Ποιο είναι το κακό που έκανε;

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν ένα παιχνίδι δημιούργικό, κάτι σαν παιχνίδι του δημοτικού ένα πράγμα. Μου γένησε την ιδέα το χαμστεράκι με την ιστορία της και την αδιαφορία τους:)

Θα λέει κάποιος μια ιστορία μικτούλα όχι τεράστια που θα λέει κάτι που έκανε κάποιος, και θα λένε οι υπόλοιποι ποιο ήταν το ιθικό κατά την γνώμη σας και ποιο το τεχνικό λάθος του ατόμου αυτού.

Αν θέλουμε μπορούμε να λέμε να σχολιάζουμε ή και να σηζητάμε πάνω σε αυτό, τα όφ τόπικ θα είναι μόνο αυτες οι συζητήσεις που κρατάνε πάαααρααα πολλύ, και τραβάνε σε άσχετα σημεία.

Ο λόγος αυτού του΄θέματος είναι να μπορούμε να σχολιάζουμε και να μαθαίνουμε γενικά τα λάθοι που κάνουμε όλοι.

Λοιπόν είδα σήμερα μια κοπέλα με σούπερ μίνι γύρο στα 13-14 ψηλά ποαπούτσια να περπατάει με το κεφάλι σκημένο και χωρίς να κοιτάξει πέρασε τον δρόμο περπατόντας ούτε κάν βιαστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λοιπόν είδα σήμερα μια κοπέλα με σούπερ μίνι γύρο στα 13-14 ψηλά ποαπούτσια να περπατάει με το κεφάλι σκημένο και χωρίς να κοιτάξει πέρασε τον δρόμο περπατόντας ούτε κάν βιαστική.
Το λάθος που έκανε; Δεν σκέφτηκε τις ασφαλιστικές εταιρίες που θα πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για τα τρακαρισμένα αυτοκίνητα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το λάθος που έκανε; Δεν σκέφτηκε τις ασφαλιστικές εταιρίες που θα πληρώσουν τα μαλλιοκέφαλά τους για τα τρακαρισμένα αυτοκίνητα. :D

Που την ήδανε ή που την πάτησαν;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Λάθος Πρώτο: 14 εκατοστά τακούνι μέρα μεσημέρι. Μερικοί δεν έχουν αίσθηση του χώρου και του χρόνου, εμένα λένε χαοτικό μετά:D
Λάθος Δεύτερο: Το πολύ καφτό μίνι. Η γραμμή που διαχωρίζει την κομψότητα από τη χυδαιότητα είναι πολύ λεπτή. Η απώλεια του μέτρου εκθέτει την κοπέλλα και όχι την αναδεικνύει. Πώς θα σας φαινόταν άραγε να κυκλοφορώ εγώ με ένα ρούχο που να τόνιζε το πέος μου και να το έκανε να διαγράφεται πλήρως για να δείξω το μέγεθός του και να κάνω τους άλλους να με κοιτάνε; Σκέφτηκε κανείς ότι ένα τέτοιο σούπερ μίνι αποτελεί ένα είδος σεξουαλικής παρενόχλησης απέναντι στους άνδρες; Γιατί οι γυναίκες μπορούν να κάνουν ότι μαμακία θέλουν και να παραμένουν πάντα στο απυρόβλητο; Τέλος: Η πραγματική γυναίκα δείχνει λίγα, κρύβει πολλά και υπονοεί πολλά περισσότερα. Μόνο έτσι υπάρχει μυστήριο και προκαλείται το ενδιαφέρον του άντρα. Κάτι τέτοια "φτωχά κορίτσια" (αφού δεν έχουν ν' αγοράσουν λίγο παραπάνω υφασματάκι τα δύστυχα:D) μας ξενερώνουν και δεν τις παίρνουμε στα σοβαρά.
Λάθος Τρίτο: Άγνοια κινδύνου. Μερικοί είναι τόσο πολύ στην καρακοσμάρα τους που αποτελούν δημόσιο κίνδυνο. Σκεφτείται να έπεφτε "κατά λάθος" πάνω της ένα αυτοκίνητο, τι θα τραβούσε ο δύστυχος οδηγός για όλη του τη ζωή!!

Πολύ καλή η ιδέα σου Μάνια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λάθος Πρώτο: 14 εκατοστά τακούνι μέρα μεσημέρι.

εγώ πάντως κατάλαβα για 14 χρονών :/:


κι επειδή αυτό κατάλαβα... με βάση αυτό θα απαντήσω :P

το λάθος της κοπέλας δεν είναι πουθενά....
το λάθος είναι της μάνας της που την άφησε να βγει έξω απ το σπίτι χωρίς να της μάθει τα βασικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Λάθος Καθημερινό: Βγαίνοντας από το σταθμό του μετρό σχεδόν κάθε μέρα κάποιος μοιράζει φυλλάδια και κάθε μέρα κάποιοι τα παίρνουν και τα πετούν όπου βρουν... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Λάθος Καθημερινό: Βγαίνοντας από το σταθμό του μετρό σχεδόν κάθε μέρα κάποιος μοιράζει φυλλάδια και κάθε μέρα κάποιοι τα παίρνουν και τα πετούν όπου βρουν... :mad:

Isiliel είσαι εκτός θέματος, δεν διάβασες σωστά το αρχικό ποστ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
εγώ πάντως κατάλαβα για 14 χρονών :/:
κι επειδή αυτό κατάλαβα... με βάση αυτό θα απαντήσω :P
το λάθος της κοπέλας δεν είναι πουθενά....
το λάθος είναι της μάνας της που την άφησε να βγει έξω απ το σπίτι χωρίς να της μάθει τα βασικά :P

Μάλλον έχεις δίκιο Κουέ, όμως η Μάνια έχει την τάση να με μπερδεύει λίγο στο γράψιμο. Τώρα που το ξαναβλέπω...:oops:
Το λάθος είναι του πατέρα που δεν της άστραψε κανά φούσκο πρωί πρωί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά το ότι πέρασε χωρίς να κοιτάξει δεν ήταν κάτι που έμαθε στο σχολείο; το μίνι ήξερε να μάθει να το βάλει, το βάψημο το έμαθε το ότι όταν περνάμε δρόμο ελέγχουμε και ότι δεν πάμε λές και μας ανίκει ο δρόμος δεν της το έμαθαν;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Γιατί ρε Μάνια τα περισσότερα παιδιά στα 14 έχουν τα μυαλά τους πάνω απ το κεφάλι τους και γιαυτό είναι χρέος του γονιού να το προστατεύσει απ όλες τις πιθανές κακοτοπιές.
Διαφορετικά θα ενηλικιωνόμασταν όλοι όχι απ τα 18 αλλά απ τα 10 :P
Το πως θα βγει απ το σπίτι ένα παιδί 14 χρονών είναι ευθύνη του γονιού!
Κι εγώ στα 13 ήθελα να φοράω μίνι και να βάφομαι και να φοράω τακούνια...
Ρωτάς όμως αν τολμούσα? Η μάνα μου ήταν ΕΚΕΙ.

Για μένα όλο το λάθος είναι του σπιτιού :P ακόμα και η απροσεξία....η αφηρημάδα που δεν κοίταξε στον δρόμο....
όχι δεν μαθαίνουν σε κανένα σχολείο "οδική αγωγή"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Συμφωνώ 1000 φορές με την Κουε και να προσθέσω πως πλέον πολλοί γονείς θεωρούν ότι "μέχρι τα 11 το φροντίσαμε το παιδί- από κει και πέρα μόνο του".:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Συμφωνώ 1000 φορές με την Κουε και να προσθέσω πως πλέον πολλοί γονείς θεωρούν ότι "μέχρι τα 11 το φροντίσαμε το παιδί- από κει και πέρα μόνο του".:mad:

Σε τυπικη ελληνικη οικογενεια μιλαμε παντα; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ghelly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ghelly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,188 μηνύματα.
Κι όμως είναι πολύ λιγότερες πια οι τυπικές ελληνικές οικογένειες... Δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γιατί ρε παιδιά το ότι πέρασε χωρίς να κοιτάξει δεν ήταν κάτι που έμαθε στο σχολείο; το μίνι ήξερε να μάθει να το βάλει, το βάψημο το έμαθε το ότι όταν περνάμε δρόμο ελέγχουμε και ότι δεν πάμε λές και μας ανίκει ο δρόμος δεν της το έμαθαν;:hmm:

Για μένα όλο το λάθος είναι του σπιτιού :P ακόμα και η απροσεξία....η αφηρημάδα που δεν κοίταξε στον δρόμο....
όχι δεν μαθαίνουν σε κανένα σχολείο "οδική αγωγή"

Δυστυχώς το σχολείο μας έχει απαξιωθεί τόσο πολύ στη συνείδηση των μαθητών του, που πλέον ο καλύτερος τρόπος για να μη μάθει κανείς κάτι είναι να το διδάξεις στο σχολείο. Τα σχολεία, έχω ξαναπεί προσφέρουν εκπαίδευση (σαν τα σκυλάκια του Παβλόφ κάτι) και όχι παιδεία ή μόρφωση (εκτός αν εννοούμε παραμόρφωση:P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Πιάσατε μία κοπέλα που δεν κοίταξε ενώ περνούσε το δρόμο και κλασσικά:
Καμία κοπέλα σε αυτήν την ηλικία δεν προσέχει όταν περνάει το δρόμο.

Και ακόμα κλασσικότερα, ποιός φταίει;
Το κράτος και τα ελληνικά σχολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιάσατε μία κοπέλα που δεν κοίταξε ενώ περνούσε το δρόμο και κλασσικά:
Καμία κοπέλα σε αυτήν την ηλικία δεν προσέχει όταν περνάει το δρόμο.

Και ακόμα κλασσικότερα, ποιός φταίει;
Το κράτος και τα ελληνικά σχολεια.

εγώ πάντως σε έχασα....
τι ακριβώς εννοείς δεν κατάλαβα....
βασικά δεν πιάσαμε καμία κοπέλα... τουλάχιστον όχι επαυτοφόρω :P
το ερώτημα είναι θεωρητικό, βρίσκεται στο chat & fun, και δημιουργήθηκε μια ψεύτικη ιστορία και το θέμα είναι "βρες το κακό που έκανε" (όπου κακό = λάθος)
το τραβάμε απ τα μαλλιά γιατί απλά είναι ένα παιχνίδι....

κατά τα άλλα, εξακολουθώ να μη σε πιάνω :confused:
καμία κοπέλα σε αυτή την ηλικία το δρόμο? :confused::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
εγώ πάντως σε έχασα....
τι ακριβώς εννοείς δεν κατάλαβα....
βασικά δεν πιάσαμε καμία κοπέλα... τουλάχιστον όχι επαυτοφόρω :P
το ερώτημα είναι θεωρητικό, βρίσκεται στο chat & fun, και δημιουργήθηκε μια ψεύτικη ιστορία και το θέμα είναι "βρες το κακό που έκανε" (όπου κακό = λάθος)
το τραβάμε απ τα μαλλιά γιατί απλά είναι ένα παιχνίδι....

κατά τα άλλα, εξακολουθώ να μη σε πιάνω :confused:
καμία κοπέλα σε αυτή την ηλικία το δρόμο? :confused::confused:

Νομιζω οτι εννοει πως εσεις βγαλατε αυτο το συμπερασμα βιαστικα και το γενικευσατε κιολας.

Και δικιο εχει. Απο που βγηκε το συμπερασμα οτι κανενα παιδι δεν κοιταει το δρομο πριν περασει κι οτι δεν υπαρχει οδικη αγωγη κι οτι καμια ελληνικη οικογενεια μπλα-μπλα-μπλα και οτι το κρατος μουμπλε-μουμπλε-μουμπλε;

Τεσπα θα βγω οφφ τοπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομιζω οτι εννοει πως εσεις βγαλατε αυτο το συμπερασμα βιαστικα και το γενικευσατε κιολας.

Και δικιο εχει. Απο που βγηκε το συμπερασμα οτι κανενα παιδι δεν κοιταει το δρομο πριν περασει κι οτι δεν υπαρχει οδικη αγωγη κι οτι καμια ελληνικη οικογενεια μπλα-μπλα-μπλα και οτι το κρατος μουμπλε-μουμπλε-μουμπλε;

Τεσπα θα βγω οφφ τοπικ.

ιδέα δεν έχω... θα σε γελάσω... γιατί εγώ τουλάχιστον δεν είδα ή δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο...
ίσως βέβαια να πέρασα και κανα ποστ στα πεταχτά αλλά ... δεν πρόσεξα κανέναν να γενικεύει...
και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να μου πείτε ρε παιδιά που είναι η γενίκευση και την έχασα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Γιατί ρε Μάνια τα περισσότερα παιδιά στα 14 έχουν τα μυαλά τους πάνω απ το κεφάλι τους και γιαυτό είναι χρέος του γονιού να το προστατεύσει απ όλες τις πιθανές κακοτοπιές.
Διαφορετικά θα ενηλικιωνόμασταν όλοι όχι απ τα 18 αλλά απ τα 10 :P
Το πως θα βγει απ το σπίτι ένα παιδί 14 χρονών είναι ευθύνη του γονιού!
Κι εγώ στα 13 ήθελα να φοράω μίνι και να βάφομαι και να φοράω τακούνια...
Ρωτάς όμως αν τολμούσα? Η μάνα μου ήταν ΕΚΕΙ.

Για μένα όλο το λάθος είναι του σπιτιού :P ακόμα και η απροσεξία....η αφηρημάδα που δεν κοίταξε στον δρόμο....
όχι δεν μαθαίνουν σε κανένα σχολείο "οδική αγωγή"

Συμφωνώ 1000 φορές με την Κουε και να προσθέσω πως πλέον πολλοί γονείς θεωρούν ότι "μέχρι τα 11 το φροντίσαμε το παιδί- από κει και πέρα μόνο του".:mad:

Δυστυχώς το σχολείο μας έχει απαξιωθεί τόσο πολύ στη συνείδηση των μαθητών του, που πλέον ο καλύτερος τρόπος για να μη μάθει κανείς κάτι είναι να το διδάξεις στο σχολείο. Τα σχολεία, έχω ξαναπεί προσφέρουν εκπαίδευση (σαν τα σκυλάκια του Παβλόφ κάτι) και όχι παιδεία ή μόρφωση (εκτός αν εννοούμε παραμόρφωση:P).

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
και πάλι... εξακολουθώ να μην βλέπω την γενίκευση ότι ΚΑΝΕΝΑ παιδί δεν κοιτάει το δρόμο όταν περνάει απέναντι... :)
βλέπω να λένε ότι πολλά παιδιά... πολλοί γονείς... κάνενας δεν είπε ΟΛΑ τα παιδιά, ΟΛΟΙ οι γονείς...
η μόνη γενίκευση που βλέπω είναι η δική μου ότι στα σχολεία δεν μαθαίνουν οδική αγωγή... αλλά νομίζω ότι δεν υπάρχει τέτοιο μάθημα....
υπάρχει ρε και δεν το ξέρω? :hmm: αν ναι... σορρυ...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top