Πίτσα

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
1η έκδοση: Τυρί, μανιτάρια, πιπεριές, μπέικον<3
2η έκδοση: Τυρί, ντομάτα, τόνος και ελιές.
3η έκδοση: Τυρί, γαλοπούλα, ντομάτα.
Γενικά οτιδήποτε αρκεί να μην εμπεριέχει ζαμπόν και φέτα. Α και οτιδήποτε γλυκοειδές όπως ο ανανάς.(μπλιαχ, μπλιαξ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
πίτσα σπέσιαλ χωρίς τυρί.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Special of course!!:D
Δεν χωνευω καθόλου την vegetarian και αυτή με τα θαλασσινα!!Ή τρως πίτσα ή όχι!!:sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Χωρίς πιπεριές και μανιτάρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Η βάση να είναι με ζύμη ολικής άλεσης ή πολύσπορη. Επίσης, να περιέχει άπαχο τυρί και λαχανικά (κρεμμύδι, πιπεριά, φρέσκια ντομάτα, μανιτάρια κτλ.). Το ζαμπόν, το μπέικον και το σαλάμι είναι επιβαρυντικά για την υγεία και πρέπει να αποφεύγονται.:eek::popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sev_vo

Νεοφερμένος

Η Sev_vo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Αυτή τι στιγμή, λόγω του θέματος θέλω πάρα μα πάρα πολύ μια πίτσα..:hmm::P
Η αγαπημένη μου είναι η πεπερόνι:clapup:μπορώ να φάω μια ολόκληρη μόνη μου..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Αυτή τι στιγμή, λόγω του θέματος θέλω πάρα μα πάρα πολύ μια πίτσα..:hmm::P
Η αγαπημένη μου είναι η πεπερόνι:clapup:μπορώ να φάω μια ολόκληρη μόνη μου..:worry:


Για σένα

Για μένα
Καλή μας όρεξη!!!:D:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.

Υγιεινή πίτσα ολικής άλεσης με άπαχα τυριά και λαχανικά! Σκέτη απόλαυση, αλλά και υγιεινή διατροφή!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.

Υγιεινή πίτσα ολικής άλεσης με άπαχα τυριά και λαχανικά! Σκέτη απόλαυση, αλλά και υγιεινή διατροφή!;)

Τι καταπιεση ειναι αυτη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται ωραία η πίτσα, εγώ δηλαδή έτσι όπως τη βλέπω θα την έτρωγα, αλλά δε θεωρώ το άπαχο τυρί υγιεινό. Καλύτερα κανονικό τυρί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.

Υγιεινή πίτσα ολικής άλεσης με άπαχα τυριά και λαχανικά! Σκέτη απόλαυση, αλλά και υγιεινή διατροφή!;)

Συνταγούλα πού βρίσκουμε;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Συνταγούλα πού βρίσκουμε;;;

Θα σου δώσω τη συνταγή που ακολουθώ τα τελευταία 5 χρόνια.

Υλικά
1κ.γ. καστανή ζάχαρη
1 1/2 κούπα ζεστό νερό
1κ.σ. ξηρή μαγιά
1κ.σ. ελαιόλαδο
1κ.γ. αλάτι
2 κούπες αλεύρι ολικής αλέσεως
1 1/2 κούπα αλεύρι για όλες τις χρήσεις

Εκτέλεση
1. Σε ένα μεγάλο μπολ, διαλύστε τη ζάχαρη μέσα στο ζεστό νερό. Πασπαλίστε από πάνω την μαγιά και αφήστε το για 10 λεπτά, μέχρι να αφρίσει.
2. Ρίξτε το ελαιόλαδο και το αλάτι μέσα και ανακατέψτε καλά. Έπειτα προσθέστε το αλεύρι ολικής αλέσεως και την 1 κούπα αλεύρι για όλες τις χρήσεις και ανακατέψτε -η ζύμη πρέπει να αρχίσει να δένει. Πασπαλίστε μια καθαρή επιφάνεια με το υπόλοιπο αλεύρι για όλες τις χρήσεις, βάλτε πάνω τη ζύμη και ξεκινήστε να ζυμώνετε μέχρι να απορροφήσει όλο το αλεύρι και η μπάλα ζύμης να γίνει απαλή, περίπου 10 λεπτά. Βάλτε τη ζύμη σε ένα λαδωμένο μπολ και γυρίστε την να λαδωθεί όλη. Σκεπάστε την με μια πετσέτα και αφήστε την να σταθεί μέχρι να διπλασιαστεί, περίπου για 1 ώρα.
3. Όταν είναι διπλάσια, βάλτε την πάλι πάνω σε μια ελαφρώς αλευρωμένη επιφάνεια και δημιουργήστε μια σφιχτή μπάλα. Αφήστε την να σταθεί για 45 λεπτά μέχρι να γίνει διπλάσια.
4. Προθερμάνετε το φούρνο στους 200C. Ανοίξτε την μπάλα με πλάστη μέχρι να τεντωθεί εντελώς η ζύμη. Έπειτα στηρίξτε την στις δυο σας μπουνιές και αρχίστε να την στριφογυρίζετε. Όταν φτάσει το επιθυμητό μέγεθος, απλώστε την σε μια καλά λαδωμένη επιφάνεια ψησίματος για πίτσα. Πασπαλίστε την με ό,τι θέλετε, όπως σάλτσα, άπαχο κίτρινο τυρί, ανθότυρο, μανιτάρια, λαχανικά.
5. Ψήστε την για 16 με 20 λεπτά, μέχρι η ζύμη να γίνει τραγανή και χρυσή στις άκρες και το τυρί να λιώσει.

Καλή όρεξη!:)

Υ/Γ Εμένα μου αρέσει και το μπρόκολο στην πίτσα, αλλά βάζω μόνο σε μια ακρούλα, γιατί δεν αρέσει στη μητέρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Εγω προτιμώ την πίτσα μαργαρίτα... Με πολυ, πολυ τυρι.....
Επισης μου αρέσει και ο συνδυασμος πιτσας : Σαλτσα ντοματας, κασερι, μοτσαρελα, ελιες, πιπεριες ...

και σιχαινομαι τα μανιταρια... οχι μονο στην πιτσα.. ΠΑΝΤΟΥ.... δεν τα μπορω καθολου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top