Πρόθεση ψήφου εκλογών Ιούνιου 2012

Αν γίνουν εκλογές τον Ιούνιο, τί θα ψηφίσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)
  • Νέα Δημοκρατία

    Ψήφοι: 10 7.9%
  • ΣΥ.ΡΙΖ.Α

    Ψήφοι: 58 45.7%
  • ΠΑ.ΣΟ.Κ

    Ψήφοι: 4 3.1%
  • Ανεξάρτητοι Έλληνες

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Κ.Κ.Ε.

    Ψήφοι: 8 6.3%
  • Χρυσή Αυγή

    Ψήφοι: 11 8.7%
  • Δημοκρατική Αριστερά

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑ.Ο.Σ.

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημοκρατική Συμμαχία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δημιουργία Ξανά!

    Ψήφοι: 7 5.5%
  • Δράση - ΦΙΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α.

    Ψήφοι: 5 3.9%
  • Κοινωνική Συμφωνία

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΟΧΙ (Δημοκρατική Αναγέννηση - ΕΠΑΜ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ένωση Κεντρώων

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • Σύνδεσμος Εθνικής Ενότητας

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κόμμα Πειρατών

    Ψήφοι: 3 2.4%
  • ΚΟΙΝΩΝΙΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ (μ-λ) - Μ-Λ ΚΚΕ ΕΚΛΟΓΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • ΕΕΚ ΤΡΟΤΣΚΙΣΤΕΣ

    Ψήφοι: 1 0.8%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 2 1.6%
  • Λευκό/Άκυρο/Αποχή

    Ψήφοι: 3 2.4%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,963 μηνύματα.
Και το όνομα αυτού.....Πικραμμένος!!!
Μα είναι όνομα για πρωθυπουργό αυτό;;:confused:

Αυτή τη στιγμή ναι, είναι το επίθετο που περιγράφει άριστα την κατάσταση ενός ολόκληρου λαού. Ο ηγέτης Πικραμμένος στο όνομα και ο λαός πικραμένος στην ουσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Όχι δεν θα βάζουμε σταυρούς και η σειρά των ονομάτων θα καθοριστεί από τους αρχηγούς των κομμάτων (ή κάτι τέτοιο).

Οχι ,οχι , οχι , οχι, οχι, οχι, οχι, οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εεε ήρθε η ώρα να μας κυβερνήσει και ο κάθε Πικραμμένος.

Οχι ,οχι , οχι , οχι, οχι, οχι, οχι, οχι...
Τι όχι όχι όχι καλέ; Εξήγησε. :P Σταυρούς πάντως δεν θα βάλουμε. Κάπου είχα βάλει μια σχετική δημοσίευση, αλλά δεν θυμάμαι πια πού είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Έχουμε πρωθυπουργό Πικραμένο,βουλευτή Βαρεμένο,αρχηγό κόμματος Καμμένο και λαό απογοητευμένο..:vava:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αυτό που βρωμάει μπόχα είναι η απόφαση σου να ψηφίσεις κωλοτούμπες προδότες μνημονιακούς.
Όχι, δεν έχει άδικο κατά βάθος, αν κι η επιμονή του στον Σαμαρά τον κάνει άξιο για φάπες...:clapup: (γεια σου φίλε Άγγελε)

Η δική μου γνώμη είναι ότι ο Τσίπρας έχει κατανοήσει την ιησουίτικη μέθοδο της λεγόμενης "πολιτικής σκοπιμότητας". Εδώ τίθεται μεν ένα σημαντικό ηθικό ολίσθημα - αφού χρυσώνεις μια σκληρή αλήθεια στο λαό μέσω ενός βολικού παραμυθιού- όμως αυτό που διακυβεύεται είναι τόσο σημαντικό, που ίσως δικαιολογεί ηθικές υποχωρήσεις. Από την άλλη πλευρά, ο λαός έχει υποστεί τόση τρομοκρατική-φοβική προπαγάνδα, που έχει αγκιστρωθεί μ' έναν παράλογο τρόπο στο Ευρώ, λόγω των τακτικών σοκ που του έχουν εφαρμόσει. Τώρα κατά πόσον μπορεί κανείς να πει όλη την αλήθεια σ' έναν άνθρωπο που συνέρχεται σταδιακά από σοκ, ρωτήστε κάποιον γιατρό να σας το πει, ίσως κανέναν πραγματικό ψυχολόγο. Το "Έξω απ' το μνημόνιο, μέσα στο Ευρώ" είναι το αντίρροπο ψεύδος του "Λεφτά υπάρχουν", εάν εννοείτε την αναλογία...

Δεν γνωρίζω τι θα έκανα εάν ήμουν στη θέση του Τσίπρα και παιζόταν η μοίρα της χώρας. Πιθανότατα θα επέλεγα κι εγώ το επιτήδειο παραμύθι, την παραμυθία εάν θέλετε, "το αντίρροπο ψεύδος". Από εδώ που είμαι πάντως, επέλεξα να πω την αλήθεια, έστω κι αν αυτό κοστίσει τη συντριβή του συνδυασμού μου. Αυτή είναι η δική μου πολιτική στάση και συνεισφορά, στο σύντομο χρόνο που ασχολήθηκα με την πολιτική. Εδώ μέσα σίγουρα επιλέγω να ενημερώνω τους συνομιλητές μου ώστε να μη φοβούνται την απελευθέρωση από το Ευρώ, παρά να παριστάνω τον αυτόκλητο προπαγανδιστή του κάθε ΣΥΡΙΖΑ, ακόμη κι αν τελικά τον ψηφίσω. Είναι θέμα σεβασμού της νοημοσύνης της κοινότητας...

Εάν πάλι ήταν να γίνω πρωθυπουργός μ' ένα ψέμα, θα το ανταπέδιδα στους πολίτες. Θα είχα σχέδιο, θα ήμουν έτοιμος για μάχη με την Ευρωκρατορία, θα πάλευα με ό,τι είχα κι όταν στο τέλος η χώρα θα στεκόταν και πάλι στα πόδια της, θα προκήρυσσα Συντακτική Εθνοσυνέλευση για ψήφιση νέου Συντάγματος, πραγματικά δημοκρατικού. Τότε θα ζητούσα συγνώμη απ' το λαό που υπέκλεψα την εντολή του, θα δήλωνα παραίτηση από την όποια ασυλία μπορεί να είχα και θα ζητούσα από τον εισαγγελέα να μου ασκήσει δίωξη για προδοσία, προκειμένου να δικαστώ δημοσίως. Εάν ο λαός και το δικαστήριο με έκριναν ως προδότη γι' αυτό, θα το δεχόμουν, δεν νομίζω όμως ότι θα γινόταν ποτέ κάτι τέτοιο. Αυτές όμως είναι οι δικές μου πολιτικές σκέψεις. Το τι θα κάνει ο Τσίπρας, δεν μπορώ να το ξέρω.

Ξέρω πάντως κάποιον, που εάν είχα φτάσει να γίνω ποτέ πρωθυπουργός, θα με έγλυφε ανελέητα και θα σας ενημέρωνε τακτικά για το πόσο καλός και άξιος είμαι, αλλά δεν είναι της παρούσης. Υπάρχουν και τέτοιοι χαρακτήρες, ζουν ανάμεσά μας ή ίσως ζούμε εμείς ανάμεσά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Seriously ρε Άγγελε, ούτε εγώ είμαι οπαδός της λεγόμενης "Κυβέρνησης αριστεράς που θα ακυρώσει το μνημόνιο και θα διασφαλίσει την παρουσία της χώρας στο Ευρώ και την ΕΕ". Τρίχες κατσαρές είναι, αν αθετήσεις την συμφωνία αυτή προφανώς και δεν μπορείς μετά να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτής της ομάδας. Οι ιστορίες που πουλάει ο Τσίπρας μου θυμίζουν την Σταχτοπούτα και την καλή Νεράιδα.

Αλλά μην πας τώρα να μας πουλήσεις ότι ξέρει κι ο άλλος ο χαλβάς πώς να μας σώσει. Την καρέκλα διεκδικεί κι αυτός θέτοντας ψευτοδιλλήματα.
Αφού ούτε ο ένας θα μας σώσει ούτε ο άλλος ρε Γιώργο, ποιος πιστεύεις εσύ ότι θα μας σώσει, ο Χάουλας;:hehe: :clapup:

Εγώ από την άλλη ψάχνω για το τι πάει να πει ''επιστροφή στη δραχμή''. Πρώτα απ όλα, υποτιμάται το νόμισμα, δηλαδή μάλλον δε θα ισχύουν τα καρτελάκια μετατροπής που τα κουνούσες πέρα δώθε και εμφανιζόταν η ισοτιμία με τρόπο μαγικό. Οπότε, σχετικά με τους γύρω μας, θα τους συμφέρει να εμπορεύονται με εμάς. Θα είμαστε δηλαδή πιο ανταγωνιστικοί, αλλά το εμπόριο θα είναι λιγότερο αποδοτικό και δε θα έχουμε την ευχέρεια για τις εισαγωγές που κάναμε ως τώρα. Αλλά όσο πιο ανταγωνιστικοί είμαστε, τόσο το νόμισμα θα γίνεται ισχυρότερο, έτσι; Σταδιακά θα υπάρξει μια καλή ισοτιμία. Γενικά, αν την παλέψουμε εκ των έσω, με λιγότερες εισαγωγές, περισσότερη οργάνωση και εκμετάλλεση των δικών μας πλουτοπαραγωγικών πηγών, είναι δυνατή η ανάκαμψη μέσω δραχμής σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα; Ελπίζω κάποιος να μου απαντήσει για να τα ξεδιαλύνω λιγάκι, είμαι μπερδεμένος.
Καλά το έχεις καταλάβει, κάπως έτσι είναι, με πολλές πολλές λεπτομέρειες από τη θεωρία στην πράξη. Εάν ακούσεις τη συνέντευξη του Σ. Λαβδιώτη που έχω παραθέσει στο ποστ #1144 (είναι 37 λεπτά) θα καταλάβεις ακόμη περισσότερα, για το γεγονός ότι δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να ανασυγκροτήσουμε την οικονομία μας χωρίς εθνικό νόμισμα. Σίγουρα θα είναι δύσκολος δρόμος, αλλά με πραγματική προοπτική. Ακόμη και στην περίπτωση των χειρότερων δυνατών σεναρίων που διαβάζω, βλέπουν ανάκαμψη μετά από μερικούς μήνες, βία ένα χρόνο. Το μνημόνιο διέλυσε τα μαθηματικά και την κοινή λογική. Η μόνη του κατάληξη είναι η απώλεια της νομικής υπόστασης του κράτους και το ξεπούλημα κάθε πλουτοπαραγωγικής πηγής για αέρα κοπανιστό και τοκογλυφικά χρέη. Η χώρα χρειάζεται Σεισάχθεια και νέα αρχή με νέο νόμισμα. Εάν μάλιστα ο άνθρωπος που θ' αναλάβει τη μετάβαση ξέρει καλά τη δουλειά του και είναι πατριώτης, μπορεί να την περάσουμε σχετικά ανώδυνα, τηρουμένων των αναλογιών. Το βασικό για την σταθεροποίηση του νομίσματος είναι πάνω απ' όλα το σχέδιο παραγωγικής ανασυγκρότησης.


Ας σου κάνω εγώ μια ανάλυση. Δεν είμαι του χώρου, προειδοποιώ, μπορεί να πετάξω καμιά ανακρίβεια, οπότε ευπρόσδεκτες οι διορθώσεις από άτομα στο χώρο των οικονομικών.
Μια χαρά τα κατάλαβες παρ' όλα αυτά...

Από καποιο σημείο και μετά απελυθερώνεται η ισοτιμία κι αρχίζει η κυβέρνηση να τυπώνει δραχμές για να έχει λεφτά να δώσει στον κόσμο. Εσωτερικά στην Ελλάδα δεν αλλάζει τίποτα, πέρα από μια αύξηση του πληθωρισμού (μιας και τυπώνοντας νόμισμα, το υποβιβάζεις).
Το τελευταίο δεν είναι ακριβές. Το να κόβεις χρήμα, είναι σαν να εκδίδεις μετοχές μιας εταιρείας ή αλλιώς σαν να δανείζεσαι από το μέλλον σου. Εφόσον αυτό το "δάνειο" απ' το μέλλον χρησιμοποιηθεί για να γεμίσει μια μαύρη τρύπα χρέους, το νόμισμα θα γίνει παλιόχαρτο και ο πληθωρισμός θα πιάσει τριψήφιο (που λέει ο λόγος). Εάν χρησιμοποιηθεί σε συνθήκες σταθερότητας για να χρηματοδοτήσει καταναλωτικές αηδίες, τότε συμβαίνει αυτό που λες εσύ. Εάν όμως χρησιμοποιηθεί για να χρηματοδοτήσει ανάπτυξη, τότε όχι μόνο θ' ανατιμηθεί και θα σταθεροποιηθεί, αλλά επιπλέον αυτό θα συμβεί πριν ακόμη το αναπτυξιακό πρόγραμμα δώσει υλικά αποτελέσματα, δηλαδή ταχύτατα!!!

Όσο κι αν σου φαίνεται παράξενο, αυτό ακριβώς λέει ο Λαβδιώτης, ο οποίος μάλιστα συγκρίνει την περίπτωση αυτήν με τις μετοχές της Microsoft όταν αυτή ήταν στο ξεκίνημά της. Η εταιρεία δεν είχε λέει καθόλου ρευστότητα, ωστόσο το αναπτυξιακό της πρόγραμμα έπειθε τόσο πολύ τους επενδυτές στο χρηματιστήριο, που η μετοχή της ήταν πάντοτε πάνω από τα 100$. Έτσι έβγαλαν χρήματα και η Microsoft και οι επενδυτές. Νομίζω ότι το παράδειγμα είναι αρκετά κατανοητό.

Εξωτερικά, προφανώς και το νόμισμα υποτιμάται. Από εκεί που με 1€ έπαιρνες 1 Δρχ, θα παίρνεις 2, 5, 10, κλπ. Συνεπώς, για να κάνεις αγορές 1,000,000 Δραχμών, θα χρειαστείς αρχικά 1,000,000€, έπειτα 500,000€, έπειτα 100,000€, κλπ. Άρα, φθηνότερη η Ελλάδα για αυτούς.
Σωστό γενικά αυτό, όμως εάν ξέρεις να παίξεις τα χαρτιά σου σωστά, τότε μπορείς να προστατεύσεις το νόμισμα από τις επιθέσεις των αγορών και των κερδοσκοπικών κεφαλαίων, ενώ ταυτόχρονα χρησιμοποιείς την γεωπολιτική σου θέση, τις πλουτοπαραγωγικές σου πηγές (ακόμη και την ΑΟΖ την οποία μπορείς να κεφαλαιοποιήσεις) για να το στηρίξεις παραγωγικά. Έπειτα, παίζουν και οι διακρατικές συμφωνίες, με τις οποίες μπορείς να ανταλλάξεις αγαθά με κάποια χώρα και να γλιτώσεις έτσι συνάλλαγμα, να ενισχύσεις τη βιομηχανία σου κλπ. Υπάρχουν πολλές προτάσεις επ' αυτού. Πρόσφατα άκουσα και μία για να ιδρυθεί εργοστάσιο συναρμολόγησης αυτοκινήτων στην Ελλάδα, για να μη φεύγει τόσο πολύ συνάλλαγμα έξω. Αποτέλεσμα όλων αυτών είναι να μπορείς να ελέγξεις την υποτίμηση του νομίσματος τόσο μόνο όσο χρειάζεται για να γίνεις ανταγωνιστικός, χωρίς το νόμισμα να γίνεται έρμαιο των ορέξεων των αγορών.


Σημαντικό κομμάτι εδώ είναι ότι ο Καζάκης πχ που υποστηρίζει έξοδο από το ευρώ, λέει ότι οι αγορές μας στο εξωτερικό δεν χρειάζεται να γίνονται με δραχμές, αλλά με συνάλλαγμα, γεγονός που, όπως το καταλαβαίνω εγώ, δεν έχει σημασία αν υποτιμήσουν την δραχμή.
Συγκεκριμένα ο Καζάκης έχει πει ότι με έλεγχο των εισαγωγών μας, ώστε να εισάγουμε αυτά που όντως δεν μπορούμε να παράγουμε (πχ τεχνολογία, τεχνογνωσία, πρώτες ύλες, κλπ) κι όχι άχρηστα καταναλωτικά σκουπίδια, χρειαζόμαστε ετησίως ένα ποσόν το οποίο αντιστοιχεί περίπου στη ρευστότητα που έχει η χώρα σε Ευρώ αυτήν τη στιγμή. Έχει προτείνει στο μεταβατικό διάστημα μέχρι την εισαγωγή του εθνικού νομίσματος να υπάρχει ηλεκτρονικό χρήμα, ενώ όλα τα Ευρώ να μαζεύονται στην Τράπεζα της Ελλάδος για ν' αποτελέσουν το συναλλαγματικό αποθεματικό της χώρας. Έτσι, έχεις πάνω από ένα χρόνο δυνατότητα εισαγωγών των απαραίτητων, ενώ καύσιμα κλπ μπορείς να προμηθευτείς και με διακρατικές συμφωνίες. Η ελευθερία να διαπραγματεύεσαι με όποιον θέλεις, χωρίς τη μεσολάβηση των Ευρωκρατόρων, σου δίνει τεράστιες δυνατότητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Από εδώ που είμαι πάντως, επέλεξα να πω την αλήθεια, έστω κι αν αυτό κοστίσει τη συντριβή του συνδυασμού μου.

Η αλήθεια φίλε Χάος δεν είναι κάτι που ανακαλύπτεις και φυλάς στο τσεπάκι σου. Μόλις την αποκρυσταλλώσεις έχει αλλάξει...

Έχουμε υποστεί μια δραχμοφοβία, αυτή είναι μια κοινή διαπίστωση. Υπάρχουν όμως πολλές συνθήκες που συντελούν στο να είμαστε σκεπτικιστές με την επιστροφή σε ένα άλλο νόμισμα. Οι λόγοι δεν είναι μόνο οικονομοτεχνικοί. Έχουν να κάνουν πρωτίστως με τη δική μας συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό γίγνεσθαι.

Συμφωνούμε ότι αναδιαπραγμάτευση του μνημονίου χωρίς άρνηση μέρους του χρέους δεν πρόκειται να έχει πραγματικά οφέλη. Μονομερής άρνηση του χρέους σημαίνει έξοδος απ' το ευρώ και ίσως και απ' την Ευρωπαϊκή Ένωση. Αν συμβεί αυτό, ποιος θα μας οδηγήσει στη Νέα Δραχμή; Έχεις καμιά εμπιστοσύνη στις υπάρχουσες πολιτικές δυνάμεις;

Η επιστροφή σε Εθνικό Νόμισμα είναι σαν να παίζεις την Οικονομία στα ζάρια. Με έξυπνους χειρισμούς και ευνοϊκό περιβάλλον, μπορεί να σου κάτσει καλά, να μειώσεις το χρέος, να αυξήσεις την ανταγωνιστικότητα και να τονώσεις την αγορά εργασίας. Σε συνθήκες κρίσης όμως η αστάθεια είναι όντως τρομακτική. Θα έχεις περίπου 200δις χρέος που θα παραμένουν σε ευρώ. Για να αντέξεις, θα πρέπει να προσβάλλεις αυτές τις συμβάσεις κάτι που θα οδηγήσει στην απομόνωση.

Οι ενδοιασμοί του Σύριζα έχουν νόημα. Κανείς δεν έχει διάθεση αυτή τη στιγμή να πει άλλα ψέμματα. Οι καρέκλες είναι ηλεκτρικές και όσοι τις ορέγονται μάλλον δεν έχουν συνειδητοποιήσει ότι η Ευρώπη, ο κόσμος όλος αλλάζει με δραματικούς ρυθμούς. Ο Τσίπρας λέει κάτι το οποίο είναι ειλικρινές. Μπορούν τα κόμματα του Μνημονίου που δοκιμάστηκαν και έσκυψαν το κεφάλι να συνεχίσουν να διαπραγματεύονται τις τύχες ενός ολόκληρου λαού;

Η ετυμηγορία του Ελληνικού λαού τράνταξε τα νερά. Ο Ολάντ πήρε τα πάνω του. Οι Ισπανοί Αγανακτισμένοι ξαναβγήκαν στους δρόμους. Οι Ιταλοί νεόπτωχοι διαδηλώνουν. Η Μέρκελ καταποντίστηκε. Όλοι αρχίζουν και μιλάνε για μέτρα ανάπτυξης ως αντιστάθμισμα στη λιτότητα. Μέρος αυτής της στροφής ανήκει στην ξεκάθαρη τοποθέτηση που έδειξε ο λαός υπέρ της αντιμνημονιακής πολιτικής.

Αυτή η δυναμική πρέπει να ρευστοποιηθεί και στις επόμενες εκλογές με μια καθαρή εντολή αριστερής διακυβέρνησης. Με νέα πρόσωπα, νέο αίμα...Η σκληρή διαπραγμάτευση πρέπει να γίνει σε επίπεδο Ευρώπης. Οι μόνοι που κερδίζουν είναι οι Γερμανοί και οι δορυφόροι τους που δανείζονται με 0,75% και δανείζουν με 4,5% και 5% και 6%. Όλοι οι υπόλοιποι πρέπει να αντισταθούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ψηφίζεις την σταύρωση του ελληνικού λαού,...βολεμένε.
βολεμενος σε τι?:worry:

σε ενα μικρο σπιτι μεσα στις ελιες στην επαρχια ζω

ουε βιλλες εχω ουτε τζιπαρες..

Όχι, δεν έχει άδικο κατά βάθος, αν κι η επιμονή του στον Σαμαρά τον κάνει άξιο για φάπες...:clapup: (γεια σου φίλε Άγγελε)
απο σενα θα δεχομουν τις φαπες..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
βολεμενος σε τι?:worry:

σε ενα μικρο σπιτι μεσα στις ελιες στην επαρχια ζω

ουε βιλλες εχω ουτε τζιπαρες..

Μια χαρά παιδί είσαι Άγγελε. Εγώ σε συμπαθώ ιδιαίτερα.
Το ότι είσαι δεξιός είναι ένα απ' τα προβληματάκια που πρέπει να λύσεις. :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ότι είσαι δεξιός είναι ένα απ' τα προβληματάκια που πρέπει να λύσεις. :P :D

ή να λυσεις εσυ το προβλημα οτι είσαι αριστερος..8):rolleyes::shifty::angel::bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Εγώ ένα κατάλαβα!
Τώρα με τις βλακείες που κάνουν οι εκλεγμένοι, γίνεται πρωθυπουργός ο κάθε Πικραμένος.

Δε μπορώ, δε μπορώ: https://www.youtube.com/watch?v=1O7BcB5Nxjc
Το τελευταίο τα έσπασε, ακόμα γελάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
μεγαλος τρομολαγνος ο σαμαρας.....λες και μιλαει σε παιδακια 5χρονα... "αν δεν φατε ολο σας το φαγητο,θα ερθει ο μπαμπουλας":'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Το ότι είσαι δεξιός είναι ένα απ' τα προβληματάκια που πρέπει να λύσεις. :P :D

:P: Και να σκεφθείς (ίσως;) λιγουλάκι, πως τάφερε η ιστορία, βρε φίλε μου Άγγελε, ώστε σήμερα οι πολιτικοί απόγονοι των ηττημένων του Εμφυλίου, να μιλάνε για "εθνικό νόμισμα", ενώ των νικητών, να το (εθνο) "μηδενίζουν" με τόσο αισχρά μαφιόζικο μένος!

ή να λυσεις εσυ το προβλημα οτι είσαι αριστερος..8):rolleyes::shifty::angel::bleh:

Ναι, ρε Νίκο, έχει δίκιο ο Άγγελος, τουλάχιστον με την περίπτωσή μου! Το 'χω πρόβλημα, σαν αριστερός, με τον επαναλαμβανόμενο πατριωτισμό, που αναγκάζεται στην Ελλάδα η Αριστερά να επιδείξει!(:redface::redface::P: Γιατί, ως "εν Χριστώ", είμαι βασικά ...Διεθνιστής ! ) Ευτυχώς όμως τούτη τη φορά, η αφρόκρεμα της δεξιάς εθνικοφροσύνης βρίσκεται στο προσκήνιο, με ολόγυμνη την ιστορική υποκρισία της!!!:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μεγαλος τρομολαγνος ο σαμαρας.....λες και μιλαει σε παιδακια 5χρονα... "αν δεν φατε ολο σας το φαγητο,θα ερθει ο μπαμπουλας":'(
αυτο μονο καταλαβες απο αυτα που ειπε?

η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το μνημονιο και την ευρωπη θα βγουμε καλυτερα απο την κριση

οχι με μαγκιες και ασταθεις επαναστασεις

αναπτυξη,,δουλειες,,εγω αυτα που ηθελα να ακουσω τα ακουσα..
και μου φτανουν για να τον ψηφισω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
και το πασοκ για αναπτυξη μιλαει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...

αναπτυξη,,δουλειες,,εγω αυτα που ηθελα να ακουσω τα ακουσα..
και μου φτανουν για να τον ψηφισω..

:P:P:P: Τέτοια ακούνε και στο Πακιστάν οι ταλαίπωροι και έρχονται στον ...Άγιο Παντελεήμονα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill_1992

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 4,713 μηνύματα.
Μια χαρά παιδί είσαι Άγγελε. Εγώ σε συμπαθώ ιδιαίτερα.
Το ότι είσαι δεξιός είναι ένα απ' τα προβληματάκια που πρέπει να λύσεις. :P :D

ή να λυσεις εσυ το προβλημα οτι είσαι αριστερος..8):rolleyes::shifty::angel::bleh:
Ελπίζω να τα λέτε στην πλάκα αυτά και να έχουμε ξεκολλήσει από νοοτροπίες "δεξιός-αριστερός".Αυτό που είσαι φαίνεται στην πράξη και μέσα από την καθημερινή ζωή.Ο καθένας μπορεί να δηλώσει ότι θέλει...αλλά ό,τι δηλώνεις δε σημαίνει ότι είσαι κιόλας.Λες και το ΠΑΣΟΚ επειδή στην ονομασία του έχει "σοσιαλιστικό" είναι αριστερό κόμμα...ή η ΝΔ και δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι δεξιό.Όλα τα ίδια είναι, πραγματικά πιστοί σε κάποια ιδεολογία είναι ελάχιστοι και σίγουρα αυτοί δε βάζουν...ταμπέλες στον εαυτό τους ως αριστεροί ή δεξιοί.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
αυτο μονο καταλαβες απο αυτα που ειπε?

η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το μνημονιο και την ευρωπη θα βγουμε καλυτερα απο την κριση

οχι με μαγκιες και ασταθεις επαναστασεις

αναπτυξη,,δουλειες,,εγω αυτα που ηθελα να ακουσω τα ακουσα..
και μου φτανουν για να τον ψηφισω..

Ότι να ναι είσαι. Η κοροϊδία, της κοροϊδίας, ω κοροϊδία.

Θα βγεις από την κρίση σου μετά από 35 χρόνια και στο 30% η ανεργία με 50% στους νέους.

Η μόνη και πιο υγιής πάνω από όλα λύση είναι έξοδος από το ευρώ.

Εσύ άκου αυτά που ακούμε εδώ και τρία χρόνια και πίστευε... δηλαδή λίγο έλεος με το μυαλό σας ρε, όλα τα τρώτε... Έχω απελπιστεί για την κατάσταση της χώρας και την διαρκή προπαγάνδα, θέλω να φύγω στο εξωτερικό για να γλιτώσω από άμυαλους... Άγγελους :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νυχτολούλουδο

Δραστήριο μέλος

Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
αυτο μονο καταλαβες απο αυτα που ειπε?

η αληθεια ειναι οτι μεσα απο το μνημονιο και την ευρωπη θα βγουμε καλυτερα απο την κριση

οχι με μαγκιες και ασταθεις επαναστασεις

αναπτυξη,,δουλειες,,εγω αυτα που ηθελα να ακουσω τα ακουσα..
και μου φτανουν για να τον ψηφισω..


ε να στα γραψω σε ενα στικακι καμια 500.000 φορες να γουσταρεις.....:P μην περιμενεις αδικα τον σαμαρα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.


Με έπιασε κόμπος στο στομάχι :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top