ΠΑΛΕΡΜΟ... γνώμες και απόψεις

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Αυτό το συμπέρασμα από που το έβγαλες; Και όταν είπα για πρόβατα, μπορεί να ακούστηκε υποτιμητικό, αλλά είναι γεγονός ότι ο fandago επηρεάζει πολύ κόσμο. Και πιθανώς να είχε επηρεάσει και μένα αν ήμουν πολίτης, δεν το αρνούμαι.

Και ποια είναι η λύση σε αυτό, γιατί εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ οκ.. έχω συμμετάσχει μόνο σε 4 γύρους.. και έχω δει μόνο στον έναν να κερδίζουν οι δολοφόνοι, γιαυτό θα ήθελα να μου πείτε αν έχει ξανασυμβεί, γιατί αν δεν έχει τότε είναι άδικο έτσι όπως είναι το παιχνίδι για τους δολοφόνους..:worry:

Πείτε μας ένας παλιός τι ισχύει.., γιατί δεν μπορούμε να αλλάξουμε κανόνες για έναν γύρο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Και ποια είναι η λύση σε αυτό, γιατί εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι.. :worry:

Δεν έχεις καταλάβει ακόμα το ποστ μου. Το πρόβλημά μου δεν ήταν ο fandago, ήταν το γεγονός ότι αν δεν ήταν αυτός μέσα σε 4 ψηφοφορίες θα είχαν φύγει 4 δολοφόνοι, και αυτό με βασική αιτία ένα και μόνο ποστ της RE.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Να πω κάτι? δεν υπάρχουν σωστοί και λανθασμένοι τρόποι παιξίματος...ο καθένας παίζει όπως νομίζει καλύτερα και ερμηνεύει τα πράγματα όπως τα αντιλαμβάνεται...

Αν παίζαμε κιόλας όλοι όπως θα "έπρεπε" θα καταντούσε βαρετό το παιχνίδι πιστεύω...

Είναι πάντως μοιραίο σε κάθε γύρο κάποιοι να παίξουν καλά και κάποιοι άλλοι όχι και τόσο...! Πάντως για τον fandago δεν είναι ότι δεν έπαιξε καλά, ο άνθρωπος έβγαλε 4-5 δολοφόνους, μπορεί σε ένα γύρο να τα έμπλεξε αλλά εντάξει σιγά λάθη κάνουν όλοι...και αυτό κιόλας αν το είχατε εκμεταλλευτεί σωστά (το ότι έκανε ένα λάθος) θα μπορούσατε και να είχατε νικήσει! γιατί ούτε και εσείς παίξατε τέλεια, ίσα ισα κιόλας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι καλό μου το κατάλαβα αυτό.. :)

Απλά δεν καταλαβαίνω τι μπορεί να γίνει..
Δεν μπορούμε να κατηγορούμε κάποιον που δεν παίζει καλά.. έτσι είναι και έτσι παίζει..
Όπως επίσης και δεν μπορούμε να πούμε σε κάποιον σταμάτα να ποστάρεις τόσο πολύ, σταμάτα να παίζεις καλά!

+1 Δανάη!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Συμφωνώ με Δανάη...

Τον καημένο τον shaman γιατί τον βγάλατε; Θα είχε φύγει με ψηφοφορία...

Επίσης το σ/κ είναι υπέρ των πολιτών (και καλά κάνει και είναι) αλλά αν μειώσετε τα άτομα που ξέρει ο ρουφιάνος και βγάλετε το σ/κ τότε βοηθάτε ξεκάθαρα τους δολοφόνους. Μια χρυσή τομή πρέπει να βρεθεί.

Οι πολίτες πάνε στα κουτουρού και το παιχνίδι έχει τον εξής χαρακτήρα:

Όταν είσαι δολοφόνος είναι πιο διασκεδαστικό αλλά πιο δύσκολο να κερδίσεις, αυτή είναι η πρόκληση. Μια φορά έπαιξα σαν δολοφόνος και θυμάμαι ότι ενώ παίξαμε εξαιρετικά μπορούσαμε οποιαδήποτε στιγμή να χάσουμε αν γινόταν στραβή. Όταν είσαι πολίτης δεν ξέρεις την τύφλα σου αλλά είσαι σε πιο πλεονεκτική θέση μιας και είστε πολλοί παίχτες. Είναι εξίσου δύσκολο όμως γιατί δεν είσαι σίγουρος για τίποτα...

Συμπέρασμα: Καλό θα ήταν ο ρουφιάνος να ξέρει 2 δολοφόνους μόνο αλλά δεν βλέπω κάποια άλλη σημαντική αλλαγή που πρέπει να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Τον καημένο τον shaman γιατί τον βγάλατε; Θα είχε φύγει με ψηφοφορία...

Wha? Γιατί το λες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πείτε μας ένας παλιός τι ισχύει.., γιατί δεν μπορούμε να αλλάξουμε κανόνες για έναν γύρο :)


χμμμ... στους πρώτους 6, αν δεν κάνω κανά συγκλονιστικό λάθος ήταν 4-2 υπέρ των πολιτών το "σκορ"... στους 3 επόμενους 2-1 υπερ των πολιτών.

Ας με διορθώσει κάποιος αν θυμάται κάτι διαφορετικό :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Wha? Γιατί το λες?

Αφού μιλούσες υπερβολικά... Ήσουν με διαφορά πιο ύποπτος από την kalypso...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Παραθέτω το αρχικό μου ποστ γιατί οι περισσότεροι μου απαντάτε άλλα αντ'άλλων:

Για μένα το πρόβλημα του ρουφιάνου είναι πάντως εξίσου σημαντικό και δυσκολότερο να λυθεί. Είμαι της άποψης ότι ο ρουφιάνος κανονικά δεν νοείται να ξέρει πάνω από δύο δολοφόνους. Αν ο ρουφιάνος ξέρει από την αρχή 3 δολοφόνους, μπορεί απλώς να βγει και να πει "Γεια σας, πιστεύω ότι δολοφόνοι είναι αυτοί οι 3." Δεν βάζει κανένα επιχείρημα, όμως είναι αρκετά προφανές σε όλους ότι αυτός είναι ο ρουφιάνος, οπότε αυτοί οι 3 θα είναι δολοφόνοι. Και αυτό έχει ως αποτέλεσμα να βρίσκονται ήδη οι δολοφόνοι με 2 άτομα.

Πιστεύω ότι για να έχει νόημα το παιχνίδι θα πρέπει να το οργανώσουμε έτσι ώστε το έργο του ρουφιάνου να μην είναι απλώς να δώσει 3 άτομα και να φύγει, αυτό δεν απαιτεί κάποια ιδιαίτερη σκέψη και χαντακώνει τους δολοφόνους. Πρέπει το έργο του ρουφιάνου να έχει αρκετό ρίσκο, ώστε να μην μπορεί να δώσει τα ονόματα στεγνά, και να πρέπει να παίξει επιδέξεια για να δώσει στους πολίτες να καταλαβουν, χωρίς να τον πάρει πρέφα κανείς, όπως γίνεται και στο live παλέρμο. Και μάλιστα εγώ θα πρότεινα ο ρουφιάνος να ξέρει δυο άτομα, εκ των οποίων ο ένας να είναι ιερόδουλη και ο άλλος δολοφόνος, αλλά ο ρουφιάνος να μην ξέρει ποιος είναι ποιος. Έτσι δεν θα μπορεί απλώς να τους καταδώσει, όπως γίνεται συνήθως, αλλά θα πρέπει να παίξει έξυπνα ώστε να καταλάβει ποιος είναι ποιος και να βγάλει τον σωστό, διαφορετικά θα τον υποπτευθούν όλοι.

Δεν κατηγορώ εδώ κανένα παίκτη, ούτε κρίνω τον τρόπο που παίζει ο ένας ή ο άλλος. Αυτό οπως είπατε είναι καθαρά προσωπικό. Αυτό που κρίνω είναι ο τρόπος που οργανώνεται το παιχνίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Και μάλιστα εγώ θα πρότεινα ο ρουφιάνος να ξέρει δυο άτομα, εκ των οποίων ο ένας να είναι ιερόδουλη και ο άλλος δολοφόνος, αλλά ο ρουφιάνος να μην ξέρει ποιος είναι ποιος. Έτσι δεν θα μπορεί απλώς να τους καταδώσει, όπως γίνεται συνήθως, αλλά θα πρέπει να παίξει έξυπνα ώστε να καταλάβει ποιος είναι ποιος και να βγάλει τον σωστό, διαφορετικά θα τον υποπτευθούν όλοι.

Όχι όμως μόνο 1 δολοφόνο. 2 θα ήταν καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Όχι όμως μόνο 1 δολοφόνο. 2 θα ήταν καλό

Και αυτο συζητιέται, αλλά με την προϋπόθεση οι δολοφόνοι στο σύνολό τους να μην είναι λιγότεροι από 5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Αφού μιλούσες υπερβολικά... Ήσουν με διαφορά πιο ύποπτος από την kalypso...

Tι εννοείς "υπερβολικά"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
εννοεί΄υπερβολικά για τα δικά σου δεδομένα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
A, "υπερβολικά πολύ" τότες. Καλώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ναι, αλλά όπως σου είπα από τη φύση του παιχνιδιού δεν μπορείς να εμπιστευτείς κανένα.
Για παράδειγμα, είμαι η Ηρώ και είμαι δολοφόνα και λέω:
" Για μένα δολοφόνοι είναι ο tetra, η resident και η Δανάη."

Αν με πιστέψεις εσύ είσαι ο χαμένος!

Θέλω να πω, πως δεν μπορούμε να κανονίσουμε το πόσο θα μιλάει κάποιος ή πως θα το παίξει ο ρουφιάνος.. κλπ γιατί πολύ απλά δε γίνεται.
Συμφωνώ όμως με το να ξέρει λιγότερους δολοφόνους αλλά σίγουρα όχι έναν. Τι ρουφιάνος είναι μετά;

Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλήσαμε στο ρουφιάνο.. δεν το βρίσκω και τόσο μεγάλο θέμα, από τη στιγμή που μόνο σε αυτό το γύρο ουσιαστικά τον καταλάβαμε και πάλι όχι όλοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να αποκαλύπτουμε στο ρουφιάνο τους μισούς δολοφόνους με διαφορά δύο ημερών μετάξύ των δολοφόνων και αν ο αριθμός είναι μονός να αποκαλύπτουμε και την Ιερόδουλη. Νομίζω έτσι θα λυθεί το πρόβλημα γιατί και οι πολίτες θα έχουν κάποια βοήθεια και ο ρουφιάνος δεν θα μπορεί να δώσει 3 ονόματααπό από την πρώτη μέρα και να 'καρφωθεί'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
προσωπικά θα προτιμούσα να ξεκινάει Τετάρτη :D
Μαζί με τις πορείες; :hehe:

Μπορεί να αρχίζει Δευτερα, όπως οι πρώτοι γυροι που είχαμε παίξει. :)
Not bad. :)

Και μάλιστα εγώ θα πρότεινα ο ρουφιάνος να ξέρει δυο άτομα, εκ των οποίων ο ένας να είναι ιερόδουλη και ο άλλος δολοφόνος, αλλά ο ρουφιάνος να μην ξέρει ποιος είναι ποιος.
Εγώ τώρα σκέφτηκα το εξής σαδιστικό: να του δίνουμε 3 δολοφόνους και έναν πολίτη :P

(Λέγοντάς του από αυτά τα 4 ονόματα, ο ένας είναι πολίτης)

Φυσικά οι δολοφόνοι δεν θα ξέρουν τίποτα, οπότε εάν τον βγάλουν όξω με δολοφονία, ας πρόσεχαν! :D




Μμμ.... τώρα αρχίζω να το σκέφτομαι στα σοβαρά. :P
Τι λέτε; Να κάνουμε πιο spicy το παιχνίδι; :P

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να αποκαλύπτουμε στο ρουφιάνο τους μισούς δολοφόνους με διαφορά δύο ημερών μετάξύ των δολοφόνων και αν ο αριθμός είναι μονός να αποκαλύπτουμε και την Ιερόδουλη. Νομίζω έτσι θα λυθεί το πρόβλημα γιατί και οι πολίτες θα έχουν κάποια βοήθεια και ο ρουφιάνος δεν θα μπορεί να δώσει 3 ονόματααπό από την πρώτη μέρα και να 'καρφωθεί'
Εγώ δεν κατάλαβα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Η Κουέ έπαιξε αισχρά, για αυτό δεν την άκουσε κανείς. (σόρυ κουέ:redface:)


:cry_x:δεν έπαιξε αισχρά
απλά έπαιξε απέναντι σε μια ήδη παλιά και καλή παίκτρια την Ηρώ η οποία είχε σκαλώσει :(
ντασει, δεν τσαναπαίζω :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top