Ναρκωτικά και παιδιά

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν υποθέσουμε ότι έχετε ένα παιδί (δεν μας ενδιαφέρει το φύλο ) στην ηλικία πάνω από 20.
Και ανακαλύπτατε στο μπουφάν του ναρκωτικά τι θα κάνατε, θα το διώχνατε από το σπίτι ή θα τον βοηθούσατε ; Αν το βοηθούσατε με ποίον τρόπο;

Εγώ προσωπικά θα τον βοηθούσα με οποιοδήποτε τρόπο. Το θεωρώ πολύ λάθος να τον πέταγα έξω για αυτό τον λόγο. Δλδ μπορεί να μην το ήθελε και απλώς να έμπλεξε και να μην ξέρει πως να το σταματήσει ή για δοκιμή και έχει κολλήσει.

Φυσικά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ βία για το θεωρώ πολύ λεπτό το θέμα και η βία θα φέρει αρνητικά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
εν ξερω πως αλλα θα εβρισκα εναν τροπο ειτε μεσω συζιτησης ειτε μεσω πονιριας (αλλα χωρις βια) να τον/τη παω σε ενα κεντρο αποτοξυνοσεις για να σοθει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
αν χρησιμοποιησεις βια ή το διωξεις απ'το σπιτι ειναι σαν να του δινεις μια ακομη να πεσει απο τον γκρεμο...εξω απ'το σπιτι μου και πεθανε οπου θες δλδ

συγουρα θα προσπαθουσα να το βοηθησω, πρωτα θα πηγενα εγω σε εναν ψυχολογο και θα εξηγουσα την κατασταση, θα ζητουσα ετσι συμβουλες για το πως πρεπει να χειριστω το θεμα, μετα με τις οδηγειες του θα προσπαθουσα να παω το παιδι στον ψυχολογο, συγουρα θα του εκανα γενικες εξετασεις για να εντοπισω το μεγεθος του προβληματος, αν η κατασταση ηταν προχωρημενη...αστα να πανε...πολυ δυσκολη κατασταση...θα το πηγενα σε αποτοξηνωση μαλλον αλλα ξερω οτι ολα αυτα ειναι θεωρειες και οτι η πραγματοποιηση τους ειναι καπως δυσκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
η πραγματοποιηση τους ειναι καπως δυσκολη
Εγώ πιστεύω ότι για να είναι εξίσου εύκολο , ή τουλάχιστον όχι τόσο δύσκολη όπο όσο είναι πρέπει να παραμείνεις ψύχραιμος και να μην ξεκινήσεις καυγά.
Αν και το παραμείνεις ψύχραιμος μου φαίνετε εξίσου δύσκολο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
συγουρα ειναι μια πολυ προβληματικη κατασταση και εχεις δικιο οτι θελει ψυχραιμια και ηρεμια...γιαυτο πρεπει να υπαρχει καλη σχεση και επαφη με το παιδι απο πριν και πολυ ενημερωση στο παιδι, πολυ μπλα μπλα απο το δημοτικο για αυτο το θεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
συγουρα ειναι μια πολυ προβληματικη κατασταση και εχεις δικιο οτι θελει ψυχραιμια και ηρεμια...γιαυτο πρεπει να υπαρχει καλη σχεση και επαφη με το παιδι απο πριν και πολυ ενημερωση στο παιδι, πολυ μπλα μπλα απο το δημοτικο για αυτο το θεμα
Μπά, από τι βλέπω από εμένα και τους συμμαθητές μου δεν ακούμε καθόλου τα κήρυγματα ακόμη και αν είναι σε στυλ ενημέρωσης.

Εγώ να πω την αμαρτία μου κάποτε ήθελα να δοκιμάσω , αλλά από τότε που είδα την ταινία Reqiuem for a dream και γενικά είδα πως καταντάει κάποιος πλέον είμαι πολύ κάθετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μπά, από τι βλέπω από εμένα και τους συμμαθητές μου δεν ακούμε καθόλου τα κήρυγματα ακόμη και αν είναι σε στυλ ενημέρωσης.
γιαυτο αναφερω το δημοτικο γιατι τοτε τα παιδια την κουβεντα και την συμασια απο τους γονεις την θελουν και δεν το θεωρουν κηρυγμα, το θεμα ειναι να μπει στην εφηβια ενημερωμενος/η αν περιμενεις να παει γυμνασιο-λυκειο παει πεταξε το πουλακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Η συζήτηση σε τέτοιες περιπτώσεις για εμένα είναι περιτή. Δεν νομίζω ότι είναι σε κατάσταση να κατανοήσει τίποτα, όταν θα θέλει την δόση του σίγά να μην σκέφτεται τι του έχω πει. Θα τον έπερνα με την βια αν δεν ήθελε και θα πηγέναμε σε ένα κέντρο αποτοξίνωσης, θα είμουν πάντα στο πλάι του και θα φεύγαμε μόνο όταν θα ήταν τελειώς καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από yiannis:
Η συζήτηση σε τέτοιες περιπτώσεις για εμένα είναι περιτή. Δεν νομίζω ότι είναι σε κατάσταση να κατανοήσει τίποτα, όταν θα θέλει την δόση του σίγά να μην σκέφτεται τι του έχω πει. Θα τον έπερνα με την βια αν δεν ήθελε και θα πηγέναμε σε ένα κέντρο αποτοξίνωσης, θα είμουν πάντα στο πλάι του και θα φεύγαμε μόνο όταν θα ήταν τελειώς καλά.
Αν σηκωνόταν και έφευγε από το σπίτι τι θα έκανες;
Εγώ πιστεύω ότι ο η βιά είναι αρνητικο σε αυτες τις περιπτώσεις....
γιαυτο αναφερω το δημοτικο γιατι τοτε τα παιδια την κουβεντα και την συμασια απο τους γονεις την θελουν και δεν το θεωρουν κηρυγμα, το θεμα ειναι να μπει στην εφηβια ενημερωμενος/η αν περιμενεις να παει γυμνασιο-λυκειο παει πεταξε το πουλακι
Στο δημοτικό είναι λίγο δύσκολο μιας και τότε τα παιδία σκέφτονται άλλα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την ενημέρωση. Ολοί ξέρουμε τι είναι τα ναρκωτικά ακομή και οι ναρκωμανείς . Πιστεύω ότι έχει να κάνει με ποία οπτική γωνία τα βλέπει κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Στο δημοτικό είναι λίγο δύσκολο μιας και τότε τα παιδία σκέφτονται άλλα.
Εγώ πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την ενημέρωση. Ολοί ξέρουμε τι είναι τα ναρκωτικά ακομή και οι ναρκωμανείς . Πιστεύω ότι έχει να κάνει με ποία οπτική γωνία τα βλέπει κάποιος

δεν συνφωνω, ηξερα απο πιτσιρικι τι ειναι το AIDS τι ειναι τα ναρκωντικα, το σεξ και ενα σωρο αλλα πραγματα, δε μου ειπε ο πατερας μου ποτε μη παρεις ναρκωντικα τζιζ κακο, μου ειπε τα καλα και τα κακα και πως ακομη και τα καλα γινονται κυνδηνος, τι ειναι το LSD τι ειναι η φουντα τι η ηρωινη και η κοκα, χωρις ωραιοποιηση και χαζες δικαιολογιες, την οπτικη γωνια την καθοριζει ο γονιος απο την παιδικη ηλικια, το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ο πολυς κοσμος εχει αυτην την αντιληψη...ελα μωρε παιδι ειναι τι θα καταλαβει...λαθος, αφηνεις το παιδι σου εκτεθημενο στην οποιαδηποτε πληροφορηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
δεν συνφωνω, ηξερα απο πιτσιρικι τι ειναι το AIDS τι ειναι τα ναρκωντικα, το σεξ και ενα σωρο αλλα πραγματα, δε μου ειπε ο πατερας μου ποτε μη παρεις ναρκωντικα τζιζ κακο, μου ειπε τα καλα και τα κακα και πως ακομη και τα καλα γινονται κυνδηνος, τι ειναι το LSD τι ειναι η φουντα τι η ηρωινη και η κοκα, χωρις ωραιοποιηση και χαζες δικαιολογιες, την οπτικη γωνια την καθοριζει ο γονιος απο την παιδικη ηλικια, το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ο πολυς κοσμος εχει αυτην την αντιληψη...ελα μωρε παιδι ειναι τι θα καταλαβει...λαθος, αφηνεις το παιδι σου εκτεθημενο στην οποιαδηποτε πληροφορηση!
Συμφωνώ ότι την οπτική γωνία την καθορίζει ο γονιός και με ποίο τρόπο πρέπει να προσεγγίζεις το θέμα στα παίδια.
Όμως συνήθως οι γονείς ή και το σχολείο το μόνο που λένε είναι τα ναρκωτικά σκοτώνουν κτλ κτλ
Και όταν το παίδι έρχετε αντιμέτωπος με τέτοια κατάσταση ξεγελίεται από τα θετικά και πάντα πιστεύει ότι αν πάρει το "καλό πράγμα" δεν θα έχει τέτοια προβλήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατ'αρχήν συμφωνώ απόλυτα με τη gilie. Η νοοτροπία "παιδί ειναι τι θα καταλάβει" είναι εντελώς λανθασμένη, όχι μόνο σε αυτό το θέμα αλλά γενικότερα.
Τώρα, όσον αφορά το θέμα των ναρκωτικών, πιστευω οτι αυτό που φταίει κυριώς (μιλάω για μένα γιατι πριν κανα χρόνο ήθελα να δοκιμάσω μαριχουάνα, τώρα με τίποτα) είναι οτι όταν μεν είσαι μικρός και τα ακους σου φαίνονται πολύ μακρινά, του στυλ "σιγα τώρα μην τυχουν αυτά στο δρόμο μου" ενώ όταν πια είσαι έφηβος, μπορει να μην είναι τόσο "μακρινά" πλέον αλλά λόγω της επαναστατικότητας και της αμφισβήτησης που έχει ο κάθε έφηβος αφενός θεωρείς υπερβολές όλα αυτά, αφετέρου θέλεις να δοικμάσεις πως είναι λόγω περιέργειας.
Τώρα το πως λύνεται αυτό απο τους γονείς? Δεν έχω ιδέα... Μια καλή λυση πάντως θα ήταν να τα βάλετε να δουν το "Requiem for a Dream" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gilie:
δεν συνφωνω, ηξερα απο πιτσιρικι τι ειναι το AIDS τι ειναι τα ναρκωντικα, το σεξ και ενα σωρο αλλα πραγματα, δε μου ειπε ο πατερας μου ποτε μη παρεις ναρκωντικα τζιζ κακο, μου ειπε τα καλα και τα κακα και πως ακομη και τα καλα γινονται κυνδηνος, τι ειναι το LSD τι ειναι η φουντα τι η ηρωινη και η κοκα, χωρις ωραιοποιηση και χαζες δικαιολογιες, την οπτικη γωνια την καθοριζει ο γονιος απο την παιδικη ηλικια, το κακο στην Ελλαδα ειναι οτι ο πολυς κοσμος εχει αυτην την αντιληψη...ελα μωρε παιδι ειναι τι θα καταλαβει...λαθος, αφηνεις το παιδι σου εκτεθημενο στην οποιαδηποτε πληροφορηση!
Συμφωνώ απόλυτα δυστυχώς στην Ελλάδα οι γονείς θεωρούν ότι πρέπει να μιλούν στα παιδιά τους για το σεξ,τα ναρκωτικά κ.α. μόλις φτάσουν στα 18 ή στη χειρότερη δεν τους μιλούν για θέματα ταμπού καθόλου.Δυστυχώς τότε είναι πολύ αργά το παιδί έχει σχηματίσει ήδη άποψη απο τους συμμαθητές και τις παρέες του.Ας μη γελιόμαστε όλοι ξέρουμε πόσο εύκολο είναι ακόμη και για ένα 13χρονο να βρει ναρκωτικά.
Εχώ σκοπό να μιλήσω και να ενημερώσω τα παιδιά μου όσο πιο αναλυτικά μπορώ,θέλω να τους δώσω βάσεις ώστε να μην χρειάζεται να τα κυνηγώ και να αγωνιώ για το τι κάνουν.Όμως το μόνο που μπορώ να κάνω είναι αυτό.Γιατί αν κάποιος θέλει να μπλέξει μπλέκει.Εγώ μόνο θα ελπίζω ότι θα τα έχω βοηθήσει να αναπτύξουν κρίση και προσωπικότητα ώστε να μην επηρεαστούν απο κανέναν.Στην περίπτωση που μου συμβεί κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να διώξω το παιδί μου απο το σπίτι τη στιγμή που με έχει μεγαλύτερη ανάγκη.Αν εκείνο έχει αποφασίσει να καταστραφεί εγώ δεν προτίθεμαι να το αφήσω στη μοίρα του.Αποτοξίνωση και πάνω απο όλα ψυχολογική βοήθεια και στήριξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και πριγκιποπούλες και σίγουρα δεν έχουμε πλέον την πολυτέλεια να μεγαλώνουμε τα παιδιά μας με παραμύθια...
Τα παιδιά δεν είναι ηλίθια... απλά δεν έχουν εμπειρίες και συνήθως οδηγούνται σε τέτοιες καταστάσεις από περιέργεια και από αδιαφορία των γονιών τους. (γιατί η αδιαφορία των γονιών συνήθως εξιλεώνεται με ένα πολύ παχουλό και χωρίς έλεγχο χαρτζιλίκι.. έτσι φεύγουν και οι τύψεις του "έχω παρατημένο το παιδί μου αλλά δουλεύω σκληρά για να τα έχει όλα!!")
Νομίζω ότι, αν και δεν έχω παιδιά και έξω από το χορό πολλά τραγούδια λέμε, ο πατέρας της gillie έκανε το καλύτερο...
Κάτι ανάλογο θα κάνω και γω όταν θα έρθει η ώρα....
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού, μεγαλώνοντας, ίσως να το πάρω και από το χεράκι να πάμε να δει μόνο του τοξικομανείς και να βγάλει τα συμπεράσματα του...
Δεν είναι δύσκολο... το παίρνεις από το χέρι και το πηγαίνεις στην πλατεία κλαθμώνος και του δείχνεις όλους τους τελειωμένους... ή το πας να μιλήσει μόνο του σε έναν που ήδη βρίσκεται σε κέντρο απεξάρτησης... δεν ξέρω...
Το σίγουρο είναι οτι δεν το μεγαλώνεις μην αφήνοντας το να δει την πραγματικότητα και κάνοντας το να ζει σε ένα ροζ συννεφάκι!

Αν μετά απ όλα αυτά, στην ηλικία των 20 έβρισκα κάτι στην τσέπη του μάλλον θα ένοιωθα εντελώς άχρηστη!
Εξαρτάται από το τι θα έβρισκα στην τσέπη του, θα δρούσα και ανάλογα... πάντως να το πετάξω απ το σπίτι χλωμό...
Απ το σπίτι θα το πετούσα αν είχα κάνει πρώτα ΌΛΕΣ τις προσπάθειες, είχα εξαντλήσει τα πάντα και είχα ένα μικρότερο παιδί σπίτι που θα έπρεπε να "σώσω" απ το άλλο μου παιδί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Αν μετά απ όλα αυτά, στην ηλικία των 20 έβρισκα κάτι στην τσέπη του μάλλον θα ένοιωθα εντελώς άχρηστη!
και γω αυτο φοβαμαι ρε γμτ... πολυ δυκολες καταστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Ανάλογα με τον χαρακτήρα του παιδιού, μεγαλώνοντας, ίσως να το πάρω και από το χεράκι να πάμε να δει μόνο του τοξικομανείς και να βγάλει τα συμπεράσματα του...

Αυτό το είχε κάνει η μαμά μου...αν και νομίζω άθελά της....μένοντας στην Αθήνα και δη κέντρο ουκ ολίγες φορές είχα παρατηρήσει ναρκωμανής σωριασμένους στα παγκάκια....Και άρχιζα τις ερωτήσεις για να μάθω....Ποτέ δεν μου είπε τι κοιτάς και μη βλέπεις....Απλά μετά μου εξήγησε τι συμβαίνει αντικειμενικά....

Τι θα έκανα σαν μάνα; ότι είπαν η κλέφτρα και η Κακή επιρροή...άλλωστε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία....Το παιδί πρέπει να μάθει, να δεί και να αποκτήσει κρίση για τον κόσμο των ναρκωτικών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mahmut

Νεοφερμένος

Ο Mahmut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Γλωσσολόγος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εμάς εδώ στην Τουρκία είναι συνηθισμένο αυτό. Μάλιστα πολλοί γονείς δίνουν οι ίδιοι ναρκωτικά στα παιδιά του (όχι πολύ σκληρα - μαριχουάνα ή χασις κυρίως (μπάφα)). Εγώ έχω κάνει και είναι πολύ ωραία. :)

Πριν δοκιμάσετε κάτι μην το κρίνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
μαχμούτ δε νομίζω πως το ζήτημα είναι εάν είναι ωραίος ο μπάφος... εξάλλου αυτή η ομορφιά εκμηδενίζεται από την εξάρτηση που αποκτάς. ομοίως και για τσιγάρα, αλκοόλ κτλ με διαφορετικη καταστρεπτική ικανότητα σε κάθε περίπτωση. άμα έχεις τη δύναμη να το ελέγχεις και να μη σε ελέγχει, έχει καλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mahmut:
Πριν δοκιμάσετε κάτι μην το κρίνετε.

όσοι έχουμε δοκιμάσει λοιπόν μπορούμε να το κρίνουμε?
πάρα πολύ ωραίο επίσης είναι να μπορείς να κάνεις μια ληστεία και να μη σε πιάσουν και να έχεις πολλά λεφτά και να μη χρειάζεται να δουλέψεις ποτέ ξανά!
Τι σημαίνει αυτό? Οτι θα κάνουμε και την ληστεία?
Και οι ηθικές αρχές και οι αξίες που είναι?

Και πριν μου πει κάποιος για την αποποινικοποίηση και χώρες σαν την Ολλανδία θα σας πω ότι έχω πάει Ολλανδία και μου άρεσε πάρα πολύ...
μα πάρα πολύ...
όλη αυτή η ελευθερία στον πολίτη ήταν σχεδόν μαγική!
Το παιδί μου όμως, δεν θα ήθελα ΠΟΤΕ να μεγαλώσει σε μια τόσο "ελεύθερη" χώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trobas the return

Νεοφερμένος

Ο trobas the return αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εγω ειμαι κατα των ναρκωτικων.... πρεπει να εισαι πολυ τελειωμενος για να παρεις και να ξεπεσεις.

Ο Γαλανος μια φορα δοκιμασε και μου το ειπε...

Γαλανος - Τρομπα πηρα ναρκωτικα
Τρομπας - Γιατι
Γαλανος - Ετσι
Τρομπας - Χλατς (χαστουκι)
Τρομπας - εισαι τελειωμενος ρε?
Γαλανος - Οχι
Τρομπας - Ε τοτε μην ξαναπαρεις.
Γαλανος - καλα δεν θα ξαναπαρω.

και απο τοτε δεν εχει ξαναπαρει ναρκωτικα και τον πιστευω διοτι ειναι ο αδερφοσ μου, το αιμα μου ο δικος μου Γαλανος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top