Ουφ! Παρά τρίχα τη γλίτωσα!

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Τι ιστορίες έχετε από καταστάσεις που θα μπορούσαν να είναι καταστροφικές, ντροπιαστικές και γενικά άσχημες αλλά στο τσακ τη γλιτώσατε?
Μια φορά στις αρχές, μου είχε φύγει ενας πελάτης με μια 5άδα λουλούδια (100 ευρώ) και το μαγαζί δούλευε με τον εξής τρόπο: πουλάς λουλούδια, πας στο τσεκ τα λεφτά, παίρνεις άλλα λουλούδια. Ολα επιτόπου και αν μπεις μέσα τα πληρώνεις από την τσέπη σου. Ε, αυτός ήθελε λουλούδια στην πίστα και η χαζή δεν πληρώθηκα προκαταβολικά, οπότε μέχρι να κατεβω την είχε κάνει. Πάω στο τσεκ να πάρω άλλα και της λέω "τώρα, σε 5 λεπτάκια στα φέρνω τα λεφτά". Είχα πάθει πανικό, εννοείται ότι δεν θα τον έβρισκα...οπότε κάπου έδωσα την πεντάδα που κράταγα, μάζεψα μερικά από κάτω και γέμισα τα καλάθια και της πήγα τα "προηγούμενα λεφτα". Δεν ξέρω αν με είδε κανείς, ξέρω μόνο ότι εκείνο το βράδι πληρώθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ασε.... γενικώς κι αορίστως και κάπως διαφορετικά απο το θρεντ σου, θα σου πω πως την εχω γλιτωσει πολλές(!) φορές απο ...λακούβες. Είτε για καθημερινές καταστάσεις, είτε για βαθύτερες. Και τη φράση σου αυτή την έχω ξεστομίσει πολλές φορές. Θες θαύμα (για όποιον πιστεύει), θες το μυαλό μου (για όποιον δεν πιστεύει στα θαύματα), παντως ισχύει, για μενα τουλάχιστον. Ισως έχω φύλακα άγγελο απο τη μια εκδοχή, ή απο την άλλη είμαι αρκετά ''νερό'' για να με παρασύρει το κύμα, αλλά και πολύ ''αέρας'' για να πετάω και να γλιτώνω.
Το πιο σοβαρό βέβαια που μου έχει συμβεί είναι παραλίγο να χάσω τη ζωή μου σε αυτοκινιτιστικό. Εδω δε χρειάζονται λεπτομέρειες. Ολα τα υπόλοιπα είναι είτε απλά και καθημερινά, είτε βαθύτερα σχετικά με ''διάφορα συμβάντα'' της ζωής. Σε κάποια βαζει το χεράκι του μια άλλη δύναμη, σε κάποια το βάζουμε εμείς. Καποια το προκαλούμε μείς, κάποια συμβαίνουν μοιραία. Ισως τελικά να υπάρχει τύχη κι ατυχία, δεν ξέρω, δε με απασχολεί. Πάντως το ''ουφ στο παρατσάκ'' παίζει πολύ στη δική μου ζωή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top