Ψάρεμα

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Πρόσεξα πως η πολύ λεπτή και σημαντική τέχνη του ψαρέματος λείπει από το forum και βιάστηκα να ανοίξω το παρόν thread. Αλήθεια αυτό το δόλωμα πιστεύετε πως θα ήταν πιο κατάλληλο για το ψάρεμα γόπας ή πέστροφας (εκτός του ήδη αναφερόμενου και δυσεύρετου σολωμού);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • GulJesus-456x280.jpg
    GulJesus-456x280.jpg
    18 KB · Εμφανίσεις: 570
Τελευταία επεξεργασία:

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
μπα πολλές φούντες έχει αυτό. για γατάκι είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
όντως το ψάρεμα είναι τέχνη
και το κάθε ψάρι έχει το δικό του κατάλληλο δόλωμα.
όποιος έχει ασχοληθεί πολύ με το ψάρεμα θα γνωρίζει πως υπάρχουν πολλά είδη δολωμάτων και διαφορα είδη ψαρέματος που το κάθε ψάρι προτιμά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Να σας φερω τον παπου μου να σας κανει μερικα μαθηματα;

Αυτο ρε συ τι πραγμα ειναι; Δολομα η παιδικο αρκουδακι; Για πεστροφα πιστευω κανει ομως....

Αλλα εγω δεν ξερω και πολλα, μονο για μπαλαδες και παλαμιδες.... Ριχνω ομως μια καθετι.... αλλο πραγμα... Απο συρτι παλι..... αστα να πανε, μια ολοκλιρη μερα για 3-4 ψαρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
Να σας φερω τον παπου μου να σας κανει μερικα μαθηματα;

Αυτο ρε συ τι πραγμα ειναι; Δολομα η παιδικο αρκουδακι; Για πεστροφα πιστευω κανει ομως....

Αλλα εγω δεν ξερω και πολλα, μονο για μπαλαδες και παλαμιδες.... Ριχνω ομως μια καθετι.... αλλο πραγμα... Απο συρτι παλι..... αστα να πανε, μια ολοκλιρη μερα για 3-4 ψαρια...

πως φαίνονται οι νησιώτες:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaimaktsalan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kaimaktsalan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
δεν εδιαφερομε καθολου γιια το ψαρεμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε μου αρέσει το ψάρεμα! :hehe:



υγ: άρχισα να ξεθάβω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer life

Νεοφερμένος

Ο summer life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Προσωπικά το ψάρεμα μου αρέσει πολύ και όποτε είμαι σε διακοπές ψαρεύω έστω και λίγο. Εσείς τι έχετε να πείτε για αυτό το χόμπι? Ψαρεύετε καθόλου? 'Οσοι ψαρεύετε πείτε και κανένα καλό μέρος που αξίζει να δοκιμάσεις. Άντε μπας και βγάλουμε κανένα καλό κομμάτι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Λατρεύω το ψάρεμα!:D

Έχω δοκιμάσει πολλούς τρόπους και διαφορετικά δολώματα.
Δίχτυα, πετονιά, κοφίνια, πυροφάνι, ψαροντούφεκο.

Είμαι τυχερή γιατί ο πατέρας μου έχει βάρκα και κάθε καλοκαίρι τον ακολουθώ.
Χανόμαστε για μέρες και έχουμε γυρίσει όλο το Ιόνιο.
Λίγο πιο έξω από τον Αμβρακικό έχουμε πιάσει τα καλύτερα ψάρια. Είναι πέρασμα και πολλά είδη γεννούν εκεί λόγω των ζεστών νερών του Κόλπου.
Τσιπούρες, κέφαλα, κουτσομούρες, μπαρμπούνια, σαρδέλες, γαυρος, γοφάρια ,γαρίδα γαρμπίλι και άααααααλλα!

Το πιο αστείο περιστατικό το είχαμε πάθει στο λιμάνι της Πρέβεζας, όπου κουρασμένοι και με γερή ψαριά επιστρέφαμε. Δέναμε τη βάρκα και σκάει ένα σύννεφο από σαρδέλες κατά πάνω μας! Άλλες μέσα στις βάρκες, άλλες στην προβλήτα!
Τις κυνηγούσε -απ΄ότι έμαθα απ΄τους παλιούς- κάποιο γοφάρι και ωσάν τις Σουλιωτοπούλες προτίμησαν να αυτοκτονήσουν.

Το δυσάρεστο ήταν ότι ήταν μάνες (αρκετά μεγάλες) και δεν τρώγονταν, διαφορετικά θα ήταν η πιο εύκολη ψαριά.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
ο πατερας μου ειναι ψαρας μου και καθε καλοκαιρι, οποτε κατεβαινουμε στο χωριο,ψαρευει πολυ συχνα... και παντα ολο και κατι θα μας φερει για να τσιμπησουμε το βραδυ:D

προσωπικα, μια φορα μονο θυμαμαι να ειχα παει μαζι του και αν ειχε πολυ γελιο μου βγηκε ξινο!

θυμαμαι φοραγα κατι καινουρια παπουτσακια(αυτες τις χαριτωμενιες πρεπει να τις κοψω! δεν παω καλα:P) και μου σκιστηκαν και χαλασαν απο τα μυτερα βραχια :(:(

απο τοτε δεν ξαναπατησα:mad::P

ωστοσο θυμαμαι ειχαμε κανει καλη ψαρια!
παντα οποτε παει για ψαρεμα, επιστρεφει φορτωμενος!

προσωπικα αγαπαω το ψαρεμα, γιατι ειναι κατι που ευχαριστει πολυ τον πατερα μου και χαιρομαι να τον βλεπω να διασκεδαζει και να κανει πραγματα που τον ευχαριστουν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Βρε εγώ να μην έχω καταφέρει ποτέ να πιάσω κάτι :mad:

Μικρός έπαιρνα ένα καλάμι, πήγαινα στην παραλία στο εξοχικό μου, έβαζα δόλωμα και περίμενα, περίμενα και δεν έπιανα τίποτα.
Μια μέρα κάτι τράβηξε το καλάμι, και όπως το σήκωσα είδα ότι είχα πιάσει από τη δαγκάνα ένα πολύ μεγάλο καβούρι.
Τρόμαξα όταν το είδα και από το βάρος ξεκρeμάστηκε η δαγκάνα του και έπεσε πάλι στη θάλασσα.

Από τότε δεν ξαναασχολήθηκα, αν και έχω αγάπη στη θάλασσα και θα ήθελα να ξαναασχοληθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πρώτο και κυριότερο, τι δόλωμα έβαζες;
Δεύτερον να ξέρεις πως τα ψάρια σπάνια θα βγουν τόσο έξω, ειδικά αν η παραλία έχει κόσμο.
Δεν ξέρεις πως αν δε βρέξεις κ*λο, ψάρι δεν πιάνεις;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πάω συχνά πυκνα με παρεούλα για ψάρεμα, κους-κους, και μπυρίτσα σε παραλία με βράχακια και με ελάχιστο κόσμο!!
Προσωπικά δεν ψαρεύω και πολύ απλά παρακολουθώ!!
Τα λυπάμαι τα κακόμοιρα όταν τα βλέπω να σπαρταρούν...:( ειδικά αν είναι μικρά!!
Εχω πετάξει πολλά πίσω στην θάλασσα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Κάνω spinning, είναι η μέθοδος με το τεχνητό ψαράκι. Αρκετά καλό αν έχεις παρέα. Δεν πάω ποτέ μόνη, μόνο με καλή παρέα. Το θεωρώ αρκετά χαλαρωτικό, ξεφεύγεις απο την κούραση και την ρουτίνα της καθημερινότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top