Γενικές φοιτητικές απορίες

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι μ......λο ειναι αυτο ρε...
Με αγχωνει αυτη η αισθηση του χαους
Δεν το περιμενα,αλλα νοσταλγω σχολειο
Και φυγανε ολοι στο διωρο,αλλοι απ το μισαωρο….
Μου λεει η παρεα μου βαριεται αυριο να ερθει....τι φαση

Θα βρεις τους ρυθμούς σου,μην αγχώνεσαι. Σχετικά με τις παρέες,να κάνεις αυτό που θες εσύ. Αν εσύ θες να παρακολουθεις τα μαθήματα θα το κάνεις,άσχετα αν η παρέα θέλει να λιώνει καθημερινά από καφετέρια σε καφετέρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Εχω δυο επιλογές. Να ξεκινήσω μαθηματα σε ενα ιεκ ή να κάνω πρακτική για 6 μήνες εθελοντικά σε ενα υπουργείο. Καμια συμβουλή;
Επίσης σχετικά με το στεγαστικό επίδομα η προθεσμία ειναι μεχρι τέλος δεκεμβρη ή πριν αρχίσει το νεο ακαδημαικο ετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
Τι μ......λο ειναι αυτο ρε...
Με αγχωνει αυτη η αισθηση του χαους
Δεν το περιμενα,αλλα νοσταλγω σχολειο
Και φυγανε ολοι στο διωρο,αλλοι απ το μισαωρο….
Μου λεει η παρεα μου βαριεται αυριο να ερθει....τι φαση

καλε αρχη εισαι ακομα:D
σιγα σιγα θα αρχισεις να το αγαπας.Τωρα ειναι ακομα μεχρι να κανεις παρεες,να μπεις στο πνευμα κτλ..
Εγω τις πρωτες βδομαδες μονο τα κλαματα δεν εβαζα.
Βεβαια γενια στη φιλολογια εδω δεν επικρατει πολυ χαος.:confused:
Βγαινουμε στα διαλείμματα και στο τελος του μαθηματος.Καθυστερουμε καμια φορα στα πρωινα αλλα κανουν παρατηρησεις.Ακομα ειναι τετοια η φυση των μαθηματων που εκφραζουμε αποψεις κτλ .
Καποιοι καθηγητες μας ρωτησαν τα ονοματα μας και μας εμαθαν οσοι συμμετειχαμε.Και μενα μου λιπει το σχολειο που και που αλλα τι να κανουμε μεγαλωσαμε ..Πλεον εχουμε εμεις μια ευθυνη για το προγραμμα μας ,για το διαβασμα μας κτλ.Κανεις δεν σε υποχρεωνει να παρακολουθεις καποιον καθηγητη που δεν θελεις ή νιωθεις πως χανεις το χρονο σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
Πότε κάνουμε αίτηση για τα βιβλία και το πάσο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ioannis7

Νεοφερμένος

Ο Ioannis7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια η νομικη απθ ξεκιναει 1 οκτωβριου ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
παιδια η νομικη απθ ξεκιναει 1 οκτωβριου ετσι?

Ναι(το ξερω απο μια γνωστη μου που μου το ειπε). Δες ομως στην ιστοσελιδα του τμηματος σου,σιγουρα θα εχουν καποια ανακοινωση :)

Πότε κάνουμε αίτηση για τα βιβλία και το πάσο;

Μοολις μας δωσουν τους κωδικους, και οοταν βγει σχετικη ανακοινωση απο καθε τμημα για να ξεκινησουν οι δηλωσεις
Εχουμε ακομα μερες μπροστα μας:P
Προς το παρον νομιζω οτι μπορεις να ζητησεις βεβαιωση εγγραφης απο την γραμματεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν στην περίπτωση που βγει η βαθμολογία σε ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε να μηδενιστούμε για να το ξαναδώσουμε ; Τον Σεπτέμβριο πήγα κι έδωσα ένα μάθημα χωρίς καμιά προετοιμασία και δεν πίστευα ότι υπάρχουν πιθανότητες να το περάσω. Όμως το πέρασα με μικρό βαθμό, ενώ είναι μαθημα που με κανονικό διαβασμα γράφεις πολύ καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν στην περίπτωση που βγει η βαθμολογία σε ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε να μηδενιστούμε για να το ξαναδώσουμε ; Τον Σεπτέμβριο πήγα κι έδωσα ένα μάθημα χωρίς καμιά προετοιμασία και δεν πίστευα ότι υπάρχουν πιθανότητες να το περάσω. Όμως το πέρασα με μικρό βαθμό, ενώ είναι μαθημα που με κανονικό διαβασμα γράφεις πολύ καλά.

Ανάλογα τη σχολή.Ξέρω ότι μπορείς να κάνεις αναβαθμολόγηση,όχι να μηδενίσεις μάθημα....Κάποιες σχολές επιτρέπουν αναβαθμολογήσεις σε όλα τα μαθήματα,άλλες σε 3 στο σύνολο,άλλες σε 5 κλπ.Καλό είναι να ρωτήσεις στη γραμματεία της σχολής σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν στην περίπτωση που βγει η βαθμολογία σε ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε να μηδενιστούμε για να το ξαναδώσουμε ; Τον Σεπτέμβριο πήγα κι έδωσα ένα μάθημα χωρίς καμιά προετοιμασία και δεν πίστευα ότι υπάρχουν πιθανότητες να το περάσω. Όμως το πέρασα με μικρό βαθμό, ενώ είναι μαθημα που με κανονικό διαβασμα γράφεις πολύ καλά.

Αν έχει περαστεί στην ηλεκτρονική σου καρτέλα είναι κάπως πιο δύσκολο. Αν απλώς έχουν αναρτηθεί οι βαθμοί στην e-class, μπορεί και να γίνεται. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να επικοινωνήσεις με τον διδάσκοντα καθώς μόνο εκείνος θα σου πει με σιγουριά. Αν δεν δεχτεί, ψάχνεις αν επιτρέπονται αναβαθμολογήσεις στο Τμήμα σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχει περαστεί στην ηλεκτρονική καρτέλα. Αναβαθμολόγηση δεν βρίσκω νόημα να ζητήσω. Βαθμολογήθηκα με 5 και πολύ μου είναι με αυτά που έγραψα, δε νομίζω ότι αξίζα να το περάσω καν. Αν είναι να ζητήσω αναβαθμολόγηση να ελπίζω να μου το κάνει 4 ; :D Είναι μάθημα που εύκολα γράφεις ενα 9 και νευριασα που πήγε χαμένο. Όπως και να χει θα ρωτήσω καλυτερα τον ίδιο τον καθηγτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moryachka

Νεοφερμένος

Η moryachka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχει περαστεί στην ηλεκτρονική καρτέλα. Αναβαθμολόγηση δεν βρίσκω νόημα να ζητήσω. Βαθμολογήθηκα με 5 και πολύ μου είναι με αυτά που έγραψα, δε νομίζω ότι αξίζα να το περάσω καν. Αν είναι να ζητήσω αναβαθμολόγηση να ελπίζω να μου το κάνει 4 ; :D Είναι μάθημα που εύκολα γράφεις ενα 9 και νευριασα που πήγε χαμένο. Όπως και να χει θα ρωτήσω καλυτερα τον ίδιο τον καθηγτή.

Και πάλι να σου το κάνει 4,κρατείται ο υψηλός βαθμός κ όχι ο χαμηλός.Αλλά από την άλλη μπορεί να το δει κανείς κ ως χάσιμο χρόνου,να αναβαθμολογήσεις δηλ μάθημα κ να γράψεις πχ 4.
Καλή τύχη.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχει περαστεί στην ηλεκτρονική καρτέλα. Αναβαθμολόγηση δεν βρίσκω νόημα να ζητήσω. Βαθμολογήθηκα με 5 και πολύ μου είναι με αυτά που έγραψα, δε νομίζω ότι αξίζα να το περάσω καν. Αν είναι να ζητήσω αναβαθμολόγηση να ελπίζω να μου το κάνει 4 ; :D Είναι μάθημα που εύκολα γράφεις ενα 9 και νευριασα που πήγε χαμένο. Όπως και να χει θα ρωτήσω καλυτερα τον ίδιο τον καθηγτή.

A όχι δεν εννοούσα αυτό με την αναβαθμολόγηση, αλλά αυτό που περιγράφε ο χρήστης moryachka. Να κρατήσεις δηλαδή προσωρινά το 5 και όταν είσαι επι πτυχίω, αν ακόμα φυσικά το επιθυμείς κι έχεις το κουράγιο (:P), να δώσεις ορισμένα μαθήματα (και το εν λόγω) για βελτίωση βαθμού. Γενικά αυτό δεν επιτρέπεται παντού, έχει να κάνει με τον Εσωτερικό Κανονισμό του εκάστοτε Τμήματος. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ιδανικό είναι να βάζεις ρήτρα εκ των προτέρων για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ξέρει κανείς αν στην περίπτωση που βγει η βαθμολογία σε ένα μάθημα, μπορούμε να ζητήσουμε να μηδενιστούμε για να το ξαναδώσουμε ; Τον Σεπτέμβριο πήγα κι έδωσα ένα μάθημα χωρίς καμιά προετοιμασία και δεν πίστευα ότι υπάρχουν πιθανότητες να το περάσω. Όμως το πέρασα με μικρό βαθμό, ενώ είναι μαθημα που με κανονικό διαβασμα γράφεις πολύ καλά.

Σε εμας ισχυουν κανονικα βελτιωσεις βαθμων αλλα οχι σε μαθηματα που περασαμε στην επαναληπτικη, μονο στις κανονικες. Αν εχει περαστει στα στοιχεια σπουδαστη (ή οπως τα λετε στη σχολη σου), τοτε δεν θα στο κοψει καθηγητης. Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Όσοι είστε του ΑΠΘ σας έχουν στείλει τα στοιχεία του Ιδρυματικού Λογαριασμού στο κινητό? Έχουν περάσει τόσες μέρες και ακόμα εγώ δεν τα έχω πάρει :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Sooosssssssssssss,Παιδια βοηθεια.ξερει κάνεις πως παίρνουμε αναβολη απο την σχολη για ενα χρονο????Στην σχολη μου ειπαν πως δεν ειναι υπεύθυνη δηλωση και πως αυτη η αιτηση θελει επικύρωση απο τα κεπ ..πλζ ξερεισ κανεισ που την βρισκω αυτην την αιτηση"????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Sooosssssssssssss,Παιδια βοηθεια.ξερει κάνεις πως παίρνουμε αναβολη απο την σχολη για ενα χρονο????Στην σχολη μου ειπαν πως δεν ειναι υπεύθυνη δηλωση και πως αυτη η αιτηση θελει επικύρωση απο τα κεπ ..πλζ ξερεισ κανεισ που την βρισκω αυτην την αιτηση"????
Νομίζω στη γραμματεία την κάνεις αυτήν τη δουλειά. Δηλαδή πας και λες θέλω αναβολή σπουδών και σε δίνουν να κάνεις την κατάληλη δήλωση. Θα σε πουν κιόλας αν χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foithths1985

Νεοφερμένος

Ο foithths1985 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Νομίζω στη γραμματεία την κάνεις αυτήν τη δουλειά. Δηλαδή πας και λες θέλω αναβολή σπουδών και σε δίνουν να κάνεις την κατάληλη δήλωση. Θα σε πουν κιόλας αν χρειάζεται κάτι άλλο.

εγω οταν σπουδαζα δουλευα ταυτοχρονα και τοτε ηταν τοσο μην πω τι στην γραμματεια που δε δεχονταν χαρτι αναβολης σπουδων.τι να πεις.πηγαινα καθε μερα ενα διαστημα και τους εβριζα να μου δωσουν και μου λεγανε στον ιδιο τον υπουργο να πας (ηταν τοτε ο στυλιανιδης της νδ οποιος θυμαται) δε σου δινουμε.για να δειτε τι κολλημενοι υπαρχουν

A όχι δεν εννοούσα αυτό με την αναβαθμολόγηση, αλλά αυτό που περιγράφε ο χρήστης moryachka. Να κρατήσεις δηλαδή προσωρινά το 5 και όταν είσαι επι πτυχίω, αν ακόμα φυσικά το επιθυμείς κι έχεις το κουράγιο (:P), να δώσεις ορισμένα μαθήματα (και το εν λόγω) για βελτίωση βαθμού. Γενικά αυτό δεν επιτρέπεται παντού, έχει να κάνει με τον Εσωτερικό Κανονισμό του εκάστοτε Τμήματος. Σε τέτοιες περιπτώσεις το ιδανικό είναι να βάζεις ρήτρα εκ των προτέρων για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. ;)

καλα μην νομιζεις οτι ισχυει αυτο που γραφτηκε οτι οι επι πτυχιω δινουν οτι γουσταρουν για να βελτιωνουν το βαθμο.εγω ετσι την πατησα.εδωσα ενα μαθημα στο τριτο ετος και πηρα 5 και μετα οταν μπηκα επι πτυχιω επειδη ειχα λοξα ναα βγαλω αριστα το εδωσα και κοπηκα χωρις να ξερω οτι στη σχολη μας αν δωσεις ενα μαθημα σε αλλο ετος απο το οποιο βρισκεσαι δεν ειναι κατοχυρωμενος ο βαθμος.το τι καταρες παιζει να τους εριξα δε λεγεται.αλλα ουσια μηδεν.το μαθημα το χρωσταγα για κανα τριαρι χρονια μεχρι να δεησει ο θεος να φυγει ο καθηγητης και να παει αλλος ωστε να παρω 5.ελληνικο πανεπιστημιο το μεγαλειο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelomogolo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο trelomogolo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστώ για το χρονο σας .τελικα βρηκα ακρη και γινεται και απο τα κεπ τησ περιοχης σου ..thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
Sooosssssssssssss,Παιδια βοηθεια.ξερει κάνεις πως παίρνουμε αναβολη απο την σχολη για ενα χρονο????Στην σχολη μου ειπαν πως δεν ειναι υπεύθυνη δηλωση και πως αυτη η αιτηση θελει επικύρωση απο τα κεπ ..πλζ ξερεισ κανεισ που την βρισκω αυτην την αιτηση"????
κατσε, δεν τους ρωτησες; στα κεπ ρωτησες; εαν δεν τη δινει η σχολη τοτε τα κεπ θα τη δινουν
εννοεις αναβολη λογω στρατου ή αναστολη σπουδων; (αν και το αποτελεσμα ειναι ιδιο μου φαινεται)

edit: τελικα τι απο τα 2 ειναι γιατι εαν ειναι το δευτερο θελω να σε ρωτησω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top