Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η εκπαίδευση στην επιλογή θρησκείας;

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Ναι,ειναι.Και να αλλαξει κατι στα σχολεια,η κοινωνια εχει ακομα καιρο να ανοιξει το μυαλο της,δυστυχως...
ΥΓ:Κλεφτρα,σε ποιο σχολειο πηγαινες,αν επιτρεπεται?Νεα Χαλκηδωνα μηπως(αν εισαι Αθηναια δηλαδη...)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Ναι,ειναι.Και να αλλαξει κατι στα σχολεια,η κοινωνια εχει ακομα καιρο να ανοιξει το μυαλο της,δυστυχως...
ΥΓ:Κλεφτρα,σε ποιο σχολειο πηγαινες,αν επιτρεπεται?Νεα Χαλκηδωνα μηπως(αν εισαι Αθηναια δηλαδη...)?
No dear!Καμμία σχέση Πειραιά πήγαινα.Είχες κι εσύ ανάλογη περίπτωση απο ότι κατάλαβα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gilie

Δραστήριο μέλος

Η gilie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 696 μηνύματα.
μάλλον όλοι λίγο πολύ είχαμε μια τέτια περιπτωση στο σχολείο, όταν άλλαξα σχολείο και πήγα Παγκράτι ήταν ένα κοριτσάκι που το φώναζαν "Ιαχοβού" και του πέταγαν πορτοκάλια...τα καλά τα Χριστιανοπουλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Καλα,τι εχουν κανει οι Χριστιανοι στο ονομα του Μαγκα,μικρα ή και μεγαλα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KoRaKi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KoRaKi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Το "μαθημα" των θρησκευτικών στο σχολείο ειναι η επιτομή του χαμένου χρόνου :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κάποια στιγμή τελειώνει το σχολείο... έρχεται και η ενηλικίωση και εκεί πλέον ο κάθε ένας, ώς ώριμο (?) πλάσμα μπορεί να κάνει τις επιλογές του.
Μπορεί η εκπαίδευση αυτή τη στιγμή να μη μας αφήνει και πολλά (εως και κανένα θα έλεγα) περιθώρια για επιλογή όμως κάποια στιγμή... μεγαλώνουμε.... ωριμάζουμε... σκεφτόμαστε.... διαβάζουμε.... κάνουμε τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.
Δε θα χρεώσω σε κανένα Υπουργείο Παιδείας την δική μου "τεμπελιά" ή άρνηση για αναζήτηση της "δικής μου αλήθειας" περί θρησκείας....
Το Υπουργείο Παιδείας κάνει το "παιχνίδι" του.... και γω θα κάνω το δικό μου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ :
Κάποια στιγμή τελειώνει το σχολείο... έρχεται και η ενηλικίωση και εκεί πλέον ο κάθε ένας, ώς ώριμο (?) πλάσμα μπορεί να κάνει τις επιλογές του.
Μπορεί η εκπαίδευση αυτή τη στιγμή να μη μας αφήνει και πολλά (εως και κανένα θα έλεγα) περιθώρια για επιλογή όμως κάποια στιγμή... μεγαλώνουμε.... ωριμάζουμε... σκεφτόμαστε.... διαβάζουμε.... κάνουμε τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ.
Δε θα χρεώσω σε κανένα Υπουργείο Παιδείας την δική μου "τεμπελιά" ή άρνηση για αναζήτηση της "δικής μου αλήθειας" περί θρησκείας....
Το Υπουργείο Παιδείας κάνει το "παιχνίδι" του.... και γω θα κάνω το δικό μου ;)
Σωστά αν όμως κάποιος απο μικρή ηλικία ότι δεν υπάρχει άλλη σωστή θρησκεία ή όλες οι άλλες είναι "δολοφονικές" ομάδες κτλ έ εντάξει τοτε για εμένα υπάρχουν δυο εκδοχές. Η μια είναι αν το ο μαθητής έχει ψάξει κάποια πράγματα να τα απορρίπτει ή έχει νεύρα κάθε 2-3 λεπτά μέσα στο μάθημα :devil:, θυμάμαι προσωπικά πόσο είχα τσαντιστεί που όταν μια καθηγήτρια θρησκευτικών είχε πει τον herman hesse κομπογιαννίτη τον hawking ότι είναι για κλάματα ή τον Albert Eistein ότι ήταν ένας ΑΠΛΟΣ ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ μόνο ήρεμος δεν μπορεί να είσαι. Η άλλη εκδοχή είναι αν ο μαθητής δεν έχει ψάξει να τα πιστεύει και τα παίρνει ως δεδομένα για τον απλό λόγο ότι δεν έχει ιδέα για το θέμα και έτσι δεν θα αναρωτηθεί ποτέ γιατί θα πιστεύει ότι έχει μια σωστή "άποψη". Που κατά την γνώμη μου υπερισχύει η δεύτερη εκδοχή. Πχ πόσοι μαθητές έχουν αναρωτηθεί αν το 7+7 αν κάνει πάντα 14? Αν πάει κάποιος και τους πει ότι μπορεί να κάνει και 16 οι περισσότεροι θα γελάνε μαζί του και θα λένε να πάει ξανά στο δημοτικό κάποιοι άλλοι θα φωνάζουν ουυ oοοου σατανιστής μακριά από εδώ. Έτσι λοιπόν αν πάει κάποιος και αρχίσει να μιλάει για τον θεό με διαφορετικό σκεπτικό από ότι ο χριστιανισμός είμαι σίγουρος ότι θα αντιμετωπιστεί παρόμοια από κάποιους.....
Και αναρωτιέμαι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν αυτόν έτσι, προσοχή δεν εννοώ αυτούς που θα διαφωνήσουν με αυτόν, πως θα μπορούν στο μέλλον να κάνουν την ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ επιλογή ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Εγώ νομίζω πως το υπουργείο παιδείας κ "Θρησκευμάτων" (Θρησκεύματος καλύτερα ή χριστιανισμού ή και απάτης) κάνει ένα σύγχρονης μορφής προσυλυτισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone :
Και αναρωτιέμαι αυτοί που θα αντιμετωπίσουν αυτόν έτσι, προσοχή δεν εννοώ αυτούς που θα διαφωνήσουν με αυτόν,  πως θα μπορούν στο μέλλον να κάνουν την ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ επιλογή ;

Μία από τις "διδαχές" που έχουν όλες οι Θρησκίες, αφορά την ΠΙΣΤΗ.
Αν πιστέψεις με τη σειρά σου στον ΙΔΙΟ τον ανθρωπινο παραγοντα, θα δεις και την απάντηση πιστεύω....
Αργα ή γρήγορα, όλοι όσοι έχουν αναζητήσεις βρίσκουν τον δρόμο τους....
Οι υπόλοιποι βρίσκονται σε ένα δρομο που δεν θελουν καν να σκεφτουν να αλλαξουν μονοπατι.... και αυτο είναι ΕΠΙΛΟΓΗ τους!
Σε όποιο Θεό και αν πιστεύεις, γνωρίζεις ότι ο άνθρωπος διακρίνεται για την ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΒΟΥΛΙΣΗ.
Είναι ΔΙΚΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΛΟΓΗ το να παραμένουν στενόμυαλοι και να μην δέχονται να ερευνήσουν κάτι.
Παραδέχομαι, αποδέχομαι και σέβομαι ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ πιστεύει σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θρησκεία, που έχει πρώτα όμως εξετάσει και καταλήξει ότι του του ταιριάζει αυτή η θρησκεία.

Ακόμα και οι Χριστιανοί Ορθόδοξοι λένε.... πίστευε και μη, ..... ερεύνα ;) (άσχετα που η Εκκλησία από βολή έβαλε το κόμμα μετά τη λέξη "πίστευε" και έχει αλλοιώσει όλο το νόημα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keaster

Νεοφερμένος

Ο keaster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η εκπαίδευση στην επιλογή θρησκείας;
Σε αυτή την ερώτηση έχω να απαντήσω με μια άλλη.
Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η οικογένειά μας (και κυρίως οι γονείς) στην επιλογή θρησκείας;

Πάνω κάτω όλοι από κάπου επηρεαζόμαστε στην αρχή το θέμα είναι όταν θα έχουμε οριμάσει αρκετά τότε να ψάξουμε τι πραγματικά μας εκφράζει και να το ακολουθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από keaster :
Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η εκπαίδευση στην επιλογή θρησκείας;
Σε αυτή την ερώτηση έχω να απαντήσω με μια άλλη.
Πόσο ελεύθερους μας αφήνει η οικογένειά μας (και κυρίως οι γονείς) στην επιλογή θρησκείας;

Aυτό ξαναπέστο. Εμένα οι γονείς μου όσες φορές και να τους έχω εξηγήσει οτι δεν πιστεύω πάντα κάνουν λες και το ακούν πρώτη φορά και έχουν την εντύπωση οτι είναι κατι σαν νεανική απερισκεψία και θα μου περάσει :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Εγώ πάντως επείδη δεν διδάχτηκα άλλες θρησκείες δεν είμαι κλείστος σε καμία.
Το θέμα δεν είναι αν υπάρχει Θεός, αλλά το πόσο δυνατός είναι κάποιος για να πιστέψει σε κάτι υπερβατικό. Κι ας κάνει και λάθος. Αν κάναμε συνέχεια σωστές επιλογές θα πεθαίναμε απο βαρεμάρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι να κάνουμε λάθος επιλογές για να νιώθουμε καλύτερα όχι για να περιοριζόμαστε χωρίς λόγο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγω παλι ειχα ενα ερωτημα πολυ ψαρωτικο για την θρησκεια μας: Αν ο Θεος ειναι τοσο παντοδυναμος,μπορει να δημιουργησει μια πετρα που να μην μπορει να σηκωσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gianakin :
Εγω παλι ειχα ενα ερωτημα πολυ ψαρωτικο για την θρησκεια μας: Αν ο Θεος ειναι τοσο παντοδυναμος,μπορει να δημιουργησει μια πετρα που να μην μπορει να σηκωσει?

Και τί σου απαντάνε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από bunny:
Και τί σου απαντάνε??
Το πιο λογικό είναι να μην υπάρχει απάντηση. Για εμένα ο θεός δεν ορίζεται έτσι η δυναμή του δλδ αν μπορεί να φτιάξει κάτι. Γενικά αν πιστεύα στον θεό ποτέ δεν θα τον συσχέτιζα πότε με υλικά αγαθά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
η θρησκεία να δεν αγγίζει τα όρια του φανατισμού δεν ενοχλεί κανέναν. το ότι κάποιοι μπορεί να έχουν διαφορετικές θρησκείες εντός ενός χώρου, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αποστασιοποιούνται, με τον ίδιο τρόπο που δεν υπάρχει πρόβλημα αν υπάρχουν διαφορετικές εθνικότητες σε ένα σχολείο.
το πρόβλημα μπορεί να προκύψει αν ενώ υπάρχουν διάφορες θρησκείες μέσα σε έναν χώρο, να διδάσκεται υποχρεωτικά μια θρησκεία...
εκεί κανονικά ο καθένας πρέπει να έχει το δικαίωμα επιλογής παρακολούθησης των θρησκευτικών ή όχι. αν από την άλλη, το σχολείο θεωρεί απαραίτητο να υπάρχει υποχρεωτικά το μάθημα των θρησκευτικών, τότε πρέπει να παρέχει τάξεις για όλες τις θρησκείες που υπάρχουν στο εκάστοτε μέρος.
δλδ ο χριστιανός να κάνει για τον χριστιανισμό, αλλά κ ο μουσουλμάνος να έχει την επιλογή να παρακολουθήσει μάθημα ισλαμισμού κ όχι υποχρεωτικά χριστιανισμού.
αυτά στο πλαίσιο του σχολείου, όπου ακόμα οι απόψεις περί θρησκείας μπορεί να μην έχουν ολοκληρωθεί.
στπ πανεπιστήμιο από την άλλη, είναι τελείως κουλό να υπάρχει διαφορά επικοινωνίας μεταξύ ατόμων με διαφορετικές θρησκείες, περισσότερη από την απλή διαφωνία σε μια οποιαδήποτε γνώμη ανάμεσα σε ομόθρησκους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspire

Νεοφερμένος

Ο aspire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
η μοναδικη θρησκεια στον κοσμο που ο πιστος εχει ελευθερεια επιλογης ,κρισης και αποφασης ποια ειναι?η θρησκεια που θεν σου λεει καθε ποτε να προσευχηθεις γονατιστος η ορθιος και ποια ωρα ποια ειναι?ποιος καθηγητης και πιο σχολειο υποχρεωσε μαθητη να παρακολουθηση το μαθημα αφου αυτος δηλωσε μη χριστιανος?ποια θρησκεια δεν ζητα υλικο ανταλαγμα ?ποια θρησκεια δεν ζητα να πεταξεις σε "αλλους¨¨ τοπους και μερη για να βρεις το δημιουργο?η ερμηνεια κατα το δοκουν και απο δηθεν προχωρημενες αλλα κενες αντιληψεις του χριστιανισμου με βαση τις καθημερινες πρακτικες παπαδων και πασις φυσεως ρασοφορων και μη λουκαδων και μαρξιστων σιωνιστων εβραιων και βαλε δεν μας οδηγη πουθενα .

η θρησκεία να δεν αγγίζει τα όρια του φανατισμού δεν ενοχλεί κανέναν. το ότι κάποιοι μπορεί να έχουν διαφορετικές θρησκείες εντός ενός χώρου, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι αποστασιοποιούνται, με τον ίδιο τρόπο που δεν υπάρχει πρόβλημα αν υπάρχουν διαφορετικές εθνικότητες σε ένα σχολείο.
το πρόβλημα μπορεί να προκύψει αν ενώ υπάρχουν διάφορες θρησκείες μέσα σε έναν χώρο, να διδάσκεται υποχρεωτικά μια θρησκεία...
εκεί κανονικά ο καθένας πρέπει να έχει το δικαίωμα επιλογής παρακολούθησης των θρησκευτικών ή όχι. αν από την άλλη, το σχολείο θεωρεί απαραίτητο να υπάρχει υποχρεωτικά το μάθημα των θρησκευτικών, τότε πρέπει να παρέχει τάξεις για όλες τις θρησκείες που υπάρχουν στο εκάστοτε μέρος.
δλδ ο χριστιανός να κάνει για τον χριστιανισμό, αλλά κ ο μουσουλμάνος να έχει την επιλογή να παρακολουθήσει μάθημα ισλαμισμού κ όχι υποχρεωτικά χριστιανισμού.
αυτά στο πλαίσιο του σχολείου, όπου ακόμα οι απόψεις περί θρησκείας μπορεί να μην έχουν ολοκληρωθεί.
στπ πανεπιστήμιο από την άλλη, είναι τελείως κουλό να υπάρχει διαφορά επικοινωνίας μεταξύ ατόμων με διαφορετικές θρησκείες, περισσότερη από την απλή διαφωνία σε μια οποιαδήποτε γνώμη ανάμεσα σε ομόθρησκους!:)
χρονια ολοκληρα (ημουν νιος και γερασα) και δεν βρηκανε λυση για τα ιδιωτικα και το ασυλο πιστευεις οτι ειναι εφικτο να διδασκονται και οι αλλες θρησκεις?σωστο παντως για μενα ειναι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δε με ενοχλεί να υπάρχει στα σχολεία (άλλωστε δεν πετυχαίνουν και σε κανένα σκοπό τους), με ενοχλεί να υπάρχει στο σύνταγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

truffinho

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος (όνομα και πράμα) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυκά Νερά (Αττική). Έχει γράψει 1,416 μηνύματα.
Το βρίσκω τουλάχιστον αστείο να διδάσκονται παιδιά της τρίτης δημοτικού τα Θρησκευτικά. Το όπιο των λαών μπορεί να είναι το ποδόσφαιρο, αλλά σε αντίστοιχη περίπτωση, η ψυχική ηρωίνη είναι η θρησκεία.

Πόσοι πόλεμοι, πόσοι θάνατοι στο όνομα του Θεού. Και πόσο;ς κοινωνικός ρατσισμός για έναν αλλόθρησκο ή έναν άθεο.

Το να διδάσκεται αυτό το μάθημα σε παιδιά είναι σαφής απόδειξη του γεγονότος ότι το καθεστώς θέλει να καλλιεργείται ο φανατισμός στα σχολεία.

Πόσο μάλλον που το Υπουργείο Παιδείας είναι ένα με το -ανούσιο- Υπ. Θρησκευμάτων.

Και όταν έγινε μία προσπάθεια να διαχωριστούν, η αντίδραση της εκκλησίας ήταν μεγαλύτερη από τεράστια. Ξέρετε τη δύναμη της εν Ελλάδι ηγεσίας της -κατ' ευφημισμών- Ορθοδοξίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top