TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Πηγε κανεις να ρωτησει για την υλη για οσους γραψουν με το παλιο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εμενα ο καθηγητης μου ειπε οτι θα ειναι ιδια με το 2015..το θεμα ειναι εχουν αλλαξει τα βιβλια??

και επισης ρε παιδια με το νεο συστημα..γινετε να παρω στο 1ο πεδιο επιλογης ιστορια γενικης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δν ξερω φιλε. Αρα εμεις π θελουμε με το παλιο συστημα διβαζουμε την περσυνη υλη? Και δηλωνουμε κανονικα τον Γεναρη-Φλεβαρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
φιλε και το νεο να δωσεις γεναρη-φλεβαρη δηλωνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κατι ειχα ακουσει οτι πρεπει να δηλωσεις τον Σεπτεμβρη ποια κατευθυνση θα παρεις, αν πας με το νεο συστημα φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Εγώ πήγα στο σχολείο χτες, τους ρώτησα για το καινούριο σύστημα και δεν ήξερε κανείς να μου πει. Περιμένουν λέει και αυτοί να τους στείλουν από το υπουργείο. Να φανταστείτε ο διευθυντής δεν ήξερε καν ότι εμείς που δίνουμε 2η φορά έχουμε δικαίωμα να επιλέξουμε σύστημα!!! Όταν το ανέφερα και το επιβεβαίωσε μια καθηγήτρια έπεσε από τα σύννεφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
αν το επιβεβαιωσεις στειλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Με τον προφορικο βαθμο τι γινεται τελικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Τελικα για καποιον που θελει να ξαναδωσει και εχει στον νου του να ανοιξει και της υγειας και των πολυτεχνιων φυσικομαθηματικων ποιο ειναι καλυτερο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Τελικα για καποιον που θελει να ξαναδωσει και εχει στον νου του να ανοιξει και της υγειας και των πολυτεχνιων φυσικομαθηματικων ποιο ειναι καλυτερο συστημα?
Κατα την αποψη το παλιο.1 λογος επειδη εχεις διδαχθεις την υλη και 2 εχει 6 μαθηματα και εχεις περιθωριο να διορθωσεις την κατασταση γραφωντας σε ενα αλλο μαθημα καλα.Θα ξαναδωσεις παρακουλουθωντας ταυτοχρονα και την σχολη στα Γιαννενα?Η θα γυρισεις τελικα αθηνα για προετιμασια που θα ηταν και το προτιμοτερο κατ'εμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Λοιπόν για όποιον ενδιαφέρεται να ξαναδώσει εδώ είναι η δική μου εμπειρία. Όταν δεν πέρασα ιατρική πέρσυ ήμουν αποφασισμένη να κάνω άλλη μια προσπάθεια καθώς το είχα όνειρο πολλά χρόνια. Στη σχολή που πέρασα δεν πήγα καθόλου, μόνο για να γραφτώ και να βγάλω πάσο και ξεκίνησα να διαβάζω για πανελλήνιες από αρχές Οκτώβρη. Έκανα ιδιαίτερα στα μαθηματικά, τη φυσική και τη χημεία αλλά άφησα τις βιολογίες (γενικής και κατεύθυνσης) και την έκθεση για να τα διαβάζω μόνη μου. Τη θεωρία των τριών πρώτων (ορισμοί, αποδείξεις) δεν την άγγιξα σχεδόν καθόλου μέχρι αρχές Απρίλη εκτός από μια επανάλληψη που έκανα τα Χριστούγενα. Όσο για τα τρία τελευταία, μέχρι τον Φλεβάρη-Μάρτη διάβαζα χαλαρά τη θεωρία στις βιολογίες και έγραφα έκθεση (ολόκληρο το κριτήριο) περίπου μια φορά τον μήνα. Πρέπει να σημειώσω εδώ ότι το επιπεδό μου στις βιολογίες ήταν σχεδόν άριστο και για αυτό είχα τη δυνατότητα να τις αφήσω λίγο στην άκρη, ο καθένας προσαρμόζει το διάβασμα του ανάλογα με τις ικανότητές του. Αρχές Μάρτη άρχισα φροντιστήριο στις βιολογίες και στην έκθεση οπότε και τα διάβαζα πολύ περισσότερο.

Όσον αφορά στο ψυχολογικό κομμάτι η αλήθεια είναι ότι τα βρήκα αρκετά ζόρικα. Όλοι μου οι φίλοι έβγαιναν, πήγαιναν στη σχολή τους κλπ και εγώ είχα κολλήσει ακόμα σε μια φάση τρίτης λυκείου. Δεν έδινα χρόνο στον εαυτό μου να βγαίνει πολύ γιατί δεν ήθελα μια δεύτερη αποτυχία. Επίσης, όλοι θα θυμάστε την κούραση και τη βαρεμάρα από το διάβασμα για τις πανελλήνιες. Ε για εμένα αυτό ήταν πολύ ΠΟΛΥ χειρότερο τη δεύτερη χρονιά. Ξέρω ότι δεν ισχύει για όλους το ίδιο αφού υπάρχουν άτομα που τη δεύτερη χρονια τη βγάζουν καλύτερα απόυ την πρώτη, απλά ας το έχει στο μυαλό του όποιος θέλει να ξαναδώσει ως μια πιθανότητα. Για την ακρίβεια, το μόνο που με κράτησε συγγεντρωμένη στο διάβασμα και δεν με άφησε να τα παρατήσω ήταν το πόσο πολύ ήθελα τη σχολή μου. Βέβαια τελικά έμαθα πώς να διαβάζω ακόμα και αν το αισθάνομαι τελείως ψυχοφθόρο, οπότε κάτι καλό βγήκε από αυτή την εμπειρία. Συνηστώ λοιπόν σε όποιον σκέφτεται να ξαναδώσει να είναι απόλυτα συνειδητοποιημένος με το τι θέλει και να ξέρει ότι θα αντέξει να παλέψει για αυτό, όχι απλά να ξαναδώσει και ό,τι κάτσει γιατί μάλλον έτσι δεν θα τα πάει και πολύ καλύτερα. Ένας τρόπος να παρακινήσω τον εαυτό μου ήταν να βλέπω βίντεο στο youtube σχετικά με τη σχολή και το επάγγελμα και να είχα κολλήσει και κάποιες σχετικές φωτογραφίες στο γραφείο μου, για να μου θυμίζουν γιατί διαβάζω.

Τελικά, αφού τα κατάφερα να μπω μπορώ να πω ότι δεν μετάνιωσα που ξαναέδωσα, αλλά σε καμία περίπτοση δεν θα ξαναπροσπαθούσα και τρίτη φορά αν δεν τα κατάφερνα. Ίσως να έδινα μετά με κατατακτήριες ή κάτι τέτοιο πάντως σίγουρα όχι με πανελλήνιες. Καλή επιτυχία και καλή υπομονή σε όσους είναι αποφασισμένοι :clapup::clapup:

Πόσα μόρια ανέβηκες τη 2η χρονιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Πόσα μόρια ανέβηκες τη 2η χρονιά;

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε τα μόρια σε θέματα διαφορετικής δυσκολίας. Το να ανέβεις 100 μόρια, ή να μείνεις στα ίδια, ή ακόμη και να κατέβεις λίγο (έως πολύ), μπορεί και πάλι σε βάλει στη σχολή προτίμησής σου. Το θέμα δεν είναι να αυξήσεις τα περσινά, αλλά να έχεις καλύτερο βαθμό από εκείνους που ανταγωνίζεσαι για τη θέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Στις υψηλόβαθμες σχολές τα μόρια είναι σταθερά ψηλά και δεν επηρεάζονται από το επίπεδο δυσκολίας των θεμάτων.
Δεν μιλάω για άνοδο 50--100 μοριάκια, αλλά της τάξης των 2000, 3000, 4000 μορίων και παραπάνω.
Τέλος, ρωτάω εντελώς πληροφοριακά, έχω περάσει από πανελλήνιες ξέρω τι παιζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilleas1997

Νεοφερμένος

Ο Achilleas1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Οταν μια σχολή με ζήτηση (π.χ. Νομική Κομοτηνής) χανει 800 μορια απο την μια χρονιά στην άλλη τοτε γίνεται προφανές οτι η δυσκολία των θεμάτων επηρεάζει τα μόρια των υψηλοβαθμων σχολων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Οταν μια σχολή με ζήτηση (π.χ. Νομική Κομοτηνής) χανει 800 μορια απο την μια χρονιά στην άλλη τοτε γίνεται προφανές οτι η δυσκολία των θεμάτων επηρεάζει τα μόρια των υψηλοβαθμων σχολων..

Τα μόρια των σχολών δεν τα επηρεάζει η δυσκολία των θεμάτων αλλά τα αποτελέσματα των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
...άρα οι βάσεις των υψηλόβαθμων σχολών επηρεάζονται από τη δυσκολία των θεμάτων. Εάν τα θέματα είναι δύσκολα, μειώνονται οι αριστούχοι και έτσι πέφτουν οι βάσεις σε αυτές τις σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Μην τα υπεραναλύετε όλα για μια ερώτηση που έκανα, είστε off topic.

Φίλε μου δεν με ενδιαφέρει η νομική, σιγά την υψηλόβαθμη να πούμε... αλλά απ'ότι φαίνεται η θεωρητική δεν έγραψε ούτε στα μαθήματα παπαγαλίας χαχα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,053 μηνύματα.
Φίλε μου δεν με ενδιαφέρει η νομική, σιγά την υψηλόβαθμη να πούμε... αλλά απ'ότι φαίνεται η θεωρητική δεν έγραψε ούτε στα μαθήματα παπαγαλίας χαχα :P
Ναι μωρέ δίκιο έχεις. Σιγά την υψηλόβαθμη σχολή. Τι είναι 18.000+ μόρια; Ο καθένας μπορεί να τα πιάσει και χωρίς να διαβάσει.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
από την στιγμή που υπάρχουν σχολές με 19.000+ τα 17500 της νομικής στην κομοτηνή είναι ψίχουλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και σχολές με 16.000- βάση, τις οποίες η Νομική Κομοτηνής τις κατουράει.... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top