Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Προς τον πρόεδρο της Κ.Ο του ΣΥΡΙΖΑ – Ενωτικό Κοινωνικό Μέτωπο
...

:redface::redface::redface:: Εκτιμώ ότι αποτελεί μία ακόμη νεο-αριστερή πρόταση, που αντιμετωπίζει στην Ελλάδα, το "συγκεκριμένο", κατά τη "συγκεκριμένη στιγμή" και με συγκεριμένη εφικτή προοπτική, πολύ πιο εικρινώς από εκείνη του ΚΚΕ και του ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α..Είναι επίσης σαφέστατα στον αντίποδα, μίας από αναπαλαίωση "Δημοκρατικής Αριστεράς", στην αντιμετώπιση παραγόντων του θνήσκοντος "παλαιοκομματισμού", για ζητήματα εθνοκρατικής τάξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νομίζω είναι μια φιλότιμη και καλοπροαίρετη προσπάθεια από πλευράς του Ε.ΠΑ.Μ. Μένει να δούμε την απάντηση Τσίπρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Νομίζω είναι μια φιλότιμη και καλοπροαίρετη προσπάθεια από πλευράς του Ε.ΠΑ.Μ. Μένει να δούμε την απάντηση Τσίπρα.

Το Ε.ΠΑ.Μ. μπορεί να είναι καλοπροαίρετο, ο Καζάκης ουδέν! Τον άκουγα χθες στην εκπομπή του με τον Κακλαμάνο να αλαλάζει μανιωδώς ενάντια στο Σύριζα και τον Τσίπρα. Αυτά που λέει γίνονται δεκτά μόνο σε συνθήκες ανοιχτού πολέμου. Αν στην παρούσα φάση έμπαινε φρένο στην κατρακύλα μισθών, συντάξεων, χαρατσιών, η χώρα θα έπαιρνε βαθειά ανάσα. Χρειάζεται μεν ξεκάθαρος στόχος αλλά και σύνεση που θα διασφαλίζει την κοινωνική συνοχή.

Πολλά πράγματα αλλάζουν ραγδαία. Η Κίνα έκανε πέρα το δολάριο και αγοράζει πετρέλαιο απ΄ το Ιράν με γουάν. Ο Ρομπάι κάλεσε εκτάκτως Συμβούλιο. Η Ρουμανία επαναστάτησε ενάντια στο ΔΝΤ και κέρδισε την επαναφορά μισθών και συντάξεων σε επίπεδα προ λιτότητας. Ο Βενιζέλος έβαλε την ουρά στα σκέλια κι ο Σαμαράς μετατρέπει με συνέπεια την ΝΔ σε Πολιτική Άνοιξη.

Έχουν χεστεί πάνω τους. Ο Τσίπρας παίζει το επικοινωνιακό παιχνίδι μαεστρικά. Τους ζήτησε να στείλουν επιστολή αναίρεσης της επιστολής τους! :P Κάνει ανοίγματα με τον Ολάν. Το μεγάλο στοίχημα είναι να πετύχει την Ένωση της Αριστεράς με ΔΗΜΑΡ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ και να κατεβεί ξανά στις εκλογές για την πρωτιά. Μετά με το +50 και κυβέρνηση καθαρά αντιμνημονιακή, το παιχνίδι θα παίζεται αλλιώς. :smoke:

υ/γ: Τώρα που ο Βενιζέλος έγινε γατάκι, έχει αρχίσει και μιλάει σωστά. Λάου λάου Τσίπρα είπε και έχει εν μέρη δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το Ε.ΠΑ.Μ. μπορεί να είναι καλοπροαίρετο, ο Καζάκης ουδέν!
Συμφωνώ. Από τότε που το ΕΠΑΜ έγινε κόμμα, απέδειξε πως είτε έχει πολύ κακό χαρακτήρα, είτε ότι δεν κάνει για αρχηγός κόμματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το μεγάλο στοίχημα είναι να πετύχει την Ένωση της Αριστεράς με ΔΗΜΑΡ και ΑΝΤΑΡΣΥΑ και να κατεβεί ξανά στις εκλογές για την πρωτιά.

Δεν παίζει αυτό με την ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Αυτοί θέλουν έξοδο από ΕΕ και ευρώ, ολική διαγραφή χρέους κλπ. Εκτός κι αν πια είναι τόσο large που δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...) Η Ρουμανία επαναστάτησε ενάντια στο ΔΝΤ και κέρδισε την επαναφορά μισθών και συντάξεων σε επίπεδα προ λιτότητας. (...).

Λίγο εκτός θέματος, αλλά μιας και αναφέρθηκε η Ρουμανία, που κοντεύει να γίνει αστικός μύθος εδώ και 2-3 μέρες με την συζητούμενη αποκατάσταση μισθών στο δημόσιο τομέα, να πούμε ότι στα πλαίσια της συμφωνίας της με ΔΝΤ-ΕΕ-Παγκόσμια Τράπεζα έχει δεσμευθεί να μειώσει τους δημόσιους υπαλλήλους στο διάστημα 2009-2012 από 1,4 εκατ. σε 1,1 εκατ. που μας κάνει 300.000 απολύσεις.
Οι πρώτες 180.000 (εκατόν ογδόντα χιλιάδες) απολύσεις δημοσίων υπαλλήλων έγιναν στο διάστημα Ιανουαρίου 2010-Οκτωβρίου 2011 κι έπεται συνέχεια... δηλ. 120.000 απολύσεις (εκατόν είκοσι χιλιάδες) μέχρι τέλους 2012.

Εμείς, ακόμα συγχωνεύουμε οργανισμούς και ασχολούμαστε με την εφεδρεία:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.

Εμείς, ακόμα συγχωνεύουμε οργανισμούς και ασχολούμαστε με την εφεδρεία:whistle:

Αργήσαμε, αυτό θέλεις να πεις; :P

Η Ρουμανία είναι σε λιτότητα από το 2009, όπου δανείστηκε μόλις 20 δις και τώρα δανείζεται άλλα 3,6. Το πρώτο σχέδιο του ΔΝΤ πάτωσε ως συνήθως, ο λαός είναι έτοιμος να εκραγεί και προκειμένου να χάσει τον πελάτη, έριξε τις απαιτήσεις.

Οι δεσμεύσεις που λες για τους δημοσίους υπαλλήλους ήταν 300.000 μέχρι το 2015. Μέχρι το τέλος του 2010 είχε απολύσει μόλις 27000 από τις 74000 που είχε εξαγγείλει ενώ το Φλεβάρη του 2011 ο πρωθυπουργός της χώρας Εμίλ Μποκ δήλωνε:

«Δεν συμφωνήσαμε άλλες απολύσεις στο Δημόσιο με το ΔΝΤ»

Ο καθένας παρουσιάζει τα στοιχεία ανάλογα με το πως βολεύουν τις θέσεις του. Το ίδιο κάνεις κι εσύ, ο Καζάκης, ίσως κι εγώ μερικές φορές. Η ουσία είναι ότι η χώρα δεν αντέχει άλλες αυτοκτονίες.

Συμφωνώ. Από τότε που το ΕΠΑΜ έγινε κόμμα, απέδειξε πως είτε έχει πολύ κακό χαρακτήρα, είτε ότι δεν κάνει για αρχηγός κόμματος.

Κακός χαρακτήρας δεν είναι, είναι αντικοινωνικός γι' αυτό και η όποια προσπάθειά του να πείσει, σε συνθήκες ισορροπίας, θα πέσει στο κενό. Αν όμως τα πράγματα πάρουν ακραία, χαοτική τροπή, νομίζω ότι θα έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κακός χαρακτήρας δεν είναι, είναι αντικοινωνικός
Αυτό κατατάσσεται στο "ακατάλληλος για αρχηγός κόμματος". :P
Στα οικονομικά δεν τον φτάνει κανένας, αλλά στα υπόλοιπα με απογοήτευσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Αργήσαμε, αυτό θέλεις να πεις; :P

Η Ρουμανία είναι σε λιτότητα από το 2009, όπου δανείστηκε μόλις 20 δις και τώρα δανείζεται άλλα 3,6. Το πρώτο σχέδιο του ΔΝΤ πάτωσε ως συνήθως, ο λαός είναι έτοιμος να εκραγεί και προκειμένου να χάσει τον πελάτη, έριξε τις απαιτήσεις.

Οι δεσμεύσεις που λες για τους δημοσίους υπαλλήλους ήταν 300.000 μέχρι το 2015. Μέχρι το τέλος του 2010 είχε απολύσει μόλις 27000 από τις 74000 που είχε εξαγγείλει ενώ το Φλεβάρη του 2011 ο πρωθυπουργός της χώρας Εμίλ Μποκ δήλωνε:

«Δεν συμφωνήσαμε άλλες απολύσεις στο Δημόσιο με το ΔΝΤ»

Ο καθένας παρουσιάζει τα στοιχεία ανάλογα με το πως βολεύουν τις θέσεις του. Το ίδιο κάνεις κι εσύ, ο Καζάκης, ίσως κι εγώ μερικές φορές. Η ουσία είναι ότι η χώρα δεν αντέχει άλλες αυτοκτονίες.

(...)

Ναι, μόνο που ο Boc δεν είναι πλέον Πρωθυπουργός και η αναγγελία για την τελική μείωση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων έγινε από τον (εκλεγμένο άμεσα από τον λαό και όχι γλάστρα) Πρόεδρο της χώρας Traian Băsescu σε συνέδριο του economist.

Δεν θέλω να μπω σε μια εκτός θέματος αντιπαράθεση μαζί σου και δεν θα το κάνω οπότε εγώ τουλάχιστον το κλείνω εδώ, θα ήθελα όμως να ξέρεις ότι ουδέποτε παρουσίασα στοιχεία όπως με βολεύουν, γιατί δεν είμαι πολιτικός οπότε δεν το έχω ανάγκη, απλά αν μπορώ να δώσω κάποιες παραπάνω πληροφορίες το κάνω.

https://www.realitatea.net/basescu-spune-cati-bugetari-isi-vor-pierde-locurile-de-munca-in-2012_889585.html

https://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2011/cr1114.pdf

https://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2012/cr1273.pdf

https://www.imf.org/external/pubs/ft/scr/2011/cr1180.pdf

https://legislatiamuncii.manager.ro/a/5098/continua-concedierile:-300000-de-bugetari-vor-fi-dati-afara-in-2012.html.

Y.Γ. Εάν η ανάρτηση να θεωρηθεί εκτός θέματος, είναι στη διάθεση των Συντονιστών για τα περαιτέρω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φίλες και φίλοι, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι στις πρόσφατες εκλογές στις οποίες συμμετείχα ως υποψήφιος με το κόμμα του ΕΠΑΜ στο συνδυασμό του ΟΧΙ, κατέλαβα στην Α' Θεσ/νίκης την πρώτη θέση μεταξύ των υποψηφίων του ΕΠΑΜ με 440 σταυρούς, ενώ συνολικά στο ψηφοδέλτιο βγήκα δεύτερος πίσω από τον Στ. Παπαθεμελή (με κάτι παραπάνω από 1500 σταυρούς). Όχι άσχημα για κάποιον που ασχολήθηκε με την πολιτική για μόλις δυόμιση μήνες...:clapup:

Από την άλλη πλευρά, η σχετικά καλή μου πορεία δεν ήταν δυνατόν να με ικανοποιήσει, μιας και κατά την δική μου πολιτική εκτίμηση το εκλογικό αποτέλεσμα αποτελεί για το σύνολο του κόμματος μια συντριπτική και ατιμωτική ήττα! Οι ευθύνες γι' αυτό είναι πολλές κι έχουν πολλούς πατεράδες, όμως δυστυχώς μέσα στην ηγεσία του ΕΠΑΜ έμειναν απολύτως ορφανές. Η εκτίμηση του Δ. Καζάκη ήταν ότι τα πήγαμε καλά δεδομένων των συγκυριών, πράγμα που κατ' εμέ αποτελεί το λιγότερο εμπαιγμό. Επειδή προσωπικά λοιπόν δεν μου αρέσει να εμπαίζω τους ψηφοφόρους, ούτε να εμπαίζομαι από οποιονδήποτε, κι αφού κανείς δεν βρέθηκε ν' αναλάβει την ευθύνη που του αναλογεί για τη συντριβή, αποφάσισα να το πράξω εγώ, για λόγους πολιτικού συμβολισμού. Έτσι, αποδεχόμενος πρόθυμα το μερίδιο ευθύνης που μου αναλογεί ως υποψήφιος του ΕΠΑΜ για το άθλιο εκλογικό αποτέλεσμα, υπέβαλα την παραίτησή μου από το ΕΠΑΜ από τη Δευτέρα 13 Μαΐου.

Την Τρίτη 14 έγιναν γνωστά τα αποτελέσματα της σταυροδοσίας. Την Τετάρτη 15, κάποιοι "συναγωνιστές" που δεν είχαν πληροφορηθεί την αποχώρησή μου, με κατήγγειλαν για... συνωμοσία εναντίον του κόμματος και ζήτησαν τη διαγραφή μου. Τους έγραψα να βάλουν την καταγγελία εκεί που ξέρουν: Στ' αρχεία μας! Θα έχω πάντοτε να θυμάμαι ότι κανένα καλό δεν μένει ατιμώρητο κι η επιτυχία δημιουργεί εχθρούς, κι αυτή ήταν η τρίμηνη καριέρα του Χάους στην πολιτική. Έξοχα, θα έπρεπε όλοι να έχουν από μια τέτοια εμπειρία...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ούτε καν κατάλαβα γιατί παραιτήθηκες. Επειδή ένα κόμμα δυο μηνών πήρε 0.90% και μάλιστα με πολύ θάψιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Τους έγραψα να βάλουν την καταγγελία εκεί που ξέρουν: Στ' αρχεία μας! Θα έχω πάντοτε να θυμάμαι ότι κανένα καλό δεν μένει ατιμώρητο κι η επιτυχία δημιουργεί εχθρούς, κι αυτή ήταν η τρίμηνη καριέρα του Χάους στην πολιτική. Έξοχα, θα έπρεπε όλοι να έχουν από μια τέτοια εμπειρία...:whistle:

Κοίτα να δεις, σε κατήγγειλαν και από πάνω. Έφαγες όλο το τρέξιμο, να οργανώσεις, να τονώσεις το κίνημα του 0,9% :P και σε βγάλανε και συνωμότη. Κι ύστερα σου λένε να ασχολείσαι με τα κοινά, για άμεση δημοκρατία, Κοινωνία των Πολιτών και άρες μάρες κουκουνάρες. Κρίμα....ψόφησε η ψήφος μας. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Κοίτα να δεις, ... :worry:

:mad::mad::mad:Στην αστική πολιτική, η αφελής ανιοδιοτέλεια πληρώνεται πάντα, με απογοήτευση! Μην το βάζετε όμως κάτω, τεκνία μου. Η ιδιοτέλεια και οι μηχανοραφίες της έχουν κοντά ποδάρια, στο χρόνο!:redface::redface::redface:

ΥΓ: Όττο, συγχαρητήρια για το βάφτισμα! Μη νοιώθεις όμως, ότι...φτύστηκες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ούτε καν κατάλαβα γιατί παραιτήθηκες. Επειδή ένα κόμμα δυο μηνών πήρε 0.90% και μάλιστα με πολύ θάψιμο?
Επειδή γνωρίζω από πού ξεκινήσαμε, ποια ήταν η δυναμική μας, που καταλήξαμε, αλλά κυρίως τα ακριβή γεγονότα που οδήγησαν εκεί. Η δική μου εκτίμηση είναι πως αυτό το 0,9 είναι πτωτικό με τάση περαιτέρω συρρίκνωσης, παρά ανοδικό με οποιαδήποτε προοπτική ανάπτυξης.

Αν μη τι άλλο, λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε, ειδικά όταν έφτασα (κι όπως έχουν πει κι άλλοι συναγωνιστές ότι τους συνέβη) να με παίρνουν ψηφοφόροι που με κόπο είχα πείσει (άνω των 50 προσδοκώμενων ψήφων) και να με βρίζουν δυο μέρες πριν απ' τις εκλογές για πράγματα που δεν έχω πει εγώ αλλά ο Δ. Καζάκης. Δεν είχα τίποτε να τους πω για να δικαιολογήσω τ' αδικαιολόγητα, ζητούσα συγνώμη με σκυμμένο το κεφάλι, ακόμη κι από τηλεφώνου. Δεν θα ήθελες να βρεθείς στη θέση αυτή, πίστεψέ με ότι είναι ιδιαίτερα άβολη. Νομίζω πως κανείς δεν δικαιούται να φέρνει τους συναγωνιστές του σ' αυτή τη θέση και μετά να δηλώνει "εγώ δεν είμαι πολιτικός, λέω ότι θέλω". Όποιος δεν είναι πολιτικός να κάτσει σπίτι του και να μην ασχολείται με την πολιτική και μάλιστα με ηγετικές βλέψεις. Εάν ο Δ. Καζάκης επιλέγει να μεταχειρίζεται τα μέλη του ΕΠΑΜ ως πρόβατα, να με συγχωρεί αλλά ο Όττο ουδέποτε υπήρξε μέλος αγέλης. Η παραίτησή μου λοιπόν έχει τον χαρακτήρα ευθιξίας, αλλά όπως είπα εμπεριέχει κι έναν πολιτικό συμβολισμό: "Η ανάληψη ευθύνης αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο ενός τίμιου πολιτικού κι αφού εσείς είστε ευχαριστημένοι ενώ εγώ όχι, την αναλαμβάνω ο ίδιος και πάω σπίτι μου να μην σας χαλάω και την ωραία ατμόσφαιρα." Ελπίζω να έγινα κατανοητός γιατί δεν θέλω να συνεχίσω την περαιτέρω κριτική. Δεν είμαι χολωμένος, είμαι απλά αποφασισμένος για την επιλογή μου και τα έχω καλά με τη συνείδησή μου. Για κάποιον που ασχολείται έστω και τόσο με την πολιτική, είναι μεγάλη κατάκτηση το να κρατήσει καθαρή την ψυχή του στο τέλος...

Επέλεξα να μην προσπαθήσω να κάνω θόρυβο γύρω από την αποχώρησή μου, δεν έγραψα κάποια μακροσκελή επιστολή παραίτησης (τρεις παράγραφοι μαζί με τους αποχαιρετισμούς και τις ευχαριστίες), την κοινοποίησα μόνο στον τομέα μου (γι' αυτό οι "άλλοι" δεν το είχαν πληροφορηθεί), δεν επιθυμώ να κάνω δημόσια κριτική στον Δ. Καζάκη (πέραν αυτής που διαβάσατε παραπάνω), απλά είδα τα πράγματα από τόσο κοντά, όσο μου χρειαζόταν για να διαμορφώσω άποψη και προτιμώ να κρατήσω τα συμπεράσματά μου για τον εαυτό μου. Δεν ωφελεί να φτύνεις εκεί που έφαγες, είναι ακόμη πιο ατιμωτικό και μίζερο κατά τη γνώμη μου.

Έχω παραμείνει φίλος του ΕΠΑΜ, αναγνωρίζοντας ότι οι άοκνες προσπάθειες του Δ. Καζάκη καθώς και οι εξαιρετικές πολιτικοοικονομικές του αναλύσεις, έπαιξαν σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωση της άποψης που έχω σήμερα, αλλά και το αναμφισβήτητο γεγονός ότι οι αναλύσεις αυτές αποδείχτηκαν κι αποδεικνύονται καθημερινά αληθείς και σοβαρές. Επέλεξα λοιπόν να διαχωρίσω μέσα στο μυαλό μου τον οικονομολόγο-αναλυτή Καζάκη, από τον πολιτικό ηγέτη Καζάκη και να προχωρήσω παραπέρα. Ο δικός μου αγώνας θα δικαιωθεί με τη σωτηρία και την απελευθέρωση της χώρας και του λαού και όχι με την κατάληψη κομματικών ή βουλευτικών θέσεων. Θα κάνω ό,τι μπορώ κι ας είμαι εγώ ο τελευταίος τροχός της αμάξης...

Αν τελικά αποδειχτώ από τις εξελίξεις άδικος και προπέτης, θα το παραδεχτώ, θα ζητήσω δημόσια συγνώμη από τον Δημήτρη και θα τα ξαναπούμε. Εδώ είμαστε και θα δούμε τι θα συμβεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κι ύστερα σου λένε να ασχολείσαι με τα κοινά, για άμεση δημοκρατία, Κοινωνία των Πολιτών και άρες μάρες κουκουνάρες. Κρίμα....ψόφησε η ψήφος μας. :worry:
Ε ναι, σου λένε ν' ασχοληθείς με τα κοινά για ...να θυμηθείς τους λόγους που δεν ασχολιόσουν τόσα χρόνια. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μπράβο σου που πήρες τόσες ψήφους.

Πάντως, τόσες παραιτήσεις μελών του ΕΠΑΜ που είναι εμφανές ότι δεν είχαν στόχο να κάνουν καριέρα στην πολιτική αλλά απλά να βοηθήσουν με τον τρόπο τους και τόσες υπόνοιες για τον Καζάκη ως πολιτικό ηγέτη και όχι ως οικονομολόγο, δεν μου φαίνονται και τόσο τυχαίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
και τόσες υπόνοιες για τον Καζάκη ως πολιτικό ηγέτη και όχι ως οικονομολόγο, δεν μου φαίνονται και τόσο τυχαίες...

Ηδη πριν απο τις εκολες ειχαν ακουστει διαφορα...! Δεν τα εχω ζησει απο μεσα βεβαια οπως ο Οττο, επομενος δεν ξερω και τι παιζετε.
Αλλα ακομα και απο τις δικες του δηλωσεις και εμφανισεις προσωπικα ενω τον ειχα δει θετικα τελικος δεν κερδισε την εμπιστοσυνη μου, αν και στον συνδιασμο υπηρχαν πολυ αξιολογοι υποψηφιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ο Καζάκης λέει για την Χρυσή Αυγή ότι είναι σατανιστικό κόμμα που έχει σχέση με την Χρυσή Αυγή του σατανιστή Αleister Crowley. Δικά του λόγια. :D


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,849 μηνύματα.
Ο Καζάκης λέει για την Χρυσή Αυγή ότι είναι σατανιστικό κόμμα που έχει σχέση με την Χρυσή Αυγή του σατανιστή Αleister Crowley. Δικά του λόγια. :D

Δεν ξέρω αν το ποστάρεις για να πικάρεις όσους συμπαθούν τον Crowley και ψηφίζουν ΕΠΑΜ, αλλά το "Αστραφτερό σκοτάδι του Εωσφόρου" είναι γνωστό εδώ και πολλά χρόνια.



Ο ερχομός σου θα σημάνει την αρχή ενός καινούριου κόσμου
βγαλμένο απ' την παλιά σου διδαχή
το μήλο πάλι δώσμου!
Πρόλογος: https://www.iefimerida.gr/sites/default/files/skotadi-eosforos-prologos.jpg
Πηγή

Αυτά τα θεωρώ παιδικά και δεν ασχολούμαι. Το σχόλιο όμως τους Καζάκη ότι "πόσους ψήφους θα έπαιρνε απ' τους Πατρίς - Θρησκεία - Οικογένεια αν γνωρίζανε αυτό το πράγμα" έχει κάποια βάση.

Ο πνευματικός τους πατέρας πάντως είπε γι' αυτούς χειρότερα. :whistle:


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ευτυχώς παραδεχθήκατε το λάθος σας μετά από σχεδόν δυο χρόνια προσπάθεια να σας πείσω ότι ο τύπος είναι φαιδρός.
Για τους πολιτικούς Χρυσαυγίτες δεν ενδιαφέρομαι, τους θεωρώ σίγουρα και αυτούς μέρος του συστήματος, όπως και τον Καζάκη κι ας το παίζουν επαναστάτες.
'Οσο για το τεκτονικό τάγμα Χρυσή Αυγή, όχι το κόμμα, δεν ξέρω τι λέει ο Πλεύρης, αυτό που ξέρω είναι ότι ακολουθεί το αριστερό μονοπάτι, όχι το πολιτικό. Το άλλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top