[Video games] Αγαπημένα Bosses

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Και οι καμένοι έχουν ψυχή, οέο! :D :pc:


Το παρόν θέμα είναι εξαιρετικά αφιερωμένο σε όσους έχουν περάσει από πολλά bosses στα διάφορα video games.

Για να μας καταλαβαίνουν κι οι υπόλοιποι, ας δώσουμε έναν ορισμό του Boss (βασιζόμενος στη wikipedia): Boss είναι ένας πολύ ισχυρός αντίπαλος, τον οποίο τον συναντάς συνήθως στο τέλος ενός κεφαλαίου / level ή στο τέλος ενός παιχνιδιού. Η πλοκή του παιχνιδιού σταματάει μέχρι να τον νικήσεις ή να νικηθείς.

Ένα ιστορικό boss είναι ο Bowser από το κλασικό Mario Bros:





Ποια αξιομνημόνευτα bosses θυμάστε; Ποιος σας δυσκόλεψε μέχρι να βρείτε το κλειδί του; Μήπως ήταν τόσο δύσκολος που καταφύγατε σε cheating / walkthrough? :P
Αν είναι εύκαιρο, βρείτε και κάνα screenshot. :)


Και ξεκινάω με ένα από τα δυσκολότερα που 'χω δει. Dr Willard, το final boss του Tomb Raider 3. Μου 'βγαλε το συκώτι μέχρι να βρω το κλειδί του. Θέλει
πολύ τρέξιμο και διατήρηση απόστασης μεταξύ αυτού και της Lara.
Αναμενόμενο, μιας και το Tomb Raider 3 γενικότερα είναι από τα πιο δύσκολα παιχνίδια ever. Το 4 ήταν ευκολότερο, αλλά πολύ μεγάλο.


Ένα screenshot του μπορείτε να το βρείτε εδώ. (Σόρρυ, εδώ εννοούσα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BAD MAIPH

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η BAD MAIPH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Δεν ξερω αν καταλαβα τι ακριβως ειναι τα bosses, αλλα εχω φαει και εγω πολλες ωρες με την Λαρα. Το δικο μου προβλημα ηταν στο κολυμπι(παντα την επνιγα την κακομοιρα) αλλα μετα εβαλα τα cheat για ζωη και πυρομαχικα και εβγαλα το αχτι μου!! Δεν ξερω αν ανηκουν στην ιδια κατηγορια το Σαϊλεντ Χιλ και το Ρεζιτεντ Εβιλ αλλα και μ' αυτα εχω φαει πολλες ωρες....
Φαντασου την λυση του Ρεζιντεντ 1 την βρικα στον υπνο μου, δεν μπορουσα να σκοτωσω το τελ. ζομπι και μετα απο ωρες προσπαθειας τα παρατησα και πηγα για υπνο. Ξυπνισα φωναζοντας "Ριχτου οξυ" και Φυσικα αυτο τον σκοτωσε!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Το μεγάλο μπος που θυμάμαι σε παιχνίδι ήταν στο mortal kombat ο Shao Kahn.Παρόλα αυτά τα κατάφερα να βρω πατέντα και μετά τον έβγαζα άνετα!^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αν και μου την έδιναν τα παιχνίδια με Bosses κτλ ο τύπος από το Resident Evil 3, ο nemesis, μου είχε σπάσει τα νεύρα.
nemesis.jpg
Βέβαια και ο Licker του 2 δεν πήγαινε πίσω


Δυστυχώς άλλοι bossess δεν μου έχουν μείνει, συνήθως είτε είχα καλή σχέση είτε είναι βαρετοί :clapup:


Υ.γ.: Τι μου θύμισες βρε μπαγάσα Γιώργο ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν ξερω αν καταλαβα τι ακριβως ειναι τα bosses
Είναι οι βασικοί "κακοί" της ιστορίας, τα "αφεντικά" που αντιμετωπίζεις στο τέλος του παιχνιδιού. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Andariel, Duriel, Mephisto, Diablo. Όλοι τους από το Diablo II. Παιχνιδάρα και bossάρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Όποιος ξέρει το παιχνίδι αυτό, είναι πάνω από 25... :bleh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Το space invaders δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Nope!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Νομίζω το έπαιζα στο Atari μου αυτό... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λέγεται Phoenix (είχε και κάτι χαρακτηριστικά πουλιά...) εγώ μόνο σε MAME το έχω παίξει πλέον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το επαιζα στο Atari 2600 και πολυ αργοτερα στο pc. Πολυ σπαστικα τα πουλια, πολυ ωραια τα ηχητικα εφε και η ευχαριστηση οταν τα πετυχαινεις. Πολυ τρομακτικο το εφε και το ποσο αποτομα μπορουσες να χασεις !


Να πω ενα αλλο θρυλικο shooter (που δεν ειχε bosses αλλά ηταν μια δυσκολια συνεχομενη ! )



Galaga και τα μυαλα στον αυγοκόφτη !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger

Νεοφερμένος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Φυσικά ο κύριος Frank Fontaine από το μοναδικό και ανυπέρβλητο Bioshock. Κατάφερε να σε οδηγήσει μέχρι το τέλος του παιχνιδιού κάνοντας όλη τη βρωμοδουλειά του και μετά νόμιζε πως σε είχε στο χέρι.. μουχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Andariel, Duriel, Mephisto, Diablo. Όλοι τους από το Diablo II. Παιχνιδάρα και bossάρες!

Respect!

Και ο dr robotnik. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Sonic respectzorrrrr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εμένα μου την έσπαγε η Ύδρα , στο tomb raider legend. Έχω φάει ώρες και ώρες προκειμένου να βρω τρόπο να τη νικήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Andariel, Duriel, Mephisto, Diablo. Όλοι τους από το Diablo II. Παιχνιδάρα και bossάρες!

Και μην ξεχνας τον Baal απο το Expansion...! Με κορυφεο απο ολους τους τον Diablo!! Πιο πολυ συμπαθουσα τον Diablo παρα τον χαρακτιρα μου:P (αλλα με τον τωρινο μου χαρακτιρα δεν παιζει κατι τετιο....:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Και μην ξεχνας τον Baal απο το Expansion...! Με κορυφεο απο ολους τους τον Diablo!! Πιο πολυ συμπαθουσα τον Diablo παρα τον χαρακτιρα μου:P (αλλα με τον τωρινο μου χαρακτιρα δεν παιζει κατι τετιο....:P)

Εξπάνσιον? Ελεοζ.
Όποιος παίζει expansion μου φαίνεται πολύ retarded. Ντακς, εξαιρούνται οι συνφορουμίτες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γιατι ρε;... Εμενα μου αρεσει πιο πολυ το exp....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Γιατι ρε;... Εμενα μου αρεσει πιο πολυ το exp....

Enigma, Shako, runewords... Γενικά τα "godly" items που έφερε το expansion έκαναν το παιχνίδι πολύ εύκολο. Και με 10 Baal runs ανεβαίνεις 15 level. Λέω να ανοίξω θέμα για να μην είμαστε off.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top