Παραδοσιακή ελληνική μουσική

Ερωφίλη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,648 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τραγούδια τῆς Ἀχαΐας καὶ τῆς Πελοποννήσου

Ὅλα τὰ πουλάκια

Νά 'χα νεράντζι νά ΄ῥιχνα

Ποῦ 'σουνα Γκόλφω


Νὰ χαμηλώναν τὰ βουνὰ

Νερατζοῦλα φουντωμένη

Μοῦ παρήγγειλε τ' αἠδόνι

Τὸ ασχημο ὅτι κάποτε στὴν περιοχή μου γλεντοῦσαν μὲ αὐτὰ τὰ τραγούδια ἐνῷ τώρα πιὰ στὰ γλέντια ἀκούγεται ἡ Θώδη καὶ ἄλλα κακόηχα νοθευμένα «σκυλοδημοτικά»:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η ελληνική παράδοση έγινε πιο φτωχή απόψε..
Η Δόμνα Σαμίου έφυγε για άλλα μέρη.

https://www.tovima.gr/culture/article/?aid=447995
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καταρχην κριμα για το ποστ της Ρεβεκκας.
Τωρα το δικο μου ισως φανει λιγο ακυρο, αλλα μου αρεσουν πολυ τα Χαλκινα της Γουμενισσας.
https://www.youtube.com/watch?v=1WyhaKN0R2k

Πολυ balcan music.Μου θυμιζουν τον Goran Bregovic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αφού σου αρέσουν δες: Σόφκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Αφού σου αρέσουν δες: Σόφκα :)

Πω ρε Ρεβεκκα, να μουν τωρα σε κανα γαμο/πανηγυρι και να το ακουγα .Το δευτερο (Χατζηστεργιο Τσελιγκ μαρε) μου κανει πιο πολυ ηπειρωτικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Πω ρε Ρεβεκκα, να μουν τωρα σε κανα γαμο/πανηγυρι και να το ακουγα .Το δευτερο (Χατζηστεργιο Τσελιγκ μαρε) μου κανει πιο πολυ ηπειρωτικο.
Είναι Βλάχοι Σερρών!Είναι από τις Σέρρες! Η παράσταση αυτή ήταν αφιερωμένη στην Μακεδονία, οπότε ότι δεις είναι απο εκεί (και γράφει Αλέξανδρος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Είναι Βλάχοι Σερρών!Είναι από τις Σέρρες! Η παράσταση αυτή ήταν αφιερωμένη στην Μακεδονία, οπότε ότι δεις είναι απο εκεί (και γράφει Αλέξανδρος)

Ναι μετα το προσεξα , γιατι δεν την ειχα ανοιχτη μπροστα μου τη σελιδα ,απλα το ακουγα.Και οταν εφτασε σε αυτο ,επειδη μου φανηκε πολυ ηπειρωτικο γυρισα να δω ποιο ειναι και οντως ηταν απο τας Σερρας!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι μετα το προσεξα , γιατι δεν την ειχα ανοιχτη μπροστα μου τη σελιδα ,απλα το ακουγα.Και οταν εφτασε σε αυτο ,επειδη μου φανηκε πολυ ηπειρωτικο γυρισα να δω ποιο ειναι και οντως ηταν απο τας Σερρας!!!

Είσαι από την Μακεδονία και σου αρέσουν τόσο πολύ εκείνα τα παραδοσιακά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παίζουμε Οικολογικά - Ερωτόκριτος - Βιτσέντζος Κορνάρος.

Ερωτόκριτος, ένα ταξίδι στο πράσινο της Αττικής. Ψαραντώνης, Κότσιρας, Τσακνής, Θαλασσινός, Αργύρης Μπακιρτζής, και άλλοι πολλοί.
Μοναδικό το τραγούδι, μοναδικό και το βίντεο όμως.......



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Είσαι από την Μακεδονία και σου αρέσουν τόσο πολύ εκείνα τα παραδοσιακά;

Τα χαλκινα της Γουμενισσας εννοεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα χαλκινα της Γουμενισσας εννοεις?

Ναι! Τα Χάλκινα καλύπτουν σχεδόν όλη τη Μακεδονία, αν και ορισμένες περιοχές έχουν και λύρα ή ζουρνάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ναι! Τα Χάλκινα καλύπτουν σχεδόν όλη τη Μακεδονία, αν και ορισμένες περιοχές έχουν και λύρα ή ζουρνάδες.

Βασικα δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις με την ερωτηση σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
:)
Είσαι από την Μακεδονία και σου αρέσουν αυτού του είδους τα παραδοσιακά; Συνήθως, επειδή είναι πιο βαριά (και πιο βαρείς και οι ανάλογοι χοροί) αρέσουν σε λίγους, πολύ λιγότερους από όσους γουστάρουν τα νησιά ή την Κρήτη ή τον Πόντο. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να ακούω λύρα καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
:)
Είσαι από την Μακεδονία και σου αρέσουν αυτού του είδους τα παραδοσιακά; Συνήθως, επειδή είναι πιο βαριά (και πιο βαρείς και οι ανάλογοι χοροί) αρέσουν σε λίγους, πολύ λιγότερους από όσους γουστάρουν τα νησιά ή την Κρήτη ή τον Πόντο. Εγώ ας πούμε δεν μπορώ να ακούω λύρα καθόλου.

Α αυτο εννοεις? Μου αρεσουν ολα τα παραδοσιακα, δεν εχω προβλημα. Απλα τα χαλκινα της Γουμενισσας, τα εχω ιδιαιτερη αδυναμια (λογω καταγωγης της μητερας μου απο αυτα τα μερη) καθως τα ακουγα απο μικρη και τα εχω συνδυασει στο μυαλο μου με πανηγυρια στο χωριο κτλ. Και τωρα ομως πολυ τα γουσταρω...τα βαζω και στο ασχετο και τα ακουω. Α και επισης μου θυμιζουν πολυ τη βαλκανικη μουσικη και γενικα τη βαλκανικη νοοτροπια , στυλ Goran Bregovic οπως εγραψα σε ενα αλλο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Α αυτο εννοεις? Μου αρεσουν ολα τα παραδοσιακα, δεν εχω προβλημα. Απλα τα χαλκινα της Γουμενισσας, τα εχω ιδιαιτερη αδυναμια (λογω καταγωγης της μητερας μου απο αυτα τα μερη) καθως τα ακουγα απο μικρη και τα εχω συνδυασει στο μυαλο μου με πανηγυρια στο χωριο κτλ. Και τωρα ομως πολυ τα γουσταρω...τα βαζω και στο ασχετο και τα ακουω. Α και επισης μου θυμιζουν πολυ τη βαλκανικη μουσικη και γενικα τη βαλκανικη νοοτροπια , στυλ Goran Bregovic οπως εγραψα σε ενα αλλο ποστ.

Ναι, το είδα...Βασικά ο Bregovic θυμίζει αυτά! :)
Από που είναι η μητέρα σου; Από Κιλκίς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ναι, το είδα...Βασικά ο Bregovic θυμίζει αυτά! :)
Από που είναι η μητέρα σου; Από Κιλκίς;

Οχι απο Πελλα. Αν και δεν ειναι και τοσο βαρια τα μακεδονιτικα οπως λες. Αντιθετως θα ελεγα οτι ειναι πολυ ξεσηκωτικα. Ξερεις τι ειναι να ακους το νταουλι και το κλαρινο διπλα στο αυτι σου? Τρανταζεται ο τοπος...δεν μπορεις να μην σηκωθεις να χορεψεις. Δες ας πουμε ο ράικος, τι χορος ειναι https://www.youtube.com/watch?v=GxZnC1aMww8 Συνηθως καπως ετσι ειναι οι χοροι της Μακεδονιας. Τουλαχιστον της περιοχης μου. Δε θα τους χαρακτηριζα βαρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οχι απο Πελλα. Αν και δεν ειναι και τοσο βαρια τα μακεδονιτικα οπως λες. Αντιθετως θα ελεγα οτι ειναι πολυ ξεσηκωτικα. Ξερεις τι ειναι να ακους το νταουλι και το κλαρινο διπλα στο αυτι σου? Τρανταζεται ο τοπος...δεν μπορεις να μην σηκωθεις να χορεψεις. Δες ας πουμε το ράικο, τι χορος ειναι. Συνηθως καπως ετσι ειναι οι χοροι της Μακεδονιας. Τουλαχιστον της περιοχης μου. Δε θα τους χαρακτηριζα βαρεις.

Εγώ είμαι από τη Φλώρινα! :)
Οι χοροί της Μακεδονίας έχουν βαριά πατήματα, σε αντίθεση με των νησιών, πάνω δεν έχουν καθόλου μύτες. Αρχίζουν αργοί και πάνε μετά στο πολύ γρήγορο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εγώ είμαι από τη Φλώρινα! :)
Οι χοροί της Μακεδονίας έχουν βαριά πατήματα, σε αντίθεση με των νησιών, πάνω δεν έχουν καθόλου μύτες. Αρχίζουν αργοί και πάνε μετά στο πολύ γρήγορο!

Ναι ισως να χεις δικιο, ετσι οπως το θετεις. Καμια σχεση με τα Κρητικα ας πουμε, που τρεχουν και σου βγαινει η γλωσσα. Αλλα δεν ξερω εμενα οι μακεδονιτικοι χοροι με ξεσηκωνουν. Επισης πιστευω οτι μοιαζουν πολυ με τα θρακιωτικα. Πχ τρελαινομαι για το ζωναραδικο της Θρακης. https://www.youtube.com/watch?v=GxZnC1aMww8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι ισως να χεις δικιο, ετσι οπως το θετεις. Καμια σχεση με τα Κρητικα ας πουμε, που τρεχουν και σου βγαινει η γλωσσα. Αλλα δεν ξερω εμενα οι μακεδονιτικοι χοροι με ξεσηκωνουν. Επισης πιστευω οτι μοιαζουν πολυ με τα θρακιωτικα. Πχ τρελαινομαι για το ζωναραδικο της Θρακης. https://www.youtube.com/watch?v=GxZnC1aMww8

Η Ανατολική Ρωμυλία μοιάζει πολύ περισσότερο στη Θράκη, και ακουστικά και χορευτικά.

Υπάρχουν και χοροί πολύ γρήγοροι στην Μακεδονία, όπως το Πουστσένο από την Φλώρινα, ή οι χασαπιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 14 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top