Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ωχ, τώρα είδα ότι ο Χαος μας κατεβαίνει υποψήφιος καθώς δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα! Χάος εύχομαι καλή επιτυχία και αν και δεν έχω σκοπό να ψηφίσω το συγκεκριμένο κόμμα αν ψήφιζα Θεσσαλονική, θα το ψήφιζα μόνο και μόνο για να σε ψηφίσω εσένα προσωπικά.

Καλή επιτυχία λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
θα το ψήφιζα μόνο και μόνο για να σε ψηφίσω εσένα προσωπικά.
Και μετά θα βγει η ΝουΔου και θα καταγγείλει το e-steki ότι υποθάλπτει φαινόμενα οικογενειοκρατίας :loltooth: - που είναι οι πρώτοι διδάξαντες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και μετά θα βγει η ΝουΔου και θα καταγγείλει το e-steki ότι υποθάλπτει φαινόμενα οικογενειοκρατίας :loltooth: - που είναι οι πρώτοι διδάξαντες.

Εχμ... όχι? Έχω διαβάσει απο τότε με τους αγαναχτισμένους κείμενα του χαους και πολλά από αυτά με κάλυπταν και μου άρεσαν. Τον θεωρώ άξιο για πολιτικό πέρα από το ότι είμαστε όλοι μια οικογένεια εδώ. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Ωχ, τώρα είδα ότι ο Χαος μας κατεβαίνει υποψήφιος καθώς δεν παρακολουθώ το συγκεκριμένο θέμα! Χάος εύχομαι καλή επιτυχία και αν και δεν έχω σκοπό να ψηφίσω το συγκεκριμένο κόμμα αν ψήφιζα Θεσσαλονική, θα το ψήφιζα μόνο και μόνο για να σε ψηφίσω εσένα προσωπικά.

Τι σημασία έχει που δεν ψηφίζουμε Θεσσαλονίκη; Ψηφίζουμε το κόμμα, να μαζέψει το 3%, να μπει στη Βουλή και αν οι Σαλονικιώτες Επαμίτες τον σταυρώσουν περισσότερο από άλλους, να πάρει ο Χάος την έδρα του! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δε θα ήθελα να ψηφίσω ένα κόμμα επειδή πιστεύω σε έναν και μόνο βουλευτή του, χωρίς να ψηφίζω καν τον ίδιο. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.

ΟΚ. Ωραία όλα αυτά. Το ότι κάποιοι πρώην της ΝΔ θα γυρίσουν στον Σαμαρά, το πιστεύω κι εγώ, αλλά κάτσε να δούμε αν θα εκλεγούν όλοι αυτοί πάλι.

Όμως, δεν δέχομαι από αυτόν που υποστηρίζει ότι πρέπει να υπάρξει εθνική ενότητα και που κακά τα ψέματα μας ξύπνησε τους περισσότερους, να μην συντάσσεται με όλους τους αντιμνημονιακούς. Ιδίως όταν βλέπει ότι καλώς ή κακώς το μεγαλύτερο μερίδιο αυτών το έχει ο Καμμένος. Ξέρει πολύ καλά ότι μόνος τους δύσκολα θα μπει στην Βουλή.
Και στην τελική, ο Καμμένος του έδινε χρήματα δικά του για να διαφημιστεί το ΕΠΑΜ που το ξέρουν ελάχιστοι. Άμα δεν κάνει και διαφήμιση δηλαδή πώς θα τον μάθουν να τον ψηφίσουν; Ελάχιστοι τον γνωρίζουν ακόμα και τώρα. Πώς θα μπει βουλή, μου λέτε; Αυτό που κάνει είναι καθαρά ηλίθιο. Γιατί οδηγεί σε περαιτέρω διάσπαση. Και ως έξυπνος άνθρωπος που είναι, θα έπρεπε να δράσει έξυπνα. Πολιτική είναι, όχι σχέσεις. Φοβήθηκε ότι θα τον κατηγορούσαν για τα χρήματα; Ας έμπαιναν στα ψηφοδέλτια και ας μην τα έπαιρναν. Μακάρι να μπει στην βουλή, αλλά με τέτοιες ερασιτεχνικές κινήσεις, δεν το βλέπω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω ακόμα αποφασίσει τι θα ψηφίσω τελικά, έχοντας βέβαια 1-2 κόμματα κατά νου, και επειδή ξέρω τις απόψεις του Χάους και στα περισσότερα συμφωνώ μαζί του, θα είναι μία από τις επιλογές μου, ενώ πριν δεν ήταν, μέχρι την Κυριακή θα αποφασίσω.
Όπως και να έχει, φίλε Χάος, σου εύχομαι πραγματικά καλή επιτυχία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δε θα ήθελα να ψηφίσω ένα κόμμα επειδή πιστεύω σε έναν και μόνο βουλευτή του, χωρίς να ψηφίζω καν τον ίδιο. :hmm:
Ούτε εγώ ψηφίζω Θεσσαλονίκη :P

Zed, απ' ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν μερικές πολύ λεπτές διαφορές.

Να στο πω με ένα απλό παράδειγμα:
Ο Καζάκης πρότεινε συγκατοίκηση σε όλες τις αντιμνημονιακές δυνάμεις (και στον Καμμένο).Ο Παπαθεμελής δέχτηκε. Κάποιες άλλες οργανώσεις δέχτηκαν. Συμφώνησαν λοιπόν, να γράψουν στο κουδούνι-ψηφοδέλτιο όλα τα "οικογενειακά" τους ονόματα.
Ο Καμμένος δεν το δέχτηκε. Ήθελε να φαίνεται μόνο το δικό του όνομα στο κουδούνι και στο γραμματοκιβώτιο (πώς τα λέω η άτιμη :P). Ζήτησε λοιπόν από τον Καζάκη να παντρευτούν και να πάρει το όνομά του, και σαν αντάλλαγμα του έδωσε φράγκα (και κοσμήματα). Θα παντρευόσουν εσύ για τα φράγκα;; :hehe: Ε, ο Καζάκης δεν ήθελε. :P

Εδώ παραδίπλα σε ένα θέμα τα παιδιά λέγανε πως ανεξαρτητοποιείσαι όταν μπορείς να συντηρείς μόνος σου τον εαυτό σου. :whistle:

Ελπίζω να ήμουν σαφής.
Πάντως να σου πω την αλήθεια, η στάση του Καμμένου, αν αληθεύει, δείχνει και μια γενικότερη νοοτροπία. :hmm:
Εγώ όπως είπα θέλω να μπουν όσο το δυνατόν περισσότεροι αντιμνημονιακοί στη Βουλή, να δούμε στην πράξη τη στάση τους. Υπάρχουν πολλοί που μιλούν άλλωστε για σύντομα εκλογές μετά απ' αυτές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
ΟΚ. Ωραία όλα αυτά. Το ότι κάποιοι πρώην της ΝΔ θα γυρίσουν στον Σαμαρά, το πιστεύω κι εγώ, αλλά κάτσε να δούμε αν θα εκλεγούν όλοι αυτοί πάλι.

Όμως, δεν δέχομαι από αυτόν που υποστηρίζει ότι πρέπει να υπάρξει εθνική ενότητα και που κακά τα ψέματα μας ξύπνησε τους περισσότερους, να μην συντάσσεται με όλους τους αντιμνημονιακούς. Ιδίως όταν βλέπει ότι καλώς ή κακώς το μεγαλύτερο μερίδιο αυτών το έχει ο Καμμένος. Ξέρει πολύ καλά ότι μόνος τους δύσκολα θα μπει στην Βουλή.
Και στην τελική, ο Καμμένος του έδινε χρήματα δικά του για να διαφημιστεί το ΕΠΑΜ που το ξέρουν ελάχιστοι. Άμα δεν κάνει και διαφήμιση δηλαδή πώς θα τον μάθουν να τον ψηφίσουν; Ελάχιστοι τον γνωρίζουν ακόμα και τώρα. Πώς θα μπει βουλή, μου λέτε; Αυτό που κάνει είναι καθαρά ηλίθιο. Γιατί οδηγεί σε περαιτέρω διάσπαση. Και ως έξυπνος άνθρωπος που είναι, θα έπρεπε να δράσει έξυπνα. Πολιτική είναι, όχι σχέσεις. Φοβήθηκε ότι θα τον κατηγορούσαν για τα χρήματα; Ας έμπαιναν στα ψηφοδέλτια και ας μην τα έπαιρναν. Μακάρι να μπει στην βουλή, αλλά με τέτοιες ερασιτεχνικές κινήσεις, δεν το βλέπω.

Για να συνταχθει εφοσων η αλλη μερια τα θελει ολα δικα της;
Και γιατι να παρει τα λευτα; Αν παρεις λευτα απο καποιον μετα εισαι υποδουλος του; Εθνικη ενοτητα θελει, οχι υποδουλοση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Εθνικη ενοτητα θελει, οχι υποδουλοση!
ναι κλασσικες ρητοριες εθνικης ενοτητας...
ας μας μιλησουν εκτενεστερα για την εθνικη ενοτητα και τι πραγματικα σημαινει...
Ακουστε το καλα
Ξεφτιλες πατριωτες
στην εθνικη ενοτητα ειμαστε προδοτες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αχ μη μου συγχιζεσαι βρε Χαος ,είσαι και σε κρίσιμη προεκλογική περίοδο .Για πες μας τώρα τι έχει να προσφέρει εναλλακτικά το ΕΠΑΜ μήπως και ψηθούμε να το ψηφίσουμε (μιλάω για εκείνους που πάσχουν σε ότι αφορά τις αφαιρετικές τους ικανότητες,εκεί έχεις shot να πείσεις)

Ω,και τι παράλειψη να μη ξεχάσω να σου ευχηθώ και καλή αποτυχία.Στην διαχείριση της επόμενης ημέρας ανάφερομαι :P
Πάντοτε αβρός και μελιστάλαχτος, με λίγωσες βρε μπαγάσα...:hehe:

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, σου αντεύχομαι τα καλύτερα!! Είναι σημαντικό να βγαίνουν τέτοια λόγια για μένα, μέσα από το δικό σου πληκτρολόγιο. Το αντίθετο θα μ' ανησυχούσε!!:)

ναι κλασσικες ρητοριες εθνικης ενοτητας...
ας μας μιλησουν εκτενεστερα για την εθνικη ενοτητα και τι πραγματικα σημαινει...
Ακουστε το καλα
Ξεφτιλες πατριωτες
στην εθνικη ενοτητα ειμαστε προδοτες !
Και στην καραμέλα είστε πρώτες...:clapup: :hehe:

ο αριστερός βραχίονας της Παγκοσμιοποίησης, ήρθε για να μας δείξει το μεσαίο του δάκτυλο. Πόσο διαλεκτικό στ' αλήθεια...:devil: :loltooth:


Περήφανε Λαέ μου (καλά μη βαράτε πλάκα κάνω):clapup:

με χαρά σας παρουσιάζω ένα απόσπασμα από την παρουσία μου σε προεκλογικό τηλεοπτικό debate, το οποίο μεταδόθηκε εχθές Πρωτομαγιά στις 11:00 το βράδυ, από το Euro Channel, κανάλι με εμβέλεια Θεσ/νίκης και Κεντρικής Μακεδονίας. Στη συζήτηση συμμετείχαν κι εκπρόσωποι της ΔηΣυ (Ντοράκλα δηλαδή) και της ΝΔ (όλο μικρά κόμματα σαν να λέμε:crazy: :hehe:). Σας προτείνω να το δείτε, ελπίζοντας να το χαρείτε όσο τουλάχιστον το χάρηκα κι εγώ. Ήταν πρώτη μου φορά στην τηλεόραση, ελπίζω να μη φάω πολλές ντομάτες (προτιμώ το αγνό γιαούρτι, κάνει καλό στο δέρμα).



Edit: Ολόκληρη την εκπομπή, μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ. Παίζει και η Ντοράκλα herself... Ααααχ τι μου έλαχε του καψερού. Χτυπούσα ξύλο και ξαναχτυπούσα για να ηρεμήσω. Νόμιζα ότι θα γκρεμιστεί το στούντιο. Ευτυχώς που ήταν απλά μια τηλεφωνική συνέντευξη και γλιτώσαμε με αμυχές...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Χαος

"Μη με διακοπτετε"

Must ατακα σε debate.

Το χεις, το χεις!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Χαος

"Μη με διακοπτετε"

Must ατακα σε debate.

Το χεις, το χεις!!!!

Ουπς!! Το είπα;:worry: O mon dieu νόμιζα ότι το είχα αποφύγει.:redface: Τι να κάνω, η μάχη ήταν σκληρή και εκτός έδρας...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Ουπς!! Το είπα;:worry:

Θετική η παρουσία. Αυτό όμως με τη Γουατεμάλα ρε συ Όττο, ακούστηκε λίγο εξωτικό! :hehe:

Δεν είναι έτοιμος από άγνοια νομίζω ο λαός να δεχθεί τις κουλτούρες της Λατινικής Αμερικής και από ιστορικές γνώσεις μηδέν. Είδες αντίδραση απ' την Εφούλα όμως στο καπάκι, "να σταματήσει η τρομοκρατία παρακαλώ" :P. Κλασσικό αντανακλαστικό της δεξιάς....έξυπνη προπαγάνδα. Και χαρακτηρίζει εμμέσως την τοποθέτησή σου "τρομοκρατική" και τάσσεται εναντίων της. Και σπέρνει δαίμονες και θερίζει θύελλες.

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να υιοθετήσετε ένα πλάνο επιχειρηματολογίας τμηματικό. Λες π.χ. 1) θα εξαντλήσουμε κάθε διαπραγματευτικό χαρτί που έχει απομείνει στη χώρα (κάτι τέτοιο είπε ο Παπαθεμελής). 2) ξαναγυρνάμε στην προ-Μνημονίου εποχή. Αυτό είναι το πρόγραμμά μας, τι είχαμε πριν, θα το επαναφέρουμε. 3) μετά θα εξετάσουμε σε ορίζοντα ενός έτους, την δυνατότητα επιστροφής σε εθνικό νόμισμα. 4) θα ορίσουμε επιτροπές που θα μελετήσουν το χρέος, που χρωστάμε και σε τι ώστε να κηρυχθεί απεχθές...κλπ...1, 2, 3, 4...αποτυπώνεται εύκολα στον κόσμο.

Μια επιχειρηματολογία που πάει να υιοθετήσει ο Σύριζα τελευταία και πουλάει καλά είναι η σεναριολογία. Plan A, Plan B, Plan C... Μπορεί να είναι μπούρδα αλλά ο κόσμος την εισπράττει ως προχωρημένη πολιτική ανάλυση, ευελιξία χειρισμών και σχέδιο για την επόμενη μέρα.

Η Νορβηγία είναι επίσης πάντα το καλό παράδειγμα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
ναι κλασσικες ρητοριες εθνικης ενοτητας...
ας μας μιλησουν εκτενεστερα για την εθνικη ενοτητα και τι πραγματικα σημαινει...
Ακουστε το καλα
Ξεφτιλες πατριωτες
στην εθνικη ενοτητα ειμαστε προδοτες !

Ο πολύς Mr Crowley βλάπτει ό,τι έχει απομείνει στο κεφάλι μέσα.
Ο Soros τι σας λέει; Να διαλύσουμε την ενότητα, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Ο πολύς Mr Crowley βλάπτει ό,τι έχει απομείνει στο κεφάλι μέσα.
Ο Soros τι σας λέει; Να διαλύσουμε την ενότητα, ε;
χαχα λες και ειναι ψεματα
εθνικη ενοτητα , σωτηρες , εθνη , δεν νομιζω πως περιμενε κανεις κανενα mr crowley και καμια σαρα να τα πουν
ολοι βλεπουμε που οδηγησε η κατασταση
μεσα απο τετοια ιδανικα
αν πιστευεται πως η βαθυτερη αιτια των προβληματων ειναι αλλου οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν το χα ακούσει. Έχεις μήπως λινκ από την εκπομπή που το 'χε πει; Πάντως όταν λέμε συνεργασία πριν τις εκλογές, αυτό δεν εννοούμε; Κοινό ψηφοδέλτιο;
Σε σχετική ερώτηση του troktiko στο twitter, η απάντηση του Καμμένου ήταν:

@troktikoeu το non paper τής Ν.Δ. Και ο βίος του στήν Goldman Sachs, οι ύβρεις του κατά του Μίκη Θοδωράκη είναι η απάντηση

τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,881 μηνύματα.
Σε σχετική ερώτηση του troktiko στο twitter, η απάντηση του Καμμένου ήταν:

τρία πουλάκια κάθονταν δηλαδή :whatever:

Αν αναλύσεις λίγο ορθολογικά την απάντηση του Καμμένου, χωρίς να ξέρεις τίποτα απ' το παρασκήνιο, φαίνεται καθαρά ότι κάτι παίχτηκε. Το ποιος είναι ο Καμμένος, εγώ προσωπικά τον ξέρω πολύ καλά. Τον Καζάκη δεν τον ήξερα και προσπαθώ να τον μάθω. Απ' τη στιγμή λοιπόν που ο Καμμένος απαντάει troktika χωρίς να διαψεύδει, σημαίνει ότι ο Καζάκης λέει την αλήθεια. Το ερώτημα είναι....γιατί κύριε Καζάκη πλεύριζες με περίσσιο πάθος τους Ανεξάρτητους Έλληνες; :hmm:Λάθος, φάουλ του Καζάκη που ευτυχώς δεν στοίχισε.

Τώρα το θέμα με τον Θεοδωράκη έχει νομίζω αποκατασταθεί. Ο Καζάκης δυστυχώς λειτουργεί πολύ με το θυμικό του με έναν δεσποτικό τρόπο, ίσως γιατί πιστεύει ότι μόνο έτσι ξυπνάει ο λαός. Οι δηλώσεις του π.χ. για τον Μανώλη Γλέζο και τον Θεοδωράκη που παρερμηνεύτηκαν είναι τσεκουράτες, αλλά έχουν ψήγματα αλήθειας. Μας θυμίζουν την υποκρισία της αριστεράς όλα αυτά τα χρόνια και του κάθε λαοπατέρα:



Αυτό με την Golman Sachs δεν το ξέρω. Λένε ότι είχε δουλέψει εκεί στο παρελθόν, ίσως θα τους είχε κάνει καμία οικονομοτεχνική μελέτη έναντι αμοιβής. Δεν βλέπω κάτι κακό, αντίθετα είναι προφανής η τεράστια προσπάθεια κατασυκοφάντησης και λασπολογίας.



Έχουν τρελαθεί όλοι οι φασίστες του ΛΑΟΣ να γραφικοποιούν τον Καζάκη. Όλα όμως αυτά τον δικαιώνουν...

Εν τέλει, πάντα πίστευα ότι ένα κόμμα πρέπει να κρίνεται συνολικά. Ούτε ο Σύριζα είναι Τσιπρέικο, ούτε το ΕΠΑΜ Καζακιάδα. Άλλωστε τώρα αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και το Μέγα Χάος! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν αναλύσεις λίγο ορθολογικά ...
...τώρα αναλαμβάνει πρωτοβουλίες και το Μέγα Χάος! ;)

:D:D:D: Γ' αυτό, φίλε μου Όττο, θα σε στηρίξω, αλλά ανήκω στους απελπισμένους, που δε βλέπουν την έξοδό τους από το χάος, παρά μόνον με την επανάσταση όλων των ... οριζοντοποιημένων! Τη λύση θα τη δώσει η Αγανάκτηση στο Σύνταγμα, με την τελειωτική κατεδάφιση του ήδη μισοκατεδαφισμένου (συντάγματος), πολύ πριν την "Καταστροφή του Κόσμου Δεκέμβρη 2012"( μάλλον το ερχόμενο Καλοκαίρι! :P).

ΥΓ: Αχ αυτή η Όλγα της Α΄Αθηνών από την Κρήτη! Μου 'βαλε λαμαρίνα στα δόντια και δε ξέρω πια τι λέω...Ρε, πότε θα γίνει η επανάσταση των ερωτευμένων, να δούμε λίγο φως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Στη συνένετευξη ακούστηκε για την Λατινική Αμερινή και το ΔΝΤ. Αυτή τη στιγμή το βιοτικό επίπεδο της πιο πλούσιας χώρας της Λατινικής Αμερικής (Χιλή) είναι πιο χαμηλό από ότι στην Ελλάδα.

Το συμπέρασμα ότι για τη κατάντια των χωρών της Λατινικής Αμερικής (π.χ. Αργεντινή) φταίει μόνο το ΔΝΤ κατά τη γνώμη μου είναι λανθασμένο. H Αργεντινή όταν αρνήθηκε την παρέμβαση του ΔΝΤ για κούρεμα του χρέους της και να έρθει την επόμενη δόση της, την επόμενη μέρα όλοι οι Αργετνινοί τρέξανε να βγάλουν τα λεφτά τους από τις τράπεζες. Στη συνέχεια η κυβέρνηση προσπάθησε να διαπραγματευτεί ανεπιτυχώς με το ΔΝΤ και αποτέλεσμα αυτή της αποτυχία είναι η απόφαση της κυβέρνησης να απαγορεύσει τις αναλήψεις των πολιτών από τις τράπεζες. Τότε δημιουργήθηκε χάος στη χώρα και τότε έγινε η φυγή της κυβέρνησης με ελικόπτερο. Το χάος προήλθε στην απόφαση της κυβέρνησης να μη δεχθεί τις προσταγές του ΔΝΤ.

Τα επόμενα χρόνια μετά ΔΝΤ εποχή η υποτίμηση του εθνικού νομίσματος έφτασε στο 75%. Το χρέος επειδή ήταν σε δολλάρια εκτινάθηκε στα ύψη και οι καταθέσεις των Αργεντινών έγιναν φτερά. Αντίθετα αυτοί που είχαν τα λεφτά τους στο εξωτερικό βγήκαν κερδισμένοι (δηλαδή τους ευνόησε η έξοδος από το ΔΝΤ) και αρχίσαν να φέρνουν τα λεφτά τους στο εσωτερικό της χώρας. Επειδή το νόμισμα υποτιμήθηκε η χώρα έγινε ανταγωνιστίκη κάτι το οποίο προσέλκυσε και ξένους επενδυτές. Αυτό προκάλεσε ραγδαία ανάπτυξη στην οικονομία η ανεργία μειώθηκε αλλά ακόμα και σήμερα το βιοτικό επίπεδο των Αργεντινών είναι χαμηλό και σίγουρα μικρότερο από της Ελλάδας.

Μη συγκρίνουμε τη πολιτκή του ΔΝΤ στην Ελλάδα με τη πολιτκή του ΔΝΤ στη Αργεντινή. Στη χώρα μας είναι πολύ πιο ήπιο καθώς δεν συμφέρει ούτε στο ίδιο ούτε στην Ε.Ε. να επαναληφθούν τα ίδια. Έξοδο από το ΔΝΤ και από το ευρώ θα ευνοήσει αυτούς που έβγαλαν τα λεφτά στην Ελβετία. Αυτοί θα είναι οι κερδισμένοι της επόμενης μέρας. Ο απλός λαός που δεν έχει τη δυνατότητα του εξωτερικού θα είναι ο μεγάλος χαμένος. Ο λαός στην Αργεντινή είναι ευχαριστημένος γιατί επέστρεψε από το χάος γιατί πίστευε στην εποχή του ΔΝΤ ότι δεν μπορεί να έρθουν τα χειρότερα.

Το ΕΠΑΜ προτείνει έξοδο από το ευρώ και το ΔΝΤ (το ΌΧΙ ως συσπείρωση δεν το προτείνει επειδή διαφωνεί ο Παπαθεμελής). Διαβάζοντας κάποιος τα παραπάνω εύκολα μπορεί να διαπιστώσει που θα ακολουθήσει αυτή η πρόταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top