Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
που λεει μεσα οτι θα κανει τροποποιησεις στην πολιτικη,,
και απλα δεχεται τον στοχο μειωσης ελλειμματος χρεους κλπ

οσο πιο ευγενικα μπορουσε το εθεσε
αλλα ειπε οτι θα αλλαξει πολιτικες του μνημονιου
κατι που συγκεκριμενα στο γραμμα του τσιπρα δεν υπαρχει,μονο κατι απιστευτα γενικολογα,,που ο καθενας ενοει οτι θελει

και ο σαμαρας ηταν αρχηγος της αξιωματικης αντιπολιτευσης με ψηφο στη βουλη και απιστευτες πεισεις γιαυτο
ο τσιπρας ακομα δεν ειναι τιποτα απο αυτα

ουτε βουλη΄δεν εχουμε
οποτε ακομα δεν επεσε ολη η πιεση πανω του
καλα ετσι μπορουμε να πουμε οτι και ο τσιπρας το εθεσε οσο πιο ευγενικά μπορούσε.
παντως, αφου αποδεδειγμενα πλεον οι πολιτικοί κανουν τα μισα απ οτι λενε στην καλυτερη, κανε μια προσπαθεια να φανταστεις αν κ ποτε θα κανει αυτες τις τροποποιησεις ο σαμαρας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Για την υπερκατανάλωση και το ..μεγαλοπιάσιμο φταίει ο καπιταλισμός και καμία σχέση δεν έχει η Εκκλησία - θα συνέβαινε ούτως ή άλλως επειδή αυτό βολεύει τους πλούσιους και τις εταιρίες. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα. Με τρομάζουν πραγματικά οι απόψεις σου Πέτρο, ειλικρινά. Και δεν με ενοχλεί καθόλου να με θεωρείς επιπόλαιη σε αυτό το θέμα ή σε οποιοδήποτε θέμα, έχεις δικαίωμα να έχεις την άποψή σου, ο τρόπος όμως που προσπαθείς να με νουθετήσεις και να ξεχωρίσεις την θέση σου από τους υπόλοιπους "άπιστους", λες και δεν είναι άνθρωποι εκείνοι, είναι ο βασικός λόγος που ποτέ δεν μπόρεσα να συζητήσω λογικά με κανέναν της Εκκλησίας (εκτός πραγματικά ελάχιστων εξαιρέσεων).

Δὲν προσπαθῶ νὰ νουθετήσω οὔτε ξεχωρίζω τὸν ἑαυτό μου ἀπὸ αὐτὴν τὴν κατάσταση. Ἐγὼ ὁ ἴδιος μπορῶ νὰ πῶ ὅτι ἔπεσα σὲ αὐτὸ τὸ λοῦκι. Εἰλικρινέστατα, αὐτὰ ποὺ λέω, τὰ λέω πρῶτα νὰ τὰ ἀκούσω ἐγὼ ὁ ἴδιος.

Σχετικὰ μὲ τὸν ὑπερκαταναλωτισμό, στὴν Ἑλλάδα ἐκφράσθηκε κατ' ἐξοχὴν ὡς ἕνας τρόπος νὰ μοιάσουμε οἱ Ἕλληνες στοὺς Εὐρωπαίους. Ἦταν κατ' ἐξοχὴν μεταπρατικὸ καὶ ἐπαρχιώτικο τὸ μοντέλο καὶ γι' αὐτὸ κατέρρευσε εὔκολα καὶ τώρα δυστυχῶς δὲν ὑπάρχει σταθερὸ σημεῖο ἀναφορᾶς. Ὄσο ὑπῆρχε ἡ εὐημερεία, πιανόμασταν ἀπὸ τὰ χρήματα καὶ καλύπταμε τὴν ἔλλειψη πνευματικοῦ προσανατολισμοῦ. Τώρα ἀποκαλύφθηκε ἡ πνευματική μας γύμνια. Προσπαθοῦμε νὰ πιασθοῦμε ἀπὸ ὅπου βροῦμε, ὅποιος μᾶς χαϊδεύει λίγο τὰ αὐτιά, γίνεται ξαφνικὰ ἐθνικὸς ἥρωας. Ἐγὼ ἁπλῶς λέω ὅτι ἔχουμε ποῦ νὰ πιασθοῦμε καὶ μάλιστα σταθερά. Λίγη ταπείνωση χρειάζεται καὶ λίγη καλὴ θέληση. Τίποτε περισσότερο.



Τέτοια μοῦ βάζεις καὶ πείθομαι ὅλο καὶ περισσότερο γιὰ τὸ πόσο βαθειὰ πιστὸς εἶσαι.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τέτοια μοῦ βάζεις καὶ πείθομαι ὅλο καὶ περισσότερο γιὰ τὸ πόσο βαθειὰ πιστὸς εἶσαι.:redface:
ναι
στην γερμανικη αυτοκινητοβιομηχανια:worry:
και συ φιλε Πέτρο
γερμανοφιλος δεν εισαι ?:P

(εγω ειμαι γαλλοφιλος. και αμαρτίαν ουκ έχω...;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ένας βασικός rule of thumb:Όπου ακούτε πολλά για Πατρίδα-Θρησκεία-Οικογένεια-Ηθική,τρέχτε μακριά.
Ο τύπος στη καλύτερη είναι ομοφυλόφυλος,στη χειρότερη σατανιστής παιδόφιλος.
Με λίγα λόγια:"Όπου ακούς πολλά κεράσια,κράτα μικρό καλάθι."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
ναι
στην γερμανικη αυτοκινητοβιομηχανια:worry:
και συ φιλε Πέτρο
γερμανοφιλος δεν εισαι ?:P

(εγω ειμαι γαλλοφιλος. και αμαρτίαν ουκ έχω...;))

Κατάλαβε τί θέλω νὰ πῶ.;)

Υ.Γ. Εἶναι θαυμαστὸ τὸ πῶς ὁ ἀμοραλισμὸς μπορεῖ νὰ μετατραπῇ σὲ ἠθικισμὸ ὅταν μᾶς βολεύῃ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πολύς κόσμος επίσης προσπάθησε να μεταφέρει τα χαρτιά του στα μέρη που μένει αλλά πνίγηκε στη γραφειοκρατία. Με όλα αυτά το 35% αποχή φαίνεται μικρό. :worry:
έχεις ένα Link για αυτό? Κάποιο επίσημο στοιχείο να το αποδείξεις? Κάποια μαρτυρία έστω?
Γιατί εγώ έχω 3 που λένε ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο!
Γιατί οι γονείς μου πριν τις τελευταίες εκλογές τα μετέφεραν από την Β΄ Αθηνών στην περιφέρεια και τους πήρε ακριβώς...5' στα ΚΕΠ.
Ο κουνιάδος μου-to-be τα μετέφερε πριν από 2 μήνες από την (δεν θυμάμαι ποιά) Πειραιώς στην Β' Αθηνών και επίσης του πήρε...10' στα ΚΕΠ (είχε μεγαλύτερη ουρά). Στη δεύτερη περίπτωση του ζητήθηκε μόνο επιπλέον μια επίσημη δήλωση (όταν πήγε να ψηφίσει) ότι δηλώνει ότι δεν ψήφισε και ούτε θα ψηφίσει στον Πειραιά. Στους γονείς μου που τα είχαν μεταφέρει σε "νεκρο χρόνο" δεν χρειάστηκε ούτε αυτό (εκτός κι αν σχετίζεται με το γεγονός ότι ήταν φυσικώς αδύνατο σχεδόν να προλαβουν να βρεθούν από εκεί που ψήφισαν Αθήνα-δεν το ξέρω αυτό).

Με όλα αυτά η αποχή 35% μου φαίνεται απολύτως λογική και εντός αναμενόμενων πλαισίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
τι σχεση μπορει να εχει η εκκλησια με τις εκλογες;;;σιγα μην φοβαται η εκκλησια που επιβιωσε αιωνες,τον τσιπρα.....κ αυτη η καραμελα του θεου τιμωρου ,να πλασαρεται και τωρα στην κριση;;;ας πει καποιος στην εκκλησια οτι οι ενοχες που τραταρει τον κοσμακη αιωνες τωρα,επαψαν να φτουρανε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Η εκκλησία δεν σε πήρε από το χεράκι τη να ψηφίσεις...

Αλλά ο θείος ,θεία ,ξάδερφος, ξάδερφη κ.τ.λ. που είναι στο πολιτικό σκηνικό επειδή σε διόρισαν εσένα ή το παίδι σου μας έφεραν εδώ που είμαστε!
''Δεν ομιλώ για σένα αλλά γενικώς''

Δεν είναι δυνατόν η μισή Ελλάδα να δουλεύει για την άλλη μίση ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
ε οσο να ναι τσουζει οι κληρικοι να παψουν να ειναι δημοσιοι υπαλληλοι....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ποσα κυβικα να ειναι αυτο ρε παιδια?:worry:
12 (εκατοντάδες), όσοι και οι απόστολοι του Κυρίου ημών. Δεν έχει σημασία, άλλωστε, το οδηγούν με θέλημα Κυρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
12 (εκατοντάδες), όσοι και οι απόστολοι του Κυρίου ημών. Δεν έχει σημασία, άλλωστε, το οδηγούν με θέλημα Κυρίου.

Ἂν ὁ Ἀρχιεπίσκοπος ἔδινε τὸ Audi A6 καὶ ἔπαιρνε Scoda Octavia, ἐσὺ θὰ πήγαινες στὴν Ἐκκλησία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Παρ' όλο που είμαι πιστός, προτιμώ η θρησκεία να είναι έξω από την πολιτική, γιατί πολλές φορές εξαιτίας των πολιτικών βλασφημείται και το όνομα του Θεού, όπως π.χ. πριν χρόνια με τον Μπους που εκμεταλλευόταν το θρησκευτικό συναίσθημα του λαού και ασκούσε μια πολιτική που δεν ήταν και τόσο καλή, και το έριχνε στη θρησκεία.

Φαντάζομαι τους σημερινούς πολιτικούς που μας κατάντησαν έτσι, να δήλωναν πιστοί χριστιανοί, πόσο κακό θα έκαναν στο πιστεύω του λαού.

Γι αυτό όταν συζητώ για πολιτική, προτιμώ να βγάζω απ' έξω τα υπόλοιπα, και να τα θεωρώ προσωπική επιλογή του καθενός.

Τώρα, στο ζήτημα των εκλογών, θέλω οπωσδήποτε να ψηφίσω αντιμνημονιακά, χωρίς να υπολογίζω αν κάποιος είναι δεξιός ή αριστερός, γιατί πλέον έπαψαν να ισχύουν αυτά, όλες οι ιδεολογίες έχουν ισοπεδωθεί, και υπάρχουν σήμερα πατριώτες και μη.

Με κάποιες δηλώσεις την περασμένη εβδομάδα, άρχισα πάλι να σκέπτομαι τι θα ψηφίσω, και παιζόταν (και παίζεται ακόμα) να καταλήξω σε δύο επιλογές. Σύριζα ή Καμμένο.

Σήμερα όμως βλέποντας ότι μπορεί να ξαναέχουμε τα ίδια, δηλαδή να βγει πρώτη η Ν.Δ. παίρνοντας το μπόνους των 50 εδρών, αν ξανακυβερνήσει μαζί με το Πασόκ και με όλο αυτό το συνονθύλευμα που μαζεύει μέσα, σκέπτομαι και πάλι να ψηφίσω Σύριζα, μόνο και μόνο για ψήφο αντιμνημονιακή, φαίνεται ότι είναι η μόνη λύση, έστω και αν έχω επιφυλάξεις με τον Σύριζα, αλλά ομολογώ, ότι θα το κάνω με κρύα καρδιά, φοβούμενος μήπως μετανιώσω αργότερα, με πολύ σκεπτικισμό δηλαδή, γιατί έπαψα πλέον να εμπιστεύομαι όλους τους πολιτικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προσπαθοῦμε νὰ πιασθοῦμε ἀπὸ ὅπου βροῦμε, ὅποιος μᾶς χαϊδεύει λίγο τὰ αὐτιά, γίνεται ξαφνικὰ ἐθνικὸς ἥρωας. Ἐγὼ ἁπλῶς λέω ὅτι ἔχουμε ποῦ νὰ πιασθοῦμε καὶ μάλιστα σταθερά. Λίγη ταπείνωση χρειάζεται καὶ λίγη καλὴ θέληση. Τίποτε περισσότερο.
Η πρότασή σου είναι να πιασθούμε από το Θεό; Δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις... Αφού έχεις τόσο ξεκάθαρη πρόταση γιατί δεν μας τη λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Τὴν ἀρνητικὴ τὴν ἔβαλα γιατὶ πιστεύω ὅτι βλέπεις κάπως ἐπιπόλαια τὸ συγκεκριμένο θέμα. Ἂν παραμέναμε πραγματικὰ πιστοὶ στὴν Ἐκκλησία καὶ τηρούσαμε τὰ μᾶς συμβουλεύει, νὰ εἶσαι σίγουρη ὅτι ἡ κρίση θὰ μᾶς εἶχε πιάσει μόνο ξώφαλτσα. Μᾶς ξίνιζε ὅμως ἡ ἁπλότητα τῆς ζωῆς τὴν ὁποῖα γιὰ λόγους πνευματικοὺς βέβαια θέλει ἡ Ἐκκλησία. Θέλαμε τὴ μεγάλη ζωή. Θέλαμε νὰ νιώσουμε «Εὐρωπαῖοι». Τὸ κέφι μας τὸ κάναμε, ἀλλὰ τώρα βλέπουμε σὲ ὅλο του τὸ μεγαλεῖο τί ἐστι «Εὐρώπη». Ἀρκετὰ τὸ παίξαμε «χειραφετημένοι». Καιρὸς νὰ γυρίσουμε ταπεινὰ στὴ μάνα μας. Αὐτὴ πάντως δὲ θὰ μᾶς ξεπουλήσῃ...

Επέτρεψε μου μια ερώτηση εδώ...

Μήπως το γεγονός ότι οι πιστοί δεν παρέμειναν πιστοί δεν έχει να κάνει με τους αποδέκτες αλλά με τους εκπέμποντες?

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι, αν και η διδασκαλία του Ιησού, στο βαθμό που σώζεται ως τις μέρες μας, όντως παρότρυνε στην απλότητα και την πνευματικότητα, η αυτοαποκαλούμενη κληρονόμος της εκκλησία ουδόλως τηρεί τους κανόνες αυτούς αποτυγχάνοντας κατά συνέπεια να τους μεταλαμπαδεύσει στο ποίμνιο της?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν έχει σημασία, άλλωστε, το οδηγούν με θέλημα Κυρίου.
αγιαζουν τη βενζινη για να βγαζει περισσοτερα οκτανια.:P


παντως η εκκλησια σημερα ειναι ενα κατεστημενο ,μια ακομη θρησκευτικη εξουσια

εχει απομακρυνθει τοσο πολυ απο την ταπεινη εποχη του ιησου
που ειχε οχημα ισχυος ενος γαιδαρου

εχουμε φυγει τοσο πολυ απο την ουσια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Αν πρέπει να χώσουμε και τον Ιησού Χριστό στη συζήτηση,πιστεύω πως θα δήλωνε κομμουνιστής.
Και όχι απ'αυτούς του "Δημοκρατικού Συγκεντρωτισμού".
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Σκεφτομαι:
Περιπτωση 1 Παραμενουμε στο μνημονιο

Ο γολγοθάς των 11,5 δισ. ευρώ

Είτε σε δύο είτε ακόμη και αν απλωθούν σε τρία χρόνια, σκληρά αναμένεται να είναι τα μέτρα που θα αποφασίσει η νέα κυβέρνηση αν αποφασίσει να ακολουθήσει τις επιταγές της χώρας έναντι του Μνημονίου. Το ύψος τους σύμφωνα με τη νέα δανειακή σύμβαση φτάνει το 5,5% του ΑΕΠ ή κατά 11,5 δισ. ευρώ, για τα έτη 2013 και 2014, που σημαίνει λιγότερα κονδύλια για μισθούς και συντάξεις, λειτουργικές δαπάνες, επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων, κοινωνικές δαπάνες, επιχορηγήσεις κ.λπ. κατά ποσό ύψους 5,75 δισ. ευρώ το χρόνο. Το ποσό αυτό πιθανόν μάλιστα να αγγίξει τα 14 δισ. ευρώ αν επιβεβαιωθούν οι αρνητικές προβλέψεις για μεγαλύτερη ύφεση.https://news.pathfinder.gr/finance/news/787640.html

Περίπτωση 2 Καταγγελουμε το μνημονιο

Περικοπές 4,5 δις ευρώ
Σε άμεσες περικοπές ύψους 4,5 δισ. ευρώ θα πρέπει να προχωρήσει άμεσα η ελληνική κυβέρνηση για να καλύψει εσωτερικές ανάγκες, σε περίπτωση καταγγελίας του Μνημονίου, καθώς μία τέτοια κίνηση θα οδηγήσει σε αναστολή της χρηματοδότησης της Ελλάδας από ΕΕ και ΔΝΤ. https://www.inews.gr/0/ameses-perikopes-45-dis-evro-an-ginei-katangelia-tou-mnimoniou.htm


Χμμμ ειμαι σε διλημμα.
11,5 δις ή 4,5 δις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Σκεφτομαι:
Περιπτωση 1 Παραμενουμε στο μνημονιο

Ο γολγοθάς των 11,5 δισ. ευρώ

Είτε σε δύο είτε ακόμη και αν απλωθούν σε τρία χρόνια, σκληρά αναμένεται να είναι τα μέτρα που θα αποφασίσει η νέα κυβέρνηση αν αποφασίσει να ακολουθήσει τις επιταγές της χώρας έναντι του Μνημονίου. Το ύψος τους σύμφωνα με τη νέα δανειακή σύμβαση φτάνει το 5,5% του ΑΕΠ ή κατά 11,5 δισ. ευρώ, για τα έτη 2013 και 2014, που σημαίνει λιγότερα κονδύλια για μισθούς και συντάξεις, λειτουργικές δαπάνες, επιχορηγήσεις ασφαλιστικών ταμείων, κοινωνικές δαπάνες, επιχορηγήσεις κ.λπ. κατά ποσό ύψους 5,75 δισ. ευρώ το χρόνο. Το ποσό αυτό πιθανόν μάλιστα να αγγίξει τα 14 δισ. ευρώ αν επιβεβαιωθούν οι αρνητικές προβλέψεις για μεγαλύτερη ύφεση.https://news.pathfinder.gr/finance/news/787640.html

Περίπτωση 2 Καταγγελουμε το μνημονιο

Περικοπές 4,5 δις ευρώ
Σε άμεσες περικοπές ύψους 4,5 δισ. ευρώ θα πρέπει να προχωρήσει άμεσα η ελληνική κυβέρνηση για να καλύψει εσωτερικές ανάγκες, σε περίπτωση καταγγελίας του Μνημονίου, καθώς μία τέτοια κίνηση θα οδηγήσει σε αναστολή της χρηματοδότησης της Ελλάδας από ΕΕ και ΔΝΤ. https://www.inews.gr/0/ameses-perikopes-45-dis-evro-an-ginei-katangelia-tou-mnimoniou.htm


Χμμμ ειμαι σε διλημμα.
11,5 δις ή 4,5 δις ?
Το κομματικό κράτος κοστίζει περίπου το 35% των κρατικών εξόδων. Χρηματοδοτήσεις κομμάτων, μυστικά κονδύλια εξαγοράς δημοσιογράφων, χιλιάδες γραμματείς και φαρισαίοι κομματικά διορισμένοι, υπάλληλοι βουλευτών κλπ. Άμεση περικοπή των ανωτέρω όχι μόνο θα εξασφαλίσει την εξισορρόπηση του προϋπολογισμού, αλλά θα μας μείνει και περίσσευμα. Για να ξέρουμε για ποιο πράγμα μιλάμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Η πρότασή σου είναι να πιασθούμε από το Θεό; Δεν έχω καταλάβει τι προτείνεις... Αφού έχεις τόσο ξεκάθαρη πρόταση γιατί δεν μας τη λες;

«Μὴ πεποίθατε ἐπ' ἄρχοντας ἐπὶ υἱοὺς ἀνθρώπων οἷς οὐκ ἔστι σωτηρία»

Αὐτὴ ἡ φράση τῶν ψαλμῶν νομίζω τὰ λέει ὅλα. Ἂν συνυπολογίσῃ κανεὶς ὅτι γράφθηκε ἀπὸ τὸν Δαυῒδ ὁ ὁποῖος ἦταν βασιλέας, ἔχει ἀκόμη μεγαλύτερο βάρος.


Τὸ πρόβλημα δὲν εἶναι ἂν θὰ πληρώσουμε τὸ χρέος, ἂν θὰ τὸ διαγράψουμε, ἂν θὰ δεχθοῦμε τὸ μνημόνιο ἢ ὄχι κλπ. Αὐτὰ εἶναι θέματα τὰ ὁποῖα ἔχουν τὴ σημασία τους, ἀλλὰ δὲ βρίσκεται ἐκεῖ ἡ πραγματικὴ λύση τοῦ προβλήματος γιὰ τὸ ἔθνος μας. Φορέσαμε ἕνα ξένο κοστοῦμι τὸ ὁποῖο δὲ μᾶς πάει. Γιὰ νὰ μᾶς χωρέσῃ τώρα, ἀντὶ νὰ τὸ ῥάψουμε ἐμεῖς στὰ μέτρα μας, προσαρμόζουμε τὰ μέλη μας σὲ αὐτό. Ἔτσι ὅμως ἀκρωτηριαζόμαστε. Ὡς ἔθνος ἔχουμε κάποια στοιχεῖα τὰ ὁποῖα μᾶς χαρακτηρίζουν. Ἡ πίστη μας στὴν ὀρθοδοξία εἶναι γιὰ μένα τὸ σημαντικώτερο. Δὲ λέω νὰ ἀδιαφορήσουμε γιὰ τὸ τί γίνεται γύρω μας. Ἁπλῶς λέω ὅτι χωρὶς ὅραμα τὸ ὁποῖο βγαίνει ὅ,τι ἔχουμε δικό μας, θὰ εἴμαστε συνεχῶς ἀνερμάτιστοι εἴτε μὲ μνημόνιο εἴτε χωρίς εἴτε μὲ εὐρὼ εἴτε μὲ δραχμή.

Επέτρεψε μου μια ερώτηση εδώ...

Μήπως το γεγονός ότι οι πιστοί δεν παρέμειναν πιστοί δεν έχει να κάνει με τους αποδέκτες αλλά με τους εκπέμποντες?

Μήπως το πρόβλημα είναι ότι, αν και η διδασκαλία του Ιησού, στο βαθμό που σώζεται ως τις μέρες μας, όντως παρότρυνε στην απλότητα και την πνευματικότητα, η αυτοαποκαλούμενη κληρονόμος της εκκλησία ουδόλως τηρεί τους κανόνες αυτούς αποτυγχάνοντας κατά συνέπεια να τους μεταλαμπαδεύσει στο ποίμνιο της?

Τὰ θέματα πιστεύω εἶναι ἀμφίδρομα. Γιὰ τὸ πρόβλημα τῆς Ἑλλάδος πάντως μπορῶ νὰ πῶ ὅτι κυρίως εὐθύνονται οἱ πάσης φύσεως ξενόφερτες καὶ προτεσταντικοῦ ἤθους παραεκκλησιαστικὲς ὀργανώσεις τύπου «Ζωὴ» ἢ «Σωτὴρ» καὶ τὸ ἔντονα ἠθικολογικὸ πνεῦμα ποὺ τὶς διακατεῖχε. Δυστυχῶς, ἀντὶ ἡ ἐπίσημη ἐκκλησία νὰ τὶς ἀπομονώσῃ τὶς ἀγκάλιασε καὶ αὐτὲς προσπάθησαν ἐπίσης νὰ φορέσουν ἕνα ξένο κοστοῦμι στοὺς Ἕλληνες, ἰδίως τὴ δεκαετία τοῦ '60. Τὰ ἐλευθεριακὰ συνθήματα τοῦ Ἀνδρέα κατὰ τὴ δεκαετία τοῦ '80 ἔδωσαν τὴν ἐντύπωση σὲ πολὺ κόσμο ὅτι θὰ τοὺς ἀπελευθερώσῃ ἀπὸ τὸν ἠθικισμὸ τῆς καθεστηκυίας τάξεως, ἀλλὰ ὅπως φάνηκε μᾶς καθήλωσε στὸ τέλμα τῆς ἀσυδοσίας καὶ τοῦ ἀτομισμοῦ. Καὶ τώρα ἔρχεται ἡ Μέρκελ νὰ μᾶς ἐπιβάλῃ μὲ ἄλλο πρόσωπο τὸν καπιταλιστικὸ ἠθικισμό.

Μὲ λίγα λόγια, δὲν ἔχουμε βρεῖ τὸ στέρεο πάτημά μας καὶ ἀκολουθοῦμε μιμητικὰ ἀλλότρια κελεύσματα. Ἡ ἐκκλησία πάντως, στὴν αὐθεντικὴ ἔκφανσή της, ὅσο ἀπεχθάνεται τὸν ἀμοραλισμὸ, τόσο ἀπεχθάνεται καὶ τὸν ἠθικισμό. Ὅλα τὰ θέματα τὰ βλέπει μὲ ὀντολογικὴ καὶ πνευματικὴ σκοπιά καὶ μὲ ἀγάπη στὸν ἄνθρωπο. Ὅποιος θέλει, μπορεῖ νὰ ὠφεληθῇ εἴτε λαϊκὸς εἶναι εἴτε κληρικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν πρέπει να χώσουμε και τον Ιησού Χριστό στη συζήτηση,πιστεύω πως θα δήλωνε κομμουνιστής.

παντως δεν θα ελεγε οτι μισεί τους φασιστες κλπ οπως πολλοι "προοδευτικοι" αριστεροι

ο ανθρωπισμος και η καλωσυνη ειναι πανω απο πολιτικες πεποιθησεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top