ΣΥΡΙΖΑ: Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έτσι γενικά θέλω να απευθυνθώ. Αφού θες συγκεκριμένα, να σου απευθυνθώ συγκεκριμένα λοιπόν.

Μήπως το 2011 έφερνε λίγο σε ΣΥΡΙΖΑ ο Αντωνάκης;



Το πουλί μας και την υπογραφή μας προσέχουμε πού τα βάζουμε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.

Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του.

Την υπογραφή του ο Αντωνάκης την έβαλε τόσο μα τόσο εύκολα...

Αυτοδιαψεύδεσαι. Όπως και ο ίδιος ο Κομανέτσης. Μνημόνιο = ξεπούλημα πατρίδας. Πρέπει να είσαι τραγικά άσχετος από body language πάντως για να μας λες ότι "φυσιογνωμικά" δεν εξαπατεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Αυτοί που κατακρίνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, έχουν το θάρρος να μας πουν τι θα ψηφίσουν; Εγώ πχ που τον έχω κατακρίνει αρκετές φορές μέσα από τα post μου και λέω πάντοτε ότι διαφωνώ ΚΑΘΕΤΑ σε εθνικά και μεταναστευτικά θέματα και όχι μόνο (έχω κατηγορήσει και τον δήθεν δημοκρατισμό του Τατσόπουλου και άλλων μελών του που κατεβάζουν ως ψηφοφόρους Τούρκους ακροδεξιούς!!!), ψήφισα Αν.Ελ. στις προηγούμενες εκλογές. Πλέον όμως έχω φτάσει στο σημείο να μην εμπιστεύομαι αρκετά ούτε αυτούς και είμαι πιο αναποφάσιστος από ποτέ με αποτέλεσμα ακόμα να μην έχω καταλήξει. Εσείς που καταφέρεστε με τέτοιο πάθος εναντίον του ΣΥΡΙΖΑ, πείτε μας σας παρακαλώ και τι ψηφίζετε και γιατί. Γιατί αν είστε κρυφοπασόκοι ή κρυφονεοδημοκράτες, να ξέρουμε αν είναι να σας πάρουμε στα σοβαρά ή όχι.

Αυτό που είπε το παιδί από πάνω, πως αν ο ΣΥΡΙΖΑ μας προδώσει και αυτός, στις επόμενες εκλογές η χ.α. θα πάρει 20% δεν είναι καθόλου αστείο ούτε σενάριο φαντασίας. Είναι ενδεχόμενη πραγματικότητα.

εγώ την Δημιουργία Ξανά θεωρώ το σοβαρότερο κόμμα μέχρι στιγμής και μάλλον για εκεί το πάω, αν και ομολογώ πως είμαι αρκετα προβληματισμένος. Και η Δημ.Αρ μου είναι συμπαθής ιδεολογικά, αν και ο Κουβέλης με έχει απογοητεύσει τελευταία. Ο Σαμαράς προσωπικά δεν μου εμπνέει καμμία εμπιστοσύνη, άλλα αν μ έβαζες να επιλέξω μεταξύ ΝΔ κα ΣΥΡΙΖΑ, θα το ριχνα ΝΔ δαγκωτό, ο ΣΥΡΙΖΑ εμένα με φοβίζει και εξήγησα γιατί - θεωρώ πως η εφαρμογή μίας φιλομεταναστευτικής-"χαλαροαστυνομικής" πολιτικής είναι εμμέσως ψήφος στην Χ.Α, εκτός αν κάποιος ζει στον κόσμο του και δεν βλέπει τι γίνεται. Μόνο και μόνο για τα ζητήματα ασφάλεια και μετανάστευση σαφώς προτιμώ την ΝΔ και τους Αν. Ελ αν θες, κάποιον πιο δεξιό τέλος πάντων.
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να παίρνουμε ή όχι κάποιον στα σοβαρά ανάλογα με το αν ψηφίζει ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ, αν το πάμε έτσι κι εγώ μπορώ να υποστηρίξω ότι είναι εντελώς αστείο να παίρνουμε στα σοβαρά κάποιον που ψηφίζει ΚΚΕ ή ΣΥΡΙΖΑ, άλλα νομίζω ότι είναι πολύ ρηχή αυτή η προσέγγιση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
“Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα”

  1. Ναι ρε. Το σκέφτηκα. Το σκέφτηκα καλά. Θα ψηφίσω τον Αλέξη Τσίπρα. Μαζί με τις συνιστώσες. Και τη συνισταμένη. Και τον κύκλο. Τους βαρέθηκα όλους. Μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ θα μας χαρίσει την ευημερία, την ευτυχία και την ευμάρεια που είχαμε και μας έκλεψαν.
  2. Μόνο ο ΣΥΡΙΖΑ εγγυάται το να γίνουμε τόσο καλός επίγειος παράδεισος που θα τον δει ο Θεός και από τη ντροπή του θα ρίξει λουκέτο στον επουράνιο.
  3. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί όταν το παλικάρι από την Παιανία υπερασπίστηκε το σπίτι του από τους κλέφτες που τοποθέτησαν ευγενικά το μαχαίρι στο λαιμό της μάνας του, έβγαλε ανακοίνωση που τον χαρακτήριζε ως δολοφόνο.
  4. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει που ακούγονται πολλά, διαφορετικά και ενδιαφέροντα. Ο Λαφαζάνης σου λέει ότι θα κάψει το μνημόνιο και ο Παπαδημούλης ότι θα το επαναδιαπραγματευθεί. Είναι δυνατόν να πλήξεις ποτέ;
  5. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί τους αρέσει ο τζόγος όπως και σε όλους τους Έλληνες. Ο βουλευτής Μπαλάφας είπε πως θα κόψουμε τους εξοπλισμούς και θα ρισκάρουμε με την Τουρκία. Και η Τουρκία θα ρισκάρει μαζί μας αλλά ο ΟΠΑΠ θα το δίνει 1,05. Όταν ο Τούρκος θα σηκώσει 10 αεροπλάνα και εσύ ένα ανεμόπτερο, ούτε καν παραδοσιακό ντέρμπι δεν το λες. Καλά έκανε ο βουλευτής Μπαλάφας – εσύ τον ψήφισες φίλτατε Έλληνα – καθώς η Τουρκία είναι υπόδειγμα καλού γείτονα. Μας στέλνει καθημερινά τουρίστες και τα αεροπλάνα της περιπολούν πάνω από τα νησιά μας και αν συμβεί το παραμικρό ειδοποιούν τις ελληνικές αρχές να επέμβουν.
  6. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι βαθιά θρησκευόμενος. Κατά την ορκωμοσία στη βουλή μόλις είδε τον Σταυρό, του ήρθε αναγούλα.
  7. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί καλά θα κάνει να πάρει 1.200 ευρώ το χρόνο από όσους έχουν 20.000. Εγώ έχω στην τράπεζα 19. Βέβαια όταν πέσαμε να φάμε τον ΓΑΠ, μας είχε ζητήσει 2%. Τα χίλια διακόσια στις είκοσι χιλιάδες είναι 6%. Εντάξει θα σου πω την αλήθεια έχω 5 19αρια σε διαφορετικές τράπεζες και δεν θα με βρει ποτέ. Εσύ βέβαια, μπορείς να τον ψηφίσεις.
  8. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλουν την αποστρατικοποίηση των νησιών. Αυτό άλλωστε είναι ένα πάγιο αίτημα της Τουρκίας με το οποίο τα παιδιά των συνιστωσών συντάσσονται πλήρως. Και εμείς κυρίες και κύριοι, τους ακούμε τους γείτονές μας και τους κάνουμε τα χατίρια και ρισκάρουμε.
  9. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι πολύ πληκτική η ήρεμη ζωή. Δεν αντέχεται ρε φίλε. Μου λείπουν οι μολότοβ, οι πυρκαγιές στο κέντρο της Αθήνας, τα μπάχαλα. Νοσταλγώ τους μετανάστες της Υπατίας, τι ωραίο σόου τότε, και το πώς μπλοκάρεται μια επένδυση για ένα έργο. Ευτυχώς που δεν έγινε το γήπεδο του Παναθηναϊκού και το έργο της διπλής ανάπλασης καθώς θα καταστρεφόταν η αποικία των χιλιάδων κορμοράνων που κατοικούσαν στον Βοτανικό. Οι ευαίσθητοι καταγγέλοντες του Σύριζα, φαντάσου δηλαδή, ούτε καν έμεναν στην περιοχή αλλά για λόγους ευαισθησίας δεν δίστασαν να βγουν μπροστά για χάρη των πτηνών.
  10. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πιστεύω ότι όντως οι Ευρωπαίοι μπλοφάρουν. Το είδες και με την απόλυτη διάλυση του συστήματος υγείας. Είναι ψέματα όσα γράφονται για τα φάρμακα των καρκινοπαθών. Η αλήθεια είναι πως από το περίσσευμα των χρημάτων, η διαφωνία ήταν αν θα πληρώνουν 2 ευρώ συμβολικά ή αν θα ήταν τελείως δωρεάν.
  11. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λατρεύω τη γνώση του στην αγγλική γλώσσα. Να, τώρα τον φαντάζομαι να μιλάει στο γιούρογκρουπ και τρέμω. Και οι Ευρωπαίοι θα τρέμουν βέβαια. Από τα γέλια. Μαντάμ Μέρκελ, σπάστα και ξαναρίχτα αγαπούλα.. Όταν είχαμε τον Γιώργο Παπανδρέου σας χάλαγε. Για αυτό θα βγάλουμε τον Αλέξη που δεν έχει ιδέα.
  12. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί δεν θέλω να χαθούν παλιόφιλοι από το παρελθόν. Το ένδοξο παρελθόν που ζούσαμε στα δέκα αστέρια. Ο Φωτόπουλος, ο μέγας άρχοντας του συνδικαλισμού στην Ελλάδα, πηγαίνει στον Αλέξη. Κάτι θα ξέρει. Ο Κοτσακάς ήταν επι ΠΑΣΟΚ υφυπουργός Εργασίας και υπουργός Αιγαίου. Οι συκοφάντες λένε πως ήταν και στενός συνεργάτης του Άκη αλλά αυτά μην τα πιστεύεις. Ο Χωραφάς εκτός από συνεργάτης ήταν και σύμβουλος του Άκη αλλά αυτά είναι αθλιότητες. Ο Γιώργης ο Ραφτόπουλος ήταν άλλος ένας διακεκριμένος συνδικαλιστής, πρώην πρόεδρος της ΓΣΕΕ γαρ και παραλίγο να μας αφήσει χρόνους από τη 17Ν. Περασμένα ξεχασμένα. Τον Κουρουμπλή και την Κατσέλη τους ξέρεις. Τους είδες στα έδρανα του ΠΑΣΟΚ. Θα τους ξαναδείς στα έδρανα του Αλέξη.
  13. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει ως άποψη ο αριθμός των 12 συνιστωσών. Θέλω να τολμήσω να είμαι η 13η συνιστώσα. Και δεν είμαι μαυρόγατα. Μου αρέσει αυτός ο συμβολισμός που ούτε καν ξέρεις ποιος είναι ποιος. Κάτι σαν μυστική αδελφότητα.
  14. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλω να ελπίζω πως θα είμαι ένας από τους 100.000 που θα προσλάβει στο Δημόσιο. Κατά προτίμηση στην Ολυμπιακή γιατί από μικρός μου άρεσαν τα αεροπλάνα.
  15. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα ξαναφέρει στο κράτος εταιρείες όπως η Ολυμπιακή και ο ΟΤΕ. Αξέχαστες εποχές. Τότε που κάθε πτήση της ΟΑ ήταν ένα έπος. Εντάξει το αεροπλάνο πέταγε, ήταν θέμα χρόνου. Αορίστου αλλά χρόνου. Κανονίζαμε θυμάμαι ένα σωρό πράγματα πριν από την πτήση καθώς ξέραμε ότι μετά από 3 ώρες από την προγραμματισμένη ώρα θα πέταγε. Ξέρεις πόσοι Έλληνες επιμορφώθηκαν τότε διαβάζοντας βιβλία στο αεροδρόμιο; Να γιατί έπεσε το επίπεδο της παιδείας μας. Θυμάμαι και εκείνον τον ΟΤΕ. Τι ωραία… Δεν είχαμε καμία εξάρτηση από την τεχνολογία. Τους φώναζες να σου επισκευάσουν το αναλογικό τηλέφωνο και έρχονταν μετά από 20 μέρες..
  16. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα πάρει λέει πίσω τον ΟΤΕ. Δεν ξέρω πως ακριβώς θα πετάξει έξω τη Ντόιτσε τελεκομ. Θα την πληρώσει; Θα της κάνει έξωση; Θα φέρει τον Κασιδιάρη να τη βγάλει έξω;
  17. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ο φόρος στο 1% του τζίρου των επιχειρήσεων και όχι ας πούμε στα καθαρά κέρδη, είναι μια μικρή λεπτομέρεια που όσες εταιρείες την κουτσοβγάζουν ισα ισα, θα αγοράσουν λουκέτα στα χρώματα του ουράνιου τόξου. Καλά λέει. Όλοι οι Έλληνες την είδαν επιχειρηματίες. Κάθε μισό μέτρο και μαγαζί. Ε, όχι. Να πάτε να γίνετε υπάλληλοι ρε!
  18. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ούτε ένας στην Ευρώπη, ακόμα και στα συγγενή και αδελφά κόμματα του Αλέξη, δεν άκουσα να κάνουν μια δήλωση στήριξης, κάτι. Άρα έχει δίκιο! Μόνος του και όλοι σας ρε!
  19. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ήταν αναφανδόν υπερ του σχεδίου Ανάν. Οι Κύπριοι που το απέρριψαν ήταν ηλίθιοι που δεν άκουσαν τον Αλέξη και τώρα θα είχαν από τρεις πόρσε ο καθένας. Αν είχαν δεχθεί το σχέδιο Ανάν, σήμερα θα μπορούσαν οι Κύπριοι να έχουν ΑΟΖ; Ε; Ε;
  20. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχει άποψη. Θέλει να καταγγείλει μια δανειακή σύμβαση κατά τη στιγμή που έχουμε πάρει ήδη πάνω από τα μισά και μας κούρεψαν πάνω από 100 δις χρέος. Είμαι σίγουρος ότι αυτή η καταγγελία θα γίνει δεκτή με ζητωκραυγές στην Ευρώπη.
  21. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί και εγώ ρε αδερφέ δεν γουστάρω την ελληνική τηλεόραση. Θέλει λέει να ζητήσει 500 εκατομμύρια για τηλεοπτικές άδειες. Τα έσοδα από τις διαφημίσεις την ιδιωτικής τηλεόρασης είναι 100 εκατομμύρια και δίνουμε στην κρατική 300. Μέχρι τα 500 υπάρχει μια σχετική απόσταση αλλά είμαι σίγουρος πως θα βρεθεί ένας τρόπος να καλυφθεί. Στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί είναι. Και τα κανάλια και οι δημοσιογράφοι. Ας μείνουν οι 902 και η Αυγή, άντε και για λόγους παράδοσης ο Ριζοσπάστης και είμαστε μια χαρά.
  22. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχω κάτι γνωστούς στην Ιταλία και στη Γερμανία και μου γράφουν στο δίκτυο: Άντε να γυρίσετε στη δραχμή να πάρουμε τσάμπα ένα εξοχικό στη Σαντορίνη και στη Μύκονο.
  23. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα χορηγήσει ταξιδιωτικά έγγραφα στους λαθρομετανάστες. Ως επίσημο ταξιδιωτικό έγγραφο ενός κράτους, τα τελευταία δέκα χιλιάδες χρόνια είναι το διαβατήριο. Οπότε να τους δώσουμε και την υπηκοότητα, να τους αφήσουμε εδώ, έτσι και αλλιώς χάλια την έχουμε κάνει την Ελλάδα, και να φύγουμε εμεις. Άλλωστε έχουμε τόσο μεγάλη ακτογραμμή που όλοι χωράμε. Ισα ισα που η χώρα μας είναι αραιοκατοικημένη. Από τα 11 εκατομμύρια τα 8 είναι στην Αθήνα. Έτσι θα κάνουμε την πραγματική αποκέντρωση. Αντί να φύγουν οι Πακιστανοί από την Αθήνα, που είναι πάρα πολύ δύσκολο πια, ας φύγουν οι Έλληνες. Να πάνε στα χωριά τους να καλλιεργήσουν ραπανάκια.
  24. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ούτε και σε μένα αρέσουν οι παρελάσεις και νομίζω ότι ήταν πολύ πιο διασκεδαστικό το θέαμα νεράντζια vs πολιτικών. Το ότι ανοίγει ο ασκός του Αιόλου και μπορεί αύριο να έχουμε το μάτς Χρυσαυγίτες vs Συριζαίων θα είναι μια καλή αρχή για να ξεχρεώσει το ελληνικό κράτος αφού όλος ο πλανήτης θα το παίζει στοίχημα.
  25. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λατρεύω το τι λένε για το μνημόνιο. Θα το καταγγείλουμε. Όχι μωρέ, θα κάνουμε πολιτική καταγγελία. Θα το επαναδιαπραγματευθούμε. Θα το ξαποστείλουμε στον αγύριστο. Δεν θα πάμε με τσαμπουκά στην Ευρώπη. Χάρηκα Καλιαμάγκουρας.
  26. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να κάνει δραστικές περικοπές στις αμυντικές δαπάνες και να επιδιώξει την πραγματικά καλή γειτονία με τους Τούρκους. Και αυτοί το θέλουν είναι η αλήθεια. Τη Θράκη να την κάνουν Κόσοβο. Στο Καστελόριζο αν κηρύξουμε ΑΟΖ θα γίνει πόλεμος. Τα πολεμικά τους πλοία κόβουν βόλτες μέχρι το Σούνιο και τα πολεμικά αεροπλάνα τους στέλνουν φιλιά καθημερινά πάνω από τα νησιά μας.
  27. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να καταργήσει την στρατιωτική θητεία και να την αντικαταστήσει με την κοινωνική υπηρεσία. Σύμφωνοι. Να κάνουμε όλοι σεμινάρια για μάγειρες, σερβιτόροι και μπαρμεν να σερβίρουμε τους Τούρκους. Επίσης επειδή «πρέπει να προστατεύεται η άρνηση στράτευσης» λέω να γίνουμε ολοι Ιαχωβάδες και Σαϊεντολόγοι.
  28. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί βλέπω την αλλαγή τακτικής του Μουρίνιο και τη λατρεύω. Ο Στρατούλης ήθελε τις καταθέσεις, ο Σταθάκης την έκτακτη εισφορά και ο Μήλιος το 1%. Ακους τίποτα για αυτά τις τελευταίες μέρες;
  29. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα αφοπλίσει τους αστυνομικούς, θα καταργήσει τα ΜΑΤ και θα αποσύρει τα χημικά. Εγώ λέω να καταργήσει κατευθείαν την αστυνομία. Δεν χρειάζεται. Ο κόσμος μας είναι ούτως ή άλλως υπέροχος. Να γκρεμίσει επίσης τον Κορυδαλλό και όλες τις φυλακές και να τα κάνει αμφιθέατρα ομιλιών των πεφωτισμένων συνιστωσών. Τη δημόσια τάξη μπορούν να την αναλάβουν οι κουκουλοφόροι και 500.000 Πακιστανοί για να αυτοπροστατεύονται από τους εγκληματίες Έλληνες που θα τους την πέφτουν καθημερινά. Φυσικά, οι Πακιστανοί θα κοστίζουν τα μισά από όσα μας κοστίζει αυτή τη στιγμή η Ελληνική Αστυνομία.
  30. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πολλοί πιστεύουν πως αν καταγγείλεις το μνημόνιο, δεν θα γυρίσεις στη δραχμή και ότι απλώς οι ξένοι μπλοφάρουν και φυσικά θα συνεχίσουν να σουν δίνουν τα χρήματα των φορολογούμενων πολιτών τους. Πως σου φαίνεται αυτό τώρα που το διαβάζεις; Ξαναδιάβασε το. Το έκανες; Ωραία. Πήγαινε στον καθρέπτη. Πήγαινε. Ε, μα πήγαινε! Είσαι ενας κούκλος! Μουτζώσου τώρα.
  31. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί πιστεύει πως αν προτείνει στον Ερντογάν μορατόριουμ μείωσης εξοπλισμών, αυτό θα υλοποιηθεί άμεσα και νομίζω πως όσα όπλα περισσεύουν στον Ρετσέπ Ταγίπ, θα μας τα χαρίσει λόγω αμοιβαίας και ιστορικής αγάπης. Λεπτομέρεια: Η τουρκική βιομηχανία όπλων απασχολεί 70.000 άτομα, έχει ετήσιο κύκλο εργασιών 8 δις δολάρια και κάνει εξαγωγές περί το 1,1 δις δολάρια το 2011. [ Πηγή το περιοδικό Επίκαιρα ]
  32. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί με τα ταξιδιωτικά έγγραφα που θα εφοδιάσει τους λαθρομετανάστες, θα τους δώσει τη δυνατότητα να γνωρίσουν την Ελλάδα μας. Μύκονο, Πάρο, Σαντορίνη το καλοκαίρι και στην Αθήνα το χειμώνα
  33. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί οι ξένοι μπλοφάρουν. Μια από τις μεγαλύτερες τράπεζες της Αυστραλοίας διέκοψε τις συναλλάγες της με τις ελληνικές και μια από τις μεγαλύτερες εταιρείες ασφάλισης πιστώσεων, η Euler Hermes ανέστειλε τις δραστηριότητές της σε ό,τι αφορά τις εισαγωγές στην Ελλάδα Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι τέρμα οι πιστώσεις στις εισαγωγές αλλά πρέπει να υπάρχει κασέρι αγαπούλα μου. Cash αν δεν το κατάλαβες.
  34. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί λένε πως θα αναγκάσουν τους εφοπλιστές να πληρώσουν. Σε λιγότερο από 12 ώρες, τα πλοία θα αλλάξουν σημαία.
  35. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έχει τον Τατσόπουλο που τα λέει ωραία. Αδερφή ο Κολοκοτρώνης και το 1821 ουσιαστικά δεν υπήρχε. Λέει ο άνθρωπος ότι πριν 1780 δεν υπήρχε ελληνικό έθνος. Και τον ψήφισαν αυτόν τον τύπο…
  36. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θέλει να κρατικοποιήσει τις τράπεζες. Ας του πει κάποιος ότι είναι ζημιογόνες και δεν λέει να μπούμε σε τέτοιο κόπο, να μωρέ, γιατί θα μπουν στο κρατικό μας έλλειμμα.
  37. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι κομάντο. Τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, αγγλικά δεν έμαθε, αλλά καταλήψεις έκανε και με μεγάλη επιτυχία. Ε, ήρθε η ώρα να καταλάβει την Ευρώπη.
  38. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα μειώσει τους εξοπλισμούς με την Τουρκία αλλά θέλει και αυτός να κηρύξει ΑΟΖ. Σε μια μέρα ο μισός τουρκικός στρατός θα επισκεφτεί χωρίς εισιτήριο το μουσείο της Ακρόπολης. Ο άλλος μισός θα είναι για μπάνια στη Γαύδο.
  39. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα καταργήσει τα θρησκευτικά από τα σχολεία. Έλα ντε! Τι τα θέλουμε πια; Βαρεμάρα σκέτη είναι. Λέω να αφαιρέσουμε και την ιστορία. Να μαθαίνει ο μαθητής την παγκόσμια ιστορία και όχι για το Ελλαδιστάν. Και όταν προοδεύσουμε αρκετά να γράφουμε στα γκρικλις γιατί τα ελληνικά, και μάλιστα τα σωστά ελληνικά, είναι τόσο δύσκολα που δεν αντέχονται…
  40. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έτσι θα κάνει και η συντριπτική πλειοψηφία των δημοσίων υπαλλήλων που γνωρίζω. Κάτι θα ξέρουν αυτοί, δεν μπορεί.
  41. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί οι ριψογιαούρτηδες που διαθέτει, σε αυτό το σπορ είναι πρωταθλητές κόσμου.
  42. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί ενώ όλος ο πλανήτης μας φωνάζει πάμε στα βράχια αλλά εμείς νομίζουμε ότι αυτά είναι μέρος της παγκόσμιας σκοτεινής συνομωσίας
  43. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί μου αρέσει που οι συνιστώσες του είναι πολίτες του κόσμου. Πάνε εκδρομές στα Σκόπια και διαμαρτύρονται για τη «Μακεδονία». Επίσης δεν έχουν κανένα απολύτως πρόβλημα με την «τουρκική μειονότητα της Θράκης». Είμαι πολύ περίεργος να δω αν οι συνιστώσες γνωρίζουν τον εθνικό ύμνο. Ακόμα και μια στροφή δηλαδή από αυτόν.
  44. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί αν μας κόψουν τα δανεικά οι Ευρωπαίοι είμαι σίγουρος πως ο Αλέξης και οι πεφωτισμένες συνιστώσες θα βρουν τρόπο για αυξήσεις και επιμηκύνσεις χορήγησης επιδομάτων.
  45. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα κουρέψει τα δάνεια ιδιωτών και επιχειρήσεων. Αν αυτό είναι το 30% για παράδειγμα, σε μια μέρα οι τράπεζες θα εμφανίσουν επιπλέον ζημιά 40 δις.
  46. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί έτσι όπως το πάει θα τυπώσει επιπλέον ευρώ. Τι; Δεν μπορεί; Όλα τα μπορεί!
  47. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα φορολογήσει λέει τα κεφάλαια που θα φύγουν στο εξωτερικό. Κάποιος καλός άνθρωπος ας του εξηγήσει για την ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων εντος της Ευρωζώνης.
  48. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί είναι επαναστάτες. Μέλη της διοικούσας επιτροπής υπερασπίστηκαν τη 17Ν. Σύμφωνοι, αυτό το κατήγγειλε πρώτα η ΖιμενσοΝτόρα. Απάντηση όμως δεν πήρε.
  49. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα επανακρατικοποιήσει τις ζημιογόνες ΔΕΚΟ. Γιατί να αφήσουμε τα ελλείμματα στους ιδιώτες;
  50. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί θα καταργήσει τα χαράτσια. Και πως θα βρει τα λεφτά για να τα καλύψει;
  51. Θα ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ και τον Αλέξη Τσίπρα γιατί δυστυχώς υπάρχουν ακόμα Έλληνες που πιστεύουν ότι ο Αλέξης θα τους τηλεμεταφέρει στις δεκαετίες του 80 και του 90 που περνούσαμε λίγο ως πολύ υπέροχα….
www.suspect.gr – Welcome and be yourself
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Επειδή η ανυποταγή της Ελλάδας μπορεί να εμπνεύσει για άλλη μια φορά ολόκληρο τον κόσμο.

«Οι επιλογές που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες είναι δύσκολες κι οδυνηρές. Πλην όμως είναι ιστορικής σημασίας, όχι μόνο για το μέλλον της Ελλάδας, αλλά και για το σύνολο της Ευρώπης και για ολόκληρο τον κόσμο», τονίζει ο Νόαμ Τσόμσκι στο μήνυμα που στέλνει μέσω της εφημερίδας «Αυγή», ενόψει των εκλογών της 17ης Ιουνίου.

Στο μήνυμά του ο κορυφαίος Αμερικανός διανοητής ασκεί δριμεία κριτική στους Ευρωπαίους ηγέτες για τις πολιτικές λιτότητας που εφαρμόζουν, οι οποίες «θα υπονομεύσουν το κοινωνικό συμβόλαιο που κατακτήθηκε ύστερα από πολύχρονους λαϊκούς αγώνες».

Επισημαίνει ότι η Ελλάδα υπήρξε «το κύριο θύμα» αυτών των «βάρβαρων προγραμμάτων» και επιπλέον ότι βρίσκεται «στην πρώτη γραμμή των εξελισσόμενων κινημάτων σε όλη την Ευρώπη». Τέλος, στρέφει το βλέμμα με ενδιαφέρον στην ελληνική εκλογική διαδικασία της 17ης Ιουνίου, επισημαίνοντας το ιστορικό βάρος της για «ολόκληρο τον κόσμο».

Συγκεκριμένα στο μήνυμά του ο Νόαμ Τσόμσκι, καθηγητής του Τεχνολογικού Ινστιτούτου της Μασαχουσέτης (ΜΙΤ), αναφέρει:

«Από το οικονομικό κραχ του 2008 μέχρι σήμερα, οι Ευρωπαίοι ηγέτες εμμένουν στην εφαρμογή πολιτικών λιτότητας, τορπιλίζοντας με αυτόν τον τρόπο την προοπτική να υπάρξει ανάκαμψη και τιμωρώντας τους πληθυσμούς τους. Οι εφαρμοζόμενες πολιτικές θα υπονομεύσουν το κοινωνικό συμβόλαιο που κατακτήθηκε ύστερα από πολύχρονους λαϊκούς αγώνες. Αυτή η έκβαση άλλωστε -όπως έχουν παραδεχθεί κατά καιρούς κι ανοικτά- μπορεί να αποτελεί και το κυρίαρχο κίνητρο για το όλο εγχείρημα.

Η Ελλάδα υπήρξε το κύριο θύμα αυτών των καταστρεπτικών κι από πολλές απόψεις βάρβαρων προγραμμάτων. Την ίδια στιγμή, βρίσκεται στην πρώτη γραμμή των εξελισσόμενων κινημάτων σε όλη την Ευρώπη, που αμφισβητούν τα συγκεκριμένα προγράμματα κι επιδιώκουν την ανατροπή τους. Οι επιλογές που αντιμετωπίζουν οι Έλληνες είναι δύσκολες και οδυνηρές. Πλην όμως είναι ιστορικής σημασίας, όχι μόνο για το μέλλον της Ελλάδας, αλλά για το σύνολο της Ευρώπης και για ολόκληρο τον κόσμο.

Νόαμ Τσόμσκι, 5 Ιουνίου 2012»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
τι σημαινει ξεπουλημα?
το θεμα ειναι σωστη πολιτικη για αναπτυξη
αν παει καλα η οικονομια,,ολα τα αλλα ερχονται,,

παντως η γερμανικη εφημεριδα που ειπε ψηφιστε σαμαρα καθαρα το εκανε για να βοηθησει τσιπρα που ειχε προχθες συνεντευξη
και οχι γιατι τον πληρωσε ο τσιπρας φυσικα

αλλα γιατι απλα οι γερμανοι πιστευουν-αδικα ?- οτι ο συριζα ως ακραιο κομμα θα κανει πιο ευκολο για τους γερμανους να μας πεταξουν εκτος ευρωπης

και γιαυτο το στηριζουν..
ετσι ωμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
τι σημαινει ξεπουλημα?

παντως η γερμανικη εφημεριδα που ειπε ψηφιστε σαμαρα καθαρα το εκανε για να βοηθησει τσιπρα που ειχε προχθες συνεντευξη
και οχι γιατι τον πληρωσε ο τσιπρας φυσικα

αλλα γιατι απλα οι γερμανοι πιστευουν-αδικα ?- οτι ο συριζα ως ακραιο κομμα θα κανει πιο ευκολο για τους γερμανους να μας πεταξουν εκτος ευρωπης

Μνημόνιο = ξεπούλημα, δεν το διάβασες κι εσύ, σαν τον Χρυσοχοΐδη.

Λέει εφημερίδα να ψηφίσουμε Σαμαρά για να βοηθήσει τον Τσίπρα; Διαβάζεις αυτά που γράφεις;

Έχεις την παραμικρή ιδέα τι θα συμβεί αν μας πετάξουν από την ΕΕ; Όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Για μένα ο ΣΥΡΙΖΑ είναι από τα πλέον οπισθοδρομικά κόμματα που υπάρχουν αυτή την στιγμή στην Ελλάδα. Απλά διαιωνίζει τα της προηγούμενης 30ετίας -άκρατη ψηφοθηρία/υποσχεσιολογία/λαικισμός όσο δεν πάει/χάιδεμα αυτιών των ψηφοφόρων και των συνδικάτων, κι όλα αυτά από έναν λαοπλάνο με πολιτικό λόγο αντάξιο πρωτάρη σε φοιτητική παράταξη, ή μάλλον μαθητή που προσπαθεί να εκλεγεί για το 15μελές. Νομίζω ότι το φαινόμενο ΣΥΡΙΖΑ είναι η απόλυτη επικράτηση του λαικισμού και της επίκλησης στο συναίσθημα σε μια εποχή που κινδυνεύουμε να πάμε μαζικά για φούντο - αυτό είναι το "νέο" που φέρνει ο ΣΥΡΙΖΑ?
Επίκληση στο συναίσθημα ε;:hmm: Αναρωτιέμαι, αφού η τρέχουσα προεκλογική περίοδος πέρασε χωρίς ν' ακουστεί ούτε ένα σοβαρό οικονομικό επιχείρημα από την άλλη πλευρά, πέρα από τα συνεχόμενα τρομολαγνικά μηνύματα και την αρνητική διαφήμιση στην οποία επιδόθηκε η ΝΔ, αντί να προσπαθήσει να προβάλει τις δικές της θέσεις. Έτσι λοιπόν, τα ερωτήματα που μου γεννάει η ανάγνωση αυτής της δημοσίευσης είναι τα εξής απλά:

  • Η άκρατη τρομολαγνεία, δεν αποτελεί επίκληση στο συναίσθημα και μάλιστα στο κατώτερο και πλέον κτηνώδες, εκείνο του φόβου;:hmm:

  • Η αρνητική διαφήμιση δεν αποτελεί τακτική οπισθοδρομική και παρωχημένη, η οποία διαιωνίζει την διάλυση της πολιτικής σκέψης και την παράδοση στο βαθιά απολίτικο; Θυμάσαι άραγε αγαπητέ συμφορουμίτη, πότε ακριβώς τέθηκε το δίλημμα "Καραμανλής ή Τακνς"; Θα σου θυμίσω εγώ: Το 1974. Πες μου τώρα εάν μπορείς ότι τα εκβιαστικά διλήμματα αποτελούν καινοτομία και το απαύγασμα της πολιτικής υπευθυνότητας και θα το συζητήσουμε.

  • Η όψιμη ανακάλυψη του μεταναστευτικού προβλήματος, από εκείνους που με την "φιλοευρωπαϊκή" τους πολιτική δημιούργησαν την οξύτατη αυτή κατάσταση και ουδέποτε εξέφρασαν την παραμικρή ανησυχία επ' αυτού, ο ξαφνικός υπερθεματισμός των θέσεων της Χ.Α. επί του θέματος, δεν αποτελούν αποδείξεις λαϊκισμού;

  • Οι περήφανες κωλοτούμπες δεν αποτελούν αδιάψευστους οιωνούς εξαπάτησης;

  • Η εξώθηση του λαού προς το απολίτικο και το χάιδεμα των κατώτερων ζωωδών του ενστίκτων, δεν πριμοδοτεί τη Χ.Α.; Μα ακριβώς αυτή είναι η βάση της πολιτικής της τακτικής και το επίκεντρο της ιδεολογικής της στόχευσης, αυτό που λέμε "Target Group";

  • Όταν η πλειοψηφία των ξένων κι Ελλήνων οικονομολόγων (ακόμη και των νεοφιλελεύθερων) έχει αποφανθεί ότι το ελληνικό χρέος ΔΕΝ είναι βιώσιμο, ενώ η έξοδος της χώρας απ' το Ευρώ αποτελεί τη μόνη της ελπίδα και ότι το Ευρώ πνέει τα λοίσθια όσο η Ευρωζώνη ακολουθεί αυτήν την τακτική, ενώ είναι γενική η διαπίστωση ότι τα μνημόνια μας φέρνουν πιο κοντά στη χρεωκοπία κι έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα απ' αυτό που υποτίθεται ότι στοχεύουν, μήπως η επαγγελία συνέχισης της ίδιας πορείας αποτελεί πισωγύρισμα προς τη δεκαετία του '50;

  • Για ποιο λόγο όλοι θυμήθηκαν ότι υπάρχουν περιθώρια διαπραγμάτευσης, μόνο όταν ο ελληνικός λαός ψήφισε κατ' αρχήν εναντίον των μνημονίων και των δανειακών συμβάσεων; Ο Αντωνάκης τα έλεγε αρχικά, για να καταλήξει να αποφανθεί ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός από το προδοτικό δεύτερο μνημόνιο. Τώρα που το αυγό έφτασε στα πισινά ξαναθυμήθηκε ότι υπάρχει περιθώρια διαπραγμάτευσης. Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος δεν σε κοροϊδεύει; Τι άλλο χρειάζεσαι για να στοιχειοθετήσεις το αδίκημα της δημαγωγίας;

  • Η εκ των προτέρων υπογραφή δέσμευσης προς ξένα διευθυντήρια, δεν αποτελεί πράξη υποταγής; Για ποιο λόγο πιστεύεις ότι θα πάρει κάποιος στα σοβαρά ως συνομιλητή ή διαπραγματευτή κάποιον αποδεδειγμένα εθελόδουλο; Άραγε η Γερμανία μας αγαπάει τόσο πολύ και θέλει τόσο το καλό μας, ώστε να μας πιέζει ασφυκτικά να ψηφίσουμε συγκεκριμένο κόμμα; Η υπερψήφιση λοιπόν ενός τέτοιου κόμματος, δεν αποτελεί εκδήλωση χατζηαβατισμού εκ μέρους των ψηφοφόρων;

Συμφωνώ επίσης σε αυτό που έγραψε ο παραπάνω "Ο ΣΥΡΙΖΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΝΕΑ ΑΦΘΑΡΤΗ ΠΑΡΑΛΛΑΓΗ ΤΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΚΟΜΜΑΤΩΝ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΥΝΟΘΥΛΕΥΜΑ ΠΑΡΩΧΗΜΕΝΩΝ ΜΑΡΞΙΣΤΩΝ, ΒΙΑΙΩΝ ΑΝΤΙ ΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ και ΑΚΡΑΙΩΝ ΕΠΙΔΟΞΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΩΝ, ΜΕ ΟΛΙΓΗ από ΑΦΕΛΕΙΣ ΟΥΤΟΠΙΣΤΕΣ". Δεν είναι βέβαια πλέον απλώς ένα συνοθύλευμα όλων αυτών μιας και τον προτιμά ένα 25% της κοινωνίας, άλλα έτσι ξεκίνησε και αυτός είναι ο πυρήνας του. Τώρα για το πόση πρόοδο θα φέρει ένα κόμμα που εκθειάζει την Βενεζουέλα του Τσάβες..Δεν λέω φυσικά αυτά για να υποστηρίξω το έργο των 2 προηγούμενων κομμάτων, για τα οποία επίσης έχω την χειρίστη άποψη.
Θα ήθελες και θα μπορούσες άραγε να μας κάνεις μια συγκριτική παράθεση της οικονομικής κατάστασης της σημερινής Ελλάδας του Ευρώ, μ' εκείνη της Βενεζουέλας ή της Βολιβίας; Ειδάλλως για ποιο λόγο κατηγορείς τους άλλους για λαϊκισμό;

Γιατί ἀπευθύνεσαι γενικὰ ἀγαπητὲ Zed; Ἔγω ἔχω πεῖ πάντως ξεκάθαρα τὸ τί θὰ ψηφίσω καὶ τὸ ἔχω αἰτιολογήσει ὅπως ἐγὼ θεωρῶ σωστά. Θὰ ψηφίσω Ν.Δ. γιατὶ θεωρῶ ὅτι αὐτὴν τὴ στιγμὴ εἶναι ἡ λιγότερο χειρότερη ἐπιλογή. Σὲ μιὰ τέτοια κρίσιμη περίοδο δὲν κοιτᾷς ποιός σοῦ χαϊδεύει τὰ αὐτιὰ, ἀλλὰ ποιός ἔχει ἀφ' ἑνὸς τὶς πιὸ λογικὲς θέσεις καὶ ἀφ' ἑτέρου ποιός θὰ μποροῦσε νὰ διαχειρισθῇ καταλληλότερα μιὰ τέτοια κατάσταση. Καὶ μόνο φυσιογνωμικὰ κρίνοντας πάντως, δὲν πιστεύω ὅτι ὁ Ἀντώνης Σαμαρᾶς εἶναι ἕνας ἄνθρωπος ὁ ὁποῖος θὰ ξεπουλήσῃ τὴν πατρίδα του. Σὲ ἀντίθεση μὲ τὸν παιδαριογέροντα Τσίπρα ὁ ὁποῖος ἔχει δείξει τόσα χρόνια τὶς ἐθνομηδενιστικὲς θέσεις του ὅπως εἶπες κι ἐσύ.
Έχεις διαβάσει τις προβλέψεις του δεύτερου μνηνονίου (δανειακής σύμβασης); Πες μου, δεν ενέχει εθνικούς κινδύνους αυτή; Η παραίτηση από την εθνική κυριαρχία δεν είναι ξεπούλημα της χώρας; Η εταιρεία εκποίησης περιουσίας του δημοσίου; Η ιδιωτικοποίηση κοινωνικών αγαθών όπως το νερό, ο ηλεκτρισμός, η υγεία δεν αποτελεί ξεπούλημα; Η διάθεση της ιδιωτικής περιουσίας στις ορέξεις των δανειστών δεν αποτελεί ξεπούλημα επίσης; Οι Ειδικές Οικονομικές Ζώνες; Η διάλυση του στρατεύματος, της παιδείας και της υγείας; Άλλοι έχουν εκφράσει εθνομηδενιστικές θέσεις κι άλλοι τις έχουν εφαρμόσει, στο όνομα της φαντασιακής Ευρώπης, που δεν εγγυάται καν τα σύνορά μας, ενώ με τις συνθήκες Δουβλίνο 1 και 2 μετέτρεψε τη χώρα μας σε χωματερή ανθρώπων. Ο Τσίπρας έφερε τους μετανάστες εδώ ή μήπως είναι παράλογο να αρνείται κανείς τη βία και την εξόντωση ως λύσεις σ' ένα τεράστιο πρόβλημα;

Έτσι γενικά θέλω να απευθυνθώ. Αφού θες συγκεκριμένα, να σου απευθυνθώ συγκεκριμένα λοιπόν.

Μήπως το 2011 έφερνε λίγο σε ΣΥΡΙΖΑ ο Αντωνάκης;

Το πουλί μας και την υπογραφή μας προσέχουμε πού τα βάζουμε. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται.
Την υπογραφή του ο Αντωνάκης την έβαλε τόσο μα τόσο εύκολα...
Το πικρόχολο αστείο σ' αυτό το βίντεο είναι ότι εδώ ο Αντωνάκης έλεγε την αλήθεια, όμως όλοι γνωρίζαμε (ψάξτε λίγο τις περυσινές μας δημοσιεύσεις) ότι δεν τα εννοεί. Μήπως γνωρίζαμε να διαβάζουμε τη γλώσσα του σώματος και του κόμματος καλύτερα από όσους την επικαλούνται οψίμως;:whistle:

θεωρώ πως η εφαρμογή μίας φιλομεταναστευτικής-"χαλαροαστυνομικής" πολιτικής είναι εμμέσως ψήφος στην Χ.Α, εκτός αν κάποιος ζει στον κόσμο του και δεν βλέπει τι γίνεται. Μόνο και μόνο για τα ζητήματα ασφάλεια και μετανάστευση σαφώς προτιμώ την ΝΔ και τους Αν. Ελ αν θες, κάποιον πιο δεξιό τέλος πάντων.
Μέχρι σήμερα η λέξη "ασφάλεια" μάλλον αναφέρεται στην ασφάλεια του πολιτικού σάπιου συστήματος από την οργή του λαού, παρά στην εξασφάλιση έστω και στοιχειωδών ελευθεριών και δικαιωμάτων στο λαό. Θέλεις κι άλλα χημικά στη μούρη; Α, ξέρω εσύ δεν ήσουν εκεί και δεν τα έχεις δοκιμάσει, οπότε μάλλον ζήλεψες τη τσάμπα μαστούρα που μας παρέχει ασφαλώς το κράτος μέσω των δυνάμεων καταστολής του. Ας μη μιλήσουμε για την αγαστή σύμπνοια των Ματατζήδων με τους Χρυσαυγίτες, γιατί τότε οι απόψεις που εκφέρεις εκτίθενται στο επίπεδο της συστηματικής προπαγάνδας, στην εκστρατεία τρομοκράτησης μέσω ψεύδους, της οποίας θέλω να σε θεωρώ θύμα κι όχι θύτη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λέει εφημερίδα να ψηφίσουμε Σαμαρά για να βοηθήσει τον Τσίπρα; Διαβάζεις αυτά που γράφεις;
εγω ξερω οτι ο τσιπρας εκανε παρτυ με τη δηλωση
μην κανεις τον αφελη,,δεν πιστευω οτι εισαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Έλα Άγγελε, πάρε κανά αυτόγραφο από τον Σαμαρά να ηρεμήσεις.

Εχθές έστειλα ένα mail σε όλες τις επαφές μου, όπου εξηγούσα γιατί να μην ψηφίσουν νδ άτομα τα οποία, παρόλο που δηλώνουν αντιμνημονιακά, φοβούνται μην βγει αριστερή κυβέρνηση. Παρέθεσα το κείμενο του Great Chaos που λέει γιατί θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ. Στην ουσία στόχος δεν ήταν να τους στείλω στον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά μακριά από τα αποδεδειγμένα προδοτικά κόμματα. Με πήρε τηλ ένας καλός μου φίλος ο οποίος σε ετούτες τις εκλογές το σκεφτόταν να ρίξει χ.α. και μου λέει θα γελάσεις, αλλά τελικά μάλλον για Τσίπρα με βλέπω.

Και μετά βλέπω βιντεάκια σαν αυτά και απογοητεύομαι...



Βέβαια, θα μου πείτε ότι όλα αυτά είναι πταίσματα μπροστά στα αίσχη της νδ και του πασοκ. Αλλά όταν για κάτι λέμε τα θετικά, να λέμε και τα αρνητικά.
Υ.Γ.: Είναι ντροπή να κατηγορείς την χ.α. και την ίδια στιγμή να δίνεις χειραψίες με τους Τούρκους ακροδεξιούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το συριζα δε θα βγει σε καλο και θα το δειτε.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε συ Αγγελε μπορει και να χεις δικιο.
Θα ρθει η καταστροφη του κοσμου αν γυρισουμε στη δραχμη.
Το χω παραδεχθει κι εγω στο παρελθον οτι με φοβιζει αυτο το σεναριο.
Αλλα και αυτην την υποτελεια δεν την αντεχω αλλο ρε πραγματικα.
Θα το πω και ας ακουστει μελο.
Πληγωνεται η αξιοπρεπεια μου.
Φτανει πια.

Δεν ξερω τι να σου πω ...αν και δεν ημουν ποτε ιδιαιτερα πατριωτισσα με ποναει που μας εξευτελιζουν ετσι .Εσυ το δεχεσαι;
Ισως ηρθε η ωρα να κανουμε καποιες θυσιες.
Και εννοω πραγματικες θυσιες.
Γιατι θυσια δεν ειναι για μενα να χαμηλωνουμε το κεφαλι, να μας ξεβρακωνουν απο τα πολλα χαρατσια, να μας μειωνουν τους μισθους, να μας αφηνουν ανεργους και να μας λενε καντε υπομονη και οτι αυτο ειναι για το καλο της χωρας. Αυτο δεν ειναι θυσια, αυτοι μας το παρουσιαζουν ετσι. Αυτο ειναι κοροιδια.
Για ποσο καιρο μπορεις να αντεξεις αυτην την κατασταση;
Να παιρνεις λιγα ψωροευρω και να ερχεται η Μερκελ στο σπιτι σου και να σου λεει και ποτε θα....

Ενταξει δυο χρονια το δοκιμασαμε και αυτο και δεν οδηγησε πουθενα.Και να πω οτι η "θυσια" εγινε απο ολους δικαια ...ας παει στα κομματια.
Αλλα εδω λεμε οτι οι πλουσιοι εγιναν πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι.
Τι αλλο να περιμενουμε πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
καταλαβαινω τι λες

αλλα η ευρωπη ειναι μια ομαδα.
αν παμε με την νοοτροπια να διωξουμε τους κατακτητες σαν πολεμο θα την πατησουμε χειροτερα..

δεν εινσι υποτελεια,,
ειμαι κατα του ναι σε ολα,,αλλα και του οχι σε ολα

μια ομαδα ειναι η ευρωπη μεσα σε αυτη πρεπει να παρουμε τους καλυτερους ορους και βα δυναμωσουμ αναπτυχθουμε
με φωνες και κραυγες -μονο- δεν βγαινει τιποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
καταλαβαινω τι λες

αλλα η ευρωπη ειναι μια ομαδα.

Η ιστορια Αγγελε εχει αποδειξει δυστυχως απειρες φορες οτι δεν υπαρχουν ομαδες αναμεσα στα κρατη.
Και να σου θυμισω οτι εδω μιλαμε για τη Γερμανια, μια χωρα με μαυρο παρελθον και ανεκαθεν επεκτατικες βλεψεις.

αν παμε με την νοοτροπια να διωξουμε τους κατακτητες σαν πολεμο..

Λυπαμαι αλλα απο δω και περα ολα αυτα που γινονται για μενα σημαινει πολεμος.
Ειμαι ετοιμη για ολα.
Φτανει, φτανει, φτανει.

δεν εινσι υποτελεια,

Ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Όχι Αλέξη δεν είσαι ένας από εμάς…

Το άρθρο που ακολουθεί δημοσιεύτηκε σε προσωπικό blog (https://aioakimides.posterous.com/138124837) ενός νέου ανθρώπου, ενός νέου Έλληνα που είναι της γενιάς Τσίπρα αλλά που βρίσκεται έτη φωτός μακριά από αυτόν. Είναι ένα κείμενο που αξίζει κανείς να διαβάσει για να καταλάβει ότι οι νέοι στην Ελλάδα δεν ψηφίζουν όλοι Τσίπρα. Υπάρχουν και κάποιοι που έχουν… τσίπ(ρ)α. Και δεν εντυπωσιάζονται από τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα του… Ανδρέα του 2012. Είναι αυτοί που έχουν παράσημα στην κοινωνία. Διαβάστε για να καταλάβετε: «Ο Τσίπρας είναι τριαντάρης όπως κι εγώ. Γεννηθήκαμε περίπου την ίδια εποχή, έχουμε ζήσει στην Ελλάδα τα ίδια χρόνια, μεγαλώσαμε στην ίδια πόλη, οπότε μάλλον θα έπρεπε να χαιρόμουν που ενδεχομένως ένας από την γενιά μου είναι κοντά στο να γίνει πρωθυπουργός. Όμως δεν…χαίρομαι με αυτή την προοπτική – του ‘ναντίων ανησυχώ βαθύτατα. Αλέξη δε σε νιώθω έναν από εμάς.
Όταν εγώ αγωνιζόμουν να τελειώσω το σχολείο και το πανεπιστήμιο – να δώσω μαθήματα και να μην χάσω την εξεταστική, εσύ πρωτοπορούσες στις καταλήψεις. Τι να πρωτοθυμηθώ από τις καταλήψεις, τους δικούς σας αγώνες, την ανταπόκριση που είχαν και την Παιδεία που βρίσκεται σήμερα. Όταν εσύ Αλέξη μετά τις σπουδές, έψαχνες να δώσεις στην κομματική σου διαδρομή επαγγελματική συνέχεια εγώ είχα την αγωνία να βρω δουλειά στον ιδιωτικό τομέα. Όταν έδινες το πολιτικό σου στίγμα για πορείες και διαμαρτυρίες στο κέντρο της Αθήνας εγώ δεν μπορούσα να πάω στη δουλειά μου και οι δουλειές πολλών άλλων τριαντάρηδων πριν ανοίξουν κλείνανε. Όταν μας έπνιγε το μεγάλο ακυβέρνητο κράτος εσύ μας μιλούσες για άλλες 200 χιλ. νέες θέσεις εργασίας στο δημόσιο και έδινες ελπίδα εκεί που σήμερα υπάρχει τέλμα.
Γι’ αυτό ανησυχώ Αλέξη, γιατί για μένα είσαι το παρελθόν χωρίς ρυτίδες. Είσαι αυτό που αντιστεκόταν όλα τα χρόνια που θυμάμαι στο ανίκανο σύστημα που κυβερνούσε και του έδινε το άλλοθι να μην κάνει αυτά που έπρεπε. Και αν θες η πετυχημένη σου διαδρομή για μένα δείχνει την απόλυτη αποτυχία του συστήματος για την οποία φυσικά δεν είσαι υπεύθυνος αλλά σίγουρα είσαι και συ συμμέτοχος.
Αλέξη, δεν αμφισβητώ τις προθέσεις και τις ικανότητές σου, σέβομαι ότι είσαι αριστερός, ένα πράγμα δε συγχωρώ από άνθρωπο της γενιάς μου – να λέει συνειδητά ψέματα – .
Και αν σου δοθεί η ευκαιρία να κυβερνήσεις, για να πετύχεις και να βοηθήσεις τη γενιά μας, που την έχει ακρωτηριάσει η κρίση, θα είσαι καταδικασμένος να κάνεις όπως οι προηγούμενοι, ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που μας λες τόσο καιρό…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Πάντως το ωραίο είναι ότι μια ανάσα πριν τις εκλογές, το θρεντ του ΣΥΡΙΖΑ έπιασε τα 443 ποστ, και θρεντ της ΝΔ απλά δεν υπάρχει! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Και μετά βλέπω βιντεάκια σαν αυτά και απογοητεύομαι...



Βέβαια, θα μου πείτε ότι όλα αυτά είναι πταίσματα μπροστά στα αίσχη της νδ και του πασοκ. Αλλά όταν για κάτι λέμε τα θετικά, να λέμε και τα αρνητικά.
Υ.Γ.: Είναι ντροπή να κατηγορείς την χ.α. και την ίδια στιγμή να δίνεις χειραψίες με τους Τούρκους ακροδεξιούς...
Έγραψα παραπάνω, ότι διατηρώ διάφορες επιφυλάξεις για τη στάση του ΣΥΡΙΖΑ γενικότερα και θα ήθελα επ' ευκαιρία να δηλώσω ότι η κυριότερη ένστασή μου είναι οι εθνομηδενιστικές θέσεις τις οποίες έχουν κατά καιρούς εκφράσει κάποιες συνιστώσες του. Το μόνο ευτύχημα είναι πως διαπίστωσα ότι οι περισσότεροι εθνομηδενιστές έχουν πάει κατά ΔΗΜ.ΑΡ. πλευρά, με αρχηγό την κατάπτυστη Ρεπούση. Δυστυχώς όμως, κάποιοι αμετανόητοι "αριστεροί" παραφυλάνε στη γωνία για να περάσουν τις προδοτικές τους θέσεις.

Για ένα να είσαι σίγουρος φίλε μου: Προσωπικά εγώ, όπως και όλοι όσοι πήραμε τους δρόμους εδώ κι ένα χρόνο, οραματιζόμενοι την ανατροπή του σάπιου πολιτικού κατεστημένου, δεν έχουμε ακόμη κρεμάσει τα "όπλα" (πολιτικά και ιδεολογικά εννοώ) κάτω απ' το εικόνισμα. Αντιθέτως τ' ακονίζουμε και θα τα έχουμε καλολαδωμένα έτοιμοι να σταθούμε σθεναρά απέναντι σε όποιον, με πρόσχημα την προκλητή οικονομική μας κατάρρευση, τολμήσει να παραχωρήσει εθνικό χώρο σε οποιονδήποτε. Πέστε με φασίστα ή υπερεθνικιστή εάν θέλετε, όμως το εθνικό κράτος ήταν η μεγαλύτερη κατάκτηση του ελληνικού λαού και δεν θα το απεμπολήσουμε για χάρη κανενός. Εάν σας φαίνεται τούτη μου η θέση ακραία ή "κρυπτοχρυσαυγίτικη", θα σας θέσω ένα κουίζ: Ρωτήστε τους Κούρδους και τους Παλαιστίνιους κατά πόσον ένας λαός μπορεί να είναι ελεύθερος χωρίς να διαθέτει ανεξάρτητη πατρίδα με λαϊκή κυριαρχία...

Για την ώρα πάντως θεωρώ ότι οι προβλέψεις των δανειακών συμβάσεων-μνημονίων αποτελούν έμπρακτο εθνομηδενισμό, παραχωρώντας κάθε νομική άμυνα του λαού και της χώρας, όχι απλά σε μια υπερεθνική Ευρωκρατορία, αλλά σε ιδιωτικά τραπεζικά-τοκογλυφικά συμφέροντα, σε εταιρείες με έδρα το Μεγάλο Δουκάτο του Λουξεμβούργου και υπό το κράτος του Βρετανικού αποικιοκρατικού "δικαίου". Σε τελική ανάλυση, το 5% των κλασικών οπαδών του ΣΥΡΙΖΑ, δεν μπορεί να υπερισχύσει στο 25% ημών των υπόλοιπων. Στο χέρι μας είναι να υποχρεώσουμε τον Τσίπρα και το κόμμα του να υπηρετήσει την πατριωτική υπόθεση, εάν δεν θέλει να ξαναγυρίσει στο 4.5% και κάτω. Δεν θα μας επιβάλλει την πολιτική του στόχευση το κάθε αριστερίστικο γκρουπούσκουλο. Στον ΣΥΡΙΖΑ αυτήν τη στιγμή ανοίγονται περιθώρια ώστε να μπολιάσουμε τις τάξεις του με τις δικές μας θέσεις. Εάν τελικά αποδειχτεί ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε ικανοποιητικά, τότε ο δρόμος παραμένει ανοιχτός για νέες αλλαγές στο πολιτικό σκηνικό, αρκεί να μην κάνουμε το σφάλμα να γυρίσουμε προς τα πίσω, στην εθελόδουλη και ξενόδουλη πολιτική ηγεσία αυτού του τόπου.


το συριζα δε θα βγει σε καλο και θα το δειτε.. :/:
Ο αγώνας συνεχίζεται και θα συνεχίζεται μέχρι της τελικής δικαίωσης. Η ψήφος στο ΣΥΡΙΖΑ σε τούτες τις εκλογές αποτελεί απλά ένα πρώτο βήμα για την απεξάρτηση από τους δοσίλογους και τους σφωγκοκολάριους της κάθε φράου Μέρκελ, εκείνους που δέχονται έξωθεν εντολές, που υπογράφουν εν λευκώ την εθνική μας ανεξαρτησία και που ελπίζουν σε ξένες εξωθεσμικές παρεμβάσεις προκειμένου να εκλεγούν, καθώς γνωρίζουν ότι τα ερείσματά τους στον ελληνικό λαό ολοένα και εξαντλούνται. Τα επόμενα βήματα μπορεί να περιλαμβάνουν τον ΣΥΡΙΖΑ, μπορεί και όχι. Να είμαστε όμως σίγουροι ότι πλέον ΔΕΝ υπάρχουν ανώδυνες λύσεις, παρά μόνο θυσίες χωρίς αποτέλεσμα απ' τη μια και αγώνες με προοπτική απ' την άλλη. Ο λαός πρέπει να πάρει τα πράγματα στα χέρια του και να μην περιμένει από ποικιλώνυμους προστάτες και σωτήρες να τον χειραγωγήσουν. Τέρμα πια στην απολίτικη λογική της ανάθεσης. Ο κάθε πολίτης θα πρέπει να γίνει ένας πολιτικός, εάν δεν θέλουμε νταβατζήδες επαγγελματίες εκπρόσωπους-απρόσωπους.

Ας σταματήσουμε να σκεφτόμαστε με τους όρους πολιτικής ακινησίας και μονιμότητας στους οποίους μας εκπαίδευσε το σαθρό πολιτικό κατεστημένο της "Μεταπολίτευσης". Το πολιτικό σκηνικό του άμεσου και του απώτερου μέλλοντος θα είναι πιο ρευστό, πιο κριτικό και πιο σκεπτόμενο και κανείς δεν θα μπορεί να έχει τη σιγουριά της "παραδοσιακής" ψήφου.

Καλή ψήφο, ό,τι κι αν ψηφίσετε, και καλή λευτεριά για την πατρίδα μας. Ας δώσουμε όμως όλοι την υπόσχεση, σ' εαυτούς και αλλήλους, ότι από τη Δευτέρα θα εργαστούμε και θ' αγωνιστούμε για μια πραγματική διέξοδο της χώρας από το αδιέξοδο στο οποίο μας έχουν οδηγήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Αν πιστέψω τα δημοσιεύματα που θέλουν τον ΣΥΡΙΖΑ άκρα αριστερά, τότε με την ψήφο μου θα ανατρέψω τον καπιταλισμό! :smoke:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ε
Μέχρι σήμερα η λέξη "ασφάλεια" μάλλον αναφέρεται στην ασφάλεια του πολιτικού σάπιου συστήματος από την οργή του λαού, παρά στην εξασφάλιση έστω και στοιχειωδών ελευθεριών και δικαιωμάτων στο λαό. Θέλεις κι άλλα χημικά στη μούρη; Α, ξέρω εσύ δεν ήσουν εκεί και δεν τα έχεις δοκιμάσει, οπότε μάλλον ζήλεψες τη τσάμπα μαστούρα που μας παρέχει ασφαλώς το κράτος μέσω των δυνάμεων καταστολής του. Ας μη μιλήσουμε για την αγαστή σύμπνοια των Ματατζήδων με τους Χρυσαυγίτες, γιατί τότε οι απόψεις που εκφέρεις εκτίθενται στο επίπεδο της συστηματικής προπαγάνδας, στην εκστρατεία τρομοκράτησης μέσω ψεύδους, της οποίας θέλω να σε θεωρώ θύμα κι όχι θύτη...

Σπουδάζω στην νομική οπότε καθημερινά στο κέντρο είμαι εδώ και 2 χρόνια. Πέρνα μια βόλτα έξω απ'την σχολή μου να δεις τι γίνεται.

Το ότι η αστυνομία υπερβάλλει για την καταστολή των διαδηλώσεων και ρίχνει χημικά σε παππούδες αντί να πιάνει κάναν έμπορο ναρκωτικών ή κάναν ληστή δεν αποτελεί λόγο αφοπλισμού της αστυνομίας και απαγόρευσης χρήσης βίας. Αποτελεί επιχείρημα ανακατεύθυνσης της βίας αυτής προς κάτι πιο ουσιαστικό. Ο ΣΥΡΙΖΑ από την άλλη στο πρόγραμμά του γενικά προτείνει αφοπλισμό της αστυνομίας και απαγόρευση χρήσης βίας σε όλες τις περιπτώσεις (προφανώς για να χαιδέψει το αναρχοαντιεξουσιαστικό-εαακίστικο κοινό του), κάτι που θεωρώ τουλάχιστον επικίνδυνο μόνο και μόνο να το λέει κανείς . Εάν κάποιος μπει στο σπίτι σου πάρε τηλ τον Σκουρλέτη να σε σώσει. Εσένα μπορεί να μην σε έχει αγγίξει το πρόβλημα, άλλα η εγκληματικότητα πλέον αποτελεί καθημερινότητα για πολλούς, και μιλάω από προσωπική εμπειρία και όχι από αυτά που λεν τα κανάλια. Δεν θέλω χημικά στην μούρη, πόσω μάλλον όμως δεν θέλω έναν ληστή με ένα καλάσνικοφ στην μούρη.

Η απαξίωση της αστυνομίας γενικά ως σώμα από τον ΣΥΡΙΖΑ αποτελεί ίσως έναν απο τους κυριότερους λόγους που ποτέ μου δεν θα τον ψήφιζα. Οι διαδηλώσεις είναι μία αρνητική όψη, άλλα το ότι 300 ματατζήδες κάνουν τον χαβαλέ τους δεν σημαίνει ότι πρέπει να αγνοήσουμε και όλους εκείνους που θέτουν εαυτόν σε κίνδυνο ζωής για έναν ελεεινό μισθό.

Όσο για την αγαστή σύμπνοια ματατζήδων και Χαυγιτών, την θεωρώ όντως πολύ ανησυχητική. Άλλα εξίσου ανησυχητική θεωρώ και την αγαστή συνεργασία ΣΥΡΙΖΑ- κουκουλοφόρων και τρομοκρατών (βλ Κουφοντίνα, 17 Νοέμβρη, Κούρτοβικ, Πυρήνες Φωτιάς) που ο ΣΥΡΙΖΑ ευθέως ποτέ δεν έχει καταδικάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Απολαυστικότατο, απλά.

Συγκλονιστηκό !
Με όσα αναφέρονται και βλέπουμε ...
Ευλπιστώ να μην βγουν αυτοί οι προδότες γιατί θα πάψει να υπάρχει Ελλάδα μετά...

Την Ελλάδα δεν την κάνει η έκταση της μικρή ή μεγάλη αλλά η ιστορία και ο πολιτισμός της και όταν
πας να τα καταστρέψεις τις ρίζες αυτές τότε πεθαίνεις ακόμα και αν σε έκταση γίνεις 10απλή από ότι σήμερα !;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
γελαω πραγματικα με οσους προσπαθουν να κρατησουν ζωντανο αυτο το σαπιο πολιτικο συστημα και πολεμουν τον τσιπρα και την αριστερα.Τοσο πολυ φοβαστε ρε;οταν ο συριζα ηταν στο 7% γιατι δε λεγατε τιποτα και τον θεωρουσατε κομπαρσο;Τωρα που τρεμετε το συριζα ε;περαστικα σας.Τουλαχιστον θα δοκιμασουμε κατι καινουριο,οχι αλλο αυτη τη σαπιλα που μας εφτασε στα σκατα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top