Post-Rock κανείς;

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Όποιος θέλει προτίνει post rock συγκροτήματα.
Ανταλλαγή απόψεων και προτάσεων για ένα ιδαίτερο μουσικό είδος.
Θα επανέρθω με αναλυτικές προτάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Ποια συγκροτήματα σου αρέσουν; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Μπάντες όπως
  • Sigur Rós
  • Explosions In The Sky
  • Godspeed You! Black Emperor
  • Broken Social Scene
  • Mogwai
  • Múm
  • The Oktober People
είναι μερικές τις οποίες έχω υπ'όψην μου αυτή τη στιγμή και είναι αξιόλογοι εκπρόσωποι του είδους* (με καλύτερους τους Sigur Rós).

*Αν αυτή την όψη του post-rock εννοάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Οι Explosions in the Sky πάρα πολύ καλοί εώς και εξαιρετικοί.
Οι Mogwai απλά κορυφαίοι. Τελευταία έχουν αρχίσει να γίνονται και γνωστότεροι.
Αυτή τι φορά θα ανατρέξω σε πιο παλιά συγκροτήματα.
Bark Psychosis
Έχουν βγάλει λίγους δίσκους, αλλά παρʼ ολʼ αυτά περικλείουν την πεμπτουσία της μουσικής τέχνης.
Gastr del Sol
Πολύ καλοί. Πολλοί πειραματισμοί. Ο ήχος τους είναι χαρούμενος και πλούσιος.
Tortoise
Κι αυτοί εξαιρετικοί.
Talk Talk
Οι πρώτοι δίσκοι τους έχουν ένα καθαρό 80ʼs ήχο, οι κατοπινοί όμως ήταν από τους πρώτους δίσκους του post rock κινήματος.
Labradford
H απόδοσή τους ήταν και είναι σταθερή. Σχεδόν όλοι οι δίσκοι τους ποιοτικοί.

E καλά όσο για τους Σίγουρους (Sigur Ros) και τους Godspeed τα λογια θα είναι λίγα, ότι κι αν πω... Η μεν Ισλανδοί ή δε Καναδοί. Αμφότεροι εξαιρετικοί. Πολύ διαφορετικό στυλ το κάθε συγκρότημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
αν μπορειτε να ανεβεσετε μερικα κομματια για να κατατοπιστω σε τι στιλ αναφερεστε :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
65daysofstatic

Δεν μιλάς για ένα genre όμως, συγκρίνεις ξερωγώ the Fall of Math (1ο album) με το We were exploding anyway (πρόσφατος, τελευταίος νομίζω) και βλέπεις τρελή απόσταση στον ήχο. Αυτό βασικά είναι κι ό,τι με τραβάει εδώ, αυτή η αλλαγή κι ότι λίγο πολύ δε γουστάρεις να κλειστείς και να πεις "α, εγώ είμαι post-rock τώρα, για όλη μου τη ζωή θα παίζω αυτό". Εξελίσσεται ο ήχος και πάει από δω κι από κει, το ιδανικό για μένα.

Οπότε αν τους ακούσεις τώρα δεν ξέρω πόσο κοντά θα 'σαι σ' ό,τι θα 'λεγες post-rock. Το πρώτο κομμάτι είναι απ' τα παλιά τους, κάπως, ήχο και το δεύτερο απ' αυτό που είναι τώρα. Διαλέγεις και παίρνεις.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasool

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top