Ποιες είναι οι ιδεολογικές σας πεποιθήσεις;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα τους εκπαιδευτικού μας σσυτήματος, είναι η μονόπλευρη προσανατολισμένη σε εξωτερικούς στόχους και όχι η διαμόρφωση ολοκληρωμένων προσωπικοτήτων με αξίες, ιδανικά, κοινωνικές αρετές. Ένα από αυτά είναι και το ζήτημα των όποιων φιλοσοφικών ιδεολογιών του. Ο τρόπος γλωσσικής ή γραπτής έκφρασης σε κάθε επίπεδο αποτελεί συνειδητή ή ασυνείδητη ιδεολογική στάση. Αυτήν ζήτησα για όσους θέλουν ή και μπορούν, και από αυτές παίρνω απαντήσεις.
Όπως η δικιά σου.
Και μιας και που είπες για τον φιλελευθερισμό, πρέπει να γνωρίζεις ότι η συμμετοχή στα κοινά είναι μία από τις θεμελιώδεις αξίες του.

Ναι βρε αγόρι μου ωραία ολ'αυτά, αλλά γιατί με το ζόρι δηλαδή; Και γιατί νομίζεις πως όλοι ντρέπονται; Περνάμε που περνάμε απο λογοκρισία, να περνάμε κι απο κριτική επειδή δε θέλουμε κάπου να γράφουμε για τους χ,ψ λόγους ο καθένας; Νέο τρεντ :D
Σε ορισμένα σημεία, μπερδεύεις τον λόγο σου πολύ: πως γίνεται να είναι ασυνείδητη ιδεολογική στάση και να ζητάς να σου γράψουν;
Κατ'εμέ, κρίνε όσο το επιθυμείς και όπως αλλά να'σαι προετοιμάσμενος για τα αποτελέσματα.:D Την πίεση κανείς δεν την βαστάει, ούτε και οι ακρο..πιεστικοί την αντέχουν...

mindcircus: Την περίπτωση να μην γουστάρει κάποιος την σκέφτηκες;
akritas: Φυσικά, είναι και αυτός τρόπος έκφρασης.
Να'σαι καλά που αν και λίγο αργά, εστω αυτό το αντιλαμβάνεσαι :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ο φιλελευθερισμός όμως που μας λες δεν έχει καμία σχέση με τον Νεοκευνσιανισμό που προτείνεις ως Οικονομική Ιδεολογία. Γιατί λοιπόν ζητάς απ' τον κόσμο να υιοθετήσει έναν ιδεολογικό αχταρμά προς προσωπικό προσδιορισμό; Ιδεολογικά στεγανά δεν υπάρχουν, ώρες ώρες μου φαίνεται ότι έχεις βγει από άλλη εποχή. Τώρα ο κόσμος βρίσκεται σε μία τάση ή μία άλλη ανάλογα με τις ανάγκες του και όλες μαζί γράφουν στο συλλογικό ασυνείδητο. Αυτό που θα επικρατήσει αναπόφευκτα είναι ένας συγκερασμός ή μιας πλήρης καταστροφή.

Ο ιδεαλισμός είναι παρελθόν, η καινούργια εποχή για την ανθρωπότητα έχει ανάγκη από ένα νέο οντολογικό πρόταγμα. Ένα νέο τρόπο προσδιορισμού της ύπαρξης.
O φιλελευθερισμός είναι αυτός που προκρίνει το νεοκευνσιανισμό, και είναι αυτός που περιγράφεται κυρίως στο βιβλίο του Κρούγκμαν. Ελευθερία, ισότητα και κοινωνική δικαιοσύνη είναι οι κατευθυντήριες αρχές κάθε σύγχρονης φιλελεύθερης πολιτικής τόσο σε ατομικό-κρατικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.Μην μπερδεύσαι αδόκιμα λοιπόν και ειδικά με τις νεοφιλελεύθερες οικονομικές πολιτικές που τις προκρίνουν νεοδεξιοί πολιτικοί σχηματισμοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
O φιλελευθερισμός είναι αυτός που προκρίνει το νεοκευνσιανισμό, και είναι αυτός που περιγράφεται κυρίως στο βιβλίο του Κρούγκμαν. Ελευθερία, ισότητα και κοινωνική δικαιοσύνη είναι οι κατευθυντήριες αρχές κάθε σύγχρονης φιλελεύθερης πολιτικής τόσο σε ατομικό-κρατικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.Μην μπερδεύσαι αδόκιμα λοιπόν και ειδικά με τις νεοφιλελεύθερες οικονομικές πολιτικές που τις προκρίνουν νεοδεξιοί πολιτικοί σχηματισμοί
;): Όταν είναι ελεύθεροι οι "έχοντες και κατέχοντες", πως μπορούν να είναι ελεύθεροι οι "μη έχοντες και μη κατέχοντες";
:P: Ισότητα μεταξύ ενός κεφαλαιοκράτη και ενός μισθωτού μπορεί να υπάρχει, μόνον στην έκταση εδάφους που θα τους καλύψει!
:(: Η κοινωνική δικαιοσύνη αποδίδεται μόνον, από το "δωρεάν λαμβάνετε, δωρεάν δότε". Οι άλλες ερμηνείες δίνονται από κριτές, που ποτέ δεν θα πουν "ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλλέτω"!
Συνεπώς, η "φιλία προς τη ελευθερία", ειδικά στην πολιτική, είναι άκρως πονηρή, αν όχι κατ' ευθείαν υποκριτική!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,861 μηνύματα.
O φιλελευθερισμός είναι αυτός που προκρίνει το νεοκευνσιανισμό, και είναι αυτός που περιγράφεται κυρίως στο βιβλίο του Κρούγκμαν. Ελευθερία, ισότητα και κοινωνική δικαιοσύνη είναι οι κατευθυντήριες αρχές κάθε σύγχρονης φιλελεύθερης πολιτικής τόσο σε ατομικό-κρατικό όσο και σε διεθνές επίπεδο.Μην μπερδεύσαι αδόκιμα λοιπόν και ειδικά με τις νεοφιλελεύθερες οικονομικές πολιτικές που τις προκρίνουν νεοδεξιοί πολιτικοί σχηματισμοί

Δεν ξέρω πως αυτοπροσδιορίζεται ο Κρούγκμαν, αυτό που ξέρω είναι ότι ο φιλελευθερισμός είχε ως κύριο εκφραστή του τον Hayek που ήταν το αντίπαλο δέος του Keynes. Για του λόγου το αληθές. Ο νεοφιλελευθερισμός ήρθε αργότερα με τον Φρίντμαν που κράτησε μόνο το οικονομικό σκέλος του φιλελευθερισμού για να προβάλει στο ανθρώπινο επίπεδο τον κοινωνικό δαρβινισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως αυτοπροσδιορίζεται ο Κρούγκμαν, αυτό που ξέρω είναι ότι ο φιλελευθερισμός είχε ως κύριο εκφραστή του τον Hayek που ήταν το αντίπαλο δέος του Keynes. Για του λόγου το αληθές. Ο νεοφιλελευθερισμός ήρθε αργότερα με τον Φρίντμαν που κράτησε μόνο το οικονομικό σκέλος του φιλελευθερισμού για να προβάλει στο ανθρώπινο επίπεδο τον κοινωνικό δαρβινισμό.
Το ότι υπάρχουν άτομα που προσδιορίζουν ως φιλελεύθερο τον Χαγιέκ, ή ακόμα και οι ίδιοι, δεν το αμφισβητεί κανείς. Το άρθρο του Βαρουφάκη είναι κατατοπιστικό.
Από εκεί και πέρα, το αν το αποκαλείς νεοφιλελεύθερο, ελευθεριάζων , φιλελευθεριστικό ή λιμπερτιανό, η ουσία είναι μία: Ο νεοφιλελευθερισμός, ναι μεν βασίζεται στον κλασικό φιλελευθερισμό, αλλά όμως είχαν και έχουν διαφορετικούς αντίπαλους. Ο πρώτος το κοινωνικό κράτος και ο δεύτερος το φεουδαρχικό. Δεν είναι τυχαίο, ότι τις θέσεις του νεοφιλελευθερισμού, τις ασπάστηκαν αυταρχικοί, νεοσυντηρητικοί και νεοδεξιοί πολιτικοί που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για την κοινωνία και την δημοκρατία. Όπως επίσης οι νεοφιλελεύθεροι δεν ονομάζονται liberals, αλλά libertarians(ελευθεριακοί, ελευθερίζοντας, φιλελευθεριστές κλπ). Μπορεί ο καθένας κάλλιστα να αντικαταστήσει-εξισώσει τον μερκαντιλισμό με τον νεοφιλελευθερισμό αλλά και την παγκοσμιοποίηση με την αποικιοκρατία.

To παρακάτω απόσπασμα από το βιβλίο του Μακρή δίνει την σωστή διάσταση ΑΣΥΝΕΧΕΙΑΣ νεοφιλελευθερισμού ή φιλελευθερισμού όπως λες, με αυτό τον δικό μου φιλελευθερισμό, αυτόν των Κρούγκμαν, Ρωλς, David Miller, Brian Barryκλπ.

https://akritas-neoliberalism.blogspot.com/2012/03/blog-post_21.html

@Νωεύς, παράτα αυτήν την ξύλινη γλώσσα. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρικάρντο!
ρικάρντο!
ρικάρντο!



ε?
Σόρρυ, απλά άκουσα καποιον να μιλάει για τον Κέυνς
και άλλον για τον Χαγιεκ,
και νόμισα πως είμαστε στο αμφιθέατρο δίνοντας εξετάσεις
:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

@Νωεύς, παράτα αυτήν την ξύλινη γλώσσα. :P


:P:P:P: Ακρίτα, άλλαξε πάραυτα τα γυαλιά σου! Μπερδεύεις το ελεφαντοστούν με το ξύλο, νομίζω... Εκτός αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμμένος και σαφής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εμένα η ιδεολογία μου είναι ο "Χαοτικός Εκλεκτικισμός". Αυτό σημαίνει ότι κανένας -ισμός δεν με εκφράζει πλήρως, όπως πολύ σωστά είπε και ο φίλτατος Νωεύς περί θρησκειών. Το αυτό και για τις πολιτικοοικονομικές θεωρίες. Απ' όσες ιδεολογίες, ιδεολογήματα, οικονομικές θεωρίες κλπ έχω συναντήσει και μελετήσει, έχω βρει θετικά να κρατήσω, όπως και αρνητικά ν' απορρίψω.

Ο Χαοτικός Εκλεκτικισμός είναι μια απελευθερωτική όσο και άβολη ιδεολογία, αφού προϋποθέτει συγκριτική μελέτη και την προσωπική ευθύνη της επιλογής της αυτόνομης σκέψης χωρίς πατερίτσες. Εάν φίλε Ακρίτα ή οποιοσδήποτε άλλος πιστεύετε ότι η παράθεση βαρύγδουπων ταμπελιδίων σας δίνει υπόσταση και σας κάνει να φαίνεστε συγκροτημένοι πολιτικά και κοινωνικά, πιστέψτε με ότι μοιάζετε περισσότερο μ' εκείνα τα fashion victims που αποτελούν κινητές διαφημίσεις μεγαλοεταιρειών, με τεράστιες στάμπες στα μπλουζάκια τους, και είναι κι από πάνω περήφανοι που είναι in...

Think out of the box, a new Aeon is coming fast...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Πιστεύω σε σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πιστεύω σε σένα.

Χμμ, ο Χάουλας "Πατερούλης", "Μεγάλος Τιμονιέρης" και πνευματικός κι ιδεολογικός καθοδηγητής των μαζών... Αχ, λέγε μου τέτοια να με φτιάχνεις αδελφέ μου, καρακαταγουστάρω...:hehe: :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
:P:P:P: Ακρίτα, άλλαξε πάραυτα τα γυαλιά σου! Μπερδεύεις το ελεφαντοστούν με το ξύλο, νομίζω... Εκτός αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμμένος και σαφής!
Όπως έγραψε ο Παπανούτσος για τις δυσκολίες της συννενόησης , η αλήθεια είναι ότι «ο άλλος παίρνει από σένα όχι αυτό που του δίνεις, αλλά αυτό που μπορεί να πάρει». Και φαντάσου όταν ο ένας μιλάει την ξύλινη γλώσσα και ο άλλος την «αστική», τι συννενόηση θα έχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Όπως έγραψε ο Παπανούτσος για τις δυσκολίες της συννενόησης , η αλήθεια είναι ότι «ο άλλος παίρνει από σένα όχι αυτό που του δίνεις, αλλά αυτό που μπορεί να πάρει». Και φαντάσου όταν ο ένας μιλάει την ξύλινη γλώσσα και ο άλλος την «αστική», τι συννενόηση θα έχουν.

:redface:: Συμφωνώ για την αδυναμία συνεννόησης, αλλά αυτή μάλλον προκύπτει από ασύμπτωτες(με τη γεωμετρική σημασία του όρου)ιδεολογικές αφετηρίες. Συμφωνώ δλδ, ότι ένας προλετάριος θα είναι πάντα ακατανόητος, από οποιονδήποτε μιλάει την αστική "γλώσσα", παρ' εκτός κι αν είναι εθελόδουλος ή "ασυνείδητος"! (Φυσικά, κανένας από τους προηγούμενους χαρακτηρισμούς, δεν αφορούν το πρόσωπό σου, που μάλλον τείνω να συμπαθήσω!:redface::redface::redface: : Τον Παπανούτσο, γιατί τον επικαλείσαι, για τόσο αυτονόητες αλήθειες; ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akritas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Τον Παπανούτσο, γιατί τον επικαλείσαι, για τόσο αυτονόητες αλήθειες; ).
Για να τον μάθουν οι νεώτεροι μπας και ξεκολήσουν από την μετριότητα που μας έχει κατακλύσει.
Το ξέρεις φυσικά ότι είχε γράψει και είχε συμφωνήσει για τον Ρωλς σε ότι αφορά την Δικαιοσύνη.!!
Σε μια εποχή που ο Ρωλς ήταν παντελώς άγνωστος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jeanjean

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο John αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Για να καταλάβω, great chaos χλευάζεις τις πεποιθήσεις μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Χμμ, ο Χάουλας "Πατερούλης", ....
:P: Ε, όχι και "Πατερούλης", "πατέραρος" να λες!

Για να καταλάβω, great chaos χλευάζεις τις πεποιθήσεις μου;

:P:Συνηθίζει τον αυτοσαρκασμό, φίλε μου! Δεν μπορεί να τον κρύψει, ούτε στα ποιήματά του...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Last Stand

Νεοφερμένος

Ο Last Stand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Χμμμ, μόνο κατευθύνσεις μπορεί να δώσει κανείς:


Το ιδανικό πολίτευμα για μένα θα ήταν ένα υβρίδιο άμεσης δημοκρατίας - κοινοβουλευτισμού (η Ελβετία μπορεί να μας δώσει μερικές χρήσιμες ιδέες). Αν αυτό μου το απαγόρευαν θα επέλεγα τον φασισμό σαν δεύτερη λύση, αν και με χαλάει η απουσία εκλογών. Ίσως ένας συνδυασμός που θα επιβάλλει με αυστηρότητα τις αποφάσεις της πλειοψηφίας.

Δεν μου αρέσει η αναρχία, η οικονομική ολιγαρχία και τα αναρχοκαπιταλιστικά μοντέλα τύπου Πινοσέτ. Δεν μπορώ να δεχτώ μιλιταριστικά πρότυπα τύπου Χίτλερ, παρόλο που σε άλλους τομείς η πολιτική του δεν ήταν κακή. Επίσης θεωρώ την κληρονομική βασιλεία ξεπερασμένη, εκτός τόπου και χρόνου.

Υποστηρίζω το έθνος-κράτος, απαραίτητο στοιχείο του οποίου είναι η κοινωνική διάσταση.

Υποστηρίζω με πάθος το μεικτό οικονομικό σύστημα, δηλαδή τον πρωτεύοντα ρόλο του ιδιωτικού τομέα με ισχυρή όμως κρατική παρέμβαση για την εξισορρόπηση των ανισομετριών (πχ υπερβολική ανισότητα, ασύμμετρη ανάπτυξη, οικονομική αναρχία, απάνθρωπη αγορά εργασίας). Περιγραφικά θα μπορούσα να το ονομάσω κοινωνικό καπιταλισμό ή δημοκρατικό καπιταλισμό και θέλω εδώ να υπενθυμίσω την ευημερία που αυτό εξασφάλισε στην Δύση μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.

Ιδεολογικές συμπάθειες: Πιστεύω ότι όλοι έχουν κάτι να δώσουν αλλά δυσκολεύομαι πολύ να βρω θετικά στοιχεία στο νεοφιλελευθερισμό, ενώ θα έλεγα ότι έχω μικρότερη μεν σημαντική δε απόσταση από τον κομμουνισμό. Δέχομαι έναν σημαντικό βαθμό ολοκληρωτισμού υπό την προϋπόθεση ότι εμπεριέχει την κοινωνική διάσταση και το εθνικό στοιχείο. Θεωρώ τον εαυτό μου εθνικιστή αν και δεν πιστεύω ότι ο εθνικισμός είναι ιδεολογία αλλά μέρος της ίδιας μας της φύσης. Εθνικισμός όμως μέσω της εξύψωσης του δικού μας έθνους και όχι μέσω της μείωσης των άλλων λόγω φυλετικής ανωτερότητας που ναι μεν υπάρχει (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η δική μου φυλή είναι η ανώτερη, μπορεί κάλλιστα να συμβαίνει και το αντίθετο, αν βρεθεί ποτέ τρόπος να μετρηθεί κάτι τέτοιο) αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί αυτό δικαιολογία για την περιστολή δικαιωμάτων.

Θρησκεία: Χριστιανισμός με την γενικότερη έννοια, δεν χαρακτηρίζω τον εαυτό μου ορθόδοξο ή κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Δεν πρόσκειμαι ιδεολογικά πουθενά. Φυσικά, είμαι πατριώτης, όχι όμως με την καθορισμένη έννοια που διαμόρφωσαν οι εκάστοτε "πατριωτικές" ιδεολογίες. Προσωπικά θεωρώ τις ιδεολογίες ως νέες "θρησκείες". Έχουν κανόνες, υποστηρίζουν την απόλυτη αλήθεια, έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, επιβάλλουν κατά το δοκούν το ορθό και το μη ορθό και υπόσχονται ουτοπικές κοινωνίες.

Είναι σαφές ότι τους τελευταίους αιώνες, η πολιτική ασκείται προσαρμοσμένη σε ιδεολογικά στεγανά. Ειδικότερα, από τις αρχές του 20ου αιώνα, όποια ιδεολογική παράταξη αναλαμβάνει την κεντρική εξουσία ενός κράτους, καθορίζει εκ νέου ποια είναι τα συμφέροντά του, τι είναι ορθό και μη ορθό, ταυτίζει το μέλλον του κράτους με την επιβίωση της ιδεολογίας και γενικώς επαναπροσδιορίζει από την αρχή τον τρόπο λειτουργίας και τους σκοπούς του κράτους. Αυτό είναι κινδυνώδες για την επιβίωση ενός έθνους, αν αυτό αλλάζει κάθε δεκαετία ή εικοσαετία ιδεολογία. Οι ιδεολογίες, είτε αυτές που εμπεριέχουν στον σκληρό πυρήνα τους το έθνος, είτε αυτές που έχουν διεθνιστική βάση, αμφότερες έχουν βλάψει τα έθνη στα οποία εφαρμόστηκαν. Το φαινόμενο της μετάθεσης της πολιτικής στις ιδεολογικές παρατάξεις, ενδεχομένως να είναι ακόμη μία τροχοπέδη για την ανάπτυξη και την εξέλιξη ενός έθνους. Δεν πρόσφεραν τίποτα στο πολιτιστικό και πολιτικό γίγνεσθαι, δίχασαν λαούς και τους παρέσυραν σε εμφύλιες συρράξεις, ρίζωσαν τεράστια ιδεολογικά συμπλέγματα στις κοινωνίες όπου επικράτησαν, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη οποιαδήποτε αποδέσμευση της πολιτικής από την ιδεολογία. Κρίνεται απαραίτητη για έναν πολιτικό, στη σύγχρονη εποχή. Ακολουθεί τους δογματικούς κανόνες και την δογματική κοσμοθεώρηση των πραγμάτων κάποιας ιδεολογίας, σύμφωνα με την οποία θα διαμορφώσει την πολιτική του και το κράτος του.

Όταν ανέβαινε ο τάδε, η εξωτερική κι εσωτερική πολιτική, η εκπαίδευση, οι νόμοι, τα κοινωνικά ζητήματα, όλα διαμορφώνονταν σύμφωνα με την ιδεολογία του, με εντελώς δογματικό τρόπο. Όταν το τάδε τον ανέτρεπε ο δείνα, ο δεύτερος επέβαλλε το δικό του ιδεολογικό δόγμα και επαναπροσδιόριζε ολόκληρη την λειτουργία του κράτους. Έτσι, παρατηρούμε ότι ένα κράτος ήταν δυνατό να αλλάξει μέσα σε ένα αιώνα έως δεκάδες φορές την πορεία του, λόγω της εναλλαγής διαφορετικών ιδεολογικά κυβερνήσεων. Ενώ κατ’ αντίθεση αυτού του φαινομένου, παρατηρούσαμε ότι αυτοκρατορίες διαρκούσαν αιώνες με πολύ περισσότερες εναλλαγές προσώπων στην εξουσία, όμως η πολιτική δεν έπαυε να στηρίζεται πάνω στα αιώνια θεμέλια του πολιτικού ρεαλισμού και να έχει μία συνοχή. Από την κορυφαία διπλωματία, πολιτική και στρατηγική που εξασκούσαν από τους αρχαίους χρόνους έως και τις αρχές του Διαφωτισμού, όλες οι πολιτικές δυνάμεις, φτάσαμε στον ιδεολογικό δογματισμό των αγκυλώσεων και της στασιμότητας.

Αυτό που δεν έχει κατανοηθεί από κανέναν ιδεολόγο, είναι ότι όλες οι μεγάλες αυτοκρατορίες και ηγεμονίες που έφτασαν σε δυσθεώρητα μεγέθη την πολιτική τέχνη, εμφορούντο από τον πολιτικό ρεαλισμό. Αυτό εκλείπει από την σύγχρονη εποχή και γι’ αυτό είμαστε μάρτυρες μίας στείρας πολιτικής και στρατηγικής, που δεν είναι δυνατόν να υπερκεράσουν τις προκλήσεις και τα εμπόδια που υψώνονται μπροστά τους. Κατά τον Θουκυδίδη, τον πατέρα του πολιτικού ρεαλισμού, κάθε κράτος που σέβεται τον εαυτό του, τιμά την ιστορία του, μαθαίνει από αυτήν κι αξιολογεί ρεαλιστικά τις απειλές, τα συμφέροντά του κι εφαρμόζει μία πολιτική που θα εξυπηρετήσει όσο δύναται καλύτερα τους προαναφερόμενους παράγοντες.

Ο πολιτικός ρεαλισμός καταργεί οποιαδήποτε μορφή ιδεολογίας, κρίνοντάς την στάσιμη και επιζήμια για το κράτος – έθνος. Το μοναδικό που είναι διηνεκές, είναι το συμφέρον του έθνους. Δεν χρειάζεται να είσαι σοσιαλιστής για να θεσπίσεις φιλολαϊκές ρυθμίσεις, ούτε εθνικιστής για να τιμήσεις τους ήρωες και να εξυπηρετήσεις τα εθνικά σου συμφέροντα. Αυτά παλαιότερα θεωρούνταν αυτονόητα, ενώ από ένα σημείο της ιστορίας κι έπειτα, αυτά τα ζητήματα έγιναν αποκλειστικό προνόμιο κάποιας ιδεολογίας.

Έννοιες κι αξίες όπως Πατρίδα, Κοινωνία, Εργασία, Ελευθερία, Ανθρωπισμός, Θρησκεία, Ιεραρχία, Λαός, Ισότητα, Ισονομία, Αξιοκρατία προσκτήθηκαν από διάφορες ιδεολογίες και διαστρεβλώθηκαν.

Σ’ αυτό το σημείο πρέπει να κάνω ένα διαχωρισμό. Θεωρίες υπήρχαν ανέκαθεν από διάφορες προσωπικότητες, όμως δεν έχουν κανένα κοινό με τις ιδεολογίες. Καταρχάς, οι θεωρίες δεν έχουν το χαρακτηριστικό δόγματος, όπως διακρίνουμε στις ιδεολογίες. Κατά δεύτερον, οι θεωρίες ευθύνονται για τον εμπλουτισμό του πολιτικού ρεαλισμού, ενώ οι ιδεολογίες είναι υπεύθυνες για την εξαφάνισή του. Εν τέλει, δεν αποτελούν κοσμοθεωρίες, αλλά αναλύσεις επί συγκεκριμένων ζητημάτων.

Οι ιδεολογίες υπάρχουν για να περιορίζουν τις δυνατότητες της εκάστοτε ηγεσίας. Κάθε πολιτικό κόμμα, σε όλα τα αναπτυγμένα κράτη, αντιπροσωπεύει μία ιδεολογία. Δεν υπάρχει ούτε ένα κόμμα που να αυτοπροσδιορίζεται ως πολιτικά ρεαλιστικό. Είτε είναι πατριωτικό, είτε διεθνιστικό, ακολουθεί πιστά τη γραμμή των ιδεολογικών προκατόχων του.

Η Ιστορία θα κρίνει τις ιδεολογίες ως οργανωμένο σχέδιο κάποιων να στεγανοποιήσουν την πολιτική των κρατών που παλαιότερα επέκτειναν ή διατηρούσαν την ηγεμονία τους στηριγμένοι σε ρεαλιστικές πολιτικές με απεριόριστες επιλογές και δυνατότητες ή θα γραφτεί ως ένα δυσάρεστο ιστορικό φαινόμενο που πήρε διαστάσεις λόγω εμμονής της εποχής να δημιουργούνται ιδεολογικά ευαγγέλια, τα οποία υπόσχονταν ουτοπικές κοινωνίες.

Καταλήγω στα εξής:

Πολίτευμα: Αν και θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένα ιδανικό πολίτευμα, αλλά μόνο ΄ο ιδανικός συνδυασμός σωστού ηγέτη - πολιτεύματος, υποστηρίζω την Αξιοκρατική Δημοκρατία.
Να ανατίθεται οποιαδήποτε αρμοδιότητα ή θέση γενικού - εθνικού συμφέροντος στον αξιότερο.
Να τηρήσει αυστηρά την ιεραρχία.
Να καθιερώσει τις τακτικές συνεδριάσεις λαού – κυβέρνησης (στα πρότυπα της αρχαίας Απέλλας) για να υπάρχει όσο είναι δυνατόν πιο συχνή άμεση συμμετοχή του λαού στον πολιτικό σχεδιασμό του έθνους.
Να εφαρμόσει αυστηρά τους νόμους και να εκλέγει ανεξάρτητο ηγέτη και βουλευτές, δηλαδή πρόσωπα, όχι κομματικούς σχηματισμούς. Με αυτό τον τρόπο εκλογής θα καταργηθεί ο ολιγαρχικός θεσμός του κοινοβουλευτισμού (κατά Αριστοτέλη),
Να περιορίσει την ασυδοσία που γεννά την οχλοκρατία.
Να εμποδίσει την ολοκληρωτική επικράτηση των ιδεολογιών, των οποίων τον ζημιογόνο ρόλο τον αναφέρω σε άλλο κείμενό μου.
Σε περίπτωση λαϊκής δυσφορίας για την κυβέρνηση ή συγκεκριμένα πρόσωπα αυτής, ο Πρόεδρος έχει την υποχρέωση να διεξάγει δημοψήφισμα για την αντικατάσταση του εν λόγω προσώπου ή νέα διεξαγωγή εκλογών σε περίπτωση δυσαρέσκειας για ολόκληρη την κυβέρνηση (διαφθορά, ανικανότητα κ.λπ.). Ωστόσο, η διεξαγωγή δημοψηφίσματος για τέτοια ζητήματα δεν πρέπει να γίνεται πάνω από μία φορά ανά τετραετία, ώστε να μην φτάνουμε σε φαινόμενα όπως αλλαγή πολλών κυβερνήσεων σε σύντομο χρονικό διάστημα, κάτι που θα ήταν μόνο επιζήμιο για την χώρα.
Να διατηρηθεί ο βασικότερος πυλώνας για την σταθερή ανάπτυξη ενός έθνους: Η μακρόπνοη πολιτική, που δεν θα εξαρτάται από τις εναλλαγές της εκάστοτε κομματικής παράταξης στην εξουσία. Μία σταθερή εθνική πολιτική που θα χαράσσεται από όλες τις κυβερνήσεις για την εξυπηρέτηση των διηνεκών εθνικών συμφερόντων και δικαίων.

Κυβερνητικό σχήμα: Προεδρικό. Συγκρότηση Βουλής με ανεξάρτητους βουλευτές. Απαγόρευση των κομμάτων. Εκλογή προσώπων. Οι εθνικές εκλογές θα χωρίζονται σε "βουλευτικές" και "προεδρικές" εκλογές. Κάθε πολίτης θα έχει το δικαίωμα να θέσει υποψηφιότητα, υπό τους όρους: για να θέσει υποψηφιότητα ως βουλευτής να έχει συμπληρώσει τα 25 έτη και για να θέσει υποψηφιότητα ως πρόεδρος τα 35 έτη. Ο βουλευτής και ο πρόεδρος δεν έχουν δικαίωμα να θέσουν υποψηφιότητα αν έχουν εκλεγεί δύο συνεχόμενες τετραετίες.

Κράτος: Εθνικό κοινωνικό κράτος με ημι-φιλελεύθερη αγορά. Στρατηγικοί τομείς θα παραμείνουν κρατικοί και θα υπάρχει δημόσιο σύστημα Παιδείας και Υγείας. Φυσικά, θα επιτρέπονται τα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και οι ιδιωτικές κλινικές. Θα επιτρέπονται οι πολυεθνικές και οι ξένες επενδύσεις αλλά παράλληλα θα στηρίζεται από το κράτος η εθνική παραγωγή της χώρας. Πρέπει να υπάρχει εξισορρόπηση.

Πολιτική: Ρεαλιστική, προσανατολισμένη στην εξυπηρέτηση των εθνικών και κοινωνικών δικαίων.

Ιδεολογικές συγκλίσεις: Ελληνικός εθνικισμός (του Περικλή Γιαννόπουλου, του Ίωνος Δραγούμη κ.ά.), φιλελευθερισμός (επί οικονομικών κυρίως θεμάτων).

Ιδεολογικές αποκλίσεις: Μαρξισμός και παράγωγά του, αναρχισμός και πάσης φύσεως υλιστικές και εθνομηδενιστικές θεωρίες.

Θρησκεία: Αναγνωρισμένη θρησκεία η Ορθοδοξία. Απαγόρευση της Εκκλησίας να εμπλέκεται καθ' οιονδήποτε τρόπο στα πολιτικά ζητήματα της χώρας. Κάθαρση της Εκκλησίας. Τήρηση της ανεξιθρησκείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top