Αγορά φωτογραφικής μηχανής

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Οι περισσότερες κάμερες πλέον είναι καλές, αλλά προσωπικά έχω μια αδυναμία στις nikon.
Μια D3200 π.χ με φακό 18-200 mm και έχεις τα πάντα σε ένα. Όταν με το καλό βγούμε από το μνημόνιο θα την χτυπήσω!! :D

Οταν θέλετε να αγοράσετε καποια φωτογραφικη και πηγαίνετε προς DSLR μεριά, ρίξτε μια ματια και στο βάρος της κάμερας γιατι αναλογα με τη χρήση της,μπορει να αποτελέσει σημαντικό μειονέκτημα τελικα. Οι περισσότερες ειναι αρκετά βαριές. Αν απλα θες να βγάζεις καποιες φωτογραφίες μερικες φορες,τοτε ενταξει. Αλλα αν για παράδειγμα θες να την εχεις μαζι σου σε καποιο ταξίδι,προφανώς και δεν ειναι καλη ιδεα να την εχεις κρεμασμένη πανω σου ολη την ωρα :P

Maria_lulu, υπάρχουν ψηφιακές που πλεον κανουν πολυ καλη δουλεια και ειναι οικονομικές. Οι DSLR κανουν φυσικα καλη δουλεια στις συνθήκες που θες εσυ αλλα οπως έγραψα,το βάρος τους ειναι ενας παράγοντας που πρεπει να σκεφτείς,οπως φυσικα και η τιμή :hehe: Οι περισσότερες ειναι ακριβές. Υπάρχουν βεβαια καποια μοντέλα παλιότερα,πιο φθηνα αλλα επειδη το ειχα ψάξει, μου έλεγαν/διαβασα οτι καλυτερα να διαθέσω κατι παραπανω να παρω νεότερο μοντέλο. Τα λεφτα ομως.. :P
Μπορεις επισης να κοιτάξεις τις mirrorless (μια τετοια αγόρασα τελικα). Εχουν τις ίδιες δυνατότητες με τις DSLR, βγάζουν ωραίες φωτος τη νύχτα κτλ. Ειναι μικρότερες σε μέγεθος και βάρος (ψάξε στο Google να δεις τι ειναι οι mirrorless).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

your_idol

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Οταν θέλετε να αγοράσετε καποια φωτογραφικη και πηγαίνετε προς DSLR μεριά, ρίξτε μια ματια και στο βάρος της κάμερας γιατι αναλογα με τη χρήση της,μπορει να αποτελέσει σημαντικό μειονέκτημα τελικα. Οι περισσότερες ειναι αρκετά βαριές. Αν απλα θες να βγάζεις καποιες φωτογραφίες μερικες φορες,τοτε ενταξει. Αλλα αν για παράδειγμα θες να την εχεις μαζι σου σε καποιο ταξίδι,προφανώς και δεν ειναι καλη ιδεα να την εχεις κρεμασμένη πανω σου ολη την ωρα :P

Ναι, είναι πολύ σωστό αυτό που αναφέρεις, μαζί με το σχήμα να προσθέσω και ίσως οι βασικότεροι λόγοι που αυτές οι μηχανές παραμένουν στο ντουλάπι και περιμένουν να τις χρησιμοποιήσουν, αλλά ο επίδοξος/η φωτογράφος που την αγόρασε με ενθουσιασμό της φέρεται σαν παροπλισμένη/ο σύζυγο και προτιμάει κάτι λεπτότερο με βολικό σχήμα και φυσικά ελαφρύ, παραβλέποντας την ποιότητα.
Βέβαια υπάρχει και η λύση να την κουβαλάει άλλος και να την παίρνεις μόνο για να βγάλεις φωτό, αλλά τελικά εκτός από τη μηχανή φορτώνεσαι και ...τον άλλον, οπότε άκυρο.

Το σταματάω εδώ όμως γιατί κάποιοι θα αρχίσουν να αναρωτιούνται αν τελικά μιλάμε για φωτογραφικές μηχανές ή κάτι άλλο! :worry:


Άκουσα ότι ο Ευκλείδης χαλάρωσε τα capital controls, πως τα δις έρχονται από τους...ευεργέτες μας τους ανιδιοτελείς και πιθανόν να αρχίσουν οι τράπεζες να μας φέρνουν θαλασσοδάνεια κατ οίκον.
Αν δεν είναι ράδιο αρβύλα, θα πάρω την κάμερα, νέο αμάξι, δυο εξοχικά, δυο τρεις γυναίκες για αρχή και με το επόμενο (δάνειο) θα ανοίξω ένα καφενέ στην επαρχία να μαζεύονται οι μπαρμπάδες και να...συνομοσιολογούν!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Maria_lulu, υπάρχουν ψηφιακές που πλεον κανουν πολυ καλη δουλεια και ειναι οικονομικές. Οι DSLR κανουν φυσικα καλη δουλεια στις συνθήκες που θες εσυ αλλα οπως έγραψα,το βάρος τους ειναι ενας παράγοντας που πρεπει να σκεφτείς,οπως φυσικα και η τιμή :hehe: Οι περισσότερες ειναι ακριβές. Υπάρχουν βεβαια καποια μοντέλα παλιότερα,πιο φθηνα αλλα επειδη το ειχα ψάξει, μου έλεγαν/διαβασα οτι καλυτερα να διαθέσω κατι παραπανω να παρω νεότερο μοντέλο. Τα λεφτα ομως.. :P
Μπορεις επισης να κοιτάξεις τις mirrorless (μια τετοια αγόρασα τελικα). Εχουν τις ίδιες δυνατότητες με τις DSLR, βγάζουν ωραίες φωτος τη νύχτα κτλ. Ειναι μικρότερες σε μέγεθος και βάρος (ψάξε στο Google να δεις τι ειναι οι mirrorless).

Για αρχή δε θα ήθελα να ασχοληθώ με DSLR, γιατί δεν ξέρω να τις χειρίζομαι. Θα ήθελα να δοκιμάσω με πιο απλές μηχανές. Έλεγα να πάω μια compact που μοιάζει με DSLR, αλλά θα μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου;

Είδα τις mirrorless, αλλά και πάλι μου φαίνονται λίγο ακριβές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Παιδιά οι DSLR τι διάρκεια ζωής έχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Παιδιά οι DSLR τι διάρκεια ζωής έχουν;

μεγαλη!
Την μια την εχω απο το 2008 και την αλλη απο το 2012. Με την πιο παλια εχω βγαλει γυρω στις 30 000 φωτο και με την αλλη γυρω στις 10 000. Η μπαταρια και στις 2 ειναι αψογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Για αρχή δε θα ήθελα να ασχοληθώ με DSLR, γιατί δεν ξέρω να τις χειρίζομαι. Θα ήθελα να δοκιμάσω με πιο απλές μηχανές. Έλεγα να πάω μια compact που μοιάζει με DSLR, αλλά θα μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις μου;

Εγώ θα ξεκινούσα με κάτι τέτοιο: https://www.amazon.co.uk/dp/B009ATJG...UTF8&colid=3CDE27OJ2RP0&coliid=I1F6NCFOHVU69O

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,444 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!!
Είμαι τελείως αρχάριος στο χώρο της φωτογραφίας και θα ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω τα βασικά ώστε κάποια στιγμή σύντομα να βγάζω καλές φωτογραφίες.
Για αυτό το σκοπό σκέφτομαι να αγοράσω μια DSLR.
Έχω ψάξει μανιωδώς και reviews και άρθρα στο ίντερνετ κλπ και έχω καταλήξει στην Nikon D3300 από skroutz, το kit που έχει τους 2 φακούς 18-55 και 55-200, VR και οι δύο. Η D3300 πώς σας φαίνεται σαν πρώτη επαφή με το αντικείμενο? Γενικότερα σαν κάμερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια DSLR φωτογραφική μηχανή και μου εχουν προτείνει την D3400 της Nikon. Γνωρίζει κάποιος τίποτε για αυτη τη μηχανή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια DSLR φωτογραφική μηχανή και μου εχουν προτείνει την D3400 της Nikon. Γνωρίζει κάποιος τίποτε για αυτη τη μηχανή ;
Η D3300 που ξέρω σίγουρα είναι πολύ καλή για αρχαριους. Δεν έχω δουλέψει την 34 να ξέρω αν αξίζει η διαφορά στη τιμή. Αν σκοπευεις να εκπαιδευτεις με αυτή και μετά να πάρεις κάτι καλύτερο, εγώ θα επαιρνα την 33. Αν σκοπευεις να πάρεις αυτή και τέλος ίσως θέλεις την 34 ή κάποια mirrorless. Αν σκοπευεις να παρακολουθησεις κάποιο σεμιναριο/εργαστήριο, μπορείς να βρεις από κάποιον που το ολοκλήρωσε (συνήθως έχουν την 33) και αργότερα πας σε κάτι καλύτερο. (Το μόνο που προσεχουμε είναι τα "χιλιόμετρα" που έχει κάνει. Δηλαδή να έχει βγάλει λίγες φωτο) Αν πάλι την θες για να βγαζεις φωτογραφίες στις εκδρομες σου, και οι compact καλές είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top