Παλέρμο Extreme : Απορίες/Απαντήσεις και γνώμες!

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Στο θέμα της ΑΠ συμφωνώ. Γενικά το άτομο στο οποίο μόλις έπεσε ΑΠ εγώ το φαντάζομαι ως λαβωμένο, με κάποια αιμορραγία, που δεν είναι σε θέση να μιλήσει για 5 ώρες αλλά δεν έχει πεθάνει ακόμα, οπότε ο συνδυασμός με Τυμβωρυχία είναι ένας οριστικός φόνος δώρο στη Μαφία (συνήθως έτσι πάει).
Στο στρατόπεδο των πολιτών αυτό είναι κάτι δύσκολο να συμβεί εφόσον δεν υπάρχει προηγούμενη συνεννόηση και η Ακύρωση ΑΠ μπορεί να μην προλάβει να έρθει αν έχει παιχτεί άκυρη ώρα.

Μία ίσως μέση λύση, θα ήταν να μεταβληθεί η ώρα που μπορεί να παιχτεί η ΑΠ σε ώρες πιο ενεργές-αποδεκτές για το παιχνίδι πχ. 13:00-19:00 και 20:10 (μετά την αποχώρηση βασικά) - 03:00 ώστε αν πρέπει να γίνει ακύρωση ΑΠ από πολίτες, να είναι υποθετικά ευκολότερο. Αλλά κι αυτό το θεωρώ μέτρια αντιμετώπιση.

// Τώρα που το διαβάζω, μου φαίνεται αρκετά ωραίο το σκεπτικό του Δημήτρη δηλαδή, μία κατάσταση "Προφυλακισμένος"- ετοιμοθάνατος, η οποία μόνο με ακύρωση ΑΠ θα μπορεί να μεταβληθεί το πρώτο 5ωρο, και στη συνεχεία αβέρτα Νεκροφάνειες-Τυμβωρυχίες, ερωτήσεις για φάντασμα.


Το κάρφωμα βεντέτα δεν φαίνεται άσχημο σαν ιδέα αλλά μου τσινάει λίγο το "φεύγει οριστικά και ένας τρίτος τυχαία". Καταλαβαίνω ότι αποτελεί κίνητρο να χρησιμοποιηθεί, αλλά τι του φταίξαμε του καημένου;! :P
Θα μπορούσε να γίνεται φάντασμα έστω ο τρίτος. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα μου πεις, θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ευκολότερο ποιος είναι ποιος, μεταξύ ΑΜ-Μαφιόζου, οπότε ούτε αυτό είναι τόσο ικανοποιητικό.
Δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί πάντως, ειδικά στις αρχές του παιχνιδιού εφόσον μπορεί να πάρουν τα σκάγια Πόρνη-ΔΑ, και μάλιστα οριστικά.
Απ'την άλλη αν βγάζαμε Πόρνη-ΔΑ από τον περιορισμό, να το διαλύσουμε το μαγαζί, να δίνουμε το παιχνίδι στη Μαφία κάθε φορά :P
Οπότε δεν γνωρίζω πως θα μπορούσε να βελτιωθεί το κάρφωμα-Βεντέτα :/:

++ Θα το λέω σε κάθε ευκαιρία. Οριστική αποχώρηση, χωρίς αποκάλυψη ρόλου ως ποινή σε οποιονδήποτε ισχυρίζεται γνώση βάσει καρτών ή ρόλου του χωρίς υποτυπωδώς έστω να πετάει μία μπούρδα ότι έχει διαίσθηση για την ταυτότητα κάποιου όταν μιλάει στο δημόσιο. Δεν συμφωνώ με τα φαντάσματα :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για την αλληλεπίδραση της Τυμβωρυχίας με την ΑΠ θα διαφωνήσω. Είναι μια κίνηση που μπορεί να γίνει και από πολίτες και από μαφιόζους, χωρίς να υπάρχει κάποιος περιορισμός. Το πλεονέκτημα που έχουν οι μαφιόζοι είναι ότι συννενοούνται μεταξύ τους, οπότε, για πρακτικούς λόγους, είναι σαν να έχουμε ένα άτομο με 12 κάρτες και όχι έξι άτομα με 2 κάρτες το καθένα. Άρα, υπάρχει καλύτερη πιθανότητα να έχουν ταυτόχρονα Τυμβωρυχία και ΑΠ, από ότι αυτές οι δύο κάρτες να πέσουν στα χέρια συγκεκριμένου πολίτη, που θα εκτελέσει το πλάνο ΑΠ->Τυμβωρυχία.
Δε χρειάζεται να πέσει στα χέρια "συγκεκριμένου" πολίτη και με δυο πολίτες θα μπορούσε να γίνει. Αλλά και αντίστροφα εγώ θεωρώ ότι είναι άδικο. Αν πχ όταν έπαιξε ο Ιορδάνης την ΑΠ στην Έμιλι, εγώ ήμουν μέσα και έπαιζα Τυμβωρυχία, θα στερούσα στη μαφία τη δυνατότητά της να υπερασπιστεί ένα μέλος της και να αποφασίσει εκείνη αν κρίνει πως μπορεί να "σωθεί" και να μείνει στο παιχνίδι κάποιες μέρες ακόμη. Και στην περίπτωση της μαφίας, είναι ακόμη μεγαλύτερη ανάγκη γιατί το αριθμητικό μειονέκτημα από αυτή την ενέργεια μπορεί να είναι σημαντικό.
Ο λόγος που το παρουσίασα έτσι στην αρχική μου δημοσίευση είναι επειδή έχει παιχτεί αυτή η τακτική μόνο από την μαφία μέχρι στιγμής (απ' όσο θυμάμαι).

@DIMIJIM σε διάβασα προσεκτικά. Να την πω την αμαρτία μου, εμένα μου αρέσει η ιδέα της ημι - κατάστασης - ούτε φάντασμα, ούτε ενεργός.

Για το Κάρφωμα ΑΜ, η μόνη αλλαγή που πιστεύω θα ήταν καλό να γίνει είναι να αφαιρεθεί η πιθανότητα ο επιπλέον ρόλος που θα βγει να είναι η Πόρνη ή ο ΔΑ. Από τη στιγμή που ο μαφιόζος φεύγει μαζί με τον ΑΜ, το κάρφωμα-βεντέτα δεν διαφέρει πολύ από μια τυπική δολοφονία. Επομένως, δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο για την μαφία να εκτελέσει αυτήν την ενέργεια, ειδικά νωρίς στο παιχνίδι, όπου η απώλεια ενός μαφιόζου κοστίζει περισσότερο. Θεωρώ ότι από μόνη της είναι μια αντιπαραγωγική κίνηση από την πλευρά της μαφίας και, αφού ενέχει τον κίνδυνο να φύγει και δεύτερος δικός τους παίκτης, είναι περισσότερο ζημιογόνα, παρά κερδοφόρα.:/:

Το κάρφωμα αυτό έχει νόημα για να μην "δίνει" χωρίς κανένα ουσιαστικά λόγο ο ΑΜ τον Φανερό του, πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Επομένως, ο μαφιόζος που λες πως χάνει η μαφία, στην ουσία είναι χαμένος, όπως ήταν πχ ο Ακριβός σε αυτό το παιχνίδι, που εσείς οι ίδιοι τον δώσατε γιατί έτσι όπως έπαιξε ο Φρικ δεν είχατε και κάποια άλλη επιλογή... Όσο για τους Πόρνη και ΔΑ, εγώ το θεωρώ δίκαιο γιατί και το κάρφωμα θα πρέπει να περιέχει κάποιο ρίσκο για τη μαφία. Αν σκεφτείς ότι έχει πρακτικά έναν ΑΜ που φωνάζει και την δυνατότητα να το ελέγξει με όνειρο αν υπάρχει, οι πιθανότητες πάλι είναι με το μέρος της, αφού οι πολίτες είναι πολύ περισσότεροι από τους δυο: ΔΑ & Πόρνη.
Το πρόβλημα νομίζω έγκειται στο ότι ειδικά στα τελευταία παιχνίδια, το Κάρφωμα γινόταν ως βέβαιο ενδεχόμενο. Οι μαφίες δηλαδή έχουν καλομάθει με τα όνειρα και είναι πολύ averse to risk :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Μία ίσως μέση λύση, θα ήταν να μεταβληθεί η ώρα που μπορεί να παιχτεί η ΑΠ σε ώρες πιο ενεργές-αποδεκτές για το παιχνίδι πχ. 13:00-19:00 και 20:10 (μετά την αποχώρηση βασικά) - 03:00 ώστε αν πρέπει να γίνει ακύρωση ΑΠ από πολίτες, να είναι υποθετικά ευκολότερο. Αλλά κι αυτό το θεωρώ μέτρια αντιμετώπιση.


Σίγουρα όχι αυτό. Καλώς ή κακώς το παιχνίδι είναι 24ωρο, είναι στην ομορφιά του παιχνιδιού ότι κάποιος που ξενυχτάει μπορεί να κάνει κάτι που δεν θα αντιδράσουν οι υπόλοιποι. Και είδαμε πλέον ότι αυτό το κάνουν όλοι, όχι μόνο οι μαφίες.

Το κάρφωμα βεντέτα δεν φαίνεται άσχημο σαν ιδέα αλλά μου τσινάει λίγο το "φεύγει οριστικά και ένας τρίτος τυχαία". Καταλαβαίνω ότι αποτελεί κίνητρο να χρησιμοποιηθεί, αλλά τι του φταίξαμε του καημένου;! :P
Θα μπορούσε να γίνεται φάντασμα έστω ο τρίτος. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση θα μου πεις, θα μπορούμε να ξεχωρίσουμε ευκολότερο ποιος είναι ποιος, μεταξύ ΑΜ-Μαφιόζου, οπότε ούτε αυτό είναι τόσο ικανοποιητικό.
Δεν πιστεύω ότι θα χρησιμοποιηθεί πάντως, ειδικά στις αρχές του παιχνιδιού εφόσον μπορεί να πάρουν τα σκάγια Πόρνη-ΔΑ, και μάλιστα οριστικά.
Απ'την άλλη αν βγάζαμε Πόρνη-ΔΑ από τον περιορισμό, να το διαλύσουμε το μαγαζί, να δίνουμε το παιχνίδι στη Μαφία κάθε φορά :P
Οπότε δεν γνωρίζω πως θα μπορούσε να βελτιωθεί το κάρφωμα-Βεντέτα :/:

Πίστεψε με, δεν μπορεί να βελτιωθεί και να είναι ισορροπημένο. Δεν είναι τέλειο σε καμία περίπτωση, δεν ξέρουμε αν θα δουλέψει, γι' αυτό και μπαίνει πιλοτικά και για να συζητηθεί εκ νέου, αλλά είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για την ώρα.
Προφανώς και όποια ιδέα υπάρχει για το τι να κάνουμε με τον ΑΜ, είναι το λιγότερο ευπρόσδεκτη. Θα εμφανιστούν και άλλες στο θέμα, αλλά λογικά μετά το παιχνίδι, γιατί σε καμία περίπτωση δεν προλαβαίνουν να αναλυθούν και να υλοποιηθούν μέχρι την Δευτέρα. Και πρέπει να τις διαβάσουν και να τις κατανοήσουν όλοι, οπότε δεν γίνεται.


Δε χρειάζεται να πέσει στα χέρια "συγκεκριμένου" πολίτη και με δυο πολίτες θα μπορούσε να γίνει. Αλλά και αντίστροφα εγώ θεωρώ ότι είναι άδικο. Αν πχ όταν έπαιξε ο Ιορδάνης την ΑΠ στην Έμιλι, εγώ ήμουν μέσα και έπαιζα Τυμβωρυχία, θα στερούσα στη μαφία τη δυνατότητά της να υπερασπιστεί ένα μέλος της και να αποφασίσει εκείνη αν κρίνει πως μπορεί να "σωθεί" και να μείνει στο παιχνίδι κάποιες μέρες ακόμη. Και στην περίπτωση της μαφίας, είναι ακόμη μεγαλύτερη ανάγκη γιατί το αριθμητικό μειονέκτημα από αυτή την ενέργεια μπορεί να είναι σημαντικό.
Ο λόγος που το παρουσίασα έτσι στην αρχική μου δημοσίευση είναι επειδή έχει παιχτεί αυτή η τακτική μόνο από την μαφία μέχρι στιγμής (απ' όσο θυμάμαι).


Ναι, είδες; Μια χαρά μπορούν να το κάνουν οι πολίτες και σου παω και στοίχημα ότι αν το έκαναν θα τους λέγαμε και μπράβο. Γιατί τώρα που έτυχε και το έκανε μία μαφία γίνεται τόσο μεγάλο θέμα; Ειλικρινά δεν το θεωρώ άδικο και δεν το καταλαβαίνω. Και νομίζω ότι περιπλέκουμε και περιορίζουμε υπερβολικά πολύ το παιχνίδι. Και θα καταλήξουμε να παίζουν όλοι με έναν συγκεκριμένο τρόπο και θα χάσει την ένταση και το ενδιαφέρον του το παιχνίδι. Όχι μόνο από την τυμβωρυχία και την ΑΠ, αλλά γενικά.
Γιατί όπως είπα και πριν η μαφία μπορεί να εκμεταλλευτεί τα πάντα και αυτό πρέπει να κάνει στην τελική. Το πλεονέκτημά της είναι ότι μπορεί να σχεδιάζει και να εκμεταλλεύται καταστάσεις πολύ πολύ καλύτερα από τους πολίτες, οι οποίοι έχουν μαζί τους τα νούμερα και πολλές ιδιότητες. Αν ξεκινάμε με κάθε τι που μπορεί να εκμεταλλευτεί μια μαφία, θα καταλήξουμε να μπορούμε μόνο να κάνουμε τα βασικά και σε πάρα πολύ συγκεκριμένες ώρες. Χάνεται η ίντριγκα δηλαδή.


@DIMIJIM
σε διάβασα προσεκτικά. Να την πω την αμαρτία μου, εμένα μου αρέσει η ιδέα της ημι - κατάστασης - ούτε φάντασμα, ούτε ενεργός.

Αυτό είναι το λιγότερο που μπορεί να γίνει, αν καταλήξουμε ότι θα ισχύσει αυτό. Και φυσικά το ξαναλέω, για όλες τις κάρτες και τους ρόλους, όχι μόνο για την τυμβωρυχία.


Το πρόβλημα νομίζω έγκειται στο ότι ειδικά στα τελευταία παιχνίδια, το Κάρφωμα γινόταν ως βέβαιο ενδεχόμενο. Οι μαφίες δηλαδή έχουν καλομάθει με τα όνειρα και είναι πολύ averse to risk :P

Αυτό είναι ένα πρόβλημα, αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να αναγκάσουμε την μαφία να αποκτήσει...... guts :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ηλία.
Και κατά την δική μου άποψή η Τυμβωρυχία πρέπει να παίζεται μετά το πέρας του χρονικού ορίου της Ακύρωσης Προφυλάκισης.

Το βλέπω καθαρά σαν κίνηση μάτ που μπορούν να χρησιμοποιούν οι δολοφόνοι.
Ένας σίγουρος φόνος. ΄

Οι πολίτες εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να δράσουν τόσο συντονισμένα για να οργανώσουν μια τέτοια κίνηση.
Η συνεννόησή των μαφιόζων ήταν είναι και θα είναι ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα έτσι κι αλλιώς.

Επιπλέον,η ΑΠ σε συνδυασμό με το ποιος θα παίξει την ακύρωση της ΑΠ δίνει στοιχεία και στο στρατόπεδο των μαφιόζων αλλά και στο στρατόπεδο των πολιτών για τον ρόλο του κάθε παίχτη.

Ενώ από την άλλη η ΑΠ και καπάκι σε 2 λεπτάκια Τυμβωρυχία δεν αφήνει περιθώρια δράσης.

Για μένα είναι άδικο και πρέπει να αλλάξει ολοκληρωτικά στους κανόνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Στο κάρφωμα (και στο καινούριο και στα άλλα) δεν υπάρχει καμία προστασία, έτσι;
Εννοώ σε αυτό που δοκιμάζεται τώρα, δεν υπάρχει καμία προστασία για την παράπλευρη απώλεια, όπως αντίστοιχα και στα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος κοιμάται εκείνη τη στιγμή με Πόρνη/έχει επιλεχθεί από Γιατρό κτλ μιας που μιλάμε για οριστική αποχώρηση;
Θα μπορούσε έστω η παράπλευρη απώλεια να μπορεί να σωθεί από γιατρό ή αν εκείνη τη στιγμή κοιμάται με την πόρνη ξέρω 'γω για να είναι δικαιότερο ίσως;
Δηλαδή ο γιατρός ανακοινώνει μέχρι τις 03:00 τον προστατευόμενό του και αν τυχόν κληρωθεί ο προστατευόμενος σε κάρφωμα που θα γίνει 03:01-20:10, να μην υπάρχει παράπλευρη απώλεια. Αντίστοιχα για πόρνη ως τα μεσάνυχτα ξέρω 'γω. Τύπου μπαλαμουτιαζότανε με την πόρνη 20 ώρες το κληρωμένο θύμα, και τελικά τη γλύτωσε ενώ οι μαφιόζοι πιστολιάζονταν στα σοκάκια.
Η μάγισσα να μην ενημερώνεται, γιατί θα 'χει πλεονέκτημα έναντι άλλων πολιτών ίσως.
Μπορεί να προτείνω βλακείες τώρα, απλά μου φαίνεται άδικο να φεύγει κάποιος στην τύχη :P

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να φτιάξουμε και κάτι αντίστοιχο όπου ένας πολίτης προσπαθεί να καρφώσει τον ΔΑ; :P
Κάποιος με εξουσία θα έπρεπε να είναι, πχ. αυτοκράτορας, πληροφοριοδότης, αλλά μετά πάνε πολλές ιδιότητες στον ίδιο ρόλο, δεν είναι ωραίο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν. Πρώτη σημαντική πρόταση που θα εφαρμοστεί δοκιμαστικά.

Η πρόταση αυτή γίνεται με γνώμονα την συνήθεια των ΑΜ να ξεχνούν ότι κερδίζουν μόνοι τους και να παίζουν ως καθαρά πολίτες και να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι μπορούν να βγουν μόνο με ψηφοφορία. Έτσι ερχόμαστε να προτείνουμε ένα νέο κάρφωμα με στόχο να περιοριστεί αυτή του η δράση.

Το κάρφωμα έχει ως εξής:

Να αναφέρω κάποια σημαντικά στοιχεία.


  • Οι ρήτρες έχουν μπει για να μην δώσουμε απλώς άλλο ένα όπλο στην μαφία, αλλά για να περιορίσουμε την ανεξέλεγκτη δράση των ΑΜ που ξεκινούν να δίνουν τον μαφιόζο τους χωρίς στοιχεία, από τους πρώτους γύρους. Οπότε δεν θέλουμε η μαφία να μπορεί να το χρησιμοποιεί προς το τέλος του παιχνιδιού, όπου έχει πολύ καλή εικόνα για το ποιοι είναι οι ρόλοι, γιατί τότε και δίνουμε ένα πολύ δυνατό όπλο στην μαφία και πρακτικά στερούμε από τον ΑΜ την δυνατότητα να κερδίζει μόνος του.
  • Η αποχώρηση και του μαφιόζου που εκτελεί το κάρφωμα γίνεται για να μην αναιρείται η ιδιότητα του ΑΜ να διώχνει τον δολοφόνο του και για να μην μετατραπεί ο ΑΜ σε δεύτερο πληροφοριοδότη.
  • Η αποχώρηση δεύτερου πολίτη(η πόρνης και ΔΑ) γίνεται για να υπάρχει και κάποιο κίνητρο στην μαφία να εκτελέσει αυτό το κάρφωμα. Διότι αλλιώς δεν θα γίνεται ποτέ και θα είναι σαν την δολοφονία του ΑΜ, που δεν γίνεται (σχεδόν) ποτέ.
  • Η επιλογή του δεύτερου πολίτη γίνεται με κλήρωση, διότι δεν υπάρχει κάποιος ρόλος που να μπορεί(ή να είναι δίκαιο) να αποχωρεί μαζί με τον ΑΜ και φυσικά γιατί βοηθάει επιπλέον την μαφία στο να καταλάβει τους ρόλους των υπόλοιπων παικτών. Επίσης για να υπάρχει κάποιο ρίσκο για την μαφία να χάσει κάποιον δικό της αν δεν την ευνοήσει η τύχη.
Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το κάρφωμα του ΑΜ και το σκεπτικό πίσω του. Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση, αλλά δοκιμαστική. Αν δεν λειτουργεί, θα αλλαχθεί ή θα καταργηθεί και τελείως.
Περιμένουμε και τις δικές σας ιδέες και προτάσεις. :)

Έτσι όπως είναι το παιχνίδι, είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να κερδίσει ο ΑΜ, γιατί ενώ όλοι οι άλλοι παίζουν σε ομάδες, εκείνος παίζει μόνος του και για αυτό το λόγο ίσως ούτε το κάρφωμα από μόνο του να βοηθήσει ως αντι-κίνητρο για να μην παίζει εντελώς φανερά. Αν αντί για αντίπαλος μαφιόζος είναι συνταξιούχος ( :P ) μαφιόζος ή μαφιόζος σε αποστρατεία και κερδίζει με τους πολίτες, μαλλον θα έχει μεγαλύτερο κίνητρο να παίξει καλά. Νομίζω ότι είναι από τους πιο δύσκολους ρόλους στο παιχνίδι. Αλήθεια, έχει κερδίσει ποτέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Στο κάρφωμα (και στο καινούριο και στα άλλα) δεν υπάρχει καμία προστασία, έτσι;
Εννοώ σε αυτό που δοκιμάζεται τώρα, δεν υπάρχει καμία προστασία για την παράπλευρη απώλεια, όπως αντίστοιχα και στα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος κοιμάται εκείνη τη στιγμή με Πόρνη/έχει επιλεχθεί από Γιατρό κτλ μιας που μιλάμε για οριστική αποχώρηση;
Θα μπορούσε έστω η παράπλευρη απώλεια να μπορεί να σωθεί από γιατρό ή αν εκείνη τη στιγμή κοιμάται με την πόρνη ξέρω 'γω για να είναι δικαιότερο ίσως;
Δηλαδή ο γιατρός ανακοινώνει μέχρι τις 03:00 τον προστατευόμενό του και αν τυχόν κληρωθεί ο προστατευόμενος σε κάρφωμα που θα γίνει 03:01-20:10, να μην υπάρχει παράπλευρη απώλεια. Αντίστοιχα για πόρνη ως τα μεσάνυχτα ξέρω 'γω. Τύπου μπαλαμουτιαζότανε με την πόρνη 20 ώρες το κληρωμένο θύμα, και τελικά τη γλύτωσε ενώ οι μαφιόζοι πιστολιάζονταν στα σοκάκια.
Η μάγισσα να μην ενημερώνεται, γιατί θα 'χει πλεονέκτημα έναντι άλλων πολιτών ίσως.
Μπορεί να προτείνω βλακείες τώρα, απλά μου φαίνεται άδικο να φεύγει κάποιος στην τύχη :P

Εγώ δε συμφωνώ με αυτό. Καταλαβαίνω πως θα είναι αρκετά άδικο για τον μεμονομένο παίκτη, αλλά είναι πολύ δικαιότερο από να φεύγει π.χ. ένας ρόλος πολιτών fixed και έτσι να τον μαθαίνουν οι μαφιόζοι (π.χ.). Υπάρχουν πολλές ενστάσεις όσον αφορά την αποχώρηση ενός συγκεκριμένου ρόλου, οπότε η τυχαία επιλογή είναι καλύτερη. Συν τοις άλλοις, συμπεριλαμβάνονται ΔΑ & Πόρνη, κάτι που αυξάνει το ρίσκο της μαφίας! =)
Μπορούμε με κάποιο τρόπο να φτιάξουμε και κάτι αντίστοιχο όπου ένας πολίτης προσπαθεί να καρφώσει τον ΔΑ; :P
Κάποιος με εξουσία θα έπρεπε να είναι, πχ. αυτοκράτορας, πληροφοριοδότης, αλλά μετά πάνε πολλές ιδιότητες στον ίδιο ρόλο, δεν είναι ωραίο :(
Ο ΔΑ γιατί να καρφώνεται; :redface: Υπάρχει κάποιος λόγος ή απλά είναι κουλ ξερωγω; :P
Έτσι όπως είναι το παιχνίδι, είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να κερδίσει ο ΑΜ, γιατί ενώ όλοι οι άλλοι παίζουν σε ομάδες, εκείνος παίζει μόνος του και για αυτό το λόγο ίσως ούτε το κάρφωμα από μόνο του να βοηθήσει ως αντι-κίνητρο για να μην παίζει εντελώς φανερά. Αν αντί για αντίπαλος μαφιόζος είναι συνταξιούχος ( :P ) μαφιόζος ή μαφιόζος σε αποστρατεία και κερδίζει με τους πολίτες, μαλλον θα έχει μεγαλύτερο κίνητρο να παίξει καλά. Νομίζω ότι είναι από τους πιο δύσκολους ρόλους στο παιχνίδι. Αλήθεια, έχει κερδίσει ποτέ;
Είναι πολύ δύσκολο, αλλά όχι αδύνατο να κερδίσει ο ΑΜ και η δική μου άποψη είναι πως τις περισσότερες φορές φταίει ο ίδιος. :P Αν πας και δίνεις τον Φανερό που ξέρεις, πώς να κερδίσεις; Ο ΑΜ για να φτάσει σε σημείο να δολοφονεί πρέπει να παίζει πολύ συντηρητικά! Εγώ πιστεύω πως αν του δώσουμε και νίκη με τους πολίτες, θα κάνουμε ακόμη μεγαλύτερο κακό.
Το πρόβλημα είναι στην νοοτροπία των παικτών, που δυστυχώς δεν αντιλαμβάνονται πως κερδίζουν μόνοι τους. Η συμμαχία με τους πολίτες είναι προσωρινή και εύθραυστη! Ο ΑΜ προκειμένου να ισορροπήσει πρέπει να παίξει πολύ προσεκτικά! Να βοηθήσει επαρκώς τους πολίτες ώστε να μη βγει με ψηφοφορία, αλλά να μην ενοχλήσει και τους μαφιόζους και του παίξουν ΑΠ. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.

Εγώ δε συμφωνώ με αυτό. Καταλαβαίνω πως θα είναι αρκετά άδικο για τον μεμονομένο παίκτη, αλλά είναι πολύ δικαιότερο από να φεύγει π.χ. ένας ρόλος πολιτών fixed και έτσι να τον μαθαίνουν οι μαφιόζοι (π.χ.). Υπάρχουν πολλές ενστάσεις όσον αφορά την αποχώρηση ενός συγκεκριμένου ρόλου, οπότε η τυχαία επιλογή είναι καλύτερη. Συν τοις άλλοις, συμπεριλαμβάνονται ΔΑ & Πόρνη, κάτι που αυξάνει το ρίσκο της μαφίας! =)

Ο ΔΑ γιατί να καρφώνεται; :redface: Υπάρχει κάποιος λόγος ή απλά είναι κουλ ξερωγω; :P

Ναι, γι αυτό δεν είπα να φεύγει συγκεκριμένος ρόλος πάντα, απλά αν τύχει και έχει προστατευτεί ο μελλοθάνατος εκείνη τη βραδία-μέρα, να μην πεθάνει τελικά, ειδάλλως, οριστική αποχώρηση όπως ισχύει τώρα.
Τυχαία επιλογή κι αν αυτός έκατσε να κοιμάται με πόρνη ή να 'χει προστατευθεί από γιατρό, την γλιτώνει τελικά.
Και να μην πεθάνει τελικά, ούτε ο ίδιος καταλαβαίνει τίποτα, ούτε οι μαφιόζοι που εκτέλεσαν το κάρφωμα για το ποιος είναι ποιος, καθώς δεν ξέρουν ποιος είχε κληρωθεί για να πεθάνει ως παράπλευρη απώλεια.

Ως πρώην πολίτης ζήλεψα, και θέλω να χουμε και εμείς ένα κάρφωμα ρε παιδί μου :P
Στην πόρνη δεν λέει που έχει πιο καθοριστικό ρόλο, οπότε λέω ας το βάλουμε στον ΔΑ :redface:

Φτάνει, δεν θα προσπαθήσω να σας μεταπείσω άλλο :P
Απλά το θεωρώ αρκετά άδικο γι' αυτόν που θα τη φάει κατακούτελα, ότι ρόλο και να 'χει :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Οι πολίτες εκ των πραγμάτων δεν μπορούν να δράσουν τόσο συντονισμένα για να οργανώσουν μια τέτοια κίνηση.
Η συνεννόησή των μαφιόζων ήταν είναι και θα είναι ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα έτσι κι αλλιώς.

Ξέρω ότι είναι τραβηγμένο, αλλά ξέρεις ότι υπάρχουν δύο πολίτες που μπορούν να το κάνουν άνετα αυτό και μάλιστα με τον ίδιο συντονισμό με την μαφία... :whistle:
Και θα το ξαναπώ για άλλη μία φορά, πολλά πράγματα απαιτούν συντονισμό και πάντα σε αυτά είναι καλύτερη η μαφία. Μήπως να μην παίρνει και επιπλέον ψήφους και ακυρώσεις;

Επιπλέον,η ΑΠ σε συνδυασμό με το ποιος θα παίξει την ακύρωση της ΑΠ δίνει στοιχεία και στο στρατόπεδο των μαφιόζων αλλά και στο στρατόπεδο των πολιτών για τον ρόλο του κάθε παίχτη.

Όχι απαραίτητα, θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου να παίζω Ακύρωση, νομίζω ήταν και σ'εσένα μάλιστα, σε μαφιόζο που προφυλακίστηκε και να είμαι αυτοκράτορας. Μια λάθος εκτίμιση δεν κάνει τον άλλο μαφιόζο.

Ενώ από την άλλη η ΑΠ και καπάκι σε 2 λεπτάκια Τυμβωρυχία δεν αφήνει περιθώρια δράσης.

Δεκτό, αυτό ισχύει απόλυτα. Αλλά δεν δίνει στοιχεία αυτό;; Δεν δίνει κατά 90% 2 μαφιόζους; Ειδικά αν δεις και ποιον πετάνε έξω;

Στο κάρφωμα (και στο καινούριο και στα άλλα) δεν υπάρχει καμία προστασία, έτσι;
Εννοώ σε αυτό που δοκιμάζεται τώρα, δεν υπάρχει καμία προστασία για την παράπλευρη απώλεια, όπως αντίστοιχα και στα υπόλοιπα δεν μας ενδιαφέρει αν κάποιος κοιμάται εκείνη τη στιγμή με Πόρνη/έχει επιλεχθεί από Γιατρό κτλ μιας που μιλάμε για οριστική αποχώρηση;
Θα μπορούσε έστω η παράπλευρη απώλεια να μπορεί να σωθεί από γιατρό ή αν εκείνη τη στιγμή κοιμάται με την πόρνη ξέρω 'γω για να είναι δικαιότερο ίσως;
Δηλαδή ο γιατρός ανακοινώνει μέχρι τις 03:00 τον προστατευόμενό του και αν τυχόν κληρωθεί ο προστατευόμενος σε κάρφωμα που θα γίνει 03:01-20:10, να μην υπάρχει παράπλευρη απώλεια. Αντίστοιχα για πόρνη ως τα μεσάνυχτα ξέρω 'γω. Τύπου μπαλαμουτιαζότανε με την πόρνη 20 ώρες το κληρωμένο θύμα, και τελικά τη γλύτωσε ενώ οι μαφιόζοι πιστολιάζονταν στα σοκάκια.
Η μάγισσα να μην ενημερώνεται, γιατί θα 'χει πλεονέκτημα έναντι άλλων πολιτών ίσως.
Μπορεί να προτείνω βλακείες τώρα, απλά μου φαίνεται άδικο να φεύγει κάποιος στην τύχη :P


Υπάρχει μία πιθανή σκέψη, αλλά δεν είναι ακόμη η ώρα της. Μετά το παιχνίδι. Για να μην εκτελείται κάρφωμα εννοώ.
Αλλά για να μην μπερδευόμαστε. Το κάρφωμα δεν είναι δολοφονία! Είναι ένα στοίχημα των μαφιόζων και τιμωρία τον δυνατών ρόλων που παίζουν απερίσκεπτα. Δεν γίνεται να εμπλέκονται δράσεις ρόλων σε αυτό, υπάρχει ήδη αρκετό ρίσκο σε όλα τα καρφώματα. Και στην τελική ο Πληροφοριόδτης, ο Ντετέκτιβ κι ο ΑΜ πρέπει να προσέχουν και το ξέρουν από την ώρα που βλέπουν το πιμι του ρόλου.
Καταλαβαίνω ότι σε προβληματίζει ότι στο κάρφωμα - βεντέτα αποχωρεί και κάποιος τυχαίος θα σου πω τις επιλογές μας.

  • Ένας fixed ρόλος. Κάτσε εσύ και πες μου ποιος ρόλος είναι λογικό και δίκαιο να αποχωρήσει έτσι.
  • Αυτό που κάναμε, με τον τυχαίο ρόλο
  • Να επιλέγει η μαφία έναν παίκτη, κοινώς να μπορεί να βγάλει με οριστική κάποιον που της μπαίνει στο μάτι.
Πες μου εσύ αν βλέπεις κάτι πιο δίκαιο.

Μπορούμε με κάποιο τρόπο να φτιάξουμε και κάτι αντίστοιχο όπου ένας πολίτης προσπαθεί να καρφώσει τον ΔΑ; :P
Κάποιος με εξουσία θα έπρεπε να είναι, πχ. αυτοκράτορας, πληροφοριοδότης, αλλά μετά πάνε πολλές ιδιότητες στον ίδιο ρόλο, δεν είναι ωραίο :(

Θέλω να κάνουμε όλοι μία προσπάθεια να κατανοήσουμε το ίδιο το παιχνίδι, πριν αναλύσουμε τους κανόνες.
Με ποια λογική να καρφώνεται ο ΔΑ; Δεν γνωρίζει κανέναν μαφιόζο, δεν έχει καμία πληροφορία και παίζει στα τυφλά. Ποιό κακό παίξιμο να του προσάψουμε για φάει κάρφωμα; Αν μπορούσε να γίνει αυτό σκέψου πόσα καρφώματα θα είχε φάει ο ικαρίωνας στο προηγούμενο παιχνίδι.
Κι επίσης, έστω ότι πετυχαίνει το κάρφωμα πες είναι εύκολο, αποχωρεί οριστικά ο ΔΑ. Αν δεν είναι; Δεν πρέπει να φεύγει ο πολίτης; Κι επίσης μήπως αυτό μπορεί να μπερδέψει παραπάνω τους πολίτες;

Έτσι όπως είναι το παιχνίδι, είναι σχεδόν ΑΔΥΝΑΤΟ να κερδίσει ο ΑΜ, γιατί ενώ όλοι οι άλλοι παίζουν σε ομάδες, εκείνος παίζει μόνος του και για αυτό το λόγο ίσως ούτε το κάρφωμα από μόνο του να βοηθήσει ως αντι-κίνητρο για να μην παίζει εντελώς φανερά. Αν αντί για αντίπαλος μαφιόζος είναι συνταξιούχος ( :P ) μαφιόζος ή μαφιόζος σε αποστρατεία και κερδίζει με τους πολίτες, μαλλον θα έχει μεγαλύτερο κίνητρο να παίξει καλά. Νομίζω ότι είναι από τους πιο δύσκολους ρόλους στο παιχνίδι. Αλήθεια, έχει κερδίσει ποτέ;

Αρχικά, όχι δεν έχει κερδίσει ποτέ ο ΑΜ. Αλλά όπως είπε και η Ζωή, φταίει αυτός και κανένας άλλος. Σε όλα τα extreme, μία και μόνο φορά έμεινε ανέλαβε δολοφονίες και μετά από μια δυο μέρες παραιτήθηκε.
Αν ο ΑΜ κερδίζει με τους πολίτες θα πρέπει να χάσει τα προνόμιά του. Έχει κάποια προνόμια, επειδή κερδίζει μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.
•Αφαιρέθηκε η δυνατότητα οριστικής αποχώρησης για οποιονδήποτε παίκτη ή ομάδα

Εννοείτε ότι απαγορεύεται κάποιος να αποχωρήσει οικιοθελως υποθέτω; Γιατί οριστικη αποχώρηση παίκτη έχουμε σε τρεις περιπτώσεις (τυμβωρυχία, απουσίες, ποινή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εννοείτε ότι απαγορεύεται κάποιος να αποχωρήσει οικιοθελως υποθέτω; Γιατί οριστικη αποχώρηση παίκτη έχουμε σε τρεις περιπτώσεις (τυμβωρυχία, απουσίες, ποινή).

Ναι, ακριβώς αυτό. Ο δαίμων του τυπογραφείου χτύπησε ξανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Υπάρχει μία πιθανή σκέψη, αλλά δεν είναι ακόμη η ώρα της. Μετά το παιχνίδι. Για να μην εκτελείται κάρφωμα εννοώ.
Αλλά για να μην μπερδευόμαστε. Το κάρφωμα δεν είναι δολοφονία! Είναι ένα στοίχημα των μαφιόζων και τιμωρία τον δυνατών ρόλων που παίζουν απερίσκεπτα. Δεν γίνεται να εμπλέκονται δράσεις ρόλων σε αυτό, υπάρχει ήδη αρκετό ρίσκο σε όλα τα καρφώματα. Και στην τελική ο Πληροφοριόδτης, ο Ντετέκτιβ κι ο ΑΜ πρέπει να προσέχουν και το ξέρουν από την ώρα που βλέπουν το πιμι του ρόλου.
Καταλαβαίνω ότι σε προβληματίζει ότι στο κάρφωμα - βεντέτα αποχωρεί και κάποιος τυχαίος θα σου πω τις επιλογές μας.
  • Ένας fixed ρόλος. Κάτσε εσύ και πες μου ποιος ρόλος είναι λογικό και δίκαιο να αποχωρήσει έτσι.
  • Αυτό που κάναμε, με τον τυχαίο ρόλο
  • Να επιλέγει η μαφία έναν παίκτη, κοινώς να μπορεί να βγάλει με οριστική κάποιον που της μπαίνει στο μάτι.
Πες μου εσύ αν βλέπεις κάτι πιο δίκαιο.

Θέλω να κάνουμε όλοι μία προσπάθεια να κατανοήσουμε το ίδιο το παιχνίδι, πριν αναλύσουμε τους κανόνες.
Με ποια λογική να καρφώνεται ο ΔΑ; Δεν γνωρίζει κανέναν μαφιόζο, δεν έχει καμία πληροφορία και παίζει στα τυφλά. Ποιό κακό παίξιμο να του προσάψουμε για φάει κάρφωμα; Αν μπορούσε να γίνει αυτό σκέψου πόσα καρφώματα θα είχε φάει ο ικαρίωνας στο προηγούμενο παιχνίδι.
Κι επίσης, έστω ότι πετυχαίνει το κάρφωμα πες είναι εύκολο, αποχωρεί οριστικά ο ΔΑ. Αν δεν είναι; Δεν πρέπει να φεύγει ο πολίτης; Κι επίσης μήπως αυτό μπορεί να μπερδέψει παραπάνω τους πολίτες;

Καταρχάς, ναι μεν το κάρφωμα (Πληροφοριοδότη κα), δεν είναι δολοφονία, αλλά κακά τα ψέμματα (δεν ξέρω αν έχει συμβεί διαφορετικά στα Παλέρμο που έχουν παιχτεί μέχρι τώρα), δεν πιστεύω να χρησιμοποιείται τόσο ελαφρά τη καρδία από τη μαφία, και θα έρχεται μετά από κάποια Πυθία. Άρα, μπορεί να μην είναι ο σκοπός του, αλλά ως δολοφονία θα αντιμετωπιστεί από τη Μαφία, και μάλιστα οριστική.
Παρόλα αυτά, καλώς υπάρχει, και καλώς όπως είπα προστέθηκε και κάρφωμα για ΑΜ, καθώς δεν είναι ωραίο να γίνονται τέτοιες εξόφθαλμες προσπάθειες ειδικά από την αρχή του παιχνιδιού κατά μίας ομάδα με αρκετά λιγότερα άτομα.

Προφανώς από τις πιθανές περιπτώσεις που μου λες, προτιμότερη και δικαιότερη είναι αυτή που ισχύει ήδη. Εγώ απλά ήρθα να προτείνω πάνω σε αυτή, μία μικρή πιθανότητα να μπορεί να σωθεί ο άκυρος που πρόκειται να σκοτωθεί. Όπως και να χει, και όπως είπα, πιστεύω ότι δεν θα πολυεφαρμόζεται πάντως στην πράξη το νέο κάρφωμα λόγω του ρίσκου ότι είναι στην αρχή και της βέβαιης οριστικής αποχώρησης του μαφιόζου, οπότε δεν χρειάζεται να συζητάμε περαιτέρω.

Το κάρφωμα ΔΑ το πρότεινα στην πλάκα περισσότερο η αλήθεια είναι, γι' αυτό και το spoiler :redface:
Δεν περιείχε κάποιο συγκεκριμένο σκεπτικό και όπως είδες και ούτε καμία παραπάνω λεπτομέρεια για να μπορεί να υλοποιηθεί. Ήρθε απλά στη βάση του ότι οι πολίτες μπορεί να αντιληφθούν κάποιον που στην πραγματικότητα δεν είναι με το μέρος τους, και να μπορούν να τον ξεφορτωθούν αν είναι τόσο έκδηλος ο ρόλος του.
Αν όντως ψάχναμε εφαρμοστέα εκδοχή του, τότε θα ίσχυαν τα αντίστοιχα με τα αλλά καρφώματα, δηλαδή σε περίπτωση αποτυχίας, οριστική αποχώρηση εκείνου που προσπάθησε το κάρφωμα.

Αλλά ξαναλέω, όλα αυτά ήρθαν λόγω του ότι άνοιξε εκ νέου κουβέντα επί των κανόνων, ως προτάσεις που μπορεί να είναι και αρκετά αφελείς ή δύσκολες να εφαρμοστούν.

Κατά τ' άλλα πέραν του θέματος με την τυμβωρυχία που συζητήθηκε και της παράπλευρης απώλειας που ισχύει στο νέο κάρφωμα, οι κανόνες είναι μια χαρά. Μόνη μου ένσταση που είχα γράψει και πριν την έναρξη του 43 είναι να προστεθεί αυτό
Είναι πολίτης (έτσι αναγνωρίζεται από τον ντετέκτιβ και το μέντιουμ και μέσω του χρησμού της Πυθίας), αλλά κερδίζει όταν κερδίζουν οι μαφιόζοι.
και στην περίπτωση της πόρνης, εφόσον ισχύει και εκεί, απλά για μεγαλύτερη πληρότητα.

Συμφωνώ με την "έμφαση" που δόθηκε στο ότι ο κύριος σκοπός του ΑΜ είναι ουσιαστικά να πάρει το παιχνίδι μόνος του, και στο θέμα των οικειοθελών αποχωρήσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.

Καταρχάς, ναι μεν το κάρφωμα (Πληροφοριοδότη κα), δεν είναι δολοφονία, αλλά κακά τα ψέμματα (δεν ξέρω αν έχει συμβεί διαφορετικά στα Παλέρμο που έχουν παιχτεί μέχρι τώρα), δεν πιστεύω να χρησιμοποιείται τόσο ελαφρά τη καρδία από τη μαφία, και θα έρχεται μετά από κάποια Πυθία. Άρα, μπορεί να μην είναι ο σκοπός του, αλλά ως δολοφονία θα αντιμετωπιστεί από τη Μαφία, και μάλιστα οριστική.
Παρόλα αυτά, καλώς υπάρχει, και καλώς όπως είπα προστέθηκε και κάρφωμα για ΑΜ, καθώς δεν είναι ωραίο να γίνονται τέτοιες εξόφθαλμες προσπάθειες ειδικά από την αρχή του παιχνιδιού κατά μίας ομάδα με αρκετά λιγότερα άτομα.


Δες, δεν μπορούμε να αναγκάσουμε μέσω των κανόνων την μαφία να πάρει περισσότερα ρίσκα. Φαντάσου ότι παλιά με ένα επιτυχημένο κάρφωμα έληγε το παιχνίδι.
Η μαφία δεν το αντιμετωπίζει ως δολοφονία, αλλά ως ευκαιρία να ξεφορτωθεί κάποιον ενοχλητικό.
Όσο για την Πυθία, δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία που ακολούθησε η μαφία του #42 (αν και ο Χάρης λέει ότι ήταν απόλυτα σίγουρος), αλλά ας πούμε εμείς στο #43 ήμασταν πολύ σίγουροι για τον ρόλο του Ιορδάνη αρκετές μέρες. Το πότε έγινε το κάρφωμα ήταν θέμα τακτικής και όχι αβεβαιότητας. Αλλά αφού είχε έρθει το Όνειρο, γιατί να μην το παίξουμε; 1 στο εκατομμύριο να πέφταμε έξω, γιατί να το ρισκάρουμε; Δεν είχαμε και κάτι καλύτερο να το κάνουμε εκείνο το όνειρο δηλαδή, γιατί ξέραμε στο περίπου τους ρόλους.



Προφανώς από τις πιθανές περιπτώσεις που μου λες, προτιμότερη και δικαιότερη είναι αυτή που ισχύει ήδη. Εγώ απλά ήρθα να προτείνω πάνω σε αυτή, μία μικρή πιθανότητα να μπορεί να σωθεί ο άκυρος που πρόκειται να σκοτωθεί. Όπως και να χει, και όπως είπα, πιστεύω ότι δεν θα πολυεφαρμόζεται πάντως στην πράξη το νέο κάρφωμα λόγω του ρίσκου ότι είναι στην αρχή και της βέβαιης οριστικής αποχώρησης του μαφιόζου, οπότε δεν χρειάζεται να συζητάμε περαιτέρω.


Αυτό το είχα σχολιάσει όλο μαζί, γιατί είναι ενιαία θεματική ενότητα. Ακριβώς επειδή το κάρφωμα δεν είναι δολοφονία, δεν μπορεί να γίνεται να σωθεί ο τυχαίος παίκτης. Ναι, είναι άδικο για αυτόν. Αλλά αν υπάρχει κάποιος τρόπος να μην εκτελεστεί το κάρφωμα, αυτός θα πρέπει να γίνει συνολικά. Δηλαδή, ή πετυχαίνει όλο ή αποτυγχάνει όλο.
Αλλά πίστεψε με, μία καλή μαφία θα το χρησιμοποιήσει αυτό. Γιατί είναι πολύ καλό κάρφωμα.


Το κάρφωμα ΔΑ το πρότεινα στην πλάκα περισσότερο η αλήθεια είναι, γι' αυτό και το spoiler :redface:
Δεν περιείχε κάποιο συγκεκριμένο σκεπτικό και όπως είδες και ούτε καμία παραπάνω λεπτομέρεια για να μπορεί να υλοποιηθεί. Ήρθε απλά στη βάση του ότι οι πολίτες μπορεί να αντιληφθούν κάποιον που στην πραγματικότητα δεν είναι με το μέρος τους, και να μπορούν να τον ξεφορτωθούν αν είναι τόσο έκδηλος ο ρόλος του.
Αν όντως ψάχναμε εφαρμοστέα εκδοχή του, τότε θα ίσχυαν τα αντίστοιχα με τα αλλά καρφώματα, δηλαδή σε περίπτωση αποτυχίας, οριστική αποχώρηση εκείνου που προσπάθησε το κάρφωμα.

Αλλά ξαναλέω, όλα αυτά ήρθαν λόγω του ότι άνοιξε εκ νέου κουβέντα επί των κανόνων, ως προτάσεις που μπορεί να είναι και αρκετά αφελείς ή δύσκολες να εφαρμοστούν.


Δεν χρειάζεται να δικαιολογείσαι. Είπες την ιδέα σου και απλώς την σχολιάζω. Και απλώς ανέφερα μερικά από τα προβλήματα που δημιουργούνται. Ο πιο σοβαροί λόγοι κατά την γνώμη μου πάντως είναι ότι είναι εκτός του πνεύματος του παιχνιδιού και ότι περιπλέκει αχρείαστα το παιχνίδι. Και ότι περιπλέκει το παιχνίδι, συνήθως δρα εναντίον τον πολιτών. Πχ. εσύ μπορεί ως πολίτης να καρφώσεις τον ΔΑ και να πετύχεις, οι πιθανότητες όμως είναι να έκανε κάρφωμα η μαφία. Κι αν τον πάρουν για ντετέκτιβ και λιανιστούν οι πολίτες; Εσύ έχεις κάνει κάτι για καλό και μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ.


Κατά τ' άλλα πέραν του θέματος με την τυμβωρυχία που συζητήθηκε και της παράπλευρης απώλειας που ισχύει στο νέο κάρφωμα, οι κανόνες είναι μια χαρά. Μόνη μου ένσταση που είχα γράψει και πριν την έναρξη του 43 είναι να προστεθεί αυτό

και στην περίπτωση της πόρνης, εφόσον ισχύει και εκεί, απλά για μεγαλύτερη πληρότητα.


Αυτό θα μπορούσε να αποσαφηνιστεί, το κομμάτι ότι αναγνωρίζεται ως πολίτης, αν και εγώ το θεωρούσα αρκετά σαφές. Αλλά δεν τρέχει τίποτα είναι καθαρά διαδικαστικό.


Συμφωνώ με την "έμφαση" που δόθηκε στο ότι ο κύριος σκοπός του ΑΜ είναι ουσιαστικά να πάρει το παιχνίδι μόνος του, και στο θέμα των οικειοθελών αποχωρήσεων.

Δεν μπορείς να φανταστείς τι ζημιά κάνουν στο παιχνίδι οι οικειοθελείς αποχωρήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Λοιπόν. Πρώτη σημαντική πρόταση που θα εφαρμοστεί δοκιμαστικά.

Η πρόταση αυτή γίνεται με γνώμονα την συνήθεια των ΑΜ να ξεχνούν ότι κερδίζουν μόνοι τους και να παίζουν ως καθαρά πολίτες και να εκμεταλλεύονται το γεγονός ότι μπορούν να βγουν μόνο με ψηφοφορία. Έτσι ερχόμαστε να προτείνουμε ένα νέο κάρφωμα με στόχο να περιοριστεί αυτή του η δράση.

Το κάρφωμα έχει ως εξής:

Να αναφέρω κάποια σημαντικά στοιχεία.


  • Οι ρήτρες έχουν μπει για να μην δώσουμε απλώς άλλο ένα όπλο στην μαφία, αλλά για να περιορίσουμε την ανεξέλεγκτη δράση των ΑΜ που ξεκινούν να δίνουν τον μαφιόζο τους χωρίς στοιχεία, από τους πρώτους γύρους. Οπότε δεν θέλουμε η μαφία να μπορεί να το χρησιμοποιεί προς το τέλος του παιχνιδιού, όπου έχει πολύ καλή εικόνα για το ποιοι είναι οι ρόλοι, γιατί τότε και δίνουμε ένα πολύ δυνατό όπλο στην μαφία και πρακτικά στερούμε από τον ΑΜ την δυνατότητα να κερδίζει μόνος του.
  • Η αποχώρηση και του μαφιόζου που εκτελεί το κάρφωμα γίνεται για να μην αναιρείται η ιδιότητα του ΑΜ να διώχνει τον δολοφόνο του και για να μην μετατραπεί ο ΑΜ σε δεύτερο πληροφοριοδότη.
  • Η αποχώρηση δεύτερου πολίτη(η πόρνης και ΔΑ) γίνεται για να υπάρχει και κάποιο κίνητρο στην μαφία να εκτελέσει αυτό το κάρφωμα. Διότι αλλιώς δεν θα γίνεται ποτέ και θα είναι σαν την δολοφονία του ΑΜ, που δεν γίνεται (σχεδόν) ποτέ.
  • Η επιλογή του δεύτερου πολίτη γίνεται με κλήρωση, διότι δεν υπάρχει κάποιος ρόλος που να μπορεί(ή να είναι δίκαιο) να αποχωρεί μαζί με τον ΑΜ και φυσικά γιατί βοηθάει επιπλέον την μαφία στο να καταλάβει τους ρόλους των υπόλοιπων παικτών. Επίσης για να υπάρχει κάποιο ρίσκο για την μαφία να χάσει κάποιον δικό της αν δεν την ευνοήσει η τύχη.
Σε γενικές γραμμές αυτό είναι το κάρφωμα του ΑΜ και το σκεπτικό πίσω του. Δεν είναι τελεσίδικη απόφαση, αλλά δοκιμαστική. Αν δεν λειτουργεί, θα αλλαχθεί ή θα καταργηθεί και τελείως.
Περιμένουμε και τις δικές σας ιδέες και προτάσεις. :)

Ωραίο είναι το σκεπτικό,δε ξέρω κατα πόσο θα το προτιμήσει η μαφία γιατί ουσιαστικά θυσιάζει ένα μέλος της.Σίγουρα όμως είναι ένα "χαστούκι" ώστε να ξυπνήσει ο ΑΜ.

Και μιας και μπήκαμε σε αυτή τη διαδικασία, εγώ θα πάω στην άλλη άκρη και θα απασχολήσω την ομήγυρη με κάτι που σκεφτόμουν σχετικά με την Άμεση Προφυλάκιση και την Τυμβωρυχία.
Έχουμε δει την μαφία να παίζει Άμεση Προφυλάκιση και με διαφορά μετά βίας λεπτού, να παίζει την Τυμβωρυχία, διώχνοντας οριστικά τον παίκτη που επιλέγει από το παιχνίδι.
Η αλήθεια είναι ότι δεν με πείραζε, ακόμη και όταν μου το έκαναν, γιατί δεν αντιβαίνει σε κάποιον κανόνα. Μετά το σκέφτηκα λίγο καλύτερα...

Παίζοντας ΑΠ και απ' ευθείας Τυμβωρυχία, η μαφία παρακάμπτει την Ακύρωση Προφυλάκισης - ουσιαστικά την αναιρεί, κάτι το οποίο είναι καταχρηστικό και μεροληπτικό κατά των πολιτών. Οπότε, θα πρότεινα ως αλλαγή, η Τυμβωρυχία στην ΑΠ να παίζεται μόνο αφού παρέλθει η προθεσμία για την Ακύρωση Προφυλάκισης. Το θεωρώ δίκαιο. Ποια η γνώμη σας;

Δεν είναι τόσο ανορθόδοξο όσο το παρουσιάζετε νομίζω. :redface: Οι συγκάτοικοι μπορούν επίσης να το κάνουν.Αλλά ακόμα και οι πολίτες,δεν είναι απίθανο να πέσει ΑΠ και κάποιος πολίτης που θεωρεί το θύμα της ΑΠ ένοχο να ρίξει τυμβωρυχία σχετικά αμέσως.

Η ΑΠ και άμεση τυμβωρυχία δίνει το δικαίωμα τουλάχιστον μια φορά στη μαφία να διώξει οριστικά παίκτη με πολύ καλό ρόλο (γιατί θα την παίξουν σίγουρα όταν λίγο πολύ οι ρόλοι έχουν φανεί ή μετά από όνειρο). Ας προσπαθήσουμε να μετριάσουμε αυτή τη σιγουριά.

Επίσης δίνει το δικαίωμα τουλάχιστον μια φορά στους πολίτες να διώξουν ένα μαφιόζο ;)

Οι αλλαγές εν συντομία:

  • Ο Αντίπαλος Μαφιόζος δεν είναι σε κανένα σημείο του παιχνιδιού συνασπισμένος με τους πολίτες, παίζει πάντα μόνος του.
  • Προστέθηκε το κάρφωμα - Βεντέτα.
  • Αφαιρέθηκε η δυνατότητα οικειωθελούς αποχώρησης για οποιονδήποτε παίκτη ή ομάδα.
Το τρίτο νομίζω είναι το πιο σημαντικό.Οι οικειωθελείς αποχωρήσεις μπορούν να καταστρέψουν το παιχνίδι ( το ίδιο ισχύει για την αποχώρηση από απουσίες.)

Τώρα όσον αφορά την ΑΠ και την άμεση τυμβωρυχία,ίσως η νέα κατάσταση "προφυλακισμένος" είναι η πιο βολική λύση για όλους. :hmm: (αν και είμαι της άποψης ότι δεν είναι τόσο ανορθόδοξη η άμεση τυμβωρυχία σε προφυλακισμένο) Συνήθως η ΑΠ παίζεται από τους περισσότερους στις 03:00.Λίγα άτομα φαντάζομαι ότι ξενυχτούν,πόσο μάλλον να'χουν και την ακύρωση της ΑΠ.Οπότε το πρωί άνετα κάποιος μπορεί να ρίξει την ακύρωση ή τη τυμβωρυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Σχετικά με το κάρφωμα του ΔΑ που συζητάτε, για ποιον ακριβώς λόγο να καρφώνεται ο ΔΑ; Τα καρφώματα υπάρχουν για να αποτρέπουν όσους γνωρίζουν κάτι (πληροφοριοδότης, ντετέκτιβ, ΑΜ) να βγαίνουν και να το λένε απροκάλυπτα. Δηλαδή είναι μια έμμεση "ποινή" γι αυτούς που, on purpose or not, θα παίξουν άσχημα τους ρόλους αυτούς. Ο ΔΑ όμως πού κολλάει; Τι ακριβώς γνωρίζει και θα πρέπει να καρφωθεί, αν δε διαχειριστεί σωστά τη γνώση αυτή; Εγώ που έχω κάνει ΔΑ, το μόνο που γνωρίζει είναι την τύφλα του και στην καλύτερη και το τηλέφωνο κανενός ψυχιάτρου. Γιατί λοιπόν να καρφώνεται;

Επίσης, πάνω στο ίδιο σκεπτικό, γιατί τα θύματα των καρφωμάτων να σώζονται απ γιατρούς και πόρνες; Αφού οι παίχτες αυτοί έχουν παίξει άσχημα κι αντικανονικά, γιατί να μπορούν να σωθούν; Και θα έχουν κάνει τόση ζημιά στη Μαφία παίζοντας απροκάλυπτα, θα σωθούν κατά τύχη από γιατρό/πόρνη, η Μαφία μετά δε θα μπορεί να ξανακαρφώσει κι αυτοί τι θα κάνουν; Θα κυκλοφορούν ελεύθεροι και θα καταστρέφουν το παιχνίδι;

Κι όσο για το πόσο άδικο είναι να φεύγει ένας ακόμη τρίτος παίχτης... Πρώτον, στο μακελειό σε τι ακριβώς φταίει το μέντιουμ και φεύγει; Δεύτερον, η Μαφία δε θα πρέπει να έχει κάποιον τρόπο να αντισταθμίσει τη ζημιά που προκλήθηκε από το λάθος παίξιμο του ρόλου; Ο ΑΜ είναι ανεξάρτητος, στο κάρφωμα του φεύγουν οριστικά ένας Μαφιόζος κι ένας Πολίτης. Ένα μέλος δηλαδή από κάθε ομάδα. Φαινομενικά... Γιατί μπορεί η Μαφία να χάσει δύο, αν κληρωθεί ο ΔΑ ή η πόρνη. Αν δεν υπάρχει αυτός ο extra παίχτης, η Μαφία μόνο ζημιωμένη βγαίνει. Και της έχει προκληθεί ζημιά από το λάθος παίξιμο του ΑΜ και χάνει οριστικά έναν δικό της. Τότε γιατί να καρφώσει τον ΑΜ κι απλά να μην το δολοφονήσει; Για τον έναν φόνο παραπάνω που θα γίνει μαζί με το κάρφωμα; Αν γίνει δολοφονία, ο Μαφιόζος μένει φάντασμα και μπορεί να επανέλθει με Νεκροφάνεια. Αριθμητικά, το ίδιο βγαίνει. Άρα ο extra παίχτης υπάρχει για να είναι δίκαιο το κάρφωμα για τη Μαφία.

Τέλος, για να προχωρήσω σε μια ακόμη συζήτηση που πρέπει να γίνει, η μόνη περίπτωση να ακυρωθεί το κάρφωμα είναι να μην είναι ζωντανός ο Μαφιόζος τη στιγμή της ανακοίνωσης του καρφώματος. Για μένα είναι must ο Μαφιόζος να είναι ζωντανός εκείνη τη στιγμή, έτσι ώστε αν αποτύχει το κάρφωμα, να μπορεί να δεχθεί το penalty της οριστικής αποχώρησης. Υπάρχουν όμως δύο προβληματισμοί:
  • Αν ο Μαφιόζος που εκτελεί το κάρφωμα, το δηλώσει στη ΣΕ, αλλά μέχρι τη στιγμή της ανακοίνωσης αποχωρήσει, είτε με ψηφοφορία, είτε πιο πιθανά με ΑΠ, τότε το κάρφωμα ακυρώνεται. Πρέπει όμως να έχει η Μαφία τη δεύτερη ευκαιρία να το στείλει ξανά ή θεωρείται ότι έχει χάσει το δικαίωμα να εκτελέσει το συγκεκριμένο κάρφωμα;
  • Αν ο Μαφιόζος που εκτελεί το κάρφωμα δολοφονηθεί από τη Μάγισσα την ίδια μέρα και παράλληλα το κάρφωμα είναι αποτυχημένο (για χάριν ευκολίας στο σενάριο, το ίδιο θα ισχύει κι αν είναι επιτυχημένο) τότε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Προηγείται η δράση της Μάγισσας κι άρα ο Μαφιόζος μετατρέπεται σε φάντασμα κι αφού δεν είναι ζωντανός τη στιγμή της ανακοίνωσης, το κάρφωμα ακυρώνεται; Ή προηγείται η το κάρφωμα, ο Μαφιόζος φεύγει οριστικά από το παιχνίδι κι η Μάγισσα χάνει την ιδιότητά της να δολοφονήσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Βρε, μια μπούρδα είπαμε για το κάρφωμα ΔΑ, μην το κουβεντιάζετε :P

@dimijim:
Αυτό το παρατήρησα μόλις χθες στους κανόνες :redface: Ότι στο μακελειό φεύγει και το μέντιουμ. Που αντίστοιχα κι αυτό μου φαίνεται άδικο για τον παίχτη ως μονάδα, αλλά εντάξει.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό τέλος πάντων στην παράπλευρη απώλεια απλά αν μου τύχαινε θα ξενέρωνα απίστευτα γι' αυτό και κάνω όλη την κουβέντα. Διευκρινίστε και αυτές τις λεπτομέρειες που είπε ο Δημήτρης, και εφαρμόστε το να δούμε πως θα πάει λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Τώρα που το παιχνίδι τελείωσε μπορούμε να συνεχίσουμε και τις συζητήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Αρχικά να διευκρινιστούν αυτά που είχε γράψει ο Δημήτρης θα 'λεγα.
Τέλος, για να προχωρήσω σε μια ακόμη συζήτηση που πρέπει να γίνει, η μόνη περίπτωση να ακυρωθεί το κάρφωμα είναι να μην είναι ζωντανός ο Μαφιόζος τη στιγμή της ανακοίνωσης του καρφώματος. Για μένα είναι must ο Μαφιόζος να είναι ζωντανός εκείνη τη στιγμή, έτσι ώστε αν αποτύχει το κάρφωμα, να μπορεί να δεχθεί το penalty της οριστικής αποχώρησης. Υπάρχουν όμως δύο προβληματισμοί:
  • Αν ο Μαφιόζος που εκτελεί το κάρφωμα, το δηλώσει στη ΣΕ, αλλά μέχρι τη στιγμή της ανακοίνωσης αποχωρήσει, είτε με ψηφοφορία, είτε πιο πιθανά με ΑΠ, τότε το κάρφωμα ακυρώνεται. Πρέπει όμως να έχει η Μαφία τη δεύτερη ευκαιρία να το στείλει ξανά ή θεωρείται ότι έχει χάσει το δικαίωμα να εκτελέσει το συγκεκριμένο κάρφωμα;
  • Αν ο Μαφιόζος που εκτελεί το κάρφωμα δολοφονηθεί από τη Μάγισσα την ίδια μέρα και παράλληλα το κάρφωμα είναι αποτυχημένο (για χάριν ευκολίας στο σενάριο, το ίδιο θα ισχύει κι αν είναι επιτυχημένο) τότε ποιο θα είναι το αποτέλεσμα; Προηγείται η δράση της Μάγισσας κι άρα ο Μαφιόζος μετατρέπεται σε φάντασμα κι αφού δεν είναι ζωντανός τη στιγμή της ανακοίνωσης, το κάρφωμα ακυρώνεται; Ή προηγείται η το κάρφωμα, ο Μαφιόζος φεύγει οριστικά από το παιχνίδι κι η Μάγισσα χάνει την ιδιότητά της να δολοφονήσει;
Κατά τ' άλλα (κυρίως απορίες μου είναι):
  1. Υπάρχει δικαίωμα συμμετοχής σε δημοσκόπηση σε παίκτη που η/οι ψήφος/οι του ακυρώθηκαν; Αν όχι (και εγώ στο όχι συμφωνώ), να προστεθεί στους κανόνες.
  2. Αντίστοιχα για το ρόλο του Δημάρχου. Όπως τελικά το σκέφτομαι, θα πρέπει να πηγαίνει πακέτο με το δικαίωμα ψήφου που έχει η όχι ο παίκτης του οποίου την/τις ψήφους ακύρωσαν. Αν δηλαδή πούμε πως οι "ακυρωμένοι" ψηφοφόροι "κουβαλάνε" το ότι ακυρώθηκαν κατά την κανονική ψηφοφορία και στη δημοσκόπηση, τότε θα πρέπει και ο Δήμαρχος να κουβαλήσει την ιδιότητά του στη δημοσκόπηση. Άλλωστε, εφόσον καταλήξαμε σε δημοσκόπηση, για την συγκεκριμένη μέρα η ιδιότητα του Δημάρχου δεν χρησιμοποιήθηκε, άρα λογικό μου φαίνεται σε περίπτωση ισοψηφίας μετά από δημοσκόπηση να λαμβάνεται υπόψιν η ιδιότητα του. Διαφορετικά, (αν υπάρχει ισοψηφία μετά και από δημοσκόπηση), υποθέτω έχουμε κλήρωση από τη ΣΕ για το ποιος φεύγει.
  3. Ο δικηγόρος μηδενίζει τις ψήφους κάποιου. Αν έχω καταλάβει καλά, αποκαλύπτεται μόνο σε περίπτωση που ο "πελάτης" του είναι mvp ή στους mvp, διαφορετικά δεν ανακοινώνεται, σωστά;
  4. Ιδιότητα ΔΑ: Δεν είχα καταλάβει ότι μπορεί και να επιλέξει άτομο χωρίς ψήφους για να αποχωρήσει. (Υποθέτω αυτό θα ισχύει εφόσον το έγραφαν στο #44).Έχω κάποιες υπο-απορίες πάνω σε αυτό :P
    • Το μήνυμά του πρέπει να είναι αυστηρά μέχρι 20:09; Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σας στείλει κάτι που θέλει να συμβεί το οποίο να μην έχει νόημα τελικά, σωστά; (πχ. Α προηγείται με 5 ψήφους και έχει πάρει μια διπλή, Β με 3 ψήφους. Θέλει να διώξει τον Β, σας στέλνει μήνυμα :08 και παίζεται στις :09 ακύρωση της 2ης ψήφου στον Α). Έχουμε τελικά Α και Β με 3 ψήφους έκαστος και ο ΔΑ χαράμισε την ιδιότητά του;
    • Η ιδιότητα του δεν υπάρχει μετά από δημοσκόπηση, έτσι;
    • Μπορεί να επιλέξει να φύγει άτομο που έχει πάρει ασυλία από αυτοκράτορα εκείνη τη μέρα; (Λογικά όχι i guess)
    • Α με 5 ψήφους, Β με 4, Γ με 3 μετά και από τη λήξη της παράτασης. Ο ΔΑ διαλέγει να φύγει ο Γ, όμως ο Γ έχει υπεράσπιση από δικηγόρο. Φεύγει τελικά ο Β;
    • Ακόμα πιο ακραίο σενάριο: Α 5 ψήφοι, Β 1 ψήφος και υπεράσπιση από δικηγόρο και κανένας άλλος ψηφισμένος. Ενεργοποίηση της ιδιότητας του ΔΑ για να φύγει ο Β. Τι συμβαίνει; Έχουμε κλήρωση από τη ΣΕ για να φύγει κάποιος; Και αν ναι, στην κλήρωση συμμετέχουν και οι προστατευόμενοι των αυτοκράτορα/δικηγόρου; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, ο ΔΑ σπατάλησε άσκοπα την ιδιότητά του;
  5. ΑΜ:
    *Λανθάνουσα ιδιότητα: Σε περίπτωση που όλοι οι μαφιόζοι τεθούν εκτός παιχνιδιού με οποιοδήποτε τρόπο, ο αντίπαλος μαφιόζος αναλαμβάνει εκείνος τις δολοφονίες, ενώ κερδίζει εάν μείνει αυτός και ακόμη ένας παίχτης. Εάν επιστρέψει μέλος της μαφίας στο παιχνίδι μετά την ενεργοποίηση της ιδιότητας αυτής, ο μαφιόζος που επιστρέφει έχει ρόλο απλού πολίτη.
    Υποθέτω ο μαφιόζος που επιστρέφει δεν ενημερώνεται από τη ΣΕ "Πσιτ, τώρα που μπήκες είσαι πολίτης " ε;! :P

Για την ώρα αυτά τα (ακραία) σενάρια-απορίες έχω στο μυαλό μου, ελπίζω να μην υπάρχει κάτι στους κανόνες και να μη το είδα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Θα αναφερθώ σ αυτά που υπάρχουν σίγουρες απαντήσεις. Τα υπόλοιπα θα τα αφήσω για συζήτηση.

Ο δικηγόρος μηδενίζει τις ψήφους κάποιου. Αν έχω καταλάβει καλά, αποκαλύπτεται μόνο σε περίπτωση που ο "πελάτης" του είναι mvp ή στους mvp, διαφορετικά δεν ανακοινώνεται, σωστά;
Η ασυλία του δικηγόρου αποκαλύπτεται μόνο αν ο παίχτης που την έχει ψηφιστεί mvp.

Ιδιότητα ΔΑ: Δεν είχα καταλάβει ότι μπορεί και να επιλέξει άτομο χωρίς ψήφους για να αποχωρήσει. (Υποθέτω αυτό θα ισχύει εφόσον το έγραφαν στο #44).Έχω κάποιες υπο-απορίες πάνω σε αυτό :P
Οι παίχτες που δεν έχουν ψηφιστεί έχουν μηδενικές ψήφους και συνεπώς μπορούν να επιλεχθούν κι αυτοί. Α-5 Β-0, γίνεται αλλαγή Α-Β λόγω ΔΑ και καταλήγει Β-5 Α-0, με αποχώρηση του Β.

Το μήνυμά του πρέπει να είναι αυστηρά μέχρι 20:09; Σε αυτήν την περίπτωση μπορεί να σας στείλει κάτι που θέλει να συμβεί το οποίο να μην έχει νόημα τελικά, σωστά; (πχ. Α προηγείται με 5 ψήφους και έχει πάρει μια διπλή, Β με 3 ψήφους. Θέλει να διώξει τον Β, σας στέλνει μήνυμα :08 και παίζεται στις :09 ακύρωση της 2ης ψήφου στον Α). Έχουμε τελικά Α και Β με 3 ψήφους έκαστος και ο ΔΑ χαράμισε την ιδιότητά του;
Ναι, ο ΔΑ στέλνει μέχρι και 20:09. Αν αλλάξει κάτι την τελευταία στιγμή στις ψήφους, η αλλαγή του ΔΑ αποκαλύπτεται και γίνεται κι εφόσον δεν έχει επιλέξει τον mvp τότε ο ΔΑ δε διώχνει αυτόν που θέλει.

Η ιδιότητα του δεν υπάρχει μετά από δημοσκόπηση, έτσι;
Όχι. Στην παράταση της ψηφοφορίας δρα ο ΔΑ, όχι στη δημοσκόπηση.

Α με 5 ψήφους, Β με 4, Γ με 3 μετά και από τη λήξη της παράτασης. Ο ΔΑ διαλέγει να φύγει ο Γ, όμως ο Γ έχει υπεράσπιση από δικηγόρο. Φεύγει τελικά ο Β;
Πρώτα δρα ο δικηγόρος, δηλαδή γίνεται Α-5 Β-4 Γ-0 και στη συνέχεια αλλάζει τις ψήφους ο ΔΑ και γίνεται Γ-5 Β-4 Α-0, συνεπώς αποχωρεί ο Γ.

Ακόμα πιο ακραίο σενάριο: Α 5 ψήφοι, Β 1 ψήφος και υπεράσπιση από δικηγόρο και κανένας άλλος ψηφισμένος. Ενεργοποίηση της ιδιότητας του ΔΑ για να φύγει ο Β. Τι συμβαίνει; Έχουμε κλήρωση από τη ΣΕ για να φύγει κάποιος; Και αν ναι, στην κλήρωση συμμετέχουν και οι προστατευόμενοι των αυτοκράτορα/δικηγόρου; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, ο ΔΑ σπατάλησε άσκοπα την ιδιότητά του;
Όπως είπα και πριν, πρώτα δρα ο δικηγόρος, άρα Α-5 Β-0 και στη συνέχεια δρα ο ΔΑ Β-5 Α-0 κι αποχωρεί εν τέλει ο Β.

Υποθέτω ο μαφιόζος που επιστρέφει δεν ενημερώνεται από τη ΣΕ "Πσιτ, τώρα που μπήκες είσαι πολίτης " ε;! :P
Αφού οι Μαφιόζοι γνωρίζονται μεταξύ τους, γνωρίζουν και πότε θα φύγει ο τελευταίος Μαφιόζος κι εφόσον το παιχνίδι συνεχιστεί (άρα υπάρχει ΑΜ) κι αυτός επιστρέψει, είναι απλός πολίτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Ναι, ο ΔΑ στέλνει μέχρι και 20:09. Αν αλλάξει κάτι την τελευταία στιγμή στις ψήφους, η αλλαγή του ΔΑ αποκαλύπτεται και γίνεται κι εφόσον δεν έχει επιλέξει τον mvp τότε ο ΔΑ δε διώχνει αυτόν που θέλει.

Εδώ το 'χασα λίγο.
Η αλλαγή του ΔΑ λες ότι γίνεται και ανακοινώνεται σε περίπτωση που μέχρι το τέλος της παράτασης αυτός που θέλει να σώσει έχει παραμείνει mvp/στους mvp;
Αν όμως ο ΔΑ διαλέξει να παραμείνει κάποιος που δεν είναι original mvp μετά τη λήξη της παράτασης τότε και δεν ανακοινώνεται κάτι στο δημόσιο και δεν σπατάλησε την ιδιότητά του; Ή την σπατάλησε και απλά δεν γράφεται στο δημόσιο;

Στο σενάριο που είπα παραπάνω το οποίο λήγει σε ισοψηφία 3-3, αν ενεργήσει ο ΔΑ δεν κάνει στην πραγματικότητα αντιστροφή ψήφων, καθώς αυτό δεν θα είχε αποτέλεσμα προφανώς, οπότε απλά φεύγει εκείνος που διάλεξε ο ΔΑ;
Αντίστοιχα πάνω σε αυτά, μπορεί ο ΔΑ να διαλέξει να διώξει άτομο με ασυλία από τον αυτοκράτορα;


Αφού οι Μαφιόζοι γνωρίζονται μεταξύ τους, γνωρίζουν και πότε θα φύγει ο τελευταίος Μαφιόζος κι εφόσον το παιχνίδι συνεχιστεί (άρα υπάρχει ΑΜ) κι αυτός επιστρέψει, είναι απλός πολίτης.

Ok, ναι, αυτό ήτανε χαζό τώρα που το λες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 21 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top