Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.


Μου'ταξες ταξίδι να με πας

και με πήγες με κουτσό πατίνι ή μάλλον..

..δεν με πήγες καν
και ζήλεψα τα περιστέρια..

μαύρο λοιπόν στο Γκόρτζο, μαύρο και στον Μαντά. :mad:

Ψηφίζω να μη ψηφίσω και να αφήνω στην ψευδαίσθησή τους όλους τους κομματοπατέρες και το παραδοσιακό σκυλολόι για ένα καλύτερο μέλλον, για ένα καλύτερο βόλεμα.

Άσε που δεν είμαι στο μουντ να πάω να ρίξω σαλάμι για να ακυρώσω και πολλούς άλλους :/:

O Κωστάκης έμαθε στου κασίδη το κεφάλι. Αλλά να τον ψηφίσουμε γιατί από δω και πέρα μπορεί.

Ο Γιωργάκης να τον ψηφίσουμε για να μας ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και ποιος μας σώνει, μανούλα...

Η Αλέκα.
Ο Γιώργος.
Οι Οικολόγοι.

Και τέλος ο Αλέξης. Του τα ʽχω μαζεμένα για τα δεκεμβριανά και που συμμετείχε σε ένα χαζό πόλεμο ενάντια στο μόνο σοβαρό πρόγραμμα που καταρτίσθηκε για τη διδασκαλία των Αρχαίων Ελληνικών στο Σχολείο κάποτε. Αλλά τον συγχωρώ. Ήταν μικρός.

Θα ψήφιζα Συνασπισμό (αν και μέχρις εσχάτων ασυνάσπιτοι) γιατί δεν βλέπω κάτι καλύτερο.

Μα αν νιώθεις την πτώση στο κενό
μείωσε την επιτάχυνσή της ουτοπικά.
Ψήφησε ΟΥΤΟΠΙΑ .

Να ψηφίσω ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ καλύτερα;:P

Πεθαίνουμε σα Χώρα (για ένα καλύτερο τόπο! για ένα καλύτερο αύριο μπαχαχαχα)
και το να μη ψηφίζει κάποιος θεωρείται πλειστηριασμός μέλλοντος των όλων.
Έχω να δηλώσω ότι αν θέλουμε να παραμυθιαστούμε με επιχειρήματα του μώλου, είναι προτιμότερο να διαβάσουμε το παραμυθάκι του Τριβιζά με την Καίτη τη κοτούλα την κοκετούλα που αγάπαγε τον Νούλη τον πετεινούλη..

επιτέλους νισάφι για εκείνους που μέμφονται αυτούς που δε πάνε να ψηφίσουν
γιατί αγνοούν ότι αυτοί που δε ψηφίζουν έχουν ιερότερους λόγους από κείνους που ψηφίζουν, τουλαχ. για αυτές τις εκλογές και μιλάω για τους συνειδητοποιημένους αψηφούντες κι όχι τους "ωχ αδερφέ βαριούμαι".

Νισάφι με την κατάκριση των όσων ασκούν το εκλογικό δικαίωμά τους να ψηφίσουν..
άλλο τόσο δικαίωμα είναι να μη ψηφίσεις γιατί θεωρείς άπαντες ανάξιους.

Όταν πάμε να ψηφίσουμε δεν καταθέτουμε εικόνα του προσώπου μας στην ψήφο (αχ ψήφησα, νιώθω ενεργός και τι στον λούτσο δηλαδή :)) σαν σε διαφήμιση και λοξοκοιτώντας όσους δεν έκαναν το ανάλογο, αλλά κάποιους στοιχειώδεις λόγους.

Συγκρίνω το επίπεδο της κριτικής αυτής επικαλούμενος την περιγραφή του λοιμού των Αθηνών στον Πελοποννησιακό πόλεμο από τον Θουκυδίδη. Δεν είναι λοιμός να μη ψηφίζεις για σωστούς (συνειδησιακά) λόγους, είναι λοιμός να ψηφίζεις για εσφαλμένους ή ανύπαρκτους λόγους, με μέμψη για τους πρώτους...

Σήμερα είναι η μέρα για τους λοβοτομημένους αμνήμονες.

πάντα με την αύρα της ελπίδας και της αποφασιστικότητας να ρίξουμε στο μουν* της κάλπης την ψήφο μας.
Μετά τη ψήφο, ακολουθεί ψόφος και μια μερίδα απ´τα ίδια.

Θα προσυπογράψω τον Σαρτρ ψυχωμένα στο "Εκλογές, παγίδα για μ@λ@κες" (όχι γιατί είμαι ιδιαίτερα Σαρτρικός) στο ποστ του Χάουλα

βίβα λα Σαρτρ.


και ένας πρωινός διάλογος με μια φίλη μέσω μουσουνου.

- γεια

- γειααα

- τι κάνεις?

- ψώφησα

- πως νιώθεις για αυτό?

- το μετάνιωσα!

- μπουαχαχα και τώρα?

- εκ της απομάκρυνσης από κάλπεως, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Εάν λεγόμουν κι εγώ Καραμανλής, έστω και κατά συνωνυμία, θα είχα μέχρι σήμερα τουλάχιστον δύο διδακτορικά. Άσε που εγώ έχω διοικήσει τουλάχιστον κι ένα περίπτερο, ενώ ο Κωστάκης δεν είχε καν τόσο μεγάλη εμπειρία στη διακυβέρνηση. Το ότι δηλαδή δεν έχω γίνει πρωθυπουργός (ακόμη:clapup:) ήταν θέμα απλά και μόνο ονόματος, απλή συγκυρία.

Συμφωνώ μαζί σου.
Αν βέβαια το έγραψες ως αντίθεση στο δικό μου ποστ δεν βλέπω τι σχέση έχει με το αν είναι ικανοί οι κάτοχοι πανεπιστημιακών τίτλων να κυβερνούν. Για την ακρίβεια μάλλον επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου αυτό που λες. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όντως, ωραίο ανέκδοτο.

Αλλά στην πραγματική πολιτική, δεν υπάρχει Παράδεισος (πολιτικός, τώρα, για τον άλλο, είναι άλλο θέμα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
και το να μη ψηφίζει κάποιος θεωρείται πλειστηριασμός μέλλοντος των όλων.
Έχω να δηλώσω ότι αν θέλουμε να παραμυθιαστούμε με επιχειρήματα του μώλου, είναι προτιμότερο να διαβάσουμε το παραμυθάκι του Τριβιζά με την Καίτη τη κοτούλα την κοκετούλα που αγάπαγε τον Νούλη τον πετεινούλη..

επιτέλους νισάφι για εκείνους που μέμφονται αυτούς που δε πάνε να ψηφίσουν
γιατί αγνοούν ότι αυτοί που δε ψηφίζουν έχουν ιερότερους λόγους από κείνους που ψηφίζουν, τουλαχ. για αυτές τις εκλογές και μιλάω για τους συνειδητοποιημένους αψηφούντες κι όχι τους "ωχ αδερφέ βαριούμαι".

Νισάφι με την κατάκριση των όσων ασκούν το εκλογικό δικαίωμά τους να ψηφίσουν..
άλλο τόσο δικαίωμα είναι να μη ψηφίσεις γιατί θεωρείς άπαντες ανάξιους.

Όταν πάμε να ψηφίσουμε δεν καταθέτουμε εικόνα του προσώπου μας στην ψήφο (αχ ψήφησα, νιώθω ενεργός και τι στον λούτσο δηλαδή :)) σαν σε διαφήμιση και λοξοκοιτώντας όσους δεν έκαναν το ανάλογο, αλλά κάποιους στοιχειώδεις λόγους.

Συγκρίνω το επίπεδο της κριτικής αυτής επικαλούμενος την περιγραφή του λοιμού των Αθηνών στον Πελοποννησιακό πόλεμο από τον Θουκυδίδη. Δεν είναι λοιμός να μη ψηφίζεις για σωστούς (συνειδησιακά) λόγους, είναι λοιμός να ψηφίζεις για εσφαλμένους ή ανύπαρκτους λόγους, με μέμψη για τους πρώτους...

Σήμερα είναι η μέρα για τους λοβοτομημένους αμνήμονες.

πάντα με την αύρα της ελπίδας και της αποφασιστικότητας να ρίξουμε στο μουν* της κάλπης την ψήφο μας.
Μετά τη ψήφο, ακολουθεί ψόφος και μια μερίδα απ´τα ίδια.

Βλέπω μια φιλοσοφική και φιλοσοφημένη (επιτέλους) αντίληψη επί του θέματος από το Δεσμώτη αλλά εγώ θα μιλήσω με την βλάχικη πολιτική αντίληψη μου έτσι, για πλάκα

Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί πρέπει η ψήφος να θεωρείται μόνο αποτύπωση της ιδεολογίας, της ελπίδας μας να γίνει αυτός ο κόσμος ιδανικός και παράδεισος για όλους και γενικότερα γιατί θεωρούμε ότι εκφράζει τον ίδιο μας τον εαυτό. Αυτή η περίεργη άποψη της ψήφου όπου αποτελεί προέκταση του ίδιου μας του εαυτού με αφήνει με το στόμα ανοιχτό, να έτσι :eek:. Basta. Η ψήφος είναι ένα δικαίωμα (από τα λίγα περιθώρια που σου αφήνει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία για να ασκείς εξουσία) το οποίο διαρκεί μία ημέρα, αν αρνείσαι να ασκήσεις αυτό το δικαίωμα συγχαρητήρια βρες άλλους τρόπους να επηρεάσεις τους πολιτικούς αλλά η απάθεια της επόμενης μέρας που συνοδεύει την αποχή είναι για γέλια.

Εντάξει παιδιά, η πολιτική και οι πολιτικοί έχουν απαξιωθεί δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτή τη χώρα και συμφωνώ απόλυτα ότι η συνειδητή αποχή είναι προτιμότερη από την ασυνείδητη ψήφο. Ναι έτσι αφηρημένα ζητάμε τον Ένα, τον Αρχηγό που θα καταφέρει να αλλάξει τα πράγματα (να έρθει δηλαδή ο μεσσίας να μας σώσει από τον ίδιο μας τον εαυτό, ελληνικό χαρακτηριστικό από τον προ περασμένο αιώνα) αλλά ρωτάω.

Το πρόβλημα όσων δεν πάνε να ψηφίσουν είναι η απογοήτευση για τα κόμματα εξουσίας. Οπότε σαν εργαλείο, η ψήφος χρησιμεύει στο να τιμωρήσεις αυτά τα κόμματα εξουσίας. Εγώ σκέφτομαι το εξής: Αν αυτοί που δεν ψήφιζαν, στήριζαν τα μικρότερα κόμματα αμέσως η κοινοβουλευτική δύναμη των κομμάτων εξουσίας δεν θα δεχόταν πλήγμα; Και δεν μπορώ να ακούω το επιχείρημα ότι τα κόμματα δεν αλλάζουν. Τα κόμματα θέλουν την ψήφο των πολιτών πάσει θυσία οπότε για να την αποκτήσουν μοιραία θα αλλάξουν πρόσωπο, προσωπείο και θέσεις. Το λέει η εμπειρία 200 χρόνων κοινοβουλευτικής δημοκρατίας στην Ευρώπη.

Ένα άλλο αγαπητέ Δεσμώτη που δεν δέχομαι είναι η άποψη ότι ο ψηφοφόρος νιώθει δυνατός όταν ψηφίζει. Στο ξαναλέω, η ψήφος είναι εργαλείο δεν είναι αυτοεπιβεβαίωση. Απεναντίας, με λύπη βλέπω αρκετούς που απέχουν να περηφανεύονται για την επιτυχία ( ; ) τους.

Τεσπά, σήμερα το Λάος θα ξεκινήσει τα πανηγύρια και το Πα-σόκ θα αγχωθεί. Κατά τα άλλα μία από τα ίδια, 5 κόμματα στη βουλή και όλοι μας να αναζητούμε την Φρουτοπία, όπως αναφέρθηκες :D, στο μακρινό μέλλον, έτσι χωρίς σχέδιο και ρεαλισμό. Προς το παρόν όμως, θα σκάσουμε και θα μεμψιμοιρούμε για την δυστυχία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
μολις πριν λιγο ψοφησα!!!!:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω δει μια ψηφοφορια για το ποιο κομμα θα ψηφίζαμε... Τελοσπαντων αν θελει καποιος ας το αναλαβει να το ανοιξει..


Οντοπικ τωρα, οπως σωστα ελεχθη, και οπως σωστα λεει και ο πατερας μου, αν οι εκλογες φερναν αλλαγες θα ταν παρανομες:P

Αν εχουμε 100 ατομα και τα 100 ψηφισουν 1 κομμα τοτε θα παρει ποσοστο 100%, αν παλι εχουμε 100 κι απο αυτούς, οι 99 δεν προσελθουν και ριξει στην καλπη ψηφοδελτιο μονο ο ενας τοτε παλι 100% θα παρει το κομμα...

Που να βαραμε τον κώλο μας, ο εκλογικος νομος θα γινει πολυ μα πολυ πιο ανισος για τον πολιτη, αφου πλεον το πρώτο κομμα σαν δωρο παιρνει μπονους σημαντικο αριθμο εδρων, μειωνοντας παραλληλα τη δυναμικη του 2ου... Κατα τη γνωμη μου ετσι οπως τεινουν να γινουν τα πραγματα το μονο δημοκρατικο στοιχειο που θα μεινει στο πολιτευμα θα ναι το κτηριο της βουλης:P

Βασικα πως να γινει μαζικη αποχη απο τις καλπες οταν υπαρχουν 3,000,000 και πλεον φιλοι και μελη των δυο μεγαλων κομματων..
-----------------------------------------
μολις πριν λιγο ψοφησα!!!!:jumpy::jumpy:

Και του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Διάλογος στο κρεπάδικο:
"Τι λέει ρε, θα ψηφίσεις;" ρωτάει ο κρεπάς.
"Όχι, όχι βέβαια."
"Ε ναι, αυτό έλειπε."

Διάλογος στο ταριφόχημα:
"Δε φαντάζομαι να ψηφίσεις!" λέει ο ταρίφας.
"Ε... το σκέφτομαι."

Διάλογος στη μπυραρία:
"Αυτό έλειπε να πάω να ψηφίσω κιόλας..."
"Ε τι ρε, μαλάκας είμαι;"

Ιδίως μεταξύ μικρότερης ηλικίας επαναστατών, θεωρείται πολύ μουράτη η αποχή. Όταν πηγαίνει κανείς να ψηφίσει είναι κορόιδο, ξενέρωτος, γέρος, χαζός, κομματικό υποχείριο και λοιπά.
Όταν δεν πηγαίνει, ρίχνει κλωτσιά στο σύστημα...


  • Η αποχή δε δημιουργεί πολιτική αστάθεια. Πόσοι απέχουν στις ΗΠΑ; Υπάρχει κάποια πολιτική αστάθεια ή πολιτική ανατροπή;
  • Η αποχή δίνει στους προύχοντες την ιδέα ότι έχουν να κάνουν με παθητικούς/παραιτημένους/αδιάφορους/αδαείς που θα ταϊστούν με ο,τιδήποτε. Και σε μεγάλο βαθμό έχουν δίκιο. Για να καλύψεις την απολιτίκ βαριεστημένη στάση σου ονομάζεις την αποχή επανάσταση και νιώθεις σαν ένας μικρός Che.
  • Ακόμα και 10 άτομα να πάνε να ψηφίσουν, θα υπολογιστούν οι έδρες βάσει των συμμετεχόντων στις εκλογές και τα κόμματα θα προωθήσουν τον κομματικό μηχανισμό τους.
  • Η αποχή μικραίνει το σύνολο του εκλογικού σώματος, με απλό αποτέλεσμα: μείωση του παρονομαστή στο κλάσμα ψήφοι σε κάθε κόμμα προς συνολικοί ψηφοφόροι.
  • Η αποχή δεν περνάει κανένα μήνυμα γιατί δεν είναι σιωπή. Είναι απαξία του κεκτημένου, διεκδικημένου και αποδεκτού πολιτικού συστήματος. Σιωπή είναι το άκυρο, αλλά όχι το δεν-πάω.
  • Το άκυρο και το λευκό πηγαίνουν στράφι. Φυσικά, γιατί η πλειοψηφία (έστω αυτή που δεν απαξιεί) ψήφισε αυτούς που αποφάσισαν εκ μέρους της να διαμορφώσουν έτσι την καταμέτρηση των ψήφων. Λυπάμαι, κύριοι. Η τρέχουσα πολιτική κατάσταση είναι ευθύνη των πολιτών.
  • Πολιτική αστάθεια θα δημιουργηθεί σε περίπτωση μεγάλης διασποράς των ψηφοφόρων. Πήγαινε, λοιπόν, και άσκησε το εκλογικό σου δικαίωμα επιλέγοντας ένα μικροσκοπικό κόμμα που να προσεγγίζει έστω τις ιδέες σου.
  • Απαίτησε απλή αναλογική. Όχι να μπαίνουν στο ίδιο σακί λευκά και άκυρα. Να έχουμε: 1ο κόμμα - λευκό. Τι γίνεται τότε; Πολιτική ανατροπή. Αποφάσισε για τα πράγματα που σε αφορούν άμεσα. Μην πηγαίνεις σπίτι, κλείνεσαι μέσα, το παίζεις υπεράνω και μετά κλαίγεσαι για την πολιτική κατάσταση από την οποία έτσι κι αλλιώς απέχεις. Εφ'όσον απέχεις, για ποιο λόγο να καταπιαστείς μετά με τα κοινά; Απείχες όταν η γνώμη σου ζητήθηκε.
  • Η αποχή σε οδηγεί στην ολιγοκρατία. Ψηφίζουν λίγοι, αποφασίζουν ακόμα λιγότεροι.
  • Αντί να πλήττεις το σύστημα με αδιαφορία, χτύπησέ το με τα δικά του όπλα -που έτσι κι αλλιώς σου τα παρέχει το ίδιο. Η αδιαφορία δεν πλήττει το σύστημα. Το διαστρέφει, ωθώντας το πιο μακρυά από την ιδέα της δημοκρατίας.
  • Το σύστημα φαίνεται πως δεν αρέσει σε πολλούς, αλλά σίγουρα μας βολεύει όλους.
  • Αν οι απέχοντες αντιπροσώπευαν το μεγαλύτερο ποσοστό, θα ήταν αξιοπερίεργο να αρκούνται στην αποχή ως μέσο επανάστασης και να μη μιλούν καθόλου. Έτσι δε θα ξέρει κανένας τι θέλει αυτός που απέχει (και που έτσι κι αλλιώς δεν εκβιάζει κανέναν απέχοντας).
  • Οι απέχοντες είναι απηυδησμένοι. Αφού είναι τόσο απηυδησμένοι ώστε να αγνοούν την πεμπτουσία του καθεστώτος τους, θα όφειλαν να κινηθούν. Αντ'αυτού απομακρύνονται και χάνονται, σταματώντας να ενοχλούν. Οι απέχοντες δεν ενοχλούν -αυτό είναι το θέμα. Η ανατροπή είναι αποτέλεσμα ενοχλητικών διαδικασιών. Αλλιώς διαιωνίζεται η βόλεψη και δεν αλλάζει τίποτα.
  • Δε σε καλύπτουν τα κόμματα; Ίδρυσε δικό σου. "Τι λες τώρα, χαχαχα" = στάση μαλθακότητας.
  • Οι αντιπρόσωποι δεν είναι ικανοποιητικοί ή είναι γελοίοι. Δε φταίνε οι ίδιοι. Όταν ο ίδιος γελάς με τον Κάτμαν και την Έφη Σαρρή, τους ανάγεις σε σημαντικές περσόνες, τότε τους δίνεις το βήμα να πιστέψουν ότι αξίζει να είναι και υποψήφιοι. Καλύτερα να προσέξουμε λίγο το χιούμορ μας...
  • Η συμμετοχή στα κοινά είναι υποχρέωση όλων. Μόνο τότε εξασφαλίζεται δημοκρατία, έστω προσεγγιστική. Αν δεν είναι εφικτό να διακτινιστούμε από τη μια μέρα στην άλλη στην ιδεατή δημοκρατία, ας αρκεστούμε στις μικρές κατακτήσεις. Απαξιώντας την πολιτική σου υποχρέωση που ταυτόχρονα είναι και δικαίωμα απαξιείς και τη δημοκρατία την οποία εξυμνείς ( ; ). Όταν επί χούντας οι κάλπες ήταν ξεπατωμένες, έριχνες την ψήφο σου και φώναζε από δίπλα ο τύπος "Μαρίκα Πενταγιώτισσααααα" και έβλεπαν οι τραμπούκοι από κάτω "γουρούνια" στην ψήφο σου, την επόμενη μέρα πάθαινες ατύχημα. Όταν διεξαγόταν το δημοψήφισμα ναι/όχι για το βασιλιά και πήγαινε η γιαγιά μου να ψηφίσει, γυρνούσε μετά ενοχικά στο σπίτι και ψιθύριζε στο γέρο: "...εκεί είχε μόνο "ναι"." Και τώρα που τουλάχιστον αυτό που θα πεις δε μαγειρεύεται, δεν το λες γιατί δε θες να εξισώνεσαι με τη γριά των τεσσάρων εγκεφαλικών και τον χοντρό φούρναρη.

Ανθόσπαρτη δικτατορία της αδιαφορίας, επαναστάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
και μου ειχε λειψει η qslv :)

well said
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον από τους απέχοντες:
Αν αύριο ερχόταν μία κυβέρνηση και σας αφαιρούσε το δικαίωμα ψήφου, τότε τι θα κάνατε; Θα σας ενδιέφερε, εφόσον επιλέγατε να μην ψηφίσετε όσο είχατε το δικαιώμα;
Είμαι κι εγώ της άποψης ότι η αποχή δεν είναι πολιτική θέση. Πολιτική θέση δεν είναι το "Όχι σε όλα, δε γουστάρω κανέναν, αλλάξτε και τότε θα συμμετέχω". Είναι συγκεκριμένες προτάσεις. Ένας ποσοστό αποχής 30% ή 40% υποδεικνύει πολιτικές, απόψεις, πρακτικές; Όχι, και το ξέρετε. Δεν πρόκειται να ακουστείτε, γιατί είστε μόνοι σας.

Οι σχέσεις πολίτη-πολιτικών κομμάτων είναι αμφίδρομες. Δε γίνεται να πιστεύουμε ότι το πρόβλημα είναι τα δύο μεγάλα κόμματα, και ότι μόνο όταν τους "ξεφορτωθούμε" θα ανατείλει ο ήλιος. Είμαστε μικρή χώρα, και δεν έχουμε περιθώρια για περισσότερα κόμματα εξουσίας. Σε μεγαλύτερα ευρωπαικά κράτη δύο, το πολύ τρία κόμματα, εναλλάσσονται στην κυβέρνηση-ποτέ όμως δεν άκουσα κάποια φωνή περί "δικομματικής ολιγαρχίας", ούτε κάποια προσπάθεια απόδοσης της ευθύνης για τα προβλήματα στο φαινόμενο αυτό.

Όσο οι πολίτες είναι αμόρφωτοι (γιατί η πλειοψηφία τέτοια είναι) τόσο το πολίτευμα δεν θα είναι δημοκρατία, αλλά δικτατορία των πολλών. Οι κυβερνήσεις πρέπει πάντα να ικανοποιούν τις απαιτήσεις της μάζας, ακόμα κι αν υποθηκεύσουν το μέλλον των παιδιών τους.
Μόνο ο λαικισμός και τα ωραία λόγια είναι ικανά να κερδίσουν την ψήφο του Έλληνα. Βρισκόμαστε εν μέσω οικονομικής κρίσης, κι όμως υπάρχουν άτομα που περιμένουν την αυριανή κυβέρνηση (όποια κι αν είναι αυτή) να μοιράσει αυξήσεις.

Για τα ΜΜΕ; Ξέρουμε (?) όλοι ότι τα μεγάλα εκδοτικά (και όχι μόνο) συμφέροντα ανεβοκατεβάζουν κυβερνήσεις, κι όμως, κάθε βράδυ δε χάνουμε το σόου των 8 . Ο καθένας (θέλει να) αισθάνεται αδικημένος, φτωχός, καταπιεσμένος.


Περιμένω να τους δω όλους τι θα λένε από αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βλέπω μια φιλοσοφική και φιλοσοφημένη (επιτέλους) αντίληψη επί του θέματος από το Δεσμώτη αλλά εγώ θα μιλήσω με την βλάχικη πολιτική αντίληψη μου έτσι, για πλάκα

Άμα γνώριζες τους αυθεντικούς μπουρτζόβλαχους της Καστοριάς θα αναθεωρούσες σε (dt)' για το διαχωρισμό φιλοσοφικότητας και βλαχιάς. :P


Δεν μπορώ να αντιληφθώ γιατί πρέπει η ψήφος να θεωρείται μόνο αποτύπωση της ιδεολογίας, της ελπίδας μας να γίνει αυτός ο κόσμος ιδανικός και παράδεισος για όλους και γενικότερα γιατί θεωρούμε ότι εκφράζει τον ίδιο μας τον εαυτό.

Κανείς σκεπτόμενος, σοβαρός και με τακάκια και λάδια φρένων στο ύψος τους δεν κάνει λόγο για έναν κόσμο με ideal προφίλ κατά τα πρότυπα του μαντάμ φιγκαρό.

Αλλά αν δε ψηφίζεις διότι αυτό ή το άλλο σε εκφράζει τότε για ποιον ψηφίζεις, για το ότι εκφράζει τη μαρίκα από την Αυστραλία ή τον Τζόναθαν από το Λίχτενστάϊν ή τον Ρούμπεν από το Αβελίνο ;;;:eek:

Η ψήφος μας αν δεν εκφράζει εμάς τους ίδιους, ποιους θα εκφράσει ακριβώς? Τους τσιμπουντιανούς ή την παναμερικανική ένωση ice soccer? :confused:

Η ψήφος είναι ένα δικαίωμα (από τα λίγα περιθώρια που σου αφήνει η αντιπροσωπευτική δημοκρατία για να ασκείς εξουσία) το οποίο διαρκεί μία ημέρα, αν αρνείσαι να ασκήσεις αυτό το δικαίωμα συγχαρητήρια βρες άλλους τρόπους να επηρεάσεις τους πολιτικούς αλλά η απάθεια της επόμενης μέρας που συνοδεύει την αποχή είναι για γέλια.


Και το να κλάνεις ανεριθρύαστα σε δημόσιους χώρους είναι επίσης δικαίωμα (ο κώλος μας είναι δικός μας, όχι νοικιασμένος και το να πέρδεσαι κάνει καλό στο έντερο (μόνο!), η δε έκλυση μεθανίου δεν βλάπτει την υγεία ούτε του κλάστη ούτε του μυριστή καθώς δε ρουφάς με καλαμάκι τα χημικά αέρια σε 24ωρη βάση), παρόλα αυτά, εγώ το αποφεύγω για πολύ συγκεκριμένους λόγους.

Το ίδιο ισχύει και για το να κατουράς τους τοίχους του σπιτιού σου (ακόμη και στη περίπτωση που τους έχεις βάψει κίτρινους και σου τέλειωσε η μπογιά).

Το ότι είναι δικαίωμα δεν θα πει ότι σώνει και ντε θα το ασκούμε ούτε σώνει και ντε ότι μας σώνει. Το βλέπεις το φιδογύρισμα του σωσμού;

Κι αν μιλήσουμε για δικαιώματα, ας πάμε και για τα δικαιώματα άφτερ κι όχι μόνο μπιφόρ γιούζινγκ.
Αν εγώ ασκώ συνταγματικά δικαιώματα και ψηφίζω με βάση ένα πρόγραμμα,
και στη πορεία τίποτα δεν εφαρμόζεται,
ποιος θα με δικαιώσει?
Η χρονομηχανή (και τα "χρονίρ" της) που δεν έχει ακόμη ανακαλυφθεί ή η φιλοσοφική λίθος του χάρυ πότερ ή μήπως και η ιδέα της αιώνιας επιστροφής του Νίτσε. Όλα υπο τη βάση δικαιωμάτων και μιας σταθερής στο χρόνο δικαιοσύνης...

Το να μου προτείνεις να βρω άλλους τρόπους να επηρεάσω πολιτικούς το διαβάζω με τρυφερότητα και ζεστά χαμόγελα!

Σα να κοιμάμαι και να ξυπνάω με αυτό το καυτό μέλημα..:D

Ή ακόμα καλύτερα λες και η δική μου επιρροή, ή αθροιζόμενη με τις επιρροές και άλλων πολλών μαζί, θα είχε αποτέλεσμα στα χλάπα χλούπα και στις απλοχεριές και στο περιορισμό του γκρίζου...


Εντάξει παιδιά, η πολιτική και οι πολιτικοί έχουν απαξιωθεί δεν λειτουργεί τίποτα σε αυτή τη χώρα και συμφωνώ απόλυτα ότι η συνειδητή αποχή είναι προτιμότερη από την ασυνείδητη ψήφο. Ναι έτσι αφηρημένα ζητάμε τον Ένα, τον Αρχηγό που θα καταφέρει να αλλάξει τα πράγματα (να έρθει δηλαδή ο μεσσίας να μας σώσει από τον ίδιο μας τον εαυτό, ελληνικό χαρακτηριστικό από τον προ περασμένο αιώνα) αλλά ρωτάω.


ανάμεσα στο θαυματουργό μεσσία και στον κατα βούληση (πυρ!) αρχικλεφταρέο πολιτικάντη ανεξαρτήτου ιδεολογίας και χρώματος σημαιούλας, προτιμώ το θαύμα καθισμένος σε μια καρέκλα και τρώγοντας ξηροκάρπια κοκτέηλ άνευ ποτού...

Γιατί τουλαχ. δεν έχω χασούρα και μάτωμα ταμείων, προσωπικού και δημόσιου...

Ξέρω ακούγεται σχεδόν αυτοκτονικό.
Μα κανείς στο πηδάλιο?

Σκέψου το σκηνικό να μην υπάρχει καπεταναίος σε ένα γιωτ στα ανοιχτά του πελάγους και να πάει όπου το πάν τα κύματα και το αγέρι,
σκέψου τώρα από την άλλη κάποιον που έχει πατήσει γκάζια και η μηχανή αγκομαχά μέχρι να κλατάρει..

πότε κινδυνεύεις να βουλιάξεις και να σε φάνε τα σκυλόψαρα και κυρίως μετά πάροδο πόσου χρόνου;

Ένα άλλο αγαπητέ Δεσμώτη που δεν δέχομαι είναι η άποψη ότι ο ψηφοφόρος νιώθει δυνατός όταν ψηφίζει. Στο ξαναλέω, η ψήφος είναι εργαλείο δεν είναι αυτοεπιβεβαίωση. Απεναντίας, με λύπη βλέπω αρκετούς που απέχουν να περηφανεύονται για την επιτυχία ( ; ) τους.

To αξιολύπητο άλλο είναι:

- να νομίζεις ότι με τη ψήφο σου κάτι άλλαξε ενώ δεν άλλαξε τίποτε και το λέει η εμπειρία των τελευταίων 20 χρόνων (και αυτά φτάνουν)

- να επιβεβαιώνεις τη δυναμική της άποψης σου δια της ψήφου επιβεβαιώνοντας στη τελική εκτός από το εγώ σου και τη σαπίλα ενός συστήματος που σε σέρνει από τη μύτη να ψηφίσεις κάποιον για να μπει στη βουλή κι όχι για αυτόν που θα σε κυβερνήσει.
Δηλ. ψηφίζω για γκόμενα δε ψηφίζω για σχέση και γάμο.
μα σου θυμίζω ότι γνώρισες γκόμενα να γ... όχι να την ερωτευτείς και να χαλάσεις το σπίτι σου. :hmm: (χτυπάς τοίχο και ακούς το πόσο κούφιος είναι, δε μπορεί)

- να ψηφίζεις περήφανα και να αποτυγχάνεις στη συνείδηση σου βαθειά παρά να μη ψηφίζεις και να έχεις περάσει τις εξετάσεις των οποίων τις βάσεις θέτεις εσύ ο ίδιος και δε μιλάμε για βατότητα θεμάτων αλλά για τριβή στα δύσκολα...

- να ψηφίζεις για λόγους που άκουσες από τον Πρέκα, τον Ανδρουλάκη και πάσης φύσεως μαϊντανούς πολιτικούς που 'χουν μέγιστη ωφέλεια να σου λένε να πας να ρίξεις το φακελάκι στο καλπάκι, το μέγκα, το σταρ, τον κάθε λογής παπάρα κι όχι για δικούς σου προσωπικούς λόγους σαν άλλο μιμητικό και άρα ουδόλως κριτικό ον

- να θεωρείς ότι η ψήφος (σε εξωκοινοβουλευτικά κόμματα) είναι εργαλείο με αποτελέσματα εκλογών προειλημμένα. Ναι είναι εργαλείο οδοντοποιίας. Σου βγάζουν τα δόντια και στη θέση τους βάζουν μασέλα γαϊδάρου και κοιτιέσαι στον καθρέφτη με το αστραφτερό ζωώδες χαμόγελο, με τη χαρά ότι επιτέλεσες ένα ιερό καθήκον με αλλαγμένα όμως δόντια. Είμαστε άνθρωποι και τα γαϊδούρια τα σαμαρώνουμε, υπόψιν.
Άσε που και τα γαϊδούρια ακόμα, κάποια στιγμή τσινάνε.
Εσύ για λόγο τήρησης του κεκτημένου δικαιώματος, είσαι περισσότερο όνος κι από τον πιο σαμαρωμένο που έχει υπάρξει, κάτω απο αυτή τη λογική.

- αυτοί που απέχουν δεν περηφανεύονται περισσότερο προς τα έξω από σένα που απογοητεύεσαι εντός σου, μετά από μερικές μέρες όταν το μαγικό εργαλείο της ψήφου σου αποδείχτηκε αστοχία υλικού και ξόδι χρόνου μέσα σε παραβάν. Δεν έπαιρνες καλύτερα κι ένα τζινάκι περσινό μαζί να το προβάρεις μήπως δε σου κάνει φέτος; :whistle: Πήγες που πήγες...

- να μαζεύουμε ονομαστικά παρουσίες
για να γεμίσουμε το κουτί των εντυπώσεων ότι ψηφίσαμε παρά τις αντιξοότητες και τα δεδομένα

Τεσπά, σήμερα το Λάος θα ξεκινήσει τα πανηγύρια και το Πα-σόκ θα αγχωθεί. Κατά τα άλλα μία από τα ίδια, 5 κόμματα στη βουλή και όλοι μας να αναζητούμε την Φρουτοπία, όπως αναφέρθηκες :D, στο μακρινό μέλλον, έτσι χωρίς σχέδιο και ρεαλισμό. Προς το παρόν όμως, θα σκάσουμε και θα μεμψιμοιρούμε για την δυστυχία μας.

Συμφωνώ κάργα με καρατζαφ.

Ναι ! Αρκεί να έχεις διαλέξει, σωστά φρούτο .
Σαφώς καλύτερα από ΣΥΝ-ωστισμό.

Φρούτο και κατα προτίμηση μπανάνες και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...



Συνοπτικά, δεν μπόρεσα να βρω κάτω από ένα όχι και τόσο κομψό φόρεμα ένα γρανιτένιο περιεχόμενο(γούστα είναι αυτά). Γιατί και τα αγάλματα άμα τα ντύσεις όμορφα κατεβαίνουν και αυτά να χορέψουν( την εικόνα μάλλον την έκλεψα από ένα ποίημα του Γ. Ρίτσου ). Ο τόπος μας είναι μικρός και όλοι θα γνωριστούμε, μεγάλος και όλοι θα χωρέσουμε.
Ψηφίζοντας ή μη ψηφίζοντας.
Για να μην πώ για αυτόν τον κοσμο τον μικρό, τον Μέγα. (ούτε αυτό δικό μου:redface:)

Από όσα διάβασα στο ποστ σου, φαντ μία εικονούλα μου αποτυπώθηκε.

Σαν από μία κάλπη να βγήκαν λευκά περιστέρια..

και από κάτω να παίζει τραγούδι του Τσακνή (και δεν γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον, μη νομίζεις. Μονάχα σε κουφάλες που έκαναν τη πολιτική τρόπο πλουτισμού. Δεν είμαι εγωιστής, απλώς δε μου ταιριάζει να ρίξω μια εργαλειακή ψήφο για να πονέσω το #1 και το #2 με το #9 (!) που φαντάζει αμετανόητα γραφικοτραγικό και λίγο...σημάδι ότι φτάσαμε στα σύνορα τα μακιαβελικά. Ε, για μένα αν είναι να δω τη ψήφο σαν χορτοκοπτικό και κλαδευτήρι, προτιμώ να ξεμπουμπουκίσω με τα δάχτυλά μου κλείνοντας το μάτι στις μέλισσες και λοιπά ζουζούνια)


κλείνω αφιερώνοντας στους παρηκούντες την ιερουσαλήμ του ψηφίζειν (ενώ το "καταψηφίζειν" δια απουσίας δεν βρίσκεται στο λεξιλόγιο της φαντασίας τους) το παρακάτω ποιηματάκι ενός νέου ποιητή καθόλα υποσχόμενου, κ.κ. Δημήτριου Μουζάκη.

Πως ταιριάζει αχ πως ταιριάζει:

"Τραβάς το λάστιχο προς το πρόσωπό σου
κι αφήνοντας, πλήττεις.
Εύκολο, αλλά χρειάζεται σημάδι.

Τραβώντας ανάποδα δυσκολεύεσαι.
Όχι ότι χρειάζεται σημάδι
για να βρεις στόχο απλώς
με εσένα στο στόχαστρο
πώς θα βρεις πέτρα να πονέσει;

Μίλα στην πέτρα.
Αν θελήσει να σε μάθει
θα επιστρέφει στο κεφάλι σου
όπως κι αν ρίξεις".

και τώρα βαράτε βιολιτζήδες.

υγ. α και φαντ, αν έχεις κάτι άλλο εναντίον μου ως μη ψηφίζοντος, ρίχτο ελεύθερα...
Τον μπαγκλαβά γωνία σου τον κρατώ, δε στον τρώω, οκ? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ελληνίδες, Έλληνες.

Ως ο Επίτιμος Πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας θέλω να ευχηθώ στον Γιώργο Παπανδρέου καλή επιτυχία ως Πρωθυπουργός και καλή συνέχεια στο κόμμα μας με Πρόεδρο τον Κώστα Καραμανλή.

Γούτου γούυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυτου.
ΜΟΥΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: :hehe::hehe::hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έλεος βγήκαν και τα κομματοσκυλα στους δρόμους κι άρχισαν να κορναρουν λες και θα έχουν κάποιο προσωπικό όφελος.Τόση ανοησία πού να χωρέσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Όντως .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
3 σχόλια:

1) Ντροπή σε όσους δεν πήγαν να ψηφίσουν.


2) Το ποσοστό των επικίνδυνα ηλιθίων στην Ελλάδα παραμένει δραματικά υψηλό.


3) Θα μου επιτρέψετε το βράδι πριν κοιμηθώ να ονειρεύομαι ομαδικές εκτελέσεις και κρεμάλες των συμπαθέστατων πολιτικών και δημοσιογράφων, μαζί με τα σκυλάκια τους που πανηγυρίζουν και τραγουδούν (ή είναι στεναχωρημένα και κλαίνε).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Μερικοί ίσως λέω ίσως να μην πιστεύουν σε αυτό το παράγωγο της Δημοκρατίας , την έμμεση , που έχει αποδειχτεί εξευτελιστικά λίγη και γι 'αυτό να μην πηγαίνουν .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
3 σχόλια:

1) Ντροπή σε όσους δεν πήγαν να ψηφίσουν.


2) Το ποσοστό των επικίνδυνα ηλιθίων στην Ελλάδα παραμένει δραματικά υψηλό.


3) Θα μου επιτρέψετε το βράδι πριν κοιμηθώ να ονειρεύομαι ομαδικές εκτελέσεις και κρεμάλες των συμπαθέστατων πολιτικών και δημοσιογράφων, μαζί με τα σκυλάκια τους που πανηγυρίζουν και τραγουδούν (ή είναι στεναχωρημένα και κλαίνε).

Το ΛΑΟΣ στις επόμενες εκλογές θα ξεπεράσει το ΚΚΕ.
Τρίτη δύναμη στην Ελλάδα.

Άντε εβίβα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Σωστά κάνουν και δεν πιστεύουν. Αλλά αν πήγαιναν όλοι αυτοί να ψηφίσουν ορθώς, θα έβλεπες τι κηδείες θα είχαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Το ΛΑΟΣ στις επόμενες εκλογές θα ξεπεράσει το ΚΚΕ.
Τρίτη δύναμη στην Ελλάδα.

Άντε εβίβα!

Πιστεύω πάντως πως πολλοί ΛΑΟτζήδες θα το ξανασκεφθούν να μην ψηφίσουν Ν.Δ .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
ΛΑΟΣ στις επόμενες εκλογές θα ξεπεράσει το ΚΚΕ.
Τρίτη δύναμη στην Ελλάδα.

Άντε εβίβα!
Γιατί όχι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top