Stoner rock/metal

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
To topic που υποσχεθηκα, για τους φιλους της μουσικης αυτης. :)

Η πιο απλη, περιεκτική και ικανη περιγραφη, ειναι (οπως συμβαινει συχνα) αυτη του wikipedia. Και με αυτην θα ξεκινησουμε :

Stoner rock
and stoner metal are interchangeable terms describing sub-genres of rock and metal music. Stoner rock is typically slow-to-mid tempo, low-tuned and bass-heavy.[1] The music incorporates elements of psychedelic and blues-rock into a heavier, more repetitive and riff-centred style. Melodic vocals and 'retro' production are also common traits.[2] The genre emerged during the early 1990s and was pioneered by the Californian band Kyuss

Και με ακριβως αυτην την μπαντα (Kyuss, προφέρεται Kαϊους ) ξεκινησα και το λατρεψα. Άλλα συγκροτηματα που κατα καιρους ακουσα ηταν : Orange Goblin, Down, FumanChu, Queens of the stone age, Hermano, Lowrider, Mondo Generator, Spiritual Beggars, Slo Burn, The Sword, Unida.
(σαν τους Kyuss κανεις so far :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Μα όλη η σκηνή είναι ακόμα οι Kyuss, lol. Unida, Hermano, QOTSA από ποιούς φτιάχτηκαν?
Με Κάιους ξεκίνησα κι εγώ. Αργότερα Spiritual Beggars και Down. Είναι πολυ κκκουλ μουσική, yo.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πλακα πλακα...lol
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και μερικα κομματια απο KYUSS να χουμε : (απεφυγα live γιατι χανει ο ηχος)







 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Χμ, νομίζω τα live των Kyuss στην έρημο θα άξιζε να μπουν εδώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Λοιπον αγαπω την stoner υπεραρκετα. Οπως ολα τα καλα παιδια αρχισα με KYUSS τους πατριαρχες του ειδους. Ο Garcia με τον Homme ηταν συμμαθητες στο γυμνασιο και αρχισε τ' ολο σκηνικο. Ε μετα τα ξερουμε, QOTSA κοκ.
Αγαπημενες μπαντες: Kyuss, QOTSA, Monster Magnet, Fu Manchu, Spiritual Beggars, Hermano, Slo Burn, Unida, Dozer, sHeavy, Colour Haze, Sons of Otis, Desert Sessions, Orange Goblin, High On Fire, The Sword, Nighstalker, Electric Wizard (ξεφυγα σε doom βεβαια), λιγο Down, Μondo Generator, Fireball Ministry, Spirit Caravan κτλ.
Οποιος/α εχει OM, τον/την παντρευομαι.
Ξεραιλαααααααααααααααααα
:D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατι ; ειναι δυσευρετα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Βρήκα 2 torrents, στην ελλάδα λογικά θα είναι δυσεύρετα. Καλό είναι αυτό. Cultίλες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνα με τις μελετες των Dr.Shaman + Dr.Lorien :P, μπορειτε να βρειτε τα 2 αλμπουμ που εκαναν σε συνεργασια με αλλα συγκροτηματα, και 2 απο τα 3 προσωπικα τους αλμπουμ. Το τελευταιο τους (Οκτ 2007), οχι ακομα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Εγω παντως οταν ειχα ψαξει δεν ειχα βρει τπτ. Και χθες το βραδυ που μου στειλε ο shaman τα links εφαγε σκαλωμα το κωλοποντικο η το τροφοδοτικο και μου κανε μαγκιες το pc :P
Γενικα μεσα σε μερικα δυσευρετα (στην Ελλαδα τουλαχιστον) συγκροτηματα ανηκουν και καποια stoner (για να μην ξεφευγω απο το θεμα :P)
Thanks παιδες παντως :)
Και για να προχωραει το θεμα... για πειτε αγαπημενους stoner δισκους... :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω ασχολιθει ιδιετερα αλλα γουσταρω τρελα! Σε αντιθεση με τους υπολιπους εγω αρχισα με Down (αν και einai southern με καπια στιχια stoner) ως panteraκιας και southernακιας καπου ανακαληψα και τους Kyuss οι οπιοι με αφησαν αφωνο και μολις ακουσα QOTSA ξενερωσα την ζωη μου. Αλλα μου αρεσουν πολοι και οι Black Crowes, απο την πλευρα του stoner rock
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Λοιπον ακουω το Through the eyes of heathens των Dozer και ειναι
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ δισκος. Αν τον πετυχει κανεις στο ιντερνετ η σε μαγαζι (θα ψαξω κι ολας να σας πω αν θελετε για κανα link) να τον παρει ανεπιφυλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros_Mouzakitis

Νεοφερμένος

Ο Spiros_Mouzakitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια ,
Ειμαι σχετικα καινουριος στο χορο του Stoner , ειχα ακουσει βεβαια c.o.c. down και superjoint ritual και εννοειται τουσ δικους μας nightstalker που τους λατρευω , αλλα δεν γνωριζα τον ορο stoner μεχρι που το ανακαλυψα περυσι οταν ημουν πρωτο εξαμηνο κι εκτοτε εχω φαει γερο κολλημα.
Υ.Γ. hermano , unida , QOTSA , slo burn , κ.α. ειναι τρομερες μπαντες αλλα πολτε δεν θα ξεπερασουν την αλτερνατιβια και προγκρεσιβια των Kyuss
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Απο Ελληνες ειναι πολοι καλοι οι 1000mods, Poterqeist και οι Under-V-Covers. Τους nightstalker δεν τους ξερω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Απο Ελληνες ειναι πολοι καλοι οι 1000mods, Poterqeist και οι Under-V-Covers. Τους nightstalker δεν τους ξερω...

Ξέρω το μπασίστα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spiros_Mouzakitis

Νεοφερμένος

Ο Spiros_Mouzakitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
τους ειδα λαιβ μαζι με Lucky Funeral , πολυ καλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ελληνικό στοουνερ; Χμμμ εννοείται nightstalker που λέτε (τους έχω δει :D), planet of zeus (είχαν ανοίξει τους hermano στο gagarin) και φυσικά Lord 13!
Πόσοι θα πάτε Monster Magnet; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

powerania

Νεοφερμένος

Η powerania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Kyuss, spiritual beggars, fu manchu, down, nightstalker, orange goblin. 6 συγκροτηματα που εχω αγαπησει.
Γενικα το ειδος εχει πολλα να προσφερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.

Πρώτη φορά τους είχα δει live στα Γιάννενα πέρσι και χαλαρά τους βάζω μέσα στα 5 καλύτερα lives που έχω ζήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iduna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Iduna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
Ράνια, δεν χρειάζεται πολύ, τα βασικά να ξέρεις, τα έμαθες όλα. Όλοι μια "οικογένεια" είναι. Τους Nightstalker τους είχα δει με firewind στην τεχνόπολη. Άαααααααααλλη φάση, είναι τέλειοι οι τύποι!
Side Fx και τα μυαλά στα μπλέντερ, στηρίζετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top