Σε ποια χώρα θα θέλατε να ζήσετε;

Αν φεύγατε από την Ελλάδα, ποια χώρα θα προτιμούσατε για να ζήσετε;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 48)
  • Αμερική

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Αγγλία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Σουηδία

    Ψήφοι: 6 12.5%
  • Φιλανδία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Νορβηγία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Δανία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Βέλγιο

    Ψήφοι: 2 4.2%
  • Ολλανδία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Ελβετία

    Ψήφοι: 8 16.7%
  • Γερμανία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Γαλλία

    Ψήφοι: 11 22.9%
  • Ιταλία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ισπανία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Ρωσία

    Ψήφοι: 4 8.3%
  • Τουρκία

    Ψήφοι: 1 2.1%
  • Κίνα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ιαπωνία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Κύπρο

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Αυστρία

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Καναδά

    Ψήφοι: 5 10.4%
  • Ιρλανδία

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Όπου βρω δουλειά

    Ψήφοι: 3 6.3%
  • Σε κάποια άλλη χώρα

    Ψήφοι: 6 12.5%

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εγώ αυτό σκέφτομαι: μπορώ να με φανταστώ να ζω εδώ, να περνάω άλλα 3-5 χρόνια μακριά από το σπίτι μου, ίσως και να ξεκινήσω οικογένεια. Άλλωστε σε αυτή την ηλικία προτιμώ να στήνω γερές βάσεις για το μέλλον, στην Ελλάδα τώρα δε θα έκανα κάτι καλύτερο.

Με τα χρόνια, όμως, αυτά τα πράγματα μετράνε λιγότερο και σιγά σιγά θέλει ο άνθρωπος να απολαμβάνει κάποιες αξίες. Ήλιος, χαλαρότητα, καλό φαΐ... Δεν μπορώ να με φανταστώ με καμία δύναμη να γερνάω εδώ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κοριτσια, αυτο που εχω παρατηρησει, ειναι οτι οσο περνανε τα χρονια και μεγαλωνεις, τοσο πιο δυσκολα παιρνεις την αποφαση να επιστρεψεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλά, ναι, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού. Το βλέπω και στη συγκάτοικό μου, που ήρθε για ένα μάστερ και είναι ήδη 3.5 χρόνια εδώ, θα κλείσει τα 30 κι έλεγε πάντα "εγώ τα 30 δεν τα πατάω μακριά από το σπίτι μου!!!" και τώρα κοιτάει για διδακτορικό, ενώ δε λέει να παραιτηθεί από τη δουλειά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βασικα εξαρταται. Απο πολλα.

Θα θελει ο καλος μου να με ακολουθησει? Θα εχω ακομα κολλητους στην Ελλαδα? Θα σταματησει να μου λειπει η θαλασσα και ο ηλιος? (ναι καλαααααα:P)

Δυσκολα θα αφηνα ολα οσα αγαπω εδω για να κανω μια τελειως καινουρια αρχη στην Αθηνα ας πουμε, μονη μου. Αλλα ελπιζω οτι τα πραγματα θα ερθουν αλλιως.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οπως και να εχει, εγω σας ευχομαι να επιστρεψετε συντομα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πααασχαααα γιεα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, εγώ θα έρχομαι συχνά, αν πάνε όλα καλά με αυτό που προσπαθώ να ξεκινήσω.
Αλλά για πιο μόνιμα... κατ' αρχήν δε θέλω να ζήσω Αθήνα. Κουράστηκα, με μαγεύει αυτή η πόλη, αλλά και με πνίγει...

Ναι, αν ο αμόρε μας θέλει να έρθει κάποια στιγμή, έχει καλώς. Πόσο εύκολο θα είναι όμως; Έχουν κι αυτοί οικογένεια, έχουν μάθει σε κάποια επίπεδα ζωής... και θα βρουν δουλειά άξια των σπουδών τους στην Ελλάδα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Το καταλαβα, αλλα ειπα να χαρω ετσι κι αλλιως, γιατι για το μια και καλη αργουμε αρκετα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το επιχείρημα που στηρίζει την τελευταία φράση δεν το είδα.

Όσο για το νορμάλ που λες στην πρώτη σειρά, αγαπητή Μάνια ΕΛΕΟΣ.
Να ζήσουν όσοι δεν είναι νορμάλ, η «κανονικότητα» μας έχει φάει σε αυτή τη χώρα.

Με συγχωρείς, δεν είπα επιχειρήματα, οκ θα πώ αυτά που νοιώθω ΕΓΩ για την Ελλάδα..

1)εχει νορμάλ καιρό χωρίς έλεος το καλοκαίρι ζεστενόμαστε και τον χειμώνα κρυώνουμε, μου αρέσει πολλύ αυτό σε σχέση με άλλες χώρες

2) μεγάλη ιστορία, μουσεία και πολιτισμός παλιός που δύσκολα βρήσκεις, εσύ μπορεί να μην το βλέπεις αλλα καμαρώνω για την ιστορία μας.

3) απλοι άνθρωποι παντού, που μηλάνε φωναχτά και μπορείς να σταθείς σε μεγάλη ανάγκη, παντού υπάρχει κάποιος ακόμα και άγνωστος για να σου μιλήσει

4)Καθαρές θάλασσες, τέλεια μέροι για διακοπές χειμώνα- καλοκαίρι.

5)άνθρωποι που πολέμησαν για τις δικές μας ελευθερίες και πολέμησαν παλικάρια για αυτήν την χώρα

6) Ζωή που μπορείς να φάς να καπνίσεις να διασκεδάσεις και να περάσεις καλά, σε σχέση με άλλες χώρες που τους έχουν καταπιεσμένους και ξεδείνουν εδώ

7)Ακόμα και εγώ να μήν είμαι, κάτι ξέρουν τόσοι ξένοι που αγοράζουν σπίτια σε νησιά και γενικά στην Ελλάδα

Οσο για τους πολιτικούς εμείς φταιμε όχι εκείνοι που έγιναν ότι είναι, ψηφήζουμε βάση μέσου που θα μας στρωσει δουλειά και όχι βάση πραγματικής ανάγκης της χώρας.

Οσο για τα κακά της είναι λιγότερα απο ότι νομίζουμε, δεν λέω όχι έχουμε τα κακά μας, αλλα ο Ελληνας είναι καλός τελικά, απλά εμείς βλέπουμε με λάθος μεριά, που αλλου θα βρούμε ταβερνάκια, ούζο και μεζέ, ρεμαλέυοντας, κάτσε σε ένα ταβερνάκι, παρηγγειλε ούζο και μεζέ, μυρησε τις μυρωδιές της θάλασσας ή του βουνού και θα καταλάβεις τι ενωω, πράγματα που δεν έχει κανένας πάνω σε αυτή την γή.

Η Ελλάδα είναι σαν τις σχέσεις, τις αγαπάμε για τα καλά του και προσπαθούμε να διωρθωσουμε τα κακά, άν δεν μπορούμε απλά αγαπάμε με τα ελατώματα του άλλου.

Γνώμη μου, και αυτό δεν αλλάζει για τίποτε στον κόσμο, την αγαπώ την ρουφιάνα κιάς είναι ανάποδη, έχει τις ευωδιές, τους ανθρώπους της και την ζωή της, απλά λίγη παραπάνω αγάπη μπορεί να την κάνη πρώτη ΄στις καρδιές μας;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amorphies

Νεοφερμένος

Ο amorphies αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δυστηχως δεν εχω ταξιδεψει παρα μονο Κυπρο και Ιταλια(Ρωμη) που ειναι κατι σαν Ελλαδα οποτε οχι.Επειδη ομως εχω βαρεθει τον ηλιο και τη ζεστη θα γουσταρα καπου στις σκανδιναβικες χωρες.Κρυο χιονι βροχη και κυριως σκοταδι. 6 μηνες νυχτα,φανταστικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Ελλάδα φυσικά

και πιό συγκεκριμένα στο ομορφόερο μέρος της,

τη Ρόδο !!! :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanh

Νεοφερμένος

Η Fanh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιπον να σας πω και εγω την γνωμη μου, εχω γεννηθει απο γονεις ελληνες στο βελγιο οπου και μεγαλοσα και τελειωσα το λυκειο... λατρευα ομως την ελλαδα και ηθελα να γυρισω εδω... ομως αυτο το ονειρο εχουν πολλη ελληνες που ζουν εξω αλα ολο το καθυστερουν.. τεσπα... να μην πολληλογο..ειμαι τωρα 4 χρονια στην ελλαδα, σπουδαζω εδω.. Και ναι ειναι τεραστια διαφορα με την ζωη στο βελγιο αλα δεν το εχω μετανιωσει !!! μ'αρεσει αυτη η τρελλα που εχει η ελλαδα... Ναι ειναι ενα μπαχαλο αλα πιστευω ο'τι ειναι και στους ανθρωπους. Ο ελληνας εχει μαθει να τα εχει ολα ευκολα και ετοιμα... η ζωη ομως δεν ειναι ετσι...

Και να απαντησω δεν γυρναω με καμια παναγια παλι βελγιο... Ελλαδα και παλι Ελλαδα...

(Συγνωμη για τα λαθη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Λοιπον να σας πω και εγω την γνωμη μου, εχω γεννηθει απο γονεις ελληνες στο βελγιο οπου και μεγαλοσα και τελειωσα το λυκειο... λατρευα ομως την ελλαδα και ηθελα να γυρισω εδω... ομως αυτο το ονειρο εχουν πολλη ελληνες που ζουν εξω αλα ολο το καθυστερουν.. τεσπα... να μην πολληλογο..ειμαι τωρα 4 χρονια στην ελλαδα, σπουδαζω εδω.. Και ναι ειναι τεραστια διαφορα με την ζωη στο βελγιο αλα δεν το εχω μετανιωσει !!! μ'αρεσει αυτη η τρελλα που εχει η ελλαδα... Ναι ειναι ενα μπαχαλο αλα πιστευω ο'τι ειναι και στους ανθρωπους. Ο ελληνας εχει μαθει να τα εχει ολα ευκολα και ετοιμα... η ζωη ομως δεν ειναι ετσι...

Και να απαντησω δεν γυρναω με καμια παναγια παλι βελγιο... Ελλαδα και παλι Ελλαδα...

(Συγνωμη για τα λαθη)
Κι εγώ έχω εφτά χρόνια που γύρισα στην Ελλάδα από Γερμανία. Δε γεννήθηκα βέβαια εκεί κι έτσι μου ήταν αρκετα δύσκολο για να προσαρμοστώ. Τώρα όμως μετά από τόσα χρόνια στην Ελλάδα έρχονται στιγμές που πάω να το μετανιώσω. Γιατί εδώ που τα λέμε η γενίκή κατάσταση που επικρατει σάυτη τη χώρα δεν είναι και ότι καλύτερο. Εχεις δίκιο ότι ο ΄Ελληνας τα θέλει όλα έύκολα και έτοιμα γι΄αυτό βέβαια έχει και τη φήμη του καλοπερασάκια αλλά μήπως τις περισσότερες φορές το παρακάνει? Αν η Γερμανία πάντως είχε το κλίμα της Ελλάδας ισως να μην ήθελα να φύγω ποτέ από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Στη μαγική Λιλιπούπολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fanh

Νεοφερμένος

Η Fanh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Βεβαιως και πιστευω ο'τι το παρακανει...και γιαυτο και γινετε αυτο το μπαχαλο...η ελληνες ειναι επαναστατες! θα βγει καινουριος νομος και δεν τους αρεσει θα κανουν τα παντα να το αλλαξουν.. ολα τα σχολικα μου χρονια στο βελγιο μπορει να υπηρχε μια μερα μονο που να καναν απεργια καθηγητες - φοιτητες... κοιτα αν στο βελγιο ειχε το κλιμα της ελλαδας, τις καφετεριες και τα μπουζουκια ενταξει ισως να μου αρεσε...αλα τωρα οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
η ελληνες ειναι επαναστατες!

Aπό πότε?
Ε όχι και επαναστάτες.
Οι έλληνες σαν πλειοψηφία, είναι κοιμισμένοι και βολεμένοι μέχρι αηδίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ, η βασική επανάσταση των Ελλήνων είναι ενάντια σε ό,τι "πρέπει".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

esperanza

Νεοφερμένος

Η esperanza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εδώ θα συμφωνήσω κι εγώ. Καθε άλλο παρά επαναστάτες είναι και με λυπεί αφάνταστα αυτό . Καλοπερασάκηδες, βολεμένοι, ανεύθυνοι . Ας βολευτώ εγώ ή το παιδίμου και τι με νοιάζει από κει και πέρα ..... Αν είμαστε πιο ενωμένοι, και όχι τόσο φιλοτομαριστές πιστεύω πως θα μπορούσαμε να κάνουμε θαύματα. Αλλά αυτό είναι θέμα συνειδήσεως, και αυτό που ανακαλύπτω μέρα με τη μέρα όλο και πιο συχνά είναι η ασυνειδησία του ΄Ελληνα σχεδόν σε όλους τους τομείς. Μια χώρα δεν πάει μπροστά μόνο με τα μπουζούκια, τα γλέντια , τους χορούς και τα πανηγύρια.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LaLuna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
ανυπομονω να ερθει το καλοκαιρι που θα παω για 2 μηνες νεα υορκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top