Η επικαιρότητα εν συντομία

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Νομίζω ότι ειρωνεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Νομίζω ότι ειρωνεύεται.

Απο που το συμπερανες αυτο; Εκτος του οτι ο exp συμφωνει με την μη ειρωνικη εκδοχη του post, δεν εχει βαλει κανενα smilie που να δειχνει ειρωνια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
"Νομίζω ότι ειρωνεύεται", αν τελικά είχα βγάλει συμπέρασμα θα έλεγα "Ειρωνεύεται" :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
"Νομίζω ότι ειρωνεύεται", αν τελικά είχα βγάλει συμπέρασμα θα έλεγα "Ειρωνεύεται" :)

Καλα βρε, δεν ειπα οτι με πειραξε κατι ή οτι ειπες κατι κακο! Σορρυ αν φανηκα επιθετικος! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Molka

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Molka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,835 μηνύματα.
Όχι παιδί μου, κουβέντα να γίνεται. Να μπει και η Michelle να μας πει τι εννοούσε εν τέλει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Μία σημείωση μόνο. Δεν είναι υπεύθυνη η "νέα" σύσταση της Κυβέρνησης για το περιεχόμενο του βιβλίου. Το έβγαλε η προηγούμενη Κυβέρνηση. Το μόνο που πρόλαβε να κάνει η νέα κυβέρνηση σε σχέση με τα σχολικά βιβλία είναι να αποσύρει το βιβλίο ιστορίας που προεκλογικά έλεγε πως δεν πρόκειται να κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ειρωνεύομαι. Όντως χαίρομαι. Πιστεύω οτι είναι καλό να μην είμαστε μονολιθικοί, αλλά να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά των μεταλλαγμένων. Κάτω η προπαγάνδα, ΚΑΙ η θετική ΚΑΙ η αρνητική.
Αν και επιφυλάσσομαι, διότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.
Σίγουρα όμως η ενημέρωση είναι καλύτερη απο το "οουυυυυ μεταλλαγμένα, τζιζ κακό, μακριάαα" που θυμίζει άλλες εποχές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δεν ειρωνεύομαι. Όντως χαίρομαι. Πιστεύω οτι είναι καλό να μην είμαστε μονολιθικοί, αλλά να βλέπουμε και τα θετικά και τα αρνητικά των μεταλλαγμένων. Κάτω η προπαγάνδα, ΚΑΙ η θετική ΚΑΙ η αρνητική.
Αν και επιφυλάσσομαι, διότι δεν έχω διαβάσει το βιβλίο.
Σίγουρα όμως η ενημέρωση είναι καλύτερη απο το "οουυυυυ μεταλλαγμένα, τζιζ κακό, μακριάαα" που θυμίζει άλλες εποχές. :)

Οτι ετοιμαζομουν να γραψω για το τελυταιο.
Προσωπικα θα ηθελα να δω ολο το κειμενο γιατι τοσο οι τρεις σειρες οσο και τα λεγομενα του κ.Αλαβανου δεν μου λενε κατι.
Το να πει οτι μια μεταλλαγμενη ντοματα διαρκει πολυ περισσοτερο στον χρονο,αλλα και στις αλλες αλλοιωσεις απο μια αλλη γιατι ειναι "κακο"?
Ασε που δεν ειναι και ψεμα.
Υποψην οτι δεν υπερασπιζομαι κανεναν γιατι δεν ξερω τι λεει το βιβλιο ετσι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θα σταθώ εδώ:

«το ζήτημα της χρησιμοποίησης των γενετικά τροποποιημένων τροφίμων, είναι αντικείμενο επιστημονικού διαλόγου»

Ακριβώς αυτό είναι που κυρίως κάνει τη συζήτηση για το θέμα αυτό, να πρέπει να απομακρυνθεί από το σχολείο. Συμφωνώ να υπάρχει πολύπλευρη γενική παιδεία, αλλά όχι να συζητάμε για το ποιά τομάτα είναι καλύτερη.. Γιατί αυτό κατάλαβαν τα περισσότερα παιδιά, είμαι σίγουρος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Ο «Σύλλογος Νέων για τα Ηνωμένα Έθνη - Ελλάδα» (YSUN-Greece) και το «Περιφερειακό Κέντρο Πληροφόρησης των Ηνωμένων Εθνών» (UNRIC) σας καλούν να λάβετε μέρος στην παγκόσμια προσπάθεια κατάρριψης του ρεκόρ Guinness συμμετοχής σε ταυτόχρονες εκδηλώσεις κατά της φτώχειας.
«Σήκω και Μίλα» κατά της φτώχειας. «Σήκω και Μίλα» για τους αναπτυξιακούς στόχους της χιλιετίας.
Στις 16 και 17 Οκτωβρίου εκατομμύρια άνθρωποι σε όλον τον κόσμο θα ενώσουν τις φωνές τους κατά της φτώχειας. Στην Ελλάδα, την Τετάρτη 17 Οκτωβρίου και ώρα 7.30 μ.μ. στο Λευκό Πύργο της Θεσσαλονίκης, θα μαζευτούμε όλοι φορώντας λευκά για να λάβουμε μέρος σε αυτήν την παγκόσμια κινητοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Και λογικό είναι, όταν όλη μέρα κάθονται σε ένα μπαράκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Και λογικό είναι, όταν όλη μέρα κάθονται σε ένα μπαράκι..

βρε μη τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι... το 60% των νεων,ναι..
αλλα νομιζω οτι τοσο και υψηλοτερο ειναι το ποσοστο που δουλευει σα σκυλι..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μα, δεν αντιλέγω.. Μιλάω για το ποσοστό αυτό, καθ'ότι είναι αρκετά μεγάλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αρκτούρε.... είσαι λίγο ισοπεδωτικός νομίζω...

Και εγώ πάντως, που σκοτώνομαι όλη μέρα δεδομένου ότι δουλεύω σε ερευνητικό ίδρυμα (με απώτερο στόχο διδακτορικό και για αυτό κάνω υπομονή) ναι φοβάμαι ότι αν οι γονείς μου δεν μπορέσουν να με στηριξουν [για χ,ψ,ζ λόγους δεν υπάρχει η πατρική/μητρική περιουσία-δεν λέω ότι είμαι ο Ωνάσσης αλλά νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ] μέχρι να πάρω το χαρτί και να βρω μια δουλειά από την οποία να πληρώνομαι καλά θα έχω ΧΟΝΤΡΟ πρόβλημα και θα πρέπει το επίπεδο της ζωής μου να πέσει δραματικά... Δεν είπα ότι είναι το πιο πιθανό, δεν είπα ότι θα γίνει είπα ότι παρόλο που δουλεύω και παρόλο που βγάζω χρήματα επειδή είναι κάτω από το ψυχολογικό όριο του άρθρου στην παρούσα φάση, έχοντας δει ...πόσο κοστίζει η ζωή φοβάμαι. και ξέρω ότι αν αυτά είναι τα λεφτά μου στη ζωή [και πολλές δουλειές πληρώνουν τους ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΥΣ με αυτά που παίρνω εγώ] θα έχω πρόβλημα να σταθώ στα πόδια μου...
Δεν με κάνει ούτε εμένα (ούτε κανέναν που το φοβάται αυτό )ακαμάτη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rose87

Νεοφερμένος

Η rose87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Προσωπικά θεωρώ ότι το πρόβλημα της ανεργίας έγκειται στο ότι υπάρχει ρατσισμός. Τι εννοώ όμως με αυτό, υπάρχει ρατσισμός όσον αφορά αυτούς που έχουν σπουδάσει και σε αυτούς που είναι τεχνίτες.Η συντριπτηκή πλειοψηφία των ελλήλων μαθητών παρακινούμενοι τόσο απο τους γονείς τους όσο και απο τα πρότυπα της κοινωνίας παλεύουν να εισαχθούν σε ανώτερα/ατα εκπαιδευτικά ιδρύματα, σίγουροι ότι αυτό θα τους παρέχει μία ζωή όπως την ονειρεύονται με χρήματα και κύρος. Όμως για μένα κάπου εδώ χάνεται το νόημα... Έχουμε μία χώρα που βριθεί απο κάθε είδους επιστήμονα αλλά που πάσχει απο κάθε είδους τεχνίτη. Φωνάζεις έναν υδραυλικό να σου αλλάξει το καζανάκι και στην καλύτερη σου παίρνει 20 ευρώ για δουλεια 10λεπτών... 5 καζανάκια να αλλάξει την μέρα 100 ευρώ, καταλαβαίνεται την συνέχεια των αριθμητικών πράξεων για τα έσοδα της εβδομάδας του μήνα και πάει λέγοντας.
Όμως ο υδραυλικός δεν μπορεί να έχει το status ενός δικηγόρου άσχετο αν ο δικηγόρος καθυστερεί και κοπιάζει πολύ περισσότερο για να έχει τις ίδιες απολαβές.
Οι σπουδές είναι υπέροχο πράγμα όμως και η δουλειά που θα σου προσφέρει μία άνετη ζωή είναι ακόμη πιο σημαντική...
Τα ποσοστά ανεργίας που είναι αυξανόμενα προσωπικά πιστευω οτι αντικατοπτρίζουν την ανικανότητα μας ως κοινωνία να αντιληφθούμε πραγματικά τι λείπει απο την αγορά εργασίας:hmm:

(Ελπίζω να μην βγήκα εκτός θέματος:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
@ξουροζού: Βρε, τι είπα πια και έγινα τόσο ισοπεδωτικός; Μίλησα γι'αυτό το ποσοστό, που ανάθεμα κι αν ξέρουμε κατά πόσο αληθεύει.
Το άρθρο μιλάει για τα άτομα -κυρίως νέους- που φοβούνται ότι θα μείνουν φτωχοί. Αυτό σημαίνει με το ζόρι φαγητό και σπίτι.
Φοβάσαι εσύ ή κάποιος που έχει τις δικές σου αντιλήψεις ή της Giovanna ότι κάποια μέρα θα ξυπνήσει ταπί;
Όχι, δεν νομίζω. Αυτό που σε αγχώνει είναι μάλλον η αίσθηση ότι μπορεί να μην είναι η ζωή σου σχεδιασμένη όπως τη φαντάζεσαι..



@rose87: Δεν βγαίνεις εκτός, μην φοβάσαι, ειδήσεις σχολιάζουμε..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Και λίγα λέει η έρευνα. Ας δούμε λίγο "μπακάλικα" την πραγματικότητα.

Αυτή την στιγμή δεν έχουμε την πραγματική κατάσταση για την "φτώχεια". Τα στοιχεία που παρουσιάζονται από το Υπουργείο Οικονομικών για τους ανθρώπους κάτω από ένα ορισμένο εισόδημα -γιατί το "φτωχοί" που χρησιμοποιείται κατά κόρον δεν μου αρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ:mad: και μόνο ρατσισμό μου φέρνει στο μυαλό-, αφορούν το 2004.:confused:

Από τότε, είναι γεγονός πως υπήρχαν και εξακολουθούν να υπάρχουν συνεχείς αυξήσεις στην τιμή του πετρελαίου, επιβολές επιπλέον κρατικών φόρων σε ποτά, καπνό, καύσιμα, αύξηση ΦΠΑ, αυξήσεις στα τιμολόγια της ΔΕΗ και του νερού σε πολλές περιοχές και ανεξέλεγκτα καρτέλ, βλ. σούπερ μάρκετ που οι τιμές των τροφίμων μόνο ανεβαίνουν και πολλές περιπτώσεις κερδοσκοπίας από βενζινοπώλες, επικαλούμενοι τις τιμές του πετρελαίου.

Από την άλλη υπάρχουν σχεδόν μηδενικές αυξήσεις σε μισθούς-συντάξεις.

1) Αυξήθηκε, έστω και τυπικά, ο κατώτερος μισθός μετά από τόσες ανατιμήσεις?
2) Άλλαξε το εισόδημα που ορίζει το όριο της "φτώχειας"?

Το μέλλον φέρνει σίγουρη επιβολή επιπλέον φόρου στα καύσιμα από 1/1/2008. Ακούγονται αύξηση του ΦΠΑ στο 21%, επιπλέον φόροι σε καπνό ποτά.

3) Με αυτή την κατάσταση, μπορεί κανείς να είναι σίγουρος πως αύριο δεν θα ανήκει και αυτός στην κατηγορία των "φτωχών"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μιλώντας για την παγκόσμια φτώχεια και όχι για την Ελλάδα,

Η γη θα ήταν αδύνατον να σηκώσει έναν ευημερεύων πληθυσμό όπου κανένας δεν θα ήταν φτωχός. Τους χρειαζόμαστε τους φτωχούς για να ζούμε οι ίδιοι άνετα άλλα και για να επαρκούν οι πόροι. Κυνικό; Δεν είπα ότι συμφωνώ. Απλώς αναφέρω την αλήθεια. Γιατί είναι ωραίο να μιλάμε για την καταπολέμηση της φτωχιάς από τον ζεστό καναπέ μας τη στιγμή που αν αυτοί δεν ήταν φτωχοί πιθανόν να μην ήμασταν εκεί.



Και μιας και αυτό είναι το 1000ο μου post το αφιερώνω στους φτωχούς του κόσμου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Όντως είναι κυνικό. Είναι όμως η αλήθεια που υπάρχει, έχεις δίκιο.
Δεν μπορούμε όμως να αφήνουμε τις καταστάσεις να κυλάνε για να ζούμε εμείς καλά. Άλλο ο φτωχός και άλλο ο φτωχός κάτω του ορίου που δεν έχει σπίτι και φαγητό.
Και σίγουρα πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει οικονομία που δεν θα σηκώνει φτωχούς. Γιατί δηλαδή να μην μπορεί μια μάζα να ζει με ένα εισόδημα, κοινό για παράδειγμα, αλλά όχι στη φτώχεια και ας υπάρχουν και οι πλούσιοι..;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top