Palermo #47 - Harry Potter

Ποιος επιθυμείτε να αποχωρήσει; (09/08)
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 6)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

dimijim

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,762 μηνύματα.
Καλημέρα

Δε μπορώ να γράψω και να αναλύσω πολλά αυτή τη στιγμή λόγω έλλειψης χρόνου. Το σενάριο της Σύλβια για τον Φύσιο ως ΔΑ θα μπορούσε να ισχύει (άλλωστε κι εγώ τον θεωρούσα περισσότερο συνεργό της Μαφίας παρά Μαφιόζο). Έχει πολύ ενδιαφέρον το τι έγινε χθες στην ψηφοφορία, τι προσπάθησαν να κάνουν Έμιλυ και Χάρης, αν συνεργάζονται ή ο καθένας έπαιξε για τον εαυτό του και τα ατομικά τους συμφέροντα απλά ήταν ίδια. Ενδιαφέρον επίσης παραμένει και το τι ρολάκι έχει τελικά η Μελανία. Όπως επίσης τέλος κι αν ο Αστέρης είναι ο ΑΜ όπως φαίνεται να υποστηρίζουν Ιορδάνης και Σύλβια.

Γενικά είναι πολλά τα ερωτηματικά και χρειάζομαι λίγο χρόνο να κάτσω να αναλύσω όλα όσα έγιναν χθες για να μπορέσω να οδηγηθώ κι εγώ σε κάποια συμπεράσματα σχετικά με τα αμφιλεγόμενα άτομα. Προς το παρόν δε θέλω να πάρω θέση ανάμεσα στα hot ονόματα της ψηφοφορίας καθώς αν δολοφονηθώ δε θέλω η ψήφος μου να μείνει σ ένα άτομο που μπορεί μετά την ανάλυση των χθεσινών post να το θεωρήσω αθώο και να βοηθήσω έτσι τη Μαφία να το διώξει.

Θα μπορούσα ίσως να πάω σε μία ψήφο στα πιο ήσυχα άτομα με την ελπίδα ότι αυτά θα μας μιλήσουν και την υποψία πως ίσως κρύβεται ένας Μαφιόζος σ αυτά. Βλέπω ότι η Σινεφιλ πόσταρε, ο ούλτρα έχει πάρει ήδη μία ψήφο, οπότε να πάω για ψήφο στη Μαργιωρή; Ας πάω κι αν ζω το απόγευμα θα κάτσω να κάνω και τη δική μου ανάλυση για τα χθεσινά και θα αλλάξω την ψήφο μου.

Προς το παρόν σας αφήνω γιατί έχω ήδη αργήσει...
 

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,777 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο.

Αρχικά να πω ότι έχω κάπως απογοητευτεί/νευριάσει που κανείς δεν πήρε στα σοβαρά το ποστ που έκανα για τον ikarionas. Με την τροπή που έχει πάρει το game, δεν θεωρώ ότι ισχύει η κατηγορία μου. However, ΕΚΕΙΝΗ την στιγμή, νομίζω ένα " ultra λες βλακείες/συμφωνώ/διαφωνώ" θα ήταν προτιμότερο, από την πλήρη παράβλεψη του ποστ μου. "Δεν λες κάτι", στην λένε, προσπαθείς να φέρεις κάτι για έρευνα, σε αγνοούν. Οκ. :upside:
Διαβασα αρκετα καποια ποστ και επειδή πρώτον είναι σημαντικό να βρούμε τον ΔΑ για να μην χασουμε τζάμπα πολιτη,δευτερον λογω του ποστ 313 οπου αρχιζεις να προσπαθείς να πεισεις για την αθωότητα του i lie us(που ειναι ολοφανερα μαφιόζος για μενα )ανταποκρινομενος επι της ουσιας στο σημα του προσπαθωντας να βγαλεις το spotlight απο πανω του χωρις να χρειαστει να χρησιμοποιηθει η ιδιοτητα του ΔΑ και επειδη τριτον το προφιλ σου απο την αρχη του παιχνιδιου ταιριαζει γαντι στον ΔΑ ρίχνω Αμεση Προφυλακιση στον Ικαρίωνα.


Υπό άλλες περιπτώσεις δεν θα με πείραζε μια ΑΠ στον ikarionas, however η ώρα (1:47) είναι ποολύ ύποπτη και συνάμα άκυρη; Γιατί να ρίξεις ΑΠ στον ΔΑ κι όχι σε μαφιόζο; Αν θυμάμαι καλά, θεωρούσες τον Ηλία μαφιόζο, γιατί να μην έριχνες εκεί την ΑΠ;
Noted ότι στις 1:58 ο Comf έρχεται με ακύρωση της ΑΠ, οι λόγοι πολλοί. Ας το ερμηνεύσει ο καθένας όπως θέλει. Εμένα μου φαίνεται λογική κίνηση πάντως.


Αρχική δημοσίευση από: Eileen
Indiana Jones

Ο Indiana το θύμα, μάλλον safe επιλογή για την μαφία.


Αρχική δημοσίευση από: Iliaso
Μια γρήγορη επισήμανση μιας και είμαι θάλασσα και θα πάρω θέση αργότερα στη ψηφοφόρια. Σήμερα δεν ειχαμε ασυλία από αυτοκράτορα άρα πιθανώς για 2η συνεχόμενη βραδιά η πορνη ακύρωσε τις ιδιότητες κάποιου παίκτη.
Ο αυτοκράτορας είναι πολύ σημαντικός ρόλος και κάνει πολύ καλά που κρύβει την ταυτότητα του με το να μην δίνει κάθε μέρα ασυλία, αργότερα στο παιχνίδι μπορεί να προστατέψει αθώους.


Αρχική δημοσίευση από: Physiognomist

FAQ:i)Για ποιο λογο δεν ψηφισες i lie us?
Γιατι τον θεωρω σιγουρο μαφιοζο που ευκολα φευγει με ψηφοφορια.Γιατι να χαλασω την καρτα μου σε αυτον και οχι σε αυτον που θα παει να τον υπερασπιστει;

Εμ, όχι; Όταν έχουμε στο μυαλό μας σίγουρο μαφιόζο η λογική λέει ότι σ'αυτόν ρίχνουμε την ΑΠ. Άσε που ο i_lie_us είπε ότι θα μείνει από απουσίες, κάποιοι μπορεί να πουν "ε άστον τότε, ας φύγει με απουσίες μην χαλάσουμε μια ψηφοφορία για εκείνον", να που όμως σήμερα ο i_lie_us μπήκε κανονικότατα και ψήφισε. Λυπάμαι Physiognomist ότι έδειξες τι ρόλο είχες, θα αναφερθώ στην συνέχεια.

Αρχική δημοσίευση από: JKaradakov
Αλλαγή σε ultraviolence

Υποθέτω για να φέρεις ισοψηφία έγινε αυτό, αν μετράω καλά τις ψήφους.

Κι ερχόμαστε στο juicy κομμάτι της ψηφοφορίας. Αλλαγές ψήφων, κάρτες κτλ. Όμως, ο Physio δεν μπήκε καν στον κόπο να σώσει τον εαυτό του, ενώ μπορούσε εν τέλει να κάνει ένα 5-5. Κι'αυτό το έκανε γιατί είναι κατά πάσα πιθανότητα ο ΔΑ. Μετά την αποχώρηση του Φινεύς λογικά θεώρησε ότι έπρεπε να θυσιαστεί, εξού και η ΑΠ για να κερδίσει 2 γύρους η μαφία ( θεωρώ ότι με επιχειρήματα, ίσως και να είχες γλυτώσει την ψηφοφορία btw), εξού και η ιδιότητα του ΔΑ. Είτε για να προκαλέσει χάος, είτε για να σώσει την Μελανία, το ποιντ είναι ότι κατάφερε να διχάσει τα πλήθη. Το ότι δεν την ψήφισε για να κάνει το 5-5 ίσως την καθιστά μαφιόζα, στα μάτια του. Επίσης να σημειωθεί ότι ο ikarionas/Μελανία ΔΕΝ γίνεται να είναι ο ΔΑ.


Αρχική δημοσίευση από: Physiognomist
Ήμουν έξω και δεν μπορούσα να υπερασπιστώ τον εαυτό μου.
H εξάδα ενόχων μου βρίσκεται διαβάζοντας εξονυχιστικά πως παίχτηκε το παιχνίδι στο Παλέρμο 163.
Οχι νεκροφάνεια

Το όχι νεκροφάνεια τι σας λέει; Ότι δεν θέλει να επανέλθει στο παιχνίδι ή μήπως ενημερώνει την Μαφία ότι η κάρτα που του έμεινε δεν είναι νεκροφάνεια;

Αρχική δημοσίευση από: Ikarionas
α) Την τρίτη τυμβωρυχία είτε την έχει ο dimijim είτε βρίσκεται πάλι σε πολίτη. Δεν την έχει η μαφία.
Γιατί συγκεκριμένα ο dimijim?


Αρχική δημοσίευση από: i_lie_us

Καλημέρα Παλέρμο.

upd before finally posting: Αν ψάχνεις κάποια θεωρία, μάλλον δεν θα την βρεις εδώ. Είναι από αυτά τα ποστς που "λες πολλά αλλά δε λες τίποτα".

Πέραν της απουσίας μου σήμερα έτυχε και να μην βρίσκομαι σε πισι-κινητό τις απογευματινοβραδυνές ώρες και το κουράγιο μου δεν είναι μαζί μας.
Διάβασα όλα τα ποστς από την δολοφονία και μετά. Η αλήθεια είναι πως δεν κέρδισα κάτι τρομερό ή δεν έχω τη διαύγεια να το καταλάβω τώρα.
Χαίρομαι που είχαμε δράση ΔΑ γιατί δεν έχουμε πλέον κι αυτό στο κεφάλι μας. Προσωπικά, αφότου έχουμε δράση ΔΑ, δεν συνηθίζω να 'μαφιοζοποιώ' το άτομο που διεσώθη αλλά να 'αθωοποιώ' εκείνο που επελέχθη να φύγει.
Αυτός ήταν ο ικαρίωνας. Σε όλα τα παιχνίδια Παλέρμο είμαι χαμένος μέχρι αρκετά αργά η αλήθεια είναι με το σε ποιο στρατόπεδο ανήκει. Δεν με βοηθάει ο κατακλυσμός πληροφοριών που κάποιες φόρες δίνει, νιώθω πως διαβάζω και χάνομαι.
Αυτό που ασφαλώς μπορώ να υποθέσω τώρα είναι ότι ο ΔΑ νομίζει (εκτίμηση) ή γνωρίζει (κάρτα) τον ικαρίωνα ως τυπικά αθώο (πολίτη ή πόρνη) ή ΑΜ.
Αν τον έχει για τυπικά πολίτη, λογικό να την κάνει και στη χειρότερη έπεσε σε πόρνη.
Αν τον γνωρίζει ως ΑΜ θα έπρεπε να έχει ρωτήσει συγκεκριμένα για ΑΜ, αλλιώς μπορεί από σπόντα να έδιωχνε ορίτζιναλ μαφιόζο (πόσες ηχώ να έχει ένας άνθρωπος πχια), πράγμα που θεωρώ αρκετά απίθανο.
Άρα σε αυτό το κομμάτι ασπάζομαι την πρώτη θεωρία. Τον θεωρεί/γνωρίζει είτε τυπικό πολίτη είτε ορίτζιναλ πολίτη.
Το ίδιο θα κάνω κι εγώ. Δεν τον αποκλείω ακόμα ως πόρνη γιατί έχω πει πως ο τρόπος που παίζει (πάντα, όχι μόνο σε αυτό) είναι αυτός που θα εφάρμοζα κι εγώ αν είχα την πόρνη. Διαρκές ψάξιμο, κατηγορίες κατά καιρούς σε αρκετούς για να δω αν θα πιάσω ψάρια-καταλάβω κάτι από τις αντιδράσεις τους μπας και συσπειρωθώ.
Αλλά προκρίνω ως πιθανότερο την πιθανότητα του ορίτζιναλ πολίτη οπότε θα κινηθώ βάσει αυτής. Επίσης μου άρεσε αυτό το ποστ όπου παρουσιάζει και την ψηφοφορία και τα πιθανά σενάρια για τη δράση του ΔΑ. (Αντίστοιχα μου άρεσε ένα μεσημεριανό ποστ του τσαρα με τα γκρουπάκια -κι ας χάθηκα αρκετά- και αυτό που ο ντιμιτζιμ ανέλυε τι μπορεί να είναι ο Ικαρίωνας).
Γενικά το να παρουσιάζει κάποιος όλα τα πιθανά σενάρια (με εύπεπτο τρόπο) είναι κάτι που με κάνει να τον βλέπω θετικά αρχικά ως παίκτη Παλέρμο κι έπειτα αναλόγως ως και ρόλος Παλέρμο. Θυμίζει λίγο το περιγραφικό στυλ που μου έχει προσδωθεί σε διάφορα παιχνίδια (και σε αυτό), ίσως γι' αυτό.

(Τέλος πάντων, πλάτιασα και νυστάζω).
Αν σκεφτώ και την προφυλάκιση από Φυζιο, παρόλο που ούτε γι'αυτόν είχα ποτέ καθαρή εικόνα, νιώθω πιο άνετα να τον θεωρήσω αθώο και να υπολογίσω τον Φυζιο είτε ως μαφία είτε ως ΑΜ είτε ως πόρνη με γνώση είτε ως πόρνη με διαίσθηση είτε ως πολίτη με διαίσθηση.
Στο τελευταίο, μοιραία, δίνω λιγότερες πιθανότητες. Όπως και κάποιος θα έδινε λιγότερες πιθανότητες σε αυτό σκεπτόμενος τη δική μου τύμβω σε αθώο χθες βέβαια.
Άρα έστω ότι τοποθετώ τον Φύζιο στο διάστημα [μαφία,..,διαισθητική πόρνη] και τον ικαρίωνα στο [πόρνη,πολίτη].
Αυτό με κάνει για την ώρα να μην ασχοληθώ με το τι ήταν τελικά ο Φύζιο (αν και αν την είχα ακόμα ίσως να την έριχνα, not gonna lie) και να μην φοβάμαι τον Ικαρίωνα. Ο ένας μας χαιρέτησε, αν ξανάερθει και ειδικά από άτομο που έχουμε ως ύποπτο το συζητάμε, και ο άλλος αριθμητικά έστω, είναι πολίτης.
Πάει αυτό.

Το έτερο θέμα που με απασχόλησε κατά την ανάγνωση είναι να δω αν υπήρχαν σινιάλα. Δεν αντιλήφθηκα προσωπικά κάτι τρελό, ίσως και γιατί δεν με εμπιστεύομαι τόσο πλέον μετά απ'την προχθεσινή πανωλεθρία μου.
Αν με ανάγκαζες να διαλέξω κάποια στιχομυθία ως συνεννοήση ΔΑ-μαφίας θα ήταν αυτά:
Libertus #397: τύπου 'εγώ αυτό θέλω να κάνω, δώστε μου το οκ'
Melania #403 παραθέτει για να δώσει οκ
Libertus #406: τύπου 'ok θα το κάνω' και #417 ψήφο στη Μελανία για να είναι όσο πιο πάνω γίνεται.
Αλλά αφενός γνωρίζω ότι το σενάριο αυτό μου δημιουργείται κυρίως γιατί εμπεριέχει άτομα από την αρχική μου-παλιά λίστα υπόπτων και αφετέρου ο Libertus έχει παίξει ανοιχτά δυο κάρτες άρα αν είναι ΔΑ δεν γνωρίζει αλλά πάει βάσει ενστίκτου.
Οπότε το πάω κι αυτό στα λιγότερο πιθανά και σταματάω την αναζήτηση σημαδιών και ΔΑ.

ΔΑ δεν ψάχνω γιατί νομίζω ότι πλέον δεν μας βοηθάει και σε τίποτα να τον διώξουμε. Στη χειρότερη θα κατέχει κάποια νεκροφάνεια που θα χρησιμοποιήσει μετέπειτα. Αν γίνει αυτό, αναθεωρούμε.
Και σινιάλα δεν ψάχνω γιατί στην τελική μπορεί και να μην έγιναν.
Προέχει η μαφία. Να σου πω ότι έχω κάποια εικόνα γι' αυτήν; Όχι. Δεν περίμενα τον Φίνεα, δεν μαφιοζοποίησα τον Φύζιο με την προφυλάκιση. Υποπτεύθηκα αρχικά τη μελανία βασιζόμενος όμως σε ένα σενάριο που μου βγήκε λάθος, και πλέον δεν ξέρω που να την τάξω. Το ίδιο ισχύει και για ντιμιτζιμ-λιμπερτους. Το Εμιλούκο δεν το έχω εξετάσει σχεδόν καθόλου κι αυτό θα κάνω κυρίως όταν ξαναδιάβασω το θέμα εκτός αν με προλάβει και καμία εξέλιξη. Αναφέρομαι στα άτομα που έχουν συζητηθεί αρκετά τώρα είτε ως μαφιόζοι είτε ως βοηθοί.

Και ερχόμαστε στη σημερινή μου ψήφο για την οποία δυσκολεύομαι πολύ.
Η ψήφος θα πάει στον ultraviolence. Ο λόγος είναι κυρίως ότι θέλω να δώσω μία ψήφο μέχρι να ξαναδιαβάσω μπας και καταλάβω κάτι καλύτερα. Δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου την κουβέντα ικαριώνα-ούλτρα που λέγατε με τραγούδια και τέτοια, οπότε δε δίνω βάση σε αυτή. Απλώς μου προκαλεί εντύπωση ο συνδυασμός (με έχει ψηφίσει δις + αναφορά στο παιχνίδι #43 + λίγα ποστς + λείπει από προχθές.) [Αν έχει ενημερώσει σε προηγούμενο ποστ του ή στο θρεντ συμμετοχών και δεν το θυμάμαι, μπαρδόν].
Αν έχουμε στο παιχνίδι τον κλασικό έναν μαφίοζο που πάντα παραμένει αντερ δε ρεινταρ την πρωτη βδομαδα, με λίγα ποστς κι όλα αυτά, είναι ένας καλός υποψήφιος. Όπως είναι και οι cinefil/marji και άντε πες κομφυ/τσάρα/εμιλούκο πες.

Νιώθω άνετα για την ψήφο μου; Όχι.
Θα συνεχίσω να την έχω εκεί ανεξαρτήτως του πόσες θα πάρει; Όσο είμαι γενικά χαμένος, ναι. Ίσως να σκεφτώ αλλαγή καθαρά και μόνο για θέμα ισοψηφίας αλλά αυτό θα το αποφασίσω αύριο μετά από άλλο ένα πέρασμα του θρεντ.

Καλημέρα αγαπητό μου ημερολόγιο Παλέρμο.

Αυτό ελπίζω να μην περάσει απαρατήρητο. Κι δεν αναφέρομαι στην ψήφο, αλλά στο ότι ενώ έλεγε ότι δεν θα ξαναψηφίσει για να βγει από το παιχνίδι, σήμερα μια χαρά ήρθε και ψήφισε και το πλασάρει πάρα πολύ όμορφα ότι είναι χαμένος. Ελπίζει να θεωρήσουμε ότι αναθεώρησε για το παιχνίδι κι να τον ξεχάσουμε. ( μην ξεχνάμε και την διπλή στο τζόνι όταν κινδύνευε ο Φινεύς). Ύποπτο.

cinefil: Από τότε που ο ikarionas σε έβαλε στην λίστα αθώων του είσαι λαλίστατη βλέπω. Με βάση όσα έγιναν χθες τι πιστεύεις για Physio?

ComfortablySmug: Για κάποιο λόγο το play του τις πρώτες δύο μέρες μου φαινόταν περίεργο (?) παρόλα αυτά η ακύρωση της ΑΠ με κάνει να τον θεωρώ αθώο(?) Αν ο Physio είναι όντως ο ΔΑ, γιατί να πάει να τον κόψει απ'το να γλιτώσει η μαφία έναν γύρο ακόμη; Αν είναι μαφία μήπως έχει ρόλο που δεν ξέρει την ταυτότητα του ΔΑ;

dimijim: Υπάρχει λογική σε αρκετά που λέει, φαίνεται ότι ασχολείται και ψάχνει πράγματα, however dimijim being dimijim ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Ερωτηματικό. Ενδιαφέρον θα'χει το τι θα ψηφίσει σήμερα.

Emilouko: Αυτά τα μαϊντάνου που λέει με τον Libertus, καθόλου δεν μου αρέσουν, κυρίως γιατί δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω μιας και αναφέρθηκε και από τους 2. Ο Libertus λόγω του ότι έσπρωξε Φινεύς δεν γίνεται να έχει τέτοιο ρόλο ( με την μεριά της μαφίας εννοώ) οπότε ας υποθέσουμε ότι ήταν κάτι χιουμοριστικό κι ότι δεν υπάρχει κάτι μεταξύ τους; Αλλά και πάλι, τι μπορεί να σημαίνει όταν λες κάποιον.. μαϊντανό; :loltooth: Τα της Εμιλούκο τώρα, μου θυμίζει την παλιά κακή Έμιλυ των 42 & 43 όπου και ήταν μαφιόζα. Θα μπορούσε να'ναι τυχαίο βέβαια ή να μην έχει ρόλο μαφιόζου απαραίτητα αλλά βοηθού.

Himela: Νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο ότι έχει ρόλο πολίτη.

i_lie_us: Ύποπτος. Νομίζω με το που έχασαν το Φινεύς, έσπευσαν να βρουν έναν τρόπο να κάνουν έναν μαφιόζο τους να φαίνεται σαν πολίτης που απλά ξενέρωσε με το παιχνίδι κι χρησιμοποιεί όλα τα όπλα που έχει στο χέρι του. Δεν πρέπει να τον αφήσουμε να αλωνίζει για πολύ ακόμη και θεωρώ πως πρέπει να τον φέρουμε σε μια ισοψηφία με την Έμιλυ, για να δούμε κινήσεις.

Ikarionas: Είμαι η πόρνη της καρδιάς του, είναι η πόρνη της καρδιάς μου. Δε νομίζω ότι ισχύει το σενάριο μου ότι είσαι πόρνη, παρόλα αυτά δεν το ξεχνώ. (όπως ούτε εσύ υποθέτω θα ξεχάσεις το δικό σου)

Iliaso: newbie player με την μεριά των πολιτών.

JKaradakov: Ο Ιορδάνης παίζει όπως τον ξέρουμε, δε νομίζω να υπάρχει κάτι εδώ.

Johnny15: Αθώος, μάλιστα περίμενα χθες να είναι το θύμα της δολοφονίας.

Marjoree26-: ίδια κατηγορία με Iliaso, αλλά κρατάω μια πισινή όμως.

~Melania~: Το αιώνια καλό κορίτσι του Παλέρμο. Ούτε εδώ παρατηρώ κάποια αλλαγή στο play της. However, για να παίζει τόσο σούσουρο με το όνομα της μήπως υπάρχει κάτι; Δεν είμαι ποτέ της άποψης ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά,πόσο μάλλον στο Παλέρμο. Επίσης μου χτύπησε ιδιαίτερα το ότι ήσουν η πρώτη που σχολίασε την θεωρία μου (σ'ευχαριστώ όμως που μπήκες στον κόπο και σχολίασες) και είπες κάτι του στυλ αρκετά με τα τραγούδια κτλ ότι κατάντησε αστείο; Δεν θυμάμαι ακριβώς και βαριέμαι να ψάξω tbh.

//Εδώ να πω ότι κάποιος σχολίασε ότι από την μια κατακρίνω τα emoji/τραγούδια αλλά τα έφερα σαν επιχείρημα. Και θα ξαναπώ, ότι ύπο άλλες συνθήκες δεν θα το έκανα. ΑΛΛΑ εκείνη την στιγμή θεωρούσα ότι ο ikarionas είχε ετοιμάσει έπικ τέχνασμα για να δείξει ότι είναι η πόρνη//

tsarachaf: Λογικά φαίνεται να μιλάω, δεν ξέρω.

ultraviolence: Απ'όσο θυμάμαι, το πιμι μου έχει ρόλο πολίτη συνασπισμένο με τους πολίτες.

Αν υποθέσω ότι είμαι σωστός, οι σίγουροι μαφιόζοι είναι:


  • Μαφιόζος Φινεύς

  • Μαφιόζος i_lie_us


Δα:

  • Physiognomist



Μας μένουν άλλοι 2 μαφιόζοι & μια πόρνη με πιθανά σενάρια:

  1. Εμιλούκο μαφιόζα/πόρνη

  2. ComfortablySmug πόρνη

  3. Μου μένει μια θέση ακόμη για μαφιόζο και μου μένουν, με αλφαβητική σειρά, cinefil/dimijim/Marjoree26/Melania/tsarachaf. Δεν τους κατηγορώ ακόμη, δεν έχω στοιχεία θα πρέπει να ανατρέξω πάλι σε παλιά μηνύματα ή να δω την εξέλιξη του παιχνιδιού.


Αυτή είναι για την ώρα η δική μου 6αδα.

Πολιτάκια μου έχουμε κάνει πολύ καλή αρχή, πάμε γερά!

Ψηφίζω i_lie_us.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Καλημέρα!

Γιατί ξενερωμένος; Για τη νεκροφάνεια που δεν θέλει;
Όχι, απο την πρότασή του " εξάδα ενόχων μου βρίσκεται διαβάζοντας εξονυχιστικά πως παίχτηκε το παιχνίδι στο Παλέρμο 163."

Επανέρχομαι γιατί δεν μπορώ να κοιμηθώ με μια ακόμα θεωρία: ο ΔΑ να ήταν ο ίδιος ο φυσιο. Είχε δύο επιλογές: είτε θα φύγει αυτός και έτσι κι αλλιώς η ιδιότητα του καίγεται είτε να φύγει η Μελανια και με την ιδιότητα του να διώξει τον ικαριονα. Μην ξεχνάμε ότι χτες έπαιξε ΑΠ στον ικαριονα. Θα αναρωτηθούμε όμως, γιατί δεν μπήκε να αλλάξει την ψήφο του για να πάρει παραπάνω ψήφους η Μελανια και να γίνει πιο πιθανό να πετύχει το σχέδιο; Ίσως δεν ήθελε να δείξει ότι είναι εδώ ώστε να βγει μετά και να πει ότι έλειπε (όπως και το είπε) και να μην θεωρηθεί ότι ήταν ΔΑ. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, αν όντως είναι ΔΑ, αυτή τη στιγμή δεν κατάφερε μεν να βγάλει ικαριονα, αλλά κατάφερε να ρίξει μια σκιά πάνω στη μελάνια ότι ο ΔΑ πήρε από αυτήν σήμα οπότε ίσως είναι μαφιόζα. Το να αναλωθουμε να ασχοληθούμε τι είναι η Μελανια, θα δώσει λίγο χρόνο στους μαφιόζους. Ίσως το "όχι νεκροφάνεια" να το είπε στους μαφιόζους κι όχι στους πολίτες.

Τραβηγμένο; Το είπα απλά ως σενάριο.
Πολύ καλό σενάριο... :hmm:


Θα ήθελα όσοι με ψηφίζετε να μου εξηγήσετε γιατί είναι βέλτιστο να βγω εγώ στην παρουσα φάση και τι πληροφορίες πιστεύετε ότι θα πάρετε από την ψηφοφορία.
Γιατί θεωρούμε ότι είσαι μέλος της μαφίας, duh...

Επίσης ψηφίζεις Μελανία, άρα θεωρείς ότι ο ΔΑ έδρασε γτ πιστεύει ότι είναι μαφία;

Τώρα σχόλιο προς την Χιμέλα και τους τρεις υπόπτους της. Ο Κόμφυ έχει άλλη μια κάρτα, η Έμυλι έχει άλλη μια κάρτα και ο Ηλίας δεν έχει κάρτες, δεν νομίζω πως η μαφία είναι τοσο χαμηλά σε κάρτες απο την τρίτη μέρα παιχνιδιού. Σίγουρα ο ένας απο τους τρεις που μένουν έχεις τις κάρτες του. Εκτός και αν θεωρείς τον Ηλία βοηθητικό ρόλο μαφίας.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Ιορδάνη δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό ότι κάποιος μαφιόζος πρέπει οπωσδήποτε να έχει και τις δύο κάρτες. Εδώ χάσανε σε δύο μέρες αρχιμαφιοζο και ΔΑ, οι κάρτες θα ήταν το πρόβλημα;

Εδω θα ήθελα να σχολιάσω κάτι ακόμα που το έχετε πει κι άλλοι: ο Τσάρα είναι ο μοναδικός από αυτούς που θεωρούμε (?) πολίτη που φαίνεται συνεχώς νευριασμένος . Για ποιο λόγο είσαι τόσο νευριασμενος Τσάρα; Έχει αποτύχει μια δολοφονία, έχουμε βγάλει τον αρχιμαφιοζο, έχουμε βγάλει κατά πάσα πιθανότητα τον Δα, την ιδιότητα του και την ΑΠ του, τα πράγματα πάνε καλά για τους πολίτες. Εσύ γιατί τέτοια νεύρα; Δε θέλω να σε κατηγορήσω ακόμα, αλλά δε φέρεσαι σαν πολίτης που χαίρεται για τις επιτυχίες μας. Επίσης σε ρώτησα να μου πεις περιεκτικά κάποια ονόματα ενόχων και απάντησες μετά από 1-2 ώρες ότι δεν μπορείς κι ότι πρέπει να διαβάσουμε και να αποκωδικοποιήσουμε το ποστ σου με τα group A B C τη στιγμή που σου εξηγώ ότι δεν έγινε κατανοητό. Ένας πολίτης πιστεύω θα καθόταν να εξηγήσει ώστε να γίνει κατανοητός και να βοηθήσει την ομάδα του. Εκτος αν επίτηδες δε θες να δώσεις ονόματα γιατί αυτή τη στιγμή δε σε συμφέρει. Επίσης είπες κάποια στιγμή στον iliaso ότι η ειρωνεία είναι συνηθισμένη στο Παλέρμο κι ας τη συνηθίσει, αλλά όταν ο λιμπερτους είπε ειρωνικά - για πλάκα ότι δεν έδωσες ενόχους, τσαντιστηκες. Σορρυ κάτι δε μου κολλάει.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν πτοούμαι παιδιά που με ψηφίζει η Eileen. Κλικ.

Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL --> ComfortablySmug
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> ComfortablySmug
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> dimijim
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15
11. Libertus
12. Marjoree26
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
3 ComfortablySmug
1 Emilouko
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 dimijim
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Καλημέρα σας.

Έψαξα ξανά τα ποστ του και για τον Physiognomist και βρήκα μερικά διαμαντάκια. Πρώτον, ήταν ο ΔΑ. Τελεία και παύλα. Όλα κολλάνε, πάμε παρακάτω. Δεύτερον, έγραψα χτες ότι ούτε εγώ ούτε η Μελανία είμαστε κακοί. Δεν είμαι εντελώς σίγουρος για την αθωότητα της Μελανίας και μπορεί να είναι αλλά θα σας πω τη σκέψη μου.

Δείτε λίγο το ποστ 387 της Μελανίας που λίγες ώρες πριν το τέλος της ψηφοφορίας. Εκεί απευθύνεται στον Φυσιογνώμων και του λέει:

Μια χαρά έχουν βγει και άτομα να σε υποστηρίξουν. Εμένα που χαροπαλεύω μόνη μου (άντε και με ακούει μόνο μία παίκτρια) πρέπει να σχολιάσεις. Και μου κάνει εντύπωση που δεν παίρνεις μέρος στο κύμα εναντίον μου.

Αυτό το ποστ νομίζω είναι αυτό που εξέλαβε ο Φυσιογνώμων ως σήμα για να σώσει τη Μελανία. Του λέει ότι έχουν βγει άτομα να τον υποστηρίξουν ενώ εκείνη χαροπαλεύει μόνη της και της κάνει εντύπωση που δεν παίρνει μέρος στο κύμα εναντίον της. Είναι σαν να του λέει ''βοήθα με'' γιατί χαροπαλεύω και πάρε κύμα εναντίον μου για να με ανεβάσεις στις ψήφους και να με σώσεις κατόπιν με την ιδιότητά σου. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Γι' αυτό και προσπάθησε να τη σώσει. Μπορεί να είναι όντως σήμα, μπορεί και όχι. Ας δούμε λίγο τι άλλο έγινε λίγο πιο πριν.

Έχουμε την Έμιλυ στο εκπληκτικό ποστ 365 να αναφέρεται στον Φύσιο και να λέει το εξής:

Ο Physio με τον Ικαρίονα δεν γίνεται να είναι στο ίδιο στρατόπεδο. Το μόνο ενδεχόμενο να συμβαίνει αυτό είναι αν ο physio είναι δα και ο ικαριονας μαφια αλλά αυτό μου φαίνεται απίθανο.

Κυρίες και κύριοι, σ' αυτό το ωραίο ποστ βρίσκεται ο λόγος που πήγε να με βγάλει ο Φύσιο. Η Έμιλυ τον αναφέρει ως ΔΑ με εμένα ως πιθανό μαφιόζο του για να του πει εν τέλει ότι είναι απίθανο να ισχύει αυτό, ότι δηλαδή δεν είναι μαφιόζος σου ο Ικαρίονας. Γιατί να με θεωρεί μαφιόζο του ο Φύσιο; Το μόνο πιθανό σημείο που βρήκα ήταν στο ποστ με την παγίδα που είχα βάλει για τη Μελανία. Πιο πριν είχε προηγηθεί ποστ μου που έλεγα ότι δεν μου αρέσει όπως πηγαίνει η ψηφοφορία και ο Φύσιο με ρώτησε ''γιατί δεν σου αρέσει η ψηφοφορία Ικαρίονα;'', ίσως για να δει αν δεν μου άρεσε επειδή δεν ήθελα να βγει αυτός. Άλλωστε εγώ είμαι που αφαίρεσα την ψήφο μου από πάνω του πηγαίνοντας στον Φινεύς και μπορεί να νόμιζε ότι πάω να τον σώσω. Αυτός ίσως ήταν και ο λόγος που δεν επιχείρησε να σώσει τον Φινεύς, αφού θεωρώντας με μαζί του νόμιζε ότι πάω να βγάλω αθώο και να σώσω εκείνον. Μέχρι που είδε ότι ο Φινεύς ήταν αρχιμαφιόζος και νευρίασε οπότε μου πέταξε την προφυλάκιση. Στο ποστ-παγίδα για τη Μελανία έγραψα άθελά μου το ότι δεν πρέπει να αφήσουμε τον Φύσιο να βγει και αυτό μπορεί ο ίδιος να το εξέλαβε ως σήμα και ίσως το ότι είμαστε μαζί με Μελανία μαφιόζοι. Έρχεται λοιπόν η Έμιλυ και του αποκλείει ρητά το να είμαι μαφιόζος του και να βρίσκομαι στο ίδιο στρατόπεδο με αυτόν. Αυτό μου κάνει την Έμιλυ σίγουρη ένοχο.

Μάλιστα σήμερα η Έμιλυ ανέβασε το παρακάτω (εστιάστε στα bold):

Καληνύχτα/σχεδόνκαλημερα και από εμένα.

Πρώτα θα ήθελα λίγο να εξηγήσω τη στάση μου στην ψηφοφορία. Ψήφισα βεβιασμένα dimijim γιατί όπως ερμήνευσα την συμπεριφορά του απέναντι σε Ικαριονα μου φάνηκε ύποπτη. Επειτα, αφού διάβασα ξανά ποστ Ικαριονας και τις απαντήσεις της Χιμελα μου έβγαζε όντως περισσότερο νόημα να ψηφιστεί η Μελανια έτσι ώστε αν βγει ή αν έρθει σε ισοψηφία να πάρουμε περισσότερες πληροφορίες και έμμεσα να μάθουμε και για Δημήτρη. Προφανώς και ακυρωσα την ψήφο πάνω μου όταν είδα ότι κινδυνευα να μπω σε τριπλή ή και να φύγω αν κάποιοι άλλαζαν την ψήφο τους πάνω μου. Πράγμα το οποίο δεν απέκλεια γιατί άνετα κακοί ρολοι θα μπορούσαν να με ψηφίσουν, να βγω και μετά να τις καπουλαραν γιατί ήδη θεωρούμαι από κάποιους υπόπτη.
Όσον αφορά την κίνηση του Λιμπερτους και εμένα με προβλημάτισε. Μπορώ μόνο να φανταστώ ότι προσπάθησε να ρίξει τις ψήφους μου έτσι ώστε να μείνει διπλή ισοψηφία.
Τώρα όσον αφορά τον δα.
Οποιο και σενάριο να ισχύει για το δα νομίζω ότι το κοινό στοιχείο σε όλα είναι ο πανικός. Δεν υπάρχει άλλος λόγος ο δα να δράσει τόσο νωρίς και μάλιστα αποτυχημένα. Πράγμα που σημαίνει οτι βρισκόμαστε σε πολύ καλό σημείο. Δεν θεωρώ ότι είναι μια μεθοδευμένη κίνηση για αποπροσανατολισμο. Οπότε πρέπει να βρούμε τι ακριβώς ειπώθηκε από Μελανια ή από άλλους και έπεισε τον δα ότι αυτή ανήκει στην μαφια. Και δεν μιλάω μόνο για σήματα αλλά και για συμπεράσματα που μπορει να έβγαλε από κατηγορίες ή υπεράσπιση άλλων. Μόλις ξυπνήσω με καθαρό μυαλό θα ανατρέξω πάλι στο θρεντ.


Μελανια, είπες αν κατάλαβα καλά ότι από δα θέλουν τώρα να σε βγάλουν μαφιόζα. Θεωρείς ότι θα χαλούσε κάποιος την ιδιότητα του μόνο και μόνο για να σε ενοποιήσει τόσο νωρίς;. Μου φαίνεται τραβηγμένο. Και μου δημιουργεί υποψίες το γεγονός ότι το τόνισες και δεν προσπάθησες εξ αρχής να δεις τι μπορεί να είπες και έκανε τον δα να σε θεωρήσει μαφιόζα. Το μόνο που κάνεις είναι να τη λες στον Ικαριονα. Επίσης, βάζεις μια λίστα με άτομα που σου φαίνονται περίεργα και εν τέλει ψηφίζεις comfortably που δεν είναι καν στη λίστα.
Συνεχίζω να πιστεύω ότι υπάρχει σύνδεση μεταξύ εσου και ντιμιτζιμ.

Παρόλο που με κατηγορεί και με ψηφίζει πιστεύω ότι η χιμελα έχει καλό ρόλο.

Σχετικά με αυτό που ειπώθηκε ότι είμαι η φανερή του Ικαριονα
Συνεχίζω να πιστεύω ότι ο Ικαριονας πέτυχε κάποιες από τις ενοχοποιησεις του , κάποιοι τρομαξαν, τον πέρασαν για απ και είναι καλή τακτική να στρεψουν τις κατηγορίες σε μένα έτσι ώστε αν αυτός βγει και αποκαλυφθεί ως απ εγώ να κατηγορηθω.

Θα ήθελα όσοι με ψηφίζετε να μου εξηγήσετε γιατί είναι βέλτιστο να βγω εγώ στην παρουσα φάση και τι πληροφορίες πιστεύετε ότι θα πάρετε από την ψηφοφορία.


Αυτα τα σύντομα είχα να πω. Είπα να γράψω κάποιες σκέψεις πριν κοιμηθώ για να μην μου πέσουν όλα βουνό αύριο.

Προς το παρόν επειδή δεν ξερω αν θα ξυπνήσω πριν την μια
δίνω μία ψήφο ΜΕΛΑΝΙΑ , την οποία ενδεχομένως να αλλάξω αν παρουσιαστούν νέα στοιχεία ή παρατήρησεις αφού ξαναδιαβασω το θρεντ σαν άνθρωπος.

Η Έμιλυ εδώ λέει να ψάξουμε να βρούμε τι είπε η Μελανία που μπορεί να έκανε τον Φύσιο να τη θεωρήσει μαφιόζο και απευθύνεται στη Μελανία λέγοντάς της ότι της προκαλεί υποψίες που η Μελανία δεν έψαξε να δει τι μπορεί να είπε στον Φύσιο και τον έκανε να τη θεωρήσει μαφιόζο. Να είναι και οι δυο μαφιόζες μαζί και να της λέει αυτό έτσι δημόσια; Δύσκολο το βλέπω εκτός κι αν η Έμιλυ είναι φανερός μαφιόζος και προσπαθεί να μπερδέψει τον πληροφοριοδότη. Μου φαίνεται πιο πιθανό το άλλο σενάριο. Η Έμιλυ είδε το ποστ της Μελανίας στον Φυσιογνωμο που παρέθεσα παραπάνω και προσπαθεί να μας στείλει εκεί, να το διαβάσουμε για να κατηγορήσουμε Μελανία, την οποία και ψηφίζει και να χάσουμε ένα γύρο. Δεν αποκλείω εντελώς το σενάριο να είναι μαζί μαφιόζες και να πάνε να κάνουν πλέι αλλά θεωρώ την Έμιλυ πιο σίγουρη και νομίζω εκεί θα πρέπει να κινηθούμε σήμερα. Ακόμη κι αν ξοδέψουν νεκροφάνεια για να την επαναφέρουν, θα καρφωθεί κι άλλος κακός ρόλος και θα ξαναβγάλουμε την Έμιλυ αύριο, οπότε στις κάρτες που θα δωθούν η μαφία θα έχει 2 λιγότερες. Τη Μελανία την κρατάμε για μετά και ίσως βοηθήσει να ρωτήσει κάνας ντετέκτιβ γι' αυτήν το βράδυ, ώστε να ξεκαθαρίσει κι αυτό.

1) Ας αποφασίσουμε συλλογικά να πάμε σε έναν που θεωρούσαμε εξαρχής ένοχο, όποιον θέλετε εσείς. Μην ξεχνάμε τον Ηλία που ο ικαριονας χτες με τη λάθος λογική ότι η Μελανια ήταν ΔΑ, τον έβγαζε αθώο. Είναι όμως; Μην αφήσουμε την Έμιλυ που παίζει περίεργα.

2) Δικοί μου ένοχοι: Έμιλυ, Ηλίας, κομφυ

1) Τον Ηλία δεν τον αθώωσα μόνο με τη λογική για τη Μελανία ως ΔΑ. Τον αθώωσα για συσχετισμούς του με άλλους ύποπτους παίκτες και για το ότι φαίνεται πως παίζει μόνος έχοντας δώσει μάλιστα κάποιες παρατηρήσεις στα ποστ του που ακόμη και να μην ισχύουν, δεν θα τον συνέφερε να το κάνει ως μαφία. Συνεχίζω λοιπόν να θεωρώ πως θα ήταν λάθος να πάτε εκεί.

2) Κράτα μόνο την πρώτη. Τον Κομφόρταμπλι νομίζω πως θα πρέπει να τον αφήσουμε στην άκρη για λίγο.

Αθώοι: Χιμέλα, Λιμπέρτους, Τζόνι, Σινεφίλ, Ιλιάσο, Καραντάκος, Ντιμιτζιμ, Τσαραχάφ, Ιντιάνα, i lie us, Κομφόρταμπλι

Ανάμεσα σε σας βρίσκεται ο ΑΜ και άντε ίσως και καμιά πόρνη που δεν το νομίζω. Μόνο ΑΜ θα έβαζα ανάμεσά σας και έχω μια καλή θεωρία γι' αυτόν αλλά αυτόν θα τον ψάξουμε αργότερα. Δεν είστε μαφιόζοι. Μην τρώγεστε μεταξύ σας. Κατηγόρησα ντιμιτζιμ και λιμπέρτους χτες ψηφίζοντας ντίμιτζιμ μπας και αποτρέψω απ' το να τους σκοτώσουν το βράδυ αφού μπορεί να ψηφιστούν. Σας θεωρώ και τους δύο αθώους. Βγάζω για λίγο στην άκρη και τη Μελανία χωρίς αν την αθωώνω (μια χαρά θα μπορούσε να είναι πόρνη που πήγαινε να παρουσιάσει εμένα έτσι αλλά δεν είναι για τώρα). Οι ένοχοι όλοι είναι σε αυτούς που μένουν. Οι οποίοι όλως παραδόξως είναι τρεις. Σαν να επιστρέφουν οι μαγικές μου τριάδες. Έπρεπε απ' την αρχή να κινηθώ με βάση αυτές μάλλον.

Χιμέλα και σινεφίλ θα πρότεινα πριν την ανακοίνωση της δολοφονίας να μην αφήσετε την ψήφο σας στον Κομφόρταμπλι.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο.

Αρχικά να πω ότι έχω κάπως απογοητευτεί/νευριάσει που κανείς δεν πήρε στα σοβαρά το ποστ που έκανα για τον ikarionas. Με την τροπή που έχει πάρει το game, δεν θεωρώ ότι ισχύει η κατηγορία μου. However, ΕΚΕΙΝΗ την στιγμή, νομίζω ένα " ultra λες βλακείες/συμφωνώ/διαφωνώ" θα ήταν προτιμότερο, από την πλήρη παράβλεψη του ποστ μου. "Δεν λες κάτι", στην λένε, προσπαθείς να φέρεις κάτι για έρευνα, σε αγνοούν. Οκ. :upside:


Υπό άλλες περιπτώσεις δεν θα με πείραζε μια ΑΠ στον ikarionas, however η ώρα (1:47) είναι ποολύ ύποπτη και συνάμα άκυρη; Γιατί να ρίξεις ΑΠ στον ΔΑ κι όχι σε μαφιόζο; Αν θυμάμαι καλά, θεωρούσες τον Ηλία μαφιόζο, γιατί να μην έριχνες εκεί την ΑΠ;
Noted ότι στις 1:58 ο Comf έρχεται με ακύρωση της ΑΠ, οι λόγοι πολλοί. Ας το ερμηνεύσει ο καθένας όπως θέλει. Εμένα μου φαίνεται λογική κίνηση πάντως.




Ο Indiana το θύμα, μάλλον safe επιλογή για την μαφία.



Ο αυτοκράτορας είναι πολύ σημαντικός ρόλος και κάνει πολύ καλά που κρύβει την ταυτότητα του με το να μην δίνει κάθε μέρα ασυλία, αργότερα στο παιχνίδι μπορεί να προστατέψει αθώους.




Εμ, όχι; Όταν έχουμε στο μυαλό μας σίγουρο μαφιόζο η λογική λέει ότι σ'αυτόν ρίχνουμε την ΑΠ. Άσε που ο i_lie_us είπε ότι θα μείνει από απουσίες, κάποιοι μπορεί να πουν "ε άστον τότε, ας φύγει με απουσίες μην χαλάσουμε μια ψηφοφορία για εκείνον", να που όμως σήμερα ο i_lie_us μπήκε κανονικότατα και ψήφισε. Λυπάμαι Physiognomist ότι έδειξες τι ρόλο είχες, θα αναφερθώ στην συνέχεια.



Υποθέτω για να φέρεις ισοψηφία έγινε αυτό, αν μετράω καλά τις ψήφους.

Κι ερχόμαστε στο juicy κομμάτι της ψηφοφορίας. Αλλαγές ψήφων, κάρτες κτλ. Όμως, ο Physio δεν μπήκε καν στον κόπο να σώσει τον εαυτό του, ενώ μπορούσε εν τέλει να κάνει ένα 5-5. Κι'αυτό το έκανε γιατί είναι κατά πάσα πιθανότητα ο ΔΑ. Μετά την αποχώρηση του Φινεύς λογικά θεώρησε ότι έπρεπε να θυσιαστεί, εξού και η ΑΠ για να κερδίσει 2 γύρους η μαφία ( θεωρώ ότι με επιχειρήματα, ίσως και να είχες γλυτώσει την ψηφοφορία btw), εξού και η ιδιότητα του ΔΑ. Είτε για να προκαλέσει χάος, είτε για να σώσει την Μελανία, το ποιντ είναι ότι κατάφερε να διχάσει τα πλήθη. Το ότι δεν την ψήφισε για να κάνει το 5-5 ίσως την καθιστά μαφιόζα, στα μάτια του. Επίσης να σημειωθεί ότι ο ikarionas/Μελανία ΔΕΝ γίνεται να είναι ο ΔΑ.




Το όχι νεκροφάνεια τι σας λέει; Ότι δεν θέλει να επανέλθει στο παιχνίδι ή μήπως ενημερώνει την Μαφία ότι η κάρτα που του έμεινε δεν είναι νεκροφάνεια;


Γιατί συγκεκριμένα ο dimijim?




Αυτό ελπίζω να μην περάσει απαρατήρητο. Κι δεν αναφέρομαι στην ψήφο, αλλά στο ότι ενώ έλεγε ότι δεν θα ξαναψηφίσει για να βγει από το παιχνίδι, σήμερα μια χαρά ήρθε και ψήφισε και το πλασάρει πάρα πολύ όμορφα ότι είναι χαμένος. Ελπίζει να θεωρήσουμε ότι αναθεώρησε για το παιχνίδι κι να τον ξεχάσουμε. ( μην ξεχνάμε και την διπλή στο τζόνι όταν κινδύνευε ο Φινεύς). Ύποπτο.

cinefil: Από τότε που ο ikarionas σε έβαλε στην λίστα αθώων του είσαι λαλίστατη βλέπω. Με βάση όσα έγιναν χθες τι πιστεύεις για Physio?

ComfortablySmug: Για κάποιο λόγο το play του τις πρώτες δύο μέρες μου φαινόταν περίεργο (?) παρόλα αυτά η ακύρωση της ΑΠ με κάνει να τον θεωρώ αθώο(?) Αν ο Physio είναι όντως ο ΔΑ, γιατί να πάει να τον κόψει απ'το να γλιτώσει η μαφία έναν γύρο ακόμη; Αν είναι μαφία μήπως έχει ρόλο που δεν ξέρει την ταυτότητα του ΔΑ;

dimijim: Υπάρχει λογική σε αρκετά που λέει, φαίνεται ότι ασχολείται και ψάχνει πράγματα, however dimijim being dimijim ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Ερωτηματικό. Ενδιαφέρον θα'χει το τι θα ψηφίσει σήμερα.

Emilouko: Αυτά τα μαϊντάνου που λέει με τον Libertus, καθόλου δεν μου αρέσουν, κυρίως γιατί δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω μιας και αναφέρθηκε και από τους 2. Ο Libertus λόγω του ότι έσπρωξε Φινεύς δεν γίνεται να έχει τέτοιο ρόλο ( με την μεριά της μαφίας εννοώ) οπότε ας υποθέσουμε ότι ήταν κάτι χιουμοριστικό κι ότι δεν υπάρχει κάτι μεταξύ τους; Αλλά και πάλι, τι μπορεί να σημαίνει όταν λες κάποιον.. μαϊντανό; :loltooth: Τα της Εμιλούκο τώρα, μου θυμίζει την παλιά κακή Έμιλυ των 42 & 43 όπου και ήταν μαφιόζα. Θα μπορούσε να'ναι τυχαίο βέβαια ή να μην έχει ρόλο μαφιόζου απαραίτητα αλλά βοηθού.

Himela: Νομίζω είναι ηλίου φαεινότερο ότι έχει ρόλο πολίτη.

i_lie_us: Ύποπτος. Νομίζω με το που έχασαν το Φινεύς, έσπευσαν να βρουν έναν τρόπο να κάνουν έναν μαφιόζο τους να φαίνεται σαν πολίτης που απλά ξενέρωσε με το παιχνίδι κι χρησιμοποιεί όλα τα όπλα που έχει στο χέρι του. Δεν πρέπει να τον αφήσουμε να αλωνίζει για πολύ ακόμη και θεωρώ πως πρέπει να τον φέρουμε σε μια ισοψηφία με την Έμιλυ, για να δούμε κινήσεις.

Ikarionas: Είμαι η πόρνη της καρδιάς του, είναι η πόρνη της καρδιάς μου. Δε νομίζω ότι ισχύει το σενάριο μου ότι είσαι πόρνη, παρόλα αυτά δεν το ξεχνώ. (όπως ούτε εσύ υποθέτω θα ξεχάσεις το δικό σου)

Iliaso: newbie player με την μεριά των πολιτών.

JKaradakov: Ο Ιορδάνης παίζει όπως τον ξέρουμε, δε νομίζω να υπάρχει κάτι εδώ.

Johnny15: Αθώος, μάλιστα περίμενα χθες να είναι το θύμα της δολοφονίας.

Marjoree26-: ίδια κατηγορία με Iliaso, αλλά κρατάω μια πισινή όμως.

~Melania~: Το αιώνια καλό κορίτσι του Παλέρμο. Ούτε εδώ παρατηρώ κάποια αλλαγή στο play της. However, για να παίζει τόσο σούσουρο με το όνομα της μήπως υπάρχει κάτι; Δεν είμαι ποτέ της άποψης ότι όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά,πόσο μάλλον στο Παλέρμο. Επίσης μου χτύπησε ιδιαίτερα το ότι ήσουν η πρώτη που σχολίασε την θεωρία μου (σ'ευχαριστώ όμως που μπήκες στον κόπο και σχολίασες) και είπες κάτι του στυλ αρκετά με τα τραγούδια κτλ ότι κατάντησε αστείο; Δεν θυμάμαι ακριβώς και βαριέμαι να ψάξω tbh.

//Εδώ να πω ότι κάποιος σχολίασε ότι από την μια κατακρίνω τα emoji/τραγούδια αλλά τα έφερα σαν επιχείρημα. Και θα ξαναπώ, ότι ύπο άλλες συνθήκες δεν θα το έκανα. ΑΛΛΑ εκείνη την στιγμή θεωρούσα ότι ο ikarionas είχε ετοιμάσει έπικ τέχνασμα για να δείξει ότι είναι η πόρνη//

tsarachaf: Λογικά φαίνεται να μιλάω, δεν ξέρω.

ultraviolence: Απ'όσο θυμάμαι, το πιμι μου έχει ρόλο πολίτη συνασπισμένο με τους πολίτες.

Αν υποθέσω ότι είμαι σωστός, οι σίγουροι μαφιόζοι είναι:


  • Μαφιόζος Φινεύς

  • Μαφιόζος i_lie_us


Δα:

  • Physiognomist



Μας μένουν άλλοι 2 μαφιόζοι & μια πόρνη με πιθανά σενάρια:

  1. Εμιλούκο μαφιόζα/πόρνη

  2. ComfortablySmug πόρνη

  3. Μου μένει μια θέση ακόμη για μαφιόζο και μου μένουν, με αλφαβητική σειρά, cinefil/dimijim/Marjoree26/Melania/tsarachaf. Δεν τους κατηγορώ ακόμη, δεν έχω στοιχεία θα πρέπει να ανατρέξω πάλι σε παλιά μηνύματα ή να δω την εξέλιξη του παιχνιδιού.


Αυτή είναι για την ώρα η δική μου 6αδα.

Πολιτάκια μου έχουμε κάνει πολύ καλή αρχή, πάμε γερά!

Ψηφίζω i_lie_us.
post 459 αγαπητη η γνωμη μου για τον Φυσιο
επισης χθες τον ψηφισα εσυ που ησουν δεν μας ειπες

επισης μου φαινεται περιεργο το εχω ξαναπει να μην εχεις ως τωρα καμια αποψη για φινεα, τζονι, φυσιο, στις ψηφοφοριες να μην εχεις παρει καποια θεση αλλα να εχεις ψηφισει i lie χωρις ως τοτε να εχει κανει κατι περιεργο μονο και μονο επειδη δεν ειχε ψηφους αλλα παρολαυτα εβγαλες ολοκληρη ιστορια για το ποια ειναι η πορνη

για τον i lie που τον ψηφιζεις απο την αρχη εχω απορια πως σου εχει κολλησει?
ξερεις κατι ή τυχαια?
θυμαμαι να τον εχεις ψηφισει ηδη 2 φορες και υποτιθεται και τις 2 τυχαια ενω πιστευες οτι δεν ειναι ενοχος
 
Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ιορδάνη δεν καταλαβαίνω τον συνειρμό ότι κάποιος μαφιόζος πρέπει οπωσδήποτε να έχει και τις δύο κάρτες. Εδώ χάσανε σε δύο μέρες αρχιμαφιοζο και ΔΑ, οι κάρτες θα ήταν το πρόβλημα;

Δεν είναι τόσο συνειρμός όσο ότι μου φαίνεται περίεργο να είναι τόσο χαμηλά σε κάρτες.

Επίσης αν ο Κόμφυ είναι μαφιόζος και ο Φυσιογνώμονας είναι ΔΑ, γιατί να ακυρώσει την ΑΠ του ΔΑ του στον Ικαρίωνα και ακόμα περισσότερο γιατί να την ακυρώσει αν θεωρούν και οι ίδιοι στην μαφία ότι ο Ικαρίωνας είναι ΑΜ. Όλα αυτά δεν βγάζουν νόημα. Άρα αν ο Κομφυ είναι Μαφιόζος τότε τι είναι ο Ικαρίωνας τον οποίο έσωσε;
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,090 μηνύματα.
Αυτό ελπίζω να μην περάσει απαρατήρητο. Κι δεν αναφέρομαι στην ψήφο, αλλά στο ότι ενώ έλεγε ότι δεν θα ξαναψηφίσει για να βγει από το παιχνίδι, σήμερα μια χαρά ήρθε και ψήφισε και το πλασάρει πάρα πολύ όμορφα ότι είναι χαμένος. Ελπίζει να θεωρήσουμε ότι αναθεώρησε για το παιχνίδι κι να τον ξεχάσουμε. ( μην ξεχνάμε και την διπλή στο τζόνι όταν κινδύνευε ο Φινεύς). Ύποπτο.
Αν θέλεις το τελευταίο ποστ μου να μην περάσει απαρατήρητο, να θέλεις να μην περάσει και το προτελευταίο μου:

Τετάρτη 31/07/2019 12:59 EEST

Να πω σε αυτό το σημείο πως μετά από σ(κ)έψη, δεν πρόκειται να βγω από απουσίες. Κάτι τέτοιο πρακτικά θα ισούταν με οικειοθελή αποχώρηση. Αν βρίσκομαι εδώ, θα ψηφίσω στην ψηφοφορία της Πέμπτης. Πόσο σίγουρος θα νιώθω για την ψήφο μου δεν το γνωρίζω ακόμα αλλά τι να κάνουμε.
Για σήμερα όμως, θα απέχω των καθηκόντων μου όπως είχα αποφασίσει από χθες. Νιώθω αρκέτα χαμένος (ίσως λίγοτερο απ' ότι πριν την προφυλάκιση) αλλά πολύ, δεν ξέρω ποιον και τι θεωρίες να εμπιστευτώ.

Καλημέρα, καλό μήνα και χρόνια πολλά στη Μελανία.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Αυτό το ποστ νομίζω είναι αυτό που εξέλαβε ο Φυσιογνώμων ως σήμα για να σώσει τη Μελανία. Του λέει ότι έχουν βγει άτομα να τον υποστηρίξουν ενώ εκείνη χαροπαλεύει μόνη της και της κάνει εντύπωση που δεν παίρνει μέρος στο κύμα εναντίον της. Είναι σαν να του λέει ''βοήθα με'' γιατί χαροπαλεύω και πάρε κύμα εναντίον μου για να με ανεβάσεις στις ψήφους και να με σώσεις κατόπιν με την ιδιότητά σου. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Γι' αυτό και προσπάθησε να τη σώσει. Μπορεί να είναι όντως σήμα, μπορεί και όχι.

Ικαρίονα πλζ, μη μου λες κι εσύ νουμπίστικα. Ο physio δεν πήγε να σώσει τη Μελανία. Απλά εκείνη την ώρα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΣ MVP για να τον επιλέξει. Τον εαυτό του δεν μπορούσε. Από το να φύγει και να κάψει την ιδιότητά του, προτίμησε να την παίξει για να βγάλει εσένα και με αυτόν τον τρόπο θα λέγαμε όλοι "α ο ΔΑ έσωσε τη Μελανία, οπότε οπωσδήποτε είναι μαφιόζα" οπότε θα χάναμε ένα γύρο ρόλων και ψηφοφορίας πάνω της ώσπου να φτάσει η Κυριακή και οι μαφιόζοι να πάρουν ρόλους.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Καλημέρα Παλέρμο
Δυστυχώς χθές δε κατάφερα να μπώ το πρωί ...
Λοιπόν απο μια μελέτη των ποστ κυρίως του τελευταίου 24ωρου....Αρχίζω να νομίζω οτι η Μελάνια έχει δίκιο για τον ικαριώνα και συμφωνώ στο γεγόνος οτι εξάγει ορισμένα συμπεράσματα χωρίς να τα έχει αιτιολογήσει επαρκώς. Βλέπω μια εμμονή στα reactions (καρδουλες ,φατσούλες κλπ) πράγμα που δε έχω ακόμα καταλάβει γιατι αν είναι με τους πολίτες και προσπαθεί απλα να βοηθήσει ή εαν είναι ενας μαφιόζος που ξέρει πολύ καλά να μπλοφάρει.Βέβαια θα μπορούσε κάλλιστα να έχει τον ρόλο του αντίπαλου μαφιόζου......
Απο τη άλλη είδα στη συζήτηση μελάνιας -ικαρίωνα τη εξης φράση ...δε ψήφισα τα ίδια με τον Comfortably Smug.....Μήπως αυτό ήταν σπόντα οτι ο σμαγκ είναι στη μαφία και ίσως και η μελάνια η οποία άθελά της κάρφωσε τον σμάγκ και εμμέσως και τον εαυτό της? Μήπως έχει τον ρόλο της πόρνης?Η είναι μια απλή πολίτης η οποία έχει μεγάλη καχυποψία για το ρολο του σμαγκ και φοβάται τη οποιαδήποτε συσχέτιση με εκείνον?
Παμε τωρα στον ηλια μετα απο μια σειρα περιεργων κινησεων του.....δηλωνει οτι νιωθει χαμενος και μπερδεμενος........Μήπως είναι δα? Στη προσπάθεια του να βοηθήσει τους πολίτες αλλά φοβάται μη τον πάρει χαμπάρι η μαφία? Η μήπως είναι ενας απλός πολίτης που κινηθήκε απλώς περιεργα? Δε θεωρώ πως ανήκει στη μαφία ...εκτός αν πρόκειται για ενα καλοστημένο σχέδιο της μαφίας.....
Η χιμέλα εξακολουθώ να θεωρώ οτι είναι στους πολίτες .....Δε μου έχει κινήσει υποψία στα ποστ της οτι ανήκει στη μαφία...
ο dimjim θεωρώ οτι έχει εναν κακο ρόλο η έστω βοηθητικό κακό γιατι μπερδεύομαι πολύ να βρώ τη λογική του μεσα στα ποστ.
Στη συνέχεια βλέπουμε τον σμάγκ να παει κοντρα στη μελάνια....μια κινηση -αμυνα?
Μετα εχουμε τον τσαρα ο οποιος βρίσκεται σε μια ενταση συνεχως στα ποστ του......Ενοχλήθηκε με την ψήφο στο Φινευς ο οποιος εντέλει αποδείχθηκε και αρχιμαφιόζος......Υποπτεύομαι οτι ανήκει στη μαφία...
Μετα βλεπουμε τη φραση του ικαριωνα 'αναμεσα σε εμένα και τη μελάνια δε υπαρχει κακός' πραγμα που ολοενα και μπερδευει τη υπάρχουσα κατάσταση...
η εμιλουκο θεωρω οτι ειναι πολίτης...Το τελευταίο της ποστ μου εχει δωσει τη εντύπωση οτι δε ανήκει στη κατηγορία μαφία.
ο libertus δε εχω ακομα καταλάβει αν είναι μαφια πολιτης δα κλπ. Εχει μια ουδετερότητα έντονη προσωπικά.
Αυτα προς το παρόν...
Θεωρώ όμως ύποπτους τους εξης : smug , ikarionas , dimjim , tsarachaf, ultraviolence (επιλεκτικη απαντηση σε ποστς....υποπτο)

Δίνω τη ψήφο μου στον Comfortably Smug.
Ενδέχεται να τη αλλάξω...Θα δούμε στη πορεία κιολας....
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ικαρίονα πλζ, μη μου λες κι εσύ νουμπίστικα. Ο physio δεν πήγε να σώσει τη Μελανία. Απλά εκείνη την ώρα ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΛΛΟΣ MVP για να τον επιλέξει. Τον εαυτό του δεν μπορούσε. Από το να φύγει και να κάψει την ιδιότητά του, προτίμησε να την παίξει για να βγάλει εσένα και με αυτόν τον τρόπο θα λέγαμε όλοι "α ο ΔΑ έσωσε τη Μελανία, οπότε οπωσδήποτε είναι μαφιόζα" οπότε θα χάναμε ένα γύρο ρόλων και ψηφοφορίας πάνω της ώσπου να φτάσει η Κυριακή και οι μαφιόζοι να πάρουν ρόλους.


Σου έδειξα ποστ της Μελανίας στον Φύσιο που μια χαρά θα μπορούσε να εκληφθεί απ' τον τελευταίο ως σήμα ακόμη κι αν δεν ήταν. Και σου έδειξα ποστ της Έμιλυς που παραπέμπει έμμεσα σε εκείνο. Εστίασε λίγο περισσότερα σ' αυτά που λέω γιατί πας λάθος. Έκανες μια καλή θεωρία για ΔΑ που ισχύει. Εκμεταλλεύσου την σωστά. Ο Κομφόρταμπλι δεν θα ακύρωνε κάρτα του ΔΑ τους για να σώσει εμένα που ο ΔΑ πήγε να με βγάλει.


Α και ξέχασα. Αλλάζω την ψήφο μου σε EMILOUKO
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο συνειρμός όσο ότι μου φαίνεται περίεργο να είναι τόσο χαμηλά σε κάρτες.

Επίσης αν ο Κόμφυ είναι μαφιόζος και ο Φυσιογνώμονας είναι ΔΑ, γιατί να ακυρώσει την ΑΠ του ΔΑ του στον Ικαρίωνα και ακόμα περισσότερο γιατί να την ακυρώσει αν θεωρούν και οι ίδιοι στην μαφία ότι ο Ικαρίωνας είναι ΑΜ. Όλα αυτά δεν βγάζουν νόημα. Άρα αν ο Κομφυ είναι Μαφιόζος τότε τι είναι ο Ικαρίωνας τον οποίο έσωσε;
Αχχχ ναι, έχεις δίκιο και σε αυτό. Απλά ρε γαμώτο κι αυτός δεν εμφανίζεται να μιλήσει, να εξηγήσει κάποια πράγματα, μένει εκεί στις κατηγορίες που τού δίνουμε. Comfortably αν είσαι πολίτης (που ακόμα δεν έχω πειστεί), θέλω πριν την ψηφοφορία ένα ποστ που να εξηγείς κάποιες κινήσεις σου και να υπερασπίζεσαι τον εαυτό σου.

Οκ εφόσον φαίνεται πια με σιγουριά οτι η Έμιλυ είναι σίγουρη μαφιόζα, θα ψηφίσω οπωσδήποτε Emilouko. Ας συνασπιστούμε πολίτες να βγάλουμε σήμερα την Έμιλυ και βλέπουμε αύριο.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
Επίσης αν ο Κόμφυ είναι μαφιόζος και ο Φυσιογνώμονας είναι ΔΑ, γιατί να ακυρώσει την ΑΠ του ΔΑ του στον Ικαρίωνα και ακόμα περισσότερο γιατί να την ακυρώσει αν θεωρούν και οι ίδιοι στην μαφία ότι ο Ικαρίωνας είναι ΑΜ. Όλα αυτά δεν βγάζουν νόημα. Άρα αν ο Κομφυ είναι Μαφιόζος τότε τι είναι ο Ικαρίωνας τον οποίο έσωσε;
γιατι να μην το κανει? αν υποψιαζονται ολοι Φυσιο γιατι να μην δειξει οτι ειναι σε αντιπαλα στρατοπεδα και να "σωθει" in a way
δεν αποκλειω και να ειναι πολιτης 100% αλλα εχει φυγει ο αρχιμαφιοζος και κατηγορουν τον Φυσιο ποιος ο λογος να μην κανει οτι μπορει για να δειξει οτι δεν ειναι μαζι τους? ο Ικαριωνας ειχε δωσει απο τους πρωτους τον Φινεα, παιρνει το μερος του σοου βγαζουμε συμπερασμα οτι δεν ειναι στην ιδια ομαδα (και μπορει οντως να μην ειναι) αλλα στα αρχικα ποστ (σελιδα 8 συγκεκριμενα) ο Φινεας λεει ξεκαθαρα και για εκεινον και για Φυσιο και για Κομφ οτι ειναι παικτες με λιγα ποστ αλλα πιο "ποιοτικα"

ενυγουει ακομα πιστευω οτι ο Κομφ ειναι πιθανοτατα μαφιοζος αλλα επειδη μεχρι στιγμης τα κυματα εχουν παει καλα
ψηφιζω και εγω

Emilouko και βλεπουμε
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Σου έδειξα ποστ της Μελανίας στον Φύσιο που μια χαρά θα μπορούσε να εκληφθεί απ' τον τελευταίο ως σήμα ακόμη κι αν δεν ήταν. Και σου έδειξα ποστ της Έμιλυς που παραπέμπει έμμεσα σε εκείνο. Εστίασε λίγο περισσότερα σ' αυτά που λέω γιατί πας λάθος. Έκανες μια καλή θεωρία για ΔΑ που ισχύει. Εκμεταλλεύσου την σωστά. Ο Κομφόρταμπλι δεν θα ακύρωνε κάρτα του ΔΑ τους για να σώσει εμένα που ο ΔΑ πήγε να με βγάλει.

Ικαρίονα πλζ, σταμάτα να θεωρείς οτι έχεις το αλάθητο. Ακόμα κι αν ο physio πήρε το ποστ της Μελανίας σαν σήμα, δεν είχε άλλη επιλογή από το να αντικαταστήσει αυτήν με εσένα γιατί δεν υπήρχε άλλος mvp εκείνη την ώρα εκτός από τον εαυτό του. Μπορείς να καταλάβεις τί σου λέω;

Ο comfortably ψήφισε Φινέα την Τρίτη και μετά ακύρωσε την ΑΠ κάποιου που θεωρούσαμε κακό. Θα μπορούσε μια χαρά να το κάνει για να λέει "έβγαλα μαφιόζο" "έσωσα πολίτη". Αλλά για τον κομφυ πλζ ας μιλήσουμε αύριο. Σήμερα Έμιλυ.
 

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
γιατι να μην το κανει? αν υποψιαζονται ολοι Φυσιο γιατι να μην δειξει οτι ειναι σε αντιπαλα στρατοπεδα και να "σωθει" in a way
δεν αποκλειω και να ειναι πολιτης 100% αλλα εχει φυγει ο αρχιμαφιοζος και κατηγορουν τον Φυσιο ποιος ο λογος να μην κανει οτι μπορει για να δειξει οτι δεν ειναι μαζι τους? ο Ικαριωνας ειχε δωσει απο τους πρωτους τον Φινεα, παιρνει το μερος του σοου βγαζουμε συμπερασμα οτι δεν ειναι στην ιδια ομαδα (και μπορει οντως να μην ειναι) αλλα στα αρχικα ποστ (σελιδα 8 συγκεκριμενα) ο Φινεας λεει ξεκαθαρα και για εκεινον και για Φυσιο και για Κομφ οτι ειναι παικτες με λιγα ποστ αλλα πιο "ποιοτικα"

ενυγουει ακομα πιστευω οτι ο Κομφ ειναι πιθανοτατα μαφιοζος αλλα επειδη μεχρι στιγμης τα κυματα εχουν παει καλα
ψηφιζω και εγω

Emilouko και βλεπουμε
Μου φαινεται πολύ τραβηγμενο αυτο το σεναριο.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ψηφοφορία για Πέμπτη 01/08:

1. CiNeFiL--> Emilouko
2. ComfortablySmug
3. dimijim --> Marjoree26
4. Emilouko --> ~Melania~
5. Himela --> Emilouko
6. i_lie_us --> ultraviolence
7. Ikarionas --> Emilouko
8. Iliaso --> ~Melania~
9. Jkaradakov --> Emilouko
10. Johnny15
11. Libertus
12. Marjoree26 --> Comfortably Smug
13. ~Melania~ --> ComfortablySmug
14. tsarachaf
15. ultraviolence --> i_lie_us


Ψήφοι:
4 Emilouko
2 ComfortablySmug
2 ~Melania~
1 i_lie_us
1 Marjoree26
1 ultraviolence


Η χώρα των φαντασμάτων
Indiana Jones - Δολοφονία 31/07
Physiognomist - Ψηφοφορία 31/07

Οριστικές αποχωρήσεις
akikos - Ψηφοφορία 29/07 - Αλεξίσφαιρο Γιλέκο
Φινεύς - Ψηφοφορία 30/07 - Αρχιμαφιόζος

Απουσίες
i_lie_us #1
ultraviolence #1

Λοιπές ενέργειες παικτών
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από akikos
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Johnny15
Ενεργοποίηση Κάρτας: Επιπλέον ψήφος από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από i_lie_us
Ενεργοποίηση Κάρτας: Τυμβωρυχία από Himela
Ενεργοποίηση Κάρτας: Άμεση Προφυλάκιση από Physiognomist
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση Άμεσης Προφυλάκισης από ComfortablySmug
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από Emilouko
Eνεργοποίηση κάρτας: Ακύρωση Ψήφου από ~Melania~
Ενεργοποίηση Κάρτας: Ακύρωση ψήφου από Libertus
Ενεργοποίηση Ιδιότητας ΔΑ: Αντιστροφή ψήφου
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Ικαρίονα πλζ, σταμάτα να θεωρείς οτι έχεις το αλάθητο. Ακόμα κι αν ο physio πήρε το ποστ της Μελανίας σαν σήμα, δεν είχε άλλη επιλογή από το να αντικαταστήσει αυτήν με εσένα γιατί δεν υπήρχε άλλος mvp εκείνη την ώρα εκτός από τον εαυτό του. Μπορείς να καταλάβεις τί σου λέω;

Ο comfortably ψήφισε Φινέα την Τρίτη και μετά ακύρωσε την ΑΠ κάποιου που θεωρούσαμε κακό. Θα μπορούσε μια χαρά να το κάνει για να λέει "έβγαλα μαφιόζο" "έσωσα πολίτη". Αλλά για τον κομφυ πλζ ας μιλήσουμε αύριο. Σήμερα Έμιλυ.


Δεν θεωρώ πως έχω το αλάθητο. Σου παρέθεσα απλώς κάποια πράγματα για να υπάρχουν. Δεν διαφωνώ ότι δεν είχε άλλο άτομο να επιλέξει αλλά αυτό δεν αποκλείει και το ότι όντως μπορεί να τη θεωρούσε μαφία εκλαμβάνοντας το ποστ εκείνο ως σήμα να τη σώσει, όταν του είπε πως χαροπαλεύει. Συν του ότι η Μελανία δεν ψήφισε Έμιλυ ίσως επειδή ειναι μαζι και προτιμησε να βγαλει ΔΑ για να τον δει το μεντιουμ ως αθωο. Δεν σου λεω οτι ειναι μαφιοζος η Μελανια. Σου λεω να το εχουμε υποψιν σε περίπτωση που υπαρξει προβλημα. Κι εγώ θεωρώ πιο πιθανό να μην ειναι μαζί γιατί δεν θα ειχαν συμφερον να βγαινει η Εμιλυ και να λεει να παμε να δουμε τα ποστ μπας και βρουμε κατι που να συνδεει τη Μελανια με Φυσιο.

Ο Κομφόρταμπλι δεν είναι με τους κακούς. Εσωσε εμενα ενω με ηθελαν εξω ξοδευοντας την καρτα του, έπαιξε καρτα στον ΔΑ του, ψηφισε Φινευς. Παει πολυ για να ειναι μαζι τους. Τι κανει; Σαμποταρει την ομαδα του; Οσοι ψηφισαν Φινευς είναι ολοι αθωοι.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,872 μηνύματα.
Οσοι ψηφισαν Φινευς είναι ολοι αθωοι.
Δεν το πιστεύω αυτό και το έχω ήδη πει πιο πριν. Όταν είδαν οτι ο Φινεύς ανεβαίνει, άνετα μπορεί ένας ή και δύο μαφιόζοι να πήγαν σε αυτόν περιμένοντας από τον physio να τον σώσει. Έτσι εξηγείται και το οτι οι μαφιόζοι "άνετα" άφησαν τον αρχιμαφιόζο να φύγει. Περίμεναν από τον ΔΑ να αλλάξει Φινέα με κάποιον άλλον, και γι' αυτό έριξαν εκεί ψήφους ώστε να ανέβει πολύ ο Φινεύς και να είναι σίγουρος ο ΔΑ να κάνει την αλλαγή. Αλλά ο ΔΑ, είτε επειδή αιφνιδιάστηκε, είτε επειδή δεν το κατάλαβε, δεν το έκανε. Εξ' ού και το ξενέρωμα του physio. Οπότε, όσοι ψήφισαν Φινέα την Τρίτη, επ' ουδενί δεν είναι όλοι αθώοι.
 

Ikarionas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ikarionas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 891 μηνύματα.
Δεν το πιστεύω αυτό και το έχω ήδη πει πιο πριν. Όταν είδαν οτι ο Φινεύς ανεβαίνει, άνετα μπορεί ένας ή και δύο μαφιόζοι να πήγαν σε αυτόν περιμένοντας από τον physio να τον σώσει. Έτσι εξηγείται και το οτι οι μαφιόζοι "άνετα" άφησαν τον αρχιμαφιόζο να φύγει. Περίμεναν από τον ΔΑ να αλλάξει Φινέα με κάποιον άλλον, και γι' αυτό έριξαν εκεί ψήφους ώστε να ανέβει πολύ ο Φινεύς και να είναι σίγουρος ο ΔΑ να κάνει την αλλαγή. Αλλά ο ΔΑ, είτε επειδή αιφνιδιάστηκε, είτε επειδή δεν το κατάλαβε, δεν το έκανε. Εξ' ού και το ξενέρωμα του physio. Οπότε, όσοι ψήφισαν Φινέα την Τρίτη, επ' ουδενί δεν είναι όλοι αθώοι.


Ψήφισαν Φινέα οι εξής: Libertus, εγώ, εσύ, Κομφορταμπλι, Τζόνι, iliaso και Ιντιάνα Τζόουνς.

Ο τελευταίος πέθανε και ήταν φουλ αθώος. Εσύ είσαι αθώα. Εγώ είμαι αθώος. Ο Λιμπέρτους είναι αθώος. Ο Τζόνι είναι αθώος. Άρα αν ισχύει το σενάριό σου αν κρύφτηκαν μαφιόζοι στις ψήφους του Φινέα, αυτοί είναι ο Ιλιάσο ή ο Κομφόρταμπλι. Για τον Κομφόρταμπλι σου είπα. Όσο δεν ισχύει το σενάριο να είμαι εγώ πόρνη που βγάζω μαφιόζο και πάω να σαμποτάρω τον ΔΑ με ισοβαθμία χτες άλλο τόσο δεν ισχύει το σενάριο να είναι ο Κομφόρταμπλι μαφιόζος που ψηφίζει με τέταρτη μαφιόζο του και ακυρώνει καρτα του ΔΑ του για να σώσει αυτόν που ο ΔΑ τον ήθελε τελικά έξω, εμένα. Άρα και Κομφι αθώος. Όσο για τον iliaso έχει αποδείξει την αθωότητά του. Άλλωστε ψάχνουμε για μαφιόζους τώρα. Ακόμη και ανάμεσά τους αν υπάρχει ΑΜ δεν μας αφορά προς το παρόν. Original μαφιόζοι δεν είναι κανένας απ' όσους ψήφισαν Φινέα.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top