Διασκευές τραγουδιών που απέτυχαν!

zutmazut

Νεοφερμένος

Ο zutmazut αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πως λείπει η Έφη Θώδη από αυτό το thread;

Eye of the tiger

Smoke on the water

:jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλο απο πολους, αλλα ελεος πια! Ναι, ωραιο το Fade to black, ωραιο το One, αλλα καπου φτανει με τους metallica, και ιδικα οταν ειναι κοματτια που δεν τους παει το στυλ των apocalyptica... ( και το nothing else matters, ακομα και αν του παει το στυλ δεν μ'αρεσει καθολου...)
Οπως καταλαβατε αναφερομαι στο κυριο μερος των διασκευων που εχουν κανει οι Apocalyptica σε κομματια των metallica. Δεν θα μπω στον κοπο να βαλω links γιατι ειναι υπερβολικα πολλα κομματια...:P

Επισης https://www.youtube.com/watch?v=yUE-wMQFX3Y&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=Po9P6vsXWLk&feature=related

Δεν τους εχει πει κανεις οτι οσο και αν το παλεψουν το τσελο δεν θα γινει ηλεκτρικη κιθαρα;... Ισως γινομαι κλειστομυαλος ποζερομεταλας κλπ, αλλα ελεος πια! Πολυ σε παιδι απο "καλη οικογενια" που ηθελε παντα να ειναι ο σκληρος μεταλας με την κιθαρα που θα ριχνει τις γκομενες αλλα δεν τον αφηνανε οι γονεις του και τον στελνανε σε ωδειο να μαθει κλασσικη μουσικη, η σε τσελιστα που του εκλεψε την γκομενα ο μακριμαλλης απο την μπαντα της γειτονιας, και του εμεινε το κομπλεξ μου κανει ολη κανει ολη η κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacky

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Tουλίπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
των Reammon το tonight, με την ηλιθιότητα του Χατζηγιάννη το σήμερα!!! ελεος!!!

Τον σιχαινομαι αυτο τον ανθρωπο!!!!!!:mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
δυο απο τις αγαπημενες μου διασκευες ειναι:

Placebo - Daddy cool


απο: Boney M Daddy cool
και
Westlife - A Total Eclipse Of The Heart
απο: Bonnie Tyler - Total Eclipse of the Heart

δε μαρεσε ομως καθολου αυτη :

Fall Out Boy - Beat It ft. John Mayer
που ειναι φυσικα απο: Michael Jackson - Beat It
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Κάποιες διασκευές είναι πραγματικά "τραγικές", αλλά ίσως αυτό να μην οφείλεται πάντα στην έλλειψη ποιότητάς τους ή στην προχειρότητά τους. Κατά ένα μεγάλο μέρος οφείλεται στη δύναμη της συνήθειας. Όταν αγαπάμε ένα κομμάτι πάρα πολύ και έχουμε συνηθίσει να το ακούμε με συγκεκριμμένο τρόπο, δε μπορούμε με τίποτα να δεχτούμε το καινούριο, ανθρώπινο είναι.
Πάντως γενικά δεν είμαι κατά των διασκευών, πολλές φορές εξυψώνουν ένα κομμάτι ή του προσδίδουν μια τελείως διαφορετική χροιά.Μερικές είναι πολύ ενδιαφέρουσες μουσικά και άλλες κάνουν γνωστά καποια κομματια στο ευρύ κοινό. Πάντως έχω βαρεθεί την καραμέλα όλων των αυτοαποκαλούμενων "ποιοτικών" ότι "τρίζουν τα κόκαλα του τάδε" κλπ κλπ (και αυτό το λέει ένα αυτοαποκαλούμενος ποιοτικός ;)). Ας αφήσουμετον κόσμο να γράψει και να εκφραστεί όπως θέλει, και ας αφήσουμε και τους ακροατές να ακούσουν αυτά που θέλουν, αν δε μας αρέσει μια διασκευή απλά ας μην την ακούμε, δε μας υποχρεώνει κανείς.

Τωρα για να πω και κατι επί του θέματος, μια από τις αγαπημένες μου διασκευές είναι το "Χαλια" του Φοίβου Δεληβοριά:
https://www.youtube.com/watch?v=LMXoUM_8FU8

από το "Invitation to the blues" του Tom Waits
https://www.youtube.com/watch?v=GCfs9uFcWvA&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ξερω οτι θα φαω πολυ ξυλο απο πολους, αλλα ελεος πια! Ναι, ωραιο το Fade to black, ωραιο το One, αλλα καπου φτανει με τους metallica, και ιδικα οταν ειναι κοματτια που δεν τους παει το στυλ των apocalyptica... ( και το nothing else matters, ακομα και αν του παει το στυλ δεν μ'αρεσει καθολου...)
Οπως καταλαβατε αναφερομαι στο κυριο μερος των διασκευων που εχουν κανει οι Apocalyptica σε κομματια των metallica. Δεν θα μπω στον κοπο να βαλω links γιατι ειναι υπερβολικα πολλα κομματια...:P

Επισης https://www.youtube.com/watch?v=yUE-wMQFX3Y&feature=related
https://www.youtube.com/watch?v=Po9P6vsXWLk&feature=related

Δεν τους εχει πει κανεις οτι οσο και αν το παλεψουν το τσελο δεν θα γινει ηλεκτρικη κιθαρα;... Ισως γινομαι κλειστομυαλος ποζερομεταλας κλπ, αλλα ελεος πια! Πολυ σε παιδι απο "καλη οικογενια" που ηθελε παντα να ειναι ο σκληρος μεταλας με την κιθαρα που θα ριχνει τις γκομενες αλλα δεν τον αφηνανε οι γονεις του και τον στελνανε σε ωδειο να μαθει κλασσικη μουσικη, η σε τσελιστα που του εκλεψε την γκομενα ο μακριμαλλης απο την μπαντα της γειτονιας, και του εμεινε το κομπλεξ μου κανει ολη κανει ολη η κατασταση.
Μου αρέσουν οι Apocalyptica.
Πιστεύω πως με αυτές τις διασκευές τους,έδωσαν στα τραγούδια των Μetallica εντελώς διαφορετική διάσταση.
Πάντοτε όταν ακούω συνθέσεις τους,ταξιδεύω. Η μουσική τους,μου δημιουργεί συναισθήματα.
Και σίγουρα προτιμάω τους Apocalyptica από αυτό.
Αν μιλάμε για τραγική διασκευή,η pop version του "Τhe Unforgiven" παίρνει τα πρωτεία.
Aναφέρθηκε και σε πρoηγούμενο πόστ νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ευα Courou

Νεοφερμένος

Η Ευα Courou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
H πιο τραγική διασκευή πoυ άκουσα πρόσφατα, είναι αυτή της πριγκιπέσσας τoυ Mάλαμα, την οποία έκανε o Βασίλης
Καρράς...αισχρό..

Αυτή είναι η original version
https://www.youtube.com/watch?v=_9qvimjTG_0

και αυτή του Καρρά
https://www.youtube.com/watch?v=NAkL_GXBcZA&feature=related
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
H πιο τραγική διασκευή πoυ άκουσα πρόσφατα, είναι αυτή της πριγκιπέσσας τoυ Mάλαμα, την οποία έκανε o Βασίλης
Καρράς...αισχρό..

Αυτή είναι η original version
https://www.youtube.com/watch?v=_9qvimjTG_0

και αυτή του Καρρά
https://www.youtube.com/watch?v=NAkL_GXBcZA&feature=related
Αυτή η διασκευή θα μπορούσε να έχει ως υπότιτλο: "πώς ένα λαϊκό τραγούδι μεταλλάσσεται σε σκυλάδικο, χωρίς να του αλλάξετε ούτε μία νότα"...

Τραγικό πράγματι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μου αρέσουν οι Apocalyptica.
Πιστεύω πως με αυτές τις διασκευές τους,έδωσαν στα τραγούδια των Μetallica εντελώς διαφορετική διάσταση.
Πάντοτε όταν ακούω συνθέσεις τους,ταξιδεύω. Η μουσική τους,μου δημιουργεί συναισθήματα.
Και σίγουρα προτιμάω τους Apocalyptica από αυτό.
Αν μιλάμε για τραγική διασκευή,η pop version του "Τhe Unforgiven" παίρνει τα πρωτεία.
Aναφέρθηκε και σε πρoηγούμενο πόστ νομίζω.

Οπως ειπα και στο πρωτο μου ποστ, δεν αφορα ολες τις διασκευες, αλλα το συνολο αυτων. Αυτο που δεν μ'αρεσει ειναι η προσπαθεια τους να παιξουν τσελο με "βρωμα",ενω το αποτελεσμα δεν ειναι ωραιο... Δεν δινεις διαφορετικη δισταση στο master of puppets (πχ) παιζοντας σε δυο τσελα οτι παιζει η κιθαρα στο κανονικο, και αλλαζοντας την φωνη με σολο τσελου... Και μαλιστα το "Γκακα-γκακα" μου ακουγετε πολυ ασχημα στα αυτια απο το συγκεκριμενο οργανο, οσο και αν το λατρεβω στην κιθαρα...

Το for whom the bell tolls ας πουμε, ναι, ειναι αυτο που μου περιγραφεις, μια διαφορετικη διστασει, που μαλιστα ειναι πιο ανατριχιαστικη απο το αυθεντικο.

Τωρα για της δικες τους συνθεσεις, ειναι κατι εντελος διαφορετικο, και δεν μπορω και να εκφερω γνωμη γιατι δεν εχω ακουσει προσεκτικα κπιο δικο τους κομματι, μονο διασκεβες.

Και οσο για την pop εκτελεση του unforgiven, ειναι και αυτη τραγικη, ενοειτε! Αλλα δεν θα ελεγα οτι πρωτιμο καπια απο τις δυο διασκευες... πρωτιμο να μεινω με το αυθεντικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Σιντ μπερδεψες την τρας μουσικη με τις διασκευες..



Σας θυμιζει κατι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ελα Δια και Αθηνα...!!!!
Απο τις χειροτερες ερμηνειες που εχω ακουσει και δυστυχως σε ενα αγαπημενο κομματι...

Αφου δεν το χεις μανα μου, γιατι το προσπαθεις?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
όπως ειπώθηκε και παραπάνω, η διασκευή του "στα είπα όλα" του μάλαμα από τον καρρά είναι κατ' εμέ τραγική...όπως και η "πριγκηπέσα" από τον Καρρά...και εμένα μ'αρέσει ο Μάλαμας αλλά δεν τραγουδάω κομμάτια του :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Eternal Flame - Atomic Kitten
Αποτυχία... το κάνανε σαχλο-pop!

Eternal Flame - Bangles
Bangles και πάλι Bangles... καταπληκτική φωνή, χροιά... και πολύ ωραίο video.....!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top