelovea7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεδομενου οτι παιδια στην τριτη λυκειου, απο το αγχος παιρνουν χαπια, δυσκολευομαι να παρω το μερος οποιουδηποτε προσπαθει να μας τεντωσει περισσοτερο τα νευρα. Πες το ΟΛΜΕ, πες τον μνημονιο, πες τον κυβερνηση, πες τον κυρα-Κατινα, θελω απλα να τελειωνω, να δωσω εξετασεις για τις οποιες ετοιμαζομαι 1- 1,5 χρονο τωρα. Χωρις πολλα πολλα. Καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια. Απλα οι καθηγητες μας, ειναι διπλα μας ενα χρονο τωρα και ξαφνικα ακουμε απεργια!!! Ελεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ειναι λιγοι οι καθηγητες για τους οποιους θα μπορουσα να κατεβω ακομη και στους δρομους να διαμαρτυρηθω. Γιατι στην πλειοψηφια τους οι καθηγητες (που εχω γνωρισει, ας μην ειμαι απολυτος) ήταν ενα μάτσο @@ κυριολεκτικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΝΙΚΟΣ Σ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΝΙΚΟΣ Σ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Δεδομενου οτι παιδια στην τριτη λυκειου, απο το αγχος παιρνουν χαπια, δυσκολευομαι να παρω το μερος οποιουδηποτε προσπαθει να μας τεντωσει περισσοτερο τα νευρα. Πες το ΟΛΜΕ, πες τον μνημονιο, πες τον κυβερνηση, πες τον κυρα-Κατινα, θελω απλα να τελειωνω, να δωσω εξετασεις για τις οποιες ετοιμαζομαι 1- 1,5 χρονο τωρα. Χωρις πολλα πολλα. Καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια. Απλα οι καθηγητες μας, ειναι διπλα μας ενα χρονο τωρα και ξαφνικα ακουμε απεργια!!! Ελεος
ΣΩΣΤΟΣ!!! Και οι ελάχιστοι καθηγητές που ήταν πραγματικά δίπλα μου στην 1η προσπαθειά μου ούτε που θα σκεφτόντουσαν να παρατείνουν μιά τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία ούτε μέρα. Και χτες που πέρασα βόλτα από το σχολείο το ίδιο μου είπαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Υπέρ της απεργίας μέσα στις πανελλαδικές εξετάσεις τάχθηκαν οι περισσότερες τοπικές ΕΛΜΕ σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα των συνεδριάσεών τους.​

Αύριο το πρωί στις 10.00, οι πρόεδροι των ΕΛΜΕ θα καταθέσουν τις απόψεις των συναδέλφων τους στην γενική συνέλευση της διοίκησης της ΟΛΜΕ που θα πραγματοποιηθεί σε κεντρικό ξενοδοχείο της Αθήνας.


https://www.zougla.gr/greece/article/ta-prota-apotelesmata-ton-elme
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top