Ε.Πα.Μ. - Εννιαίο Παλλαϊκό Μέτωπο

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και εγώ θα ψηφίσω ΕΠΑΜ μάλλον γιατί είναι κρίμα, τρώει τόση προπαγάνδα και δεν τον ξέρουν πολλοί τον Καζάκη οπότε όσοι τον ξέρουμε καλό είναι να τον στηρίξουμε ώστε να μπει στην βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αν ηταν πρωταπριλια θα νομιζα οτι εκανες πλακα.

Εγω να σου πω την αληθεια τον Καζακη δεν τον ηξερα. Απο δω μεσα τον εμαθα απο διαφορες συζητησεις που παρακολουθουσα.
Διαβασα στα πολυ γρηγορα το κειμενο σου και μου διαφευγουν καποια σημεια.
Εν κατακλειδι αυτο που προτεινει το ΕΠΑΜ ειναι να βγουμε απο το ευρω;


ΥΓ: Καλη επιτυχια στας εκλογας!

Δεν κανεις πλακα ετσι;

Όχι, δεν είναι πλάκα, τουλάχιστον όχι δική μου. Όπως σας είπα, νιώθω θύμα ενός κοσμικού αστείου, με ενορχηστρωτή το Μέγα Χάος, με την σαδιστική αίσθηση χιούμορ που διαθέτει...

Η απάντηση περί εξόδου από το Ευρώ, είναι πράγματι ΝΑΙ. Οι οικονομικές αναλύσεις του Δ. Καζάκη αποδεικνύουν πέρα από κάθε λογική αμφισβήτηση, το γεγονός που έχουν επισημάνει πληθώρα ξένων και Ελλήνων οικονομικών αναλυτών (μεταξύ των οποίων ο Βαρουφάκης, ο Ρουμπινί, ο Κρούγκμαν κλπ), ότι δηλαδή η δομή του Ευρώ είναι υπεύθυνη για την σοβαρή κρίση που προέκυψε σε όλη την Ευρωζώνη, η οποία τείνει να συμπαρασύρει ακόμη και μέχρι πρότινος ισχυρές οικονομικά χώρες. Από την άλλη πλευρά, όσες χώρες της ΕΕ παρέμειναν στο εθνικό τους νόμισμα, δεν αντιμετωπίζουν προβλήματα υπερχρέωσης, τουλάχιστον όχι τόσο σοβαρά όσο η Ευρωζώνη.

Το Ευρώ σε τελική ανάλυση, λόγω των δικών του εγγενών διαρθρωτικών αδυναμιών, τρίζει επικίνδυνα κι έχει αρχίσει να μπάζει νερά. Η ελληνική κυβέρνηση είναι η μόνη που δεν έχει μέχρι σήμερα καταρτίσει οποιοδήποτε σχέδιο εξόδου από το Ευρώ, σε περίπτωση διάλυσης της Ευρωζώνης, ενώ απεναντίας οι υπόλοιπες χώρες έχουν ήδη επεξεργαστεί plan b για αναγκαστική επάνοδο στο εθνικό τους νόμισμα. Το ΕΠΑΜ ευτυχώς έχει το πλάνο έτοιμο, δια χειρός Καζάκη και πίστεψέ με, ο άνθρωπος ξέρει τη δουλειά του, τον έχω γνωρίσει από κοντά.

Στα ίδια συμπεράσματα έχει καταλήξει με δική της προσωπική έρευνα και η τ. πρύτανις του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, καθηγήτρια οικονομικών κυρία Δεληβάνη, η οποία είναι κι επικεφαλής του ψηφοδελτίου μας. Η καταγγελία του Ευρώ και της Ευρωζώνης δεν είναι άσκοπες κι οπορτουνιστικές μπαρούφες λαϊκιστών, αφού η τελευταία τείνει να γίνει ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης αποικιοκρατικού χαρακτήρα, μια Ευρωκρατορία η οποία ουδεμία σχέση έχει με την "Ευρώπη των Λαών" που μας έταζαν και για στην οποία όλοι μας είχαμε ελπίσει. Ποιος θέλει πια να υπερασπιστεί ένα φασιστικό μόρφωμα, όπου ολίγοι πολιτικοί υπάλληλοι μεγαλοτοκογλύφων, χωρίς να έχουν εκλεγεί από κανέναν, αποκτούν πρόσταγμα ζωής και θανάτου επάνω σε ολόκληρους λαούς και το δικαίωμα να αφαιρούν από χώρες την ίδια τους την υπόσταση. Χωρίς κανένα δημοψήφισμα, πάντοτε με τρομοκρατικά ψευδοδιλήμματα, με βία, αστυνομοκρατία, χημικά, μεθόδους σοκ και όλα αυτά τα δημοκρατικά.

Θεωρούμε ότι η αντίσταση του ελληνικού λαού, θ' αποτελέσει έμπνευση και έναυσμα και για τους άλλους λαούς της Ευρώπης, να εξεγερθούν και να καταπνίξουν τον νεοφασισμό της παγκοσμιοποιημένης Ευρωκρατορίας. Σε τέτοια περίπτωση, εάν δηλαδή οι λαοί της Ευρώπης αποφασίσουν από κοινού και μετά από δημοψηφίσματα ότι επιθυμούν να φτιάξουμε μια νέα ένωση, σε νέες βάσεις, με κοινωνικά χαρακτηριστικά, με λαϊκή κυριαρχία όλων των λαών, τότε ευχαρίστως θα το συζητούσαμε. Δεν είμαστε ο Χότζα της Αλβανίας, ούτε το εθνικό νόμισμα αποτελεί κάποιου είδους φετίχ για εμάς. Αποτελεί απλά το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εργαλείο για να ανατάξουμε την οικονομία της χώρας, σε περίπτωση που θα χρειαστεί να πορευτεί μόνη της. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι δυσκολίες που έχει ο δρόμος της λευτεριάς, είναι προτιμότερες από τον σίγουρο κοινωνικό κι εθνικό Καιάδα τον οποίο μας ετοιμάζουν από τις 7 του μήνα.

Έλα ρε θηρίο, μπράβο, χαράς στα κότσια σου. :clapup:
Εύχομαι το καλύτερο, κι αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα με απάλλαξες και από το δίλημμα του τι να ψηφίσω.
Άντε για την προσπάθεια, ψήφο στο ΕΠΑΜ σε αυτές τις εκλογές και ελπίζω να πιάσει τόπο. :)

Χαρά στο κουράγιο των δοσίλογων να λες, που κατεβαίνουν και ζητούν την ψήφο του λαού, δεν ξέρω όταν τους ακούω εάν πρέπει να γελάσω ή εάν πρέπει να κλάψω. Ξέρουν πως είναι λίγες οι μέρες τους και διαισθάνονται μέσα τους βαθιά ότι σε λίγο καιρό θα βρεθούν πίσω απ' τα κάγκελα, παρέα με τον Ξηρό και τον Κουφοντίνα (αλήθεια, σαδιστικό δεν θα ήταν κάτι τέτοιο; ):clapup:. Η τιμωρία των ενόχων είναι βασική προϋπόθεση για να βρει ξανά την ισορροπία της τούτη η κοινωνία. Εγώ πάλι αισθάνομαι πολύ καλά να δίνω έναν άνισο αγώνα, χωρίς λεφτά, αποκλεισμένος από τα ΜΜΕ, μιλώντας όμως με τον κόσμο, μοιράζοντας προκηρύξεις που τις τυπώσαμε μόνοι μας, να με κοιτάν με χαμόγελο και πολλοί να συμφωνούν μαζί μου, ακόμη κι αν δεν πρόκειται τελικά να με ψηφίσουν. Εγώ μπορώ να κυκλοφορώ ανάμεσά στον κόσμο, εκείνοι όχι.

Ήθελα να σου πω και κάτι ακόμη Νίκο, επειδή άκουσα ότι σκεφτόσουν να ψηφίσεις ΑΝΤΑΡΣΥΑ. Την προηγούμενη Κυριακή, μιλούσε εδώ κοντά στον Λαγκαδά ο Καζάκης, μαζί με τον Μαρκέτο, καθηγητή στο ΑΠΘ και υποψήφιο με τους αντάρτες. Είπαν σχεδόν τα ίδια πράγματα και τότε κάποιος σηκώθηκε από το ακροατήριο και ρώτησε: "Αφού έχετε τόσο κοινές θέσεις, τότε γιατί κατεβαίνετε σε χωριστό ψηφοδέλτιο;" Ο Μαρκέτος προς τιμήν του απάντησε αληθινά: "Επειδή εμείς οι αριστεροί είμαστε πουριτανοί και δεν μπορούμε να αντέξουμε άλλους που δεν είναι σαν εμάς. Αυτοί εδώ (το ΕΠΑΜ δηλαδή) είναι πιο προοδευτικοί από εμάς". Κάποτε θα πρέπει και η αριστερά να ξεπεράσει τον πουριτανισμό της φίλε μου, εμείς πάντως είχαμε κάνει πρόταση στους αντάρτες. Ελπίζω στις επόμενες εκλογές (που θα είναι πιθανώς φέτος) να κατέβουν μαζί μας, γιατί κι εγώ τους συμπαθώ...

Και εγώ θα ψηφίσω ΕΠΑΜ μάλλον γιατί είναι κρίμα, τρώει τόση προπαγάνδα και δεν τον ξέρουν πολλοί τον Καζάκη οπότε όσοι τον ξέρουμε καλό είναι να τον στηρίξουμε ώστε να μπει στην βουλή.
Η είσοδος του Καζάκη στη βουλή θα σημάνει αλλαγή του πολιτικού σκηνικού. Τότε θα σπάσει το τοίχος της σιωπής και θα πέσουν τα παραπετάσματα του ψεύδους κι όλοι θ' ακούσουν την αλήθεια και τη διαφορετική πρόταση, τον άλλο δρόμο. Εμείς δεν είμαστε ΚΚΕ, θέλουμε στ' αλήθεια να ρίξουμε τη Χούντα των προσκυνημένων, όχι να πάμε για έναν υγιεινό περίπατο ανώδυνης αντιπολίτευσης. Απλά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το ΕΠΑΜ συμμετέχει στο ψηφοδέλτιο ΟΧΙ, μαζί με άλλες δυνάμεις, οπότε δεν ψηφίζουμε ΕΠΑΜ, αλλά ΟΧΙ (στο ψηφοδέλτιο πάντως υπάρχει και το σήμα του ΕΠΑΜ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Περιμένετε λίγο δεν ψηφίζουμε ΕΠΑΜ αλλά ΟΧΙ? ΕΠΑΜ ξεχωριστά δεν υπάρχει στα ψηφοδέλτια?

Ψηφίζοντας ΟΧΙ ψηφίζουμε και άλλους? Δηλαδή θα πάνε και τα δυο κόμματα στην βουλή (αν πάτε)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Περιμένετε λίγο δεν ψηφίζουμε ΕΠΑΜ αλλά ΟΧΙ? ΕΠΑΜ ξεχωριστά δεν υπάρχει στα ψηφοδέλτια?

Ψηφίζοντας ΟΧΙ ψηφίζουμε και άλλους? Δηλαδή θα πάνε και τα δυο κόμματα στην βουλή (αν πάτε)?

Στο συνδυασμό του ΟΧΙ συμμετέχει το ΕΠΑΜ, Η Δημοκρατική Αναγέννηση του Στ. Παπαθεμελή, το μισό περίπου Άρμα Πολιτών που κατήγγειλε τον Δημαρά για εξαγορά, με εκπρόσωπο το ναύαρχο Χατζηπέρο, αγωνιστή κατά της χούντας στην υπόθεση του Βέλος και περίπου δεκαπέντε ακόμη κινήματα πολιτών από τις πλατείες κυρίως. Υπάρχει κοινό ψηφοδέλτιο και στη βουλή μπαίνουν όσοι πάρουν τους περισσότερους σταυρούς.

Εάν ψηφίζετε στη Β' Αθήνας πάντως, έχετε τη δυνατότητα να ψηφίσετε τον ίδιο τον Καζάκη, που χρειάζεται σταυρό για να εκλεγεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το 4ο και τελευταίο, σωστά μας λέει ότι τα περισσεύματα πάνε στα υπόλοιπα κόμματα πριμοδοτώντας περισσότερο το πρώτο, μετά το δεύτερο, κλπ.
Για να είμαστε πιο ακριβείς, οι ψήφοι των κομμάτων που είναι κάτω του 3% (δεν μπαίνουν βουλή), απλώς δεν μετράνε στην κατανομή των εδρών. Κοινώς, αν ψηφίσεις κόμμα που τελικά δεν μπαίνει βουλή, είναι σαν να μην ψήφισες. Για να μετρήσει η ψήφος σου θα πρέπει το κόμμα που θα ψηφίσεις να ξεπεράσει τελικά το 3%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Καλή επιτυχία Όττο.
Έλα ρε θηρίο, μπράβο, χαράς στα κότσια σου. :clapup:
Εύχομαι το καλύτερο, κι αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα με απάλλαξες και από το δίλημμα του τι να ψηφίσω.
Άντε για την προσπάθεια, ψήφο στο ΕΠΑΜ σε αυτές τις εκλογές και ελπίζω να πιάσει τόπο. :)
Έλα ρε μαν που είχες και δίλλημα. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για να είμαστε πιο ακριβείς, οι ψήφοι των κομμάτων που είναι κάτω του 3% (δεν μπαίνουν βουλή), απλώς δεν μετράνε στην κατανομή των εδρών. Κοινώς, αν ψηφίσεις κόμμα που τελικά δεν μπαίνει βουλή, είναι σαν να μην ψήφισες. Για να μετρήσει η ψήφος σου θα πρέπει το κόμμα που θα ψηφίσεις να ξεπεράσει τελικά το 3%.
Θα μοιράζουν στην είσοδο φύλλα δάφνης ώστε να γνωρίζουμε ποια από τα μικρά κόμματα θα μπουν στη βουλή και αν η ψήφος μας θα πάει χαμένη; :P

Εγώ πάντως ψηφίζω Β' Αθηνών και θα τη ρίξω στον Καζάκη αυτοπροσώπως. Μακάρι να μπουν πολλά νέα άτομα στη βουλή και να κριθούν στην πράξη κι ΟΧΙ στα λόγια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα μοιράζουν στην είσοδο φύλλα δάφνης ώστε να γνωρίζουμε ποια από τα μικρά κόμματα θα μπουν στη βουλή και αν η ψήφος μας θα πάει χαμένη; :P
Δυστυχώς όχι κι αυτά είναι τα εκβιαστικά διλήμματα του (εκλογικού) συστήματος. Σου λέει ψήφισε όποιο κόμμα θες, αλλά αν είναι μικρό θα είναι σαν να μην ψήφισες. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το ΕΠΑΜ τρώει φοβερή αντίσταση από όλα τα ΜΜΕ, σε ΚΑΜΙΑ δημοσκόπηση δεν υπάρχει το ΟΧΙ ή το ΕΠΑΜ ξεχωριστά. Εγώ πιστεύω πως αν όσοι ξέρουν τον Καζάκη τον υποστηρίξουν, θα μπορέσει να μπει στην βουλή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Χάος στη Βουλή

Επιτελους εκδηλωθηκε.Το χαος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Καλή επιτυχία Chaos. Ο μόνος λόγος που πιθανόν να μην ψηφίσω ΕΠΑΜ είναι ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δύσκολα κατά την άποψή μου θα μπει στην Βουλή οπότε θα ευνοηθούν τα "μεγάλα" κόμματα από αυτό.

Η τάση των τελευταίων μηνών, με αφορμή την πολιτική και οικονομική κατάσταση της χώρας, να δοθεί ψήφος εμπιστοσύνης, αλλά και διαμαρτυρίας μαζικά στα μικρά κόμματα, αλλά και στα πρωτοεμφανιζόμενα κόμματα, είναι, όπως αποδεικνύεται, παγίδα. Σε αυτή την περίπτωση ο συνταγματολόγος κ Χρυσόγoνος αναφέρει ότι «το κάθε κόμμα παίρνει τόσες έδρες όσες αντιστοιχούν στο ποσοστό του, επί του συνόλου των εγκύρων ψήφων που έλαβαν τα κόμματα που υπερέβησαν το 3%» και εξηγεί «όσο μεγαλύτερη είναι η αναντιπροσώπευτη ψήφος τόσο περισσότερο ευνοούνται τα κόμματα που υπερέβησαν αυτό ποσοστό του 3%».
Με αυτή την λογική η ψήφος που πηγαίνει σε κόμματα που δεν προβλέπεται να λάβουν το 3% (τη βάση για την είσοδο στη Βουλή) χαρακτηρίζεται από τον συνταγματολόγο «χαμένη ψήφος». Με λίγα λόγια, αν το 5% των πολιτών αποφασίσουν να ψηφίσουν κόμματα που είτε δεν προβλέπεται να «πιάσουν» 3%, είτε προβλέπεται αλλά τελικά δεν θα τα καταφέρουν, τότε το πρώτο κόμμα θα είναι αυτοδύναμο αν έχει μόνο 38%. Σε περίπτωση που το 20% των πολιτών ψηφίσουν κόμματα που δεν θα φτάσουν το 3% τότε οι 250 έδρες μοιράζονται στο υπόλοιπο 80%, οπότε το πρώτο κόμμα θα έχει αυτοδυναμία με ακόμα μικρότερο ποσοστό σχεδόν στο 30% με 32% και λαμβάνοντας και το πριμ των 50 εδρών θα συγκεντρώσει τις 150 έδρες και θα μπορεί να κυβερνήσει.

Όπως και να'χει, καλή σου επιτυχία.

Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό:

...το τμήμα του Πανελλήνιου Άρματος Πολιτών που κατήγγειλε την εξαγορά του αρχηγού του Γ. Δημαρά από τον Π. Καμμένο...

Ποιος το λέει αυτό; Καταρχάς γιατί είναι εξαγορά του Δημαρά από τον Καμμένο η συνεργασία τους και δεν είναι πχ εξαγορά του Παπαθεμελή από το ΕΠΑΜ η συνεργασία τους; Γιατί ακόμα βλέπω να τσακώνονται οι αντιμνημονιακοί μεταξύ τους; Σαν τον Τατσόπουλο του ΣΥΡΙΖΑ που από όλα τα πολιτικά πρόσωπα επέλεξε τον Καμμένο να επιτεθεί. Γιατί τόσο πάθος για διάσπαση των αντιμνημονιακών; Κι ο ίδιος ο Καζάκης είχε πάει κι είχε συνομιλήσει με τον Καμμένο (το έχουν επιβεβαιώσει και οι δύο). Προφανώς θα διαφωνούσαν σε ζωτικά θέματα όπως δραχμή και ΕΕ. Δυστυχώς για εμένα δεν συμφώνησαν. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω προς τι η επίθεση σε κάποιον που είναι καθαρά αντιμνημονιακός. Θα ήθελα μια απάντηση, αν είναι εφικτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ο μόνος λόγος που πιθανόν να μην ψηφίσω ΕΠΑΜ είναι ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δύσκολα κατά την άποψή μου θα μπει στην Βουλή οπότε θα ευνοηθούν τα "μεγάλα" κόμματα από αυτό.

Αν ψηφίσουμε όσοι υποστηρίζουμε τον Καζάκη, τότε θα μπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αν ψηφίσουμε όσοι υποστηρίζουμε τον Καζάκη, τότε θα μπει.

Κλάιν, σιγά μη ρισκάρεις να πούμε να ρίξεις στο ΕΠΑΜ επειδή ''υπάρχει'' πιθανότητα να μπεί.Μόνο τέτοια σκεπτικά να μην έχουμε την ημέρα των εκλογών (pretty please dear god) .Εξάλλου έχω εμπιστοσύνη στον έξυπνο κόσμο ότι δεδομένης της βαρύτητας θα κάνει σωστές επιλογές.Εδώ λέμε εγώ το βλέπω να κατεβαίνω από Λονδίνο να ρίξω στο ΣΥΡΙΖΑ για 3ημερο εκλογομπρέικ(και παραλία βέβαιως βεβαίως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καλή επιτυχία Chaos. Ο μόνος λόγος που πιθανόν να μην ψηφίσω ΕΠΑΜ είναι ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δύσκολα κατά την άποψή μου θα μπει στην Βουλή οπότε θα ευνοηθούν τα "μεγάλα" κόμματα από αυτό.
Κοίταξε, αυτό πλέον δεν είναι εκλογικός νόμος, είναι ωμός εκβιασμός. Εάν ακολουθήσουμε αυτό το σκεπτικό, τότε δεν θα μπει ποτέ κανένα νέο κόμμα στη βουλή, παρά μόνο εάν το θέλουν οι εταιρείες δημοσκοπήσεων και το προμοτάρουν ανάλογα. Να σου δώσω λοιπόν κι εγώ ένα κίνητρο: Επειδή το ΟΧΙ το παλεύει επάξια να μπει στη βουλή, ψήφισέ το για να μπει τελικά και να μην πάνε χαμένες οι ψήφοι όλων των υπόλοιπων που θα το ψηφίσουμε...:D:P


Θέλω να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό:

Ποιος το λέει αυτό; Καταρχάς γιατί είναι εξαγορά του Δημαρά από τον Καμμένο η συνεργασία τους και δεν είναι πχ εξαγορά του Παπαθεμελή από το ΕΠΑΜ η συνεργασία τους; Γιατί ακόμα βλέπω να τσακώνονται οι αντιμνημονιακοί μεταξύ τους; Σαν τον Τατσόπουλο του ΣΥΡΙΖΑ που από όλα τα πολιτικά πρόσωπα επέλεξε τον Καμμένο να επιτεθεί. Γιατί τόσο πάθος για διάσπαση των αντιμνημονιακών; Κι ο ίδιος ο Καζάκης είχε πάει κι είχε συνομιλήσει με τον Καμμένο (το έχουν επιβεβαιώσει και οι δύο). Προφανώς θα διαφωνούσαν σε ζωτικά θέματα όπως δραχμή και ΕΕ. Δυστυχώς για εμένα δεν συμφώνησαν. Απλά δεν μπορώ να κατανοήσω προς τι η επίθεση σε κάποιον που είναι καθαρά αντιμνημονιακός. Θα ήθελα μια απάντηση, αν είναι εφικτό.
Κοίταξε, το κόμμα του το είπε, δεν το είπαμε εμείς. Τα γεγονότα που γνωρίζω είναι ότι μέχρι μια εβδομάδα πριν κλείσουν οι λίστες υποψηφίων (Παρασκευή), ο Δημαράς είχε συμφωνήσει να μετάσχει στο δικό μας σχηματισμό. Ξαφνικά, Δευτέρα, Τρίτη ο τύπος εξαφανίστηκε, δεν απαντούσε στο κινητό κλπ, Τετάρτη (ή Πέμπτη δεν θυμάμαι καλά) ανακοίνωσε ότι συνεργάζεται με τον Καμμένο, το μισό περίπου κόμμα του τον κατήγγειλε ότι δεν τους είχε ενημερώσει κι ότι εξαγοράστηκε και τελικά αυτό το κομμάτι ήρθε μαζί μας. Πραγματικά είναι δυστύχημα αυτό που συμβαίνει με τη φαγωμάρα και τις καταγγελίες μεταξύ των αντιμνημονιακών, συμφωνώ μαζί σου. Καλύτερα να έλειπαν όλα αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Κλάιν, σιγά μη ρισκάρεις να πούμε να ρίξεις στο ΕΠΑΜ επειδή ''υπάρχει'' πιθανότητα να μπεί.
Αυτό δεν είναι εκλογές, είναι μπαρμπούτι, ιππόδρομος, ζάρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Πριν παρετε την αποφαση να μην ψηφισετε ενα κομμα μην τυχων και παει χαμενη η ψηφος σας, σκεφτειτε ποσοι μπορει να ειναι αυτοι που σκευτονται το ιδιο, αν ολοι τελικα ψηφισετε αυτο το κομμα το πιθανοτερο ειναι να μπει τελικα στην βουλη.
Οσο για το αν παει "χαμενη" μια ψηφος, διαβαστε σας παρακαλω εδω (ποστ 96) μια γρηγορη αναλυση μου για το θεμα. Αν εχετε αντιριση ευχαριστως να το συζητησουμε, αλλα εχω βαρεθει να ακουω απολυτες φρασης για το τι θα γινει "αν... " ενω τα δεδομενα δεν ειναι απολυτα, ενω συνχρονος δεν βρησκετε κανεις να μου πει οτι εχω λαθος και οτι οντως ειναι απολυτα τα πραγματα γιατι εχω κανει λαθος στο ταδε σημειο και τα πραγματα ειναι "ετσι και ετσι"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κλάιν, σιγά μη ρισκάρεις να πούμε να ρίξεις στο ΕΠΑΜ επειδή ''υπάρχει'' πιθανότητα να μπεί.Μόνο τέτοια σκεπτικά να μην έχουμε την ημέρα των εκλογών (pretty please dear god) .Εξάλλου έχω εμπιστοσύνη στον έξυπνο κόσμο ότι δεδομένης της βαρύτητας θα κάνει σωστές επιλογές.Εδώ λέμε εγώ το βλέπω να κατεβαίνω από Λονδίνο να ρίξω στο ΣΥΡΙΖΑ για 3ημερο εκλογομπρέικ(και παραλία βέβαιως βεβαίως)
Η λογική της "χαμένης ψήφου" αποτελεί κλασική προπαγάνδα του συστήματος, αφού πρώτα έχει στήσει στο σκηνικό με τέτοιον τρόπο που μονά ζυγά θα είναι δικά του. Ας ανακυκλώσουμε λοιπόν το φθαρμένο και απαξιωμένο στη συνείδηση του λαού πολιτικό σύστημα, παρά το γεγονός ότι επί 38 χρόνια είχαν όλες τις ευκαιρίες να κάνουν κάτι καλύτερο για τον τόπο. Ας κυριαρχήσει αυτή η λογική, αφού το θέλεις. Έτσι κι αλλιώς η επόμενη βουλή προβλέπεται ιδιαίτερα βραχύβια και θα τα ξαναπούμε σύντομα για το ποιες λογικές πρέπει να επικρατήσουν και ποιες όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αυτό δεν είναι εκλογές, είναι μπαρμπούτι, ιππόδρομος, ζάρια...

Μωρέ και ρώσικη ρουλέτα εγώ εξιτάρομαι,σιγά.Αύτη η πραγματικότητα τώρα take it or leave it.Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν που δεν ισχύει ο παρόντας εκλογικός να ρίχναμε ψήφο στα οχι και τόσο σιγουράκια.Προς το παρόν δε τσιμπάμε.

Η λογική της "χαμένης ψήφου" αποτελεί κλασική προπαγάνδα του συστήματος, αφού πρώτα έχει στήσει στο σκηνικό με τέτοιον τρόπο που μονά ζυγά θα είναι δικά του. Ας ανακυκλώσουμε λοιπόν το φθαρμένο και απαξιωμένο στη συνείδηση του λαού πολιτικό σύστημα, παρά το γεγονός ότι επί 38 χρόνια είχαν όλες τις ευκαιρίες να κάνουν κάτι καλύτερο για τον τόπο. Ας κυριαρχήσει αυτή η λογική, αφού το θέλεις. Έτσι κι αλλιώς η επόμενη βουλή προβλέπεται ιδιαίτερα βραχύβια και θα τα ξαναπούμε σύντομα για το ποιες λογικές πρέπει να επικρατήσουν και ποιες όχι...

Προπαγάνδα ξε προπαγάνδα τι να μας πει τώρα .Η πραγματικότητα στην οποία το εκλογικό σώμα καλείται να βαδίσει είναι αυτή και επειδή δε σηκώνει ούτε επικλήσεις σε αισθήματα κτλ η τωρινή συκγυρία η ψήφος θα μπεί με προσοχή και έξυπνα.Εμπιστεύομαι την κρίση των έξυπνων.Απλά ελπίζω να πλειοψηφούν στο Ελλάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι το ΕΠΑΜ όντως μπορεί να μπει στην βουλή, και αυτό το πιστεύω. Όσοι Έλληνες είναι της άποψης "έξω από το ευρώ", και δεν θέλουν Παπαρήγα, θα πάνε στον Καζάκη. Δεν είναι σαν τα άλλα μικρά κόμματα, υποστηρίζει κάτι συγκεκριμένο και διαφορετικό από τις ανακυκλώσιμες ιδέες των άλλων μικρών-μεγάλων κομμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Όσοι Έλληνες είναι της άποψης "έξω από το ευρώ", και δεν θέλουν Παπαρήγα, θα πάνε στον Καζάκη.
χμμ μην το λες. υπαρχει κ η ανταρσυα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top